ZONDER GELD GEEN VAKANTIE VOOR INVALIDEN ||g M Stichting Stijgbeugel heeft tot maart tijd Volkstuinvereniging protesteert JSDAG Voor een half miljoen is ons land het eerste recreatiecen trum rijk, waar validen en invaliden elkaar kunnen ontmoe ten. Echter, tot nog toe is voor dat doel pas honderdduizend gulden ingezameld. Voor 1 maart moet de volgende ton er zijn anders vervalt het kooprecht, dat de stichting heeft op een flink stuk land, waarop reeds een overdekte, verwarmde manege en een prachtige drie eeuwen oude boerderij staan. Het zal behalve voor de half miljoen invaliden in ons land hoewel er nog niets vaststaat zijn er reeds zo'n 700 aanvragen voor een vakantie in Maartensdijk binnen ook voor het stel oprechte mensen dat zich kosteloos voor de zaak heeft ingespannen een enorme teleurstelling zijn, als het centrum er niet komt. Het enige dat wij hoeven te doen om dat te voorkomen is één of wat meer guldens overma ken. We zijn immers met zovelen. Die van mij hebben ze al. Ik zal het u maar meteen zeggen: het hierbij afgedrukte artikel heeft tot doel u over te halen een bedrag te storten op girorekening nummer 21 23 100 van de Nationale Stich ting Stijgbeugel, Prins Bernhardlaan 130 in Maartensdijk. EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 EDITIE SCHIEDAM Dinsdag 22 februari 1972 21e jaargang no. 8 echter niet eerder buiten dan de inte gratie te bevorderen en zou het niet zo moeten zijn dat de invalide gewoon meedraait in het dagelijks leven en in de recreatie van de validen? Integratieprobleem Mevrouw Strikwerda: „Dat er een inte gratieprobleem is is duidelijk. In mijn werk heb ik veel te maken gehad met spastische en door polio getroffen jon geren. We stoomden die kinderen klaar voor de maatschappij. Na een lange revalidatieperiode' konden -ze eigenlijk naar huis. Ik zeg „eigenlijk", omdat we ze soms niet durfden te laten gaan". Mevrouw Van 't Sant: „De mensen zijn niet voorbereid op dit soort con tacten. Zowel de mind er-valide als de valide weet niet hoe op elkaar te reageren. Dat is onder meer duidelijk gebleken in Het Dorp. Iedereen is bereid een goede verstandhouding te scheppen, maar de kennis daarvoor ontbreekt". Mevrouw 'Strikwerda weer: „Een wijkwerker hier uit de buurt heeft een paar invaliden waar hij vreselijk mee in zijn maag zit. Beide partijen kunnen, ondanks de aanwezi ge goede wil, niet met elkaar over weg". Mevrouw Van 't Sant: „Iemand deed me eens de volgende oplossing voor het vakantieprobleem van min der-validen aan de hand: zet ze in de winter op het vliegtuig en breng ze naar Spanje. Daar kunnen ze voor een prik logeren in lege hotels. Die goeie man begreep niet dat je daarmee de discriminiatie in stand houdt. Ons doel is de minder-validen langzaam weer vóór te bereiden op het gemeenschap pelijke verkeer. Zouden we de mensen direct met de minder-validen opsche pen dan forceren we de zaak. Het is overigens wel de ideale situatie waar naar we in de toekomst ook moeten streven. Waar we nu aan bezig zijn moet zuiver als een overgangsfase wor den gezien". Een het vorig jaar uitgebracht rapport van de Nederlandse Centrale Vereni ging ter bevordering van de Revalidatie en de stichting Recreatie zegt over de recreatie van gehandicapten: „Aanpas singen van recreatievoorzieningen moe- teti een integrerende functie hebben, dat wil zeggen, het moet behoudens uitzonderingen ten sterkste ontraden worden speciale voorzieningen aan te leggen, waar alleen gehandicapten ge bruik van kunnen en zullen maken". Per 1 maart moet er dus geld op tafel komen anders is dit stukje particulier initiatief tot mislukken gedoemd. Dan heeft mevrouw Van 't Sant voor niets een jaar lang in het primitieve, houten keetje op het voorlopig aangekochte terrein een onbezoldigde dagtaak uit geoefend en heeft de kosteloze mede werking van dr. Strikwerda-Verburg en van alle anderen die zich voor het project hebben ingezet of wilden inzet ten, zoals enkele fysio-therapeuten, tot niets geleid. Voorlopig zullen de invali den dan naar een vakantiecentrum kunnen fluiten. Enige mogelijkheid Mevrouw Van 't Sant: „Voordat we begonnen hebben we veel contact ge- 1. Grote overdekte manage met kanti ne, paardenboxen, zadelkamer, ver licht en verwarmd. 2. .Aanvullende stallingsruimtete verbouwen tot ont vangst- en administratiegebouw. J. Boerderij met deel en keuken, bijzon der sfeervol interieur, orgliiele schouw en een zoldering van eiken balken. Gepland als logeerboerderij. 4. Aan te leggen heemtuin en kwekerij met kas. 5. Buitenmanegc6. Gepland: zwem en instructiebadaansluitend bij het aan de overzijde van de weg gelegen gemeentelijke sportcomplex. 7. Het houten keetje,* waarin secretaresse Van 't Sant haar werkzaamheden verricht. S. Aan te leggen: waterpartijen voor zwemmen, rissen, varen en - in de wintermaanden ■- schaatsen. Film over Noorse zeehondenvangsten Het Europees cqmité tot bescherming van zeehonden en andere pelsdieren heeft samen met de Wereldfederatie tot bescherming van dieren, beslag weten te leggen op een bijzonder opzienbarende film over de zeehon denvangsten Dij het Noorse snland Jan Mayen. Deze film, die is gemaakt door de Noorse fotograaf Thoralf Smith Sven- :ri, toont hoe zowel jonge als volwas- CAR benadrukt bezwaren tegen bouw op Maasvlakte Het Centraal Aksiekomite Rijnmond heeft ernstige bezwaren tegen de voor genomen bouwplannen op de Maas vlakte en heeft deze in een bezwaar schrift aan B. en W van Rotterdam kenbaar gemaakt. Het Aksiekomite weet dat de daar geplande bedrijven, te weten een electrische centrale, een overslagbedrijf en een olie-terminal hinder zullen veroorzaken. Dichtbijgelegen woongebieden Hoek van Holland en Oostvoprne met name - zullen last krijgen van stank, stof en lawaai zo wordt geyreesd. Het Aksiekomite begrijpt niet hoe men kan overwegen een bouwvergunning af te geven voor deze bedrijven, alvorens enige garanties zijn overeengekomen met betrekking tot de milieubelasting. Met name wordt het onbegrijpelijk geacht dat B. en W. van Rotterdam geen gasterugwinningsinstallatie heb ben geëist bij de olie-terminal. Deze installatie zou.kunnen voorkomen dat stank mercaptanen en zwavelwater- en koolwaterstoffen in de at mosfeer worden gebracht. De kosten van een dergelijke'milieu-dienende in vestering bedragen ongeveer f 40 mil joen; dit is afgeschreven over 10 jaar, bij een verwachte aanvoer van 950 miljoen ton ruwe olie in die periode: 4 cent per ton olie! B. en W. van Rotterdam, samen met 4 olie-maatschappijen zijn bereid om woongebieden in de stank te zetten voor 4 cent per ton olie, aldus het C.A.R. Het Aksiekomite spreekt zich in het bezwaarschrift ook uit tegen de manier waarop de Hinderwet doorgaans wordt toegepast. Eerst worden ca. 6000 be zwaarschriften (tegen het bestem mingsplan Maasvlakte) van tafel ge veegd en later, als de Hinderwetvergun ning door de afzonderlijke bedrijven wordt aangevraagd, dan zullen de be drijven er al staan en misschien zelfs al jaren draaien. Het Aksiekomite eist in het bezwaar schrift, dat een koppeling tot stand wordt gebracht tussen bouwvergun ning en hinderwetvergunning teneinde tenminste aan deze misstanden een eind te maken. sen zeehonden worden gevangen ten bate van de Noorse bontindustrie. Vele Noorse instanties hebben al het moge lijke gedaan om te voorkomen dat deze film zowel in als buiten Noorwe gen zou worden vertoond, omdat hier door het bewijs werd geleverd, dat er in tegenstelling tot andersluidende beweringen - geen onderscheid be staat in wreedheid tussen het doden van zeehondenbabies en volwassen die- Op vrijdag 25 februari zal deze film worden vertoond irk, gebouw Atrium aan de Karei Doormanstraat 143 in Rotterdam. Aanvang 20 uur. De toe gang is gratis, op vertoon van een uitnodiging, die men kan bestellen bij de Sejctie Nederland van het Europees comité tot bescherming van zeehon den, Prinses Mariestraat 40, Den Haag. Kinderen beneden de zestien jaar heb ben geen toegang. De Rotterdamse Volkstuinvereniging" Nieuw Begin heeft in een brief aan de gemeenteraadsleden geprotesteerd te gen de egalisatie van een deel van het volkstuincomplex, dat voorheen be hoorde aan de volkstuinvereniging Streven naar Verbetering. Voor de leden van de volkstuinvereni ging betekent een eventuele egalisatie, dat zij öf moeten ophouden met tui nieren, óf zesduizend gulden moeten neertellen voor een nieuw huisje op een nieuw en vrijwel onbereikbaar volkstuincomplex. De gedupeerde volkstuinders hebben zich daarom verenigd in de volkstuin vereniging Nieuw Begin. Deze vraagt de gemeenteraad, indien toch wordt besloten tot egalisatie van dit complex, dit dan zodanig te faseren, dat de nu bestaande Volkstuinen zolang mogelijk in gebruik kunnen blijven. De Koninklijke Scheepsagentuur Dirkzwa ger N.V. bestaat op 9 maart honderd jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op dinsdag 7 Water Cowboys in première Het theaterspektakel „Water Cow boys" onder leiding van regisseur Manga Klay, zal morgenavond in onze stad zijn première beleven. Na een aanvankelijk zeer aarzelende start wist de produktieleiding zich van de mede werking van De Nieuwe Rotterdamse Kunstinrichting (de heren Draay en Viskluif) te verzekeren. Hierdoor werd het ongecompliceerde stuk, met zijn toch sterk methodische dramaturgie en onherroepelijke decadentie, toch nog voor, Rotterdam gered. Dit ondanks de vele protesten en vormen van super-re- alisme van Magna Klay. vormen van super-realisme van Magna Klay. De voorstelling wordt gehouden op woensdagavond 23 februari 1972 in de Schouwburgzaal van Odeon, Gouver- nestraat 50-72. De aanvang is 20 uur, zaal open 19.45 uur. De toegang is gratis. Etawima gaat niet door De tentoonstelling Etawima '12, die van 15 tot en met 18 mei in Hilversum was gepland, zal niet doorgaan. De organisatoren, Tentoonstellingsbu reau Exhiba in Rotterdam, hebben dit besluit genomen omdat zij menen, dat de tentoonstelling, mede door gebrek aan kooplui^, niet voldoende represen tatief is voor de branche (etalage-, winkel- en magazijninrichting). Zij wijten dit feit aan de aarzelende hou ding van de betreffende industrie al» gevolg van de conjuncturele situatie, waarin de detailhandel zich bevindt. De organisatoren hebben zich op het standpunt geplaatst, dat noch de deel nemers, noch de bezoekers zijn gebaat met een evenement dat in zijn huidige vorm onvoldoende aantrekkingskracht uitoefent om wezenlijk te kunnen sla gen. „Vertrouwelijk moeten wij u meedelen dat ons bestuur per 1 maart ■genoodzaakt kan zijn het faillissement van onze stichting aan te vragen. Anderhalf jaar lang werkten we om middelen bijeen te brengen voor een geïntegreerd recreatiecentrum voor minder-validen, een project waaraan onze samenleving dagelijks dringender behoefte heeft. Er was een half miljoen nodig. Met moeite kregen we een ton bij elkaar". Zo luidt letterlijk de aanhef van een brief, die de nationale stichting Stijgbeugel als laatste redmiddel heeft toegestuurd aan allerlei instanties en mensen waarvan nog hulp is te verwachten. Immers, het water staat tot aan de lippen. Nog een handvol dagen en het door de pessimisten verwachte faillissement zal een feit zijn. Geen recreatiecentrum voor minder-invaliden en validen in Maartensdijk, gelegen tussen Utrecht en Hilversum. vakantieprojekt bestemd voor gebrek- kigen en gezonden gaan inzien. Zij scharrelde een aantal gelijkdenkenden op en richtte met hen in juni van het vorig jaar de stichting Stijgbeugel op. Voor de actieve groep sympathisanten zal het een enorme teleurstelling zijn. Tijd en moeite zullen tevergeefs zijn geïnvesteerd. Bovendien zal de misluk king waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat de wel gestorte honderdduizend gulden zullen worden opgevorderd als boete en wegens verschuldigde rente. „Vöor ons, maar ook voor vele min der-validen die vurig hoopten dat wij zouden slagen zal dit een zeer bittere teleurstelling zijn", zo staat in de brief even verderop te lezen. Geen peuleschil Kees Griffioen' „Volgens mij halen we het. De grote stroom moet nog komen. Pas over twee weken kunnen we het resultaat van de diverse publicaties beoordelen. Maar mijn aanvankelijke gedachte dat het bijeenbrengen van een half miljoen voor een dergelijk doel een peuleschilletje is, heb ik moeten herzien. Het is me gebleken dat de mensen gemakkelijker het ont wikkelingswerk in het buitenland steu nen dan zo'n actie in eigen land. Jammer is dat we geen geld voor publiciteit hebben gehad en dat we in Hilversum niet verder zijn gekomen dan twee radiopraatjes. De televisie had voor ons geen tijd beschikbaar. Vreemd is het dan wel, dat, als er een .film over invaliden en paardrijden wordt uitgezonden, niet even ons stre ven voor een dergelijk centrum wordt aangehaald". Mevrouw Van 't Sant: „Financiële tegenslag hebben wij ook .geleden door grote acties als Memisa en de Henri Dunant. Bovendien ge beurde er telkens als we dachten dat de tijd gunstig was ergens in de wereld wel een of andere ramp, waardoor alle aandacht van ons werd afgeleid". Bitter, zeker voor mevrouw Van 't Sant, secretaresse van de stichting en initiatiefneemster. Als directrice van een internaat voor minder-valide kin- deren is zij de noodzaak van een Stijgbeugel, omdat paard- en ponyrij den voor minder-validen van het aller grootste belang is ter verbetering van de geestelijke en lichamelijke conditie. Het terreip dat werd geclaimd lag niet alleen uitermate gunstig- tegen het dorpje Maartensdijk aan (contact met bevolking), maar bevatte naast een prachtige drie eeuwen oude boerderij een overdekte, verwarmde manege. Ideaal en voor een niet te hoge prijs. Pratend met mevrouw Van 't Sant, publicist Kees Griffioen die.de publici teit voor de stichting verzorgt, me vrouw dr. Strikwerda-Verburg, die de medische aspecten van de zaak beoor deelt en mevrouw Rènsink, lerares aan een pedagogische academie, die de financiën bijhoudt, blijkt er allerminst een gedeprimeerde stemming' te heer sen. Ze zijn er zelfs stuk voor stuk van overtuigd dat het benodigde géld op z'n minst honderdduizend om het koopcontract te kunnen verlengen er voor 1 maart zal zijn. Als ik ze spreek is het dinsdag en is er sinds dat weekeinde weer geld op de girorekening nummer 21 23 100 ten name van de stichting in Maartensdijk aan het binnendruppelen. Eerst een paar tientjes, maar spoedig liep het al in de honderdjes, terwijl dinsdagmor gen het bedrag tot 15.000 gulden was opgelopen. De stichting Stijgbeugel wil in. Neder land verschillende centra creëren waar gehandicapten en niet-gehandicapten samen vakantie kunnen houden, waar de invaliden een complete leefbare samenleving kunnen vinden. Sluit een dergelijk centrum de minder-validen had met bestaande verenigingen. Ze stonden positief tegenover ons plan, maar konden ons niet helpen. Daar voor is hun takenpakket al te zwaar beladen. De enige mogelijkheid snel tot resultaten te komen was een aparte stichting in het leven te roepen". Aangelokt door de unieke gelegenheid een groot stuk land grenzend aan een snel groeiende kleine gemeente en met schitterende mogelijkheden, voor een niet te hoge prijs in handen te krijgen is men misschien wat overhaast van start gegaan. Maar wat is nu een half miljoen voor een dergelijk centrum, zo redeneerden de initiatiefnemers. Een centrum, dat het hele jaar open zal zijn en waar invaliden en validen vanuit het hele land naar toe kunnen gaan. 60 tot 80 slaapplaatsen zouaen er moeten komen. Naast het paardrijden zou gele genheid kunnen worden geschapen tot zwemmen, vissen, varen, kweken van planten en bloemen in een aan te leggen heemtuin, kwekerij en kas (al toegezegd) en in de winter schaat sen. Voorts moet er in het Stijgbeugel centrum een informatiedienst komen voor mensen met sociale, medische, technische, fiscale, financiële en welke problemen dan ook, die voornamelijk zal worden bemand met ter zake Kun dige minder-validen. Zodra het centrum in Maartensdijk er is zal het betrekkelijk eenvoudig draai ende kunnen worden gehouden; door contributies, subsidies, permanente do nateurs en hulp voortvloeiende uit reportages, die dan zeker zullen wor den gemaakt. Reportages die ongetwij feld welkom zullen zijn, maar die juist nu van vitaal belang zijn. Ook het volgende citaat is uit de brief die de stichting Stijgbeugel ons stuur de: „Als de validen de reisbureaus voor de komende vakantie in snel tempo „leegkopen", dan moet er toch ook een half miljoen afkunnen om minder- validen een kans te geven er eens even uit te kunnen komen". En dat bete kent in veel gevallen een tijdje weg uit de gesloten achterkamertjes op twee hoog in de muffe stad. Want de gehan dicapten houden we als het maar even kan voor de buitenwereld verborgen. Henk van Capelleveen Kees Griffioen, mevrouw Van 't Sant en mevrouw Strikwerda-Verburg wan delend voor de kapitale boerderij, die als logeergelegenheid zal dienen.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1