rnmÊm 29L80 Schaalvergroting sociale werkvoorziening Rijnmond 1fi95 Nieuwe vestiging Hema voor publiek geopend Archivaris Van der Poest Clement overleden Archief centrum van historisch onderzoek -V I. 1. KMi-wwiTO mum z O ca I oafï5 a twee dagen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 9 MAART 1972 Woensdagmiddag 1 maart overleed geheel onverwacht in de leejtijd van 60 jaar de heer drs. A. van der Poest Clement, oud-archivaris van Schiedam en oud-Rijksarchivaris aan het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage. Per 1 april 1938 werd de heer Van der Poest Clement benoemd tot gemeentearchivaris. De op 1 november 1911 te Portugaal geboren burgemeesterszoon \vas in Schiedam geen onbekende, want van' 1924 tot 1930 doorliep hij hier het gymnasium. Bij zijn benoeming in 1938 had hij het doctoraal examen Letteren (Utrecht, cum laude), een volontairschap van een jaar aan het 'gemeentearchief te Rotterdam en het diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar der le klasse, achter de rug. Hij verliet Schiedam in 1954, toen hij tijd was hij echter in Schiedam blijven per 16 januari benoemd werd tot wonen. In het bijzonder interesseert rijksarchivaris te 's-Gravênhage. Na ons zijn Schiedamse ambtsperiode gedurende lange tijd ziek te zijn Wat is zijn betekenis voor het archiet geweest kreeg hij per 1 april 1964 en de lokale geschiedvorsing geweest? wegens afkeuring eervol ontslag uit de A~' rijksdienst. Ook gedurende zijn Haagse betaal nu minder Als U deze zomer weer hele maal met de mode "mee wilt lopen" dan mogen deze hou ten clogs toch niet aan Uw gar derobe ontbreken. Houten clogs metvoetbed waar door een prima pasvorm wordt verkregen. Deze groen houten klomp met vlotte vetersluiting, open teenstuk en rubberen an ti slip-zool in de maten 34 t/m 41 voor nog géén zeventien gul den. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze houten clogs met voetbed, open teenstuk en rubberen anti slip-zool, in de maten 34 t/m v°°r m ^lii^n Géén schrift, of tel. best. Inhabé gaat niet door De „Inhabé", de jaarlijkse consumen tenbeurs in de Margriethal gaat niet door. De beurs zou gehouden worden van 15-22 april. Het bleek echter niet mogelijk voldoende gegadigden voor de stands te vinden. De afwachtende houding van veel middenstanders heeft mede tot deze beslissing geleid. betaal nu minder U zit altijd goed met deze mak kelijke stoel die U meeneemt naar strand en camping (neemt ingeklapt maar weinig plaats in), maar natuurlijk ook thuis kunt gebruiken. Relax fauteuil met uitklapbare voetsteun, gelakte beukenhou ten armleggers, in diverse stan den te verstellen, geheel inklap baar en op polyester gestoffeer de lopernu voor nog géén drie tientjes. Drs. Van der Poest Clement werd de eerste archivaris, die in Schiedam zijn volledige dagtaak vond, aanvankelijk slechts bijgestaan door een volontaire een „trouw bezoekster". Het is de grote verdienste van de overledene, dat hij het gemeentebestuur steedè meer wist te interesseren in het archief „als achterwaartsch verlengstuk van de gemeenteadministratie en als centrum van historisch onderzoek". Duidelijk komt in de jaarverslagen gedurende zijn archivarisschap naar voren de groei, die het archief doormaakte. Het eerste werk, dat hij aanvatte, was de fichering van de retroacta van de Burgerlijke Stand, de doop-, trouw en begraafboeken. Reeds in 1943 kon hij meedelen, dat deze werkzaamheid voltooid was. Bind 1938 kreeg hij de beschikking over een aantal werkloze hoofdarbeiders, die hij gebruikte voor de vervaardiging van indices op de notariële protocollen, te beginnen met de jaren 1811-1842. Een andere werkzaamheid was de indicering van de ingekomen stukken van het gemeentebestuur over de jaren 1816 tot 1890. In 1943 kwam dit werk gereed. Hij maakte ook een begin met de fichering van de Schiedamse berichten in de Schiedamse couranten. Al deze systemen van ingang hebben in de loop der jaren hun grote nut bewezen. Daarnaast moeten de inventarisaties van de archieven worden genoemd. Voorlopige inventarissen vervaardigde hij van het gemeentelijk administratief archief uit de 19e eeuw, en van de archieven van de door Schiedam geannexeerde gemeenten Oud- en Nieuw-Mathenesse, Nieuwland en Kethel. Een definitieve, persklare inventaris maakte hij van het archief iiiiii Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze camping-af deling, 2e etage, deze relax fau teuils met voetsteun, geheel in klapbaar, met gelakte beuken houten armleggers en op polyester gestof feerde loper - Géén schrift, of tel. best. ruimte (leeskamer, werkkamers enz.). Zijn gehechtheid aan het rustige en groene Oude Kerkhof speelde bij deze voorkeur een beslissende rol. at uic laicii z. waaide Publikaties beschouwde hij ook als te het archief. Zonder behoren tot de taak van een archivaris. Huisvesting Eén euvel drukte al die j; huisvesting van het ar mankeren kwam hij in zijn jaarverslag elk jaar op deze materie terug en vroeg hij opnieuw aandacht voor de volgens zijn overtuiging onhoudbare toestand. Kernpunt van zijn klachten was de aanwezigheid kolenkachels, onvoldoende voor de gewenste gelijk- veel onderwerpen kwamen matige verwarming van het gebouw en A" ,p bovendien bronnen van brandgevaar. In 1950 smaakte hij het genoegen van de aanleg van een centrale verwarming, die de situatie zeer belangrijk verbeterde. Een ander euvel was de beperkte ruimte, waarvoor hij als enige remedie zag de bouw van een geheel nieuw archief. In de jaren 1943, 1950 en 1953 diende hij desbetreffende plannen in. Het meest geporteerd was hij voor de bouw van een archiefkluis achter het bestaande archiefgebouw en inrichting van dit laatste tot dienst in zijn jaarverslag over 1948 gaf hij een motivering, die luidde: „om het ontstellende tekort aan kennis omtrent het verleden van .onze stad vullen en tevens om enige belangstel ling te wekken voor het archief". Zeer :1 onderwerpen kwamen aan de orde de reeks artikelen, die hij in 1948 begon in het Rotterdams Parool (de Schiedammer). Verder schreef hij in het maandblad van de Schiedamse Gemeenschap en het Nederlands Archievenblad. Drie boekjes staan op zijn naam. Zij hebben als onderwerp de stedelijke archiefzorg en geschied schrijving, het graf van Lidwina en het weeshuis der Hervormde. Het laatste, dat van hem gedrukt is, zijn de inleiding en slotopmerkingen bij het boekje van B. Kedde over M.C.M. de Groot, onlangs verschenen bij de N.V. Drukkerij De Eendracht. betaal nu minder Maar liefst 50 douches of baden lang kunt U van dit Palmolive schuimbad genietenen dat voor een prijs die ver beneden de normale ligt. Palmolive douche met kastanje extracten dennengeur verkwikt en ruikt heerlijk fris. Nu koopt U dit schuimbad voor 50 baden of douches, kompleet met spe ciale spons van f 3,50 voor nog géén twee gulden dertig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre Pal molive douche met kastanje ex tract en dennengeur voor 50 douches óf baden met speciale spons Veel belangstelling voor Pasar Derma Mevrouw M. A. Roelfsema-Poelstra sprak in haar toespraak tijdens de opening van de Pasar Derma in gebouw Irene haar waardering uit voor het streven een clubhuis voor invaliden in het Rijnmondgebied te stichten. Bijzonder noemde zij daarbij de activi teiten van mevrouw Konings, waardoor nu reeds f 50.000,— bijeen gebracht is. Voor het clubhuis is echter ruim een miljoen nodig, zodat er nog veel steun nodig is om tot het gestelde doel te komen. Veel belangstelling was er voor de Pasar Derma, waarvan de opbrengst ook bestemd is voor het clubhuis. Bezoekers amuseerden zich met allerlei Indische spelen zoals het werpspel „Abang injau". Door de dames van de afdeling Schiedam van de Ned. Mij. voor Tuinbpuw en Plantkunde werden bloemstukjes gemaakt, die vlot werden verkocht. Ook het batikken trok veel belangstelling. Binnenkort volgt het Lentefeest in de Margriethal, eveneens voor hetzelfde doel. Vernielingen in clubgebouw In het maandblad van het Clubhuis Doele-Schiedam wordt geconstateerd, dat door de tiener-afdeling in het gebouw nogal vernielingen worden aangericht. „Iedere avond vraag je je af, wat er nu weer vernield zal worden", klaagt de directeur, de heer C. A. Veenema, die een beroep doet op de bezoekers om dit te voorkomen. Vooral ook voor de medewerkers en medewerksters is dit zeer ontmoedigend. Juist door een gebrek aan leiding moesten enkele clubs enkele avonden gesloten- blijven. Voortaan zal eenmaal in de twee weken een „tok-in" worden gehouden. Van 8-15 juli wordt voor de 9-12- jarigen in Veenendaal een kamp gehouden. betaal nu minder Deze badlakens en baddoeken zijn niet alleen zeer goedkoop en van een goede kwaliteit, maar ze staan ook nog bijzon der leuk in Uw linnenkast. Baddoeken en badlakens van een zeer zware kwaliteit in de kleuren goud/geel, blauw en o- ranje/cerise. De baddoek in de maat 50 x 100 cm en het bad laken, in de maat 70 x 130 cm nu van f 3,95 en f 7,50 voor zeer aantrekkelijke prijzen. Baddoek f >49 50x100 cm Badlaken y 198 70x130 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze baddoeken en badlakens in 3 kleuren, nu zeer voordelig. Géén schrift, o/tel. best. Schaalvergroting gaat op het terrein van de sociale werkvoorziening ook in het Rijnmondgebied een belangrijke rol spelen. Het ministerie van Sociale Zaken stelt daarom bephalde eisen voor subsidieverlening. Om gehandicapten een goede werkmogelijkheid te geven, zijn bepaalde maatregelen nodig. nemers (tussen de 60 en 70) is de Nu is he't zo, dat in Schiedam de sociale werkplaats aan de Boterstraat ongunstig is gelegen. Het aantal werk- ./SfTl. DAF MINERVA Promotie-concert JAC in Tivoli Het Jongeren Adviescentrum Schie dam in oprichting organiseert zaterdag 11 maart in zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven 237 een „promotieconcert", waaraan medewerking wordt verleend door de group „Serendipity" uit Rotterdam. De werkgroep Jongeren Advies centrum heeft bij het gemeentebestuur van Schiedam een aanvraag ingediend om subsidie. Na maanden van voor bereiding wil men ook zelf iets gaan organiseren en niet blijven wachten op toezeggingen. Daardoor zou al die tijd niets gedaan kunnen worden. En toch valt er heel wat te doen. Zo zullen de panden in het Proveniershuis 28-30, welke door het J.A.C. zijn gehuurd, eerst opgeknapt moeten worden, waar voor uiteraard geld nodig is. Het concert is georganiseerd met medewerking van „Universal Pro ductions", dat ten bate van de diverse J.A.C.'s en Release werkt. Men hoopt op een volle zaal (entree f 2.50) om een begin-kapitaaltje te verkrijgen. Serendipity treedt kosteloos op. Zij wordt gevormd door Wim Poos, beroeps-slagwerker, Nico van Eijk, basgitarist, Stef Blom, klassiek geschoold leadgitarist en solist, Ida van Adrichem, leadzangeres en Jos van der Lugt, akoestische'gitaar en zanger. De voorverkoop vindt plaats bij de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren in het Proveniershuis. Gemeentebestuur op bezoek in Wandsworth Sinds vele jaren bestaat er een uitwisse ling tussen het gemeentebestuur van de Engelse stad Wandsworth en het gemeentebestuur van Schiedam. In 1970 bij de viering van de 25ste bevrijdingsdag, vond een jeugd- en sportuitwisseling plaats en was de jeugd uit Wandsworth de gast in Schiedam. Van vrijdag 10 tot en met maandag 14 maart zal een gezelschap uit Schiedam gast in Wandsworth zijn. Het Schiedamse gezelschap bestaat uit burgemeester H. Roelfsema, wethouder mevrouw G. D. Verweij-de Graaff, wethouder B. E. Collé, wet houder G. Kaptein, gemeentesecretaris mr. M.J. Blok, de heer G. H. Plekkringa, chef afdeling Interne zaken, de heer P. J. Drenth, voorzitter van de V.N.F.G. en mevrouw L. R.C. van de Griend-Horn, weduwe van de oud-voorzitter van de V.N.F/G. Maandagavond komt het Schiedamse gezelschap weer terug Op Zestienhoven (om 21.40 uur). De Hema in Schiedam heeft woensdag het „nood gebouw" betrokken. Het is nu nog moeilijk te voorspellen over hoeveel jaren die „nood" zich zal uitstrekken. Men heeft er duidelijk rekening mee gehouden, dat het wel een aantal jaartjes zal duren. Dat hangt allemaal af van de nieuwe vormgeving van de binnenstad. Behalve van de plannen, is dat ook afhan kelijk van de kapitalen die beschikbaar komen en daarover is ook het gemeentebestuur niet bijzonder optimistisch gestemd. Hoe dan ook, het huidige gebouw aan de Rotterdamsedijk werd te klein voor de Hema, zodat de gelegenheid dankbaar is benut aan het Broersveld een noodgebouw te vestigen. Om half tien woensdagmorgen werd het gebouw officieel in gebruik genomen. Ook het publiek kon het gebouw bezichtigen waarvan druk gebruik gemaakt werd. Om tien uur verwelkomde de directeur van de N.V. Hema, de heer J. W. de Roo uit Amsterdam de genodigden. Scheepsbel De heer De Roo wilde niet teruggaan naar de voor geschiedenis om tot de stichting van het noodgebouw te komen. Hij constateerde, dat het gebouw een bijdrage levert aan de ontwikkeling van de binnenstad van Schiedam, evenals C. en A. dat straks zal gaan doen. Gedurende zeven tot tien jaar heeft de Hema nu in eenvoudige vorm een nieuwe gestalte gekregen. De heer De Roo stond vervolgens stil bij de geschiedenis van Schiedam, waarbij werven en scheepvaart een niet onbetekenende rol speelden. De scheepvaart heeft sindsdien vele banden met Schiedam en meegeholpen aan de ontwikkeling. In dit verband bood de heer De Roo het gemeentebestuur een reddingsboei aan en het gebruikelijke oorlam voor het Hema-schip. Daarna bood hij het gemeentebestuur een fraaie koperen scheepsbel aan, waarbij gelijktijdig een scheepsfluit. Ook voor dit nieuwe Hema-bedrijf is het van groot belang, dat er veel klanten komen en wanneer in het nieuwe gebouw eenmaal het eerste schaap over de dam is, zullen er wel meer volgen. Er kwamen al twee schapen over de drempel van de zaak, een geschenk voor de Schiedamse kinderboerderij. Burgemeester Roelfsema bedankte voor de geschenken en wees op de betekenis van het grootwinkelbedrijf, zoals de Hema voor Schiedam. Tenslotte sprak de heer H. A. G. de Haard, bedrijfsleider van de Hema Schiedam een dankwoord tot de gasten en bood op originele wijze een stukje kaas aan. Na afloop van de officiële ingebruik name van het gebouw, volgde in restaurant „De Amstelbron" een receptie. laatste jaren niet meer toegenomen Nu kan men wel stellen dat Schiedam voor de eigen inwoners zelf moet zorgen, maar omwille van een goede en verantwoorde aanpak, zal samen werking nodig fijn. Al jaren wordt met de gemeenten Vlaardingen en Maassluis (en het laatste jaar ook met de gemeente Rotterdam) overlegd hoe men tot een zo goed mogelijke organisatie van de rt sociale werkvoorziening in het gehele verantwoordelijkheid van gemeente- reeds (en zeer tot hun zin) in Maa&luis werken, zal er voor 1 april geen ver huizing plaatsvinden. In Schiedam zullen de buitenobjecten, waar nu 68 personen werken, verder uitgebreid worden. Het is de bedoeling dat hier dan de werknemers van Maassluis komen. Datzelfde geldt ook voor administratieve krachten, die zo mogelijk in centra in Schiedam zullen gaan werken. De gemeente Schiedam zal zo goed mogelijk voor de ingezetenen blijven zorgen, ook wanneer ze elders in werk plaatsen worden geplaatst. Uiteindelijk is deze plaatsing alleen mogelijk onder „Open huis" voor huisvrouwen De Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting in Schiedam organi seert in maart weer een aantal aktivi- teiten. Op maandag 13 maart wprdt er een lezing gehouden over „Hoe krijg ik mijn slanke Hjn terug". De ^lezing T.V. DEFEKT Wil HELPEN 0IREKT EVT. VOORAF PRIJSOPGAAF. Gebr. de Veld ST. LIDUINASTR. 78A SCHIEDAM TEL. 26.86.38 OFF PHILIPS DEALER wordt gehouden door een diëtiste. Kaarten zijn aan het kantoor verkrijg baar van dinsdag tot en met vrijdag morgen van 9.30 - 12 uur. Op vrijdag 17 maart wordt er open huis gehouden van 10-4 uur en van 7 - 9 uur. Tijdens het open huis is er de mogelijkheid kennis te maken met het werk dat op de cursussen is gemaakt. Belangrijk is verder de consumenten-informatie. De informatrice is aanwezig op dinsdag- woensdag- en donderdagmorgen van 9.30- 12 uur. In het pand van de Stichting aan de Korte Dam 5 worden vele cursussen gegeven o.a. naaien, bloemschikken, wandkleden maken, kleine karweitjes opknappen, uiterlijke verzorging, in- disch koken. Inlichtingen over tijden en prijzen bij de Stichting, Korte Dam 5telefoonnummer 264781 WASAUTOMAAT? AFWASAUTOMAAT? KOELKAST? DIEPVRIEZER? FORNUIS? AMSTERDAM - ROTTERDAM - DEN HAAG - UTRECHT - BREDA sr 1128 te Rotterdam. betaal nu minder Vitrage kari een sieraad zijn in Uw kamerzoals deze brode rie mystère die zijn geld zeker waard. is. Fraaie terlenka broderie mystè re in een rijk geborduurd des sin met brede onderzoom. De ze broderie mystère uit de luxe serie, 160 cm hoog, per meter voor nog géén acht gulden. Vanai vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze fraaie terlenka broderie mystè re in een rijk geborduurd des sin met brede onderzoom. Mys tère uit de luxe serie, 160 cm hoog M AA per meter IJJJ mm Géén schrift, of tel. best. gebied kan komen. Daarbij wordt getracht zoveel mogelijk rekening te houden met de verschillende handicaps. Zo wordt gepleit voor een scheiding tussen lichamelijk en geeste lijk gehandicapten, omdat beide categorieën een eigen aanpak en eigen voorzieningen vragen. Ook is er een duidelijke scheiding tussen de werk plaatsen en de administratieve centra en de zgn. buitenobjecten (bijvoor beeld werken in de plantsoenen). Maassluis heeft een goede werkplaats voor lichamelijk gehandicapten, waar bovendien nog arbeidsplaatsen vrij zijn. In dit licht wordt het onverant woord geacht in Schiedam een nieuwe werkplaats te bouwen. Het ligt in de bedoeling om de lichamelijk gehandicapten in Schiedam over te plaatsen naar Maassluis. Voor vervoer, doktersbezoek en dergelijke zaken zal in overleg met de werknemers een j oplossing worden gevonden, terwijl ook met bijzondere wensen rekening wordt gehouden. QWt\%g Voor de geestelijk gehandicapten moet nog een andere oplossing gevonden worden. Misschien is overplaatsing naar een Rotterdamse werkplaats mogelijk, waarbij uiteraard overleg wordt gepleegd met de betrokkenen en hun ouders. Erkend moet worden dat, zoals bij elke overgang, voor de betrokkenen aanpassingsmoeilijkheden ontstaan. Men heeft begrip voor deze problemen en met een ieder zat afzon derlijk overlegd worden. Afgezien van enkele werknemers, die Engelsen gast in Schiedam Evenals vorig jaar, zullen ook nu enkele jongeren uit Londen de gast zijn van de afdeling Schiedam van de Ned. Prot. Bond. Zij arriveren donder dag 30 maart en blijven tot zaterdag 8 april als gasten van leden van de afdeüng. Behalve dat er uitstapjes in ons land worden gemaakt, waarbij uiteraard de bloembollenvelden niet worden overgeslagen, zullen de gasten samen met gastheren werken aan de restauratie van het Jeugdhuis van de Ned. Prot. Bond aan de Hoogstraat 167, in het kader van de Educative Workshop in Londen. Van 24 juli—5 augustus netnen jongeren uit Schiedam deel aan dat werk in Londen. Zij zullen werken aan een kerk in Chapton. besturen gezamenlijk. In de naaste toekomst zal nog veel aandacht nodig zijn voor de sociale werkvoorziening. DAF MINERVA PIANO'S 'GITAREN VLEUGELS KLEININSTRUM. BLADMUZIEK Heren Terlenka pantalons plooivast Uw jack ot sportkolbe DORDRECHT Sarisgang Statenj

De Havenloods | 1972 | | pagina 3