Comité protesteert tegen opspuiting Carnisse grienden Natuurkenners voor behoud DOOR VOORLOPIGE HINDERWETVERGUNNING Kroon geeft Gulf ongelijk maar fabriek blijft doordraaien Nationale Trim-wandeldag voor het hele gezin het er allemaal In de gemeente Rhoon, via allerlei kleine dijkjes over Smitshoek tien minuten rijden vanuit Rotterdam-Zuid wijk, ligt een stukje woest natuurschoon, dat door mensenhanden niet of nauwelijks is beroerd; 3800 vierkante meter hoog begroeid terrein aan de kant van dë Oude Maasde Carnisse Grienden. In de hele strook langs de Oude Maas liggen dergelijke natuurgebieden. Maar volgens de deskundigen hebben die gebieden niet die woeste charme en wetenschappelijke waarde als deze griendgronden achter de dijk. Over dit gebied, dat nog niet vrij toegankelijk is en dat door verschillende natuurliefhebbers gezien wordt als een uniek gebied, is de laatste maanden heel wat gediscussieerd. Plannen om het terrein op te spuiten liggen klaar; Het eind vorig jaar gevormde comité „Redt de Carnisse Grienden" is niet de enige die daar fel tegen isgeïtant. De hele problematiek rond de Carnisse Grienden zit nogal ingewikkeld in elkaar. De totale oppervlakte bedraagt, zoals gezegd, 30 hectaren. Een strook van 12 hectaren langs de oever van de Oude Maas is van de staat; 13 hecta ren langs de dijk behoren toe aan het recreatieschap Oude Maas en een daar tussen liggende, pijlpuntige zone van 13 hectaren is onlangs gekocht door het baggerbedrijf Adriaan Volker N.V. Baggerspecie De heer J. P. Bastemeyer, secretaris van het comité ,,Redt de Carnisse Grienden": ..Het baggerbedrijf, dat regelmatig werkzaamheden verricht in de Oude en Nieuwe Maas, had twee redenen om dat stuk griend te kopen. In de eerste plaats moet dit bedrijf Het comité „Redt de Carnisse Griendenheeft als secretaris de heer J. P. Bastemeyer. Hei adres: Rijsdijk 100, Rhoon, tel. 01897- 2918. Bij hem kan men alle inlich tingen krijgen over liet comité en ook over de binnenkort op te richten Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming voor het Groene Midden van IJssel- monde en Oude Maas". natuurlijk zijn baggerspecie op de een ,of andere manier zien kwijt te raken, en verder is het - uit het oogpunt van Volker - logisch dat wordt voorko men, dat concurrerende maatschap pijen dit stuk in handen krijgen. Een gezonde rivaliteit is pok onder de baggermaatschappijen noodzakelijk. Adriaan Volker wil het stuk griend opspuiten met de baggerspecie. Dat kan niemand hem kwalijk nemen. Natuurlijk is het voor het bedrijf veel economischer een gróter stuk onder te spuiten. Indien men een dijk moet leggen om 13 hectaren is dit bijna even duur, als een dijk rond een stuk van 26 hectaren. En het Recreatieschap Oude Maas, dat de aangrenzende 13 hectaren bezit, heeft er geen bezwaar tegen, dat Volker óók hun stuk onderspuit. Deel van de overeenkomst zou in dat geval zijn, dat het ondergespoten griend van Volker daarna voor een lage prijs aan het recreatieschap wordt verkocht. Op die manier komt het hele stuk m handen van het recreatieschap. Het laatste gedeelte, het stuk van de Staat, zou ook kunnen worden ondergespo- ten. Domeinen heeft er nauwelijks interesse voor, en Volker mag dat ook hebben, als hij maar voor een goede oeververdediging zorgt". Bastemeyer: ,,Als comité kunnen wij ons niet aan de gedachte onttrekken, dat het recreatieschap de bedoeling heeft, het hele stuk goedkoop in handen te krijgen. Het gebied langs de Oude Maas is allemaal van het recrea- Nog twee Natuurlijk doet het-comité alle moeite qm de opspuiting van dit natuurgebied tegen te houden. Men probeert de VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 dinsdag 7 maart 1972 21fe jaargang no. 10 EDITIE SCHIEDAM zo uit. Een paradijsje, dat op de nominatie staat om opgespoten te worden... gemeenten, die zitting hebben in het Recreatieschap Oude Maas (Rotter dam. ZwiindrechtRhoon, Baren drecht, Poortugaal en Heerjansdant, aangevuld met de provincie Zuid-Hol land, die ook zitting heeft in het schap) ervan te overtuigen, dat opspuiten van de Carnisse Grienden een verwoesting zou betekenen van een van de laatste stukjes natuurgebied in deze omgeving. „Want wat krijg je als het wordt opgespoten? Ligweiden met klapstoeltjes, tentjes en transistor radio's. Die moeten er wel wezen, tnaar ongecultiveerde natuur fs al zo schaars", aldus het comité. Het opspuiten kan nog worden tegen gehouden. Als minimaal drie van de Recreatieschap-gemeenten /.eggen géén opspuiting, dan is daarmee de kous af. Poortugaal heeft inmiddels negatief geadviseerd, terwijl ook de raad van Barendrecht in die richting neigt. Er zijn. om de>Carnisse Grienden te redden, dus nog twee gemeenten nodig, en één daarvan zal zonder twijfel Barendrecht zijn, zo verwacht het comité. „Volgens het bestemmingsplan zijn de Carnisse Grienden bestemd voor de recreatie. Maar de strijdvraag is: wat is recreatie? In dat bestemmingsplan zijn de Rhoonse Griendén en de Carnisse Grienden totaal gelijkgetrokken. Ook de Rhoonse Grienden hebben een recreatieve functie. Maar die zijn nage noeg in hun natuurlijke staat geble- ven! Alleen zijn daar wandelpaden aangelegd, en bruggetjes over de sloten. Men kan dus eenvoudig niet volhouden, dat, de Carnisse Grienden moeten worden opgespoten, om geschikt te maken voor recreatie! Grief En daar ligt de grote grief van het comité,„Redt de Carnisse Grienden". „Het recreatieschap", aldus het comité, „verzint steeds weer een nieuwe reden om het gebied op te spuiten. Eerst zei men: de opspuiting is niet tegen te houden vanwege een Koninklijk Besluit uit 1969. Dit be sluit bleek later niet meer te gelden. Toen zei men: we moeten wel opspui ten, want de oeverafslag (het afbrok kelen van de oever langs de Oude Maasj neemt steeds grotere vormen aan. Maar dit gebeurt zonder een goede oeverbeveiliging ook met opge spoten terrein. Vervolgens gaf men als reden: de wortels van de planten zijn in staat van verregaande verrotting door de hogere waterstand, die de Oude Maas heeft na het afsluiten van het Haringvliet. Dat is evenmin waar: deskundigen hebben hele andere theo rieën. En de heer Ebink, die jarenlang in de Carnisse Grienden als griend- werker heeft gewerkt zegt, dat de grienden er na het afsluiten van het Haringvliet stukken beter bij staan. Tenslotte kwam men met de reden: als we geen toestemming geven om op te spuiten, krijgen we een enorme De Gulf moet zijn fabriek op Rozenburg sluiten en de Gulf mag doorgaan met aard zou veroorzaken, aldus die over- produceren. Daarmee heeft d'e Gulf ongelijk gekregen en is de Gulf weer in het wegingen, gelijk gesteld. Deze vreemde situatie is ontstaan, doordat de Kroon een beroep, dat de Gulf bad aangetekend tegen het besluit van de gemeente Rozenburg dat de Belsngfijke Uitspraak ethvleenfabriek gesloten moest worden, had verworpen. Dat betekent dus sluiting van de fabriek. Maar inmiddels had de Gulf van diezelfde gemeente Rozenburg een voorlopige hinderwetvergunning (duur één jaar) gekregen, zodat men voorlopig mag blijven doorproduceren. Volgend jaar zal dan worden bekeken of de vergunning definitief zal worden afgegeven. In augustus vorig jaar besloot het gemeentebestuur van Rozenburg de Gulf op te dragen de ethvleenfabriek te sluiten, omdat deze fabriek, die nog aan het opstarten was, veel lawaai veroorzaakte en omdat de grote fak kel, die tijdens dat opstarten boven de schoorsteen brandde, tot ver in de omtrek hinder opleverde. De vlabi, die met veel herrie gepaard ging, was zelfs zo groot, dat vele kinderen - ook dan de andere kant van de Waterweg - er 's nachts niet van sliepen. Kort daarna belegde Gulf een perscon ferentie, waarop de directeur van de raffinaderij, de heer A. E. R. A. Vis Dieperink, verklaarde, dat het bedrijf in hoger beroep bij de Kroon zou gaan en ondertussen zou blijven doordraai en. Wel beloofde hij. dat er bepaalde voorzieningen zouden worden getrof fen om de overlast te verminderen. Op die persconferentie zei hij bovendien, dat deze hele affaire hem verbaasde, omdat de Gulf op andere plaatsen in de wereld, waar men ook ethyleenfa- brieken heeft, nooit moeilijkheden heeft ondervonden. Tevens sprak hij de dreigende gedachtengang uit. dat sluiting van de Gulf-raffinaderij op Rozenburg zou betekenen, dat er een opwaartse druk zou ontstaan op de prijzen voor de consument voor be paalde produkten, die met behulp van ethyleen worden gemaakt. beroep van de Gulf werd afgewezen. Daarbij kreeg de gemeente Rozenburg ook nog een veeg uit de pan, omdat in de overwegingen van de Kroon het bedenkelijk wordt geacht, dat B. en W. van Rozenburg het hebben toegelaten, dat een dergelijk bedrijf zonder ver gunning kon worden opgericht en in werking kon worden gesteld. B. en W. van Rozenburg hadden redelijkerwijs kunnen verwachten, dat het bedrijf gevaar, schade of hinder van ernstige Deze laatste uitspraak is van bijzonder veel belang. Het is namelijk een norma le zaak. zoals de heer Vis Dieperink op de hierboven reeds genoemde perscon ferentie oók nadrukkelijk meedeelde, dat een dergelijk ingewikkeld bedrijf zonder vergunning kan beginnen. Die hinderwetvergunningen, die nodig zijn, worden tijdens of na het opstarten van det fabriek aangevraagd en verleend. Volgens de heer Vis Dieperink is een andere procedure niet mogelijk, omdat men tijdens de bouw en het opstarten nog niet kan beoordelen of en welke hinder een dergelijke fabriek veroor- Die uitspraak en die procedure hebben wij altijd vreemd gevonden, maar het is inderdaad waar. dat dit de normale gang van zaken is. De Kroon denkt er nu anders over. Met deze uitspraak ii de hand kan men in de toekomst voorkomen dat er een fabriek wordt gebouwd zonder vergunning. Dat die vergunning dan achteraf wel moet wor den verleend, omdat er anders een investering van ettelijke miljoenen gul dens verloren zou zijn, is een vorm economische chantage, die zeer beden kelijk is. De Gulf blijft echter doorproduceren, omdat zij een voorlopige vergunning heeft. Of die voorlopige vergunning zal worden omgezet in een definitieve is echter nog de vraag. De Gulf heeft onder andere ook bezwaar tegen de meer dan honderd voorwaarden, die aan die vergunning zijn Verbonden. Als de Kroon de Gulf straks weer in het ongelijk stelt; zal dit bedrijf wel a die voorwaarden moeten voldoen of moeten sluiten. Het is een strijd, die door velen ongetwijfeld met grote inte resse zal worden gevolgd. Jan Dijkstra Voorzieningen Inmiddels heeft de Gulf inderdaad de voorzieningen getroffen, waardoor de overlast weliswaar is afgenomen, maar toch nog niet helemaal verdwenen. Het aantal klachten over het bedrijf is ook minder geworden. Dat heeft het ge meentebestuur van Rozenburg doen besluiten een voorlopige hinderwetver gunning af te geven. Tegën die vergun ning hebben enkele actiegroepen en bewoners van de gemeente Rozenburg beroep aangetekend. De Gulf heeft dat zelf ook weer gedaan, omdat men het daar oneens is met het tijdelijke karak ter van de vergunning. De Kroon heeft zich van die voorlopi ge vergunning niets aangetrokken en de situatie beoordeeld zoals die in augustus van het vorige jaar was. Het "Loop voor uw leven" op 22 april Onder het motto „Trim met het hele gezin vragen de Nederlandse Sport Federatie en de wandelsportbonden aan iedere Nederlander om op zaterdag 22 april tien kilometer te gaan wandelen. In nauwe samenwer king tussen de gezamenlijke wandelsportbonden én -verenigingen en de Nederlandse Sport Federatie wordt in alle gemeenten van ons land op die dag de Nationale Trim-wandeldag, waaraan iedereen kan deelnemen, gehouden. Op die dag worden in het hele land wandelparcoursen uitgezet door bossen, duinen en landelijke wegen maar, als het niet anders kan, dwars door steden, door parken en langs bezienswaardigheden. Vanaf 4 maart zijn ruim twaalfhonderd mensen bezig met de organisatie van dit reusachtige evenement, daarbij geruggesteund door de medewer king van een comité van aanbeveling, waarin - onder voorzitterschap van Prins Claus - zitting hebben premier Biesheuvel, staatssecretaris Von- hoff, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en vertegenwoordi gers van diverse organisaties en instellingen. Bij de wandeltocht kan men kiezen uit een parcours van tien, of van vijf kilometer; dit laatste in verband met de jongste gezinsleden. Ieder kan dus, alleen of in gezinsverband, in zijn eigen tempo deelnemen. Gestart zal worden vanaf 10 uur 's morgens tot 2 uur 's middags. De kosten bedragen een gulden per deelnemer. De opbrengst zal worden gebruikt om in steden en dorpen trimparcoursen aan te leggen. Alle deelnemers ontvangen bovendien een speldje als herinnering, al achten de organisatoren van deze trim-wandeldag het van groter belang dat zij, al wandelend door Nederland, een stuk fitheid aan hun lichamelijke conditie zullen hebben toegevoegd. De startplaatsen en routes zullen nog nader per gemeente worden bekendgemaakt. schade-claim van Volker. Oók dat bleek niet waar te zijn. Als ze het geld ervoor hadden, was het stuk van Volker al lang gekocht door de Stichting „Het Zuid-Hollands Land schap" (een vereniging tot instand houding van natuurgebieden in Zuid- Holland - red.). Die hebben er veel belangstelling voor. Als er vandaag 40.000 mensen zijn die zich als lid van de vereniging opgeven (een tientje per jaar) dan zjjn overmorgen alle pro blemen uit de wereld. Dan krijgen de Carnisse Grienden hun recreatieve functie. Maar dan wél zonder opspui ting", aldus de heer Bastemeyer, die vast van plan is zich tot het laatste te verzetten tegen de dreigende plannen. Plannen, die nog niet zijn uitgevoerd, maar de overlevingskansen van de Carnisse Grienden worden met de dag kleiner. Reportage; Paul Houkes Foto's: Bram den Haan.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1