Raad van Kerken streeft naar meer samenwerking 'Iedere gewonnen looneis verzwakt de mogelijkheid tot democratisering" KUNSTGEBITTEN MINERVA Nog geen nieuw gebouw voor gemeente-archief SLAAPBANKEN KUNSTGEBITTEN PROF. ALBEDA NA METAALCONFLICT: modestoffen VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 donderdag 24 februari 1972 21e jaargang no. 8 SCHIEDAM DAr SCH'EDAM ROTTERDAM NW. MATHENESSERSTR. 45 l/.s Je cr nou even over nadenkt zou je kunnen zeggen: iedere gewonnen looneis is in laatste instantie een versterking van de consumptiemaatschappij, versterkt liet opgenomen zijn in de samenle ving. waarin je leeft en verzwakt daarmee de mogelijkheid om juist de democratie in de werkplaats te vergroten. Iedere verbetering van het levenspeil vergroot de mogelijkheid dat de mensen zich vergenoegen met een hoog consumptiepeil en dat willen betalen met een zeer bescheiden plaats in de arbeidsorganisatie. Dat vind ik nou de tragiek: een vakbeweging die radicaliseert en zich minder thuisvoelt in de samenleving, dat onder meer in een hardere houding manifesteert en wat is het resultaat Den hoger loon en een beter gesetteld zijn van de werknemer in de consumptiemaatschappij". Aan het woord is prof. dr. W. Albeda, onlangs bemiddelaar in het metaalcon flict. „Als het er opaan komt zijn de materiële toch de breekpunten. Neem het voorbeeld van de Parijse mei-revo lutie in 1968: een geweldige beweging met arbeiderszelfbestuur en een totale vernieuwing van de maatschappij als eisen. En op een gegeven moment kopen ze 't af". Wie kopen het af? „Dat is duidelijk, dat voorstel komt van de werkgevers. Maar het zijn de vakbondsleiders die zich realiseren dat ze zich niet kunnen veroorloven zoiets af te slaan, die zich in laatste instantie realiseren dat ze de mensen niet de straat op krijgen voor de echt belang rijke veranderingen, voor de democra tisering van de onderneming". Wie zal dat kringetje doorbreken? „De vakbeweging is de eerst aangewe zene. Die moet prioriteit geven aan de immateriële zaken, maar dan moeten ze wel weten wat ze willen. Vage kreten over arbeiderszelfbestuur zeg gen mij niets. Dat is geen praktische oplossing voor de problemen in onze samenleving. Je moet zoeken naar mo dellen die ervoor zorgen dat de onder neming niet een aangelegenheid is voor producenten alleen, maar dat zij func tioneert ten bate van de hele samenle ving. Ik wil stellen dat je voor de afstelling van de produktie op de consumptie een markt nauwelijks kunt missen; ik zie wat in de combinatie van een markt- en een planningsmechanis me. Vooral in verband met de komen de milieuproblematiek zul je de plan ning niet kunnen missen. Arbeiders zelfbestuur vind ik, afgezien van expe rimenten in kleinere bedrijven, niet direct een praktisch voorstel". Frustrerend De ondernemers zijn de „tweede aan gewezene", „omdat", zegt prof. Albe- da, „het me voor ondernemers bar frustrerend lijkt te constateren dat werknemers zich met al hun sociale beleid zo weinig opgenomen voelen in de onderneming dat zij bereid zijn om te staken, ook in het geval dat een REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1.3, 6, 8 en met buslijn 32. 34, 38. 45. 49 en 49a Prof dr. W. Albeda arbitrage al aanvaard is door hun orga nisatie. De werkgever moet zich tot afvragen of de plaats van de werkne mer in het bedrijf wel zo bevredigend is". Staken duidt niet altijd op slecht geïntegreerd zijn in het bedrijf, meent prof. Albeda. „Werknemers maken vaak een scheiding en zeggen: zolang ik in het bedrijf werk hoor ik erbij en wil ik me inzetten, maar zodra we gaan spreken over de verdeling van de koek is er een tegenstelling". Naast vakbond en werkgevers heeft de regering een taak. „Voor werkelijk belangrijke ver andering kun je niet alleen op pressie Van onderop mikken, dus alleen op bedrijvenwerk. Je zult ook moeten proberen de structuur van de onderne ming te veranderen, de positie van de aandeelhouders moeten terugdringen ten voordele van de werknemers en dat betekent dat de regering een belangrij ke rol moet spelen". De vraag rijst: waar staat de Industrie bond NVV? Het conflict om de me taal-cao helpt die vraag te beantwoor den. Prof. Albeda, verrast door de snelheid waarmee Groenevelt ja zei op het arbitragevoorstel, ziet daarin een bevestiging van de theorie, waarop hij zijn bemiddelingspoging baseerde. Onder druk „Vanaf het begin was mijn opinie, dat Groenevelt de wens had om tot een contract te komen. De suggestie dat hij dat niet wilde is wel gewekt, met name door de heer De Geer, van werkgevers zijde". Blijft de vraag, waarom de Industrie bond niet inging op de tweede bemid delingspoging. Prof. Albeda heeft een hypothese: „Groenevelt is de onder handelingen ingegaan in een moeilijke situatie, doordat er een duidelijk getal lag: 1200 gulden (minimum vakantie toeslag). Dat getal is overgenomen door de stakers en werd voor de stakers symbool van het al of niet succes hebben van de staking. Dat betekent dat Groenevelt als onderhan delaar onder druk stond van zijn ach terban. Het is bekend dat de Industrie bond NVV meer dan andere organisa ties in de afgelopen jaren gedemocrati seerd is. De rapporten van Buiter, Wallenburg en Poppe hebben in die richting gewerkt. De konsekwente de mocratisering heeft tot gevolg dat de stemming in een belangrijk gedeelte van de achterban voor onderhandelaars een belangrijk gegeven is. Ik kan me voorstellen dat van de drie betrokken partijen de Industriebond NVV daar door duidelijk de minste manoeuvreer ruimte had". Groenevelt heeft steeds gezegd: „Men sen, ik heb m'n stakers, m'n achterban, ik kan maar niet zomaar ".en daar door ging de theorie van prof. Albeda in de praktijk niet op. „Mijn theorie was: alle drie de partijen hebben wat weg te slikken. Zoek naar een middel om iedereen even gehavend uit de strijd te laten komen. Wat dit betreft was er eigenlijk een ideale situatie voor bemiddeling". Vrijblijvend De Industriebond NVV liet de stakers meespreken, liet de opvattingen over het bedrijvenwerk en de decentralisatie van het beleid een belangrijke rol spelen. „Maar nie.t de vraag waar men heen wil, niet het maatschappijmodel dat men in gedachte heeft", zegt prof. Albeda. „Wat er eigenlijk in de hoof den van de Industriebond NVV leeft interesseert me erg. Je kunt je namelijk afvragen: waar is het nou op uitge draaid? We hebben gesproken over de immateriële zaken, dus het recht om bij onderhandelingen per bedrijf dë vakbondsleden te betrekken ende materiële zaken, de centenkwesties. In wezen is de Industriebond NVV ermee akkoord gegaan dat die immateriële zaken werden verschoven naar de cao 1973-'74. Die zaken staan nu in de inleiding van de cao en hadden daar door volgens de Industriebond NVV een te vrijblijvend karakter. Maar het idee was: die zaken kt»men er wel uit in de volgende discussies, die zijn niet op korte termijn op te lossen. Toen bleef de discussie beperkt tot de mate riële punten". Prof. Albeda zei al eerder dat de Nederlandse vakbonden zich bewegen „in Amerikaanse richting". Hij wil daarmee zeggen dat de vakbond, die zich in de vijftiger jaren helemaal thuisvoelde in deze maatschappelijke orde, veranderd is in een geëngageerde beweging, die duidelijk toont dat er verschil is tussen haar beleid en het regeringsbeleid. Tot dat type vakbond rekent hij de Amerikaanse vakbond: „Niet zozeer geïntegreerd in het esta blishment, eisen stellend". Daarnaast ziet prof. Albeda de „protesterende" vakbond, „die vindt dat deze maat schappelijke orde zo slecht is dat je er eigenlijk niet over kunt spreken, die geen contracten sluit en geen afspra ken maakt". De Franse CFIC is zo'n vakbond. „De verschuiving in Amerikaanse rich ting heeft zich voorgedaan in alle drie delen van onze vakbeweging, maar ik heb wel de indruk dat er een fasever schil is, dat de Industriebond NW veel verder op dat pad is voortgegaan dan bijvoorbeeld het CNV. Er blijft natuurlijk het oude verschil in waarde ring van het arbeidsconflict. Niet dat de Industriebond het conflict graag wil, maar hij gaat er niet voor opzij. Bij het CNV zou men zeggen: eigenlijk verafschuwen we het wapen van de staking, maar in noodgevallen zijn we bereid daarop terug te vallen". De Industriebond NVV is volgens prof. Albeda nog een geëngageerde vakbond, geen protesterende. „Een protesteren de beweging zou zeggen: sorry, maar in deze verwerpelijke kapitalistische orde zijn wij niet bereid ons aan rechtswegen te onderwerpen. De geën gageerde vakbond zegt: deze maat schappij heeft vele gebreken, maar we erkennen nog wel dat er onafhankelij ke deskundigen zijn die in staat zijn onze eisen te beoordelen". Faseverschil Het „faseverschil", het verschil in waardering van het arbeidsconflict, het verschil in beginsel en de sociologische verschillen tussen de achterbannen van de confessionele bonden en de Indus triebond NVV (die vooral in de rand stad sterk is vertegenwoordigd) kan leiden tot polarisatie. „Ik vind het een gevaar", zegt prof. Albeda, „indien de drie centrales in plaats van naar elkaar toe te groeien om te komen tot een gezamenlijk beleid, zich naast elkaar gaan bewegen. Ik geloof dat het radi calere element en het meer oehouden- de element elkaar niet zo gemakkelijk kunnen missen. Een gezonde spanning binnen elke vakbeweging Ijjkt me beter dan een positie van twee vakcentrales, waarvan er een de harde lijn volgt en de andere wat verzoeningsgezinder is. Zolang in alle drie de vakcentrales die Een van de belangrijkste onderwerpen van het gesprek binnen de vakbond is volgens prof. Albeda: „Wat voor 'n democratisering wil en kan een vak bond eigenlijk hebben? Wat is de rol van de bestuurder in de vakbeweging? Zijn zij, met een ouderwetse term, .kruiers der leden", die doen wat de leden willen, of hebben zij een bredere taak. Ik geloof dat de bestiiurder, zeker in de praktijk, een bredere taak heeft en dat hij niet zonder meer de verlangens van de leden'doorgeeft aan de werkgevers. Hij is de man die enerzijds verlangens opwekt, die men sen wijst op het feit dat er andere dingen zijn om te eisen en dat je niet tevreden hoeft te zijn met je situatie, en anderzijds de man die durft te zeggen: sorry, wat jullie nou vragen kan niet, dat is onhaalbaar, of je maakt bedrijven kapot, of je vergroot de inflatie. De vakbondsleider heeft meer rol en ik geloof niet dat één leider zich die rol kan laten ontne- Onvrede Prof. Albeda constateert dat de staking eerder verhardend heeft gewerkt op het onderhandelingsklimaat, dan dat ze Groenevelt en de zijnen heeft gehol pen. De houding van de stakers leert hem „dat zij zich geen deel van de onderne ming voelen en er niet solidair mee zijn". „Achter hun eisen gaat een stuk HALFEDELSTENEN o.a. Amethist. Kwikerts, Fa. CAM EO Onder het motto „Zomaar een uurtje zingen" wordt er zaterdag 26 februari een uurtje samenzang gehouden in de Grote Kerk. Aanvang 7 uur. Medewer king verlenen- de christelijke harmo nievereniging „HarpeDavids het inter kerkelijk jeugdkoor Delft, mevrouw Den Ouden en mevrouw De Jager, solozang, mejuffrouw T. v.d. Meiden, orgel. Stakende werknemers voor de poort. onvrede schuil met hun positie in de onderneming en dus een stuk onver mogen van ons maatschappelijk stelsel, van ons type onderneming om mensen een verantwoordelijke plaats te geven. Men vecht over centen en men meent dat waarschijnlijk ook wel, maar men zou minder gemakkelijk vechten wan neer men zich met de onderneming verbonden zou voelen". De onvrede van de werknemer wordt afgekocht met geld. De vakbondslei ders realiseren zich dat zij zich niet kunnen veroorloven zo'n aanbod in geld af te slaan. En daarmee is de cirkel weer gesloten. Gerard van Dijk HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM Aan het Bachplein is een begin ge maakt met de bouw van het noodwin- kelcentrum, waarin behalve de Végé, ook nog een aantal andere winkels vestiging in het definitieve winkelcen- onderdak zullen vinden. De hier geves- trum, dat in de omgeving zal worden tigde bedrijven krijgen voorrang bij de gebouwd. Het gemeente-archief aan het Oude Kerkhof in Schiedam heeft een druk jaar achter de rug. Dit is o.a. het gevolg van allerlei sloopwerkzaamheden in de stad en van boerderijen, waarvan de afbeeldingen ten behoeve van het archief bewaard moesten blijven. Een belangrijke aanwinst was de overname van drie bedrijfsarchieven. De Distilleerderij en likeurstokerij N. V. Schade en Buysing, de Distilleerderij Daniel Visser Zn „De Graauwe Hengst", en de N.V. Distilleerderij vh. Simon Rijnbende schonken aan de gemeente hun archieven, onder conditie, dat zij pas in 1985 openbaar zullen zijn. Omdat het wegens de grote omvang van de archieven niet mogelijk was hen in het archiefgebouw aan het Oude Kerkhof of op de archiefzolder van het pand aan de Korte Haven te plaatsen, zijn ze gedeponeerd in de kelder van het filiaal van de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek aan de Parkweg. Deze aanwinst onderstreepte ten overvloede de noodzaak om zo spoedig mogelijk tot de ingebruikneming van een nieuw archiefgebouw te komen. Over de verbouwing van de panden aan de Korte Haven 31-33 tot gemeente- archief wordt meegedeeld, dat het nog steeds niet mogelijk is geweest de plannen aan B. en W. ter goedkeuring voor te leggen. Er wordt verder nog steeds gewerkt aan een ordelijke indeling van het archief. De heer De Voogd van Straaten hielp bezoekers in de leeskamer en assisteerde bij de inrichting van diverse exposities. Het verslag van de archivaris, de heer G. van der Feijst doet verdere mededelingen over diverse schenkingen aan het museum. In een speciale vergadering van de Raad van Kerken te Schie dam, die ook werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de verschillende kerkelijke colleges, is in de zaal van de Opstandings- kerk de taak van de Raad en de mogelijkheden -om te komen tot nauwer samenwerking bespro ken. De vergadering werd geleid door de voorzitter van de raad pastoor Van Goes. Hij noemde de situatie van de oecume ne weinig geruststellend. De snelle ontwikkeling in het begrijpen en ver staan van de christenen onderling lijkt tot staan gekomen. Plaatselijk en landelijk zijn er echter nog wel activiteiten die voor de voort gaan van de oecumene bevordelijk zijn. Plaatselijk enkele oecumenische ge spreksgroepen, het ziekenhuispasto raat, de secti? Bedrijf- en bedrijfsbevol- king en de actie Samen op Weg van de hervormde- en gereformeerde kerken. Er zijn meer initiatieven, maar er is geen of onvoldoende samenwerking. De strategie ontbreekt vele malen o.m. door de introverte houding van kerke lijke colleges. De plaats van de Raad van Kerken wordt daardoor problematisch. Ook het gering aantal antwoorden op een onder de leden der kerkelijke colleges gehouden enquête versterkt het impas se gevoel, anderzijds gaven de antwoor- Discussie Na de inleiding van pastoor Goes ging de vergadering uitéén in vijf discussie groepen, waar gesproken werd over vragen n.a.v. de enfluête. Tijdens de algemene discussie werd duidelijk dat de instructie en voorlichting van de leden van de kerken en de kerkelijke colleges geihtensiveerd zou moeten worden, terwijl de colleges en commis sie tijdig hun voorgenomen plannen aan de raad van kerken moeten gaan Enorme sortering; vraag folders. FabriekstoonzalenIndustriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010- 138018. mededelen, zodat coördinatie mogelijk zou kunnen worden. Niet alleen infor matie van de leden van de kerken, maar óók het kennisnemen van het denken en doen van de andere kerken kunnen mede werken tot een gezamen lijk doen en werken. Kennismakingssamenkomsten van ker kelijke colleges, maar óók van de leden der kerken zullen in de komende tijd zeer belangrijk kunnen zijn om de eenheid van de kerken met een veelzij digheid in dienstuitvoering resp. open baring te bewerkstelligen. De vergade ring dacht hierbij de Raad van Kerken de plaats van studie- en stimulatiecol lege toe. Mededelingen en reacties wor den gaarne ontvangen door het secreta riaat van de Raad van Kerken p.a. W. v.d. Gaag, Schubertplein 74, tel. 708348. Voor deze vergadering werd mede ge bruik gemaakt van de vierde agenda van de uitgave God-Wereld-Kerk, van de Raad van Kerken in Nederland dit is discussieschema uitgegeven in verband met de vergadering van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken, die in augustus in Utrecht wordt gehouden. Een tweede bespreking over dit discus sieschema wordt gehouden op woens dag 12 april in de zaal onder de Opstandingskerk. REPARATIES binnen 30 min. gereed Ouderen 10% korting. Speciaal adre9 voor ééndagsbehandelinj B.T.V. MAISON VAN DOOREMAALEN 6 FILIALEN 00K IN V. REEUWIJK PASSAGE

De Havenloods | 1972 | | pagina 1