Opinie-verschuiving over vervuiling in Riinmondgefoied Nieuwe taak voor op cultureel gebied Angst voor werkloosheid beïnvloedt meningen PAARDENVRIENDEN "CULTURA" WORDT OPGEHEVEN SLAAPBANKEN MINERVA, ENQUÊTE WIJST UIT: tftROKEN? binnen 30 minuten gereed Ouderen 10 pet. korting. Speciaal adres voor ééndagsbehan- 6 "vederlichte nylon KUNSTGEBITTEN ZONDER VERHEMELTEPLAAT B.T.V. 1eMIDDELLANDSTRAAT 58 (bij 's Gravendijkwal). Geopend: dagelijks van 8-17' uur. Zaterdag van 9-14 uur. (Bovendien vrijdag avond van 18-20 uur). Te bereiken met tramlijnen 1, 9 en 11. TELEFOON 010 - 36.12.61 er 36.33.16. In een jaar tijd heeft zich in het Rijnmondgebied een aantal belangrijke verschuivingen voorgedaan in de beleving van de bevolking van het milieu. Dit blijkt uit een in opdracht van Rijnmond samengesteld rapport van de Nederlandse Stichting voor de Statistiek. In het rapport zijn de resultaten van een enquête, die in de penode van 17 november tpt 15 'december van het vorige jaar is gehouden, gelegd naast de resultaten van een gelijkwaardige enquête onder dezelfde personen in 1970. De verschillen, die beide enquêtes te zien geven, zijn in sommige opzichten belangrijk. Zo gaf in 1970 67 procent van de ondervraagden op, dat zij wel eens last hadden gehad van de luchtvervuiling. Dat percentage daalde volgens de enquête van vorig jaar naar 52 procent. Zelfs verklaarde 25 procent van de ondervraagden vorig jaar, dat zij nooit enige last hadden ondervonden van de luchtvervuiling, ondanks alles wat er juist in die periode op dit gebied was gebeurd, terwijl diezelfde mensen in 1970 hadden verklaard, dat zij er wel eens last van hadden gehad. Ook het percentage van personen, dat in 1970 verklaarde zich zorgen te maken over de gevaren van de moderne industrie, liep terug van 62 procent in 1970 naar 52 procent vorig jaar. Men maakt zich daarbij vooral zorgen over het gevaar van gifwolken en ontploffingen. Deze zorg is overigens ook aanwezig bij diegenen, die geen bezwaren hebben tegen industrievestiging. Opmerkelijk is ook de uitspraak van 63 procent van de ondervraagden, dat functionarissen van bedrijven, waarvan bewezen kan worden, dat zij verant woordelijk zijn voor ernstige milieuver ontreiniging, door de rechter veroor deeld behoren te worden. Daarbij denkt men aan zware geldboetes en zelfs gevangenisstraffen. Ondervraag den, die voorkeur hebben voor een van de oppositiepartijen zijn in hun oor deel met betrekking tot deze functio narissen strenger dan ondervraagden, die de voorkeur geven aan een van de regeringspartijen. Een lichte stijging is te zien bij de vraag welke bedrijven de grootste ver vuilers waren. In 1970 kon per onder vraagde gemiddeld 5,8 bedrijven ge noemd worden; vorig jaar was dat gestegen tot 6,5 bedrijven. In het Prestatieloop op 18 maart De prestatieloop van „De Havenloods" is aanstaande. Zij, die op zaterdag 18 Stichting "De Caepruïter" "Beste Paarden en Pony's" 'Elke zondag buitenritten op strand of in bos. Ook verkoop van kwaliteitspaarden. Inlichtingen: maart vijf of zeven kilometer wuien lopen, doen er goed aan zich vast voor te gaan bereiden. Er wordt die dag om 15 uur gestart op de sintelbaan aan het Langepad in het Kralingsebos. De orga nisatie berust weer bij de atletiekver eniging P.A.C. Het inschrijfgeld is f 2.- voor deelne mers onder 15 jaar, ouderen betalen f2.50. Er zijn twee afstanden, vijf en zeveneneenhalve kilometer. De mini mum leeftijd voor deelneming is zeven jaar. De tijdslimiet, waarbinnen de afstand gelopen moet worden om in aanmerking te komen voor de medaille is voor beide afstanden 45 minuten. InschrijvingsadressenVVV-kantoor Hoek van Holland, Van Abcoude, Zwaanshals 133, Dekkers, Palestina- straat 57b, tel. 127913, Witvliet, Ar guspad 5, tel. 225439, Oskam, Slinge 264 tel. 302176, Van Hemert, Gijsing- laan 870, tel. 370708, kantine Langepad (sintelbaan), Baggerman, Asserweg 266. Na-inschrijving is moge lijk in de kantine aan het Langepad op zaterdag 18 maart vanaf 12 uur. Op komst in trainingspak wordt aangera- den. Inlichtingen: T. Verschoor, Orpheus- straat 23, tel. (010) - 182671 en W. Witvliet, Argus] 225439 (na 18 u rapport wordt gesteld, dat deze stijging medé te danken is aan de publiciteit in de regionale bladen, waardoor het pu bliek zich meer bewust ging worden van de individuele vervuilers. Als be langrijkste daarvan werden genoemd (bedrijven, waar men het meeste last van had) de Shell-raffinaderij en Albatros Superfosfaat Pernis. Beide bedrijven werden door meer dan twin tig procent van de ondervraagden ge noemd. De andere boosdoeners zijn: Delta Chemie, Esso-raffinaderijen de Gulf-raffinaderijDeze bedrijven staan trouwens ook boven aan het lijstje van dertien bedrijven, die tijdens de smog- periode van het vorige jaar door Rijn mond zijn verzocht het toch nog eens extra kalm aan te doen. Verschuiving Een andere opmerkelijke wijziging treft men aan ten opzichte van de standpunten over de uitbreiding van de industrie. In 1970 was 36 procent van de ondervraagden voor die uitbreiding. Dat percentage bleek vorig jaar geste gen te zijn tot 43. Ook de mening of de beslissingsbevoegdheid over de in dustrievestiging bij de bevolking moest liggen bleek aan verandering onderhe vig. In 1970 vond 48 procent van de ondervraagden, dat de bevolking moest beslissen; 47 procent was van mening, dat die bevoegdheid bij de overheid moest liggen. Vorig jaar waren die percentages respectievelijk 39 en 56 procent, hetgeen dus weer een belang rijke verschuiving betekent. Het be zwaar tegen een vestiging van een hoogovencomplex met staalfabrieken en olieraffinaderijen op de Maasvlakte bleef nagenoeg ongewijzigd: 96 tegen 95 procent. Ook de sympathie voor de actiegroe pen, die zich verweren tegen de vervui ling van het milieu blijkt gedaald te zijn. Eind 1970 was 85 procent het geheel of meestal eens met de protes ten van die actiegroepen. Eind vorig jaar was dat percentage gedaald tot 78 procent. Ook de mate, waarin men het eens is met die acties, daalde. Het aantal mensen, dat verklaarde, dat zij het meestal eens zijn met de actiegroe pen, steeg in vergelijking met 1970 ten opzichte van de mensen, die verklaar den, dat zij het er geheel mee eens waren. Verder verklaarde 16 procent van de ondervraagden, dat zij van mening zijn, dat de invloed van die actiegroepen groot is (tegen 20 pro cent in 1970), terwijl 75 procent van mening is, dat die invloed niet erg groot is of nauwelijks bestaat (tegen 72 procent in 1970). woonplaats te weinig aandacht aan dit probleem besteedde. Dat percentage was eind vorig jaar gedaald tot 39 procent. In Rotterdam en Schiedam is men wat dat betreft het minst tevre den over de aandacht, die de gemeen teraden aan dit probleem besteden, namelijk 42 procent van de onder vraagden tegen ongeveer dertig procent in de andere gemeenten. Er is in Schiedam weer een kerkge bouw te koop, nl. de gereformeerde Goede Havenkerk aan de Havendijk in Schiedam. De oorzaak van de verkoop en waarschijnlijk daarna de afbraak zijn ook bij deze kerk een gevolg van de terugloop van het kerkbezoek en de wijziging van de bevolking in de stads wijken. Het meest heeft daarvan het centrum te lijden. Gevolg was de sloop van de St. Liduinakerk en het leeg staan van de r.k. kerk aan de Lange Haven. Over het al of niet behouden van deze kerk worden nog onderhandelingen ge voerd. Ook de Rozenkranskerk aan de Singel staat op de nominatie in de nabije toekomst te worden gesloten en de gereformeerde kerk aan de Rotter- damsedijk wacht eenzelfde lot. Ook het in stand, houden van de hervormde Grote of Sint Janskerk baart zorgen. De Goede Havenkerk, die nu zal wor den afgestoten, trekt steeds minder kerkbezoekers, mede als gevolg van de vergrijzing van de wijk. Het feit, dat de gereformeerde kerk van Schiedam een tekort van f80.000,- heeft is even eens van invloed. Er is ook nog over gedacht de Juliana- kerk aan de BK-laan te verkopen, maar de kans op verkoop van de Goede Havenkerk is groter, omdat zich daar voor al gegadigden hebben gemeld. In Schiedam blijven voor de gerefor- meerden nog over de Julianakerk, de Magnolia Deikerk in Nieuwland, de Oosterkerk aan de Rotterdamsedijk en onlangs werd de Ark in Groenoord Als de op maandag 14 februari te houden ledenvergadering van de Algemene Schiedamse Kunstkring „Cultura" ermee akkoord gaat zal de Kring na 25 jaar worden opgeheven. De aktiviteiten van Cultura waren de laatste jaren niet groot meer, maar in elk geval was er nog een organisatie, die zich bezig hield met de bevordering van het culturele leven in Schiedam. Schiedam was eigenlijk cultureel gezien het stiefkind ten opzichte van Rotterdam en Vlaardingen. Er zouden over het culturele leven in Schiedam, voorzover aanwezig, brede beschouwingen kunnen worden ge houden. Knelpunten vormden, naast het gebrek aan zaalruimte, de trek naar Rotterdam en Vlaardingen. De leuze: „In Schiedam kan niets" is mede hiervan een oorzaak. De plaatselijke kunstenaars op verschillend terrein ondervinden daar in toenemende mate de gevolgen van. Het zit Schiedam op cultureel gebied gewoon tegen, al probeert Hans Paalman, gesteund o.a. door de Vrien den-Vereniging, het Stedelijk Museum als zwak en onregelmatig kloppend kunsthart van Schiedam op gang te houden. Hij heeft daar een eigen therapie voor en dat lukt allemaal wel aardig, ook al drommen de Schie dammers niet het gebouw binnen. Schiedam heeft de tijd gekend van een eigen symfonie-orkest. Inspraak Weinig veranderde er in de mening van de Rijnmondbevolking over de mate van inspraak, die men bezit. In 1970 verklaarde 71 procent, dat er onvol doende inspraak bestaat, welk percen tage eind vorig jaar was gestegen tot 73. Globaal genomen steeg de waarde ring voor het werk van de gemeentera den op het gebied van de milieuveront reiniging. In 1970 meende 47 procent, dat de gemeenteraad in zijn oöhaar omstreeks 1920. „Toonkunst" bracht het in 1933 tot concerten in het Passage Theater, maar het einde daar van kwam al snel. Daarna deden sommige beroepstoneelgezelschappen Schiedam voor een avondje aan. Maar ook dat is geschiedenis geworden en de sluiting van het Passage Theater betekende meer een ramp voor het afnemend aantal bioscoopbezoekers dan het ontvallen van de mogelijkheid in eigen stad cultuur te gaan beleven. Het Passage Theater is gelukkig weer geopend en wie daar plezier in heeft behoeft tenminste niet meer naar Rotterdam of Vlaardingen. Maar nu Cultura. „We zien het niet meer", zegt secretaris J. J. F. Morel. „Goed, we zijn maar meegegaan naar Vlaardingen, maar dat heeft eigenlijk weinig zin. En wat moet je i?.et 166 leden. Ik zit nu 22 jaar in het bestuur „Cultura", we hebben echt wel best gedaan. Het was soms een reuze karwei om iets te organiseren. We zaten vaak met financiële risico's. Het gemeentebestuur liet het er ook bjj zitten; we kregen op het laatst zoiets van 10 procent vergoeding voor de „onverkochte" stoelen. Waar moet je de rest vandaan halen? We hebben het toen het Passage Theater geopend werd nog eens geprobeerd en contact gezocht met de begeleidingscommissie. We hebben geen enkele reactie gekre gen. Zelf kunnen we met een zo beperkt aantal leden vrijwel niets beginnen; je zit bij een voorstelling zo aan f 2000,- of f 3000,- vast. Maar misschien gaat het SG wel wat doen". Toen Schiedam dan zonder theater zat, is men uitgeweken naar Vlaardin gen, waar dat probleem niet gold. Leden van Cultura hadden dezelfde bevoorrechting als die van de Vlaardingse Kunstkring. „We hebben al eens geprobeerd om het werkterrein te verruimen tot het hele Deltagebied, maar ook dat lukte niet", aldus de heer Morel. „Nu moeten we er dan maar mee stopper® op deze 'manier heeft het voor Schiedam weinig zin", aldus de trieste beslissing. Wethouder mevrouw Verwey zei ons desgevraagd: „Het is wel jammer, maar misschien, dat de Schiedamse Gemeen schap in nieuwe vorm wat meer kan gaan doen, samen met de begeleidings commissie. Ook zou de huidige exploitant van het Passage Theater initiatieven kunnen nemen en er zouden ook aanbiedingen uit «het land van gezelschappen kunnen komen. Het kan allemaal, of het zal gebeuren is een andere vraag". ■Op 25 februari organiseert „Cultura" ^n samenwerking met de Verenigde Vrienden van het Stedelijk Museum de Dutch Music and Comedy Show met medewerking van Bram Vermeulen en Freek de Jonge „Neerlands Hoop in Panama". Op 24 maart komt Ineke Sluiter, leidster van het Rotterdams Dans Centrum, in het Passage Theater met modern ballet, Zouden er dan toch nog mogelijkheden zijn? Leo 't Hart. vrijblijvend. HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. Enorme sortering; vraag folders. Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010- 138018. ROTTERDAM 2^L6'3 NW. MATHENEStSERSTFL_45_ REPARATIES klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt,er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en 49 en 49a VFRRr.HIJNT OP DINRnAn EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN Werkgroep werkt plannen uit voor jeugddorp In de komende zomer zal door een werkgroep speciale aandacht worden besteed aan de behoefte, die er in Schiedam bestaat naar speelgelegen- heid voor de jeugd. Er bestaat nl. geen eenstemmigheid, of nu het plan Adriaanse voor een jeugddorp in Bijdorp moet worden gevolgd, of dat er door de stad verspreide speelplaat sen aangelegd moeten worden. Uit de reacties is gebleken, dat het plan voor een jeugddorp wel aanslaat, maar anderzijds is er de vraag, waar het gevestigd moet worden. Er zijn bezwaren tegen vestiging in Bijdorp, omdat daar teveel last van het verkeer wordt ondervonden. Het bezwaar van kleine speelveldjes is, dat de jeugd dan toch weer geen flinke ruimte heeft om zich uit te leven en weer gebonden is aan schommel en wip. Omdat er in Groenoord nogal wat speelruimte is, zijn er ook voorstanders van een dorp in het Singelkwartier, in Schiedam-Zuid of in het Beatrix-park. De werkgroep, die uit vijf personen bestaat, zal in de komende maanden de mogelijkheden onderzoeken en een rapport uitbrengen. donderdag 10 februari 1972 21e jaargang no. 7 SCHIEDAM KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Het rapport over de milieu-ervaring in Rijnmond, dat vandaag voor publicatie is vri gegeven is er een, waarmee men veel kanten uit kan. Voor- en tegenstanders van een verdere uitbreiding van de industrie kunnen er ieder argumenten uithalen om hun standpunten te verdedigen. Zo zal bijvoorbeeld burgemeeste'Jh°™aJ bij zichzelf gedacht kunnen hebben, dat hij het altijd al wel had gezegd terwijl de actiegroepen - ondanks het feit, dat de waardering van de Rijnmondbewoners voor hun werk iets is gedaald - met de cijfers kunnen werken om bepaalde acties meer kracht bij te zetten. Toch zal men voorzichtig moeten zijn bij het hanteren van de cijfers. Er hebben zich inderdaad belangrijke verschuivingen voorgedaan, vooral wanneer menaie m percentages gaat uitrekenen, maar uit de enquete van eind vorig jaar blijkt toch nog overduidelijk, dat meer dan de helft van de bevolking zich zorgen maakt over het milieu. Daarbij mag men het belangrijke Percentage van 73 van de ondervraagden, die vinden, dat zij te weinig inspraak hebben, ook niet over het hoofd zien, vooral niet, omdat blijkt dat dit percentage zelfs iets is gestegen ten opzichte van 1970. Een ander belangrijk aspect is de waardering voor het werk van de gemeenteraden op het gebied van het milieu. De Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft' zich niet bezig gehouden met de vraag waar de verschuiving van de meningen vandaan komt. Dat was haar taaK ook niet, omdat andere deskundigen'zich daarover zullen moeten buigen. Toch kan men thans al wel een voorzichtige conclusie trekken. Op het gebied van net milieu is er in Rijnmond tussen eind 1970 en eind 1971 geen merkbare verbetering ingetreden. Men zoeerder het tegendeel kunnen stellen, omdat de smogperiode van 1971 veel langer heeft geduurd en veel meer verontwaardiging heeft gewekt dan die van 1970. Tevens heeft vorig jaar de Gulf-affaire lange tijd centraal in de belangstelling gestaan. De verschuiving van de mening kan dus moeilijk worden toegeschreven aan een verbetering van de milieu-omstandigheden. Wel is er een aanzienlijke verandering ontstaan in de conjunctuur. Men heeft vorig jaar niet nagelaten onophoudelijk te hameren op het thema, dat onze economie met sprongen achteruit ging. Het aantal werklozen groeide en het grote publiek ontkwam met aan een bepaalde angst voor de toekomst. De stelling, dat men veel minder agressief tegen de milieu-verontreiniging zou optreden in tijden van werkloosheid, lijkt bevestigd te worden door deze nieuwe cijfers. Daaruit zou men dan ook kunnen verklaren waarom 25 procent van de' ondervraagden in 1970 beweerden wel en vorig jaar beweerden geen last te hebben gehad van de luchtverontreiniging. Hetzelfde geldt voor de iets gedaalde waardering voor het werk van de actiegroepen. Angst is echter een slechte raadgever. Vooral omdat dan de dingen op langere termijn uit het oog worden verloren. Daarom is het te hopen, dat dit rapport op de juiste wijze getaxeerd gaat worden door deskundigen, onder wie er overigens thans al zijn, die de economische recessie zien als oorzaak voor de verschuiving in de cijfers. Bovendien is het te hopen, dat Rijnmond jaarlijks een dergelijk onderzoek laat verrichten en dat onderzoek dan publiceert, aangevuld met een deskundig rapport over de werkelijke stand van zaken ten aanzien van het milieu in Rijnmond. Jan Dijkstra. Carnavalsfeest van wijkvereniging Zaterdag 12 februari organiseert de wijkvereniging Bijdorp een carnaval in het Trefpunt. Donderdag 10 februari (vanavond) wfordt er een jeugdcarnaval georganiseerd in 't Ketheltje. Tn samenwerking met de wijkvereni ging Nieuwland wordt van 22 juli—5 augustus een kamp gehouden voor de ^jeugd van 6-14 jaar. Het kamp is in het Drentse Exloo.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1