Een goede haan vecht zich dood Bibliotheek voor zeevarenden en schippers samen in een ruimte BELGEN HOLDEN VAN SPELLETJES 5 dagen naar Parijs - f*> «f Dennis Meadows komt rapport aan club van Rome toelichten door vrouwelijk schoon. Vrijdag werd aan de Schiedamsedijk 57a-58a in Rotterdam de nieuwe bibli otheek van de Stichting Gemeenschap pelijke Bibliotheek voor Zeevarenden en de Stichting Centrale Schippersbi- bliotheek officieel geopend. Dat ge beurde door het luiden van een scheepsbel door de auteurs Kees Borst lap en Jan Noordegraaf. Beide bibliotheken (het blijven aparte Stichtingen) zijn nu ondergebracht in één ruimte van waaruit elke week honderden boeken worden uitgeleend aan schippers en zeevarenden. De Cen trale Schippersbibliotheek wefd in 1956 opgericht op initiatief van de Nederlandse Hervormde Kerk die tot 1964 het werk ook financieel heeft gedragen. Sinds 1964 is er echter een rijkssubsidie voor dit bijzondere biblio theekwerk. Of het niets is! In de periode van 20 tot 25 april zullen vier inwoners van Rotter dam de leeftijd van 100 jaar of hoger bereiken. Zo wordt op donderdag 20 april de in het Bejaardencentrum „Arcadia" (Apollostraat 163) wo nende mevrouw M. J. J. de Lange- Gest 100 jaar. Een dag later viert de heer W. Hameëtman aan de Hamelstraat 4b zijn 101e verjaar dag. Op 24 april is mevrouw C. M. Emmerie-van IJzeren, wonende in het Bejaardentehuis Haegen- burgh" Vredehagen102 jaar. Mevrouw J. J. Gaanderse-de Korte, Grindweg 139, bereikt 25 april de leeftijd van 101 jaar. De bibliotheek voorziet opvarenden van Rijn- en binnenvaartschepen, die door hun verblijf aan boord niet in de gelegenheid zijn gebruik te maken van walbibliotheken, van lectuur. Vanuit het centrale depot in Rotterdam wordt een 13-tal depöts beheerd, elk met een vaste boekencollectie. De depóts zijn gevestigd in centra langs de waterwe gen in Nederland, België en Duitsland. In ieder depot kunnen boeken geleend of geruild worden. In Antwerpen ge leende boeken kunnen bijvoorbeeld in Lobith worden omgeruild voor boeken die dan weer in Mannheim kunnen worden ingeleverd. In kisten Directrice van de beide bibliotheken is mejuffrouw E. Kaars. „Het totale bezit van de Schippersbibliotheek omvat 21.000 boeken, de bibliotheek voor Zeevarenden heeft op hef ogenblik ongeveer 90.000 boeken en 1400 boe kenkisten, waarin de boeken over de wereldzeeën zwerven. Ieder jaar wordt wel 10 procent van de boeken vervan gen. Dat zijn dus per jaar ongeveer 10.000 boeken. Boeken die afgeschre ven worden doordat ze beschadigd zijn of .kisten die verdwijnen doordat het schip vergaat. Van de 1400 kisten staan er ongeveer tien thuis, de rest is onderweg, voor een paar maanden of zelfs voor jaren. Zo is er een kist die als sinds 1959 zoek is". De bibliotheek voor Zeevarenden werd in 1947 opgericht door de Nederlandse Zeemans Centrale en de Nederlandse Christen Zeelieden Vereniging. Tijdens de Tweede Wereldoorlog echter wer den de nog varende coasters reeds van lectuur voorzien. De vooruitgang van de lectuurvoorziening van de biblio theek is mede te danken aan de steeds toenemende groei van de Nederlandse Koopvaardij. In 1966 werd ook het werk van deze bibliotheek gesubsi dieerd. De concentratie in de scheepvaart en de vermindering van het aantal koop vaardijschepen onder Nederlandse vlag in de laatste jaren vormden mede aanleiding tot het samengaan met de scheepsbibliotheek „Stella Maris", wat resulteerde in het ontstaan van de „Gemeenschappelijke Bibliotheek voor Zeevarenden" op 1 januari 1971. Een opmerkelijk feit is echter dat de jaar cijfers van de bibliotheek niet vermin deren, maar zelfs elk jaar een stijging Mej. Kaars: „De bibliotheek voor Zee varenden heeft zowel romans als popu lair wetenschappelijke boeken in bezit. Bij deze populair wetenschappelijke boeken zijn 4000 Spaanse en Portuge se boeken. Verder zijn er veel Engels# pockets en wat Franse en Duitse boe ken. We hebben alle mogelijke moeite gedaan om ook Chinese en Indonesi sche boeken in ons bezit te krijgen. Daar is zo af en toe vraag naar, maar dat is ons niet gelukt. We zorgen verder ook voor tijdschriften op de schepen. Dat zijn de gebruikelijke tijd schriften zoals ze ook aan de wal in de leesportefeuille te vinden zijn. De con tributie wordt betaald door de scheep vaartmaatschappijen en is afhankelijk van het bruto tonnage van het schip". dinsdag 11 april 1972 21e jaargang no. 15 EDITIE SCHIEDAM ERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Zaterdag 15 april zal professor Dennis L._ Meadows van het Massachusetts Institute of Technology als gast van de Raad voor Milieudefensie (RMD) voor de eerste maal in Europa in het openbaar spreken over het onder zijn leiding vervaardigde rapport aan de Club van Rome. Dit vindt plaats tijdens het congres „The limits to growth" (van 11 tot 17 uur) in de aula van de Technische Hogeschool te Delft, dat door de Raad voor Milieudefensie wordt georganiseerd. Het M.I.T.-rapport is inmiddels in be- en de pers uitgenodigd. Iedereen, die werkte vorm door „Het Spectrum" in aan het congres wil deelnemen, kan dit de Aula-reeks uitgegeven. Het rapport doen door storting van f 25 (f 17.50 is reeds vele malen onderwerp van voor leden en donateurs van de RMD) discussie geweest. Een aantal weten- op het gironummer van de RMD schapsbeoefenaars en politici heeft 10.2000 te Amsterdam, ondervermel- voor zijn terrein reeds de consequen- ding van „congres 15/4". Een entree- ties uit het rapport getrokken. bewijs wordt dan -thuisgestuurd. In Eén van hen is professor V. C. Wynne- verband met de te verwachten grote Edwards,- Frs., University of Aberdeen en Voorzitter van de „Natural Environment Research Council". Pro fessor Wynne-Edwards zal tijdens het congres het rapport „Blueprint for Survival" nader toelichten. Dit weten schappelijke rapport is reeds in Enge land uitgegeven. Een Nederlandse be- werking wordt binnenkort door de Raad voor Milieudefensie gepubli ceerd. Tot slot zal een forumdiscussie worden gehouden met medewerking van internationaal bekende weten schapsbeoefenaars. Voor "het congres zijn vertegenwoordi gers van de Nederlandse industrie, de overheid, de wetenschappelijke wereld opkomst zullen de toegangskaarten ii volgorde van binnenkomst worden be handeld. een overwinnaar, maar kunnen ook inzetten op een onbesliste uitslag. Daarbjj bedienen ze zich van een gro tendeels onverstaanbaar jargon en er wordt niets genoteerd, omdat alles zich voltrekt volgens ongeschreven wetten. Toch schijnt er nooit verwarring of onenigheid te ontstaan. Na afloop, bij een glas Maespils of „doubble" schui ven ze elkaar gedwee de bankbiljetten toe. Zonodig schijnen er door een .arbiter uitspraken te worden gedaan, waar men zich zonder tegenspraak bij neerlegt. Op deze februaridag ergens in de Kem pen geven de twee hanen blijk van een ongelofelijk uithoudingsvermogen. Na een half uur zijn ze, zwaaiend* op de poten, nog verbeten genoeg om zich in eikaars nek vast te bijten, als ze een korte wapenstilstand sluiten. De stop watches worden weer ingedrukt. Hun uitputting is nu duidelijk; de twee koppen zakken langzaam, als in een vertraagde film, naar beneden, tot ze de grond raken. Wat nu nog op de twee krachtige poten staat is een bloedrode, kleverige massa veren, waarin ook geen ogen meer te zien zijn. Even tevoren is trouwens reeds geroepen, dat de ene haan „een sche le" is geworden, hetgeen betekent dat hem een oog is uitgepikt. Slaagt hij erin deze verschrikkingen te overleven, dan zal hij voortaan uitsluitend tegen een andere éénoog mogen vechten. Zo willen het de oude wetten van dit wrede spel. De spanning breekt, als volgens de tijdwaarnemers twee minuten verstre ken zijn, waarin de hijgende dieren niet meer de kracht hebben kunnen opbrengen om elkaar te pikken of te trappen. Hun aggressiviteit, eerst lei dend tot een onstellende moordlust, is gedoofd. Elkaar overeind houdend wiegen ze heen en weer als gaven zij daarmee uiting aan een gevoel van vertedering. Dit bijeen schuilen van twee dieren op de rand van de dood heeft iets ontroerends. De oudere vrouw ziet het aan door haar donkere bril. Zjj heeft haar ogen geen moment afgewend, geen woord gewisseld met haar metgezel, die er ook wat gesoigneerder uitziet dan de andere, bezoekers en niet telkens op springt, schreeuwt .en gebaren maakt. De omstanders zijn teleurgesteld. Van de vechthaan wordt een totale oorlog verwacht. Het dier, veel groter van stuk dan een sexegenoot, die in Neder land tussen'zijn kippen loopt te pron ken, is een symbool van geweld en mannelijke kracht. Men voelt er alleen bewondering voor, nooit medelijden. „Een haan is geboren om te vechten", zeggen deze Belgen. Het liefst zien zij een tweekamp duidelijk beslist. Een gevecht mag ten hoogste 50 minuten duren; het komt echter voor, dat reeds binnen korte tijd een tegenstander gedood wordt door een steek in het hart. Veer in keel De twee, die op het punt staan te bezwijmen worden opgenomen. De eigenaars snijden een lange veer uit de staart en steken die in de keel, om verstikking door de hevige bloedingen tè voorkomen. Daarna gaan ze hun vogels liefderijk verplegen, in de hoop dat die van hun verwondingen genezen en binnen enkele maanden weer in de ring kunnen worden gezet. Extra- krachtvoer moet hen nieuwe strijdlust Opvoering toneelstuk De oudere vrouw ziet het aan door haar donkere bril. Als iedereen is teruggekeerd tot de werkelijkheid is er tijd voor een andere vorm van verstrooiing. Een schrale man en een vrouw in een leren jas nemen plaats achter een klaptafeltje, waarop een spel kaarten ligt uitge spreid. Een ander spel houden zij in de hand. Steelsgewijs, alsof zij dat doen met een hand die hen niet toebehoort, zetten de mannen muntstukken en bankbiljetten op de kaarten Er wordt geen woord gesproken, zij kijken langs elkaar heen, turen de hemel af of er boos weer op komst is. Informerend naar de achtergrond van dit verschijnsel krijg ik van de gieche lende kaartlegster te horen, dat er een gokje gewaagd kan worden voor een liefdadig doel. „Pakistaan", verklaart ze, na enig nadenken. Ik voel de wrevel om me heen en loop terug naar de met zand bestrooide cirkel vol bloedvlek ken, waar spoedig het spel met andere hanen zal worden hervat. Op dat moment lijkt het of een wind stoot over het land van de graaf jaagt. Kaarten fladderen zwart en rood door de lucht, de tafel is omgegooid, stoel tjes die er zoëven nog stonden klappen in elkaar en liggen weldra verspreid in de sneeuw. Men schreeuwt en fluistert elkaar paniekerig berichten toe die ik niet begrijp maar zoiets geladens heb ben, dat de groep plotseling uiteen stuift. Hanenmelkers maken zich uit de voeten met kisten vol gaten, waarin ze hun vogels hebben opgesloten. Ik kom terecht bij een smalle door gang, een plank over een sloot en laat me meedringen naar een uitbatingspa viljoen vlakbij het wedstrijdterrein. Het paar van de kaarttafel grist de uitrusting bij elkaar. Op het erf staat een Peugeot 404 met daarnaast twee mannen. De oudste is bezig de num mers van de tientallen geparkeerde Het wordt me vandaag allemaal op een presenteerblaadje aangeboden. Ik zie niet alleen eenhanengevecht, maar beleef ook'de sensatie van een overval door de politie, in dit geval „stillend- van de Binnenlandse Opsporings Briga- Van 18 tot en met 22 mei organiseert De Havenloods weer een 5-daagse reis naar Parijs. Ook nu zullen we in het Hotel Pafis-Lyon-Palace logeren, waar ook alle maaltijden gebruikt zullen worden. Met diverse rondritten zullen wij u geheel Parijs laten zien; wij maken een tocht naar Versailles en bovendien krijgt u gelegenheid om te winkelen. Wilt u extra theaterbezoek, de reislei der weet er alles van en de touringcar is steeds ter beschikking. De prijs bedraagt f259.50 per persoon (één persoonskamer f 17.50 toeslag) inclu sief logies en allé maaltijden in hotel, alle rondritten in Parijs, de tour naar Versailles, koffietafel op heen- en te- .ugweg en groot afscheidsdiner bij Breda. AKPG vraagt Jettinghof voor iogemententocht Het Aktiekomitee pro Gastarbeiders heeft wethouder H. W. Jettinghoff van volkshuisvesting voor de tweede maal uitgenodigd samen naar een aantal Rotterdamse logementen te gaan, op dat de wethouder zijn oordeel aan de praktijk kan toetsen. In het verleden organiseerde het AKPG diverse loge- mententochten, waaraan kamerleden, raadsleden, vakbondsmensen enz. deel namen. Het Aktiekomitee hoopt op deze ma nier de wethouder ertoe te brengen behalve de brandveiligheid ook andere normen voor sluiting te hanteren, in 'het bijzonder op het gebied van de hygiëne. Het AKPG hoopt, dat de wethouder dit keer op het verzoek zal ingaan, te meer daar'over het tot nu toe gevoerde sluitingsbei ei d noeal wat te zeggen valt. Tegen drie uur in de middag sluit zich de kring van een vijftigtal mannen om de kleine arena. Ze zijn bijeen op het land van een graaf wiens kasteel verderop in het glooiende landschap staat. tDe graaf vertoeft in Parijs. Hem treft dus geen blaam, voor het bloed dat zal gaan vloeien binnen de magische cirkel, afgezet met kippegaas. Het-gezelschap dat hier plaats neemt op gammele klapstoeltjes, moten boomstam en stukken beton van een afbraakpand wacht nerveus op de dingen die komen gaan. Er lopen voortdurend mannen uit de kring omte gaan wateren en telkens worden blikken geworpen op de naburige steenweg. Tegen betaling van 40 francs heb ik met klompen aan de voeten. Men een vodje papier ontvangen met de fluistert dat hooggeplaatste functiona- afdruk van een numeroteur. Het geldt rissen als rechters en artsen, niet zei- 1, toegangsbewijs ,0.SJS.aETÏ'Sk iTSfe Sb nig en illegaal ritueel, waarbij vreemde- schjp, wortt geb„eM door de lingen zoveel mogelijk worden ge- aanwezigheid van een omvangrijke, in weerd. Dankzij de voorspraak van en- jjet zwart geklede vrouw, die naast de kele onbetwiste kopstukken kan ik bestuurder van een dure statusautomo- voor het eerst in mijn leven een hanen- biel geen slecht figuur zou slaan. Zij zit gevecht bijwonen. Op nog geen twintig doodstil in de kring, gefascineerd door kilometer afstand van de grens ben ik de hanen die zich met de moed der getuige van een dermate wreed en wanhoop op elkaar blijven storten. Het ongenadig spel, dat in Nederland een bloed wordt stootsgewijs door de storm van verontwaardiging zou op- kwabbige hals gepompt, alsof daar hun wekken, als iemand waagde het daar te hart kl°Pt- Ze z«n te ™oe fwonten om op te sprmgen en elkaar de sporen organiseren. m het lichaam te rammen. Om dit FliriCllS wapen nog geduchter te maken hebben de eigenaren deze nog vrij jonge dieren Twee hanen, een witte en een zwarte, SpQren aangebonden van oudere in de gaan elkaar zo furieus te lijf, dat arena gesneuvelde hanen. Deze kleine binnen een kwartier het bloed uit de dolken zijn bevestigd op een soort snavels druipt en hun ogen verblindt, manchetje dat omwikkeld met draad Zij worden hartstochtelijk aangevuurd, om de ppten zit geklemd. Er zitten scheidsrechters in de kring, die hun stopwatch indrukken, telkens Naarmate de stn,d voortduurt ervaar dieren tegen elkaar aanhangen. Worden Zi/ vurgn riet aUeen dg vechters aan. de vijandelijkheden twee minuten ach- maar schreeuwen elkaar ook herhaal- tereen gestaakt, terwijl beide kempha- de lijk snauwerig toe in een vrijwel nen toch nog op hun poten staan, dan onverstaanbaar dialect. Toch komen er eindigt de strijd onbeslist. geen verwensingen over hun lippen. Ze zijn in de ban van het gokspel, dat Maar een echte hanenkamper (zoals de deze hanengevechten een extra opzwe- eigenaren worden genoemd) verwacht pind karakter geeft. Omdat hier spra- van zijn kampioen dat hij geen genoe- ke is van „klein spel", een gevecht gen neemt met een gelijk spel. Een voor hanen uit de regio (de deelnemers goede haan vecht zich dood, zeggen wonen binnen een straal van circa 50 zij. kilometer rond de arena) blijven de Ik sta als aan de grond genageld op het inzetten beperkt. Ze komen deze mid land van de graaf. Bijna alle mannen dag niet hoger dan duizend franc. dragen petten, sommige met een klep die over beide oren is neergelaten. Zij Onverstaanbaar Zfln gekleed in het soort duffelse jas dat boerse Vlamingen dragen en zou- Het goksysteem is moeilijk te door den model kunnen hebben gestaan gronden. De mannen wedden onder voor de hoekige, als ujt klei geformeer- ling en met grote flexibiliteit, want 'de plattelanders op de schilderijen van afhankelijk van de binnen de ring Permeke. Toch moeten er intellectue- geleverde prestaties kunnen ze Felkens len tussen zitten, vermomd als boeren hun inzet veranderenxZe kiezen zich voor goed doel Op dinsdag 18 april geeft de Toneel vereniging „Blij Contact" uit Blijdorp een voorstelling van de klucht „Een baby van 1000 weken" van Hans Nesna in gebouw „Palace", Zomerhof straat 15 in Rotterdam, aanvang 20 uur. Alle medewerking aan deze voor stelling is gratis, zodat de gehele op brengst bestemd wordt voor zes orga nisaties ter bestrijding der volksziek ten, t.w. Kon. Wilhelmina Fonds, Ned. Astma Fonds, Pr. Beatrixfonds, Emmabloem-tbcfonds, Ned. Hartstich ting en Nier Stichting Nederland, aan gesloten bij de Stichting Bevordering Volksgezondheid, Karei Doorman straat 111, Rotterdam-2. Nog een beperkt aantal toegangskaar ten ad f 3.— is dagelijks van 9—17 uur verkrijgbaar aan het bureau K. Door manstraat 111 (naast Piccolotheater).

De Havenloods | 1972 | | pagina 1