L Johan Schouten schilderachtige figuur c HARTSTICHTING MET ACTIVITEITEN DE HAVENLOODS. DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 9-503 OUDHWATHR In het jaar 1401, toen het stadje Oudewater geregeerd werd onder het Beierse huis, werd uit het huwelijk van graaf Willem VI met Margaretha van Bourgondië een dochter geboren, Jacoba genaamd. Toen haar vader in mei 1417 overleed, trad Jacoba als enige dochter in de rechten van haar vader en bezocht zij met haar moeder de Hollandse steden, waaronder ook Oudewater. Dat was in 1423; een gebeurtenis die 500 jaar later in Oudewater feestelijk herdacht werd met een historische optocht, genaamd: „De blijde incomste van gravin Jacoba van Beieren". Wederom reed Jacoba, omringd door haar gevolg, in een lange vorstelijke stoet vanaf de IIekendorp erweg door .de Broeckcrpo.ort het vluggenile eu uitbundig versierde stadje binnen en werd zij op het stadhuis als landsvrou we en gravin gehuldigd. Vergeeld wCMCWWMk*. Zo tekende Johan Schouten het St. Ursula-convent, de kapel van het vroegere klooster van de zusters St. Agnes. De kapel behoon tot één van de oudste gebouwen van Oudewater. Ze is nu eigendom van de gemeente die nog steeds geen nieuwe bestemming voor het gebouwtje heeft kunnen vinden. Gedacht wordt aan een expositieruimte. Onder de vele toeschouwers uit dat jaar 1923 bevond zich een kleine schooljongen van bijna 13 jaar, op wie dit alles een onvergetelijke indruk maakte: Johan Schouten. Nu is hij bekend als Johan Schouten (61), de schilder-tekenaar, maai- ook de verza melaar van alles wat betrekking heeft op de geschiedenis van zijn geboorte- Gulden Zijn interesse was gewekt bij het zien van de optocht uit vroeger dagen en blijft hem bij, zijn leven lang. ,,De geschiedenislessen op school boeiden hem het allermeest, maar bovenal de historie van Oudewater. Wanneer ik kans zag mijn vader een gulden af te bedelen, een heej bedrag in die tijd voor een jongen, dan kocht ik daat steevast kaarten van Oudewater voor". En aldus, begonnen met een ansicht kaart, groeide een verzameling van alles wat op.zijn eigen stad betrekking had: kaarten, prenten, brochures, be schrijvingen, boeken, oude tekeningen en piattegronden; later krantenknipsels en oude gebruiksvoorwerpen. Johan Schouten kwam in contact met de oude heer Borger Rahms, die een boekhandel had in de Leeuweringer- straat, waar nu de Algemene Bank Nederland gevestigd is. Rahms, zelf een verwoed verzamelaar, had van zijn vader (E. C. Rahms) veel documenta- tie-materiaal geërfd en dat uitgebreid en aangevuld. In 1933 ging de gehele „Sinds die tijd groeide mijn verzame ling aanmerke/iik. Jo Rahms stopte me veel toe. honderden oude bruine welis waar ietwat vergeelde foto's van Oude water die zijn grootvader in de tweede helft van de 19e eeuw gemaakt had gravures, tekeningen en wat al Schouten, die zich vooral interesseert in de topografie van Oudewater, had met dit materiaal voldoende om zijn kennis van zijn stadje te verrijken. Steeds vond hij iets wat hem boeide, huis, een straatje, een hoekje, een gevelsteen. Alles werd ge noteerd naar tijd en plaats en her- Intussen groeide zijn verzameling in dè loop der jaren uit tot die welke hij nu in zijn huis in de Rootstraat 6 heeft. Gaarne toont ,hij Zijn collectie aan een i'edèf die daarvoor belangstelling heeft en vertelt daarover met kennis van zaken. Ilii laat de mensen meegenieten van zijn waardevol bezit. Allés hééft daar een vaste plaats gekregen, naar eigen inzicht en smaak tentoongesteld, keurig gerangschikt en geborgen. Johan Schouten is een vraagbaak voor jong en oud. Het is goed toeven in zijn huisje, dat een sfeer-ademt van vroeger tijden. Maar de man die het zo heeft ingericht, is tevens ook vol zorg voor het tegenwoordig!; en steeds bereid zich met zijn kennis in te zetten om datgene te behouden qf te herstellen wat.waarde heeft voor nu en later. Dikwijls zocht Schouten in zijn jonge jaren de schilders op die, langs een grachtje", een pleintje of straathoek gezeten, gereedschap en stoeltje uitzet ten, om datgene uit te beelden dat hun oog bekoorde. Johan zag zijn stad weergegeven in lijnen en kleuren en ook bij hem kwam het verlangen op daaraan te beginnen. Een werkstuk van de schilder Johan Schouten die twee jaar les kreeg van „meester" Ype Wenning. Op aanraden van de schilder Ype de heer Schouten bestuurslid van de Wenning, die 40 jaar lang ieder jaar waagcommissie. naar Oudewater terugkeerde om er te werken, nam hij twee jaar les van hem. Daarna begon hij zelf, op zijn eigen wijze, te schilderen en te tekenen en altijd iets van zijn eigen stad, waarin hij voldoende stof zegt te vinden om hier zijn leven lang te blijven werken. Het liefst schildert hij de stad en het landschap in de herfst, wanneer het licht gedempt is en de kleuren warm en diep en donker zijn. Evenals stadge noot Joosten is Johan Schouten ge noemd in het onlangs verschenen werk van Pieter A. Scheep, getiteld: „Lexicon Nederlandse beeldende kun stenaars van 1750-1950". Hij schil dert in de trant van de Haagse school, stadsgezichten en landschappen, zo staat het t Hekserij Op de zolder van het waaggebouw heeft hij, uit eigen bezit en uit biblio theken en archieven, reproducties ver zameld van prenten, betrekking heb bend op de geschiedenis van de hekse rij, vanaf de 14e eeuw, met teksten daaronder in Duits en Engels, zodat* vele bezoekers soms een uur of langer boven vertoeven om dat alles te lezen en te bezichtigen. Van deze expositie is een boek uitgegeven: „Heksenwaan en Heksenwaag in oude prenten", door Joahn Schouten. Ninnen enkele maan den was dit werkje uitverkocht. Een tweede druk is in voorbereiding. Voorts zijn twee delen verschenen van „Oude prenten vertellen over Oudewa- ter". Na het verschijnen van het eerste deel bleek spoedig een tweede druk Hii ?po«„d. taUtrechtbehaald. een tweede prijs met het doek voor stellende een bloemstuk van duizend schonen. In 1948 was er een expositie gulden oude kaarten van Oudewater op de zolder van het waaggebouw, tegelijk met de heer Joosten, en in 1965 in de Benvenutozaal van het Thalia-gebouw. Veel tijd heeft de heer Schouten nodig voor zijn werk als beheerder van de Heksenwaag, welke taak hij van de heer A. W. den Boer heeft overgeno men. Reeds van het begin af 1939 heeft de heer Schouten uit zijn rijke verzameling een tweede deel samenge steld. Van dit laatste is nog een be perkt aantal voorradig. Het zien van deze kaarten rond de eeuwwisseling roept sentimenten en herinneringen op aai lang vervlogen dagen. Momenteel is de heer Schouten bezig gegevens te verzamelen over Oudewa ter van de 19e eeuw. Daarover is tot nu toe weinig bekend. „Genoeg te doen", zegt hij. De Nederlandse Hartstichting heeft ten behoeve van het verbreiden van de kennis van hartmassage en beademing oefenpoppen geschonken aan o.a. ze ventig opleidingscentra voor verpleeg kundigen van hartbewakingseenheden. De oefenpop is onder meer voorzien van een bloeddrukmeter aan de hals slagader, zodat men kan zien welke bloeddruk men met de hartmassage op de oefenpop opwekt.. Het Medisch Fysisch Instituut TNO in Utrecht verricht momenteel een vergelijkend onderzoek naar de veilig heid, doelmatigheid en kostprijs van de meer dan 36 verschillende merken hartbewakingsapparatuur in Neder land. Dit onderzoek wordt verricht in opdracht van de Nederlandse Hart stichting en de Stichting Nationaal Ziekenhuisinstituut. De resultaten van het onderzoek zullen nog dit jaar worden samengevat naar het voorbeeld van de Consumentenbond. De Commissie Hartbewaking yan de Nederlandse Hartstichting streeft naar de erkenning van het specialisme „Hartbewaking" binnen de verpleeg kundige opleiding. Een concept voor de opleidingseisen voor dit specialisme heeft de commissie aan alle belangheb benden toegezonden, om op den duur te komen tot de instelling van een landelijk exam en hartbe waking. Binnenhuis duurt tot en met zondag „Als het inkomen van de Nederlanders met I procent stijgt, stijgen de uitga ven voor de woninginrichting met 1,7 procent. Dit vertelde drs. H.J. Vier- sen, wethouder van Rotterdam voor haven en economische aangelegenhe den, naar aanleiding van de officiële opening van „Binnenhuis 1972". De laatste jaren hebben we een duide lijke stijging doen zien bij de bestedin gen voor artikelen van woninginrichting terwijl de Nederlanders veel meer uit geven aan deze „gezelligheidszaken" dan de inwoners van andere landen. Ook dit nieuws konden de genodigden vrijdagmorgen horen voor zij als eers ten de beurs mochten bekijken. In de grote Ahoyruimte kunnen bezoe kers nog tot en met 5 maart terecht waar zij op deze nationale woonmani- festatie woonideeën te kust en te keur kunnen opdoen. Er zijn daarbij diverse primeurs, zoals glazen meubelen, een transparante gar- derobekast (alleen voor heel nette huisvrouwen), een beweegbaar bed en een spanplafond. Dit wordt gebracht als „een kostenbesparende wijze om een interieur te moderniseren". Het is namelijk een van textiel gespannen plafond, dat binnen een stalen raam op elke gewenste hoogte kan worden aan gebracht. De organisatie van de beurs is in handen van het Rotterdams Ten toonstellingsbureau onder directie van de heer J. Hoffman. De openingstijden zijn dagelijks van 11 uur v.m. tot 5 uur n.m. en yan 7 tot 10.30 uur n.m. Op zondag kan het publiek terecht van 11 tot 5 uur. De Nederlandse Hartstichting heeft aan honderd opleidingscentra in Ne derland een set van 121 kleurendia's aangeboden, waarop het elektrocardio gram bij vrijwel alle ritmestoringen van het hart in beeld worden gebracht. De Nederlandse Hartstichting heeft in samenwerking met Excerpte Medica een Nederlandse uitgave uitgebracht van het leerboek van Meltzer, Pinneo en Kitchell: Hartbewaking, een hand leiding voor Coronary Care. Het boek, dat is bestemd voor verpleegkundig personeel in hartbewakingseenheden, is gratis aangeboden aan alle hartbewa- kingscentra in ons land. Congres over afval en beleid Onder auspiciën van de Raad voor Milieudefensie houdt het Resam (Research Adviesbureau tegen Milieu verontreiniging) op zaterdag 11 maart een congres in de grote zaal van de RAI te Amsterdam. Het tliema van dit congres is „Afval en Beleid". Over dit onderwerp zullen diverse sprekers hun visie geven en de Raad voor Milieudefensie zal een twee tal speciale films vertonen. De kosten bedragen f 25,— per per soon (daarbij zit een bedrag voor een lunch inbegrepen). Wie een syllabus van het behandelde wil ontvangen moet daarvoor nog f 5,— extra betalen. Men kan zich opgeven door boven staand bedrag over te maken op post giro 102000 t.n.v. de Raad voor Milieudefensie te Amsterdam, met ver melding van het aantal gewenste toe gangskaarten en/of syllabi. Na ont vangst van de storting zullen de toe gangskaarten worden toegezonden. Vergadering Provinciale Jeugdraad Zuid-Holland De Provinciale Jeugdraad Zuid-Holland houdt op donderdagmiddag 9 maart in de vergaderzaal Benoordenhoutseweg 23 Den Haag een openbare bestuurs vergadering, die om twee uur zal begin- Op de agenda staan .onder meer de installatie van de heer G. van der Zande; de voordracht van nieuwe of te herkiezen leden voor het algemeen bestuur op de komende Raadsvergade ring en de 1 preking van het advies van het L.„>rprovinciaal Contact Jeugdraden met betrekking tot de blauwdruk van een nationale struktuur voor het jeugdbeleid. Geïnteresseerden zijn tijdens deze ver gadering van harte welkom. Wel wor den ze verzocht, tevoren kontakt op te nemen met het bureau Benoorden houtseweg 23 in Den Haag (tel, 070-246806), waarna men de te be spreken stukken krijgt toegezonden. Diergaarde Blij dorp in Rotterdam heeft de eerste twee maanden van het jaar 3400 meer betalende bezoekers binnen de poorten gekregen dan vorig jaar het geval was. Men is er nog steeds druk bezig met het ophogen van wei den en paden. Met Pasen hoopt men daarmee klaar te zijn. Tot dan is enige overlast niet te vermijden. Zo stond in een persbericht van de diergaarde te lezen: „Er waren enkele bezoekers die na een eindje te hebben gewandeld om laarzen kwamen vragen Veel tips in brochure over Noord-Brabant Veel stof, rook, lood en stikstof in Rotterdamse lucht De Provinciale VVV Noord-Brabant heeft een brochure „Brabant in 't bijzonder..." uitgegeven, die bedoeld is om de vakantiegangers in Brabant op weg te helpen door een keur van suggesties voor een korter of langer verblijf in deze provincie. Naast infor matieve beschrijvingen van de diverse Brabantse streken bevat de brochure vele aanwijzingen voor dagtrips. Naast de brochure zijn er twee folders met dezelfde titel, die weekendtrips bevatten en mogelijkheden voor groepsexcursies, zoals b.v. een-heksen- dranktocht. Zowel de brochure als de folders kunnen worden aangevraagd bij de Provinciale WV Noord-Brabant, Willemstraat 17, Breda. /Ie, snap jij tutu waar die rogels blijven Aan die kwakkelwinter honden we nog een kater over Uit het verslag van de Rotterdamse Keuringsdienst voor Waren blijkt, dat in het vierde kwartaal van 1971 het gehalte aan zwaveldioxyde in de lucht relatief laag was. Slechts op één van de 26 meetpunten werd de richtwaarde, dat het zwaveldioxydegehalte een ge middelde concentratie van 350 micro gram per kubieke meter lucht niet meer dan eenmaal in de maand mag •worden overschreden, te boven gegaan. Anders ligt het op het gebied van stikstofdioxyde, stof, standaardrook en lood. Op 2 en 3 oktober werd in het centrum van Rotterdam een hoe veelheid stikstofdioxyde gemeten, die de door de commissie Bodem, Water en Lucht gestelde richtwaarde bena derd. Dit is zelfs niet gebeurd op 12 oktober, toen op dit punt in Vlaardin- gen hoge waarden werden gemeten. Op een opvallend groot aantal dagen zijn relatief hoge standaard-rook-con- •centraties gemeten. Dit moet waar schijnlijk worden toegeschreven aan „ongunstige meteorologische omstan digheden". Een plotselinge stijging van het gemiddelde concentratie-niveau wordt dan ook beter weergegeven door de metingen van standaardrook dan die van zwaveldioxyde, aldus de Keu ringsdienst voor Waren. Beverwijk krijgt gitaarfestival Op 3, 4 en 5 april aanstaande wordt in Beverwijk een internationaal gitaarfes tival gehouden, dat is georganiseerd door „Constantijn Huygens", Vereni ging van gitaristen voor Nederland en België. Het festival omvat een beroeps- gedeelte, een amateur- en een alge meen gedeelte. Aan het beroepsgedeelte zijn onder meer een discussie en een tweetal cursussen verbonden. Bij ,de amateurs wordt een concours gehouden om de „Ida Presti"-wisselbeker. Ook wordt hier een cursus folkmuziek gehouden. Wat betreft het algemene gedeelte: er worden vier concerten gegeven door bekende gitaristen. Aanmeldingen en inlichtingen bij de Gitaristenvereniging, Kon. Wilhelmina- kade 44, IJmmden. tel. 02550-12011. CONGRES WERELDHANDEL IN ROTTERDAMSE DOELEN Van 12 tot en met 14 juni zal in de Doelen in Rotterdam een congres wor den gehouden van de Vereniging van Wereldhandelscentra, de W.T.C.A. Hierbij zijn organisaties aangesloten, die op een of andere wijze te maken hebben met de internationale handeL Er worden 200 deelnemers uit alle delen van de wereld-verwacht. Op het programma staat een (openba re) demonstratie met het Interfüe-sys- teem, een geautomatiseerde methode om handelsinformatie overal ter we reld te bundelen en ogenblikkelijk beschikbaar te maken. Hetzelfde patroon -werd gevolgd door het loodgehalte van de atmosfeer. Hoe-' wel op geen der meetpunten de voor gestelde Amerikaanse norm werd over schreden, was dit op alle meetpunten wel het geval met de (strengere) Rus sische norm. Studenten kamerorkest t.b.v. vluchtelingen Na een aantal audities in Amsterdam en Utrecht is er opnieuw een Neder lands Studenten Kamerorkest gevormd door dirigent Joop van Zon, hoofdle raar directie aan het Amsterdams Con servatorium. Het orkest bestaat uit veertig studenten, die tijdens de paas vakantie een programma zullen instu deren en wel in het vakantieverblijf de Leemkule in Hattem, waar in de grote kerk de openbare generale repetitie zal worden gehouden. Door het geven van concerten hoopt het Studenten Kamerorkest gelden bijeen te brengen voor de Stichting voor vluchteling-studenten, UAF. De concerten, met werken van Sibelius, Haydn en Fauré, zullen onder andere worden gegeven op 13 april in Utrecht, op 14 april in Den Haag, 0-15 april in Rotterdam en op 18 april in Amster- FESTIVAL VAN MODERNE JAZZ In de laatste week van rtiaart zal in de Rotterdamse Doelen een Festival wor den gehouden, van hedendaagse jazz. Het „Doelen Jazz 72" omvat twee nachtconcerten op vrijdag 24 en zater dag 25_ maart en een uitgebreid pro gramma op zondag 26 maart, dat van 2 uur 's middags tot rond middernacht zal duren en waarbij behalve jazz-mu- ziek van velerlei aard ook de aan jazz geparenteerde vormen van film en dichtkunst aan de orde zullen komen. Naast het jaarlijks in de Doelen terug kerend Newport Jazz Festival zal in „Doelen Jazz 72" de schijnwerper worden gericht op de vele stromingen in de hedendaagse jazz, zoals die zich hebben ontwikkeld en manifesteren in Europa en Amerika. Willemsbrug in reparatie Fij onderzoek is gebleken dat de Wil lemsbrug in Rotterdam tekenen van verval vertoont. De komende twee maanden gaat de brug in reparatie. Niet alleen het wegdek moet worden vernieuwd, maar ook de draagcon structie zal op een aantal plaatsen moeten worden verstevigd. Overdag zal het verkeer een rijbaan moeten missen en 's nachts twee. Ge zien de gebruikelijke drukte lijkt het' raadzaam zeker rond de spitsuren uit 'te wijken naar Maastunnel en Brienen- oordbrug.

De Havenloods | 1972 | | pagina 4