Twaalfduizend gevangenen en één psychiatrische observatiekliniek EEN KAMERAAD IS VOOR 12 JAAR OPGEBORGEN Boekowski: Ik blijf strijden voor recht en gerechtigheid VAKANTIEREIZEN VOOR BEJAARDEN DE HAVENLOODS, DINSDAG 7 MAART 1972 10-502 De Russische taalkundige Wladimir Boekowski is woensdag 5 januari j.l. door een rechtbank in Moskou veroordeeld tot de maximum straf onder artikel 70 van de „Strafwet der Russisch Federaal Socialistische Soviet Republiek". De verkorte tekst van dit artikel luidt als volgt:Anti-Sow- jet agitatie en propaganda....met het doel de sowjet autoriteit te verzwakken ofom gevaarlijke misdaden tegen de staat te begaan, of met dit doel lasterlijke geschriften te verspreiden(let wel, lasterlijk voor de Sowjet-staat of haar sociaal systeem)....die zal worden bestraft met vrijheidsberoving voor de tijd van zes maanden tot zeven jaar, met of zonder daaropvolgende verbanning voor een periode van twee tot vijf jaar; of met verbanning voor een periode van twee tot vijfjaar". Wladimir Boekowski al verschillende keren opgesloten werd veroor deeld tot 12 jaar: 2 jaar gevangenisstraf, vijfjaar werkkamp en vijf jaar verbanning! Hoe schandelijk de procesvoering tegen hem is geweest bewijst hij zelf in zijn pleitrede die door zijn vrienden klandestien is gepubliceerd; ook in de Sowjet-Unie zelf. Hieronder vindt u de Nederlandse vertaling. V „Kameraden rechters, ik ben niet van plan in te gaan op de juridische kant van de aanklacht, omdat ik in de rechtzaal al volledig heb bewezen dat deze ongegrond is. Mijn advokaat heeft de ongegrondheid van de beschuldiging in zijn pleidooi eveneens aangetoond en ik ben het met alle punten in zijn verdediging eens". „Ik zal Over iets anders spreken: de In 1966 werd ik acht maanden lang in wraakoefening tegen mij is al lang psychiatrische inrichtingen vastgehou- geleden voorbereid en ik wist er van af. den. Dat gebeurde zonder rechtzaak of Op 9 juni riep de procureur Wanko- onderzoek en in tegenspraak met me- witsj me bij zich en dreigde mij met dische gegevens over mijn geestesver- straf. Daarna verscheen er in het dag- mogens. Ik werd van het ene zieken-' blad Prawda een artikel onder de kop huis naar het andere gestuurd, omdat „De armoede van het anti-communis- de artsen mij steeds weer normaal me", dat bijna in zijn geheel in de rede verklaarden". van de procureur is aangehaald. Het „En zo werd ik op 5 november gezond artikel bevatte de beschuldiging dat ik verklaard en opnieuw in de gevangenis in wachtlokalen lasterlijke inlichtingen gegooid en de schendingen van de had doorgegeven aan buitenlandse cor- procedurevoorschriften gingen door. respondenten tegen ontvangst van klei- Bij de beëindiging van het onderzoek ne fooien. En tenslotte werd in het werd op wrede wijze artikel 201 ge- tweede nummer van het blad Politiek schonden van het wetboek van straf- Zelfonderricht van 1971 een artikel vordering van de Sowjet-Unie. (In arti- opgenomen van de vice-voorzitter van kei 201 staat dat de onderzoeker de de KGB (de Russische geheime dienst) beschuldigde moet meedelen, dat hij S. Tswigoen, waarin ook gezegd werd het recht heeft zich op de hoogte te dat ik bij anti-Sowjet activiteiten be- stellen van al het materiaal in zijn zaak trokken was. En het is volkomen en dat zijn advokaat hem daarbij be- begrijpelijk dat de kleine rechercheur hulpzaam mag zijn). Ik vroeg om een in mijn zaak niet tegen zijn baas kon advokaat; die ik zelf had uitgezocht, ingaan en verplicht was -te proberen Maar degenen die het onderzoek in mijn schuld op elke mogelijke manier handen hadden weigerden mij dit aan te tonen". „Voordat ik werd gearresteerd was er voortdurend aan mij getrokken. Ik werd achtervolgd, met moord be dreigd, en één van de mensen, dié mij achtervolgden, verloor zijn zelfbeheer sing zo ver, dat hij mij met zijn dienstwapen bedreigde. Toen ik voor onderzoek vastzat deed ik een verzoek om een strafrechtelijk onderzoek op gang te zetten tegen deze mensen. Ik gaf zelfs het nummer van de dienstau to, waarin die mensen mij achterna reden en verschafte andere feiten, die het mogelijk maakten, een en ander uit te zoeken. Ik ontving echter nooit een antwoord op dit verzoek van de depar tementen aan wie ik dit had gestuurd. Daarop werd een buitengewoon welbe spraakt antwoord ontvangen van de rechercheur: „Boekowsky's gedrag ge durende het vooronderzoek geeft grond tot een onderzoek naar zijn geestesvermogen". Het onderzoek werd uitgevoerd met ontelbare schen dingen van de procedure-voorschriften. Je kunt zeggen, dat er geen artikel van UPK (het wetboek waarin voorschrif ten staan voor procedures bij strafza ken) was dat niet werd geschonden. Het onderzoek bevatte zelfs zo'n schaamteloze maatregel als het mij samen in een cel zettenmet een verklikker, een zekere Trofomow. De ze gaf zelfs tegenover mij toe dat hij opdracht had gekregen provocerende anti-Sowjet gesprekken met mij ondertekenden artikel 201 alleen en schreven daarna dat ik had geweigerd Bedreiging mij van de zaak op de hoogte te stellen". „Overeenkomstig mijn recht op verde diging, zoals in artikel 48 is uiteenge zet, vroeg ik de advokaat Dina Isakow- na Kaminskaya uit te nodigen voor mijn verdediging in de rechtzaal. Ik richtte dit verzoek tot de voorzitter van het Moskouse college van advoka- ten en kreeg weigering met de instruc tie: „Advokaat Kaminskaya kan niet voor de verdediging worden aangewe zen omdat zij geen toegang heeft tot de geheime procedure in de zaak". Je vraagt je af wat voor geheime zaak betrokken kan zijn als ik berecht word wegens anti-Sowjet agitatie en propa ganda". In welke wet „Waar en in welke Sowjet-wet is deze veelgeprezen „toegang" geregeld? Ner gens. Ik kreeg dus geen eigen advokaat. Bovendien werd het antwoord dat ik noemde van het college van advokaten, waarvan ik op de hoogte was gesteld, en dat mijn handtekening droeg, van de zaak achtergehouden en terugge stuurd naar het college van advokaten. Er is een schriftelijke verwijzing hier naar in deze zaak. Maar zij is door een ander vervangen. Het is een volledig onschuldig antwoord van de voorzitter van het college, waarvan ik niet op de hoogte was gesteld. Hoe kan men dat uitleggen? Alleen als een officieel ge- - knutsel. Ik ben 12 dagen in hongersta- n met de bedoeling mij tqt soort- king gegaan, heb een aanklacht inge- gelijke opmerkingen te verlokken, diend bij de procureur-generaal van de Hiervoor was hem vervroegde vrijlating Sowjet-Unie. een klacht ingediend bij beloofd.. Zoals u iziet wordt datgene het ministerie van justitie en bij het wat mij als een misdaad wordt aangere- centrale comité-van de partij en leden kend wel toegestaan aan zekere men- van het publiek hebben opnieuw actief sen als „het belang van de zaak" dit ingegrepen om mijn recht op verded „Ik zond klachten hierover naar ver schillende departementen en vroeg de ze aan de rechtbank toe te voegen. Maar het hof „ontweek" dit. Wat de rechercheur betreft, deze liet in plaats van mijn klacht te onderzoeken en mij te antwoorden, mij naar het Serbsky Instituut voor gerechtelijke psychiatrie sturen voor een medisch onderzoek. De KGB (geheime politie) die het onderzoek in handen had, wilde heel graag dat ik ontoerekeningsvatbaar zou worden verklaard. Dan zou er geen zaak over mij meer bestaan, geen behoefte meer zijn aan het construeren van een aanklacht en er zou geen behoefte meer zijn aan bewijs voor het begaan van een misdaad. De man zou slechts ziek, gek zijn „En als alles zo gegaan was dan zou er nu geen gerechtelijke represaille zijn en zou ik nu mijn slotpleidooi niet heb ben gevoerd: zij wilden mij bij verstek berechten, wat niet lukte door de invloed van de intensieve tussenkomst van het publiek. Na de eerste tijdslim iet voor het onderzoek door experts, ontdekte de medische commissie in derdaad, dat ik een onheilspellend vaag klinisch beeld vertoonde. En uit vragen die artsen me later stelden begreep ik dat zij van plan waren mij ontoereke ningsvatbaar te verklaren. En pas op 5 november, nadat pressie war uitgeoe fend door het publiek verklaarde een nieuwe medische commissie mij ge zond". Represailles ite willigen. Ik kreeg daarop de advokaat Sjeiwsky, die daartoe door mijn moeder was uitgenodigd". „De rechtsgang van vandaag is even eens gevoerd met talrijke procedure schendingen. De aanklacht, waarin 33 keer het woord „lasterlijk" en 18 maal het woord „anti-Sowjet" is gebruikt bevat geen concrete aanduidingen van welke feiten lasterlijk zijn van de zaken die ik aan Westerse correspon denten heb doorgegeven, noch welk materiaal, dat in beslag is genomen en dat ik zou hebben verspreid, anti-Sow jet is. Van de negen petities die ik vanaf het begin van het proces heb ingediend en die door mijn advokaat zijn gesteund, zijn er acht afgewezen. Geen van de getuigen die ik genoemd heb en die verschillende punten uit de beschuldiging zouden kunnen weer spreken zijn door de rechtbank opge roepen. Ik ben met name beschuldigd van het overhandigen van anti-Sowjet materiaal aan een zekere Vlaming die naar Moskou kwam, Hugo Sebreghts. Ik zou dit materiaal aan hem hebben overhandigd in het bijzijn van Volpin en Chalidze (Volpin is de zoon van de dichter Sergej Jesenin; Valaeri Chalid ze is natuurkundige en lid van het Russische Comité voor mensenrech ten)." „Mijn verzoek deze twee personen als getuige op te roepen werd niet ingewil ligd. Verder werd niet één van de acht personen opgeroepen die ik gevraagd had en die de echtheid konden bevesti gen van mijn beweringen omtrent op sluiting en de omstandigheden van vast houding in speciale psychiatrische in- „Daar hebt u de betrouwbare proef op richtingen. De rechtbank verwierp •de som van mijn bewering - wat hier mijn verzoek om deze getuigen op te in deze rechtzaal laster wordt fce- roepen met als argument, dat deze noemd dat psychiatrische represail- mensen geestelijk gestoord waren en les worden genomen op last van de niet konden getuigen. Onder hen zijn KGB. Ik heb andere bewijzen hiervoor, twee personen - Z. M. Grigorjenko en A. A. Fainberg die nooit in speciale psychiatrische inrichtingen zijn ge plaatst, maar die deze inrichtingen als familieleden hebben bezocht en die mijn verklaring over de toestanden in deze inrichtingen zouden kunnen be- moet doorbrengen, ik zal nooit mijn overtuiging opgeven. En ik zal mijn overtuiging tegenover allen die naar mij willen luisteren tot uitdrukking brengen en gebruik maken van het recht dat artikel 125 van de Sowjet- vestigen. (de genoemde personen zijn grondwet mij geeft (vrijheid v verwanten van generaal Pjotr Grigor jenko en Viktor Fainberg, die eerder wegens kritiek in een psychiatrische inrichting zijn geplaatst)". „Het hof heeftialleen getuigen uitgeno digd, die genoemd zijn door de open bare aanklager. En wat voor getuigen zjjn zij? Wel, vóór mijn arrestatie werd een vroegere schoolvriend, een zekere Nikitinsky, naar me toegestuurd. Hij was aangezet mij te verlokken tot het begaan van een misdrijf, het organise ren van het binnensmokkelen van een ondergrondse drukpers uit het buiten land. Naar alle waarschijnlijkheid was Nikitinsky, die zijn militaire dienst plicht vervulde bij de veiligheidsdienst van het leger, gestuurd door KGB- funktionarissen. Maar de ongeluksvo gel slaagde niet in zijn opzet. Daarna probeerde het ministerie van justitie en ook de rechtbank hem op dit punt als getuige te laten opdraven. Wij zagen hier hoe weinig Nikitinsky voor deze zaak berekend was". „Waartoe dienen al deze provocaties en ruwe schendingen van de procedu reregels, deze stroom van laster en ongefundeerde beschuldigingen? Waartoe dient deze rechtzaak? Alleen om een persoon te straffen? Nee, het is een „principe", een soort filosofie, die achter de beschuldiging die wordt gepresenteerd staat en die zelf niet wordt gepresenteerd. Met de represail le tegen mij willen z(j diegene die proberen de gehele wereld over hun misdaden te vertellen afschrikken. Zij willen niet dat het vuil uit de Izba (boerenhut) wordt gedragen, om in de wereldarena te kunnen blijven verschij nen als onbesproken verdedigers van de onderdrukten". Ziek van antfst „Onze maatschappij is ziek. Zij is ziek van angst, die is overgebleven uit de periode van Stëlin. Maar het proces van de geestelijke verlichting van het volk is al begonnen en kan niet worden stopgezet. Het volk begrijpt reeds dat de misdadiger niet de ,man is die het vuil uit de boerenhut draagt, maar juist de man die de Ozba vuil maakt". „En hoe lang ik ook in gevangenschap ningsuiting, vergadering en persvrij heid). Ik wil strijden voor recht en gerechtigheid. En het enige dat ik betreur is dat ik in de korte periode dat ik vrij was - een jaar, twee maan den en drie dagen veel te weinig voor deze zaak heb kunnen doen." Boerenleenbank Overschie is belangrijk uitgebreid Ruim tiëii jaar nadat in 1961 aan da Professor Baumannlaan 180 in Rotter dam (Overschie) een nieuw pand van de Boerenleenbank is geopend wordt datzelfde gebouw op donderdag 11 maart door burgemeester Thomassen heropend. De oude behuizing was veel te krap geworden; een ingrijpende ver bouwing heeft voor de vereiste werk ruimte gezorgd. Als voornaamste rede nen van het sterk toegenomen diens- tenbetoon ziet men bij de Boerenleen bank eenorm groeiende girale verkeer en de evolutie van bank voor het agrarische deel van de bevolking naar bank voor iedereen in Overschie. Overigens wordt binnen niet al te lange tijd een fusie tussen de Centrale Boe renleenbank Eindhoven, waartoe de vestiging aan de Baumannlaan behoort, en de Centrale Raiffeisenbank Utrecht 'verwacht. Waarschijnlijk zal dan een nieuwe naam voor de combinatie wor den gekozen. Momenteel zijn er zo'n 590 Boerenleenbanken en 750 Raiffei- senvestigingen in ons land. Het vernieuwde hoofdkantoor in Over schie heeft een uitgebreide beveiliging. Niet alleen is er een met kogelvrij4glas beschermde kassiersbox, maar boven dien houdt men met een televisiecame ra de zaak in de gaten. Het alarmsy steem werd aangepast en gemoderni seerd. Een belangrijke plaats in de ontvangsthal heeft naast de normale bankzaken een reisbespreekbureau gekregen. De heer Thomassen zal de bank om 11.45 uur openen. Hij doet dit met het verzilveren van een cheque. (Boven het gebouw in zijn oude situatie en onder zoals het er nu uitziet). De Stichting „Uit boven 60" heeft voor het reisseizoen 1972 een aantal reizen voor ouderen samengesteld in samenwerking met enkele erkende reis bureaus. Hierbij richt men zich uit drukkelijk op de groep ouderen, die vanwege de mindere vitaliteit of moei lijker wijze van contactlegging niet mee kan met de reizen voor ouderen, zoals die worden aangeboden door de reisbureaus. Bij deze vakantiereizen wordt veel aandacht besteed aan de dieetvoorzie- bing en de begeleiding, aan de aard van de reis en aan de kamerindeling. Bo vendien zal bij de gezelschapsreizen de leiding worden bijgestaan door een verpleegster. De Stichting heeft over deze speciale reizen een brochure samengesteld die kan worden aangevraagd bij het secre tariaat: mevr. I. Tjebbes, Flevolaan 53, Voorlichting over huürharmonisatie Het Infosentrum voor wijkgroepen waarschuwt huurders van de gemeente lijke woningstichting en van andere woningstichtingen of -verenigingen er voor niet zonder meer accoord te gaan met huurverhogingen, die naar aanlei ding van de wet huurharmonisatie wor den geheven. Eerst moet worden uitge zocht of de verhoging wel redelijk is. Inlichtingen over de huurharmonisatie en andere huurverhogingen kunnen worden verkregen bij het Infosentrum voor wijkgroepen, Linkerrottekade 95 in Rotterdam, tel. 010- 113049; men kan elke morgen van 8.30 tot 11.30 uur en vrijdagsavonds vanaf 20 uur terecht. Ook kan men zich voor deze informatie wenden tot het wijkorgaan Bloemhof, dat in de week van 6 tot en dagavond vanaf 19.30 uur in buurthuij de Putse Poort, Zwederstraat 52 in Rotterdam. Van 15 tot en njet 19 maart wordt in de nieuwe hal van de Coöperatieve Centrale Bloemenveiling in Honselers- dijk een voorjaarsbloemententoonstel ling gehouden. De opening is op 18 maart om 3 uur en zal worden opge luisterd door het Westlands Mannen koor en het Westlands Meisjeskoor. De entree is gratis. 1972, recht- Prankriik. Het Dit is de haarmode v streeks afkomstig uit wordt door de ontwerpers een sportief en dynamisch kapsel genoemd, geïnspi reerd door de Olympische Spelen in München. Er verblijven ongeveer twaalfduizend mensen in de meer dan twintig gevangenis sen die in ons land staan. Het zijn voor het merendeel „passanten" voor kortere of langere tijd voor een dag of wat bijvoorbeeld vanwege een niet betaalde boete. Maar er zijn ook „lifers"; al betekent dat levenslang niet dat de rest van het leven binnen de gevangenismuren moet worden gesleten. Na korte of - meestal - lange .tijd. komen zelfs die tot levenslang veroordeelden weer in de maatschappij terug. Zij hebben dan zwaar genoeg geboet voor het misdrijf dat zij begingen. Maar niet alle gevangenen moeten gere kend worden tot de gewone, alledaagse misdadigers. Er zijn ook figuren bij, die. onder bijzondere omstandigheden hun misdrijf pleegden. Mogelijk zou den zij nimmer tot een misdaad zijn gekomen, indien zij niet in een bepaal de „stress-situatie" (onder zware druk staan) waren geraakt, of niet (soms tijdelijk) geestelijk gestoord waren op het moment, dat zij hun daad pleeg- Men kent van dat soort gevallen in de geschiedenis van de Nederlandse crimi naliteit voorbeelden, die we hier niet nog eens voor het voetlicht willen brengen. Naast de diverse reclasserings- instanties, lichten ook psychiaters de rechters voor om hun beoordelingstaak te vergemakkelijken. Een bijzonder instituut is de P.O.K., Nieuwe kinderkleding voor de zomer van 1972 van Barbara Farber. Spijker kleren, waarmee je van alles kunt doen. Blousons en safari-jasjes gecom bineerd met broeken en shorts en overal spijkers op blauw, beige en lichtgroen. Deze kinderkleding is in hitlendc zaken verkrijgbaar de Psychiatrische Observatie Kliniek, gevestigd in de voormalige gevangenis aan de Steenstraat in Utrecht. Deze kliniek neemt een geheel eigen plaats in bij het psychiatrisch onderzoek van de misdadigers. Drie psychiaters zijn in vaste dienst aan de kliniek verbonden. Hier verbleven onder anderen Hans van. Z. uit Utrecht en de man uit Delft, die op zo'n geheimzinnige wijze een huis vrouw om het leven bracht en daar door Nederland in een angstige ban hield. De P.O.K. kent niet uitsluitend de „zware gevallen", indien noodzake lijk, worden ook andere misdadigers hier psychiatrisch onderzocht. Het is een streng afgesloten inrichting, waar „buitenstaanders" worden geweerd. Tot dusver was het een journalist nimmer toegestaan zich op de hoogte te stellen van de juiste taak van de P.O.K. Het is bij wijze van uitzonde ring, dat de begin van dit jaar benoem de geneesheer- directeur dr. F. A. L. Beijaert, bereid bleek aan journalisten - (speciaal belast met verslaggeving van rechtszaken) over de P.O.K. een en ander te vertellen en daarna de kliniek te laten zien. In het Paleis van Justitie aan de Ham- Vaak zijn het kleinigheden, welke tot burgerstraat te Utrecht heeft genoem- het spoor leiden van een. groot hiaat, de opvolger van de bekende prot. dr. dat aanleiding tot het misdrijf was.- Kloek zijn taak toegelicht, daarbij Uiteraard zijn het verhoudingsgewijs waar nodig aangevuld door zijn assis- heel weinig verdachten, die.naar de tenten, onder wie dr. Parrau-Dumont. P.O.K. g:.an. In zijn boekje: „Dialoog met de crimi- Er is slechts gelegenheid voor 12 perso nele psychopaat' heeft prof. Kloek nen en in het algemeen duurt een een interessante beschouwing gegeven verblijf een week of acht. Geen won-j over het feit, dat juist mensen, die der, dat er lange wachtlijsten zijn voor moeite hebben met emotionele bindin- de P.O.K., die thans reeds bijna een gen, merkwaardig genoeg van alle an- halfjaar is volgeboekt, deren worden geïsoleerd. j)r Beijaert acht het dan ook dringend De oprichting van de P.O.K. in 1949 nodig, dat zo mogelijk bij elk huis van was in Nederland een principiële stap. bewaring een soort hulppost wordt Een stap op weg naar herstel van de ingericht. Momenteel wordt door dialoog, omdat daarmee aan maat- rechtbanken ook'veel ter beschikking schappij en gedetmeerden duidelijk stelling van de regering toegepast, werd gemaakt, dat onderzoek naar het waarv0or in het algemeen een duur van waarom en naar het voorkomen van, 3 1/2 jaar ldt met uiteraard moge- belangrij er is dan een morele veront- lijkheden tot verlengingen. Een voor- waardiging of simpelweg afstraffen van waardelijke t.b.r. wordt tamelijk zin- een misdrijf Hoewel er veel gedaan loos ht en ook m afnemende mate wordt, om het leefklimaat van gedeti- uitgesproken. jn ,]p neerden te vermenselijken, vriende- in uc cei lijker te maken, is uit onderzoeken jzen ce; ,- gebleken, dat dit maar ten dele te maken heeft met een leefklimaat, om harhalingen te voorkomen. Naar dr. Beijaert te kennen gaf, is meer samen werking nodig met het Penitentair-Se- lectie-Centrum en consulenten, de hui zen van bewaring en gevangenissen, reclasseringsdiensten enz., teneinde tot optimaal resultaat te kunnen komen. Dezelfde noodzaak tot samenwerking nulluc geldt voor rechtbanken, juristen enz. coco'sloper Dr. Beijaert: „Je kunt niet aan thera- „iet sterk genoeg Beijaert: „Je kunt niet aan thera pie doen, zonder diagnostiek, dat wil digheden zeggen, om tot genezing te kunnen geven. vijf meter lang en breed", aldus Cam- pert in zijn vermaard geworden gedicht tijdens verblijf in het Scheveningse Oranjehotel gedurende de bezettings jaren. De huisvesting voor een gedeti neerde is in de P.O.K. niet veel beter, integendeel. Niet wat de afmetingen van zijn cel betreft, maar wel in de totaal beschikbare ruimte. O ja, er is „wandelgang", zelfs keurig van een Maar triest is nog de levensomstan- n de gedetineerden u komen, zal meer diepgaande kennis omtrent de delinquent nodig zijn. Verwacht in deze psychiatrische kli- Sommige juristen zijn van oordeel, dat niek - de enige van dit soort in ons' een psychiatrische behandeling van een land - geen fleurigheid voor de gede- patiënt niet kan worden toegestaan, primeerde geestelijk gestoorde. Zwaar indien niet eerst zijn strafbaarheid is de bewaking, deuren worden voor je vaststaat, doch anderzijds wordt mid- geopend en achter je gesloten. De H-ic. v. „i „kantine", in een doodlopend, raam- dels een voorarrest, toch al iets delinquent gedaan, want hij is van zijn vrijheid beroofd. We moeten oppassen, dat de mensen niet als postpakketjes worden behandeld. Het voorkomen van een herhaling is bovendien altijd gunstiger dan .mensen in gevangenissen te houden". De levensgang van een verdachte in de kliniek geeft aanleiding tot volledige observering van zijn instelling. Om 7 uur 's morgens opstaan, ontbijten, wer ken, wat wandelen, een weinig sport beoefening, daar is allemaal gelegen heid voor. Maar ook het bezoek van familie en vooral gezinsleden. Hoe is de omgang met elkaar, verstaat mén elkaar, hoe zijn de onderlinge contac ten, die aanleiding kunnen zijn tot déraillementen en misdrijven. Het kan er soms bij die bezoeken vreemd aan toe gaan. Zoals de vrouw die vertelt, dat het thuis allemaal zo prima loopt, hetgeen de man zich kan doen afvragen, wat hij in feite in zijn gezin betekende. Of de opmerking van een gedetineerde die door zijn celruitje de zon ziet schijnen en constateert dat het mooi weer is met als reactie van zijn bezoek: „Ja, ik denk dadelijk maar eens een lekker eindje om te gaan...." loos gangetje, weert elke gedachte a gezelligheid, die zelfs door het TV-toe- stel niet kan worden opgewekt. Erger is de dubbele celruimte, als recreatie gelegenheid aangeduid, waar net plaats genoeg is voor een tweetal spellen op een tafeltje. Het is een opluchting deze kliniek, waar de „patiënten" eerst door een soort selectie-hal worden, gevoerd, te kunnen verlaten. Zelfs de administratie en directie zijn in niet veel beter dan in cellen behuisd! Het gaat er niet om een lans te breken voor een aantrekkelijke gevangenis, uiteindelijk gaat het om mensen, die veelal ernstige strafbare feiten pleeg den. Maar bij het zien van dit alles kan men zich afvragen of de verdachte in dit verblijf er geestelijk niet op achter uit gaat. Uiteraard, het is slechts de opmerking van een leek, maar ook verdachten zijn mensen. De P.O.K. verricht belangrijk werk' en is meer dan- maximaal belast. Voor een bezoeker is het schokkend te zien, onder welke omstandigheden het werk moet wor den verricht en hij begrijpt, hoe het komt, dat menig verdachte schrikt, als hij in de rechtszaal of waar dan ook het woord P.O.K. hoort vallen. Leo 't Hart.

De Havenloods | 1972 | | pagina 4