PROF. PEN IS VAN ZIJN GROEI-GELOOF GEVALLEN Iffl vandaag Pasar Derm& voor Schiedamse gehandicapten MINERVA, KUNSTGEBITTEN B.T.V. SLAAPBANKEN „Bachplein-bos" in aanbouw modestoffen KUNSTGEBITTEN Meer over de aktiviteit in het mu seum elders in dit blad. De dienst Gemeentewerken zal zeer binnenkort beginnen met het bouwrijp maken van het terrein Hargplein-Zuid, voor de bouw van 86 eengezinswonin gen. Dit kan nu ter hand worden genomen, omdat de aanleg van het nieuwe hoofdriool op die plaats gereed is. Het terrein wordt gedraineerd en noodstraten worden gelegd. Tevens wordt de riolering gelegd, dit laatste in verband met de dichte bebouwing op het Hargplein-Zuid. Próf. dr. J. Pen, hoogleraar aan de economische faculteit van de universiteit van Groningen en tot voor kort verdediger van een ongebreidelde economische groei, is volledig omgezwaaid. In een vorige week verschenen artikel in het blad Economische Statistische Berichten motiveert hij deze geestelijke omwenteling. Daarin schrijft hij onder andere: „Tot voor kort was ik geneigd tot de opinie, dat economische groei nodig bleef, zij het met flinke verschuivingen van vervuilende naar niet-vervuilende vormen van produktie. Deze her-allocatie (verschuiving, red.) blijft mijns inziens weliswaar nodig, maar biedt, zoals ik het nu zie, geen voldoende oplossing, onder andere voor het energieprobleem, voor thermische en radio-actieve vervuiling en voor een aantal onvermijdelijke vormen van specifieke vervuiling. Ik vrees, dat de zaak waarschijnlijk volledig zal vastlopen". Prof. Pen baseert zijn omschakeling van een optimistische naar een pessi mistische toekomstvisie op de voor spelling van de Amerikaanse geleerden Forrestor en Meadows, twee econo men, die verbonden zijn aan het Mas sachusetts Institute of Technology. Beide geleerden hebben een groot aan deel gehad in de studie voor de Club van Rome. Ondanks het feit, dat de eindpublikatie van het rapport van de LADY-COMPUTER Mn0^nteUigent,m^)ngermei5eevln Td jaar of iets ouder, zo mogelijk met M A VO-opleiding. £i'n IS veenavanmNkvn Kaufmann"'Wandel- Mij., Westzeedijk 521 te Rotterdam. Tel. 235030. ROTTERDAM jjgfc NW. MATHENESSERSTR. 45 REPARATIES binnen 30 min. gereed Ouderen 10%> korting. Speciaal adres voor ééndagsbehandelin! Club van Rome een gematigder geluid zal laten horen dan de eerder bekend geworden conclusies, blijven zij vast houden aan de mening, dat de groei van de bevolking en de groei van de produktie per hoofd van de bevolking niet zo kan doorgaan. Zij verwachten over 25 tot 30 jaar rampzalige gebeur tenissen, zoals uitputting van de grond en van grondstoffen, overbevolking en vervuiling als gevolg van de huidige economie, die primair op groei is ingesteld. Naar de mening van beide geleerden is het mogelijk om één van dergelijke rampen te voorkomen, maar dat zou alleen betekenen dat een andere ramp des te harder toeslaat. Prof. Pen heeft deze gedachtengang overgenomen. Naar zijn mening be staat er een noodlottige samenhang tussen de problemen, die voortvloeien uit het opraken van de grondstoffen en de vervuiling. De vervuiling van het milieu zal toenemen, wanneer men het opraken van de grondstoffen tracht tegen te gaan door om te zien naar nieuwe produkten of produktiemetho- den. „De enige oplossing is", aldus prof. Pen, „de vermindering van de economische groei, zodat de produk- tieactiviteit afneemt". Een werkelijke oplossing ziet hij echter Gezondsheidszorg Kethel houdt vergadering Dinsdag 7 maart wordt in een vergade ring van de Vereniging voor gezond heidszorg Kethel en Omstreken in ge bouw De Rank aan de Schiedamseweg aandacht besteed aan het kruiswerk. Drs. E. Verwaal, hervormd predikant te Kethel, zal spreken over „De pasto rale en psychologische aspecten". Dr. R. v.d. Veer spreekt over de medische aspecten van het kruiswerk en dr. ir. H. W. Gils jr. uit Vlaardingen over „Het perspectief van de geestelijke gezondheidszorg". Aan de hand van de inleidingen en daarop volgende bespre kingen wil men trachten duidelijkheid te verkrijgen over de eigen taakstelling van het kruiswerk. De vereniging telt 3000 leden. Voorzitter is drs. G. A. A. Smits en secretaris C. Dubbeld. treft u in De Havenloods pagina code 9-68 e op de loodsbootjespagina, rubriek „onroerende goederen' advertentie-informatie over onroerende goederen (wegwijzer naar het kopen van een eigen huis) niet. „Integendeel", zo schrijft de hoogleraar in z(jn artikel in Economi sche Statistische Berichten, „ik ben niet in staat aan te geven welke institu tionele, legale en mentale veranderin gen er moeten plaatsvinden om de mensheid te redden". In zijn artikel geeft hij dan ook geen totale oplossin gen aan. Wel wil hij trachten na te gaan in hoeverre terugkoppelingen binnen het bestaande economische systeem tot stand kunnen komen en welke onmo gelijk zijn. VERLAGING De problemen, waarmee men te kam pen heeft, zijn bijzonder groot. Een tegengaan van de economische groei, in feite dus een produktieverlaging betekent bij de huidige bevolkingsaan was in werkelijkheid een nog grotere produktieverlaging per hoofd van de bevolking. Over die verlaging is nog nooit nagedacht, behalve door de Ka bouters. Bovendien is het de vraag in hoeverre men een dergelijke produktie verlaging, een niet gebruiken dus van de huidige produktiemogelijkheden, wil aanvaarden. Consumenten, vak bonden, overheid, ondernemingen en aandeelhouders willen steeds meer. Al leen een totale mentaliteitsverandering kan hier een oplossing bieden. Het blijft echter de vraag of men een dergelijke mentaliteitsverandering kan bewerkstelligen voordat de ramp zich over de aarde zal voltrekken. De economie kent wel enige technie ken om tot de gewenste produktiebe- perking te komen", aldus prof. Pen, „maar zij passen niet bij onze gewoon ten en instellingen"Daarbij denkt prof. zie elders in dit blad Pasar Dalam in Margrtethal Tijdens het Paas-weekend zal in de sporthal Margriet te Schiedam de le Randstad Pasar Dalam, een Oost-West binnenmarkt met vele attracties wor den gehouden. De Pasar Dalam is geopend van vrijdag 31 maart van 14-24 uur, zaterdag 1 april van 13-1 uur, zondag 2 april van 13-24 uur en maandag 3 april van 13-23 uur. Op zaterdag, zondag en maandag zijn er speciale kindermatineés, elke avond is er een attractief programma met authentieke Oosterse en vele Neder landse artiesten. Enorme sortering; vraag folders. Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010- 138018. Enkele meisjes van de balletgroep „Dewi Sri". Met enthousiasme blijft Rietje Konings actie voeren voor de realisatie van het plan, de Schiedamse gehandicapten aan een eigen clubgebouw te helpen. Daar is véél geld voor nodig. Er mag worden verwacht, dat de Schiedam mers bereid zijn de gehandicapten wat meer levensvreugde te verschaffen. In dit kader wordt vrijdagavond 3 maart van 19-24 uur en de daarop volgende zaterdag van 12-24 uur in de zalen van gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155 een naar Indische trant „Pasar Derma" gehouden. In die sfeer is ook de muzikale omlijs ting van dit gebeuren. Daar zijn b. v. uit Schiedam de „Vazodo's" (vader, zoon en dochters). Uit Alphen aan de Rijn komt het uit acht kleine meisjes be staande dansgroepje „Dewi Sri". Ver der werken mee de Hanoly Hawaians, de Happy Strings, het Loing Kwartet en vele anderen, die geheel gratis hun medewerking verlenen. Er is gelegenheid om op muziek van de orkestjes te dansen. Er is echter nog veel meer, want er zijn diverse Indische eettentjes met allerlei gerechten, vol- gens het originele recept en vakkundig bereid. Een bijzondere attractie is ook de aanwezigheid van iemand, die de kunst van batakken zal demonstreren. In de zalen staan diverse spelen opge steld, zoals een Indisch werpspel; er is een stand met siervoorwerpen, een poppenkraam en een rad van avontuur. Wat dit laatste betreft, is de bijzonder heid, dat waardebonnen als prijzen beschikbaar zijn, waarvoor men iets geheel naar eigen keus kan uitkiezen. Mevrouw Konings heeft een groep van zeven enthousiaste medewerksters en medewerkers om zich heen verzameld om het uiteindelijke doel, een eigen clubgebouw voor gehandicapten, te bereiken. Overigens staat er nog meer op het programma, zoals op zaterdag 15 april een lentefeest in de Margriet hal, in de week van 7-14 mei, gevolgd door een openbare geldinzameling, waarvoor nog wat collectanten worden gevraagd (tel. 705381). Twee bijzonde re avonden dus, die om verschillende redenen het bezoeken waard zijn. Vrij dagavond zal mevrouw Roelfsema- Poelstra de Pasar Derma openen. Er is een begin gemaakt met de aanleg van een bosstrook tussen het Bach- plein en de lage villabouw in de omge ving van de Lindeyerstraat en de Laan van Spaland. Dit terrein moet gereser veerd blijven voor de aanleg van de toekomstige ondergrondse spoorlijn met Rotterdam en de bouw van een metro-station. Voorlopig heeft men er de naam „Bachpleinbos" aan gegeven. Het nu braak liggende terrein heeft een ongelijke oppervlakte. Er loopt een persdijk overheen, opgeworpen voor het opspuiten van het terrein, met daarnaast een droge greppel en even verder een uitgegraven kuil. Deze hoogteverschillen gaat men niet weg werken (wat kostbaar zou zijn), maar juist inpassen in het hele plan. Van de kuil wordt een „speelkuil" gemaakt met daarnaast op het oude dijkje een klimheuvéltje. Een halve hectare wordt „ruig" gehou den, zodat de jeugd daar de fantasie kan uitleven. Eén hectare wordt als bos beplant met snelgroeiende hout soorten. Over het hele terrein slingert zich dan een wandelpad van één kilo meter lengte, 1.25 meter breed, enigs zins verhard, omzoomd met gemengde beplanting van bomen. Dit pad zal in het zuiden aansluiting geven op de trottoirs van het ontworpen winkel centrum en in het noorden met een bruggetje lover een singel op het be staande speelterrein met trapveldje na bij de Laan van Spaland. In dit bosplan is ook opgenomen ruimte voor twee tijdelijke scholen; verplaatsbare houten gebouwtjes met elk vier leslokalen. Voor de Plantsoenendienst zelf biedt de bosstrook het grote voordeel, dat zij kan dienen als bomenkweekplaats. Het staat nu al .vast, dat in de komende jaren voor de stadsuitbreiding grote aantallen bomen nodig zullen zijn, als straatboom en voor de plantsoènen en groengebieden. Nu zijn op de vrije markt grotere en dus oudere bomen heel moeilijk te krijgen; het is daarom behelpen met jonge en sprieterige boompjes, die voor het publiek, maar evenmin voor de Plantsoenendienst aantrekkelijk zijn. weg later wordt opgeheven zal ook dit terrein worden beplant. Wanneer over een nu nog onbekend aantal jaren de metrobaan zal worden aangelegd, moeten vele bomen verwij derd worden en die kunnen dan over geplant worden op een andere plaats in de stad. Er is overigens bij de planning rekening mee gehouden, dat voor de metrobaan niet het gehele terrein no dig zal zijn, volgens de thans beschik bare gegevens slechts een strook van 25 meter breed. Er blijft zo een groene afscheiding over tussen de bebouwing en de metrobaan; daarvoor is nu reeds zorgvuldig een beplanting uitgekozen. Met de aanleg van deze bosstrook zal binnenkort begonnen worden omdat de Plantsoenendienst nog voor het einde van dit plantseizoen het werk afgerond wil hebben. Actie politie tegen slordige fietsers De politie in Schiedam heeft aange kondigd dat een verscherpte actie zal worden gevoerd tegen de fietsers die op het Stationsplein hun fiets neerzet ten buiten de aanwezige beugels. Met de bekende borden is sinds jaren aan gegeven dat dit verboden is, maar het verbod wordt veelvuldig overtreden. Ook tegen de afscheiding tussen het lage en het hoge deel van het Stations plein mogen geen fietsen worden ge plaatst. De politie stelt in het vooruit zicht dat alle buiten de beugels ge plaatste fietsen zullen worden afge- De aanleiding tot deze actie is, dat in de rij fietsbeugels op het trottoir voor de woningen aan de oostzijde van het Stationsplein een wijziging is aange bracht. De bewoners hebben geklaagd dat zjj door de rij fietsen op het trottoir, al dan niet in de beugels, ernstig worden gehinderd in de vrije toegang tot hun woning. Daarom zijn er nu tussen de beugels „paden", maar die mogen dan niet opgevuld worden door slordige fietsers. Kwekerij De bosstrook nu kan als bomenkweke- rij een belangrijke bijdrage leveren. Daarom worden hier liefst 10.575 jon ge elzen van 60 tot 80 cm. hoog geplant met daartussen 705 wat grote re populieren. Deze bomen groeien zo hard, dat over een jaar of wat de aanplanting uitgedund zal moeten wor den en een jaar later al iets kan ontstaan dat op een bos lijkt, waaruit bomen kunnen worden gehaaid indien daar behoefte aan is. Langs de paden komt een gemengde beplanting met in eerste aanplant 3.110 boompjes; veel meidoorns en berken, verder Gelderse roos, esdoorn kornoelje en ligusters en in wat minde re mate wilgen, hazelaars en eiken. Tussen het parkeerterrein oostelijk van het Bachplein en de noodweg komt een strook van 828 m2, beplant met een groot aantal berken. Als de nood- MAISON VAN DOOREMAALEN 6 FILIALEN OOK IN V. REEUWIJK-PASSAGE REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,-- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32. 34, 38, 45, 49 en 49a ZOEKT U Een baan met afwisseling en eigen verantwoordelijkheid? Werk in de buitenlucht? POLITIE Omgang met mensen? EEN 60ED SALARIS RIDDERKERK vraagt jonge, sportief ingestelde mensen voor opleiding tot AGENT VAN POLITIE Eisen: dames: leeftijd 18-28 jaar, lengte min. 1.65 m. heren leeftijd 17—28 jaar, lengte min. 1.70 m. Voor 17-20 jari Voor 21—28 jari Opleidingsduur: gen: MULO/MAVO-diploma of gelijkwaardig diploma, len wordt een ontwikkeling van bovenstaand niveau vereist. 1 Jaar in internaatsverband, tijdens de opleiding goed salaris. Wanneer u inlichtingen wenst (ook voor eventuele ptaatsingm andere «meenten) kunt u zich voor het maken van een afspraak in verbinding stellen met de heer De Graaff (01804-10.000, toestel 235). VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD ËTo. - donderdag 2 maart 1972 21e jaargang no. 9 SCHIEDAM HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Schiedam vorige eeuw In het Stedelijk Museum Schie dam worden vier stadsprenten ver kocht, gemaakt in 1892. Het zijn prenten van de Lange Haven met de Vismarkt (rechts) en de Hoofd straat (links). De twee andere in de serie zijn ge maakt op de Lange Haven en to nen de Koopmansbeurs en de Ha ven kerk.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1