79.= "We zijn geen schaap met vijf poten" „Bmndblussen op tweede plaats, nadruk ligt op preventie" Sociaal raadsman Bijl: Commandant De Jager bij afscheid: Knippenberg brengt geschiedenis 2e wereldoorlog in voorpagina's DE HAVENLOODS, DONDERDAG 20 APRIL 1972 16-516 betaal nu minder 90x130 cm -T.V. DEFEKT "WIJ HELPEN DIREKT Gebr. de Veld ST. LIDUINASTR. 78A SCHIEDAM TEL. 26.86.38 OFF PHILIPS DEALE1T DAF MINERVA NW. MATHENESSERSTRAAT 45. ROTTERDAM. TEL.: 26.06.63 betaal nu minder DAF MINERVA NW. MATHENESSERSTRAAT 45. ROTTERDAM. TEL. 26.06.63. Bachplein officieel open Vanmorgen om 11 uur werd het nieu we winkelcentrum aan het Bachplein officieel door wethouder Bolmers wan Stadsontwikkeling geopend. Het cen trum werd onofficieel voor Pasen in gebruik genomen, hoewel toen nog niet alle winkels gereed waren. Géén schrift, of tel. best. Als U aan Ter Meulen denkt, denkt U aan voordeelelke advertentie weer, drukken wij de prijzen meer omlaag. Molton dekens in 3 maten, 90 x 130, 125 x 180 en 150 x 200 cm. Uit cW-prijsserie van f 5,95 t/m f 12,95 nu voor extra lage voorjaarsprijzen. Weer een aantrekkelijke aan bieding uit ons tuincentrum vaste planten, éénmaal geplant, voor jarenlang genot en sier in de tuin. Vuurdoorn (Pyracantha Orange Glow) in pot, een klimmer die in de herfst en winter Uw gevel in gloed zet met massa's oranje rode bessen (schimmel- en rot- vrij). Donkerblauwe konifeer (Cham, laws, column, glauca) met aard kluit Smal zuilvormige groei wijze met prachtige blauwe kleur. Groeit op elke bodem. Sneeuwbal (Viburnum Opulus). Een zeer waardevolle sierhees ter met een overvloed aan rode bessen en bloemen. Vanaf vrijdagmorgen 9'uur ver kopen wij in ons tuincentrum, op de 2e etage deze 3 vaste plan ten, eerste klas kweekproduk- ten, nu door el- De heer D. de Jager is een „self made" brandweercommandant. Hij bezat er duidelijk de vereiste eigenschappen voor. In de tijd dat hem de verantwoordelijkheid voor de brandweer en de brand veiligheid werd opgedragen, be stond er nog geen opleidings school voor officieren bij de brandweer. Die is er nu pas vijf jaar. „Ik heb toch een goede positie bereikt en daar ben ik dankbaar voor", zegt de com mandant, die per 1 mei zijn functie gaat neerleggen. Op zater dag 29 april zal hem door het gemeentebestuur een receptie worden aangeboden in de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam. Commandant De Jager is aan inter views gewend. Vooral na grote bran den en die zijn er tijdens zijn loopbaan heel wat in Schiedam geweest, zoals in de Baronie en recenter aan de Raam. Moeilijker is het al de scheepsbranden te herinneren, die zijn er heel wat geweest in de loop der jaren. bij de Schiedamse brandweer. Dat was om precies te zijn op 15 december 1942. De Jager had monteurswerk gedaan en de toenmalige commandant, de heer Alexander, vroeg hem bij het brandweercorps te komen. Hij werd aangesteld als monteur. In 1947 werd hij opzichter le klas, in 1948 opzich ter A, in 1954 hoofdopzichter, in 1959 hoofdopzichter A en in 1960 volgde zjjn benoeming tot comman dant als opvolger van ir. Moesker, die toen ook adjunct-directeur van ge meentewerken was. De Jager was dus de eerste commandant in volledige dienst. Het corps telde toen vier man, waarvan twee officieren en ongeveer 100 man vrijwilligers. Op het ogenblik telt het corps 25 man beroepspersoneel en 70 vrijwilligers. De taak van de brand weerman is dan ook heel wat uitgebrei der geworden. Preventie De Jager: „Eigenlijk is het brandblus- sen op de tweede plaats gekomen. Voorop staan taken zoals de algemene preventie door middel van voorschrif ten ingevolge de Hinderwet, controle, toezicht op bouw en verbouwingen en het administratieve werk. Dan is er het onderhoud van het materiaal dat Zaterdag 22 april treedt in de Instuif in gebouw Arcade aan de Lange Haven de Tilburgse groep Poco and his forma tion op. Toegang f. 3.—. Zondag 30 april wordt het oranjebal gehouden met medewerking van Davy Navy, toegangsprijs voor deze disco'-avond f. 2.50. Zondag 7 mei komt Mow- down uit Den Briel naar Schiedam, toegang f. 3.-. opening van zaken Vandaag opent HUIZE BRABANT of ficieel zijn nieuwe filiaal in het semi permanente WINKELCENTRUM BACHPLEIN in Kethel. De heer A. W. Krijger, eigenaar van Huize Brabant, had reeds al twee zaken in Schiedam, aan de Mgr. Nolenslaan 688 en Tuinlaan 98. Winkeliers die thans een noodzaak bezetten in het voorlopige winkelcen trum, hebben straks bij de in gebruik neming van het permanente winkelcen trum de voorkeur. Nieuwe bestrating in Schiedam Zuid Vorige week werden tijdens een bijeen komst de verkeersproblemen in Schie- dam-Zuid besproken. Gemeentewer ken zal binnenkort enkele straten van een nieuw wegdek voorzien, waarbij ook parkeerhavens zullen worden ge maakt, bomen geplant en- bloembak ken worden neergezet. Voor een be langrijk deel wil men proberen de adviezen van de bewoners van de wijk te volgen. Geklaagd werd over het parkeren van grote vrachtwagens in de wijk, met name de auto's van de firma Van Rijswijk. Deze zullen echter binnen kort naar elders worden overgebracht. Een aantal straten zoals Lekstraat, Hoofdstraat, Nieuwe Maasstraat, een deel van de Groenelaan en Willemska de krijgen tweerichtingsverkeer, de veel smallere zijstraten krijgen eenrich tingsverkeer. Een suggestie om het terrein van de oude gasfabriek voor parkeren te bestemmen werd door wethouder Bolmers afgewezen, vanwe ge de hoge kosten. Kritiek werd uitgeoefend op de gang van zaken bij de renovatie van wonin gen waarover wethouder Collé nadere informatie gaf. Kritiek was er ook op de weigering een cash-en-carry bedrijf te vestigen aan de Willemskade. Klach ten waren er verder over de busverbin dingen met andere stadswijken. De wethouders beloofden er aandacht aan te zullen besteden. Plastic zak voor huisvuil niet verplicht B. W. van Schiedam gaan niet accoord met de invoering van de plas tic zak voor huisvuil zoals is gead viseerd door de directeur van de Dienst Gemeentewerken. Uit een telling is gebleken dat 60 procent van het aange boden huisvuil in plastic zakken wordt aangeboden en 40 procent in vuilnis emmers. Indien zoals geadviseerd per 1 mei de plastic zak verplicht wordt gesteld zou dit voor velen op korte termijn kosten met zich mee brengen, mede doordat onlangs ook de reinigingsrech ten zijn verhoogd. Het is echter wel de bedoeling om voorlopig geen nieuwe emmers meer beschikbaar te stellen. Winkelcentrum ^Béén schrift. tel. béÊ^Ê „Het is nu welletjes, ik ben nog kern gezond en wil dat graag nog een tijdje blijven. Ik heb een fijne tijd bij de Schiedamse brandweer gehad en een goede samenwerking met officieren en manschappen. Schiedam is over het algemeen een brandveilige stad. Het oostelijk stadsdeel en het zuiden met veel oude woningen en gebouwen vor men nog een „vuurbelasting", zoals dat technisch wordt aangeduid. Verder zjjn er niet veel problemen, ook niet in de openbare gebouwen, vooral dankzij regelmatige controles". y Per jaar rukt de Schiedamse brandweer zo'n 200 keer uit voor allerlei gebeur tenissen, inbegrepen allerlei „klusjes" bij storm en zware regenval. Commandant De Jager gaat na zijn afscheid beslist niet rustig in een arm stoel zitten. Zijn werk was zijn hobby, er zullen nu wel weer andere hobbies komen. Het is geen triest afscheid, de heer De Jager is tevreden en dankbaar voor al het werk dat hij heeft mogen doen. Wat zou een mens nog meer wensen! L. 't Hart Grote Kerk 10 uur ds. H. J. Groenewe- gen, 17 uur ds. J. v.d. Heuvel, Wad- dinxveen; Bethelkerk 10 uur gezamen lijke dienst met gereformeerden, voor ganger ds. K. H. Schuring; Opstan- dingskerk 10 uur ds. A. D. Klaassen; Aula, Pinasplein, 10 uur ds. D.J. Daling. Kethel: Dorpskerk 10 uur ds. E. Ver waal, 19 uur ds. M,J. C. Visser, Rotter dam; St. Martinuskerk 9.30 uur ds. S. Gerbrandy; Schepphuis 10 uur jonge- rendienst o.l.v. de heer F. van Rhijn. Ned. Prot. Bond, Westvest 92, 10.30 uur ds. M. Baart. Oud-Katholieke Parochie, Dam 30, 10.30 uur h. mis, pastoor drs. Smits. Evang. Luth. Gemeente, Oranjestraat, 10 uur ds. A. Steinhart. Het Apostolische Genootschap, Lin- deyerstraat, 9.30 en 5 uur dienst, weekdienst woensdagavond 8 uur. Leger des Heils, Lange Haven, samen komst 10 en 19.3Q uur, leiding majoor G. Brinkman en It. J. Wittebol. Baptisten Gemeente, Warande 30, 9:30 en 16.30 uur dienst. Geref. kerk (Vrijgemaakt), Westvest 9.30 en 16.30 uur ds. J. W. Verhey. Geref. kerk Schiedam-Overschie (Vrij gemaakt), gebruik kerkgebouw Evang. Luth. Gemeente, Oranjestraat, 8.15 uur ds. R. K. Wigboldus, 15 uur ds. G. Spijker. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, Ire- ne-kerk, Lange Haven, de heer L. Stuurman uit Vlaardingen, 17 uur Gro- tekerk ds. J. v.d. Heuvel uit Waddinx- Voor nog géén acht tientjes kunt U zich de trotse bezitster noemen van deze prachtige wan delwagen Een wandelwagen van het be kende merk Koelstra met af neembare wielen en glanzend verchroomd onderstel. Deze wagen waarvan het onder stel gemakkelijk opvouwbaar, heeft een afneembaar en om keerbaar zitje. Nu met normale Koelstra garantie niet voor f 139,50 maar voor de onge- Idoflijk lage prijs van nog géén acht tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze prachtige Koelstra wandelwa gens in drie kleurenkombina- ties w.o. blauw, rood en groen steeds vernieuwd en gemoderniseerd moet worden". Steeds hoger worden echter de eisen inzake opleiding, kennis op het gebied van gevaren en chemische stoffen. De Jager: „Wanneer er ergens in het Bot- lekgebied een brand is, overdag of 's nachts dan ga ik erheen. Het is goed te ontdekken welke gevaren er even tueel ook voor Schiedam bestaan". De heer De Jager is er trots op dat de brandweergroep in Schiedam als eerste in ons land het 2e klas rijksdiploma behaalde. Zelf volgde hij vele cursussen en bracht hij vele weken door in het opleidingscentrum in Barneveld. Sensatie Op de vraag waarom hij bij de brand weer ging antwoordt hij eerlijk: „Om de sensatie. Op den duur gaat dat er natuurlijk wel af, dan wordt het span ning, vooral naarmate de verantwoor delijkheid groter wordt. „Wanneer ik onderweg ben naar een brand dan denk ik al hoe de windrichting er is, waar de brandkranen liggen, welke belendende percelen er zijn en of er mensen in gevaar kunnen zijn. Want dat komt op de eerste plaats: het redden van mensen en daarna het blussen. Dan kom je thuis, soms drijfnat en ijskoud en dan kan het gebeuren dat je er weer opuit moet. Daarom is het verstandig dat ik er nu uitga en alles aan een jongere kracht ga overdragen". Eigenlijk had de commandant er vijf jaar geleden al uit mogen stappen, hij bleef nog vijf jaar en als hij de zin van de burgemeester deed, zou hij nog weer vijfjaar hebben bijgetekend. 125x180 cm g48 150x200 cm "^98 Met ingang van 2 mei zal de heer C. Bijl, sociaal raadsman van de gemeente Rotterdam, gedurende twee ochtenden in de week ook in Schiedam werkzaam zijn. Uit in afwachting van de mogelijkheid om te komen tot een raadsman in volledige dienst. De heer Bijl zal zitting houden dinsdagmorgen van 9-11 uur in de geref. kerk ,,De Ark" aan het Hargplein in Groenoord en vrijdagochtend van 9-11 uur in het gemeentelijk informatiecentrum aan de Broersvest. De heer Bijl, in 1938 te Overschie geboren, was werk zaam bij een zeemanshuis en kwam in 1970 bij het Instituut van Raadslieden te Rotterdam. Hij was daar werkzaam in diverse wijken en het laatst in Middelland. Zijn taak bestaat uit het geven van voorlichting en adviezen. Dienstverlening op velerlei gebied, zoals wo ningzaken, bijstandwet, soc. verzekeringen, juridische bijstand, belastingen, arbeidszaken, gezins- en persoonlij ke moeilijkheden, ontslagkwesties enz. De heer Bijl: „Hulpverlening is een nogal rekbaar begrip. Het kan betekenen: contact leggen bij een dienst of instelling, zodat een kwestie bij die instelling bekend is en men gemakkelijker tot een resultaat karl komen. Het kan óók betekenen het invullen van een formulier of het schrijven van een beroep- of bezwaarschrift of een brief, waartoe men zelf niet in staat is. Het betekent niet, dat alles zomaar uit handen wordt genomen. De raadsman zou dan de waarde van zijn bezoeker aantasten. De zaken die de man zelf kan verzorgen, moet hij ook zelf doen. Daarin heeft de raadsman slechts een aanvullende taak, die overigens nog in ontwikkeling is. Uit de praktijk is gebleken, dat de kanalen tussen burger en instellingen, diensten en overheid weieens verstopt zitten. Het verhelpen hiervan is een zeer belangrijke taak, hetgeen soms niet gemakkelijk is. Daar moet wel eens een „bijtende stof" voor gebruikt worden! Er zijn vele wetten en voorschriften in onze maatschappij om goed samen te kunnen leven. Ik wil meewerken problemen tot een oplossing te brengen, niet als een schaap met vijf poten, maar als iemand die het vertrou- Sociaal raadsman Bijl wen geniet van zowel de burgers als instellingen. Dit vertrouwen hoop ik ook in Schiedam te kunnen vinden", aldus de heer Bijl. Geen moeilijkheden over huurharmonisatie Naar aanleiding van vragen van het gemeenteraadslid Op 't Ende (CPN) over de huurharmonisatie waarbij o.a. werd opgemerkt, dat in Schiedam „grote onrust en verzet" zou bestaan, antwoordden B. en W., dat niets daar van is gebleken. Naast enkele incidentele reacties, is slechts één gezamenlijke actie van de bewoners in één complex gemeentewo ningen gehouden. Het college onder schrijft de mening niet, dat huurhar monisatie is aan te merken als huur- opdrijving, in elk geval niet zoals in Schiedam is toegepast. De huurders zijn uitvoerig ingelicht over doel en werkwijze van de harmo nisatie. Er is gestreefd naar een matige en billijke verhoging en er is mogelijk heid om bezwaren in te brengen. Het college ziet dan ook géén aanleiding om de huurharmonisatie op te schor ten. Nu naar verwachting tegen het einde van dit jaar het nieuwe stadskantoor van Schiedam - zoals in de toekomst de benaming zal zijn inplaats van stadhuis - gereed zal komen, heeft het college van B. en W. zich beraden, wat er met het huidige stadhuis moet gaan gebeuren. Hiermee houdt ook verband de vraag, of in de toekomst vergaderingen van de gemeenteraad al of niet blijvend in het stadskantoor zullen worden gehouden. Het college van B. en W. laat hierover de beslissing aan de gemeenteraad, maar suggereert, indien zal worden besloten de vergaderingen in het stadskantoor te houden, het stadhuis meer aan te passen ten behoeve van huwelijksvoltrekkingen. Vooral de inrichting en indeling van de huidige raadszaal zou dan meer afgestemd kunnen worden op de trouwfunctie. Daarnaast kan dan ruimte worden gevonden voor één of meer wachtkamers, waaraan dringend behoefte bestaat. Voor de ruimte op de begane grond wordt de inrichting tot vergadergelegenheid overwogen. Zodra over een en ander een beslissing is genomen, zullen aan de gemeenteraad voorstellen worden gedaan. B. en W. constateren, dat de thans in gebruik zijnde raadszaal niet meer aan de eisen voldoet. De zitplaatsverdeling voor de raadsleden stelt telkens problemen en er is vrijwel geen loopruimte. Ook de accommodatie voor pers en belangstellenden voldoet al lang niet meer aan de eisen. Daarom wordt overwogen, in de toekomst de raadsvergaderingen te gaan houden in de kantine van het nieuwe stadskantoor. Aanvankelijk was die kantine op de hoogste (14e) verdieping van het gebouw geprojecteerd, maar later is deze naar de begane grond gebracht. De reden is o.a., dat de kantine tevens kan worden gebruikt als vergadergelegenheid o.a. bij hoorzittingen. Er zijn nu twee plannen uitgewerkt en de meerkosten voor de uitvoering van het plan, worden op f. 20.000- geraamd, welk bedrag B. en W. thans aanvragen. Het oude stadhuis blijft bestemd voor huwelijksvoltrekkingen. De „Geschiedenis van de Tweede We reldoorlog in voorpagina's" is de jong ste publikatie van Knippenberg's Uit geverij, J.W. Frisostraat 5 te Utrecht. Knippenberg heeft zich al enige faam verworven met de herdruk van kranten over belangrijke gebeurtenissen en met de vondst van het „Bulkboek" de complete roman in krantevorm. Als combinatie van beide ideeën is de pasverschenen „Geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog in voorpagina's" te beschouwen. Deze uitgave, door Knipperberg een „kranteboek" ge noemd, bevat 32 voorpagina's van kranten die betrekking hebben op de oorlog en die, in chronologische volg orde een overzicht geven op de voor naamste hoogte- en dieptepunten van de strijd in Europa, Afrika en Azië. De eerste krant die erin voorkomt is het Algemeen Handelsblad van 30 sep tember 1938, met de kop: „Europee- sche vrede verzekerd door accoord van München". Chamberlain's tragische vergissing in het beoordelen van Hit ler's bedoelingen wordt er op treffen de wijze mee geillustreerd. Op de laatste pagina wordt in De Volkskrant van 3 september 1945 het einde van de oorlog, door de capitulatie van Japan, gemeld. Daar tussenin, als aktueel nieuws aller lei grote of schokkende gebeurtenissen zoals: de Duitse en de Russische inval in Polen, de aanvallen van de Nazi's op Noorwegen, Denemarken en Neder land, de Franse capitulatie in de spoor wagon in het bos van Compiegne, de februaristaking van 1941, de aanval van de Japanners op Pearl Harbour, de invasie- in Normandië, de VI, de aan slag op Hitler in juli '44, Dolle Dins dag, de uitmoording van Putten, de fusillades, de slag bij Arnhem, de spoorwegstaking, het Ardennenoffen sief, Hitler's dood, de capitulatie van de Duitse troepen (op 5 mei 1945 nog tegengesproken in een speciale editie van de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden), de komst van de bevrij ders (geïllustreerd door „De Waarheid" van 6 mei 1945 met een foto van Koningin Wilhelmina op de voorpagi na! en de atoombom op Hirosjima. „De geschiedenis van de Tweede We reldoorlog in voorpagina's", die kran ten van allerlei signatuur bevat, zoals de „toegelaten" Nederlandse kranten, illegale bladen, de beruchte „Gil", etc. is voor f 3,50 verkrijgbaar in vele boekhandels. Zij kan ook direkt bij de uitgever besteld worden door overma king van dit bedrag op giro 698090 t.n.v. „Knippenberg's Uitgeverij" met vermelding „Geschiedenis 2e Wereld oorlog".

De Havenloods | 1972 | | pagina 3