5. 1 Moeten Chilenen na afloop de documenten opeten? 90 Q 80 98 2.98 Gaat er wat gebeuren op Unctad III of: jrü'ijl» [i| DE HAVENLOODS, DONDERDAG 27 APRIL 1972 17-505 Allende heeft gesproken. Groot ap plaus, maar niet van iedereen voor de Chileense president, die als eerste op Unctad III het woord voerde. De man vobr hem is de secretaris-generaal Wald- heim van de Verenigde Naties. nu minder Als U in Uw vrije tijd Uw huis op wilt knappendan wilt U het toch zeker niet te duur ma ken door te veel voor de verf uit te geven. Koop daarom deze Latex muur- en plafondverf in emmers van 3^2 kg (genoeg voor ong. 20 m2). Deze verf is damp doorlatend, dus bijzonder geschikt voor keu kens en douches, verder ook voor muren, plafonds en voor behang (afwasbaar). Nu per emmer voor een echte Ter Meulen prijs van nog géén zes gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze La tex muur- en plafondverf in emmers van 3V2 kg, in de kleur wit, nu per emmer 1 Géén schrift, of tel. best. betaal nu minder Moederdag 14 meimaak de ze zo speciale dag tot een on vergetelijke dag en geef haar een kado waar ze het hele jaar plezier van heeft. Zoals deze isoleerkan, waarin de inhoud een hele avond lang goed warm blijft. Deze ver chroomde kan met zwarte voet (sluit prima door de expansie kurk) heeft een inhoud van maar liefst 1 liternu voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze luxe verchroomde isoleerkan met een inhoud van maar liefst Bijpassende opzetfilter f 1,55. Géén schrift, of tel. best. Na een tussenlanding in het gloeiendhete Braziliaanse Sao Paulo, de vlucht over de einde- en troosteloze pampa's van Argentinië, en het passeren van de Andes, die alleen uit gruis lijkt te bestaan, is Santiago de Chile een koele verademing na bijna een etmaal vliegen sinds Schiphol. Maar dan begint twee dagen later Unctad-III, die vele, vele etmalen gaat duren, en die minstens zo vermoeiend is als de vliegreis. Maar ja, je wilde toch zo graag voor De Havenloods de derde wereldhandelsconferentie verslaan? Dat betekent het aanhoren of ontvluchten van meer dan honderd redevoeringen van ruim een half uur in het algemene „debat", het bijwonen van persconferenties, waarin niets gezegd wordt, het uitgesloten worden van de echt belangrijke gesprekken, en het dagelijks heen en weer lopen of bussen in de stinkende heksenketel van het verkeer in Santiago. Maar het betekent ook: anderhalve maand lang het zogenaamde „Chileens experiment" meemaken, dat wil zeggen socialisme-in-democratie van dit wonderlijke land Chili. Dus bevond ik mij op een zeker ogenblik op het platform van de hoge springplank van een zwembad, dichtbij het podium, waarop president Salva- dore Allende de honderdduizenden re geringsgezinde demonstranten ging toespreken, omdat ik zo een goed overzicht over deze happening kon krijgen. De ganse avenue onder mü was vol van enthousiaste Chilenen met vlaggen, spandoeken en fakkels. Er stonden nog wat welvarende Chilenen van Europese komaf ook op de plank, die rnjj trots vertelden dat zes dagen eerder op diezelfde avenue nog veel meer mensen aanwezig waren (zo'n half miljoen) bij de demonstratie tégen Allende. Ik moet toegeven, dat ik daar het Chi leense socialisme verraden heb, toen mij gevraagd werd, wat ik van de toestand in Chili vond. Maar wat doe je, als je op zo'n wankel punt staat, tussen weldoorvoede conservatieven, terwijl er tien meter onder je in de bassins niet eens water staat? Ik mom pelde zoiets van dat ik nog geen overzicht had, omdat ik pas zo kort in het land was, en daalde waardig de ladder af. Gek land In Chili is sinds november 1970 president aan het bewind, die zich openlijk marxist noemt, eerlijk geko zen bij verkiezingen van oktober 1970. Dat is een unieke situatie in de wereld en zeker in Latijns-Amerika. Maar Chi li is nu eenmaal een gek land. Zo waren de demonstraties van voor- en tegenstanders van Allende allebei be doeld om de democratie in Chili te verdedigen, respectievelijk tegen de ge varen van rechts en links. Daarvoor kwamen binnen een week totaal bijna een miljoen mensen op de been, en dat is een veelvoud van het aantal dat in Nederland de straat op te krijgen is wanneer Ajax of Feyenoord de Cup wint (en alleen dan). Inderdaad heeft Chili een lange demo cratische traditie. Staatsgrepen zijn er haast onmogelijk, de politici zijn niet corrupter dan de Nederlandse en het trefwoord van links en rechts is het zelfde: „wettigheid", al moet gezegd worden, dat uiterst links en uiterst rechts andere leuzen hebben. Elders in dit werelddeel volgt de ene generaal de andere dictator op en raken de gueril- lastrijders in stad en land steeds feller slaags met leger en politie. Wat doen de rijken, de middelklasser, het leger en de buitenlandse belangen hier in Chili? Ze blijven netjes, „wet tig", althans in het openbaar. Ze heb ben de fout gemaakt om verdeeld de verkiezingsstrijd in te gaan, maar ze hebben nog altijd een flinke meerder heid in het parlement. Vlak na de verkiezingen van 1970 echter werd generaal Schneider, een vriend van Allende, vermoord, en kort geleden kwam het komplot aan het licht dat het Amerikaanse wereldconcern ITT (elektrotechniek e.d.) tegen de rege- Het is de vraag, hoe lang de meest linkse aanhangers van Allende het nog zullen nemen, dat het parlement bijna alle belangrijke wetsontwerpen weg stemt of ontkracht. En hoe lang zullen de rechtsen in Chili en de „vrije wereld" het nog nemen, dat deson danks Chili steeds meer een socialis tisch land wordt? Geen mens weet hier een antwoord, maar je hoort vaak wel zeggen, dat 1972 het beslissende jaar voor Allende wordt. Wanneer zou blijken, dat zelfs in Chili geen vreedza me verbetering voor de arme bevolking mogelijk is, dan weten de lotgenoten in de rest van Latijns-Amerika, dat voor hen nog maar één weg mogelijk is: revolutie met geweld. Zeker is, dat beide partijen elkaar beloeren, om de ander op een onwettige daad te kun nen betrappen. Zeker is ook, dat een volledigeterugkeer naar een kapitalis tische politiek inmiddels niet meer mogelijk is, zonder dat daaraan een bloedbad voorafgaat. Het meest waar schijnlijk is daarom nog, dat er gewoon over vier jaar weer presidentsverkiezin gen plaatsvinden. Dan maakt Eduardo Frei van de sociaaldemocraten, die intussen sterk verrechtst is, een goede kans om herkozen te worden. De Chilenen staan over het algemeen Drie excursies van vogelwacht Alblasserwaard Öp de zaterdagen 6, 13 en 27 mei zullen in de Alblasserwaard rondleidin gen worden georganiseerd in respectie velijk de Avelingen bij Hardinxveld- Giessendam, het boezemgebied te Kin derdijk en in de omgeving van Groot- Ammers. De organiserende vereniging is de Natuur- en Vogelwacht „De Alblasserwaard". Zaterdag 6 mei zal de excursie in de Avelingen plaatsvinden. Deze begint om zes uur 's morgens. De plaats van vertrek zal zijn de Schelluin- sebrug, die over het langs de rijksweg gelegen kanaal van Steenenhoek ligt. Op 13 mei is er een excursie door het boezemgebied te Kinderdijk. Het be ginpunt is hier de parkeerplaats bij het nieuwe gemaal bij de molens. Vertrek twee uur 's middags. Op 27 mei zal eveneens om twee uur worden gestart, in Groot-Ammers en wel bij de ooie- vaarsfarm in het Liesveld. Het boezemgebied te Kinderdijk her bergt grote aantallen vogels. Ook voor plantenliefhebbers is er heel wat te zien. Het natuurreservaat „De Avelin gen" is een gebied in de uiterwaarden langs de Merwede met fraaie grienden, waarin veel zangvogels broeden. In het Liesveld van Groot-Ammers zal een wandeling worden gemaakt door de omgeving, waar dan veel fruitbo men in bloei zullen staan. Inlichtingen over rondleidingen door natuurgebieden in de Alblasserwaard kunnen worden verkregen bij: W. J. Nederlof, Molenstraat 20a, Kinderdijk, tel. 01859- 3121. meubels en geschenken uit oma's en onze tijd beukelsdijk 104 rdam telefoon 236575 erg positief tegenover de Unctad, en de buitenlanders die deze met zich mee brengt. Een beetje vreemd is dat wel, want het schaarse vlees en de schaarse wijn zijn er onbeperkt voor de delega ties en journalisten. Voor de delegaties is er een speciale, hoge, wisselkoers (42 escudo's voor een dollar, tegenover officieel 28 escudo's) en daar komt nog bij dat het splinternieuwe, royale maar overigens niet echt luxe, Unctad- gebouw nadien grotendeels leeg zal En dat alles voor delegaties die voor bijna honderd procent bestaan uit goedbetaalde establishmentfiguren uit betaal nu minder Friendship herenanklets van het betere merk en kwaliteit, maar toch maken wij er een zeer voordelige aanbieding van. Een zeer grote partij Friend ship herenanklets in diverse fan tasie dessins en uni kleuren gaan nu zeer voordelig de deur uit. Deze ankiets in alle heren- maten, uit de prijsserie van f 4,50 en f 4,95 nu voor nog géén twee gulden per paar. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze Friendship herenanklets in alle maten, kleuren en vele dessii per paar Géén schrift, of tel. bes rijke en arme landen, die hier elke dag met enorme wagens komen aanrijden. Holle woorden Deze gastvrijheid van de Chilenen legt op de delegaties wel de plicht er de komende maand wat van te maken, zodat de Chilenen niet straks, net als vier jaar geleden de Indiërs in New Dehli, ontnuchterd zullen moeten zeg gen: „We eten de documenten wel op". De kans daarop is wel groot, want na de vlammende speech van president Allende zijn er bijna alleen nog maar holle woorden gesproken. Zo heeft bijvoorbeeld de EEG wel gesproken (bij monde van de voorzit ter van de Europese ministerraad), maar niets beloofd. Dat was ook Mans- holt te gortig. Hij had als voorzitter van de Europese Commissie, (dat is de top-staf van de EEG) eveneens het woord gevraagd, en hij zei onomwon den, dat dit niet het antwoord was op de verslechterende situatie, waarin de rijke landen in 1980 nog weer zoveel rijker zullen zijn dan de arme, zelfs als het Tweede Ontwikkelingsdecennium slaagt. Weliswaar heeft minister Langman van Economische Zaken onlangs nog in de Tweede Kamer gezegd, dat het EEG- standpunt hem zeer teleurstelde („Ik kwam nogal gedeprimeerd uit die ver gadering") maar in zijn speech hier heeft hij de hoop van velen op een duidelijk afwijkend en positiever standpunt, zelf teleurgesteld. De aktiegroepen in Nederland volgen Unctad op de voet. Ze hebben zelfs een paar verslaggevers in Santiago, die onmiddellijk naar de achterban gaan telexen, als er wat aan de knikker is. Ze hopen, dat er dan onmiddellijk door het thuisfront druk wordt uitge oefend op de Nederlandse regering en de delegatie hier, om te voorkomen dat ook Nederland de ontwikkelings landen laat stikken. Laatste strohalm Net zoals het „Chileense experiment" de toetssteen is voor de toekomst van Latijns-Amerika, zo is Unctad-III de laatste strohalm voor het slagen van het Tweede Ontwikkelingsdecennium (dat overigens ook maar een druppel op de gloeiende plaat is). Allende zei dit in het slot van zijn speech in de Unctad zo: „Geachte afgevaardigden, van één ding kunt u zeker zijn: de volkeren zullen niet toestaan dat ar- De VVV van Westdongeradeel in Friesland organiseert dit jaar op de meeste zaterdagen tussen 6 mei en 30 september wadloop tochten, die door gidsen wórden geleid. Omdat deze sport in de noordelijke provincies snel aan populariteit heeft gewonnen, richt de VVV zich nu speciaal tot de bewoners van de Randstad, die hun drukke omgeving willen ontvluchten, en iets anders dan een strandwandeling willen ma ken. De VVV heeft twee tochten uitgezet. Voor nog onervaren wadlopers is er een wandeling van Wierum (een dorp in het noord-oosten van Friesland) naar het bij eb droogvallende eilandje Engelmansplaat, dat ligt tussen Schier monnikoog en Ameland. De tocht naar Engelmansplaat en terug naar Wierum is ongeveer 15 kilometer lang, en duurt, een rustpauze op het eilandje inbegrepen-, 3 1/2 tot 4 uur. De tweede tocht, die voert van Holwerd naar Ameland, is een stuk zwaarder, en daarom meer geschikt voor hen, die al eens een tocht over de wadden hebben gemaakt. De wandeltocht naar Ame land duurt 2 1/2 uur: de terugreis gaat per boot. Wadlopers, die het nog hoger op willen zoeken, kunnen bovendien bij de VVV een speciale tocht naar Schiermonnikoog aanvragen. Deze vindt plaats, als er voldoende belang stelling voor is. De VVV's van Friesland en Westdonge radeel hebben een informatieve folder uitgebracht, die kan worden aange vraagd bij de Provinciale Friese VVV, Stationsplein, Leeuwarden (tel. 01500- 32224. Aanmeldingen kunnen dage lijks tussen 17 en 18 uur telefonisch worden gedaan, onder nummer 05198-532, of bij geen gehoor onder no. 05199-224. Men kan zich ook schriftelijk opgeven bij de VVV-Westdongeradeel, Herwey- straat 11, te Ternaard (Fr.). Omdat het Zeehonden c doorgaan van een waddentocht staat of valt met de weersgesteldheid, is het raadzaam de avond tevoren op boven genoemd telefoonnummer en uur hier naar te informeren. FITHEID De VVV raadt wadlopers een goede dosis fitheid en doorzettingsvermogen aan. De beste kleding is een warme trui, een korte broek, een regenjas, hoge gymnastiekschoenen en dikke sokken. Een rugzak met in plastic verpakte droge kleren, voedsel en een zonnebril zijn bepaald geen overbodige Café „De Kalkman" in Wierum is de verzamel- en inschrijfplaats voor de tocht naar Ameland. Deelnemers beta len f 5,-. Wadlopers voor Ameland dienen zich in te schrijven in restau rant „Land- en Zeezicht" op de kop van de pier in Holwerd. Als men in groepen aan één van de waddentoch- ten deelneemt, liggen de kosten lager. De verzameltijden zijn, in verband o de Wadden met de wisselende getijden verschil- lend. In Wierum wordt gestart zaterdag 6 mei om 6 uur, 13 mei om 13.30 uur, 20 mei om 7 uur, maandag 22 mei (de enige dagtocht, die niet op zaterdag plaatsvindt) om 9 uur en 27 mei om 13 uur. In Holwerd is het zaterdag 20 mei om 7.30 uur verzamelen geblazen, 3 juni om 6 uur, 10 juni om 13 uur, 17 juni om 6.30 uur en 24 juni om 12.30 uur. In de eerder genoemde folder zijn alle aanvangstijden vermeld. VROEG OP Wegens het vroege uur, waarop de meeste tochten beginnen, zullen de deelnemers over het algemeen al op vrijdag naar Friesland moeten reizen. De busverbindingen met Holwerd en Wierum zijn weinig frequent, zeker 's ochtends. Aanbevolen wordt dóór te reizen naar een camping of hotel in Holwerd of Ternaard (een dorp nabij Wierum), vanwaar men dan tevens het (nog schone) landschap, en pittoreske dorpen als Waaxens, Moddergat en Foudgum kan intrekken. jaar van koortsachtig bouwen wat is i Iff er aan de hand inblijdorp J sympathie voor Blijde per 2 stuks Vrijwilligers gevraagd voor bezorgen van maaltijden De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (UW), die al 20 jaar lang tweemaal per week warme maaltijden bij bejaar den en hulpbehoevenden aan huis bezorgt, vraagt vrijwilligers voor dit De UW verzoekt bezitters van een auto de maaltijden af te halen en weg te brengen; niet-autobezitters kunnen hun diensten bewijzen door in de auto's mee te rijden en de maaltijden op de bestemde plaatsen af te geven. De „maaltijdendienst" wordt verleend op dinsdag en vrijdag, van 11.30 tot 12.30 uur. Vrijwilligers kunnen zich opgeven bij één van de dienstencentra van de Unie: Mathenesserdijk 459 (tel. 231812) of 133 (tel. 156840). Als zich voldoende medewerkers aan melden, zal deze vorm van dienstver lening tot méér dagen kunnen worden uitgebreid. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze dames directoires in een jac quard patroon. In de kleur wit en de maten 40 t/m 50 Géén schrift, of tel. best. was het kapitale Unctad-gebouw in San tiago net op tijd (zo goed als) klaar. Het enorme dak rust op 16 kolommen. Erachter het administratiegebouw van 23 verdiepingen. De inrichting is sober, maar praktisch en smaakvol. Na de Unctad houdt Chili er een waardevol congresgebouw aan over. moede en rijkdom naast elkaar blijven voortbestaan, zoals in Lima al gezegd is. Zij zullen geen internationale orde accepteren, die hun achterstelling be stendigt. Zij zullen hun economische onafhankelijkheid zoeken en vinden en ze zullen de onderontwikkeling over winnen. Niets zou hen kunnen weer houden: noch dreiging, noch corrup tie, noch geweld". „Het zal afhangen van de dringende hervorming van de economische wereldstructuur, van het bewustzijn van de volkeren, of de vooruitgang en de bevrijding van de grote onderontwikkelde wereld zullen gebeuren door samenwerking, geba seerd op solidariteit, rechtvaardigheid en ontzag voor de Rechten van de Mens, of dat zij juist gedwongen zullen worden om de weg van conflict en leed te nemen. Dat alleen om te bereiken dat de uitgangspunten van het Hand vest van de Verenigde Naties werkelijk heid wordt". J. de Groot. Hulp gevraagd voor Vietnamese vluchtelingen De nood vaij de Vietnamese vluchtelin gen - wier aantal door de recente oplaaiing van de strijd is toegenomen tot 3 1/2 miljoen - is, naar de hulpor ganisatie van de Wereldraad van Ker ken bericht, thans groter dan ooit. Daarom wil de Wereldraad de vluchte lingen zo spoedig mogelijk van voedsel (rijst) en onderdak (tenten) voorzien, waarvoor een bedrag van 210.000 gul den nodig is. Giften om deze hulpverlening mogelijk te maken kunnen worden overgemaakt op de gironummers 5261 t.n.v. de Stichting Oecumenische Hulp aan Ker ken en Vluchtelingen, Comelis Hout manstraat 17, te Utrecht, en 1111222, t.n.v. de Stichting Mensen in Nood, Hekellaan 6, te Den Bosch. Op de stortingskaart dient te worden ver meld: „Voor Vietnamese Vluchtelin gen". Dames directoire in een jac quard patroon. In de kleur wit en de mat. 40 t/m 50, nu bij ons voor nog géén twee gulden. nu minder Dè oplossing voor alle ruimte problemen is toch wel dit vouw- bed. Opgevouwen een minimeu beltje en uitgeklapt een volwaar dige slaapplaats. Solide vouwbed van grijs gelakt buis, in één handomdraai plat opvouwbaar. Dit handige lo geerbed op wieltjes (ook voor weekendhuisje en caravan) nu kompleet metmatrasextravoor- delig. 70x190 cm ^Q50 99^ III. 80x190 cm QQ50 jj29^o Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit solide vouwbed van grijs gelakt buis in de maten 70 x 190 en 80 x 190 cmnu kompleet met matras voor zeer aantrekke lijke prijzen. 90 x 190 cm f 145, - 136 x 190 cm f219,-- Géén schrift, of tel. best.

De Havenloods | 1972 | | pagina 9