„Schilderij om mensen schok te geven" Prins Claus hoopt op steun voor ontwikkelingshulp mas Hervormde Kerk in financiële moeilijkheden modQstoffen MINERVA, v^«ökên7 KUNSTGEBITTEN SLAAPBANKEN Unctad-Symposium noemt man en paard DruktemakerJoop van Meel: MAISON VAN DOOREMAALEN HAC dealer - UAr" SCHIEDAM ROTTERDAM 9JJ|h;o ^MATHENESSER^T^5 Een voorbeeld voor de internationale toestand is het onderwerp cacao. De experts van het symposium, en zelfs de regeringen, zijn het er wel over eens, dat er een wereld-cacao-overeenkomst moet komen, die de prijzen en de prodüktie regelt. Voor een land als Ghana, dat vrijwel geheel van cacaover- koop afhankelijk is, betekent het een nationale ramp, iedere keer als de cacaoprijzen kelderen. De Ghanese ambassadeur K. B. Asante vertelde "„Sinds december wordt nu weer over de cacao-overeenkomst ge praat. Er zijn al tien documenten over uitgebracht. Ze staan vol met woor den. Alle argumenten kan ik nu wel dromen". „Er wordt nu wel veel over mtwikkelingssamenwerking gepraat, maar ik zou nu eens concreet de vraag willen stellen: zijn de Nederlandse fabrikanten bereid om de prodüktie van cacaoboter over te laten aan de landen waar de cacao vandaan komt? Dat hoeft niet van de ene dag op de andere, want ik begrijp best dat er mensen ontslagen zullen moeten wor den, maar ik kan u verzekeren dat in dat geval Philips handen tekort zou komen om radio's, e.d. te maken voor de Ghanese markt". Met deze - wat-al te simpele - voor stelling van zaken raakte hij de kern de „internationale arbeidsverde- j", waarvan ook Nederland een voorstander zegt te zijn: Als de aqpe landen de kans krijgen om hun pro- Zie elders HAARIMPORT Vanaf 10 maart zal dit schilderij van de '32-jarige Rotterdamse kunst schilder, Joop van Meel, zijrT „trektocht" door Nederland beginnen in het Stedelijk Museum van Schiedam. Museumdirecteur Paalman wekt voor het doek, dat een unieke presentatie krijgt, de interesse van andere museumdirecteuren, zodat Van Meels bedoeling eeti zo groot mogelijk aantal mensen met zijn werk in contact te brengen, werkelijkheid kan worden. In samenwerking met Eric Bakema en Ge rard van Soest (dia 's) heeft Joop van Meel aan de presentatie van zijn immense doek (41/2 bij 5 meter) gewerkt. Eric Bakema, student bouwkunde, ontwierp een speciale zaal, waarin slechts dit ene doek komt te-hangen. In die zaal echter ondergaat de beschouwer meer dan het schilderij: beeld, geluid, zelfs geur ,,er zit een luchtje aan") ko men op hem af. Sterk vervormde beelden, dia's van het overige werk van Van Meel en beelden die alles en niets met het schilderij hebben te maken, „overrompelen"de bezoeker. Dit alles met de bedoeling om het science fiction-element in het werk te benadrukken,., de gedachte te onder strepen dat Van Meel „een inllustrator van de toekomst" wil zijn en - niet in de laatste plaats - om te amuseren. Want, naast alles wat hij er meer van zegt, besluit Van Meel een gesprek over zijn werk in het algemeen en over dit schilderij in het bijzonder: „ik zie het toch als amusement". Een jaar lang heeft hij aan dit „buiten formaat" schilderij gewerkt. Uithuilen en opnieuw beginnen, was vaak het parool, want menig keer kwam hij met de moed der wanhoop naar zijn atelier om aan het doek te werken. Waarom moést het dan zo groot, wor den? „Dat heeft te maken met het willen maken van drukte. Ik weet zeker dat als je een hoop drukte maakt dat je opvalt. En ik wil opvallen. Als je wilt vertellen, wat ik wil vertellen kan je niet klein werken zondèr onopgemerkt te blijven". Cartoon-element Zo is het met Joop van Meel niet begonnen. De duidelijke relatie van Knaakconcerten Gisteren is de verkoop van kaar ten voor de knaakconcerten be- gonnen. Er zullen - in navol ging van het succes van vorig jaar - weer 3 nachtconcerten in de hal van de Doelen worden gegeven, aangevuld met enkele avondconcerten in de kleine Doelenzaal. Het Nederlands Blazers Ensemble met de diri genten Hans Vonk en Edo de Waard heeft een repertoire dat varieert van Mozart en Strauss tot Strawinsky cn Van Vlijmen. Als solisten zullen tijdens de concertreeks onder anderen de violiste Vera Beths, de pianisten Theo Bruins, Stanley Hoogland en Reinbert de Leeuw en Paul Verhey en hoboist Han de Vries (al op het eerste nachtconcert) optreden. De nachtconcerten worden gehouden op de vrijda gen 4 februari, 10 maart of 5 mei en de avondconcerten op maandag 28 februari, zondag 26 maart of dinsdag 2 mei. binnen 30 minuten gereed bejaarden 10 pet. korting, speciaal adres voor ééndagsbehande- VEDERLICHTE NYLON KUNST GEBITTEN ZONDER VERHEiVIEL- TEPLAAT. Ie MIDDELLANDSTRAAT 58. mens, tijd en plaats, die nu zijn werk kenmerkt, is. er in zijn eerdere werk veel minder bewust. Hij begon met wat hij nu „schilderijen als cartoons" noemt van vooral begrafenissen. Daar na dramatiseerde hij zijn onderwerp: zomaar dode mensen. Het cartoon-ele ment kwam weer terug in schilderijen van alle mogelijke menselijke situaties, waarin hij van zich af moest schilde ren, wat hem frustreerde. Zijn religieu ze opvoeding bijvoorbeeld. Verwantschap met de Engelse schilder Bacon (van wie hij nog nooit een doek had gezien) werd hem aangewreven toen hij gedrochten, afschuwelijk ver minkt, ging schilderen. Na de gedroch ten kwamen de eerste doeken, die duidelijk verwijzen naar zijn huidige werk. In '65 verscheen de eerste „ma chine". Via een navelstreng was er zo'n gedrocht aan verbonden. „Toen ben ik de menselijke wezens steeds meer gaan weglaten. Totdat ze helemaal verdwenen waren. Nu is zelfs, het laatste restje romantiek verdwe nen". Over zijn laatste schilderij: „Ik weet niet precies hoe ik het bedoel. Miss chien wel als waarschuwing: mensen we verliezen onze menselijkheid. Of vind ik het toch wel leuk dat de wereld zo wordt? Tenslotte hoeven mensen straks niet meer te werken Machines Over de manier waarop hij schildert zegt hij veel zorgvuldiger te zijn gewor den. Veel zakelijker ook. En over machines: „Ze zijn niet echt. Ze kun nen niet werken. Dat kan ik niet en dat wil ik niet. In het schilderen zelf zit iets geheimzinnings. Ik zou ook niet willen beeldhouwen, dat is te statisch. Stel dat je mijn machines zou kunnen maken,/ dat ze echt zouden lopen, dan krijgen alle onderdelen iets lulligs. Ze moeten juist iets hebben van vervreemding, willen ze echt zijn". Manifesteren Joop van Meel zegt de dwingende behoefte te hebben veel te laten zien. Je moet op een schilderij van hem niet zo maar uitgekeken zijn. „Ik vind dat leuk voor degene die gaat kijken, maar misschien kan ik ook niet anders, heb ik het nodig veel te laten zien, een kwestie van aard. Daarbij komt dat schilderen voor mij ook manifesteren is, een beetje drukte ma ken. Vandaar ook dat ik veel kleur gebruik. Sombere kleuren zouden het schilderij te serieus en dus te lullig maken. Daarbij is het gebruik van kleur een prachtig vervreemdingsef fect. Ik maak deze schilderijen niet om het maken van schilderijen, maar om dat ik geen andere manier heb te vertellen wat ik wil zeggen". „Wat ik ook met dit schilderij wil zeggen is dat de mensen door het gebruik van alle -mogelijke machines rottig worden. In deze trant: wie niet hoeft te tillen, verliest tenslotte zijn spieren. Of dat goed of slecht is laat ik in het midden. Ik lig er niet van wakker, ik wil de mensen niet opvoe den. Ik ben oök niet bang voor het beeld van de toekomst. Het is wel bedoeld om de mensen een schok te geven." Jan Hein de Groot REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA ^HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a Enorme sortering; vraag folders. FabriekstoonzalenIndustriegebouw. Goudsesingel 66, R'd&m. Tel. 010- VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. -KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 34.10.71 Donderdag 27 januari 1972 21e jaargang no. 4 SCHIEDAM Tussen heel veel vrijblijvend deskundig gepraat door, zijn op het UNCTAD-Symposium van vorige week in Den Haag ook heel wat spijkers met koppen geslagen. De lijst met conclusies, die tenslotte werd opgesteld, bevat zelfs spijkers met scherpe punten. Er staan namelijk aanbevelingen in, die vierkant ingaan tegen de officiële Nederlandse en westerse standpunten over wereldhandel en ontWikkeling./Dat is een opmerkelijk resultaat voor een bijeenkomst van vijftig specialisten, die bovendien is georganiseerd, door een half-officiële commissie van Nederlandse kopstukken. Prins Claus, die voorzitter is van deze Nationale Commissie Ontwikkelings strategie, droeg aan de kritiek een flink steentje bij. „Als ik het ronduit zeggen mag: betuigingen van goede wil zijn er in de afgelopen jaren voldoende ge weest; het gaat er nu om, harde maat regelen te nemen ter verwezenlijking van de ontwikkelingsstrategie", zo zei hij in zijn openingsspeech. Na afloop zei hij dat de bijeenkomst een succes was geweest, maar hij voegde er direct aan toe: „En wat dan nog? De experts kunnen wel aangeven hoe het zou moeten, maar het is zo teleurstellend, dat de radicale, fundamentele verande ringen die in de rijke landen nodig zijn, De ernst van de situatie, aan de voora vond van de Derde Wereldhandelscon ferentie UNCTAD-III, sprak ook uit opmerkingen van anderenKamerlid M. B. G. Engwirda: ,,Het klimaat voor de ontwikkelingslanden is in de V.S. slechter dan ooit, terwijl de vergrote EEG het nog moeilijker dan nu al zal maken om positieve beslissingen te nemen". Prof. F. van Dam: „De over heden denken niet op lange termijn. Ze proberen alleen maar hun eenjarige kasboekhouding (de begroting) rond te krijgen, net als een plaatselijke voetbal vereniging". De Zwitser G. Eckenstéin: „Niemand bij de UNCTAD gelooft dat UNCTAD-III in Chili iets zal opleve ren". FAO-president A.H. Boerma: „Er zijn geen tekenen voor, dat de wereld op weg is naar een rechtvaardi ger en verstandiger wereldorde, inte gendeel: er zijn duidelijke tekenen naar isolationisme, en het hele bouw werk van de buitenlandse hulp lijkt in ernstig gevaar te verkeren". Dr. W. E. Walron-Ramsy uit Barbados stelde voor om de wereldhandelsconferentie voortaan in de rijke landen te houden, - omdat de publieke opinie daar moet" weten wat er aan de hand is. Cacao als voorbeeld De Hervormde Kerk van Schiedam verkeert in financiële moeilijkheden. Er is een tekort van ongeveer f.100.000. In 1968 toonde de rekening een negatief saldo van f.43.983, dat in de volgende jaren is toegenomen met f.56.000 zodat er nu een ton nodig is om uit de financiële problemen te komen. Aan salarissen, sociale lasten enz. wordt f.297.000 uitgegeven, aan vaste bijdragen f.23.000. Aan kerkelijke bijdrag-n wordt f220.000. ontvangen en aan huren f 40.000.-. Na aftrek van verdere kosten en ontvangsten resteert dan het tekort van f.64.500. De begroting is ingesteld in de verwachting dat in de loop van 1972 twee predikanten kunnen worden beroepen. Met dit tekort van f.100.000 voor ogen is het alleszins te begrijpen dat ook de Hervormde gemeente van Schiedam zich ten volle gaat inzetten voor de actie „Trouw moet blijken". Men hoopt dat door middel van deze actie de kerkelijke bijdragen verhoogd worden. Leden van de hervormde gemeente zullen dezer dagen een schrijven verspreiden, waarin gevraagd wordt de bijdrage te verhogen of een extra gift te verlenen. Een verhoogde opbrengst van de bijdragen wordt dringend noodzakelijk geacht. Het wordt steeds moeilijker om tegenover de stijgende kosten de inkomsten te verhogen. Aan degenen die reeds bijdragen en aan hen die dat nog niet doen wordt binnenkort een folder, antwoordkaart en enveloppe overhandigd. Dit gebeurt o de hoge portokosten te besparen. De bedoeling is dat de gemeenteleden in de week van 31 januari - 5 februari reageren door de antwoordkaart in te vullen en te retourneren naar het kerkelijk bureau, Kerkstraat Schiedam. Zie ook elders

De Havenloods | 1972 | | pagina 1