sn» 21 12.9° EMM j Als Kaat Mossel op het carnaval, in het dagelijks leven I borduurster van schilderijen t# 98 Een schuilplaats in de Betuwe Mevrouw Legierse: - \M\ Goud - liefhebbers opgelet!!! HET GOIIDCENTRUM Met andere woorden lil '9 SPORTSCHOENEN VOOR EERSTAANKOMENDEN VAN PRESTATIELOOP IMIIM0Ï1 A85 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 17 FEBRUARI 1972 7-507 Met de traditionele pompa waarmee de rooms-katholieke kerk haar ambtsdra gers inwijdt, is dan nu ook het Neder landse episcopaat weer compleet. Kar dinaal Alfrink noemde de nieuwe Roermondse bisschop Gijsen „een stem voor bepaalde groeperingen in de Nederlandse kerkprovincie". Het binnenkerkelijke rumoer om de nieuwe bisschop latend voor wat het is, willen wij alleen opmerken dat mgr. Gijsen wel iets moet doen aan zijn geloof-waardigheid. Zijn handelingen en uitlatingen registrerend heeft hij ons zeker driemaal het sterke gevoel gegeven niet oprecht te zijn. Toen hij voor de t.v. verklaarde dat hij niet wist wie op de voordracht aan Rome voor de bisschopsbenoeming hadden ge staan, geloofde dat natuurlijk geen mens. Toen hij bij zijn persoonlijke gegevens niet liet vermelden, dat hij naast allerlei andere schrifturen ook nog een brochure had gepleegd, gericht tegen het beleid van het Nederlandse episcopaat, hield hjj weer iets achter. Toen hij vorige week voor de t.v. zei dat hij overleg had gepleegd met o.a. de kardinaal over zijn aanvaarding van de wijding in Rome, bleek uit de ontkenning hiervan door kardinaal Alfrink, dat hij weer onwaarheid Een en ander roept vage noties op aan 17e eeuwse jezui'eten-diplomaten. Een onaangename gedachtenassociatie. Er zijn behalve VVD-senator Van Riel nog meer mensen bang voor de Rus sen. Dat bleek deze week bij een (jong) echtpaar in Capelle aan den IJssel. Op de zoldei van hun riante woning had den zij eert enorme voorraad suiker ingeslagen blikjes gecondenseerde melk en allerlei andere voedingsmidde len in blik. Je hoort de laatste tijd niets meer van die Russen, die gaan stilletjes hun gang en staan opeens voor onze neus. Heel anders dan de Chinezen, aldus de redenering van de man. Toch fijn zo'n enorme voorraad suiker op de zolder, vooral als je sinds kort beiden geen suiker in koffie en thee meer gebruikt. ren, anders houden wij het instituut bezet". Elite-gedaas smoort zichzelf. Hopenlijk' staat er echter nog een neerlandicus op, die zijn revolutionair manifest in democratisch Nederlands overbrengt. Sinds kort begeeft de Amsterdamse redacteur van het Algemeen Dagblad zich 's avonds om half twaalf in op dracht van zijn hoofdredactie, naar het gebouw van De Telegraaf om zich aldaar een exemplaar van dat ochtend blad aan te schaffen. Mocht blijken, dat De Telegraaf een prime,ur heeft, dan kan de Amsterdamse redactie er alsnog voor zorgen, dat dit nieuws in de tweede editie van het Rotterdamse ochtendblad kan worden gepubliceerd. Dit is het gevolg van dezelfde handelin gen, die in Rotterdam werden verricht door de Telegraaf-correspondent of door het onafhankelijk, maar dan ten 39STE WESTFRIESE FLORA BOVE|N KARSPEL honderdduizend bloeiende tulpen, hyacinten, narcissen en andere bolgewassen mechanisatie stal met stamboekvee flora-beurs 22 t/m 26 februari 9.00 tot 22.00 uur. 27 februari 9.00 tot 18.00 uur. DE LENTE BEGINT IN BOVENKARSPEL TT-biljetten aan verschillende NS stations Columniste Tamar van VN is nijdig geworden (en dan vinden wij Mar op d'r best). Ze las van een van de studenten die het Instituut voor de Neerlandistiek bezet houden: „De neerlandicus moet een vorm van maat schappelijke praxis kunnen ontwikke len, om onderwijs te kunnen bedrijven als emancipatorisch moment". Tamar schrijft dan: „Het lijkt mij duidelijk dat de docenten, tegen wie deze bezetting gericht is, krijgen wat ze verdienen. Ze hebben er blijkbaar niet voor gezorgd dat jongens die nu juist Nederlands studeren, op zijn minst hun taal behoorlijk spreken. Niemand heeft daar blijkbaar ooit geëist dat een student in het Neder lands ook Nederlands spreekt en zich bovendien op heldere wijze verstaan baar maakt, zoals iemand die straks voor de klas moet staan om kinderen de zelfexpressie en de revolutie bij,te brengen, hoort te doen. Het gevolg vhn de luiheid der docenten is een gruwelij ke combinatie van halfverteerde ger manismen en infantiele dwingelandij bij de studenten Kennelijk hebben een paar docenten geprobeerd de studenten tegemoet te komen door de leer van de grote taalkundige Karl Marx bij het onder wijs aan het Instituut te betrekker maar kijk wat ze voor hun moeite krijgen: „Bij sommige docenten is er wel de bereidheid om de marxistische wetenschapsbenadering binnen het on derwijspakket te adopteren, maar dan gebeurt dat vanuit methoden, pluralis tisch of eclectisch standpunt, de poli tieke implicaties worden afgekalfd". Wat hiermee bedoeld wordt is: het is een schandaal dat studenten behalve van het marxisme nog van andere benaderingen horen. Ze dienen alleen Marx te leren, en leren hoeven ze dat nu juist niet want ze weten al dat het het enige is, maar ze moeten er cijfers voor kunnen krijgen. De heersende klasse dient het marxisme als exclusie ve wetenschappelijke methode te insti tutionaliseren en met cijfers te honore- betaal nu minder Onze tapijt-aanbiedingen raken maar niet uitgeputnu heb ben wij weer nylon vilt tapijt van een zeer sterke kwaliteit in de aanbieding! Een prima kwaliteit nylon vilt tapijt, gemakkelijk zelf te leg gen (ook bijzonder geschikt voor trappen), 200 cm breed, in diverse kleuren van f 26,- voor nog géén dertien gulden per meter. Neemt U de maat van Uw kamers mee? Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit nylon vilt tapijt in diverse kleu ren, 200 cm Géén schrift, of tel. best. „Heb je nog genoeg stoom om boven te komen, meid? Je lust zeker eerst wel een bakkie leut hè Mevrouw Legierse, een donker, slank vrouwtje, haast zich de keuken in. Het heeft me wel enige moeite gekost om haar telefonisch te bereiken, want zij had een verkeerd nummer opgegeven. Toen ik haar via een omweg had weten te bereiken zei ze: „Nee meid, je had toch het goeie nummer of weet ik nou mijn eigen telefoonnum mer niet meer. Even op de schijf kijken. Goh ja, je hebt nog gelijk ook". In haar kamer vallen direct de vele - zelfgeborduurde - schilderijen aan de muur op. In de tussenkamer hangt Rembrandt. Zij is daar zelf niet zo tevreden over. „De kleuren zijn niet naar mijn zin. Het is net of hij levervlekken op zijn neus heeft". Toch is de schilder goed te herkennen. In de voorkamer hangen diverse afbeeldin gen, waaronder een zeer fraaie Van Beethoven in een goudkleurige lijst. Mevrouw Legierse uit de Kapelstraat in Delfshaven is sinds jaren longpatiënte. Zij mag geen zwaar huishoude lijk werk meer doen en daardoor is zij zich meer gaan toeleggen op borduren. Zij maakt ook dingen voor fancy-fairs. Vorig jaar kwam een vriendin met het idee Piet Hein te gaan borduren. „Je weet toch, dat ze het standbeeld van Piet Hein hebben gedraaid hè? Kan je tegen een grapje? Nou, eerst stond Piet Hein met zijn gezicht naar Katendrecht en nu naar wijk zeven in Den Haag. Maar ja, hoe kom je aan een afbeelding? Een vriendin van mij is toen naar het standbeeld van Piet Hein op de Achterhaven gegaan en heeft hem van onder tot boven bekeken. Maar het lukte niet. Toen heeft mijn man een visitekaartje van de zaak wasserij „Piet Hein" die sinds de oorlogsjaren op de Voorhaven gevestigd is meegenomen, waarop Piet Hein heel klein staat afge beeld. Een Amerikaanse schilder, die bij mijn man op de zaak werkt, heeft toen op stramien de afbeelding geschilderd. Ruim twee maanden ben ik met Piet Hein bezig geweest". Het resultaat is een schilderij van ongeveer één meter bij 50 cm., waarop de beroemde zeevaarder duidelijk te herkennen is. Mevrouw Legierse is ook dol op dieren. Behalve haar kanarie heeft zij een parkiet „Hoki", die tijdens ons gesprek op haar schouder en armèn heen en weer wandelt. Voor de kachel staat een blikken doos met een baby-schildpad, die zij daar neergezet heeft toen hij verkouden was. „Hij snotterde zo en daarom heb ik toen in een blaadje sla een penicilline-capsule gedaan. Ik had ze toch voor mezelf en wat goed is voor een mens zal ook wel goed zijn voor een beest, dacht ik zo. Tussen twee haakjes (wijzend op een jurk die aan de deur hangt), weet je hoe ik met carnaval verkleed ga? Als Kaat Mossel en mijn man als Piet Hein. Vind je het geen giller? Ik vind het wel een beetje eng met al die mensen hoor, maar we kregen een uitnodiging van de Twee Pintjes en dat kan je toch niet laten schieten? HANNY VROEGH Bijdragen: Anne Hoeksema Jan Dijkstra Hanneke Schreurs Eindredactie: Jan Hein de Groot. behoeve van De Telegraaf, werkende persbureau Regio Pers. Toen men in Rotterdam merkte, dat enkele geheide primeurs van het A.D. de volgende morgen ook in het Amsterdamse och tendblad stonden, werden aan de West- blaak enkele maatregelen genomen. Een van die maatregelen was de hier boven omschreven opdracht aan de Amsterdamse redactie. De tweede is, dat het A.D. thans pas veel later dan half twaalf 's avonds, wanneer de eer ste editie van de pers rolt, te koop is, zodat het De Telegraaf moeilijker wordt gemaakt iets uit het A.D. over te nemen. Dat is wat we nu vrije nieuwsgaring Mevrouw Legierse. De Nijmeegse hoogleraar prof. mr. A. V. M. Struycken vindt, dat niet de arts, maar dat de rechter moet beslis sen of abortus al dan niet gerechtvaar digd, is. De hoogleraar wordt in die gedachte gesteund door nog enkele andere professoren, onder wie prof. F. J. M. Duynstee. Deze geleerde heren vinden, dat de rechter deze beslissing moet nemen na het verzoek van de vrouw. Daarbij mag hij zich wel laten bijstaan door „deskundigen". Boven dien mag de rechter alleen „op klem mende gronden" toesterpmen in een abortus. Groeiende bevolkingsaanwas, onvoldoende levensvatbaarheid van het kind of te verwachten gebreken in de lichamelijke of geestelijke gezondheid zijn - nog steeds volgens deze geleerde heren geen argumenten voor een abortus. Het wordt steeds duidelijker, dat het voor onze geestelijke volksge zondheid beter was geweest, wanneer de legale abortus al zo'n zestig jaar èeleden zou zijn ingevoerd. Onlangs verscheen bij Wyt het derde boek van Cor Dokter in de serie „Misdaad aan de Maas", getiteld „Rein geheim aan Rijksweg 13". In dit weer zeer verdienstelijke boek spelen Duitse bajonetten een belangrijke, zij het geen beslissende rol. De uitgeverij Wyt, ge vestigd aan de Rotterdamse Pieter de Hoochweg wijdde een van haar etala ges aan deze nieuwe uitgave. Vele exemplaren van het boek lagen daarin uitgestald en als blikvanger had men daar tussen een Duitse bajonet gelegd. Maandagochtend ontdekte men, dat de ruit van de etalage was ingeslagen. De boeken lagen er nog, maar de bajonet was verdwenen. Bij Wyt vraagt men zich nu af welk onrein geheim de dader tot deze handeling heeft aange spoord. Eep kolfje naar de hand van 'onze amateur-kwekersdit groeikasje, waarin nu reeds de voorjaarsplanten opgekweekt kunnen worden. Groeikasje van blauw/grijs plas tic met glasheldere kap en 24 turf potjes. Ideaal om in de ka mer voor te zaaien, om kleine stekken op te kweken of om op het balkon of in het keuken raam een kruidentuintje aan te leggen. Dit groei-/bloeikasje, kompleet met turfpotjes (waarin U de plant laat staan, dus geen over- plantschok), koopt U nu voor nog géén drie gulden. met 24 turfpotjes Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, deze groeikasjes, om nu reeds de voorjaarsplanten op te kweken, kompleet met 24 turfpotjes, afme tingen 36 x 22 x 10 cm voor Extra turfpotjes: per 24 stuks f 1,35 per 120 stuks f4,98 Géén schrift, of te UITSPRAAK VAM JEMJS Denkt erom: beoefent uw ge rechtigheid niet voor het oog van de mensen om de aandacht te trekken; anders hebt gij geen recht op loon bij uw Vader die in de hemel is. Als gij een aalmoes geeft, laat uw linkerhand dan niet weten wat uw rechter doet, opdat uw aalmoes in het verbor gene blijve en uw Vader die in het verborgene ziet, zal het u vergelden. Matth. 6, 1.3 en 4. HET GOUDCENTRUM opent a.s. zaterdag 9 uur op het Mathenesserplein 27 te klas Rijksgekeurde Gouden sieraden voor de laagste prijzen. Ixn greep uit onze koliek tie: 14 KARAATS GOUDEN CLOSED FOR EVER massief v a. 55.00 14 KARAATS GOUDEN DAMESHORLOGES met gar. 59.00 14 KARAATS GOUDEN DAMESRING met 2 briljanten 90.00 14 KARAATS GOUDEN COLLIERTJE 17.50 14 KARAATS GOUDEN KINDERKOPJES 17.50 GOUDEN NASLAG TIENTJES 30.00 GOUDEN NASLAG VIJFJES 15.00 Unieke collectie gouden armbanden, kom beslist eens kijken en vergelijken. Al onze sieraden zijn gemaakt door le klas goudsmeden. Mathenesserplein 27 Tel. 329493. Niet alleen in links-revolutionaire kringen is de vraag naar de i >mmune als - nieuwe levensvorm aan de orde. Allerwegen gaart mensen de commune van J „Jezus" ontdekken als een mogelijkheid om zich samen als „volksplanting van het komende Godsrijk 'op nieuwe wijze onder en voor de mensen te bewegen. Op onze toeristische routes buigeni we af naar de broeders van de Franse communiteit in Taize (het vorig jaar werden daar 15.000 jongeren uit heel de - wereld ontvangen). Of naar de Duitse Maria-zusters in Darmstadt. Of naar een klooster waar men in oecumenische vrijheid aan iedere zoekende een open deur en een open hart biedt. Als toerist voel je je dan soms opeens een beetje een i pelgrim. We horen van de Jezus-beweging met een sterk communaal leven. Of van een huisgemeente vlak bij, waar men vanuit de aanbidding en het leven voor God en voor elkaar nieuwe mogelijkheden van wonder en van dienst gaat ontdekken. Zo waren we onlangs in het pas geopende Kortenhoevein Eek en Wiel in de Betuwe, waar een Nederlandse pendant is gesticht van „L'Abri in Huémoz" een klein dorpje in Zwitserland bij het meer van Genève. L'Abri betekent schuilplaats, toevluchtsoord. W'i noemen sommige wachthuisjes langs een busroute tegenwoordig ook bij die naam. In Zwitserland hebben Amerikanen, Francis A. Schaeffer en zijn vrouw, deze naam gekozen voor een nederzetting, waar ze in' de jaren na de oorlog duizenden mensen uit alle werelddelen hebben ontvangen. Het begon er gewoon mee, dat hun kinderen, die in Lausanne studeerden vrienden in hun ouderlijk huis uitnodigden voor gezelligheid en gesprek. Veel jonge mensen van Zwitserse internaten en ski-scholen kwamen zo naar dit gastvrije huis. Schaeffer. was oorspronkelijk naar Europa gekomen om nieuwe zondagschool-methoden uit Amerika te introduceren. Maar hij bleek een bijzondere aanleg te hebben voor gesprek met jongeren. Hij combineert een leven uit de Bijbel met een diepe interesse voor het moderne denken en de moderne kunst. Hij brengt jongeren en ouderen tot een diepe confrontatie met het evangelie en met allerlei moderne levensverschijnselen. Hij is tot de ontdekking tekomen, dat de moderne jeugd veel dieper dan ze het zich vaak zelf bewust is, geheel doordrenkt is van het irrationalistische, nihilistische denken dat zich afkeert van de technisch-wetenschappelijke cultuur van het Westen. Ze zoeken het diepste zijn niet in het denken of plannen, maar in een levende ervaringdie het beklemde bewustzijn verruimt en bevrijdt. Ervaringen, die in drugs en in sex of ook in allerlei mystieke religie zijn te vinden. Schaeffer en zijn kleine nederzetting worden gebruikt, om veel moderne jongeren van welk geloof en ongeloof ook tot een Jezus-ervaring te brengen. Om die ervaring voor zwevente behoeden, wordt van de gasten verwacht, dat ze 's morgens een eigen studie-programma volgen aan de hand van geluidsbanden over de Bijbel en alle mogelijke culturele onderwerpen, 's Middags wordt er allerlei werk gedaan, binnenshuis en buiten. En 's avonds Zijn er lezingen, diensten en vooral veel gesprek. Schaeffer is zelf van origine scheikundige uit een atheïstisch milieu. Hij wilde graag de boodschap van het evangelie aan de mensen doorgeven, maar zocht een diepere aanpak. „Het leek ons, dat er zoveel christendom verspreid wordt door 1 publiciteit, die iets wil overbrengen, maar dat er heel weinig erkenning is van het bestaan van het werk van de Heilige Geest. Veronderstel dat we vandaag wakker worden en ontdekken dat alles met betrekking tot de Heilige Geest en gebed uit de Bijbel verwijderd was, wat voor verschil zou het praktisch maken tussen de manier waarop we gisteren werkten en de manier waarop we vandaag en morgen zouden werken? Zijn niet de meeste plannen al te voren vastgelegd? Wordt niet veel werk gedaan door menselijk talent, energie en vernuftigde ideeën'' Waar heeft de bovennatuurlijke, kracht van God een werkelijke plaats? Door de vele internationale contacten zijn er ook afdelingen in Amerika, Londen en Italië ontstaan. Hier te lande is prof. H. R. Rookmaaker, hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan de V.U. te Amsterdam een van de promotors en stafleden. Op Kortenhoeve zijn ze eerlijk gezegd een beetje huiverig voor publiciteit, omdat de beschikbare mankracht en accommodatie (ca. 50 bedden) beperkt is en de toelobp door ruchtbaarheid zich sterk kan vermeerderen. Maar we geven bovenstaande informatie door omdat het toch wel een adres is om te onthouden. En vooral als stimulerend getuigenis van wat God ook in Nederland door en voor jongeren en ouderen wil doen. „Met andere woorden", de puzzelru briek is deze week verhuisd naar de dinsdagkrant en dat zal voorlopig zo blijven. Puzzel-liefhebbers, en dat wa ren er deze week weer velen, kunner. ijverig doorgaan en als ze dat willen ook in het weekend. Men zal dan wel even de moeite moeten nemen om de dinsdagkrant even te bewaren. De op lossingen van de puzzel in de dinsdag krant kunnen namelijk tot de dinsdag van de daaropvolgende week worden ingestuurd. De prijswinnaars of prijs- winnaressen worden steeds in de don derdagkrant bekendgemaakt. Winnaar of winnares van de puzzel „M.A.W. 195" is de heer of mevrouw W. Scheppers, Rozenlaan 125b. Zij krijgt een tientje voor de goede oplos sing: „Geld is rond en gemaakt om te rollen". De oplossing van de puzzel, die in de afgelopen dinsdagkrant stond moet dus op dinsdag 22 februari of eerder binnen zijn. Oplossingen graag op een briefkaart (25 cent porto) met de volgende adressering: „Met Andere Woorden, Postbus 5204, Rotterdam". betaal nu minder Niet alleen Uw kleine heeft ple zier van zijn wagentje maar ook U want zonder veel plaats in te nemen kunt U het meenemen op vakantie, dagritjes enz. Plat opvouwbare mini-wandel wagen met afneembare wielen. Het verstelbare bakje is afwas- baar, kompleet met opklapbaar vpetsteuntje en rem, in diverse kleuren, nu voor nog géén twee tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze plat opvouwbare mini-wandelwagen met afneembare wielen, kom pleet met opklapbaar voetsteun tje en rem in diverse kleu- voor I ^Jw Eddy Pie ters Graafland, die vorig jaar 2300 lopers het Kralingse Bos instuur de, komt dit jaar met een heel andere knaller. Voor de eerste vijf lopers van de vijf kilometer en de eerste vijf aankomenden van de 71/2 kilometer liggen 10 paar Power sportschoenen klaar. Eddy P. G.'s sportcentrum aan de Langenhorst in Rotterdam introdu ceert deze nieuwe sportschoen in Ne derland. De oud-Feijenoord-doelman zegt er zelf van „Het is een nieuw merk en ik heb me er terdege van overtuigd dat de kwaliteit goed is". De eerstaankomenden bij de lustrum prestatietocht van De Havenloods kun nen een sportschoen gaan passen; alle deelnemers, die de afstand in 45 minu ten afleggen krijgen een fraaie medaille met de figuur van Fanny Blankers Koen op de voorzijde en op de achter zijde de inscriptie „De Havenloods" lustrumprestatieloop, 18 maart 1972". De volgende aanmeldingsadressen voor de prestatieloop staan open voor inschrijving: Reisbureau Oost, Raad huisplein, Krimpen aan den IJssel, Van Abcoude, Zwaanshals 133, Dekkers, Palestinastraat 57b, tel. 127913, Wit vliet, Arguspad 5, tel. 225439, VVV-kantoor, Hoek van Holland, Os kam, Slinge 264, tel. 802176, Van Hemert, Gijsinglaan, tel. 370708, Kan tine Sintelbaan Langepad, Baggerman, Asserweg 266. De prestatieloop is za terdag 18 maart, aanvang 15 uur op de sintelbaan aan het Langepad. Popconcert in Trefcentrum Het Trefcentrum aan de Generaal v,d. Heijdenstraat brengt morgenavond, vrijdag* 18 februari het eerste van een reeks experimentele concerten. Het bestaat uit een popconcert dat gegeven wordt door de Engelse groepen C.C.C. Inc. en Woodsband en een poppenspel door Donja en Rien Kroon. Verder is er het optreden van de liedjeszanger Richard van Dijk en de Rotterdamse formatie Retribution. Het popgebeu- ren duurt tot 12 uur. Iedereen is welkom, de toegangsprijs bedraagt f5,- per persoon. Na afloop worden in het theatertje films vertoond. Het Trefcentrum beschikt ook over een crèche „De Olifant". Deze is dage lijks geopend van half negen tot half zes. De kosten bedragen vijf gulden per kind per dag of f 2,50 per kind voor een ochtend of middag. (Er is geen slaapgelegenheid). EIKEN LADENKASTJE 115. interieurverzorgers HOOGSTRAAT 85-87 savoy-hotel) ROTTERDAM TEL. 1 2.79.34 Op vrijdag 18 februari om 8 uur 's avonds komt de Debating-club „Rot terdam" bijeen in het gebouw van het Gemeente-archief, Mathenesserlaan 315b, Rotterdam. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Die handige kant en klaar over gordijnen, die U urenlang werk achter Uw naaimachine bespa ren, hebben wij nu in de aan bieding. Moderne afgepaste overgordij nen in gezellige dessins en kleu ren. U koopt zo'n gordijn in de maat 250 x 120 cm met haken- band en onderzoom, dus kant en klaar om zo op te hangen, per stuk voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze moderne afgepaste overgordij nen in diverse dessins en kleu ren. Kompleet met hakenband en onderzoom, in de maat 250 x voor Géén schrift, of tel. best.

De Havenloods | 1972 | | pagina 7