99Over elke beker kan ik een verhaal ™miwi 98* ferm™ „Je kan twee meesters natuurlijk nooit helemaal goed dienen 28J5 o 95 brillanten DE HAVENLOODS. DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 6-509 Joop Schop, trainer van DHS en Excelsior M..-' Hoewel niet groot was hij een tiental jaren terug een markant figuur in de verdediging bij Sparta. Bij Terlouw, die voor hem stond, vjel hij in het niet maar hij was minstens even onverzette lijk en dat is hij nu nog, Joop Schop de zeer gewaardeerde trainer van het Schiedamse DHS en het Maassluise Excelsior. Bij Excelsior werd hij terug geroepen omdat trainer Van Buytenen reeds na de eerste competitiewedstrijd ziek werd en nog steeds niet is her steld. Bij DHS is Joop Schop tot een ieders tevredenheid aan zijn vierde seizoen bezig. Er zijn meerdere trainers die op zater dag en 'op zondag bij een club zijn en die clubs ook trainen, maar ideaal vindt Joop Schop het niet. „Je kan twee meesters natuurlijk nooit helemaal goed dienen, want er komt meer kijken dan twee keer in de week trainen, waartoe ik me nu moet beper ken. Er zouden tussen die trainingen door nog besprekingen moeten zijn bijvoorbeeld". Joop Schop weet waarover hij praat. Hij heeft zelf in de hoogste top van het vaderlandse voetbal gespeeld. Hij heeft de ontwikkeling van het betaalde voet bal meegemaakt en weet dus hoe hij voetballers moet aanpakken en. wat voetballers aan begeleiding nodig heb ben. Zijn prettigste herinnering uit zijfi eigen voetballoopbaan is het kampi oenschap, dat Sparta behaalde en na tuurlijk het mët Sparta winnen van de voetbalbeker. Furore „Het amateurvoetbal maakt op het moment furore. Er wordt door de diverse besturen ontzettend veel voor de clubs gedaan. Kijk alleen maar naar DHS. Wij spelen in de tweede klasse, maar het gaat er nu net zo als in mijn tijd bij Sparta, toen we toch in de hoogste klasse speelden. Er wordt bijzonder straf getraind en de jongens zijn er twee keer in de week allemaal. Voor de voetbalkleding wordt gezorgd. Dat ligt bij een wed strijd altijd klaar. Er is na de wedstrijd of de training een hartig hapje, kortom o.p de keper beschouwd het neigt allemaal wat naar het professionalisme en dat moet gewoon wil je mee kun nen blijven draaien. Het peil van de trainers ligt ook veel hoger dan een tiental jaren géleden. Dat komt ook door de opleiding, die gevolgd moet worden". Joop Schop over de bewdring, dat er tegenwoordig hard voetbal gespeeld wordt ..Ach wat is hard. Ik b^n er van overtuigd, dat er niet éé^i trainer is met een negatieve instelling. Zeker niet in het amateurvoetbal. Zij sturen de jon- dat gewoon komt door het enthousias me van de jongens. Ik propageer goed voetbal". Verschil om inhoude.nde een garantie omtrent echtheid kwaliteit, kleur hoogwit en waardevastheid bij inruil. Prijzen van 113.75 tot 4250. TELEFOON 1 Vrijdagavond - Koopavond o.a. fraaie stukken BERG KRISTAL AMETIST enz. Geheel vrijblijvend te be zichtigen op werkdagen van MEVR. 6ERGSMA HOFSINGEL 71 VLAAR- DINGEN. Tel. 010 -34.63.54. Joop Schop gens niet het veld ojtmet de opdracht er hard tegen aan te paan. De invloed van het betaalde voetbal doet zich echter gelden. Daar is het nu eenmaal een geldelijke noodzaak de huid zo duur mogelijk te verkopen en dikwijls door negatief spel op zijn minst een winstpunt rijker te worden. Ik ben er van overtuigd, dat als er bij ons en daar bedoel ik mee DHS en Excelsior M iets op het veld gebeurt, Joop Schop vindt wel dat er veel verschil zit in een uit- of een thuiswed strijd. Hij zégt: „Vooral bij DHS is dat goed te merken. Alle clubs komen naar Kethel met de bedoeling een gelijkspel uit het vuur te slepen. Wij zullen altijd proberen ons eigen systeem te spelen en dat aan onze tegenstanders op te leggen". Verschillen ziet Joop Schop ook tus sen Excelsior Maassluis en DHS. „Bij Expelsior heb ik te maken met een ploeg in opbouw. Er is daar heel veel jeugd in het eerste team met dus toekomstmogelijkheden. Het staat op de derde plaats en speelt wel leuk, maar er is nog meer uit te halen-. Bij DHS ligt het anders. Daar heb ik te maken met oudere spelers met routine. De gemiddelde leeftijd is tamelijk hoog en we zijn daarom bezig om meer jeugd in de selectie te halen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de ploeg te oud is, want ik zou er niet graag een willen missen'. De jongens zijn stuks voor stuk hun plaats in het eerste waard. Verschillende wedstrij den hebben we juist door de grotere routine gewonnen. Je moet echter vooruit zien en daarom zijn we nu bezig de jeugd rijpte maken voor het eerste elftal". Voor een ander Of hij daar straks zelf van kan profite- nen' ren of een opvolger interesseert Schop niet. Hij zegt: „Ik doe het voor DHS en als ik weg zou gaan, wat ik helemaal nog niet weet, vind ik het toch een prettig idee, dat mijn opvolger goed materiaal krijgt om mee verder te werken". De heer Schop vertelde dat in juni zijn contract met DHS afloopt en hij voor lopig nog niet denkt aan het volgende seizoen. „Ik vraag me weieens af of het voor de club niet beter .is om tot een nieuwe trainer te komen. Aan de andere kant weet ik dat er clubs en trainers zijn die tien of meet jaren samenwerken. Je moet je zelf kennen en ik geloof dat je hierin niet mag generaliseren. Ik weet echt niet wat de toekomst zal brengen en ik maak me er ook niet zo druk over". Trainingsprobleem Joop Schop dacht dat de enige moei lijkheid waarmee hij bij DHS te kam pen heeft gehad de trainingsmogelijk heden zijn geweest. „Deze waren wel bijzonder moeilijk. Het gebeurde dikwijls genoeg, dat ik een programma had gemaakt en dan kwamen wc op het trainingsveld en dan bleek dat in zo'n slechte staat te verkeren, dat je er amper op kon lopen, laat staan trainen. Dan vielen die plannen weer geheel in duigen. Maar naar ik heb gehoord zal dat binnen niet al te lange tijd tot het verleden behoren, want het zal niet lang meer duren of men gaat aan het nieuwe trainings-honkbalveld begin- Joop Schop is bijzonder trots op zijn 14-jarige zoon Hans. Ook al klein van stuk, maar een bijzonder leuke voet baller in Sparta C 1, die alles in zich heeft om in de voetsporen van zijn vader te treden. Vader Schop zegt: „Ik vind't wel jam mer, dat ik hem zo weinig zie voetbal len. Als ik met Excelsior op stap ben, dan moet hij voetballen en dat doet mij toch wel pijn. Ik zou er zo graag 's zaterdags bij zijn als hij voetbalt, maar dat kan nu eenmaal niet. Zeker niet in dit seizoen". Niet somber Terugkomend op de matige resultaten van DHS dit seizoen zegt Joop Schop: „Ach, het heeft tot nu toe niet erg meegezeten. Vier wedstrijden verloren we op het nippertje met 1-0 en ik geloof twee of drie daarvan dan nog door een strafschop. Daarbij komt dat de clubs in onze afdeling elkaar in kracht weinig ontlopen". Joop Schop ziet het echter niet som ber in voor DHS. Hij zegt: „We komen er wel. Weet je, de stemming is get zo prettig, zo niet prettiger dan verleden jaar, toen we op een puntje na het eerste klasserschap niet haalden". Joop Schop, de onverzettelijke, ging na jaren weg bij Excelsior M, maar werd in een moeilijke periode terugge haald; bij DHS profiteert men nu ook al weer ruim drie jaren van zijn trai nerskwaliteiten. In Maassluis en Schie dam hoopt men nog lang plezier aan hem fe belèven. Piet Bul. naar spanje's vasteland, haar fraaie eilanden öf 't griekse rhodosin'72...? wees verstandig, ga met de (voordelige) specialist gulliver's reizen nieuwe beestenmarkt 19 leiden (01710)49446-49447 u kunt gulliver's reizen boeken bij: DE SNELLE VLIET, rotterdam, zwartjanstraat 69, (010) - 248823; rotterdam, pleinweg 211, (010) - 275859; Schiedam, rotterdamsedijk 425, (010) - 260720; amsterdam, kinkerstraat 42, (020) 169353; utrecht, voorstraat 62, (030) - 27861. De Bloois legt bij KDO functie neer MAASDIJK In de op donderdag 17 februari te houden jaarvergadering van de gymnastiekvereniging KDO zal de heer Joh. de Bloois, voorzitter en reöds meer dan 40 jaur bestuurslid, zijn functie neerleggen. Op de agenda voor deze vergadering, die wordt gehouden in gebouw De Vluchtheuvel en om 19.30 uur begint, staat ook de verkie zing van nieuwe bestuursleden in de vakatures M. van den Berg en mevr. Van der Lugt-Beishuizen. De heren F. van den Berg, D. de Koning en M. de Zeeuw stellen zich herkiesbaar. Lange-afstandatleet Johan Kijne: ln het kamertje voor van zijn Piggelmeehuisje van onder-de-huurwaarde neemt bij Johan Kijne een enorme prijzenkast een voorname en alles overheersende plaats in. Bekers, lauwerkransen en vaantjes puilen de kast uit en het is zelfs onmogelijk de laatst verworven trofeeën in deze kluis met glazen deuren terug te vinden. Ze staan een kamer verder op de schoorsteenmantel. Voor iedere beker, hoe klein dan ook, geldt een ander verhaal. Een verhaal van tientallen kilometers ontbering en doorzetten, een verhaal van tientallen kilometers, die werden overbrugd door de rappe benen van een atleet, die het niet zag zitten in het korte afstandenwerk. Het bezit van al dat zilverwerk zegt de tengere Vlaardingse atleet Johan Kijne overigens nieï zoveel. Niettemin heeft hij ze netjes gerangschikt, zoals een stuwadoor de lading in een schip. Wanneer hij eens toe zou komen aan het schrijven van zijn atletiekbiografie, dan is één blik voldoende om een pil van jewelste vol te krijgen. „Al die bekers hè, ik herken ze allemaal nog. Ieder heeft zo zijn 'herinerring en ik zou over elke wedstrijd een verhaal van tien minuten kunnen vertellen". Ci Johan Kijne is een laatbloeier. Hoewel hij nu slechts 24 is, begon zijn atletiek- interesse pas zo'n zeven jaar geleden gestalte te krijgen. Hij was lid geweest van de Vlaardingse IJjsclub, maar ver der dan dit lidmaatschap strekte zijn betaal nu minder Waarom zou U altijd een wit overhemd dragen als wij ze nu in de modekleuren van dit en het volgend seizoen verkopen. Zelfstrijkende overhemden van een prima kwaliteit terlenka, in een goed passend model, nu bij ons in de kleuren lila, paars, rose, geel en bruinnu van f 14,95 voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze zelfstrijkende overhemden van terlenka, in de kleuren bruin, lila, paars, rose en geel, de maten 37 t/m 43, Géén schrift, of tel. best. sportieve genoegens niet. Hij voelde zich niet sportief en ook op school kon hij dit complex niet van zich afschudden: „een beetje houterig", is zijn analyse. Deze gedachtengang ver anderde snel, toen hij zich liet inschrij ven voor de in Vlaardingen bekende jaarlijkse Havenloop. Het was de eerste kennismaking met een sport, die hem later volledig in de greep zou nemen. Hij ging trainen. Niet om een goed figuur te slaan en te trachten het in de eindklassering zo ver mogelijk te brengen, maar gewoon om niet laatste te worden. Zelfs van die training zag hij de noodzaak niet dui delijk. Het werden zeven afgeraffelde rondjes door de tuinen achter de be bouwing aan de Delfseveerweg. Desondanks werd hij tweede „ik kon mijn oren niet geloven'' bij de niet-atleten. Zijn verbazing werd de impuls om door te zetten. Op het sportpark De Vijfsluizen (hij werd lid van ROV Shell en is dat nog) werd hij opgevangen door atletiektrai- ner Tournier. „Tournier is een goed vakman", meent Johan Kijne, „bijzon der geschikt en niet iemand die de training zal laten verslappen. Aandacht werd er aan ieder van ons voldoende besteed en Tournier is een man, die ziet wat er in een atleet, of aankomend atleet als je het zo noemen wilt, zit. Hij ziet de fouten. Trouwens als lid van Shell heb je natuurlijk bijzondere faciliteiten. Elk moment van de dag kan je er binnen rollen en dan over een eigen baan beschikken. Waar heb je dat? Maar toch, de verleiding om van vereniging te verwisselen is wel eens groot ge weest. Naar een vereniging in Rotter dam bijvoorbeeld de naam noem ik niet -, die me geld, schoenen en derge lijke bood. Dat kost natuurlijk een stukje i)an je vrijheid. Dan ben je echter moreel verplicht om in club- wedstrijden uit te komen. Men legt beslag op je en daar had ik echt geen Te korte benen Overigens maakt Johan Kijne tegen woordig bijna geen gebruik meer van de thuisbasis: het Shell-sportpark. Door zijn specialisatie op de duurloop heeft hij zich afgewend van de baan en traint nu op straat. Zijn belangen behartigt hij zelf. „Dat stamt eigenlijk al van enkele jaren terug", zegt hij. „Ik wilde graag wed strijden lopen en daarom schreef ik mezelf altijd in via de wedstrijdsecreta ris. Ik heb een behoorlijk ontwikkeld eergevoel en daar schaam ik me niet voor. Omdat ik laat met atletiek be gonnen ben, heb ik een tijdje gedacht: was ik maar eerder begonnen. Dan was wellicht de aanpassing naar de duurlo- pen beter geweest. Maar die gedachten- als derde (1.4.31) geklasseerd. Maar dat zijn top? Johan Kijne aarzelt, maar komt toch met een eerlijk ant woord: „Je zou haast zeggen, ja. Wan neer ik deze tijden vergelijk met die van twee jaar geleden, dan ben ik maar heel weinig vooruitgegaan. Met de mogelijkheid, dat ik niet verder kan komen houd ik wel degelijk reke ning. Het probleem is, dat ik niet weet wat mijn maximale belastbaarheid is. Daarom kom ik er niet te dichtbij. Wat ik hoop is, dat tegen mijn achtentwin tigste mijn fysieke kracht dermate gestegen is, dat de marathonresultaten daardoor beter worden. Niet zelden gebeurt het namelijk, dat marathonlo pers hun beste tijden maken, wanneer ze boven de dertig zijn". Johan Kijne: Tijdens een marathon slaat je hart weieens gang is bij mij nu wel achterhaald. Ik geloof zelfs, dat iemand, die op zijn twintigste begint, zelfs de top nog kan Voor de sprint voelde Johan Kijne zich duidelijk niet in de wieg gelegd. Te kleine passen en te korte benen zijn de oorzaak en vandaar de lange afstands lopen, „omdat dan de krachtsinspan- ning uitgesmeerd kan worden". Johan Kijne kent, door vele ervaringen rijker geworden, zijn eigen mogelijkhe den. Teveel heeft hij het meegemaakt, dat atleten gingen sukkelen wanneer ze de top bereikten. En dat nu, wil hij bij zichzelf voorkomen. Naar de reden van de blessures bij het bereiken van de top kan hij slechts gissen: „Ik denk, dat ze zich dan overtrainen". Aan die klachtenwinkel over rug- en beenpijnen wil hij niet meedoen, om dat hij meent, dat een te harde training voor hem slapeloze nachten betekent. Hij is bereid alles voor zijn sport te doen, maar een nacht zonder slaap vindt hij een pijniging. Anderzijds heeft hij zijn voeding aan gepast. „Veel blessures worden veroor zaakt door een verkeerde voeding. Immers bij veel sportmensen staat de voeding op het tweede plan. Brandnetels Een verkeerde voeding is te vergelijken met een auto, die op petroleum loopt: het zal even goedgaan, maar ergens kom je toch stil te staan. Het beste zou zijn om naar een diëtist te gaan. Dat doet bijna niemand: heel vreemd eigenlijk. Zelf heb ik veel gelezen over Macro-biotiek is een voedingsleer, die stamt uit China en Japan, en heeft als oogmerk het leven te verlengen onder meer door de voeding. Johan Kijne's omschrijving van zijn „lekkernijen" krijgen dan iets in zich van een natuur kundig kookboek,. „Zo overdreven als een jaar geleden doe ik het niet meer. Toen trok ik bijna elke dag een uur uit om brandne tels te zoeken en paardebloemen uit te graven", vertelt hij. „Thuis at ik de bladeren rauw of ik smoorde ze in olie. Dan at ik lekkerder dan wie ook. Macro-biotisch etèn is even een kwestie van aanpassen. Daardoor ver andert je smaak. Het propageren van een biefstukje als maaltijd voor een wedstrijd is flauwekul en gewoon com mercieel". Nu is Johan Kijne enigszins van zijn macro-biotische leer afgestapt. Niette min wordt het steeds duidelijker, dat Johan Kijne, de Vlaardingse onderwij zer, veel kan laten om eens dat duide lijke ideaal, de top te behalen. Prestaties Op de jaarlijkse prestatielijst van de Marathon De marathon: de reus onder de atle- tieknummers. Johan Kijne heeft aan den lijve ondervonden wat die 42 kilometers betekenen. „Waar denk je dan aan"? mijmert hij hardop. „Aan de afstand, aan de tijd. Je kijkt hoe je in het deelnemersveld ligt en zorgt ervoor niet te veel te drinken. Je bent al die tijd bezig met jezelf. Och, je hart slaat wel eens een paar Slagen over en dan schrik je, maar tot nu toe heb ik de zes marathons, die ik gelopen heb, allemaal voltooid. De nacht daarna raak je de gedachte aan die marathon niet kwijt: dat wordt dan een nachtje met hazeslaapjes, waarin telkens flarden van wat je die middag gedaan hebt terugdwarrelen". Eén keer is Johan Kijne uitgenodigd voor de centrale training op het sport centrum Papendal bij Arnhem. Het werd voor hem tevens de laatste keer: hij bedankte voor de eer. ,;Die training was voor mij veel te zwaar", vertelt hij, „ik ging daar bijna dood. Tegenwoordig gaan ze zo'n slor dige honderd kilometer lopen. Ze vol brengen het, maar volgens mij slopen ze zichzelf. Nee, ik loop zo af en toe mijn eigen dertig kilometer (Vlaardin- gen-Kethel-Delft-Den Hoorn-Schiplui de n - M a a sland-Maassluis-Vlaardingen Ik vind wel jammer dat ik de steeple chase niet durf te lopen. De hekken schrikken me af. Ik ben bang zo vermoeid te raken,' dat ik niet meer over die hekken kom. Blessures, ver oorzaakt door geweld vermijd ik liever. Atletiek blijft voor mij altijd gedeelte lijk ontspanning. Daarom ook vermijd ik liever een geleide training: aan trainingsschema's ben ik niet meer verslaafd". GERARD S. VERVER DEZE WEEK VERSCHIJNT: ZO WAS ONZE KON1NGINNEKERK sche bebeurtenissen'e m6t volledige beschriivinB van de kerk en belangrijke hist< SC ege eur enissen, vele exclusieve foto's! I ;r 375240 t.n.v. J.C. Oudshoorn. Fli :orting van f. 8,50 el bij. 35b, Rott We weten best dat U overal voor mini-panties terecht kunten als we een aanbieding mini-pan ties houden, moet die er dan ook helemaal uitspringen, vin den wij. Daarom verkopen wij naadloze mini-panties met versterkte teen van een bekend merk (waarvan we de naam i.v.m. de lage prijs niet mogen noemen) voor een bij'zonder laag prijsjevoor nog géén gulden. panty Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze naadloze mini-panties, passend voor de japonnen 36 t/m 44, jn de kleur caresse (nor male kousenkleur) nu per stuk Géén schrift, of tel. best. We kunnen met recht zeggen datldit een kinderstoel is waar van U lang plezier beleeft... want als Uw baby peuter wordt houdt hij er een leuke stoel aan over. Kinderstoel, merk Eekhoorn, met zwaar verchroomd onder stel, prachtig formica speelblad solide voetenplankje, alle buis 19 mm dik,'bekleed meteen eerste kwaliteit suwide. Een onverwoéstbare stoel met de normale garantie voor nog géén negen en twintig gulden Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze prachtige Eekhoorn kinderstoe len met zwaar verchroomd on derstel, formica speelblad, voe tenplankje, bekleed met prima suwide. Keuze .uit frisse kleu ren, met de nor male garan- Géén schrift, of tel. best.

De Havenloods | 1972 | | pagina 4