Leg een rozentuin aan op het balkon Doe wat aan eentonigheid TUINIEREN OP VIJF HOOG Nieuwe regeling voor AOW- en AWW-premiebetaling EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAAROINGEN - KR1MPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13ZÜÖ dinsdag 29 februari 1972 21e jaargang no. 9 Gevangen in een poezige huid, me, rondom zich allerlei heren die weieens wilden voelen hoe dat nu zat, was Anna Karen, beter bekend als Olive van de tv-serie De Dubbeldekkers, in eens tijdens haar wandeling over de beurs Binnenhuis in de Ahoy-hallen in Rotterdam, door een doldrieste hui denhandelaar overvallen. Anna, die op. verzoek van de organisatoren een ka mer had ingericht - evenals Wim van Hanegem, Willem Duys en Theo Koo- men - liep zaterdagavond en zondag middag langs de diverse stands. De woonmanifestatie duurt nog tot en met zondag 5 maart en is dagelijks van 11 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur geopend, zondags alleen van 11 tot 17 Saai en eentonig zijn de starre lijnen van dc torenhoge flats in de nieuw geprojecteerde woonwijken waar ken nelijk geen enkele variatie kan worden toegestaan ter wille van het econo misch rendement. De statistieken wij zen uit, dat reeds meer dan 30 procent van onze bevolking in deze en soortge lijke flats is gehuisvest; in de toekomst zal dit percentage ongetwijfeld nog aanzienlijk hoger worden. Ook in de naaste omgeving - midden in het polderland - is maar weinig te beleven en meestal is men dan ook geheel aangewezen op de huiselijke gezelligheid die de woning biedt. Bloe men en planten kunnen daartoe onte genzeglijk een belangrijke bijdrage le veren, maar geven ifbgal eens moeilijk heden in de toch steeds wat bedompte sfeer van de huiskamer, waarin boven dien gedurende het grootste gedeelte van het jaar wordt gestookt. Toch heeft men in de flat nog een mogelijkheid voor een wat meer welig tierende plantengroei, waar jammer genoeg te vaak achteloos aan voorbij wordt gegaan. Immers, bijna altijd heeft men de beschikking over een balkon dat bij de tegenwoordige nieuwbouw soms practisch de gehele breedte van de woning beslaat. En als het balkon dan ook nog op het zuiden is gelegen óf althans "voor een belang rijk gedeelte op de zon, dan staat er niets meer in de weg voor de inrichting van een tuintje; eenvoudig door ge bruikmaking van een grote bloemen- bak. Natuurlijk kunnen voor de balkonde- cor.atie de ouderwetse geraniums of ander meer van dat alledaagse goed worden gekozen. Maar wie iets bijzon ders wil moet eens miniatuur- of dwerg roosjes nemen. Die roosjes zullen het zeker goed doen daar hoog op het balkon, wapperend in de frisse wind; wellicht nog beter dan ergens in een tuin op de begane grond. In een wat grotere bloemenbak kunnen een twin tigtal van deze rozestruikjes worden geplant, want ze hoeven beslist niet verder dan 15 cm. uit elkaar te staan; wat minder kan ook. Juist zo dicht opeen gepakt geven ze wanneer de bloei eenmaal is aangevangen het aller mooiste kleureneffect. Van mei tot oktober vormn de bloemen een kleine rozentu: Aanleg' De bloemenbak, nodig om langs het balkonhek op te hangen mag zeker niet te ondiep zijn, omdat rozen in het algemeen nogal diep wortelen. Daar voor zal men waarschijnlijk zijn aange wezen op de in de handel zijnde, wat hogere eterniet bloemenbakken. In de regel zijn de bakken niet geschikt om meteen te gebruiken. Meestal ontbre ken gaatjes in de bodem en deze zijn heslist noodzakelijk om het overtollige water te laten wegvloeien. Die kan men zelf aanbrengen als de leverancier het werkje niet even opknapt. Gebeurt dat niet dan is het onderin de bloe menbak al gauw een smerige modder poel geworden wat alles reeds bij voorbaat zou doen mislukken. Een stuk of zeven afvoergaatjes isvoldoen- Om te voorkomen dat de gaatjes door stukjes aarde verstopt raken, dient een soort drainage-systeem te worden aan gebracht. Dat hoeft geen probleem te zijn. Het gaat reeds door een dun laagje schuimplastic of een paar oude nylonkousen op de bodem te leggen. De grond spoelt daar niet doorheen en de gaatjes blijven vrij om het te veel aan water af te vloeien. Voor grond kan men de bekende potaarde nemen die gewoonlijk vol doende voedingsstoffen bevat. Maar omdat die aarde veelal voor rozen wat te zuur is, doet men er beter aan ze te mengen met 1/4 gedeelte siertuincom- post. Voor extra vruchtbare grond kan aan het mengsel nog wat gedroogde koemest worden toegevoegd, die er wordt doorgeroerd. Een goede verhou ding is vijf theekopjes mest op 10 liter grond of ongeveer de inhoud van een normale emmer. Al deze ingrediënten zijn bij de bloemist of anders bij een winkelier in tuinartikelen verkrijgbaar in plastic zakken. Nu kunnen de roosjes worden besteld. Keus genoeg in geuren en kleuren. Elk jaar worden door de grote kwekers speciale rozenboekjes uitgegeven met prachtige foto's van de mooiste en meest exclusieve soorten in hun assor timent. Het boekje dat veel meer is .dan een normale catalogus wordt op aanvraag (meestal gratis) toegezonden. Het is erg gemakkelijk, in het telefoon boek of de zakengids zijn adressen van kwekers te vinden. De naaste adressen zal men waarschijnlijk in Boskoop of Hazerswoude vinden. Verpakking De kweker verzendt de roosjes zodanig verpakt dat spoedige uitdroging van de wortels is uitgesloten. Dat laatste moet de koper ook voorkomen; hij doet er verstandig aan de verpakking pas te openen wanneer de roosjes geplant worden. Daar moet overigens niet te lang mee worden gewacht. Het beste kan men de roosjes voor het planten even in een emmer met water dompe len. Daarna moeten zij zo worden geplant dat de wortels naar beneden hangen en de oculatie (dit is de plaats waar de takken uit de stam komen) zich net even onder de grond bevindt. Gebroken wortels kunnen worden af geknipt en een enkele wat te lange wortel kan worden ingekort. Er moet vooral voor worden opgepast, dat de wortels tijdens het planten niet onbe dekt in de zon komen te liggen. Wanneer de kweker het niet reeds heeft gedaan (en dat zal wel niet), moeten de roosjes eerst zodanig wor den gesnoeid, dat er slechts zo'n 5 cm. van de takken overblijft (dunne takken wat korter en dikkere iets langer). Als er enkele sprieterige uitlopers bij zijn kunnen die tot aan de stam worden afgeknip :n ook het dode hout kan worden wggenomen. Als in de bloemenbak twee rijen roos jes worden geplant, dan kunnen die het beste ,,in verband" worden gezet, d.w.z. de rijen springen op elkaar in. Op die manier vormen zich steeds weer driehoekjes en wordt de beschikbare ruimte op de meest doelmatige wijze benut. Na het planten moet de grond om de stammetjes stevig worden aangedrukt, komen de roosjes wat te hoog te staan, dan moet er wat aarde bij. Misschien dat sommigen schrikken dat van de prachtig vertakte rozestruikjes slechts korte stompjes zijn overgeleven. Men hoeft zich echter niet bezorgd te ma ken, al heel gauw gaat het allemaal uitlopen en komt er een groot aantal jonge scheuten waarvan we bloemen kunnen verwachtén. Nog even een wenk: bestel roosjes waarvan de bloemen lang standhouden en de bloemblaadjes niet afvallen, want als die steeds afwaaien komen de benedenburen misschien in opstand. Bemesten Denk niet dat net verder vanzelf wel zal gaan. Want door de massale groei op het kleine oppervlak zullen de voedingsstoffen gauw opraken en zal Het Bouwcentrum organiseert tot en met 30 maart een expositie onder de titel Tuinieren op vijf hoog". Deze expositie kwam tot stand in samenwerking met de Commissie Voorlichting Bloemen en Planten in Den Haag en de afdeling Rotterdam van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De expositie laat een aantal suggesties zien voor groenvoorzieningen voor wontHgen. die geen. eigen tuin hebben en valt in vier groepen uiteen: suggesties voor balkons vóór binnentiUnen, voor vensterbanken en voor „verplaatste puien" waarbij de mogelijk lieden voor balkons het voornaamste thema zijn zowel 'visueel als wat betreft \iet gebruik van de ruimte bij de woonkamer te betrekken. Tevens laat men zien hoe het Mogelijk is in zo'n geheel binnen en buiten kleine vijvertjes in te bouwen, die pla\ts bieden aan vissen en waterplanten. Een andere mogelijkheid is een „plantenor\el": een zowel binnen als buiten naar het raam oplopende rij van kunststofbuken, waarbij in de lengte een aantal gaten zijn geboord. Hierin kunnen dan pladten worden geplaatst. Naast het tonen van de toepa^ing voor groen op balkons laat materialen zien waarmee dit verwezenlijkt kan worden. Wanneer de roosjes goed worden ver zorgd zullen ongedierten of planten ziekten waarschijnlijk wegblijven. Maar niettemin kan het gebeuren, dat ondanks alle goede zorgen bladluizen op de roosjes zitten. Natuurlijk kan dan een insektendodend middel wor den gebruikt, maar verstandiger is het eerst even aan te zien, want het is best mogelijk dat zo'n luizenplaag na een paar dagen weer is verdwenen; öf dat de lieveheersbeestjes, die zich ook op de roosjes thuisvoelen, er korte metten mee hebben gemaakt en er lekker van hebben gesmuld. Wil men toch ingrij pen, dan kan een eenvoudig huismid deltje. zoals zeepspiritus helpen. Op 1 liter water lost u 5 gram zachte zeep (een flinke eetlepel) en 10 gram spiri tus (een klein scheutje) op en met een plantenspuit brengt u dit op de roos jes. Omdat het middel wel de luis doodt maar niet de eitjes, zult u na 8 dagen nog eens moetpn spuiten, als de eitjes zijn uitgekomen. Van de vroeger veel voorkomende meeldauw zal men geen last hebben, aangezien de meeste thans gekweekte rozen daartegen zijn bestand. Trou wens, als deze kwaal optreedt, gebeurt dat meestal pas ongeveer aan het eind van het bloeiseizoen. Om hiertegen actie te ondernemen is een vrij moeilij ke zaak en dat kan dan ook beter achterwege worden gelaten. Het bete kent slechts een witachtige waas op bloemen en bladeren wat dan maar voor lief moet worden genomen. 'Tegen de-winter worden de bloembak ken met de roosjes bij voorkeur afge nomen en gezet, op een wat beschutte plaats, maar ook dan mag de aarde niet geheel uitdrogen. Miniatuurrozen kun nen tamelijk wat vorst verdragen, maar helemaal winterhard zijn ze niet en als het flink gaat vriezen moeten ze wor den afgedekt. Het volgende jaar zal de bloei zich weer herhalen en ze kunnen de roosjes zeker drie a vier jaar mee. Wel zal elk voorjaar de grond moeten worden ververst. J. S. DijkstTa. er ook veel water nodig zijn. Vooral in de bloeiperiode kunnen de roosjes zeer veel gebruiken, zowel van het een als van het ander. Zou u een paar weken met vakantie gaan zonder voorzienin gen te hebben getroffen, dan loopt u een grote kans de roosjes bij terug komst verdroogd en totaal geruïneerd aan te treffen. Zodra de grond maar even wat droog aanvoelt moet er water worden gegeven en later, als de roosjes beginnen uit te lopen, moet regelmatig voor extra bemesting worden gezorgd. Het beste is dat men daarvoor een vaste regel aanhoudt en ze eenmaal in de week bijvoorbeeld wat in water opgeloste kamerplantenmest of koe mest geeft. Na half augustus, als de rustperiode voor de winter haar intrede doet, mag er niet meer worden bemest. Uitgebloeide bloejnen moeten meteen worden weggenomen; niet alleen om dat ze het geheel een wanordelijk aanzien geven, maar ook omdat ze anders zaad gaan voTmen wat de bloei zou schaden. Takjes, die wat te hoog zijn doorgeschoten en bij een harde wind kunnen knikken kunnen worden ingekort tot op de normale lengte, doch natuurlijk niet eerder dan dat ze zijn uitgebloeid. Scheuten onderaan de stam die soms verschijnen en afkom stig zijn van de wilde roos, die voor het oculeren heeft dienst gedaan, en te herkennen zijn aan het afwijkende blad en door de snellere groei, moeten vanaf de oorsprong worden verwijderd. Sinds 1 januari 1972 is een nieuwe regeling van kracht, waardoor naast de vrijwillige premiebetaling voor de Alge mene Ouderdomswet thans ook die voor de Algemene Weduwen- en We zenwet mogelijk is geworden. Wie niet (meer) in Nederland verzekerd is kan hierdoor niet alleen recht verwerven op een (hoger) ouderdoms-pensioen, maar ook het recht op AWW-pensioen voor zijn weduwe of ouderloze kinde ren veilig stellen. Tevens krijgen zij, die zich destijds niet tijdig hebben aangemeld voor vrijwilli ge premiebetaling AOW, hiertoe op nieuw de gelegenheid en wel uiterlijk tot 1 januari 1973. Tot de vrijwillige premiebetaling zijn bevoegd; a. zijdie na het bereiken van de 15-jarige leeftijd doch.voor 1 janua ri 195.7 in Nederland hebben gewoond en nooit verplicht verzekerd zijn ge weest; b. zij, die sedert 1 januari 1957 gedurende een pf meer tijdvakken niet verzekerd «zijn geweest; c. zij, wier verplichte verzekering na 31 december 1956 is geëindigd. Wie vóór 1 januari 1972 uit Nederland is vertrokken maar zich nog niet voor vrijwillige premiebetaling AOW heeft aangemeld, kan dit alsnog doen tot uiterlijk 1 januari 1973. De vrijwillige premiebetaling heeft tot 1 januari 1972 alleen betrekking op de AOW, doch vanaf deze datum dient men voor AOW en AWW gezamenlijk premie te betalen. Is de verplichte verzekering vóór 1 januari. 1972 geëin digd en komt de betrokkene in 1972 te overlijden vóór hij zich heeft aange meld, dan kunnen aanmelding en pre miebetaling nog door een ander wor den verzorgd. Hierdoor is het mogelijk dat de weduwe of de ouderloze kinde- ren in zo'n geval nog recht verwerven op AWW-pensioen. Onder bepaalde voorwaarden is het mogelijk geworden dat weduwen of ouderloze kinderen van tussen 30 sep tember 1959 en 1 januari 1972 overle den - niet verzekerde - personen als nog met ingang van 1 januari 1972 recht verkrijgen op AWW-pensioen. Nadere bijzonderheden over het voren staande zijn te vinden in een folder, verkrijgbaar bij het Voorlichtingscen trum Sociale Verzekering (VSV), Rhijnspoorplein 1 te Amsterdam. Bridge-drive voor en door Rode Kruis Op zaterdag 11 maart zal in het Bridge-Centrum aan de Mariniersweg 28 in Rotterdam een bridge-drive wor den gehouden. Deze drive wordt geor ganiseerd door de afdeling Rotterdam van het Nederlandse Rode Kruis, ten einde de kas wat te versterken. Op deze bridge-drive, die elk jaar wordt gehouden, zijn aantrekkelijke prijzen te winnen, verzorgd door de afdeling Bezigheidstherapie van het Rode Kruis. Deelname kost vijf gulden per persoon. Aanvang half acht. Men kan zich aanmelden bij het Rode Kruis, Kon. Emmaplein 12, Rotterdam, tel. 010- 361222 of rechtstreeks bij het Bridge-Centrum, tel. 020- 123643. De BEGO (bond ex-krijgsgevangenen over zee) organiseert zaterdag 4 maart een Indo- nesrsche dansavond in de blauwe zaal van caférestaurant Americain aan de Groen markt in Dordrecht. Medewerking verleent de band van Rudie van Daim. Aanvang 24 uur en kaarten aan de zaal verkrijgbar.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1