l "Cultura" blijft voorlopig toch nog voortbestaan r f7_95 Schiedamse burgerij toont weinig belangstelling voor Wereldwinkel J speelplaatsen Wethouders bespreken huisvesting van buitenlandse werknemers Expositie JES'72 in Stedelijk Museum dries Padvinders besluiten tot fusie >^I!ili4iii^lliljll 7-511 betaal nu minder DE HAVENLOODS, DONDERDAG 17 FEBRUARI 1972 Ruim een jaar zit de Stichting Vredeswerkgroep Schiedam nu in de Wereldwinkel ondergebracht in twee pandjes in het Proveniers huis. Een betrekkelijk klein groepje, voornamelijk scholieren en studenten is nog steeds en thousiast bezig in de Wereldwin kel. Zit er groei in de acties, worden er resultaten bereikt, slaan de doelstellingen aan bij de Schie damse burgerij? Erg enthousiast klinken de antwoorden op die vragen niet. Het zijn eigenlijk twee kleine winkel tjes in het Proveniershuis. Je moet er eerst een keer geweest zijn om ze direct te vinden. Eenmaal binnen straalt er een warmte uit van 'de jongeren, die ondanks teleurstellingen, toch blijven geloven in de gerechtvaar- digheid van hun actie en er veel voor over hebben om dat aan anderen over te brengen. Niet alleen aan jongeren, maar aan de gehele Schiedamse burge rij. „Ach ja, in het begin liepen de mensen hier nog wel eens binnen, misschien uit instemming met onze acties, misschien uit nieuwsgierigheid. Maar ze kwamen en kochten", zegt Carla van Buitelaar, die tijdens ons gesprek „dienst" had. Om de beurt hebben de 14 vrijwilligers dienst om de Wereldwinkel te „run- Acties „Runnen" is misschien te veel gezegd, want de klanten stromen niet binnen. Het zijn voornamelijk „geestver wanten" die een bezoek brengen aan het Proveniershuis. Wat is het doel van de Stichting. Carla: „We wülen de mensen bewust maken van de proble matiek van de ontwikkelingslanden in de ruimste zin van het woord en van de verantwoordelijkheid die zij daar voor hebben. Getracht wordt dat doel te bereiken door de exploitatie van de Wereldwinkel en door het praten met mensen. Verder wordt er aangesloten op bepaalde acties, zoals nu de Koffie- actie voor Angola". De Schiedamse Wereldwinkel draait nu ongeveer een jaar. „We zitten finan cieel erg moeilijk", verklapt Carla. Ze wil er verder niet veel méér over kwijt. De Vredeswinkel is geen cash en carry bedrijf of Albert Heyn. Maar de we reldwinkel moet ook rond zien te komen in de exploitatie en dat is beslist niet gemakkelijk. „Als we non eens een pandje op de Hoogstraat konden krijgen, ja, dan zou het mis schien wel anders lopen". Net als iedere andere winkelier moet ook de Wereldwinkel maar zien te blijven bestaan, subsidie is er niet bij, behalve het aanloopje voor installe- ringskosten, waar de Schiedamse raad het indertijd nog moeilijk mee had. Drempelvrees In de winkel zijn veel kunstnijverheid- artikelen te koop uit de onwikkelings- landen en speciale prpdukten zoals koffie, rijst, thee, enz. Verder is er veel materiaal aanwezig over de problema tiek van de ontwikkelingslanden. „Eigenlijk zitten we hier een beetje uit de route", constateert Carla. Toch staat het Proveniershuis slechts een paar honderd meter van het Broers- vest-winkelcentrum verwijderd. Waar schijnlijk is er een grote „drempel vrees". Zomaar het Proveniershuis in lopen vinden de winkelende huisvrou wen misschien een beetje eng. Er mag wel gesteld worden dat vele Schiedam mers het karakteristieke hotje nog nooit van binnen hebben gezien en daar mist men toch echt veel aan. Dat zou een reden kunnen zijn om in de Wereldwinkel koffie en rijst te gaan kopen of een geschenk. Voor minimaal vijf gulden per jaar kan men de Vredeswerkgroep in staat stel len de werkzaamheden uit te voeren. (Giro 278328 Algemene Bank Neder land Schiedam, rekeningnummer 503647780 t.n.v. G. Reusink). Onder leiding van Hans van Schijndel hebben de leden van de werkgroepen zondag 13 februari een vergade ring gehouden, waarin de jaaroverzich ten werden besproken. Hoewel het mogelijk is gebleken tot dusver alle schulden te betalen is de financiële situatie toch wel moeilijk. Getracht zal worden heten het aantal donateufs van de Wereldwinkel uit te breiden. Verder zullen er wijzigingen worden aangebracht in dé verkoop-artikelen. De verkoop van koffie en rijst e.d. evenals die van de kunstvoorwerpen gaat echter gewoon door. Meer aan dacht zal gevestigd worden op docu- Velen onder U weten het al, Ter Meulen geeft al een fikse korting op het tapijt zelf, maar er gaat nog meer afsinds kort wordt het nu ook nog gratis gelegd, bij aankoop van minstens 2/2 strekkende meter. Een zeer mooie kwaliteit kamer breed nylon tapijt, liefst 400 cm breed. Het tapijt heeft een schuimrubber rug, dus geen ondertapijt nodig, in prach tige kleurenkombinaties van f 109, - voor nog géén vijf en zeventig gulden per meter. mentatie over ontwikkelingslanden. Verder zal getracht worden om in het centrum van Schiedam een winkel ruimte ter beschikking te krijgen. Leo 't Hart DAF 44 1 ven erbijdat voor de leefbaarheid van De algemene Schiedamse kunstkring „Cultura blijft voorlopig nog het straks nieuwe Schiedam dit een voortbestaan Tot dit advies kwam men in de ledenvergadering, die 14 vitaal punt blijft", aldus de heer Morel. februari werd gehouden.Hoewel he, bestuur nu niet direct en,hou- siast over dit advies was, vond het toch geen vrijheid om daar tegenin stuur Het is nu zover, dat er geen te zaan en conformeerde zich aan het advies. Getracht zal nu worden plannen gemaakt kunnen worden voor om in overleg o.a. met de Vereniging Vrienden van het Stedelijk S- Museum en andere instellingen, toch nog tot activiteiten te komen en stuur nu tot het voorstel Cultura op te eerst de verder ontwikkelingen, ook met betrekkihg tot die van de heffen. nieuwe vorm van de Schiedamse Gemeenschap af te wachten. Neemt U de maat van Uw kamer mee betaal nu minder Rekent U eens uit wat 'J bij de kapper kwijt bentblijft U dan onder één tientje? Neen, dat hebben wij al voor U uit gerekend. Met dit korte synthetische pruikje is dat wel het geval voor nog géén negen gulden heeft U dit probleem opgelost. U kunt de pruik zelf wassen, kammen en opmaken zoals U wilt, het haar blijft altijd gewil lig en houdt model. U hoeft 'm dus nooit naar de kapper te brengen. De vergadering, die zeer matig werd bezocht, stond onder leiding van de heer J. J. F. Morel, die gedurende 22 jaar zitting in het bestuur heeft. Hij schetste in het kort de geschiedenis van „Cultura", en zette het gevoerde beleid uiteen. Hij herinnerde aan diver se evenementen die georganiseerd wer den, waarbij vooral zaalproblemen zich lieten gelden. Getracht werd door mid del van het V.K.C. te Vlaardingen voor de leden een oplossing te zoeken, waarvoor de Schiedamse Gemeenschap aanvankelijk medewerking toezegde, die echter uiteindelijk achterwege bleef. Overwogen is het zaalprobleem op te lossen door middel van de aankoop van het Schiedamse Monopo- le Theater, het bedrag van f 600.000,- kon echter niet bijeen worden ge bracht. De heer Morel: „Er restte dus niets dan de samenwerking met Vlaardingen en deze üep nu niet direct zoals verwacht werd. V.K.C. met zijn ruim 2200 leden voelde niet veel voor ex perimenteren. Integendeel men wilde de klok terugzetten. Vlaardingen wilde een streekschouwburg worden. Een zonder kapper elk kapsel dat u wilt HOUTMAN MUZIEK EN PIANO'S SINGEL 114 116 SCHIEDAM TEL 26.88 71 PIANO'S G VLEUGELS *K BLADMUZIEK gedachte, waar wij wel in konden komen. Wij stelden voor dat Vlaardin gen zijn naam Vlaardings kunstcen trum veranderde en een bestuur vorm de met aftakkingen o.a. in Schiedam, met als kern de grote voorstellingen in Vlaardingen. Daarnaast zochten wij contact in Rot terdam of mogelijk een programmering in streekgebied tot stand zou kunnen komen. Het vreemde is dat de perso nen met wie wij te Rotterdam contact hebben, het Rotterdam dat alles heelt, in eerste instantie positief reageerden, maar waar wij het idee in de kleinere steden lanceren men geen reactie geeft. Of negatief. Het V.K.C. n.l. wenste de samenwerking met Cultura zo te veran deren, dat van onze vereniging geen sprake meer zou zijn. Men wilde alle Cultura leden als.V.K.C. leden inschrij ven daarnaast zou één van ons bestuur of van deze leden als contactpersonen voor Schiedammers optreden. Uiteraard hebben wij dit geweigerd temeer daar Schiedam ongeveer gelijk tijdig het Passage Theater kocht en ons bestuur het als Schiedammers toch niet goed op kon brengen om nu het Passage Theater gekocht is voor een vorm te kiezen waarbij w(j uitsluitend Schiedammers naar andere steden brengen. Voorop bleef bij Cultura staan dat naast het brengen van kunst- evenementen voor haar leden haar taak was medewerking te verlenen aan het brengen van een ziel in Schiedam op dit terrein. Samenwerking met V.K.C. werd dus verbroken. Waarbij wij willen opmer ken, dat ieder lid of oud lid natuurlijk zelf'moet kiezen, waar hij of zij naar toe wil gaan, maar dat wij een beroep doen op hen om ook eventuele toe komstige avonden in Schiedam met u,,r, Woianoctellintr te steunen. Wij blij- Na de uiteenzetting van de heer Morel, kwamen uit de aanwezigen protesten tegen genoemd voorstel, al had men dan ook begrip voor de moeilijkheden. Geadviseerd werd, de vereniging'voor lopig nog te doen voortbestaan en te zien welke mogelijkheden zich in de toekomst gaan voordoen. Het bestuur bleek bereid om aan die wens gevolg te geven en niet het mandaat ter beschik king te stellen. „Cultura" blijft dus nog. Mogelijk dat er in de toekomst toch nog kansen zijn om een positieve bijdrage te leveren aan het culturele leven in Schiedam. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit kamerbreed nylon tapijt van 40Ö cm breed op schuimrubber rug (dus geen ondertapijt no dig), in de kleurenkombinaties goud, brons, cognac enz., vanaf 2Y2 strekkende meter gratis ge- meet9e?Per^O RH H Géén schrift, of tel, best. B. W. van Schiedam stellen aan de raad voor medewerking te verlenen voor het ophogen van de speelplaats van de kleuterschool Dombo en van de tuin van de kleuterschool De Harle kijn waarvoor de kosten respectieve lijk f. 18.000,- en f. 9.000,- worden geraamd. Voor deze scholen is even eens nog respectievelijk f. 4.900,- en f 200,- voor verbeteringen en aan schaf 'nodig. Voor het aanbrengen van deuren en ruiten in de kleuterschool De Zevensprong is f. 1.000,- nodigen voor Olleke Bolleke f. 1.200,-. Ook moet de tuin en speelplaats van de Prof. Gunninghschool worden opge hoogd wat f. 27.000,- kost, terwijl voor hetzelfde doel ten behoeve van de A. H. Gerhardschool f. 27.000/— wordt gevraagd. De Bond van schoolbesturen voor het RK kleuter-, basis- en buitengewoon onderwijs heeft gevraagd de admi nistratiekosten per leerling te bepalen op f. 18,— per leerling. B. en W. menen echter f. 8,65 te moeten aanhouden op grond van wettelijke voorschriften, zo dat zij voorstellen het verzoek af te wijzen. 1 In verband met sanermg van de bin nenstad is het van belang dat de kleuters van de school aan de Laan zo spoedig mogeüjk worden overge plaatst. Na overleg zijn de nodige goedkeuringen ontvangen om de school aan de Laan met ingang van augustus onder te brengen in de Come- niusschool aan de Singel. Drie lokalen van deze school, die elk te klein zijn voor een kleuterklas zullen tot twee klassen worden verbouwd. De kosten van de verbouwing worden geraamd op f. 70.000,-. Verder zijn er voorstellen inzake.het vaststellen van de diverse vergoedingen aan schoolbe sturen en een krediet van f. 1.550,- voor de aanschaf van een bandopname- apparaat ten dienste van de logopedis- Zaterdagmiddag 19 februari zullen de „Jonge Majorettes" uit Schie dam een demonstratie geven in Soest. Leiding van het groepje heeft de 9-jarige Wilco van Lint. Hij vond dat de groep meisjes en de vaandeldrager best eens voor de televisie kon optreden. Hij schjreej een briefje naar de Tros met het verzoek om eens voor een echt muziekcorps te mogen lopen. Dat gebeurt nu zaterdag in Soest, waar de Tros opnamen maakt voor het programma „Kleine mensen met Grote mensen". Deze week wordt er bij Wilco thuis op het Lisztplein nog hard getraind op grammofoon- platen-muziek. ./QP£ DAF MINERVA Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze korte synthetische pruiken, op te ma ken in elk gewenst kapsel, prui ken op stretch basis (blijven ai- tijd passen), zonder verlengde hals, in de meest voor komende kleu- a Zeekadetten verdreven Omdat er op de werf van IHC Gusto N.V. nog steeds werd ge- staakt was het voor het Zeekadet- tenkorps Schiedam niet mogelijk om de zaterdagmiddag aan boord van hun korpsschip Jan van Gel der" door te brengen. Het schip ligt n.l. bij de werf afgemeerd. De leiding van het korps wist echter een excursie te organiseren. Alle kadetten werden met auto's en brommers naar Vlaardingen ge bracht, waar ze in het Visserij museum werden rondgeleid. Na het zien van een film over het visserij-onderzoekschip Tridens", was er gelegenheid om in vissers- trant „een bakkie te doen" in de koffiekamer van het museum. Een 82-jarige oud-vissersman be antwoordde bereidwillig de vele vragen van de-jongens. Natuurlijk kregen ze van hem ook enige span nende, echt gebeurde visserijverha- len te horen. MMMMNHMNMMMt* WASAUTOMAAT? Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak Ten gevolge van onvoldoende financiële mogelijkheden vallen er grote gaten in het werk van de Stichting hulp aan buitenlandse werknemers, aldus de mededeling van de stichting aan het Schiedamse gemeentebestuur. Er wordt dringend om een bijdrage van f 5.000,- gevraagd. Geconstateerd wordt dat de samenwerking met de plaatselijke commissie voortreffelijk is. Door een gebrek aan financiën wordt het werk echter belemmerd. Tijdens een vergadering van de Schiedamse commissie voor maatschappelijk werk werd besloten, dat men eerst nader geïnformeerd wil zijn over de vele aktiviteiten van de stichting. Ook wat betreft de bijdragen van andere gemeenten in het totale tekort van f 288.000 - moet nadere informatie komen. Een poging om van het bedrijfsleven in het Rijnmondgebied bijdragen te verkrijgen, had weinig resultaat. In het Rijnmondgebied volgen naar schatting 3000 kinderen van buitenlandse werknemers onderwijs. Een probleem was echter geschikte leerkrachten te vinden Na een oproep hebben zich 15 bevoegde Turkse onderwijskrachten gemeld. Over het algemeen blijven de buitenlandse werknemers drie of vier jaar in Binnenkort wordt een vergadering gehouden van alle wethouders van huisvesting in het Rijnmondgebied om te praten over de huisvesting werknemers. GASFORNUIS? Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak 1 de buitenlandse Op woensdag 29 maart zal in het Stedelijk Museum de expositie JES'72 worden geopend. Op de expositie is werk te zien van Schiedamse jongeren in de leeftijd van ll-r22 jaar. Op het programma van de openingsavond staat muziek, toneel, ballet en decla matie. Nagegaan wordt nog of - evenals voor gaande jaren -, aan iedere deelnemer- (ster) een herinnering zal worden aan geboden. Eveneens wordt overwogen of men bijvoorbeeld, op de laatste avond de werkstukken gaat verkopen. De helft van de opbrengst is dan bestemd voor de eigenaar de andere helft voor een fonds om in het Prove niershuis een werkgelegenheid in te richten. JES'72 wordt georganiseerd door Ruud Pillard en Warner Meinen. DAF 55 DAF MINERVA SPAANSEPOLDER land, is door Schiedam, Vlaardingen dg Maassluis de bouw van een timmer- y der Meer en de heren H. van werkplaats op het eiland iomWem Maassen, L. Banning, Th. Rib- Indonesië) toegewezen Opd'tedand berink> M. Schiebroek en J. v.d. Meer ligt het vissersdorpje e (Heinsiusstraat 49, Schiedam), plm. 6000 inwoners telt. De bevolKing leeft er in hoofdzaak van de visserij en daarnaast van de landbouw. Als gevolg van de bevolkingstoename, is er drin gend behoefte aan wat meer comfort en in verband daarmee ook tot een vakopleiding. Deze taak is door pater Dupont, af komstig uit Eindhoven, op zich geno men. Hij is nu voornemens een school voor vakopleiding in te richten en wil beginnen met de timmermanswerk plaats. De parochie van pater Dupont strekt zich uit over een lengte van 40 km. langs de kustwaar zich 20 dorpen bevinden. De mensen zijn er arm en de grond levert weinig op. De thans be staande scholen zijn meest van bam boe, er is gebrek aan leermiddelen. De schoolkinderen helpen mee bij de bouw van hun eigen school. Aan de leerlingen van de scholen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis wordt deze dagen speciale aandacht AFWASAUTOMAAT? Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak betaal nu minder Houdt U ervan zo op zijn tijd de stad in te gaaner chique bij te lopen en toch minder te betalen dan deze prachtige tas in werkelijkheid waard is. Dan is deze luxe stadstas van kunstleer iets voor U. Een stadstas waarin U heel wat mee kunt nemen met 2 stevige hand vatten. Het voorvak sluit met een drukknoop onder de sier- gesp. Licht in gewicht en 5 beschermdoppen van f 28,95 g géén achttien gulden. Buitenlandse werknemers presenteren zich op Koninginnedag De buitenlandse werknemers maken plannen om zich op Koninginnedag te presenteren aan de Schiedamse burge rij. Zij zullen demonstraties geven, volksdansen uitvoeren en diverse arti kelen uit hun eigen land tonen. De presentatie wordt georganiseerd in samenwerking met de Schiedamse Ge meenschap. Het volkdansen zal waar schijnlijk plaatsvinden in de schelp in de Plantage. De Turken verzorgen o.a. een marktkraam met goederen uit hun eigen land, de Grieken zorgen voor muziek. Verder zijn er plannen een voetbalwedstrijd te organiseren met een Schiedams team. Tijdens een vorige week'vrijdag gehou den vergadering is besloten om tot een fusie te komen van de vier padvinders organisaties in Schiedam; de NPV, de KV de NG en de NPG. Hoofdcommis saris ir. F. F. Venstra van de NPV gaf een uiteenzetting over de fusieplannen. Leden van de Burg. Van Haarengroep zullen van 28 juli-12 augustus in het kader van het Europees Vriendschaps jaar in het Zwitserse Kandersteg gaan kamperen. T.V. DEFEKT Wil HELPEN DIREKT EVT. VOORAF PRIJSOPGAAF. Gebr. de Veld ST. LIDUINASTR. 78A SCHIEDAM TEL. 26.86.38 OFF PHILIPS DEALER Hervormde kerk Grote kerk 10 uur ds. W. J. Schouten, 17 uur ds. P. Bouw eh 19 uur ds. J. Leij; Bethelkerk 10 uur ds. R. Heu- sinkveld; Opstandingskerk 10 uur ds. D J.Spaling; aula huishoudschool Pi nasplein 10 uur ds. H. J. Groenewegen. Kethel. Dorpskerk 10 uur ds. A. van der Most, 19« uur drs. E. Verwaal; St Martinus- kerk 9.30 uur dr. L. A. Hoedemaker. Ned. Prot.' Bond Westvest 92. 10.30 uur ds. Klaassen, doopbediening. Evang. Luth. Gemeente. Oranjestraat, 10 uur ds. A. Steinhart, viering H.A. Oud-Katholieke Parochie. Dam 30, 10.30 uur H. Mis. Pastoor drs. F. Smits. Het Apostolisch Genootschap, Lin- deyerstraat 9.30 en 5 uur dienst; week- dienst woensdag 8 uur. Leger des Heils, Lange Haven, samen komst 10 en 19.30 uur, leiding majoor J. Brinkman en It. J. Wittebol. Baptisten Gemeente, Warande 30, 9.30 en 16.30 uur dienst. Geref.' kerk (vrijgemaakt) Westvest 9 30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Geref. kerk Schiedam-Overschie (Vrij gemaakt) gebruik kerkgebouw. Evang. Luth. gemeente, Oranjestraat, 8.15 uur drs. E. Teunis, 17.30 uur ds. D. Zemel. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie Ire- nekerk, Lange Haven, 10 uur ds. P. Bouw uit Ede, Grotekerk 17 uur ds. Bouw. Instuif: Zondag 20 februari Beautiful Garden, toegang f.3,-; zondag 27 februari disco-bal met Davy-navy, toe gang f. 2,50; zondag 5 maart de Flails, toegang f. 3,-. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze luxe stadstas van kunstleer met 2 stevige handvatten en een ruim voorvak, met 5 bescherm doppen, In de kleuren rood, blauw, donkerbruin, lichtbruin Géén schrift, of tel, best.

De Havenloods | 1972 | | pagina 3