398 Wa terlevering,huurharmonisatie en openheid nog niet ter sprake „Onderwijsproblemen Rijnmond niet veel anders dan elders in land" STEREO LPlsiiu Bussen rijden andere route Raad vergadert 2 mei verder SLAAPBANKEN 11 BS i i lÓ5 KUNSTGEBITTEN SBssr MINERVA, KUNSTGEBITTEN Stickers kopen om Chili te helpen donderdag 27 april 1972 21e jaargang no. 17 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN -■ KRIMPENERWAARD E.O.-- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Het zou mogelijk zijn de drie uur durende vergadering van de Schiedamse gemeenteraad maandagavond gehouden in minder dan tien regels te verslaan, zoifets van: „Het college van B. W. besloot na een uur durende discussie opnieuw overleg te plegen over de uitbreiding van het sportpark Van Vliet". Met als tweede zin: „De raad nam met vrijwel algemene stemmen de motie van mevrouw Krikke aan waarbij het gebruik van plastic vuilniszakken per 1 september verplicht wordt gesteld". Tenslotte: „De overige agenda punten gingen onder de hamer door. De voorstellen inzake waterleve ring, huurharmonisatie en openheid komen in een extra vergadering op dinsdag 2 mei aan de orde". De raad zag om elf uur geen kans meer om aan deze hoofdmoot van de agenda te beginnen. instituut voor Schiedam en had geen bezwaar de f20.700.— te verlenen voor het aanbrengen van verbeterin gen. Hij vroeg of het mogelijk zou zijn het vergrote repetitielokaal ook be schikbaar te stellen aan toneel- en andere verenigingen, die daar dringend behoefte aan hebben. Wethouder Verwey verklaarde dat het lokaal intensief gebruikt zal worden door de Muziekschool, hoewel de di recteur zich ook bereid verklaard heeft zo mogelijk aan verenigingen te verhu- Bij het begin van de vergadering werd de heer J. M. de Koning (KVP) tot lid van de raad geïnstalleerd als opvolger van de heer E. J. M. van Dijck. Bij het voorstel om per 1 mei op zijn verzoek de heer D. de Jager eervol ontslag te verlenen als commandant van de Schie damse brandweer kaf de heer De Bra bander uiting van zijn waardering voor het werk van de commandant in het belang van de gemeenschap. Muziekschool De heer Kerkhof (PvdA) noemde de Schiedamse Muziekschool een nuttig Bij het voorstel om"voor f 90.000.— de Mr. Van Kinderen: juridisch advies panden aan het Broersvest 118—124 aan te kopen, informeerde mevrouw Taverne wat er met de panden gedaan zal worden. Wethouder Bolmers deelde mee, dat overwogen wordt de panden te betrekken bij de uitbreiding van de gemeentelijke sociale dienst, die in een aangrenzend pand is gevestigd. Er moe ten echter nog besprekingen gevoerd worden. Vast staat dat de winkelramen in de panden zullen blijven om de winkelstraat als zodanig niet aan te tasten. Mogelijk kunnen winkeliers van de etalages gebruik maken. De heer Van Kinderen (KVP) was niet zo optimistisch gesteld over het bedrag van f 40.000.- dat B. W. verwach ten als schadeuitkering voor de vernie ling van de verkeerslichten aan de Broersvest. Er is nog geen expertise en de verzekering heeft zich nog niet uitgesproken. Het kan volgens de heer Van Kinderen wel eens een procedure van jaren worden. De kosten van de nieuwe installatie worden op f 64.000.- geraamd. Het is dus be zwaarlijk om daar maar alvast f 40.000.— van af te trekken. Wethouder Bolmers gaf'dat grif toe, het was een misrekening waarvoor hij zijn excuses aanbood. In het vervolg zal sneller een expertise worden ver richt. Het is nu nodig de volle f 64.000.- beschikbaar te stellen om zo snel.mogelijk de gevaarlijke situatie te verbeteren. De raad ging hiermee accoord. Mevrouw Krikke kon zich niet vereni gen met het voorstel van het college om voorlopig het gebruik van plastic vuilniszakken niet verplicht te stellen. Aanvankelijk zou dat per 1 mei gebeu ren. De heer Op 't Ende (CPN) kon daar wel mee accoord gaan, maar was Motie De heren Verhulsdonk (WD) en Poot (PCG) wensten eveneens de invoering van de plastic vuilniszakken. Wethou der Collé zette uiteen dat uit een onderzoek is gebleken, dat 60 procent van de inwoners de vuilniszak gebruikt en 40 procent de emmers. Collé wilde deze ontwikkeling blijven .volgen. Me vrouw Krikke diende daarop een motie in, waarbij per 1 september het ge bruik van plastic zakken verplicht wordt gesteld. De raad nam die uit spraak met 30—6 stemmen aan. De heer De Brabander had bezwaren tegen de aanvullende subsidie van f 11.410.— voor de hogere restauratie kosten van de Hervormde Kerk in Kethel. Door belanghebbenden is, slechts f 4000.- bijeengebracht. Steeds worden echter bij restauratie werkzaamheden de kosten hoger. Men heeft wel een eigen gebouw uit eigen middelen kunnen financieren. Wethou der Bolmers zette uiteen dat de kerk een monument voor de stad Schiedam betekent en onder Monumentenzorg valt. Er wordt dus subsidie verleend. De f 11.410.- komen weer aan de gemeente terug door middel van verfij ningsuitkering van de financiële ver houdingswetten. De raad ging met het voorstel accoord. overige agendapunten leverden geen moeilijkheden op. Dinsdag 2 mei gaat de raad verder met de agenda waartoe de voorstellen voor o.a. de afkoop van het watercontract met Rotterdam, de nota openheid en open baarheid en de huurharmonisatie wer den aangehouden. De raad verleende ook subsidie voor de restauratie van de Hervormde Kerk in Kethel. Onze kantoren zijn op maan dag 1 mei (Koninginnedag) gesloten. Hierdoor verschijnt er op 2 mei geen dinsdagkrant. 1932 - 4ö jaar - MAASKANT BEHANGSEL Larry Adler, mondharmonica Django Reinhardt, gitaar Chris Barber's Jazz band Jan Akkerman, groep Focus De Politiekapel Reginald Dixon, bioscoop orgel Nat King Cole The Shephards Frank Sinatra The Seekers Het Rode Legerkoor Bert Kaempfert Earl Hines, piano Het 5e Pianoconcert van Beethoven 4 Jaargetijden van Vivaldi West-Side-Story Enrico Macias Straatweg 57 59, tel. 227611 Pleinweg 150 -154, tel. 277555 K. Doormanstraat 163 - 167, tel. 131034 Asterlo 29 -31, tel. 808237 "Groot IJsselmonde", tel. 327704 SCHIEDAM, Hoogstr.62, tel.266348 VLAARD. Liesveld, tel. 346330 ALEXANDERSTAD, tel. 203678 HOOGVLIET, tel. 160822 DELFT "In de Hoven", tel.015-40796 DORDRECHT "Crabbehof" 01850 -31867 RIDDERKERK, Lagendijk 31 35, GezeWiehjperM 2l MIDDELLANDSTRAAT 2 - TEL. 23.31.92 W0LPHAERTS8DCHT 236 - TEL. 27 4A.2S ROTTERDAM Koemarktbrug voorlopig afgesloten Voorlopig is de Koemarktbrug in Schiedam voor alle verkeer afgesloten. In verband met de werkzaamheden aan de brug is er een aantal wijzigingen in de routes van de buslijnen. Op lijn 54 zal vanaf het station de normale route worden gevolgd tot de Broersvest. Daarna wordt via de 's-Gra- velandseweg, de Burg. Honnerlage Gre- telaan, de Nieuwe Damlaan, de Nieuwe Haven en de Burg. Knappertlaan gere den, waar men op de bestaande route terugkomt. In de richting van het station Schiedam wordt de bestaande route gevolgd tot de OrCnjestraat bij de Lange Nieuwstraat. Vervolgens wordt via de Lange Nieuwstraat, de Hoofdstraat, de Koningin Wilhelmina- brug en de Buitenhavenweg verder gereden. Op de Koemarkt is men dan weer terug'op de bestaande route. De bussen van lijn 55 zullen vanaf het NS-station Schiedam de normale route volgen tot de Koemarkt. Daarna wordt er via de Buitenhavenweg, de Kon. Wilhelminabrug, de Hoofdstraat en de Willem Brouwerstraat gereden. Daar wordt de bestaande route gevolgd tot het verkeersplein Nieuwe Haven, waar de bussen zullen keren en de bestaande route zullen volgen tot Kon. Wilhelmi nabrug. Vandaar via de Buitenhaven weg en de Koemarkt, waar men weer op de bestaande route terug is. Op de lijnen 57 en 59 wordt in de richting Vlaardingen de bestaande rou te gevolgd tot het Emmaplein. Vanaf daar wordt de weg vervolgd via de Broersvest en de Koemarkt. Via Broersvest (terug), de 's-Gravelandse- weg, de Burg. Honneriage Gretelaan, de Nieuwe Damlaan, de Nieuwe Haven en de Burg. Knappertlaan keert men op de bestaande route terug. In de richting Schiedam zullen de bussen de normale route volgen tot de Oranjestraat bij de Lange Nieuwstraat. Vanaf daar zetten zij de route voort via de Lange Nieuwstraat, de Hoofd straat, de Kon. Wilhelminabrug, de Buitenhavenweg en de Koemarkt, waar zij weer op de bestaande route terug keren. De ligging van de halten zal aan deze gewijzigde route worden aange- Staatssecretaris Schelfhout op werkbezoek Dinsdag heeft de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. C. E. Schelfhout, een werkbezoek gebracht aan Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Wie gedacht mocht hebben, dat de bewindsman voor een nadere beoordeling van bijzondere problemen in het Rijnmondgebied uit Den Haag was gekomen, bleek het bezoek verkeerd beoordeeld te hebben. Het bezoek aan de drie gemeenten was er een van een serie, waarin de vertegenwoordiger van het ministerie de mening van ,,de mensen uit het veld" (onderwijzers en kleuterleidsters o.a.) wil peilen over de integratie van het kleuter- en gewoon lager onderwijs. Schelfhout stelde tijdens een perscon ferentie in het stadhuis van Vlaardin gen, dat tussen regering en onderwijs veld geen grote verschillen van inzicht bestaan ten aanzien van klassegrootte, scholenbouw en schoolbegeleiding. De wrijfpunten, die er zijn komen volgens hem voort uit de financiële problemen. Schelfhout zei: „De integratie van het kleuter- en basisonderwijs willen we toch doorzetten. Dit betekent, dat REPARATIES binnen 30 min. gereed Ouderen 10% korting, peciaal adres voor ééndagsbehandeling. B.T.V. TELEFOON 010 - 30.12.(1 en 36.33.16. nieuwe dingen gedaan moeten worden met oud geld. Er zullen derhalve din gen nagelaten moeten worden om nieuwe te verwerven. Er zal gekozen moeten worden en daarvoor wil ik persoonlijke wetenschap opdoen van uit contacten met het onderwijsveld. Hoe staat dat ten opzichte van de voorgenomen integratie? De staatssecretaris betoogde, dat de toekomstige basisschool in nieuwe conceptie (huidige kleuterschool en lagere school, een acht- en negenjarige school dus) meer moet inhouden dan een administratief samenvoegen van de twee thans bestaande instituten. Bij zijn bezoek aan de drie Rijnmond gemeenten heeft hij daarover gespro ken, zoals hij dat eerder deed in Hengelo, Roermond en Heerlen en binnenkort zal doen in Maastricht. Problemen op het vlak van de perso neelsvoorziening vond Schelfhout hier niet veel verschillen van elders en de tekorten aan onderwijzers in dit gebied typeerde hij als een gevolg van de vlucht uit de grote agglomeraties. Aan een speciale salariëring voor on derwijskrachten, die zich bereid tonen in deze regio te blijven werken wilde de staatssecretaris niet denken. Hij wees daarbij op de grillige historie van MÊÊm Ifc". k. deze zaak en het standpunt van de docentenorganisaties, dat geen ver schillen in salarissen toestaat op basis van standplaats. Letterlijk zei Schelfhout, die zich zelfs eenmaal vergiste door te praten over IJmond in plaats van Rijnmond: „De onaantrekkelijkheden van Rijnmond staan tegenover de onaantrekkelijkhe den van andere ver afgelegen gebie- Op onze vraag of met hem nog van gedachten gewisseld was over de bij zondere problemen in het plaatselijke onderwijs, die verband houden met milieu-hygiëne antwoordde de staatsse cretaris: „Mijn bezoeken en dus ook dit, dienen om het wetsontwerp voor te bereiden. Ik hoop straks te kunnen komen met een ontwerp dat een mini mum aan bepalingen en maximale vrij heden biedt aan hen, die lokaal of regionaal met de uitvoering belast zijn. Het milieu-is geen bijzondere omstan digheid ten aanzien van andere gebie den. De te ontwerpen wet moet toe pasbaar zjjn in alle gebieden'" Opgetogen was de bewindsman over de houding van de kleuterleidsters in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Zij bleken zich meer verdiept te heb ben in de te verwachten gevolgen van een integratie dan hun collega's van de lagere scholen. Zijn gesprekken hier over in deze regio noemde Schelfhout inspirerend. „Vandaag", zo stelde hij, „is mij heel duidelijk voor ogen gekomen, dat kleu terleidsters vaak moeten constateren, dat hun pupillen na overgang naar de lagere school op een lager niveau star- De staatssecretaris, die na een ont vangst in Maassluis zijn werkbezoek om half tien begon bij de openbare kleuterschool Wigwam in Maassluis verbleef dinsdag voor de middag in Schiedam en na de middag in Vlaardin gen, waar hij 's avonds in de Stadsge hoorzaal met ongeveer 200 mensen discussieerde over allerlei zaken. Daar merkte hij opnieuw op bijzondere maatregelen voor Rijnmond niet ac ceptabel te achten en in vrijstelling van dienstplicht voor onderwijzers in dit gebied discriminatie te zien ten opzich te van andere groepen, elders in Neder land. SCHIEDAM TEL. 260663 NW. MATHENESSERSTR. 45 ROTTERDAM REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a „Help nu Chili helpen", is de kreet die de Novib in samenwerking met het Nederlands Comité Unicef en het Unesco Centrum Nederland deze week over ons uit wil schreeuwen. De speciale aandacht voor Chili is verklaarbaar. In Santiago wordt op dit moment de derde wereldhandelsconferentie gehouden, waarin getracht wordt om de handelsbetrekkingen tussen rijke en arme landen zodanig te wijzigen dat het inkomen per wereldburger wat evenrediger verdeeld zal worden. De Novib-actie is dus gericht op het gastland van Unctad III en meer speciaal op een school van 400 leerlingen in Donihue. Waarom een school als hulpproject? Wel, op deze basis- en landbouwschool begint de infiltratie van onderaf om het peil van landbouw en veeteelt te verbeteren en zo het land economisch sterker te maken. Vanuit dit opleidingscentrum kan aan de verspreiding van de welvaart begonnen worden in eep uitgestrekt gebied. Novib hoopt f. 100.000,- bijeen te krijgen door verkoop van stickers voor f. 0,25 per stuk. De stickers worden deze week aangeboden. Men kan ze ook bestellen (minimaal 10 stuks) door storting van f. 2,50 op gironummer 100200, Werk aan de Wereld, Den Haag. Natuurlijk kan men ook meer geld storten op bovengenoemd gironummer met vermelding „Chili Helpen"." Informatie over de actie geeft desgewenst de Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelingssamenwerking NOVIB, Van Blankenburgstraat 6, Den Haag, tel. 070-525850.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1