Honderd jaar goud zoehen in Graanland 33.80 Me yo Het verhaal van een club handelaren DE HAVENLOODS, DONDERDAG 27 APRIL 1972 17-519 de Posthoornstraat uit ons tuincentrum betaal nu minder betaal nu minder Hoe rijk of deftig de H.H. Graanhandelaren vroegen ook waren, tegen 13.15 uur zag men ze met bosjes over het Beursplein hollen om het kwartje boete te ontlopen, dat opgelegd werd als men te laat was. Op de litho van G.J. Bos is duidelijk het beurshek te zien, waarvoor enige lieden staan te wachten. Het is de verdienste van het comité van graanhandelaren dat de beurstijd op 13.30 uur is gesteld. werd. Terwijl in 1939 het Comité druk aan het overleggen was met de regering over het aanleggen van een oorlogs- voorraad graan (in 1914 was er zo goed als niets voorradig geweest), werd de mobilisatie afgekondigd, waarop het Comité weer bij de distributie werd ingeschakeld. Toen dat op 17 september 1914 werd ingewijd, woedde rondom Nederland de wereldoorlog. De graanhandel stond voor bergen moeilijkheden en men zag de toekomst voor het Comité somber in. Het viel mee. Het Comité werd ingeschakeld bij de distributie van graan en dat leverde zoveel op, dat Het Graanhuis in grote stijl kon worden ingericht. Na de oorlog kwam de inter nationale graanhandel weer op gang en nu brak voor het Comité een gouden tijd aanj vooral door de bloeiende termijnhandel, waarbij het Comité als Liquidatiekas optrad. Dat was een goudmijn. Trots en machtig zetelde het Comité in Het Graanhuis. Daar maakte de secretaris-penningmeester Van Randwijk, die het Comité had zien uitgroeien tot een internationaal erkende instelling, de dienst uit. In 1927 trad jhr. mr. D.P.M. Graswinckel als zijn opvolger in dienst van het Comité. Deze ontpopte zich als een voortreffelijk financier, die bij zijn afscheid in 1963 er zich op kon beroemen, dat aan het eind van zijn „regering", ondanks de oorlog, het gestegen kostenpeil en vooral ondanks de aanzienlijke uitkeringen aan de le den in de bezettingsjaren, het kapitaal van het Comité een mooi stuk groter was dan aan het begin. Toen hij in 1963 werd opgevolgd door de huidige functionaris drs. H. Vriens, had het Comité in hem en zijn voorganger Van Randwijk gedurende meer dan drie kwart eeuw slechts twee mannen op deze belangrijke post gekend! Zo beleefde Rotterdams graanhandel na 1922 een periode van zeldzame bloei. De allure van de handelaren was dan ook zeer veranderd. Toen na een windhoos in 1925 het Gelderse dorp Borculo gedeeltelijk was verwoest, ver ordonneerde de toenmalige voorzitter A.C. van Eyk dat het Comité een ton voor de getroffen bevolking zou bij eenbrengen, waarop hij naar zijn ge woonte elke firma voor een bepaalde som „aansloeg." Slechts één handelaar, de heer Bolle, had daarover de smoor in, want, zo foeterde hij tegen zijn vrienden op de beurs, ik kan niet inzien waarom Van Eyk onze firma f5000 wil laten betalen, en Van Stolk f 10.000, terwijl wij nèt zo goed f 10.000 kunnen betalen als Van Crisis en oorlog In 1930 was het lied uit... Ue crisis kwam. Voor de graanhandel was dat een ramp. Mede onder invloed van de steun aan de landbouw werden de toestanden in de eens zo prima geor dende graanhandel zo chaotisch, dat een grondige sanering, naast contingen- tering en onderlinge steunmaatregelen onder leiding van het Comité, nodig Op 7 mei 1940 vergaderde het bestuur voor de laatste maal in Het Graanhuis. Goed een week later was het gebouw weg. Maar het werk moest doorgaan. Het Comité trok in het nieuwe Beurs gebouw, waar men werkte vóór Neder land en tegen de bezetter, die zijn stelsel ook in ons bedrijfsleven wilde persen. Toch besefte menigeen, dat de oude toestand Voorbij was. Repaald merkwaardig is, dat reeds op een verga dering in november 1940 de graanhan delaar J.H. Broedelet dit beeld van de toekomst schetste: Een bevrijd Neder land zou in een of andere vereniging van staten economisch worden opge nomen. De graanhandel zou dan niet meer afhangen van de eigen produktie, maar Nederland zou zich weer op de veredeling gaan toeleggen in plaats van veel te duur graan produceren. De landbouwproduktie zou grotendeels worden uitgevoerd, de akkerbouw zou worden ingekrompen, de industrie sterk uitgebreid. Een geheel vrije prijs vorming zou niet meer terugkeren maar evenmin zouden er muurvaste landbouwprijzen komen. Er waren graanhandelaren met een vooruitzien de blik! Na een verschrikkelijke oorlogstijd kwam er weer iets als vrede, maar de ordening werkte lang na en het duurde zeven a acht jaar, eer de graanhandel voor tijdelijke kantoorkrachten Niet alleen thuis maar ook op de camping of in de tuin heeft ieder toch graag een gemakke lijke stoel. Relax fauteuil met uitklapbare voetsteun, in diverse standen verstelbaar en gelakte beuken houten armleggers. Deze fau teuil met een 2 cm dikke gepol- sterde loper (geeft veel zitkom- fort) verkopen wij nu niet voor f 40,75 maar voor nog géén vijfendertig gulden. Var\af vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze camping-af deling 2e etage deze relax fau teuil met uitklapbare voetsteun en gelakte beuken houten armleg- De meeste dames weten het al, een vitrage-aanbieding bij Ter Meulen is een aanbieding waar U iets aan heeft. Deze terlenka brodisette is 145 cm hoog en heeft een rijk des sin. Deze vitrage met lo^dband' die normaal f 6,98 per meter kost, nu voor nog géén vijf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze terlenka brodisette met rijk des sin en loodband, 145 cm hoog. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum op de 2e etage deze gazonprik ker van een stevige staalkon- struktie met een werkbreedte van 42 cm en een hoogte van 82 sch. Een van de voorwaarden om een mooi gazon te krijgen, en wat nog belangrijker is, te hou den is een gazonprikker Een gazonprikker, met 4 pen nen, waarmee op snelle en ef ficiënte wijze het gazon van de nodige' lucht- en vochtkanalen wordt voorzien. Dit handige apparaat van een stevige staal- konstruktie (werkbreedte 42 cm, hoogte 82 cm) verkopen wij nu niet voor f 15,90 maar voor nog géén acht gulden. Als Rotterdam verreweg de belangrijkste graanhaven van Europa is - en dat is het - mag men deze toppositie vooral toeschrijven aan het Comité van Graanhandelaren, dat per een in gouden glans gewikkelde kennisgeving zijn op vrijdag 28 april te vieren eeuwfeest aankondigt. Op de keper beschouwt is de echte verjaardag van dit doorgaans in stilte werkende gezelschap voorbij. Het werd namelijk op 3 januari 1872 opgericht door A.P. van Stolk, die als lid van de Gebrs. van Stolk nieuw leven in de brouwerij wilde brengen. Op zijn kantoor aan de Wijnhaven kwamen die dag ruim twintig van de belangrijkste Rotterdamse graanfirma's bijeen en werd het Comité zoals Van Stolk dat uitdrukte „daargesteld." Tot op de huidige dag maken drie van de oprichters, de firma's Van Andel, Van der Pol en Van Stolk, nog deel van het Comité uit. De activiteiten beperkten zich aanvankelijk tot het opmaken van de graannoteringen. In 1872 ging het in de Rotterdamse graanhandel, die vooral op het binnenland was gericht, nog gemoedelijk toe. Beurtschippers voerden het graan van overal aan, de pondgaarders verzamelden de partij-mon sters van hun boeren, stalden ze op hun tafels in de Beurs uit, probeerden alles zo goed mogelijk aan de binnenlandse klanten te verkopen. De verkochte partijen werden officieel gewogen, zodat de bedienden van de graankan toren steeds met weegbrieljes heen en weer moesten rennen, het goed werd per scheepje of sleper weggehaald, afgerekend en nog dezelfde dag nam de schipper in een verzegeld zakje het geld met de afrekening voor de boeren mee. Bij alle drukte werd er ook nog de notering opgemaakt en deze werd door de secretaris van het Comité in de Nieuwe Rotterdamsche Courant gepubliceerd. Die eerste jaren was Het Comité van Graanhandelaren ronduit gezegd een saaie club. A.P. van Stolk, de eerste voorzitter, had er al gauw ge noeg van, maar zijn opvolger J. van der Dussen hield het 27 jaar vol en onder zijn leiding kreeg het Comité, of schoon het zeer zelden en dan nog met weinigen vergaderde, grotere invloed. De graanhandel, die zich meer op de invoer uit het buitenland ging richten, had de wind mee, vooral toen de Nieuwe Waterweg eindelijk zijn belof ten ging inlossen. De Rotterdamse graanhandelaar werd een ijverige, ge duldige en nauwgezette goudzoeker in het internationale graanland, die zijn kansen in Amerika waarnam, zijn be trekking met Rusland en de Oostzee uitbreidde en vooral profiteerde van de eetlust in het Duitse Ruhrgebied. Maar die handel van verre bracht ook kans op geschillen, wanneer in weerwil van een prachtig monster een minderwaar dige partij graan werd geleverd. Arbitrage Zulke geschillen werden sinds lang in de graanhandel door arbitrage be slecht. Beide partijen benoemden een arbiter, dezen kozen gezamenlijk hun „obman" en in de regel hield men zich aan de uitspraak. In het begin werkte het systeem nogal primitief. Tijdens de behandeling konden de scheidsrechters van partijen elkaar geducht de mantel uitvegen en het is voorgekomen dat een Rotterdamse arbiter, een reus van een handelaar, zich zo opwond, dat hij dreigde zijn tegenarbiter uit het raam te gooien. Die maakte zich wijselijk uit de voeten. Het is één der grote verdiensten van het Comité, dat hef deze procedure op een hoger plan heeft gebracht. De arbitrage won daardoor sterk aan ge wicht, vooral na een conflict met de Nederlandsche Handelmaatschappij die in 1880 een uitspraak van de Rotter damse arbiters niet wilde erkennen. De Amsterdamse directie van de N.H.M. schreef hooghartig aan het Comité, dat het met deze uitspraak niets te maken had. Mócht het Comité het vonnis op het zwarte bord aanplakken, dan zou de ware rechter in deze „krenkende daad" worden gemengd. De Rotter dammers zaten er mee in, maar hielden voet bij stuk en na de „aanplakking" volgde een proces. De schrik sloeg hun om het hart toen ze hoorden wat voor kei van een advocaat de Amsterdam mers op hen loslieten. Voor de rechter vergeleek deze pleiter het Comité met een middeleeuwse roverbende, die on der hun hoofdman (dat was dan Van der Dussen) een eerzaam reiziger vak kundig plunderden. Toch won het Comité met vlag en wimpel het proces, hetgeen de Rotterdamse arbitrage zeer ten goede kwam. Het Comité vervolgde zijn weg, be hoedzaam en zuinig, vooral zuinig, zodat de kosten, die werden omgesla gen, soms slechts enkele guldens per lid per jaar bedroegen. Volgens zijn statuten mocht het Comité geen kas houden. Nog over het jaar 1901 be droeg het batig saldo volgens de secre taris-penningmeester van de 30-jarige, toen reeds belangrijke instelling in totaal f 37,06 1/2! Maar dat paste nog volkomen bij de Rotterdamse graan handelaar uit de 19e eeuw, eenzelvig, geheimzinnig tot het uiterste, en zéér op de penning, al hield hij wel van enig vertoon van deftigheid. De Conditiën In 1896 deed het Comité een geweldi ge stap vooruit door de invoering van de Conditiën van de Rotterdamsche Graanbeurs (C.R.G.). Deze brachten eenheid in de zeer verschillende graan- contracten en waren in hun soort een meesterstuk. Bij de vele besprekingen over het ontwerp van de C.R.G. werd vooral onder invloed van de jongeren het ijs tussen die individualistische Rotterdamse kooplui wat gebroken. De jongelui wilden van die dwaze geheimzinnigheid en conservatieve leefwijze af. Een nieuw feit van grote betekenis was de invoering in 1905 van de Duitsch-Nederlandsche Contracten tot regeling van de internationale graanhandel, vooral met Duitsland en Rusland. Dat leidde weer tot een nog beter werkende Rotterdamse arbitrage, vooral dankzij de bemoeiingen van mr. W. Nolen, de grote voorvechter van de arbitrale rechtspraak. Zo werkte het Comité gestaag aan de verbetering van de graanhandel, nu eens ruim, dan weer beperkt van blik. De grote Gerrit de Jongh kon als directeur van Gemeentewerken geen voorstel tot verbetering van de binnen stad doen, of hij vond hét Comité op zijn weg, vooral wanneer het ging om vaste bruggen. Nu konden deze bij hoog water inderdaad lastig zijn voor de graanlichters. Er waren echter ook mannen van visie, zoals P.W. Schilthuis en H. van Randwijk, sinds 1894 secre taris-penningmeester van het Comité. In 1901 bij een beraadslaging over de zoveelste vaste brug zei Van Randwijk de heren, dat zij nu eens niet naar hun eigen belangetjes moesten kijken maar liever het gemeentebestuur helpen, om van Rotterdam een grote stad te ma ken. Het Comité was weer „tegen", maar die brug is er evengoed gekomen. Meer succes had het Comité bij zijn actie om het aanvangsuur van de Beurs later te stellen. Precies 1 uur 15 ging het beurshek dicht en wie en dan nog in wilde, moest een kwartje boete betalen. Hoe rijk of deftig H.H. Graan handelaren ook mochten zijn, tegen 1 uur 15 zag men ze bij bosjes op het Beursplein hollen voor hun léven, om dat kwartje boete te ontlopen. Tot, zoals het nu nog is, de beurstijd op halftwee werd gesteld. weer geheel vrij werd. Voor het Comi té was het een grote tegenvaller, dat nu de termijnhandel niet van de grond wilde komen, wat bij de stijging van de kosten zeer welkom zou zijn geweest. Toch wist men weer een Graanhuis tot stand te brengen, juist toen de grote veranderingen door Euromarkt zich aandienden. Grondig en met veel elan heeft het Comité de handel daarop voorbereid, zij het met minder succes dan men had gehoopt. Tot nu toe hebben vooral de Fransen de kaart getrokken en voor Rotterdam, gelo vend in de kracht van de vrije handel, was het moeilijk te manoeuvreren te gen het leger van Europese ambtenaren te Brussel, steeds in de weer om prijzen vast te stellen en maatregelen om die prijzen waar te maken. Dat kan ook zijn voordelen hebben, maar in Het Graanhuis zal er vreugde heersen als door de toetreding van Engeland tot de Gemeenschappelijke Markt het legioen van de vrije handel wordt versterkt. 1 Onverdroten Een eeuw geschiedenis van Het Comité van Graanhandelaren leert, hoe hun handel vooral bij de gratie van een vrije markt zijn grootste bloei heeft beleefd. De gouddelvers in Graanland zoeken nu nieuwe wegen om in een ander klimaat, waarin de bescherming van oude regelingen uit de crisistijd is verdwenen, hun dagelijks brood te verdienen, in de samenbundeling van het Comité, dat nu ook de handel in veekoeken en dierlijke eiwitten behar tigt. Het zijn bekwame, ijverige en op eigen kracht vertrouwende lieden, die elkaar graag beconcurreren en toch een sterk groepsgevoel kennen. In nood laat men elkaar niet in de steek. Het oorspronkelijk zuiver Rotterdams gerichte Comité is allengs tot een paraplu voor de gehele Nederlandse graanhandel geworden, maar de Rot terdammers houden liefst zelf nog graag dé stok vast. Doordat het Comi té, dat de hand heeft gehad in talloze zaken ter verbetering van de graanhan del, van toezicht op maat en gewicht tot de bouw van silo's, een groot dienstverleningsbedrijf is geworden, moet het harder dan ooit tegen de wilde stroom der stijgende kosten op roeien. Voor de Rotterdamse graan handel, die bij dit jubileum voor een bijzondere mijlpaal staat, is het daarbij moeilijk te verkroppen, dat door de vestiging van enkele grote buitenlandse firma's te Amsterdam de mededinging van 'de hoofdstad, die vroeger te ver waarlozen was als het om graan ging, een an fier karakter heeft gekregen. Dat schrijnt te meer omdat het volgens de Rotterdammers bij die vestiging door manipulaties van de gemeente Amster dam wat eigenaardig zou zijn toege gaan. Wie de jaarverslagen van de Rotterdamse Kamer van Koophandel (een veel te weinig gekende bron van onze stedelijke historie), bestudeert komt daaromtrent wel iets tegen. Maar goed, niet voor niets heeft konin gin Wilhelmina indertijd de spreuk „Sterker door Strijd" aan het stadswa pen gehecht. Het Comité van Graan handelaren heeft er 100 jaar op zitten en gaat onverdroten verder. Als er in de graanhandel in een volgende eeuw net zo veel moet gebeuren, en verande ren, dan zul je nog wat beleven. Feestprogram ma Koninginnedag De „Stichting Comité ter behartiging van Nationale Belangen" heeft voor de viering van Koninginnedag in Rotter dam op maandag 1 mei een ongeveer 12 1/2 uur durend programma samengesteld. Wielrenners kunnen zich uitleven in de „Ronde van Feijenoord", die aan de Maashaven - op deze dag van de ar beid - bij de firma Binnendijk haar startpunt heeft. De jongeren beginnen om 9.30 uur, de amateurs om 11 uur, en de beroepsrenners om 14 uur. Het Rotterdams Centrum voor het Amateurtoneel geeft om 11, 14 en 16 uur in de kleine zaal van „de Doelen" voorstellingen van het spel „In Duizend Vrezen", dat is geschreven door Anna Blaman. De toegangsprijs bedraagt één gulden. Ook in „de Doelen" geeft het koor „Com nu met Sang", om 19.30 uur een Oranje- Concert met klassieke werken en volksliederen. Kaarten hiervoor zijn vanaf maandag 24 april, voor vier gulden, aan de kassa van „de Doelen" verkrijgbaar. Zondag 30 april wordt om 19.30 uur een orgelconcert uit gevoerd. De toegangsprijs bedraagt f 2,51). Maandag 1- mei bespeelt John Woodhouse de accordeon om 11.30 uur op het bordes van het stadhuis, om 14 uur en 16.30 uur in de muziektent op het Lijnbaanpleintje en om 15.15 uur in de recreatieruimte op het Pijrtackerplein. De dansgroep „De Schaarshoek" treedt op om 11.30 uur op het bordes van het stadhuis, om 14.15 uur op het Pijnackerplein en om 16.30 uur in de muziektent op het Lijnbaanpleintje. Op dat pleintje verzorgen de boeren- kapel „De Dauwtrappers" en „The Three Jacksons" een feestavond, die om 20.30 uur begint. De festiviteiten worden besloten met een militaire taptoe voor het stadhuis, om 21 uur, en vuurwerk bij „De Boompjes", om 22 uur. Het Comité voelde, na jarenlang zeer bescheiden te zijn gehuisvest, het aan zijn standing verplicht een eigen zetel te bezitten. Maar hoe moest dat, zon der geld? Men vond er iets op, toen het bestuur aan de Wijnhaven een geschikt pand had ontdekt. Drie leden kochten dat pand, verbouwden het volgens de wensen van het bestuur en verhuurden het voor een prix d'ami aan het Comité. Zo ontstond Het Graanhuis, met bureaus, laboratorium, weeg- en monsterruimten. 'Daar stroomde het geld binnen, dank zij de met sprongen toenemende handel. Men liet nu de langzamerhand oudbak ken financiële structuur los, er kwa men nieuwe statuten, men durfde zelfs Het Graanhuis met een reeks belenden de percelen te kopen voor de bouw Ook de iets minder mooie da gen kunt U gezellig maken met dit Gobelinpakket en verder heeft U er veel genoegen van, wanneer het kant en klaar aan de muur prijkt. Gobelinpakketten kompleet met borduurnaald, werkbe schrijving en ruim voldoende wol van een eerste kwaliteit. De stramiens (32 x 42 cm) zijn in natuurlijke kleuren voorge schilderd, zodat U zonder moeite dit prachtige schilderij volborduurt met een gobelin steek (halve kruissteek). Nu niet voor f 17,95 maar voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze prachtige gobelinpakketten kompleet met wol, borduur-" naald en een werkbeschrijving. Totaal leverbaar in 6 verschil lende afbeel dingen, per stuk voor Géén schrift, of tel. best.

De Havenloods | 1972 | | pagina 7