„Ommezwaai" van banketbakkerij naar dienstverlenende sector „Lomblem-kermis" voor werk pater Dupont Kermisfestijn L.O.M. school Raadslid Van Dijck weg uit Schiedam Koopkracht in Kethel MINERVAlfl KUNSTGEBITTEN KUNSTGEBITTEN nr njn S D .TTTT7 modestoffen SLAAPBANKEN Actie op Spieringshoek In het kader van het 10-jarig bestaan van de W.A. Lieflandschool, openbare L.O.M.-school aan de Fahrenheitstraat in Schiedam wordt op zaterdag 25 maart in de school een „kermisfestijn" gehouden (van 11-18 uur). Het feest is voorbereid door een werk groep bestaande uit leden van de ou dercommissie en het personeel van de school. De reünie-commissie van de school roept oud-leerlingen op om op zaterdag 25 maart tussen 11-17 uur naar het schoolgebouw te komen. Er zullen films en dia's uit de oude doos worden gedraaid. Het doel van de festiviteiten is geld bijeen te brengen voor een cadeau bij het in gebruik nemen van de nieuw bouw. Waarschijnlijk zal na de grote vakantie de nieuwbouw aan de Bea- trixlaan betrokken worden met o.a. een voor Schiedam en omgeving geheel nieuwe mogelijkheid voor de opvang van kleuters. Landelijk is van de sinds 1967 bestaande mogelijkheid aan de L.O.M.-school een kleuterafdeling te verbinden nog maar weinig gebruik gemaakt. Op zaterdag 15 april (bij slecht weer 22 april) zal een strandwandeltocht worden gehouden Hoek van Holland- Scheveningen van 16 km. 40 jaar MAASKANT BEHANGSEL Gezelligheid PerroV SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.Q. HOOFDKANT. PR INS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Donderdag 23 maart 1972 21e jaargang no. 12 In het geheel van winkelvoorzieningen in Groenoord-Kethel, ligt het zwaarte punt uiteraard bij het winkelcentrum Kethel, dat weer ondergeschikt is aan het winkelapparaat in de Schiedamse city, zoals dat nu zal worden uitge breid. Een kwantitatieve benadering van de in Kethel aanwezige koop kracht die naar verwachting in de wijk zal worden besteed levert het volgende beeld op. mate verzekerd. Medegedeeld wordt, dat de Hema als gevolg van gewijzigde inzichten in bedrijfsvoering, zich niet in het centrum zal vestigen. Aanvankelijk was gedacht aan het ma ken van een voetgangersbrug over de Zwaluwlaan ten dienste van bewoners aan de zuid-zijde van het centrum, de brug is nu vervangen door een tunnel, die op het pleincentrum zal uitkomen. De winkel aan de Broersvest of zoals ook velen zeggen het Koemarktplein. ««•-DEALER CkA#/ Vorige week werd bij de Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting in Schiedam een „open huis" gehou den. Eenmaal per jaar worden de resultaten van de cursisten tentoonge steld. Dan blijkt weer welke bijzondere resultaten de verschillende cursussen hebben. Vooral kunstwerkjes waren er te zien van de cursus „wandkleden maken" en „creatief handwerk". Ook de cursus naaien leverde bijzondere resultaten op. De cursussen worden nog gehouden tot juni, daarna begint eind augustus weer een nieuwe reeks van lessen. Op het ogenblik zijn er nog vier plaatsen open voor de cursus „kleine karweitjes in huis". Zodra zich hiervoor vier dames of heren hebben opgegeven gaat deze cursus van start. Een bijzonder praktische cursus, die wordt gegeven door een leraar van de Technische School. De cursisten leren eenvoudige kleine klusjes opknappen, zoals een nieuw leertje in de kraan zetten, kar weitjes op electrisch gebied, behangen en noem maar op. Belangstellenden kunnen zich opgeven aan het kantoor van de Stichting, Korte Dam 5, Schiedam, telefoon 264781, overdag. Er wordt uitgegaan van 14.000 wonin gen met 45.000 consumenten. Dit geeft als koopkracht aan voedings- en genotmiddelen een totaalbedrag van bijna 65 miljoen (1425,- per persoon) en ruim 68 miljoen overige diensten en goederen (f.1515,- per persoon), totaal dus ruim 132 miljoen per jaar. Aangenomen mag worden, dat deze cijfers voor 1972 ongeveer 15-20 pro cent hoger zullen liggen. Voor Kethel- centrum wordt dan de totale besteding gesteld op ruim 78 miljoen. Berekend werd, dat totaal 10.200 m2 winkel ruimte nodig zal zijn. Het blijkt dat tenminste 55 miljoen van de in Kethel aanwezige koopkracht elders zal wor den besteed, waarbij uiteraard de city Schiedam een belangrijke rol zal gaan spelen. Volgens de huidige stand van zaken zal Vroom en Dreesmann N.V. zich in het winkelcentrum vestigen, terwijl er daarnaast twee grote supermarkten worden opgenomen. Hiermede is, al dus het rapport, de aantrekkingskracht van het wijkwinkelcentrum in hoge REPARATIES binnen 30 min. gereed Ouderen 10% korting. Speciaal adres voor ééndagsbehandeling. B.T.V. ZALENCENTRUM LOMMERRIJK BLIJFT uniek Voor diner, jubilea, receptie en feest avond, 6 zalen van 8 tot 800 per sonen. Billijke prijzen. Ruime parkeermogelijkheid STRAATWEG 99 R'DAM Hillegersberg TEL. 18.13.09 HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a MAISON VAN DOOREMAALEN 00K IN V. REE0WIJK - PASSAGE r®®drino TEKENMATERIAAL PASSAGE 7 SCHIEDAM Vijf dagen Parijs De door ons georganiseerde vijf daagse reis naar Parijs was in enkele dagen uitverkocht. Om de vele teleurgestelden tege moet te komen, wordt in mei een extra reis ingelast van 18 tot en met 22 mei. Het vertrek is 's morgens om 8.15 uur vanaf de Westblaak tegenover Cinera ma. In Parijs wordt overnacht in hotel Paris-Lyon Palace. Er zijn in de lichtstad diverse rond ritten en een tocht naar Versail les. De prijs is f. 259.50 per persoon (éénpersoonskamer f. 17.50 toeslag) inclusief logies en alle maaltijden in hotel, kof fietafel op heen- en terugweg en groot afscheidsdiner bij Breda. Boekingen aan onze kantoren Eendrachtsweg 25, Rotterdam en Hoogstraat 122, Vlaardin- gen. Het doel van de actie lag aanvankelijk wat lager nl. tien gereedschapskisten, maar iedereen werd steeds enthousias ter, zodat er nu 20 kisten moeten komen. Eén gereedschapskist kost f. 433,65. Het was pater H. .Maassen, die de eerste duw tot de kermis gaf. Toen hij kennis had genomen van het schrijven van pater Dupont, liet hij het er niet bijzitten en stelde zich in verbinding met de Spieringshoek-gemeenschap. Daar was men al dadelijk enthousiast en er werden zes werkgroepen ge vormd. Iedereen kreeg een eigen taak en er werd zelfs een voorlichtingsgroep opgericht, die de plannen ontvouwde in tegenwoordigheid van pater Maas sen, docent J. Raaymakers en de heer J. Kerpels, namens de ouders van de leerlingen. Voor het feest is een oppervlakte van 1500 m2 beschikbaar. Een greep uit enkele activiteiten; er komt een schiet tent, sjoelbakken, een paardenrace- baan, een bloementent, een palingtent, een Weinstube, een Italiaans restau rant, een vrolijke keuken, een antiek en rommelmarkt en een autoracebaan. Er zijn bijzonder mooie prijzen te winnen: er zijn zelfs kaartjes te winnen voor de volgende Europacup wedstrijd. Bij de prijzen is verder een bromfiets, een vierdaagse reis voor twee personen naar Londen en er worden bij aanko pen loten verstrekt. Er worden 30.000 folders in Schiedam verspreid en vele raambiljetten. Aan actie ontbreekt het dus niet in Spieringshoek Vrijdagavond 24 maart om 7 uur zal burgemeester Roelfsema de „Lomblem kermis" officieel openen. De kermis is dan geopend tot 24 uur, zaterdag van 14- 23 uur, zondag van 14-18 uur. En dan moeten de 20 gereedschapskisten mouwen gestoken, om de Lom- blem-kermis"die vrijdag 24, za terdag 25 en zondag 26 maart wordt gehouden tot een succes te maken. Enorme sortering; vraag folders. Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010- 138018. Deze maand bezoekt de heer E. J. M. van Dijck voor de laatste maal de vergadering van de Schiedamse gemeenteraad. Als KVP-raadslid had hij één jaar zitting in de raad. Per 1 mei verhuist hij naar Someren in Noord-Brabant, waar hij directeur wordt van een verzorgingstehuis voor bejaarden. Een „ommezwaai" van de heer Van Dijck, die tot nu toe een banketbakkerszaak aan het Broersvest heeft geleid. Tot Pasen blijft de zaak nog open, daarna wordt het bedrijf, dat 46 jaar in Schiedam gevestigd is geweest, gesloten. Van Dijck: „Men kent je als een bepaalde figuur, op een bepaalde plaats. Vandaar dat de mensen toch wel even verbaasd zijn als ze horen dat je weggaat. Zo bijzonder is dat echter niet. Zoiets groeit langzaam. Een aantal factoren speelt daarin mee. Het heeft natuurlijk sterk met persoonlijke veranderingen te maken. Dat speelt natuurlijk ook mee in de beslissing het bedrijf te sluiten. Ik kan best tot m'n 65ste jaar blijven bakken. De vraag is echter: kan ik dit bedrijf zo voort blijven zetten of moet ik het dienstbetoon afhakken en er éen rauwdouw bedrijf van maken? Door zijn werk in vele commissies kreeg de heer Van Dijck belangstelling voor sociale problemen. Hij volgde een studie op het gebied van de sociale dienstverlening en economie. Bepaalde facetten van dienstbetoon en het ele ment van zakelijk bestuur trekken hem aan. In de gemeenteraad had hij zitting in de commissies voor onderwijs, volksgezondheid en stadsontwikkeling. Binnenstad „Die laatste commissie, trok mij het meeste aan. Je bent over iets aan het meedenken en meecreëren, terwijl bij voorbeeld de commissie onderwijs meer een goedkeuren is. De plannen voor de vernieuwing van de binnen stad, zoals die ér nu liggen, vind ik reële plannen. De vorige waren te hoog gegrepen. Gunstig is het aantrekken van grote warenhuizen. We hebben nu de ver nieuwde Hema en C. A. komt bin-i nenkort. We moeten mijns inziens een binnenstad krijgen, waar oud en nieuw samengaan, waar beide voor een gezel lige sfeer zorgen. Ook de kleinere bedrijven moeten daarin een plaats krijgen. Er wordt in de commissies gesproken over een commissie voor het midden- en kleinbedrijf. Dat is erg nuttig geloof ik. Het is gewoon nood zakelijk dat de middenstander inspraak heeft en een eigen inbreng. Het is fout om als er klachten zijn zonder meer de schuld aan de overheid te geven, dat vind ik goedkoop. Wat de binnenstadplannen betreft, inspraak daarover vond ik maximaal. Ik ben ervan overtuigd dat de mensen die geïnteresseerd zijn en die op vergade ringen zijn geweest net zoveel kunnen weten als ik". Oppositie Over zijn lidmaatschap van de gemeen teraad zegt Van Dijck: „Het is één jaar geweest, maar het lijkt een hele perio de. Ik vind het jammer, dat de prot. chr. partijen in de oppositie zijn ge drongen. We zitten nu na de wethou derscrisis in een positie, die we zelf niet hadden willen continueren. Fu nest voor Schiedam is dat men wil polariseren. Je houdt een situatie van spanningen en scherpe tegenstellingen in een groep. De boel komt hierdoor veel minder soepel tot stand. Deze situatie is gewoon niet prettig, niet voor de raadsleden en ook niet voor het college. Ik vind het wel jammer om uit het raadswerk te gaan. Over politie ke ambities in Someren heb ik nog geen enkele gedachte. Daar worden de raadsleden trouwens niet partij-poli tiek gekozen. Daar stemt men op de lijst-Jansen enz.". De heer Van Dijck is optimistisch gestemd over de toekomst van Schie dam. „Schiedam komt niet achteraan, het is nog niet te laat, we maken een stadscentrum, dat gericht is op de toekomst. Als dat klaar is over 10-20 jaar, dan zijn de winkelcentra in de omliggende plaatsen alweer verouderd en dan heeft Schiedam een eigentijds stadscentrum". Hanneke Schreurs De 1100 leerlingen van de Scho- lengemeenschap Spieringshoek in Schiedam gaan zich inzetten om pater Am. Dupont, missionaris in Lamelera op het eiland Lomblem aan 20 gereedschapskisten te hel pen. De leerlingen hebben daar voor al weken de handen uit de De firma Van Dijck is sinds 1926 gevestigd op de Broersvest 7. Eerder was er in het pandje de chocolaterie van de dames Nederpelt gevestigd. De zaak werd overgenomen door de heer Van Dijck sr., die er een banketbakke rij van maakte. Natte vinger Zijn zoon: „Ik geloof, dat wij één van de oudste banketbakkers in Schiedam zijn en dan wel specifieke banketbak kers. Onze specialiteiten zijn in het najaar de zachte chocolade borstplaat, meer het natte vinger-werk zoals we dat in banketbakkerskringen noemen, een feeling voor het produkt. Dat gaat eigenlijk zo van vader op zoon. Verder hadden we een eigen soort zoute koek jes. Vroeger hadden we er ook een kokerij bij. We verzorgden complete maaltijden aan huis. Soms bestonden die maaltijden uit zeven gangen. Dat kon toen nog, de mensen waren groot behuisd en vierden een trouwerij, fees ten ter gelegenheid van een communie e.d. met een uitgebreide maaltijd thuis. Die klantenkring is echter uitgestor- Monteur Eén van de oorzaken om het bedrijf te sluiten is voor de heer Van Dijck dat het tegenwoordig steeds moeilijker wordt om als speciaalzaak te blijven bestaan. „Wij maken het produkt dat uiteindelijk tot stand komt helemaal zelf vanaf de grondstof. Dat gebeurt niet zo veel meer. Het ambacht in z'n oude vorm verdwijnt. Je wordt eigen lijk verplicht een soort monteur van onderdelen te gaan worden. Die facet ten, die het vak boeiend maken vallen af en de bedrijfsvoering wordt steeds moeilijker. Kijk, bij mij kunnen de mensen bij voorbeeld nog een driehoekige taart bestellen, ik noem maar wat. Dat kan over een poosje niet meer. Dan heb ik taarten in voorraad, maar dat zijn alleen ronde en ovale. Kijk maar om je heen, steeds meer kleine en gespeciali seerde zaakjes gaan eraan. Daarom is het nuttig dat de middenstander zich afvraagt of hij nog zo kan doorgaan". De heer Van Dijck: middenstander moet zich afvragen of hij nog zo kan doorgaan. de ooievaar

De Havenloods | 1972 | | pagina 1