Met Andere Woorden Sanitair en Hygiëne bewijst hoe goed we het hebben Rijschool went leerlingen met home-trainer aan auto word wakker! Serie Juliana Regina afgerond en de heer ■Kiggen met pensioen- ■KUKUW0GENUIH MAR DEZE PRIJZEN HH DE KLERK DE HAVENLOODS, DINSDAG 7 MAART 1972 Kort na de woonmanifestatie Binnenhuis krijgt de Ahoy' in Rotterdam de beurs Sanitair en Hygiëne in huis. Een beurs, die in Nederland voor de tweede keer wordt gehouden. Twee jaar geleden vond de eerste plaats in de Expohal in Hilversum. Het is typisch een verschijnsel van onze huidige welvaart, dat een interna tionale tentoonstelling er komen 120 standhouders die met elkaar 268 fabrikanten uit totaal 17 landen verte genwoordigen- op het gebied van sanitair, hygiëne, gas, sauna en zwem baden een oppervlakte van 12.000 m2 nodig heeft. Zowel.de Schiehal, als de Maashal en de IJsselhal zullen volledig zijn bezet. Hoewel het grootste ge deelte van het aangebodene voor de meeste mensen doorgaans als sluitpost van de huishouding fungeert, wordt er blijkbaar danig brood in deze branche verdiend. In de eerste plaats is Sanitair en Hygiëne bedoeld voor de vakman. Men kan zich op de hoogte stellen van allerlei noviteiten en de nodige contac ten leggen. Maar bijzonder belangrijk achten de organisatoren het, dat de beurs ook bij het publiek zal aanslaan. Men acht de druk van het kopende publiek op hetgene wat wordt ge bracht onmiskenbaar. Alles wat maar nodig is om een badka mer, toilet, sauna of zelfs een privé zwembad compleet te maken zal men op de beurs kunnen vinden. Van een closetrolhouder tot een volautoma tisch closet met electrische was- en drooginstallatie en van een hoekstop- kraan tot een zogenaamd ultrabad door de Amerikanen reeds „Love"-bad gedoopt. Men kan informatie krijgen over badkamermeubelen, warmwater voorzieningen (geisers en boilers), toi- letkasten, waterontharders voor huis houdelijk gebruik, koelkasten, kook- toestellen, chemische toiletten, kera mische sanitaire artikelen, spiegelkas ten en afscheidingswanden, terwijl vooral de vakman zich onder meer op de hoogte kan stellen van binnenhuis- rioleringen, bevestigingsmateriaal en zwembadtechnieken. Zij, die er inte resse voor hebben, kunnen zich ook laten voorlichten over badkuipen met afzonderlijk verstelbare poten, speciale baden voor gehandicapten en bejaar den, foto-electrisch bestuurde wasta fels, urinoirs en douches of een bad-lift combinatie voor bedlegerige patiënten. Bij het organisatiekantoor Europort Tentoonstellingen NV in Rotterdam verwacht men een breed maar gericht publiek. Mensen met een eigen huis of degenen die net hun woning aan het opknappen zijn kunnen op Sanitair en Hygiëne hun licht opsteken. Volgens Europort zal er een dermate groot aantal mogelijkheden op de diverse gebieden te zien zijn, dat men zeker idèeën kan opdoen. Ook de prijzen zifn zo uiteenlopend, dat er voor elke beurs wat is. De Nederlandse installateurs, verenigd in de A.V.O.L., presenteren hun vak met een voorlichtingsstand en geven op de beurs de primeur van een 120 pagina's tellende sanitairpocket voor de consument, getiteld „Baden in een notedop". Het is de bedoeling daarmee hun vak meer bekendheid te geven. Voorts zal er voorlichting worden ge geven door het Keuringsinstituut voor waterleidingsartikelen (Kiwa), de Ne derlandse Saunavereniging en een keur van bekende vakbladen. De beurs wordt gehouden van 14 tot en met 18 maart. Op woensdag 15 maart zal in de Glazen Zaal van de Ahoy' een lezingendag worden gehou den. Er zal onder andere worden ge sproken over sanitair en hygiëne, ver houding installateur-groothandel en sa nitair en sauna. Deze lezingen staan onder voorzitterschap van mr. J. Sta kenburg, directeur van de Algemene Vereniging van Ondernemers in het Loodgieters-, sanitair- en gasverwar- mingsbedrijf en beginnen om 10.15 uur. Burgemeester W. Ihomassen van Rot terdam zal de beurs op dinsdag 14 Rijbewijsbezitters en degenen die aan Dit gaat tot nu toe tot volle tevreden- het lessen zijn herinneren het zich heid van rijschool én leerlingen, en misschien nog wel: de eerste autorijles. kort geleden heeft rijschoolhouder A. De instructeur legt uit wélk onderdeel van Kessel dan weer een hypermodern waartoe dient, hoe het schakelen gaat, hulpmiddel aangeschaft, dat de rechtervoet zowel voor gas- a i- pedaal als rempedaal wordt gebruikt wraicar en hoe de richtingaanwijzers worden Het apparaat komt uit Frankrijk, heet bediend. En dan is het: rijden maar. „Ordicar" en ziet er uit als een echt Voor de voorzichtigen een hachelijke bestuurdersgedeelte van een auto. Op zaak. Voor de overmoedigen misschien het eerste gezicht althans, want bij wel een gevaarlijk iets, al let de instruc teur natuurlijk erg goed op. Zo erg ideaal is het niet dat een kersverse leerling direct al in een echte auto het verkeer wordt ingestuurd. Hoewel het vaak goed gaat zijn er toch ook heel wat aspirant-automobilisten die flink moeten oefenen in het gebruik van de pedalen en de versnellingshandle. Het is vooral daarom dat Autorijschool „Eureka" aan de Burg. Meineszlaan 95b te Rotterdam een soort home trainer in gebruik heeft genomen. Deze rijschool heeft al eerder in deze kolom men gestaan vanwege het feit dat ze bij het lessen video-apparatuur gebruikt. nadere beschouwing blijkt namelijk dat het net-echte dashboard met stuur wiel (asbak en klokje zjjn niet verge ten! niet één maar drie versnellings handles bevat: een handle op de stuur- kolom, een pookje op de vloer en een handle die uit het dashboard steekt (zoals bij Renaults, Citroëns en de Trabant voorkomt). De voorruit is vervangen door een matglas scherm en in de voetruimte van de passagier staat een filmprojector. En die projector, die doet het hem: daarin gaat een kleurensmalfilm (gewoon Super-8 systeem) en het beeld daarvan wordt via een spiegel geprojecteerd op het maart om 10 uur openen. Dinsdag tot en met vrijdag is Sanitair en Hygiëne International '72 van 10 tot 17 uur en van 19.30 tot 22 uur te bezoeken. Zaterdag kan men er alleen van 10 tot 17 uur terecht. Polyether matras, 13 hele meters dik, een of tweezijdig doorgestikt, 90 x 190 Normale prijs 115 scheerwollen dek beroemd Leids merk. We hebben effen kleuren en goede 150 x 220 Normale prijs 72.75 mporteren, 40 Inclusief 2 witte slopen bpringmaid Amerikaanse effen handdoeken. Keus uit 8 pracht ge kleuren. Voor 3 stuks betaalt tientj VOOR PRECIES 25 VROEGE KLANTEN 2-persoons polyether mat schuifvast overtrokken met geborduurde damast. 130 maar een kort leven zijn beschoren. Zorg de oude serie te kompleteren voordat het te laat is. Overigens, de drie bovengenoemde zegels zullen óók van de rol worden verkocht. De MICHEL-OVERZEE KATALO- GUS 1972/3, deel 1 (Midden- en Noord-Amerika), is er. Met dit deel wordt de in 1971 begonnen omzetting in netto-handelsprijzen voortgezet. Fluctuaties naar boven of naar bene- Het raadsel rond de droogdok-zegel den zÜn natuurlijk altijd mogelijk al van CURACAO is opgehelderd. De "aar gelang de wet van vraag en aan- zeelieden onder u zal de haven van zoek van een bepaald land de drie goedkoopste zegeltjes, die in de 1,r* "i nog geen tientje staan Met de uitgifte één dezer dagen van frankeerzegels van 30, 40 en 50 cent wil de PTT haar nieuwe serie „Juliana Regina" voorlopig afronden. Zoals bekend verschenen sinds 1969 de vol gende waarden: 25 ct (uitsluitend in boekjes met diverse tekstvariaties), 45,- 60, 70, 75, 80, 1,-, 1,25, 1.50, 2,50, 5,-en 10,-. Het ziet er dus naar uit, dat Willemstad op Curasao ongetwijfeld dedri? de zegels van het type Hartz 1953 nog een begrip zijn. In feite behoort deze „„5.. Studie-opdracht voor iSetty Rosenfeld Minister Engels van C.R.M. heeft op voorstel van de adviescommissie Stu die-opdrachten Televisie aan mevrouw Netty Rosenfeld opdracht verleend om na te gaan hoe de televisie een optima le rol kan spelen bij het oplossen van de problematiek van de werkende jon geren., Mevrouw Rosenfeld denkt daarbij vooral aan het overbruggen van de groeiende kloof tussen deze jongeren en de rèst van de maatschappij. Voor dat zij haar rapport zal samenstellen, gaat zij actief deelnemen aan het werk van deze jongeren, waarbij zij ook een beroep zal doen op de hulp van een aantal studenten sociologie in Utrecht. De oplossing van deze Met Andere Woorden moet op een briefkaart (denk aan de 25 cent portokosten) voor dinsdagmorgen 14 maart worden gezonden aan: Met Andere Woorden, postbus 5204 in Rotterdam. U hoeft als oplossing alleen de acht beroepen, die in het diagram zijn verborgen, te vermelden. Onder de goede inzenders worden drie prijzen van tien gulden verloot. Winnaars en oplossing worden in de donderdagkrant van volgende week, dus op 16 maart, bekend ge maakt. Rond de nummers moeten woorden van vier letters worden ingevuld. De eerste letter van de eerste i woorden komt precies boven het nier, maar alle andere woorden beginnen op willekeurige plaatsen, doch ze draaien alle in dezelfde rich- kordaat; 105 vochtig-kil; 106 vogel' ting rond het nummer, nl. die van de 107 palmrijst; 108 braadijzer 109 wijzers van de klok. Bij juiste oplossing slijk; 110 gordel; 111 mutsplooi' 112 leest men in het diagram van links nadr "salaris; 113 stuk (vis); 114 deel van rechts de namen van acht beroepen. schip; 115 zangstuk; 116 schram; 117 hemellichaam; 118 dapperheid; 119 1 hetdegod; 2 grondsoort; 3 Russ. vrouwspersoon; 120 plank; 121 opslag- eerste negen geestelijke; 4 derhalve; 5 voorzetsel; 6 plaats; 122 individu; 123 vogel; 124 u„, inwendig orgaan (laatste letter boven nevel; 125 landstrook; 126 toegang- nummer); 7 als voren; 8 handeling; 9 127 kledingstuk; 128 steler; 129 soort bank, 10 poort; 11 edelknaap; vrouwspersoon; 130 Turkse tarwe'131 12 melasse; 13 gauw; 14 vreemde deel van gelaat; 132 zeer; 133 verharde munt, 15 open plek in bos; 16 profeet; huid; 134 knijpbuisje' 135 twee- 17 wandelweg; 18 ongeschonden; 19 gevecht, bint; 20 rond stuk hout; 21 telwoord; 22 drinkgerei; 23 vogel; 24 bedehuis; 25 opening; 26 telwoord; 27 beleid; 28 soort pistool; 29 trots; 30 kader; 31 diploma; 32 deel; 33 deel van hoofd; 34 haak; 35 buigzaam; 36 kampeer- gerci; 37 tegenslag; 38 diepe wrok; 39 deel van werkwoord; 40 houding of heldendicht; 41 knol; 42 karakter of omdat; 43 uitdrukking; 44 opdracht; 45 zijde; 46 kledingstuk; 47 vulkaan; 48 kleur; 49 zeer onintelligent; 50 sappig; 51 gestold nat; 52 achten; 53 binnenste; 54 riviertje; 55 telwoord; 56 jongensnaam; 57 vork; 58 vo el- woning; 59 delfstof; 60 zoogdier; 61 soort heuvel; 62 deel van schip; 63 vergrootglas; 64 desalniettemin; 65 teugel; 66 deel van Engeland; 67 munt; 68 munt of kledingstuk; 69 slok; 70 wijnsoort; 71 wel; 72 verdriet; 73 stam (Schots); 74 ontstekingsmiddel; 75 reclameverlichting; 76 huwelijk; 77 wenk; 78 Engelse collegeplaats; 79 schop; 80 modewoede; 81 strook; 82 patroon; 83 zuilengalerij; 84 bloem; 85 menselijk geluid; 86 begin; 87 fraai; 88 muziekwerk; 89 kledingstuk; 90 vogel; 91 oogopslag; 92 overrijd; 93'vreemd; 94 insect; 95 hechtpennetje; 96 plaats in Gelderland; 97 lichaamsdeel; 98 jolijt; 99 huisdjer; 100 vogel; 101 transportmiddel; 102 verlichtings artikel; 103 graanproduct; 104 haven, "bestaande uit de St. Annabaai genoteerd maar nergens te krijgen met het erachter liggende Schottegat, zlJn- Het feit, dat hiervoor maar al te tot de meest bevaren en modernste 8raaS het dubbele wordt betaald, be- havens ter wereld. De gestadige groei Paa'1 "iet zelden de nieuwe handels- i de tankers (van 500.000 tonners dan wel katalogusprijs. schrikt vandaag de dag al niemand meer) heeft Willemstad gedwongen faciliteiten te scheppen om grote sche- dokken. Dus werd in de haven se stad voor de Cura^aose Dok maatschappij een dok gebouwd, dat schepen tot 90.000 tons deadweight kan opnemen. Met zijn afmetingen van 280 m. lengte, twee loopkranen van 25 en 75 ton hefvermogen en een draagvermogen van 120.000 ton is dit dok het groot ste (commerciële) op het westelijk halfrond, diervoor dus op 7 april een zegel van 30 cent. De Paaswêldadigheidszegels van SURI NAME hebben ook dit jaar christelijke motieven uit het- Paasgebeuren. Zo symboliseert de paaskaars (10 plus 5 ct) Christus als Licht van de Wereld; gevouwen handen en lijdenskelk (20 plus 10 ct) herinnert aan de nacht voor de kruisiging in het hof van Gethséma- ne, terwijl uit de zegel van 25 plus 12 ct zonder al te veel moeite de wonder bare visvangst valt op te maken (naar mijn mening de mooiste zegel uit deze Postwaardestukken Een andere uitgave van de Michelre- dactie is de zojuist verschenen katalo- niet-deskundige lezers een inzicht schaft, wat er op dit gebied zoal bestaat. Reeds het lezen van de 22 bladzijden tellende inleiding, die een antwoord geeft op de vraag „wat is een postwaardestuk? biedt vele interes sante aspecten. Misschien dat deze leerzame katalogus vogr de Nederland- -verzamélaars een aansporing is, onze verguisde postwaardestukken met wat meer belangstelling te bejegenen. In het kader van de sedert vijftig jaar bestaande BELGISCH-LUXEMBURG SE Economische Unie, is in beide landen een herdenkingszegel met de afbeelding van een Belgische en een Luxemburgse franc verschenen. De zelfde dag, 6 maart, is een serie van vier zegels met afbeeldingen van arche ologische vondsten uit de gallo-romein- se tijd uitgekomen. Zoals reeds gezegd kan men sinds korte tijd Luxemburgse zegels onder rembours abonneren. De liefhebbers van blokuitgiften kun nen hun hart ophalen aan drie herden- kin'gsbloks ter waarde van 20, 35 en 70 Pf, die op 23.3 naar aanleiding van het Internationale Meteorologen Kongres in de DDR worden uitgegeven. matglas. Voor degene die achter het stuur zit is het daarom net of hij of zij aan het rijden is. Naarmate het gaspedaal dieper wordt 'ingetrapt en een hogere versnelling wordt inge schakeld gaat de film sneller draaien en is het dus ook.net alsof de rijsnelheid toeneemt. Op deze manier is het mogelijk uitge breid, en zonder gevaar voor enige andere weggebruiker, de bediening van de pedalen en de versnellingshandle onder de knie te krijgen. Bij bochten in de (film-)weg moet natuurlijk aan het stuur worden gedraaid, al is het niet mogelijk van de weg te vliegen. Bij inhalen of rechts of links afslaan dient gewoon de- clignoteur te worden ge bruikt, bij het naderen van een voor rangskruising moet worden afgeremd en een snelheidsmeter geeft aan hoe snel er wordt „gereden". Zelfs de stand van de stoelen is verstelbaar, zo echt is deze droogrij-auto. Indien er een handeling verkeerd wordt gedaan - koppeling te snel op laten komen, wegrijden met aangetrokken handrem of verkeerd schakelen slaat de „motor" af, wat te merken is aan het plotseling wegvallen van een zoemend geluid. Met een echte sleutel moet dan opnieuw gestart worden. Zelf films maken De „Ordicar" is door de heer Van Kessel zelf uit Frankrij k gei'mporfeerd. De voordelen van het deels electro- nisch, deels mechanisch werkende apparaat zijn voor hem o.a. het weg vallen van. enkele moeilijke eerste lessen van leerlingen en de mogelijk heid leerlingen kennis te laten maken met moeilijke verkeerssituaties. Zo wi, hij bijvoorbeeld zelf kleurenfilms gaan maken in Rotterdam en omgeving, om zo goed oefenmateriaal voorhanden te krijgen. Op die manier kan iemand onbeperkt oefenen, zonder ter plaatse te komen. De praktijk overtreffen kan de „Ordi car" natuurlijk niet, maar een zekere hulp in de eerste, vaak moeilijke uren kan het toch wel zijn. Is het niet zo dat piloten ook hun eerste „vlieguren" in een home-trainer maken? PETER NOORLAND Spaaroverschot Spaarbank In februari hebben de spaarders bij De Spaarbank te Rotterdam f81.1 (f68.1) gestort en f70.3 (f58.8) mil joen opgenomen. Hierdoor ontstond een spaaroverschot f 10.8 tegen f 9.3 miljoen in de vergelijkbare periode van 1971. Het aan De Spaarbank toevertrouwde tegoed is per eind februari daardoor verder gestegen tot f 977.3 (877.2). In dezelfde periode is het aantal spaar- en betalingsrekeningen toegenomen tot f676.974 (665.783). Opbrengst Unicef-actie Het Regionaal Unicef Comité „Maas delta" heeft deze herfst en winter weer een geslaagde actie gehouden ten behoeve van het Kinderfonds der Vere nigde Naties. Er is voor een bedrag van f 14.128.50 aamUNICEF-wenskaarten en agenda's verkocht. Dit is ruim f3.200.- meer dan tijdens de aktie 1970, mede dankzij de hulp van enthousiaste lera ren en leerlingen van scholen. Voor deze medewerking is het comité hen zeer dankbaar. BINNENKORT OP HET OO PEIJING ERÜANDS GROOTSTE EN i ORGEL - EN 5TPI.EIN DERNS slOBEDR Jok de Heer Voor de prijs van f 5,- is sinds kort bij de boekhandel verkrijgbaar een door de PTT uitgegeven boekje „NEDER LANDSE POSTZEGELS 1971". De naam zegt het al en degenen onder u, die in het bezit zijn van de uitgave „1970", weten, dat het gaat over de in dat tijdvak uitgegeven postzegels. Niet alleen worden de technische gegevens vermeld, maar ook het hoe en waarom van de uitgifte. Wat deze publicatie evenwel zo belangwekkend maakt, is het kijkje achter de schermen door het tonen van talrijke schetsen en foto's, waarvan de beste uiteindelijk is uitver koren. Dit geldt in het bijzonder voor de serie „Prins Bernhard 60 Jaar". Hopelijk zet de PTT deze in 1970 begonnen traditie voort. 19 mei is een datum, die niet alleen vrienden en kennissen van de chef komen*OoTve'^hTjnt op 16.3 Filatelistische Dienst, de heer Kiggen serie van vier zegels ter ere van de maar ook heel verzamelend Nederland Olympische Spelen in München. Even- m hun agenda moeten noteren. Op ajs beide voorgaande jaren wordt ook deze dag zal de afscheidsreceptie Achter schermen belangwekkend maakt k 11 1 cer"1 au Jaar net nleuwe gemeen- hter de schermen door het Europamotief, afkomstig van de Fin Huovinen. Frankrijk legt ons met de afbeelding van de kathe draal van Aix-la-Chapelle een eigen ontwerp voor, iets wat hopelijk binnen niet al te lange tijd wordt gevolgd door de overige CEPT-landen (momenteel 26), teneinde uit de vicieuze cirkel van slaapverwekkende Europamotieven te dit jaar weer een serie van vier bloe men motieven uitgegeven die een in druk wekt van de heerlijke - onder natuurbescherming staande - alpenflo ra van dit vorstendom. deze vriend der filatelisten plaatsvin den, voordat hij op 1 juni wordt gepensioneerd. Een woord van dank voor de talloze verbeteringen, die de Filatelistische Dienst ons thans te bie den heeft, is hier op zijn plaats. De heer Kiggen zal worden opgevolgd door de heer De Rijter, een man die vooral in de PTT-journalistiek blic relations zijn sporen heeft vér- De Rotterdammer staat bekend als een schepenfan, wat zijn neerslag vindt in zijn enthousiasme voor „schepen op Keff"o nLïïv aitraCt^ -V—mw, uic up een onei biedt ditmaal GUERNSEY, dat op 10 zeker een goede toekomst tegemoet februari een serie post-schepen (mail gaat. Het is de op 17.2 uitgegeven „Pro boats) in omloop bracht. Voor nadere Aero 1972", die verplicht wordt ee- detaüs verwijs ik naar het Guernsey steld voor de twee speciale vluchten Philatelic News nr. 6, dat onlangs Genève-New York en Genève-Zürich- verscheen. Het is een gratis boekje, Neurenberg in mei, resp juni De iuiste uitgegeven door.de PTT van Guernsey, gegevens over het inzenden van enve- dat veel wetenswaardigheden over ou- loppen zijn mij nog niet bekend, maar de en nieuwe zegels bevat.'Velen van u ik hoop u in de volgende rubriek ontvangen het reeds. Mocht u nog niet hierover wat meer te kunnen vertellen tot die groep behoren, stuurt u mij dan E. R. Hofmann AI J p' even een briefkaart; ik zal er dan voor zorgen, dat ook u het boekje regelma tig ontvangt. „Ban de bom". Onder dit motto start de UNO op 14.2 twee zegels van 0.40F en 8c om aan het feit te herinneren, vér'. dat op 1 iuh 1968 het anti-atoomwa penverdrag door de drie atoommo- gendheden en meer dan vijftig leden- staten der UNO werd geratificeerd. Tenslotte wil ik nog uw aandacht vestigen op een bijzondere postzegel ZWITSERLAND, die op een brief Een leerlinge achter het stuur van de „Ordicar" van autorijschool „Eureka". De drie verschillende versnellings handles zijn goed te zien, evenals de filmprojector en het matglasscherm (compleet met binnenspiegel, die bij voorbeeld inhalende auto's toont). Vietnam-manifestatie in Amsterdamse Bos Het in januari opgeri chte Komite Jongeren voor Vietnam, dat momen teel uit 22 jongerenorganisaties bestaat, bereidt een massale landelijke manifestatie voor, die op 29 en 30 april in het Amsterdamse Bos zal worden gehouden. Onlangs is in Utrecht tijdens een lande lijke werkvergadering de aanzet gege ven tot vorming van plaatselijke comité's, die aan de voorbereiding van de manifestatie werken. In de provin cie Zuid-Holland bestaat een dergelijke werkgroep nog niet. Zaterdag 29 april zal in Amsterdam een massale demonstratie worden ge houden. Daarna zal in het Amster damse Bos een doorlopend programma worden gebQden van bekende pop groepen en waar verder aan zullen meewerken beeldende kunstenaars, fotografen, schrijvers, acteurs, cineas ten en anderen. Op zondagmiddag zal een grote slotmeeting plaatsvinden, waar zal worden gesproken door ver schillende politici en door vertegen woordigers van de voorlopige,revolu tionaire regering van Zuid-Vietnam. Nadere inlichtingen kunnen worden J ingewonnen bij het Komitee Jongeren j voor-Vietnam, Nieuwe Keizersgracht 61, Amsterdam, tel. 020 - 22.57.99 (na 18 uur: 79.79.48). Op zaterdag 11 maart geeft de popgroep Ten Years After een concert in de Ahoy' in Rotterdam, daar kunnen ook nadere inlichtingen Wftims* OF G6£8NJgr b*iuwick OKSttotjusev - 2'...;

De Havenloods | 1972 | | pagina 3