>h< Triest stuk geschiedenis tussen „armenhuis" en dienstencentrum Bejaardencentrum „De 4 Molens" wordt wijkcentrum Sociale raadsman drie oehtenden in Schiedam KUNSTGEBITTEN B.T.V. KUNSTGEBITTEN v Vc SLAAPBANKEN MINERVA, centrum. Het Sint Jacobs Gasthuis tZSsa meer REPARATIES binnen 30 min. gereed Ouderen 10% Korting. Speciaal adres voor ééndagsbehandeling. GROENEVELD BRILLEN Oostplein 45, Rotterdam, zoekt voor haar geheel gemode OPTICIEN vo<f! winkel en werkplaats. Kennis van oogmeting strekt SolhcUatiès na telefonische afspraak, tel. 11.11.92, de 1 Kortland. DONDERDAG ,N ROTTERDAM RFCHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PH.NS H^H.KKADE 14. SOTTED. ,1,7^0 SCHIEDAM donderdag 9 maart 1972 2Le jaargang no. 10 Het Dienstencentrum „De 4 Molens" zal dit jaar in gebruik worden genomen. De naam van het centrum grijpt terug naar een stukje oud-Schiedam, dat nog is overgebleven. De molens presenteren nog altijd wat romantiek én historie. Maar er is nog een andere historie, waarvan de verbintenis ligt tussen de hedendaagse kunst en het vroegere „huis van weldadigheid", n.l. het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Tussen het nieuwe dienstencentrum en dit huis van weldadigheid ligt niet alleen een stuk geschiedenis, maar ook een diepte van ellende, van armoede, honger en ziekte. De tijd van „armenzorg" en „bedeling". In tijd betékent het nauwelijks een eeuw geleden, slechts één geslacht. 'Het Stedelijk Muséum, kunstcentrum, herbergde omstreeks 1900 nog „ver pleegden", dat wil zeggen ouden van dagen. Het gemeentebestuur zei daar in 1921 van: „Een nieuw gebouw is dringend nodig, het is niet langer bruikbaar voor ouden van dagen. Dat kille getraliede hok is een schrik voo. het St. Jacobs Gasthuis aan de Burge meester Knappertiaan begonnen. Het wera voor die tijd een modern tehuis. Het is nu nog één van de oudste als „gasthuis" in dienst zijnde gebouwen. Dit is echter niet het meest trieste stukje geschiedenis van de armen- en bejaardenzorg. Een eeuw geleden ken de men de vermaarde (of beruchte) armbesturen, waardoor van sommige Donderdagavond 16 maart zal de commissie voor de volksgezondheid Schiedam een vergadering houden in het stadhuis. De agenda bevat o.a. een voorstel voor het verlenen van een krediet van f 250.000.- ten behoeve van het verpleegtehuis Nieuwe Water weg-Noord en subsidie Stichting Therapeutische kampen voor asmatische jongeren. Voorts het aanbrengen van interne voorzieningen aan het gebouw van de G.G. en G.D. oude menschen, dat hun op den ouden dag geen gelukkig tehuis kan brengen, het kan daar niet gezellig zijn, ondanks de beste pogingen. Er is een schaftlo kaal, dat zoo ongeschikt mogelijk is. Zeer ruim, maar mei ecu betonsteeuc» vloer. De mannenzaal, waar de mannen ucn uag moeten doorbrengen, is voor hun verbüjf niet geschikt. Een hooge muur is daar opgetrokken, die bijna geen licht doorlaat. En dan het slaap vertrek voor mannen. Als men ze. niet buitenom voert, moeten ze over de galerij der kerk, om naar beneden gebracht te worden. Alles is even kil en naar, waar men ook om zich heen ziet". Tehuis Duidelijke taal, de bejaarden waren opgeborgen en zaten hun leven uit te leven. In 1933 werd met de bouw van HALF EDELSTENEN o.a. Amethist, Kwikerts, Opaal enz. Fa. CAMEO Tel. 25.75.51 Discussie in De Teerstoof Donderdag 9 maart om 20 uur start er een serie cursus/discussie avonden over het Marxisme-Leninisme en andere on derwerpen, in het gebouw van de stichting De Teerstoof, Nieuwstraat 12 te Schiedam. Op deze avonden, die om de twee weken gehouden worden (9 en 23 maart, 6 en 20 april enz.), zullen de volgende onderwerpen onder andere behandeld worden: De economische crisis, de filosofie, de dialectiek, het materialisme, oorlog in Vietnam, en de Volksrepubliek China, stakingen enz. Deze avonden zijn voor iedereen die wat meer wil weten over deze dingen, of er over wil praten of zelf er iets aan toe te voegen heeft. De toegang is gratis. De benodigde lectuur is te verkrijgen op de cursus-avonden. REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a voor niets gaat de zon op J£Rre- Voor iets meerl a LJ"°s vliegt NRV l zs- uer naartoe Enorme sortering; vraag folders. Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010- 138018. mensen het leven nog wel gerekt kon worden. Bedeling In 1856 bijvoorbeeld trokken 1492 personen tijdelijk van de bedeling en 1308 het hele jaar door. Overigens was in die tijd het verschil in inkomen van een werkman en een bedeelde niet zo groot. Oorzaak was dat de werklui meestal geen vast werk hadden en ook spoedig naar de bedeling moesten. De slapte in de moutwijnindustrie in die dagen veroorzaakte veel werkloosheid,, Aan de hand van het bedelingsregister van het r.k. parochiaal armbestuur constateerde de geschiedschrijver dr. H. Schmitz dat er in 1860 48 gezinnen een uitkering kregen, welk aantal in 1824 tot 232 was gestegen. Er waren uitkeringen van 50 tot 60 cent per week, ook van turven en brood. Het burgerlijk armbestuur keer de een vrijwel gelijke ondersteuning uit, plus een hemdEnkele malen een deken of kleding. Het hervormd genootschap „Dorcus" zorgde ieder jaar voor een uitdeling van hemden, borstrokken, halsdoeken, lakens, rok ken enz. Dan was er nog de r.k. vereniging St. Vincentius, die de hel pende hand toestak door een spijsko- kerij, kleding te verstrekken, onderwijs aan kinderen te geven en voor begrafe nissen te zorgen. Voor de armen bestonden stringente voorschriften, hun lot was niet te benijden. Er waren vastgestelde bepa lingen. Wie teveel aanvroeg moest tien cent betalen. De jongere mensen kun nen zich deze toestanden nauwelijks nog voorstellen, ouderen kennen het nog uit verhalen. De zes oudste inwo ners van Schiedam hebben er nog wel iets van meegemaakt. Tussen het „ar menhuis" en het „dienstencentrum ligt een triest stuk geschiedenis. Het Dienstencentrum „De 4 Molens" aan de Nieuwe Damlaan in Schiedam nadert zijn voltooiing. Hierdoor komt Schiedam in het bezit van een instelling, die in een nood zal voorzien. Hoewel er bejaarden gehuisvest worden in het nieuwe gebouw zal er geprobeerd worden van het centrum een ontmoetingsplaats te maken voor ouderen en jongeren. Door allerlei voorzieningen zal getracht worden het centrum het karakter van een „bejaardencentrum" te ontnemen. bovendien zodanig samengesteld dat zi desgewenst over twee dagen kunnen worden verdeeld. Er wordt overwogen nog een nagerecht tegen extra bijbeta ling aan het menu toe te voegen. Voorts is besloten, dat voortaan ook zieken gebruik kunnen maken van de maaltijdendienst. Deze maaltijden moeten echter worden afgehaald. Als geheel dus een aanzienlijke uitbreiding van de hulpverlening, niet uitsluitend aan de Schiedamse bejaarden. Verder zal er ruimte beschikbaar ko men voor wijkverpleegsters en maat schappelijk werksters, fysiotherapeu ten. Voor bejaarden, die in hun wo ning geen badgelegenheid hebben ko men er badkamers. Het centrum zal in de toekomst zo veel mogelijk als wijk centrum moeten gaan functioneren waarin ook toneelvoorstellingen, lezin gen en dia -avonden gehouden kunnen worden. De „rhaaltijden op wielen", die nu vanuit Verschillende instellingen wor den verzorgd, kunnen in de toekomst ook vanuit het dienstencentrum wor den geregeld. Vrijwilligsters brengen nu driemaal per week warme maaitij den bij bejaarden thuis. Om aan de vraag naar maaltijden te blijven vol doen zal echter overgegaan worden op diepvriesmaaltijden. Het maximum aantal te verstrekken maaltijden zal op drie gehandhaafd blijven in overleg met de medici. De maaltijden zijn Het nieuwe dienstencentrum, ook wijk De binnenplaats van het gasthuis aan de noogsiraai ronu y„v. Concert van OBK in Passage Theater Het Harmonie-orkest „Oefening Baart Kunst" in Schiedam geeft op zaterdag 18 maart een concert in het Passage Theater. Aanvang 7.45 uur. Kaarten zijn a f2,- verkrijgbaar bij J. H. H. van Krogten, Rotterdamsedijk 148, Schiedam. De behoefte aan een sociaal raadsman doet zich in toenemende mate gevoe len en hoewel niet kan worden be schikt over exact cijfermateriaal, waar uit die noodzaak naar voren komt, zijn gegevens van de gemeentelijke sociale dienst op genoemd punt illustratief, zo geeft het college van B. en W. van Schiedam te kennen in een schrijven aan de raadscommissie voor huishou delijk werk. Voorgesteld wordt om de sociaal raadsman in dienst bij de gemeente Rotterdam, gedurende drie dagen in Schiedam dienst te laten doen, waar over overleg is gepleegd. Het zou op deze wijze mogelijk zijn de tijd te overbruggen,, totdat in Schiedam zelf standig een sociaal werker kan worden aangesteld. De raadsman zal 1 één ochtend in het centrum van Schiedam zitting houden, één ochtend jn noord HAARIMPORT en een ochtend is nodig voor het uitwerken van de rapporten. Vanaf 1 januari 1971 werden bij de dienst maandelijks gemiddeld 1500 ge vallen geregistreerd van mondelinge of telefonische informatieaanvragen, die veelal niet direct betrekking hadden op de uitvoering van de Algemene Bij stands Wet. Het aantal „hulpeenhe den", waarbij vanuit het sociaal advies bureau van de dienst (afd. Immateriële hulpverlening) informatie, advies en bemiddeling werd verstrekt, bedroeg over het jaar 1970 193. Zonder in het algemeen te willen stellen, dat de sociale dienst en het algemeen maatschappelijk werk (waar onder B. en W. ook dat van de particu liere instellingen rekenen) geen taak zouden hebben op dit terrein, menen zij dat uit bovenstaande cijfers de noodzaak tot aanstelling van een Raads man duidelijk aanwezig is. Bovendien zou het aanstellen van een dergelijke functionaris een sterke verlichting be tekenen voor de plaatselijke instellin gen op het terrein van de maatschappe lijke dienstverlening, die qua perso neelsomvang bepaald onderbezet zijn. Op deze wijze kan met de huidige krappe bezetting meer aandacht ge schonken worden aan de „zwaardere" gevallen. Naast het verstrekken van informatie, advies en service en het verwijzen en bemiddelen van bezoekers op maat schappelijk, cultureel en recreatief ter rein, hechten B. en W. grote waarde aan de „signalerende" taak. De betrok ken functionaris zou door middelman mondelinge en schriftelijke rapportage melding moeten doen van zijn gecon stateerde bevindingen. Daarbij zal hij ook moeten wijzen op tekortkomin gen, of mogelijke lacunes bij de be staande organisaties en instellingen. ROTTERDAM 2^63 NW. MATHENESSERSTR. 45 Het centrum wordt gebouwd in op dracht v^n de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk Schiedam. In de raad is een stichting gevormd door alle Schie damse verenigingen en instellingen die diensten verlenen op medisch, sociaal en maatschappelijk gebied, waarbij ge streefd wordt naar een zo groot moge lijke hulpverlening aan alle bejaarden in Schiedam. Deze hulp wordt uitgevoerd door ver schillende secties: sociëteiten, warme maaltijden, friendly visiting, huisves ting enz. De beheercommissie, waarvan de heer P. M. F. van Beuren secretaris is, zal vorm geven aan de activiteiten en inrichting van het nieuwe centrum. Teneinde het werk zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen wordt de leidster van het centrum bijgestaan door een groot aantal gastvrouwen. Het centrum geeft voorlichting en ad vies over allerlei zaken. Zo wordt de verstrekking van warme maaltijden vanuit het centrum geregeld, er komt een voetverzorgingsdienst, een wasse rette en een postkantoor. Diensten waar alle Schiedamse bejaarden ge bruik van kunnen maken. De ontmoe- Cruise Statendam gaat niet door Als gevolg van de stakingen is het niet mogelijk de Statendam die bij Wilton Fijenoord verbouwd werd, op tijd gereed te krijgen, Gevolg is dat de cruise op de Caribische zee vanuit New York die 15 maart zou beginnen, niet doorgaat. Bij de gehouden proefvaart zijn nog enkele werkzaamheden nodig gebleken. De 650 passagiers die aan de cruise zouden deelnemen, zullen zoveel mogelijk op een ander schip worden geboekt. De verbouwings- kosten van de Statendam bedragen 18 miljoen. Het niet doorgaan van de cruise kost de HAL een miljoen. Sandra en Andres op Pasar Dalam Wethouder Verwey-de Graaff zal vrijdag 31 maart om 2 uur in de sporthal Margriet de „Pasar Dalam", een oost-west binnenmarkt, officieel openen. Na de opening blijft de markt tot 12 uur geopend. Op zaterdag 1 april van 1 uur 's middags tot dezelfde tijd 's nachts, op zondag 2 april van 1 uur tot 12 uur en maandag 2e paasdag van 1-11 uur. 's Avonds is er een programma dat wordt uitgevoerd door Nederlandse en Indische artiesten. Medewerking wordt verleend door o.a. Saskia en Serge, Sandra en Andres en het Deep River Kwartet. Er wordt een Hawaii-show opgevoerd door Tempo Tropica en hofdansen door Marina Samiran. Voor kinderen is er zaterdag zondag en maandag een speciaal programma. vandaag in De Havenloods advertentie-informatie over het kopen van een eigen huis Zie pagine elders in de krant en bij de loodsbootjes.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1