2= 28.75 11198° <1# <1# 1495 Na het vertreh van de astronauten Met andere woorden BfwiliWiiUijiLjii DE HAVENLOODS, DONDERDAG 27 APRIL 1972 17-507 Jean Marcilly, de voormalige hoofdre dacteur van het Franse sensatieblad „France Dimanche", heeft een over zichtje gemaakt over wat de Franse kranten de laatste jaren ten beste hadden gegeven over koningin Eliza beth van Engeland. Het bleek dat de Britse vorstin 92 keer zwanger werd gemeld, waaronder negen miskramen. Ze heeft 73 maal op het punt gestaan met prins Philip te breken, ze is 63 keer van plan geweest om afstand te doen van de troon en was 32 maal een zenuwinstorting nabij. Tevens heeft ze lord Snowdon, de echtgenoot van zus Margaret, maar liefst 151 keer van het hof gestuurd. Ze te zien kunnen Boulevard, Kwik, De Telegraaf enz. nog even vooruit. betaal nu minder Uw peuters kunnen naar harte lust spelen en stoeiendeze speelbroek is erop.berekend! Tuinbroek van een sterke kwa liteit katoenen sailcloth. Een leuke jeans voor de kleintjes met verstelbare galgjes, elastiek achter in de taille en 2 zakken met klepje. De broek is leuk met wit doorgestikt en afge werkt met koperen knoopjes. U koopt deze tuinbroek in de kleur rood, bleu of marine en de maten 86 t/m 116, nu voor aantrekkelijke prijzen. maten 86-92 98 maten 104-110-116 -ft8®- C 95 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze ka toenen sailcloth tuinbroeken voor de kleintjes. Een fijne broek die altijd prettig blijft zitten door de galgjes, leuk met wit doorgestikt, in de kleur rood, bleu of marine en de ma ten 86 t/m 116nu extra voordelig. Géén schrift, of tel. best. betaal nu minder We kunnen met recht zeggen dat dit een kinderstoel is waar van U lang plezier beleeft want als Uw baby peuter wordt houdt hij er een leuke stoel aan Kinderstoel, merk Eekhoorn, met zwaar verchroomd onder stel, prachtig formica speelblad solide voetenplankje, alle buis' 19 mm dik, bekleed met een eerste kwaliteit suwide. Een onverwoestbare stoel met de normale garantie voor nog géén negen en twintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze prachtige Eekhoorn kinderstoe len met zwaar verchroomd on derstel, formica speelblad, voe tenplankje, bekleed met prima suwide. Keuze' uit frisse kleu- tale garan- Géén schrift, of tel. best. Over De Telegraaf gesproken. Die heeft ene Hans Knoop naar Afrika gestuurd om ons „De waarheid over Angola" te vertellen. Het is bijna vermakelijk om te lezen hóe kornuit Knoop zijn stuk schrijft. Hij weet dat er iets niet in de haak is met het land, maar hij weet eveneens dat hij dat nooit onomwonden kan schrijven, want dat wordt in Amsterdam niet geaccepteerd. Hij kan dan alleen maar verwachten na terugkeer ongenadig op z'n falie te krijgen, want hij was per slot van rekening naar Afrika gestuurd om te berichten dat het Angola-comité zit te liegen. Hij bezoekt o.a. de chef van de Portu gese militaire inlichtingendienst in An gola. Deze beweert dat de guerilla's geen vierkante centimeter grondgebied beheersen. Diezelfde majoor neemt hem mee op patrouille tot 50 km. buiten 'de stad. Knoop vertelt dan: „Een drietal personeélswagens met omstreeks zestig zwaar bewapende mi litairen dekte onze personenwagen tegen mogelijke aanvallen van guerilla's De reden van de escorte was echter niet de onveiligheidin het gebied, maar de militaire instructie dat officieren zich niet zonder escorte buiten de grote steden mogen ophouden". Is het niet om te brullen? Knoop bezoekt ook een gevangenis. Hij schrijft: „Het beeld van de over zijn gehele lichaam van angst trillende jon geman toen ik hem enige vragen stelde was moeilijk kwijt te raken. Zijn bij herhaling geuite verzekering dat hij niet werd mishandeld, werd bepaald ongeloofwaardig door zijn uiterlijk ge drag. Nimmer heb ik zo'n angst kun nen aanschouwen.Overigens moet wor den toegegeven dat de accommodatie in de gevangenis niets te wensen over liet Het verbazingwekkendste is misschien nog wel, dat niemand bij het ochtend blad schijnt door te hebben welk een lachwekkende, verknipte stukken ze brouwen. In de laatste Time stond een ingezon den stuk van ene Daniel Potter uit Johnson City in Tennessee, die het volgende over de auto ten beste gaf: „Neem de auto weg en de ver-ontper- soonlijkte maatschappij is een stap dichterbij gekomen. Er is geen product dat de persoonlijkheid, trots, verbeel dingskracht, intelligentie en vaardig heid van eens mens meer stimuleert dan de automobiel". Verwacht mag worden dat zich bjj de volgende ronde een zekere Thaddeus Jones uit Tuscaloosa in Alabama zal melden, die als volgt reageert: „Er is geen product dat meer heeft bijgedra gen tot verkniptheid, hebzucht, fanta sieloosheid, slaafsheid en doodslag on der de mensen dan de auto". Men mag kiezen wie het dichtst bjj de waarheid is. Wereldhandelsconferen tie. Het valt niet mee om sommige oost- europese landen binnen te komen. Vooral niet wanneer je nu wel, maar bijvoorbeeld een jaar geleden nog geen baard had. Dat ondervond deze week een mijnheer, die in het bezit was van een keurig onderhouden ringbaard, waarin enige grijze haren voor de nodige waardigheid zorgden. De betrokken mijnheer moest een vi sum hebben vooreen bepaald oosteuro pees land. Na tien minuten wachten kwam een vriendelijke, maar nerveuze dame hem vertellen, dat er grote moei lijkheden waren. In zijn paspoort prijk te namelijk een foto van zijn baardloze gezicht. En die foto moest in overeen stemming zijn met zijn uiterlijk. De mijnheer legde haar uit, dat hij zijn baard pas de laatste tijd had laten groeien, maar dat deed de vriendelijke dame niets. Daarop beloofde de mijn heer, dat hij zijn baard af zou scheren, voordat hij naar het land zou vertrek- vriendelijke, maar nog steeds nerveuze dame hem vertellen, dat er nog steeds moeilijkheden waren, die het visum in de weg stonden. Bij zijn visumaanvrage had hij namelijk twee foto's ingediend, waarop zijn gelaat wel met een baard was versierd. En die foto moest gelijk zijn aan de foto in zijn paspoort. Er ontstond een impasse. Niemand wist eigenlijk goed raad. De baard afscheren en dan nieuwe foto's laten maken, leek een oplossing, maar dat kostte te veel tijd. Tot iemand de oplossing vond. De mijnheer moest een verklaring opstellen, dat de man met de baard op de foto van de visumaan vrage en de man zonder baard in het paspoort één en dezelfde persoon was. Maar, zo werd,hem verzekerd, de rest was voor zijn eigen risico. De kans bestaat dus, dat deze man zich ergens aan een grens staat te scheren, terwijl een fotograaf wacht om pasfoto's van hem te kunnen maken. „De Verenigde Kunstmest Fabrieken Mekog-Albatros N.V. en de kunstmest- sector van DSM gaan nu samenwerken in een nieuwe onderneming: Unie van Kunstmestfabrieken, UKF, waarvan het buitenland ook profiteert. Want kunstmest maakt de aarde overal gul ler. En wat voor bintjes geldt, geldt voor cassave, voor mandarijnen en bananen. Voedselvoorziening vraagt er varing, wetenschappelijk onderzoek, investeringen dié niet kinderachtig zijn, dienstbetoon dat zeer ver gaat". Aldus de tekst bij een grote adverten tie in het ochtehdblad. Zo op het oog een mooie tekst, waarin de goede bedoelingen extra worden opgewreven. Bijdragen: Anne Hoeksema Jan Dijkstra Redactie: Jan Rietveld Het is in werkelijkheid vernaggelarij Wat de UKF en vele andere onderne mingen willen is nu net datgene, waar tegen de arme landen op de Unctad- conferentie in Santiago ageren. De UKF haalt de grondstoffen uit een aantal ontwikkelingslanden, maakt er in Nederland geconcentreerde kunst mest van en verkoopt dit ein'dprodukt weer voor veel geld aan de landen, waar de aarde guller moet worden. Die landen kunnen die prijs niet betalen, krijgen krediet, betalen later weer ren te en de Unie van Kunstmestfabrieken schiet door deze kunstmatige geldfok- kerij weer verder de grond uit. Klassieke kreet, bekend aan velen Geef het volk toch brood en spelen Dan voelt het zich toch opperbest Geen centje last en nooit protest. Misschien nog van een enkeling Zo'n enkele ellendeling Langharing tuig, zo'n hippe vogel De kerker in! Als 't kan. de kogel. Olympiade, zesendertig Weet u het nog, wat was dat prettig Men draafde op uit elk land Van Hitier zélf kreeg je een hand. Verleden week was 't ook weer goed En Portugal had zelfs de moed Miljoenen kijkers op te jutten ANGOLA-koffie te benutten. De spelers speelden zeer tevree Elk kreeg een pakje koffie mee De sport is goed, de sport verbroedert Wie zegt dat massasport verloedert? Wie zegt dat? Grijp hem, mores le- Zaken zijn zaken. Importeren Wordt in Angola pijn geleden? Och kom nou toch! Speel! Wees tevreden! Leen de Zwart. BOOTREIS 8 dagen op Rijn en Moezel Vertrek elke zaterdag v.a. 6 mei tot 23 september 1972. Incl. vervoer per bus naar Keulen en terug, alsmede algehele verzorging aan boord en afscheidsdiner op terugreis. Prijs v.a. f 230.-p.p. Prospectus en boekingen. GROENEVELD Botersloot 52 - Rotterdam. Tel. 010-11.25.35 RIJNREIZEN GAAN DOOR De laatste tijd valt een opmerkelijke daling te constateren in het aantal boekingen voor boottochten op de Rijn. De Stichting Watertransport denkt, dat door de berichten over de lage water stand van de Rijn het vermoeden is gewekt, dat de boottochten daardoor niet konden doorgaan. Dat is onjuist, want vaardiepte is iets anders dan waterstand; de vaardiepte ligt altijd hoger dan de waterstand. De Rijn was zelfs in de periode, waarin haar stand lager was dan ooit tevoren, voor het grootste deel goed bevaar baar. De situatie is nu nog verbeterd, omdat er veel regen en sneeuw is gevallen, en mede daardoor de water stand van het Meer van Konstanz (de grootste „waterleverancier" van de Rijn) sterk is toegenomen. De Stichting Watertransport neemt dan ook aan, dat voorlopig géén van de Rijnreizen afgelast hoeft te worden. In het Rotterdamse Lux or Theater speelt iedere avond, behalve 's maandags de nieuwe musical „Promotie! Promotie! gebracht door René Sleeswijk en gespeeld door o.a. Gerard Cox, Trudy Laby, Joan Remmelts, Tonny Huurdeman, Tom van Beek. Er zijn in totaal 45 medewerkers. De verwikkelingen rondom een vrijgezellenflat van een jongen (Gerard Cox) die promotie wil maken zijn niet eenvoudig. Kostelijk is de figuur die Cox op de planken zet, zijn uitbundige inspanning betekent voor de bezoekers een paar uur van hoogst ontspannend vermaak. Dat de creatie van Trudy Laby voor een goede ruggesteun zorgt behoeft geen betoog. In deze krant kunt u nadere gegevens omtrent kaartverkoop etc. vinden. Op de foto de twee hoofdrolspelers Trudy Laby en Gerad Cox. Winnaars van SAKOR-puzzel Op 4 april plaatsten we in de dinsdag krant een puzzel van SAKOR. Vele lezers deden mee en offerden extra geld voor de kinderbescherming, waar voor SAKOR hen erg dankbaar is. De volgende prijswinnaars kwamen uit de bus: f. 500,- P. Ponsum, Beukelsdijk 15b, Rotterdam, f. 250,- mevrouw V. Duinen, Utrechtsestraat 76, Rotter dam. f. 100,- R.A. Huijers, Brielselaan 360, Rotterdam, f. 50,- mevrouw Dreijer, Zwaardleliestraat 21b, Rotter dam. f. 25,- T. Flier, Chr. Huygens- straat 6, Sliedrecht. f! 25,- C. v.d. Korput, Bonaventurastraat 96a, Rot terdam. f. 10,- J.J. Verkaik, Botha- straat 18, Bolnes, f. 10,- N. v. Kekem van Dijk, J. Staringhlaan 63, Goude rak. f. 10,- H. Ram, Bontekoestraat 10, Hoek van Holland, f. 10,- J.M. Valkhof, Noorderhavenkade 88b, Rot terdam. f. 10,- P.E. Hendriksen, Bun galowpark 26, Poórtugaal. De trekking van de prijzen van de SA KOR puzzel heeft dinsdag plaatsgevon den ten overstaan van notaris C.J. in 't Hout te Rotterdam. De oplossing van de puzzel luidde: „Steun ons streven door te geven". De oplossing van de puzzel uit de krant van vorige week dins dag luidt als volgt: „Als men de koe verkoopt, raakt men ook de uier kwijt". De winnaars, die f. 10,- ontvangen, zijn M. Baars, Hortensiastraat 21, Ridderkerk, J. Boer, Konneslaan 102, Slie drecht, A. Roodenburg, Bleek - straat 35, Vlaardingen. De op lossing van de puzzel van deze week (in de dinsdagkrant) moet op dinsdag 2 mei in ons bezit zijn. Adres: Postbus 5204, Rot terdam. In de puzzel Met Andere Woor den van afgelopen dinsdag zijn twee omschrijvingen weggeval len en wel 9 en 13 verticaal. Voor de eerste luidt de om schrijving denkvermogen, oor deel en voor de tweede hoe veelheid drank, lucht of rook. betaal nu minder Alles wat de klok bij founda tion slaat is op dit ogenblik soft look en kantbeha'spro fiteer daarom van deze mode volle en zeer betaalbare aan bieding. Deze beha's met niet voorge vormde cups en stretch pand jes, zijn er in huidkleur en wit en in de maten A-cup (70-75- 80) en B-cup (70-75-80-85-90). Deze 1e kwaliteit beha's kosten nu precies twee gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze beha's met niet voorgevormde cups en stretch pandjes, in de maten A-cup (70 t/m 80) en B-cup (70 t/m 90), n stuk Géén schrift, of tel. best. LUXOR THEATER Rotterdam iedere avond 8 uur behalve de maandagen. Kaartverkoop 4 dg. voor de voorst, dag. aan de kassa van 11 uur at, na 12 uur ook telefonisch 13 83 26. Plaatsbespreken ook bij de VVV kantoren en de bekende voorverkoop adressen. GERARD COX, TRUDY LABY, JOAN REMMELTS TONNY HUURDEMAN, TOM VAN BEEK 45 medewerkenden Ned vert ALEXANDER P0LA Muz. leid. JAN WILLEM TEN BR0EKE Choreogr LYNN SIM0NS0N Muz. adv. ROGIER VAN OTTERLO REGIE FRED HEBERT - GUUS OSTER OPENING SNIJDERS HIFI STEREO Hoogstraat 137 Nu: iedere dag van 10 tot 6 uur (vrijdag 10 tot 9 uur). P POP ELPEES VOOR f 14.90 Tevens gevestigd DROP SHOP PETERS Beursplein en B A. Zaagmolenstraat 152. ln het Rotterdamse Historisch Museum in de Korte Hoogstraat zal tot 5 juni de tentoonstelling Rotterdam en Indië worden gehouden. Deze tentoonstelling met als mid delpunt vijfendertig 17de eeuwse en 18de eeuwse, door het Rijksmuseum te Amster dam aan het Historisch Museum te Rotter dam overgedragen, geschilderde portretten van bewindhebbers der Verenigde Oostindi- sche Compagnie, tracht aan de hand van schilderijen, prenten, voorwerpen en dia's, een beeld te geven van de verhouding Nederland-Indië, in het bijzonder gedurende de jaren van de V.O.C. Wie maandag naar de beelden van de maan gekeken heeft zal begrijpen wat ik bedoel met „na het vertrek van de astronauten". Er bleef een fototoestel achter. Daardoor kregen we in een flits de „lift" van het bovenste gedeelte van de maanlander te zien. In één moment was de kabine uit het beeld geschoten. Na enkele onduidelijke toestanden kregen we daarna een serie beelden van het maanoppervlak na het vertrek te zien. Eenzaam stond daar het onderste gedeelte van de maanlander met de poten in het „witte" landschap en daaromheen wat achtergelaten rommel. En toen ging de camera draaien. We hielden de adem in. Want een ogenblik speel je toch met de gedachte: en nu komen de maanmannetjes uit hun holen en spleten om te kijken wat er achtergelaten is. Maar dat gebeurt dan natuurlijk niet. Ook de beer, die je je best in dat witte landschap zou kunnen voorstellen blijft uit. Het blijft stil, eenzaam en verlaten. Maar 't is er wel allemaal. Al is er dan geen mens. De mens is weg en toch kunnen we het zien. Plotseling schoten mijn gedachten tientallen jaren terug. Toen ik nog een jongen was piekerde ik wel eens over de vraag of alles er werkelijk wel was. Ik hield hele disputen met mijn broers over het bestaan of niet-bestaan van kleuren. Ik ging uit van de stelling dat het niet te bewijzen was dat we allebei exact dezelfde kleur zagen als we b.v. zeiden: die roos is rood. Dat hoefde nl. helemaal niet. Ik kon best geel zien en ik zei dan natuurlijk toch rood omdat ik nooit anders geleerd had dan dat, wat ik als geel zag, rood heette. Daar konden we ons uren mee bezig houden. Ik had ook een andere stelling. Dat was deze, dat het niet te bewijzen was dat alles er nog was als je je ogen dicht deed. Dat was veel moeilijker, maar ook aan dat probleem scherpten wij onze debatteerkunst. Het ging, begreep ik later, om de niet onfilosofische vraag of de werkelijkheid er werkelijk was, of alleen maar bestond in onze waarneming. Aan dat alles moest ik denken toen daar die, intussen met Stof bedekte camera over het maanoppervlak rondzoemde. De maan was er nog. En de kraters en de verspreid liggende stenen. Er was geen mens, maar de camera nam het alles Wij willen nu eenmaal graag alles bewijzen. En dan 't liefst vanuit onze waarneming. We willen het verifiëren, zoals moderne filosofen zeggen. Wat niet verifiëerbaar is bestaat niet, heeft geen waarde. Zo zijn er ook mensen die beweren dat uitspraken over God geen waarde hebben, want, zeggen ze, die zijn niet waar te maken. Goed, ze zijn ook niet te ontkennen, maar ze zijn evenmin te bewijzen. En dat is allemaal zo. Op die manier heeft een theoloog nog niet zolang geleden voorgesteld om over God maar helemaal te zwijgen. Wat weten we van Hem? Wat we zeggen houdt toch geen stand, vermeerdert toch onze werkelijke kennis Toch vergeet men dan één ding, nl. dat men op die manier die ene bepaalde manier van „bewijzen", nl. die van de ervaring, verheft tot het een en het al. Dit heeft zelfs tot gevolg dat men de vraag of iets „van waarde" is, 'daarmee definitief meent te kunnen beantwoorden. Nu ga ik niet zeggen: God, die moet je geloven. Dat is wel waar, maar dat komt natuurlijk, alleen aan bij mensen die zelf al geloven. Wat ik wil beweren is dit: we moeten niet te gauw door de knieën gaan voor die ene manier van bewijzen, van verifiëren. Want ook wie die ene manier uitsluitend aanhangen hebben een soort geloof. Het geloof nl. in die werkelijkheid die te bewijzen valt. Er bestaan nu eenmaal geen camera's, die God kunnen „nemen", als wij niet over Hem spreken of over Hem denken of zeggen dat we zijn Woord, zijn Stem horen. En toch valt iemand die werkelijk in Hem gelooft daar niet van om. Maar Hij is even getroost en hij weet evenzeer wat die God van hem vraagt. Of God „er is" (de vraag van de camera na het vertrek van de astronauten) is op onze menselijke manier niet te beantwoorden. Maar miljoenen weten zich door Hem aangespro ken en vertrouwen Hem, voor vandaag en morgen en voor alle eeuwigheid. En dat gééft een onbestrijdbare oriëntatie aan hun leven. Visserman. Kleren maken de man daar bedoelt men echt niet alleen het kostuum mee, maar ook wat U daar direkt onder draagt, zoals een overhemd in een bij passende kleur, zijn minstens even belangrijk. Nu verkopen wij een heren overhemd geweven in de mode- strepen van dit en het volgend seizoen. Dit modieuze shirt in polyester/katoen poplin, in 6 fraaie kleuren, verkopen wij nu niet voor f 17,95 maar extra voordelig voor nog géén vijf tien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze herenoverhemden geweven in de moderne balkstreep-dessine- ring. In de kleuren rose, camel, lila, groen, cerise en bleu en de maten 36 t/m 42, per paar betaal nu minder Berber tapijt is nu eenmaal net even iets anders dan andere vloerbedekkingenDaarom zal het iedereen die bij U bin nen komt direkt opvallen. Berber tapijt van 100% zuiver scheerwol met een origineel berber dessin. Dit tapijt, met schuimrubber rug, (dus geen ondertapijt nodig) van een eer ste kwaliteit die bijzonder ge schikt is voor op plaatsen waar veel wordt gelopen. Nu, 400 cm breed, in de aanbieding voor nog géén honderdtwintig gulden per meter. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit berber tapijt van 100% zuiver scheerwol met schuim- Bij aankoop van tenminste 2% strekkende meter tapijt wordt het gratis gelegd. Géén schrift, of tel. best. 'n nieuwe of betere douche? Ga eens kijken in de toonzaal van Vihamij-Buttinger. Daar zijn zoveel verschillende douches: in vorm, in kleur, in prijsU kunt er zoveel verschillende vragen stellen als u wilt - het antwoord zal altijd verantwoord zijn. Levering en installatie via uw eigen installateur. Ga dus voor een douche naar de toonzaal van vihami/t)uttinger

De Havenloods | 1972 | | pagina 11