Provincie en Rijnmond maken weg vrij voor Rijnpoorthaven Niet team, maar vrouw moet beslissen Glastuinbouw komt in de knel DUIZENDEN BEZWAARSCHRIFTEN over enkele weken SLAAPBANKEN HUNSTGIBITTEN modestoffen MINERVA, KUNSTGEBITTEN 17 februari 1972 21e jaargang no. 8 E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 VFRRrm.INT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD Vrezen de Westlanders de directe opof fering van een deel van hun land- en Volgende week komt in vergaderingen van het Openbaar Lichaam Rijnmond en een diepte van 13,65 m. onder N.A.P. van de Provinciale Staten van Zuid-Holland de kwestie van Rijnpoorthaven aan en'jenst 0^\0ffetrdaV°°erl^™edn. de orde. Beide instanties hebben van hun besturen geadviseerd gekregen de gebied' Hoek van Holland beletselen herzieningen van de streekplannen (respectievelijk Rechter Maasoever-West en Worden opgeworpen om in een later Westland), die de aanleg van een containerhaven op de noordelijke Maasoever stadium de woningbouw daar verder mogelijk moeten maken, doorgang te laten vinden ondanks de duizenden uit te breiden, bezwaren, die daartegen zijn gemaakt. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland Vrezende™e^ ueei yan n verhelen niet, dat ook zij ernstig twijfelen aan de noodzaak om die haven daar tuinbouwgrond voor een aan te leggen, maar schrijven in hun voordracht: Een en ander ontslaat het ven> ook achten zij de aanleg van provinciaal bestuur echter niet van de opdracht, vervat in de ministeriële Rijnpoorthaven een gevaar voor de aanwijzing, om het streekplan Westland ten behoeve van de aanleg van de Rijnpoorthaven te herzien". Het dagelijks bestuur van Rijnmond (dat 3043 bezwaarschriften ontving) meldt wel dat twee leden van het d.b. ernstige bedenkingen hebben tegen het voorontwerp, maar dat gezien de ministriële aanwijzing en de zwaarwegende belangen van de realisering van het voorgestelde streekplan geen aanleiding geven van hét oorspronkelijke ontwerp af te wijken. De bezwaren tegen de op aanwijzing van de toenmalige minister (d.d. 3 juli 1970) ontworpen containerhaven tus sen Maassluis en Hoek van Holland zijn uit alle delen van Nederland en zelfs van particulieren uit Duitsland en. Frankrijk gekomen. Zij zijn van plano logische, milieuhygiënische, medisch- sociale en economische aard. Bij G.S. van Zuid-Holland kwamen vijf bezwaarschriften binnen, waarvan vooral die van de gemeente Naaldwijk en van de Gewestelijke raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap en de Tuinbouwstructuurcommissie Zuid-Holland het protest van de dui zenden weergeven tegen de aantasting van de structuur van het gebied. Uit de reactie van G.S. blijkt, dat zij zich daarmee wel kunnen verenigen. Letterlijk schrijven zij' in hun advies: „Met de constatering dat de haven een in de ruimtelijke samenhang van het Westland vreemd element is, moet worden ingestemd". Voorts stelt het provinciaal bestuur, dat het „niet van werkelijkheidszin zou getuigen" te me nen, dat ruimtelijke nevenontwikkelin gen en schadelijke gevolgen kunnen worden voorkomen. G.S. verwijzen naar hun nota van februari 1969 om het standpunt van de gewestelijke raad en structuurcom missie te onderschrijven, dat men zich moet verzetten tegen het opgeven van de Nieuwe Waterweg als natuurlijke barrière tegen de expansie van de haven- en industriegebieden op de lin ker Maasoever en dat de aan te leggen spoorlijn; dijk en smalle groenzöne deze funktie nooit in dezelfde mate zullen kunnen uitoefenen. Het dagelijks bestuur van Rijnmond stelt tegenover deze bezwaren, dat niet mag worden voorbijgegaan aan het feit, dat begrenzingen niet zondermeer een andere ontwikkelingen uitsluiten de werking mogen hebben doch aange past kunnen en moeten worden als dit noodzakelijk zou worden geacht. Alternatieven In diverse bezwaarschriften wordt dé Maasvlakte als alternatief genoemd voor de plaats van een nieuwe contai nerhaven. Van de zijde van het provin ciaal bestuur wordt ten aanzien hier van opgemerkt, dat de Maasvlakte zich nog als reëel alternatief zou moeten bewijzen, maar dat volgens haar bere keningen van 1969 een benutting van de mogelijkheden op de zuidelijke Maasoever een redelijk alternatief voor Rijnpoorthaven kunnen bieden. tuinbouw, die op de resterende grond bedreven zal kunnen blijven worden. Zij wijzen dan op het verziltingsgevaar, zeker als later zal blijken dat een diepte van 13,65 m. onvoldoende mo gelijkheden biedt voor de verwachte grotere containerschepen. De tegen de aanleg van Rijnpoorthaven tussen Maassluis en Hoek van Holland ingediende bezwaarschriften komen behalve van de strijders voor de (tegen strijdige) belangen van tuinders en havenbaronnen ook van veel particulie ren. Daaronder zijn uiteraard ook een groot aantal tuinders, grondeigenaren of pachters in het betreffende gebied, maar een belangrijk deel wordt ook gevormd door burgers en organisaties, die zich inspannen voor omgeving. G.S. en het dagelijks bestuur van Rijn mond ongegrond verklaard. Slechts op enkele kleine punten zijn wijzigingen aangebracht. Zo heeft Rijnmond op de tekening van Rijnpoorthaven een militair straalver bindingspad aangebracht ingevolge het gegrond verklaren van een bezwaar van de kolonel in het 2e Genie-Commande- ment te Amsterdam. Voorts zijn de bezwaren van de ge meente Maassluis gedeeltelijk gegrond verklaard en wel op het punt, dat Maassluis niet de kosten hoeft te dra gen voor de niet-stedelijke recreatie voorzieningen in de op haar grondge bied aan te leggen groenstrook. Naast alle eerdergenoemde bezwaar schriften ligt thans bij de Kroon nog steeds het beroep, dat de gemeente Naaldwijk heeft ingesteld tegen de door G.S. opgelegde verplichtingen tot herziening van haar bestemmingsplan voor het gebied, dat betrokken is bij Rijnpoorthaven. De beslissing daarop laat al geruime tijd op zich wachten en zolang stoort de gemeente Naaldwijk zich in haar beleid niet aan de havenplannen blijven de tuinders uit de Oranjepolder bijvoorbeeld hun glasbestand uitbrei den en bedrijven moderniseren. Er is nog hoop op het behoud van de strook landelijk gebied tussen Maas sluis en Hoek van Holland en gezien de tegenstrijdige gedachten pver de nood Ben van Haren treft u in De Havenloods méér advertentie-informatie over onroerende goederen (wegwijzer naar het kopen van een eigen huis) Recital in de Doelen van Victoria de los Angeles Zondagavond treedt in De Doelen de Spaanse prima donna Victoria de los Angeles op. Haar grote talent en de expressiviteit van haar stem toont zjj niet alleen in de opera, waarin zij wereldsuccessen behaalde en waarvan vele creaties op de grammofoonplaat werden vastgelegd, maar niet minder in het liederengenre. Zij zingt liederen van Scarlatti, Pergolesi, Handel, Schubert, Schu mann, Brahms en van de Spaanse componisten Mont Salvatge en Garcia Lorca. Ze wordt aan de vleugel bege leid door Miguel Zanetti. Enorme sortering: vraag folders. Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Groudsesingel 66, R'dam. Tel. 010- 138018. REPARATIES binnen 30 min. gereed Ouderen 10% korting, peciaal adres voor ééndagsbehandeling. B.T.V. 1e MIDDELLANDSTRAAT 58 (bi) 's Gravendijkwal). Geopend dage lijks van 8-17 uur, zaterdags van 9-14 uur, bovendien vrijdags van 18-20 uur. TELEFOON 010 - 36.12.61 en 36.33.16. MAISON VAN DOOREMAALEN 6 FILIALEN 00K IN V. REEUWIJK -PASSAGE De jaarlijkse handels- en bedrijfsten- toonstelling Inhabé in Schiedam zal ditmaal worden gehouden van zaterdag 15 tot en met zondag 23 april in de Margriethal. n.c DEALER Oflr SCHIEDAM ROTTERDAM 260663 NW. MATHENESSERSTR. 45 i leefbare In hun advies schrijven G.S., dat de noodzaak van extra ligplaatsen voor containeroverslag op de noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg niet kan worden aangetoond. Uit alle ant woorden op de bezwaren tegen de containerhaven tussen Maassluis en Hoek van Holland blijkt, dat men bij de provincie sterk twijfelt aan het belang daar, maar dat men met de rug tegen de muur staat. Een van haar reacties op die bezwaren luidt: „In dit geval is gebleken, dat het laatste wettelijke middel op het hoog ste niveau, nl. de ministeriële aanwij zing, toereikend kan zijn om bepaalde omstreden ontwikkelingen mogelijk te maken". Rijnmond noemt weliswaar ook regel matig de aanwijzing van de minister als argument, maar blijft toch op het standpunt staan, dat een containerha ven tussen Maassluis en Hoek van Holland economisch gezien de beste oplossing is. Over het „alternatief Maasvlakte" wordt opgemerkt dat een deel van de Maasvlakte dan onttrokken wordt aan mogelijkheden met een hogere sociaal- economische rentabiliteit en dat o.a. door de bestaande spoorwegverbinding w"rTt petfeld dat het aan Riinüoort- kan worden voor de verbetering van Via een bezwaarschriftenactie van het CAR kwamen duizenden bezwaren binnen. Leefbaar Delta en de Vereni ging tegen Luchtverontreiniging in en om het Nieuwe-Waterweggebied teken den bezwaar aan evenals het gemeente bestuur van Maassluis en de daar werk zame politieke partij WM'80 (Welzijn Maassluis 1980). De meesten verzetten zich tegen de aantasting van het landelijke karakter van het gebied met mogelijkheden tot recreatie en tegen de te verwachten toename van geluidshinder door over slag en weg- en railvervoer van de containers. Iedereen (zelfs G.S. en Rijnmond) is ervan overtuigd, dat de zogenaamde groengordel onvoldoende waarborgen biedt tegen de geluidsoverlast en als recreatiegebied weinig zal kunnen be tekenen. In .diverse bezwaarschriften REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,- per repai 20-k^raats GOUDEN KROON f 1! U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 13. 6. 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a is* de voor aan- eh afvoer van contai ners gewenste voorzieningen groten deels aanwezig zjjn. Zo te zien zullen GS. en Rijnmond dus wel via goedkeuring aan de voorge stelde wijzigingen in de streekplannen de weg vrij maken voor de aanleg van de Rijnpoorthaven en dus het Rotter damse havengebied een nieuwe uitbrei ding verschaffen op de noordelijke oever ten koste van zo'n 1000 hectare voor land-en tuinbouw benutte grond. Grond, waarop mogelijkheden zijn voor glastuinbouw en waaraan steeds meer behoefte bestaat, omdat dat een vitaal belang is voor de economie van het Westland. In de Oranjepolder, die volgens de Rijnpoorthavenplannen be stemd is als haven en groenstrook, vindt nog regelmatig uitbreiding plaats van het glasbestand. Dit wordt onder meer bepaald door de beperkte voor glastuinbouw beschikbare ruimte in het Westland en de afbraak van glas elders in het Westland ten behoève van stads- en dorpsuitbreidingen. De gewestelijke raad van het Land bouwschap en de Tuinbouwstructuur commissie in Zuid-Holland schrijven in hun bezwaarschrift aan Rijnmond, dat het hen onaangenaam heeft getroffen, dat over de offers die land- en tuin bouw moeten brengen veelal in baga telliserende zin wordt gesproken. Rotterdam Rotterdam, daarbij gesteund door de minister, die in 1970 de aanwijzing gaf, ijvert voor de aanleg van zijn containerhaven tussen Maassluis en Het staat daarbij recht tegenover de voor het behoud van het Westland als land- en tuinbouwgebied strijdende in dieners van bezwaarschriften. Rotter dam wil zich niet laten vastpinnen op het leefmilieu aan de rechter Maasoe- De meeste van de bezwaren zijn door Demonstratie tegen abortus-wetsvoorstel Honderden vrouwen, maar ook mannen zullen zaterdag 19 februari in Utrecht protesteren tegen het wetsvoorstel van minister Stuyt, waarin staat dat anderen dan de vrouw beslissen of zij wel of niet een abortus krijgt. Die anderen is een team, dat bestaat uit deskundigen, zoals een arts, een gynaecoloog, een psychiater en een maatschappelijk werker. In de praktijk komt het er dus op neer, dat niet de vrouw alleen de beslissing neemt over abortus, maar een team van deskundigen. Wordt er door het team in positieve zin besloten, dan wordt de vrouw geaborteerd in een abortuskliniek of een ziekenhuis, is de uitspraak negatief dan zal de vrouw in vele gevallen een ongewenst kind krijgen. Dit kind is dan het kind van de rekening. Een andere oplossing is dat de vrouw naar een illegale aborteur gaat of zelf gaat knoeien, wat levensgevaarlijk kan zijn. De tegenstanders van het wetsvoorstel vinden echter dat het oordeel van de vrouw het meeste gewicht ir) de schaal legt. Tegenstanders zijn aa.: Dolle Mina, COC, Humanistische Stichting Geestelijke Volksgezondheid, Kritiese Artsen, MFAS, MVM, NVSH, Release, Verplegingskollektief, Vrouwenkon- takt, PvdA en de Vrouwenbond NVV. Toekomst Woordvoerster van de Rotterdamse ak- tiegroep van Dolle Mina is Conny v.d. Berg. Zij zegt: „De vrouw weet beter dan wie ook óf er aandacht en moge lijkheden, kortweg een toekomk voor het kind is. Daarom moet de vrouw met haar partner besjissen. Wij vinden een team ongewenst, omdat de vrouw, gewoon mondig is. Daar komt nog bij dat de beslissing van het team weken gaat duren. Het gevolg kan zijn dat de beslissing om in Nederland geholpen te worden te laat k,omt. Er kan ge aborteerd worden tot zes weken na het ingaan vam de zwangerschap. Ze kan dan nog in Engeland geholpen worden, maar dat kost wel even f 2000.-. Jammer is dat een heleboel mensen er van uit gaan, dat we iets tegen kinde ren hebben. Dat is beslist niet het geval. Integendeel. We hebben juist eerbied voor het kind. Alleen onge wenste kinderen willen we voorkomen. Vorige week nog zei dr. Pieterse in een interview in het Algemeen Dagblad over kindermishandeling, dat bovenaan de lijst van oorzaken de ongewenstheid van het kind staat. Dat is toch wel sprekend? Ik vind dat je gewoon niet kunt stellen dat de ongeboren vrucht meer recht heeft dan een ongewenst kind". De tegenstanders van het wetsvoorstel zijn van mening, dat elke vjrouw moet kunnen worden bijgestaan door een vrijblijvend adviseïend team; elke vrouw moet in staat worden gesteld op medisch verantwoorde wijze een abor tus te verkrijgen en verder dat abortus als laatste hulpmiddel moet dienen; voorlichting over voorbehoedsmidde len is in principe belangrijker. Er wordt wel nog steeds geredeneerd, dat carnaval een zaak is, die alleen beneden de Moerdijk kan worden begrepen en gevierd. Steeds (neer echter worden ook boven de grote rivieren caranavalsfeesten georganiseerd. De scholen, waarop rond het jaarlijkse driedaagse hosfeest geen verkleedpartij voor de kinderen wordt georganiseerd nemen in aantal af. Allerleiclubs en bedrijfsvoerders in de horecasector zien er een mooie aanleiding in om een feest op touw te zetten. Hoewel zuiderlingen vaak beweren het naar de zin te hebben op dergelijke feesten zijn er toch nog wezenlijke verschillen met de zotheid in hun geboortestreek. Hier vinden de carnavalsfeesten namelijk plaats in het weekeinde, terwijl men elders doorgaat tot en met dinsdag. Net zolang als veel kinderen van kleuter- en basisscholen hier vrijaf krijgen. men. De mensen reageren vaak nog zo typisch. Zaterdag hebben we op de Lijnbaan in Rotterdam gestaan om handtekeningen te verzamelen. We hebben gelukkig ruim 300 positieve reacties'gekregen, maar er waren ook mensen, die zelfs niet wilden discussië ren. Zoals de man die zijn vrouw kwaad meetrok en haar verbood te praten met de mededeling „Ik ben de baas". Negatief Conny v.d. Berg en met haar vele tegenstanders is niet zo optimistisch over het functioneren van de teams. Volgens hun verwachtingen zullen de leden van* zo'n team steeds wisselen met de kans uiteindelijk op een nega tief team. Gevolg is ook dat de abor tusklinieken onmogelijk worden ge maakt, juist in een periode waarin daar steeds meer behoefte aan is. Gevolg is ook dat de vrouw als ze geaborteerd is, dat moet opgeven aan Volksgezond heid. Conny v.d. Berg: „Waarom is dat nodig? Waarom moeten we als vrouw geregistreerd staan en bovendien, een miskraam behoeft toch ook niet J:e worden opgegeven. Men probeert op alle mogelijke manie ren eigentijds te blijven, alleen op sexueel gebied niet. Er wordt gewoon een politieke koehandel bedreven. Een kleine minderheid regeert de meerder heid. Het is toch gewoon een belache lijke situatie, dat de VVD en DS'70 in het regeerakkoord vóór legalisatie van de abortus zijn. Wat komt daarvan terecht. Als kiezer sta je dan mooi in de kou". In het pamflet waarin de actie zaterdag wordt aangekondigd wordt het scherp gesteld: Het gaat om ongewenste zwangerschappen en niet om hoelang deze regering het uithoudt! Conny v.d. Berg is van mening, dat er harde acties moeten komen. Daarom gaat ze zaterdag ook naar Utrecht om te demonstreren. De tegenstanders van minister Stuyt zullen in een protest mars, die om 2 uur op het Jaarsbeurs plein begint spandoeken meedragen. De tocht eindigt in het Wilhelmina- park, dat omgedoopt zal worden in Wilhelmina Druckerpark. Belangstellenden kunnen zich opgeven voor de tocht naar Utrecht, die vanuit Rotterdam per bus wordt gemaakt. De bussen vertrekken om half een vanaf het Centraal Station in Rotterdam. Inlichtingen telefoon 801.502, 335278 en 166957. Verder liggen er op een groot aantal plaatsen in Rotterdam o.a. (AMVJ, NEH, Sociale Academies, Medische Faculteit) handtekeninglij sten om op deze manier te protesteren tegen een wetsvoorstel, dat volgens de tegenstan ders dateert uit de middeleeuwen. Hann^ke Schreurs

De Havenloods | 1972 | | pagina 1