Rotterdammertjes komen glansrijk door kwartfinale KRO-kinderzangfestival Pro Gastarbeiders geeft alfabetiseringscursus VRAGEN OVER BOOTTOCHT ANTIEKBEURS IN RMERAHAL CORRECTS RADIO-HI-FI KLEUREN-TV VIDEO-SHOW Evenals vorig jaar krijgt de Rivièrahal van diergaarde Blijdorp in Rotterdam een antiekbeurs binnen de muren. Op 24, 25 en 26 maart zal een 45-tal standhouders een grote variatie aan artikelen tentoonstellen. Er zullen antieke meubelen, klokken, sieraden, wapens, munten, schilderijen en veel kristallen, porceleinen, bronzen en tinnen voorwerpen te zien zijn. 65-plussen hebben 'een reductie op de entreeprijs, terwijl men zonder bijbetaling tegelijkertijd de dierentuin kan bezoekem Van leer trekken tegen pensionhouders die buitenlandse arbeiders tegen woekerprijzen te logeren, lees: te grazen nemen is niet het enige waarmee het Aktiekomitee Pro Gastarbeiders zich bezighoudt. Al in februari 1970 is het Aktiekomitee begonnen met het geven van Nederlandse les aan buitenlandse arbeiders, maar de lesmethode liet tot nu toe veel te wensen over. Er waren eigenlijk geen leermiddelen, want de lagere schoolboeken waren voor dit doel niet geschikt. Er werd gebruik gemaakt van plaatjes, foto's, zelfgemaakte tekeningen, letterdozen enz. Dit probleem is echter nu verleden tijd. Er is een speciale alfabetiserings methode ontwikkeld, door Nelly Soe- tens van het Aktiekomitee, die zelf lerares Spaans is en dus inzicht heeft in de moeilijkheden die zich bij het taal onderricht kunnen voordoen. Deze cursus, die uniek is in ons land, heeft een tweeledig doel: namelijk de bui tenlandse arbeiders die niet kunnen lezen of schrijven en/of een ander letterschrift hebben zoals de Grieken en de Marokkanen, het alfabet en tegelijkertijd een groot aantal Neder landse woorden te leren. De cursus is geen taalcursus maar een alfabetiseringscursus. De leerlingen le ren geen zinnen en zinsconstructies, maar letters en woorden. En dat wordt dan gedaan met behulp van plaatjes, getekend door Hans Abelman, Hans v.d. Plas, Emile Puettmann en Karei' van Rooyen. Het lesboekje begint met de klinkers a, e, i, o en u waarbij dan steeds een aantal woorden met daarin de betreffende klinker in beeld wordt gebracht. De buitenlander kan zodoen de zien welke dingen de Nederlander bedoelt als hij bijvoorbeeld „arm" zegt, of „jas" of „tas". Na de klinkers De door De Havenloods en Het Zuiden georganiseerde dagtochten per Rijnkruiser op 28, 29 en 30 april en op 1 mei leveren nogal wat vragen op. In het algemeen kunnen wij de volgende antwoorden geven. Ook bij niet ideale weersomstandigheden zit u droog en warm. De totale vaarroute* is ongeveer 110 km (8 uur varen). Uit en thuis is de KD-aanlegsteiger aan de Maasboulevard tegenover de Willem Ruyslaan Rotterdam. De warme lunch is gevarieerd. Als menu houden wij aan: soep, half haantje, diverse groenten, aardappelen en ananas met slagroom. De route is: 9.30 uur de Nieuwe- en Oude Maas naar Dordrecht, vervolgens het Merwedekanaal (Gorinchem) verder Merwede, Noord langs Kinderdijk naar Rotterdam. De Loreley kan drieduizend personen vervoeren. Wü boeken niet meer dan ten hoogste 900 personen, waardoor de bewegings vrijheid niet in gevaar komt. Op deze tochten zal per microfoon toelichting op wat er te zien is gegeven worden. De prijs tenslotte is f 26,60 per persoon, alles inbegrepen; dus ook de koffie met koek en de thee met cake. Boekingsadressen zijn: Rotterdam: Eendrachtsweg 25; Prins Hendrikkade 14 (Noordereiland); Dordtselaan 139. Vlaardingen: Hoogstraat 122; Krimpen a.d. IJssel: Weteringsingel 9. komen de dubbelklanken zoals eu, oe au, ei, en ij en daarna de medeklinkers „Deze woordenlijst bevat woorden, dit bijna dagelijks worden gebruikt", aldu mevrouw Soetens. „In de lessen zullei deze woorden in eenvoudig zinsver band worden gebruikt. Afhankelijl van de snelheid waarmee hij leert, za de buitenlandse arbeider 'zich in drit tot zes maanden in begrijpelijk Neder lands kunnen uitdrukken. Daarna kat hij doorstromen naar het talenprakti cum. Daarheen kunnen trouwens ooi diegenen die wèl kunnen lezen et schrijven in hun eigen taal, voorzove. deze het Latijnse letterschrift kent dus Spanjaarden, Italianen en Portuge zen. Het bezwaar bij dit Talenprakti cum is wel dat zij er op dinsdag- o: donderdagavond terecht kunnen; dat it moeilijk voor de mensen met wisselen de diensten. Ons doel als Aktiekomitee is uiteinde lijk, de buitenlandse arbeider bewus te maken van zijn situatie. En dat kui je alleen maar doen als je met hen kunt converseren. Die bewustwordinj vinden wij veel belangrijker dan eer uitgebreide lascursus. Als zo'n mar terugkeert naar zijn geboortestreek waar geen industrie is en waar alleer wat schaapherders wonen begint-i< met z'n lascursus ook niet veel". Overigens zijn voor de alfabetisering» cursus die zondagsmiddags wordt gege ven (aanvang twee uur) in de schoo aan de Van Brakelstraat 32 en in ,,'t Vlot" Heemraadssingel 191 (beide in Rotterdam) nog vrijwilligers nodig, die les willen geven. Het Aktiekomitee Pre Gastarbeiders doet hiertoe een beroep op scholieren en gepensioneerde on derwijzers. Zü kunnen zich recht streeks melden op de cursusadressen, Wie vooraf inlichtingen Wil, kan con tact opnemen met mevrouw Janssen, tel. 010- 152546. De cursus wordt gevolgd door 40 Marokkanen, Span jaarden, Grieken en Kaap-Verdianen en door 40 Turken. dinsdag 21 maart 1972 21e jaargang no. 12 EDITIE SCHIEDAM VPRSCHMNT OP n.NSUAfi EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.Q.--HÖ5f5kANT. PR!NS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.21.7C Het is nog nooit gebeurd bij de prestatieloóp van De Havenloods dat men aart mensen, die op het strandbad lagen te zonnen moest vragen om een stukje opzij te gaan, omdat er duizenden lopers in aantocht waren. Nog nooit waren er bij de weer doorPAC perfect georganiseerde prestatieloop door het Kralingsebos zoveel toeschouwers. Het aantal deelnemers was weer ruim 2200 en evenals vorig jaar lostte Eddy Pieters Graafland het startschot voor de lopers en loopsters van de vijf en 7 1/2 kilometer. De Rotterdamse atletiekvereniging „Pro Patria-A.L.O. Combinatie" zorgde bij de finish voor een goede opvang in de daar opgestelde „luiken". Iedereen kreeg een pakje kauwgom en de begeerde medaille met de afbeelding van Fanny Blankers Koen (sommigen krijgen de medaille nog deze week thuisgestuurd). Onder de deelnemers werden na afloop tien paar Power sportschoenen verloot, die de winnaars zaterdagmorgen om 11 uur kunnen afhalen in het sportcentrum van Eddy Pieters Graafland aan de Langenhorst 387, Rotterdam-Zuid. Het zijn de volgende gelukkigen: unaer ae ij jaar. M. ten Doesschate, Terbregseweg55, Rotterdam', A. v.d. Wilt, Ringvaartweg 150, Rotterdam; Dick Quint, Paltroklaan 57, Rotterdam; Bram van Tongeren, Mozartlaan 150, Rotterdam; Corrie Dieterich, Mozartlaan 150, Rotterdam. 15 jaar en ouder. 1. Rob van Vliet, Rijsoord, 18 min. 42 sec.; 2. Wim Kreukniet, Vlaardingen, 19 min. 03 sec.; 3. R. Andriessen, Rotterdam, 19 min. 18 sec.; 4. A. v. Dorp Vlaardingen; 5. F. Hoogerwerf, Rotterdam; 6. André v.d. Sar, Maassluis; 7. J. Rüter, Rotterdam; 8. O. A. v. Rutten, Berkel (ZH); 9. P. Bauman, Goudswaard;- 10. B.J. A Iderliesten, Nw. Lekkerland. Volgorde aankomst 7,5 km. 1. G. v.d. Berg, Vlaardingen, 22 min. 33 sec.; 2. P. v. Schie, Kwintsheul, 23 min. 04 sec.; 3. H. Biemond, Bleiswijk, 23 min. 15 sec.; 4. P. Muller, Amsterdam;5. H. Meiburg, Zuidland; 6. F. J. Rietveld, Haastrecht; 7. H. Boon, Ammerstol; 8. N. Sleeuwenhoek, Stolwijk; 9. J. W. Ruigrok, Rotterdam; 10. J. Helmond, Gouda. Scholen met een groot dantal deelnemers: 1. De Hildegaertschool, R'dam 225 deeln.;2. Dr. Gunningschool, Cap. a.d. IJssel 90 deeln., 3. 't Slot, Cap. a.d. IJssel, 82 deeln., 4. De Vonk, R'dam 65 deeln. H de Graaf, Vredenoordlaan 16c, Rotterdam; Gerrit Spiering, IJsclubstraat 47, Rotterdam; W. Kleijn, Elektroweg 36a, Rotterdam; Mevr. Hantelman, Vincken- brinckstr. 131, Rotterdam; L. M. Suurland, Corn. Houtmanstraat 4, Capelle a.d. IJssel. Van Nelle heeft nieuwe wielerploeg Vorige week heeft Van Nelle de wieler ploeg voor dit jaar voorgesteld. In de Van Nelle-ploeg zijn 12 amateur-ren ners opgenomen: Wim Breukel, Peter Heijster, Alex Knossenburg, Henk Lammers, Bert van Dorth, Leo Boose, Gerard den Hartog, Johan Olsthoorn, Johan Blijleven, René Beusekamp, Theo Joore en Jan Stam. Jan Stam was in 1969 kampioen van Nederland bij de nieuwelingen. Zaterdag start de ploeg in de ronde van Zuid-Holland. Andere koersen, die zul len worden gereden, zijn onder andere de rondes van Drenthe, Noord-Hol land, Gelderland en Limburg en de Omloop van de Kempen. Als ploeglei der-manager zal de heer J. van Vliet optreden. Niet voor de poes In de Bijenkorffilialen in Amster dam, Den Haag, Eindhoven en Rotterdam worden morgen, woensdag 22 maart, om 14.30 uur 50 kinderen met hun poezen ver wacht. De mooiste poes van elk filiaal zal met de eigenaar op 29 maart in Amsterdam aanwezig zijn om uit te maken welke de aller mooiste is. De 200 poezen, die morgen meedingen, zijn overgeble ven van zo'n 10.000 gegadigden. De winnaar mag (zonder poes) met één der ouders een 8-daagse reis naar Disneyland in Florida (VS) maken. Passie -zangdienst In de Laurenskerk in Rotterdam wordt vrijdagavond 24 maart een passie-zang- dienst gehouden. Medewerking wordt verleend door de soliste Reinata Heemskerk, de trompettist Frans Vreugdenhil, de organisten Johann Th. Lemckert en Jan van Weelden en het koor Deo Cantemus o.l.v. Arie Pronk. Meditatie ds. N. Kleermaker. De dienst begint om acht uur. Zenuwachtig giechelend of onverschrokken rondkijkend komen ze voor het podium van de kleine Doelenzaal. Ook al houden ze zich nog zo flink, de spanning is voelbaar en iedere deelnemer is zich zijn aandeel in het grote gebeuren terdege bewust. Als de grote „regelaar" Wim Quint wat dwaze huppelpasjes laat zien, wordt er toch wel gelachen en wanneer dan het inzingen begint, zijn de zenuwen ondertussen wel verdwenen. De meester heft zijn arm en begeleid door Ru van Veen (dezelfde pianist die al jaren het muzikale deel van de Wim Kan Show verzorgt) zingen de schoolkoren die het tot de kwart finale in KRO's kinderzangfestival hebben gebracht, hun lied. De deelnemertjes aan deze uitgebreide anno 1972 leert dat een heel team van zangwedstrijd zijn allen leerlingen van radiomensen enkele maanden op stap een vierde, vijfde of zesde klas van een gaat, om op alle deelnemende scholen katholieke lagere school. Het is dit jaar een tweetal liedjes op de band op te voor de twaalfde maal dat de KRO een nemen. De zingende klassen kunnen dergelijk festival op poten zet. _Tot daarbij een keuze maken uit een tien- eind september 1971 konden alle r.k. tal liedjes, die elk jaar weer speciaal lagere scholen zich met één of meer voor het festival geschreve, worden, hogere klassen laten inschrijven. Maar Daarnaast mogen ze een lieaje uit het liefst 450 klassen van ruim 300 scho- eigen repertoire kiezen. Wanneer de len gaven aan die uitnodiging gevolg, liedjes opgenomen zijn, breekt voor de Wegens de enorme omvang van dit hele juryleden Paula van Alphen Ruf d B°s Tnii7ilra1* ceheuren is het voor de en Timmer een moeilijke tijd aan. organiserende omroep niet mogelijk, Niet minder dan 900 liedjes moeten om ook de niet-katholieke scholen aan worden beoordeeld m heel korte tijd de wedstrijd te laten deelnemen. Het alvorens men kan overgaan tot de kost Wim Quint de voormalige onder- kwart finales die in zes verschillende wijzer die jaren geleden bij de KRO pl«t»n in het land gehouden worden afdeling jeugdprogramma's terecht Van deze finales, waaraan telkens zo n kwamen die toen iets aan het zangon- 15 klassen deelnemen, worden radio- derriebt op scholen wilde gaan doen, al opnamen gemaakt. Twee koren van moeite genoeg samen met zijn staf het elke groep gaan door naar de halve Ken°3f6 8CbeUren g°ede futyklippen omzeiM hebbenkomen banen te leiden. Jdany ^de finale terecht die zowel op Aan de voorrondes van het festival de radio als op de beeldbuis wordt namen dit jaar circa 18.000 kinderen uitgezonden. deel. Elk jaar wordt de belangstelling De beloning die het winnende koor groter en bij het tiende festival speelde uiteindelijk mee naar huis mag nemen men al met de gedachte om er maar niet gering: de eerste prijswinnaars mee te stoppen,.omdat het organisato- een zilveren stemvork (als wis- risch en fingncieel zo n moeilijke zaak sel ijs) en een reisje naar Beiglë, waar werd. De deelnemende scholen oefen- zevVOOI de BRX mogen optreden. Het Hen toen echter zo n druk uit, dat men koQr da{ Qp de tweede, respectievelijk besloot toch maar door te gaan. derde plaats eindigt, krijgt een geld- nT j nriis van f 350,-of f 150,-, waarover Maanden op stap de kJas dan niet na jnspraak van de De praktijk van het kinderzangfestival meester of Juf>zelf ma« beschikken. De 14 kotpn die in de Rotterdamse Doelen op aandoenlijke wijze hun best deden om voor de halve finale ge plaatst te worden, waren uiteraard zo ver nog lang niet, maar deze jongens en meisjes, die de provincies Zuid-Holland en Zeeland vertegenwoordigen, beleef den in ieder geval wél een spannende en interessante middag. Al dat opwin dende gebeuren rond een radio-opna me, het luisteren naar elkaar (men was royaal met applaus), het reisje naar Rotterdam en bovendien de kans op een plaats in de halve finale, dit alles was een gebeuren waarover op school nog lang zal worden nagepraat. Aan het einde van de lange middag, toen Wim Quint de uitslag bekend maakte, wisten de verliezers de tegen valler sportief te verwerken. Tenslotte kon niet iedereen even goed zijn Als allerbeste kwam de vijfde klas van de Mrg. Bekkersschool uit Rotterdam-IJs- selmonde te voorschijn. De Sint Jozef school uit Katwijk aan de Rijn en de; Sint Willibrordusschool uit Hulst ein digden beide met een gelijk aantal punten op de tweede plaats en gingen daarom ook alle twee door naar de volgende ronde. Alle kinderen kunnen zichzelf beluiste ren op zondag 16 april 'smiddags van 1.15 tot 2.15 uur, wanneer het in de Doelen opgenomen programma wordt uitgezonden. Voor de kinderen die het niet haalden is dit een aardige pleister op de wonde, zoals trouwens ook het flesje prik en de speciale festival ball point, die zij van de KRO kregen aangeboden. Dat hadden ze, naast een flinke dosis muzikaal plezier, er toch in ieder geval aan overgehouden.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1