1^75 29." 975 gs rukro administratieve medewerk(st)ers en (steno)-typistes. adverteren doet verkopen BOEKHOUDER voor rukro Pop9 show en klassiek in een bloemensfeertje Actie moet boeren helpen in rechtvaardige strijd Zondag 14 mei moeder blij. HEMA JUWEEL N.V. Assurantiebedrijf van de Algemene Bank Nederland The Amsterdam Rock Circus COLUMBIAANSE REGERING TREKT SUBSIDIE IN DE HAVENLOODS, DINSDAG 9 MEI 1972 19-25 Op moederdag mag éÊÊÊkWig* Op moeder Die veilige reactor koffiemolen. Moeders wens: reactor superlicht- Het automatisch broodrooster van Met veilig vergrendelde deksel. En gewicht strijkijzer met regelbare reactor. Roostert exact naar wens, dubbel geïsoleerd. In rood of termostaat.Gelijkmatige warmtesprei- dankzij termostaat. Schakelt automa- ebroken wit. Sterke 150 watt motor. ding. Kontrolelampje. 3-Aderig tisch uit. Met 3-aderig snoer en wéé jaar garantiel 16.75. snoer met veilige randaarde .stekker, randaarde stekker.Vol jaar garantie. Vol jaar garantie. 17.50 nü t/m 29.75. 13 mei 15.75. Luxe set badhanddoeken. Merk Allure. Twee stuks, extra groot: 50x100 cm. Eén met de letter M en één met ZIJ ingeweven. Dus ideaal kado voor „zij" die „m"oeder is. Fraaie- doos 9.75. Overheerlijke kersenbonbons. Met hele kersen zonder pit. En met een zalige likeur. In die grote luxe kadodoos zitten er héél veel. Ca.500gram- 5.75.NÜ t/m 13 mei 5.251 al Uw voorkomende schilder werkzaamheden SCHILDERSBEDRIJF maarwanneer Uzelf wil gaan schilderen witten of behangen KOM DAN NAAR ONZE AFDELING "DOE HET ZELF" Burg. de Bordesplein 9, Vlaardingen Tel. 34.94.81 OUWENBROEK'S MEUBELFABRIEK N.V. Op f*»g drrttnistratte is plaats v< Tot de taken van deze medewerker zullen o.a. behoren: het bijhouden van de grootboek-administratie; de behandeling van de crediteuren-administratie; de vervaardiging van periodieke overzichten t.b.v. de bedrijfsleider. Voor deze funct is het bezit van het praktijk-diploma boekhouden een minima bel bovenvermeld nummer of schrijf e< EN BANKET: het h ^■of ai^H Leeftijd: l« laar MAGAZIJNBEDIENDEN; Van 8 jaar en ouder voor de nachtdienst 10 juli t/m 2 september 1972. CHAUFFEURS: Met tenminste rijbewijs BE voor het verv van onze bakkerij produkten. Van 29 mei 1 Banden laten balanceren kost geld. Niet laten balöi*ef9n test hAfeer«tfdbr snellere slijtage. zuid-west nederland Uw macht |Bv; j •ver h«t wj «W •tuur 130 IVREDESTEIN Het Centraal Kantoor te Schiedam heeft versterking nodig van jonge mensen tot ca. 21 jaar. Ze krijgen een afwisselende baan, temidden van veelal jonge collega's die voor een prettige werksfeer zorgen. Ze kunnen rekenen op een goed salaris. Maar er is meer. 7% vakantietoeslag, tantième en bovendien doet iedereen mee aan de interessante huwelijksspaarregeling (tot 25 jaar). Eventuele studiekosten worden ruimschoots vergoed. Belangstelling? Dan graag een briefje aan de afdeling Personeelzaken, t.a.v. de heer W. I. Onsman, N.V. Assurantiebedrijf van de Algemene Bank Nederland, 's-Graveiandseweg 557, Schiedam (vlakbij het station). Mondeling reageren mag natuurlijk ook. Dit is het telefoonnummer: (010) 707077, tst. 243. Tweede Pinksterdag, 22 méi, onder gaat het Olyfnpisch Stadion in Amster dam een ware metamorfose. Het zal dan een met bloemen versierd terrein zijn, waar een grootse manifestatie onder de naam „Amsterdam Rock Grcus 1972" van start gaat. Dit ge beurt op initiatief van muziekkfant „Oor"en Berry Visser (Mojo) die vond dat er na Kralingen weer eens wat nieuws, wat anders moest komen. Hij liep allang met ideeën over een popfestival rond, maar was wat huive rig voor een tweede Kralingen. Alleen al de financiële consequenties waren weinig aantrekkelijk. Daarnaast speel de het probleem van de „zwart-luister- aars" een duidelijke rol mee. Hij was er van overtuigd dat het Olympisch Sta- dion êen uitstekende pop-locatie was, maar hoe dat te presenteren. Alleen maar muziek?Of waren er meer mo gelijkheden? Langzaam maar zeker kwam er meer lijn in zijn plannen en het idee van een show met variété, circus en pop werd geboren. En hij heeft er met zijn feeling voor ongebrui kelijke toestanden meteen iets nieuws, iets unieks van gemaakt. Deelnemers Uiteraard is de keuze van Pink Floyd voor dit Rock Circus een eerste klas greep geweest om het „hooggeëerd publiek" naar het Stadion te lokken. Alle Kralingengangers herinneren zich nog wel het fenomenale slot van deze groep en de 50.000 mensen die de groep hoorden in het Amsterdamse Bos zullen hun geluid dat overigens op vele elpees te beluisteren is niet zijn vergeten. Daarnaast komt dichter-zanger Dono van (met een nieuwe groep) die veel nieuw werk naar Nederland brengt. Dan de New Riders of The Purple Stage, een uit Grateful Dead voortge komen groen, met als stuwende en helpende vriend Jerry Garcia. Ook is de fabelachtige drummer Buddy Miles aanwezig (hij speelde in Jpepdrix' le gendarische Band of Gy|li«s) en hij neemt Carlos Santana ltëe in zijn kielzog. Verder, om er maar een paar te noemen, folksinger Tom Paxton; bluesman Memphis Slim, Dr. John the Nighttripper, Spencer Davis Group met Sneeky Pete (hoe is het moge lijk! en Gene Clark (aloha's poll winnaar 1971). Midden op de groene grasmat wordt een enorm podium opgetrokken, waar op al deze formaties hun muziek bren- gea: Wachten tussen de verschillende cfcjtedens is er niet bij want intussen dansen can-can danseressen,- komen er circusattracties en andere onverwachte gebeurtenissen, die het publiek aange naam zullen bezighouden. Wie ineens de klassieke vertolking van Bach's „Air" hoort of de „Rhapsody in Blue" van George Gershwin, moet niet vreemd kijken. Het Gewestelijke Or kest o.l.v. Hans van den Homberg maakt namelijk deel uit van dit roek- gebeuren. Het muzikaal programma van deze dag omvat zo'n 800 jaar muziekgeschiede nis. Dankzij de komst van het ensem ble Syntagma Musicum o.l.v. Kees Otten horen de toeschouwers ook we reldlijke en kerkelijke muziek uit de jaren 1050 tot 1650. Een volslagen vreemd verschijnsel op een dergelijk evenement. Overigens is de voorverkoop al begon nen (f 15.50) en kosten de kaarten bij het Stadion (als ze er nog zijn) een rijksdaalder meer. Het geheel duurt van 12 uur 's middags tot midder nacht! Wieger Dam. Het boek Puppet on a chain"' van Alistair Maclean is verfilmd. Binnen kort zal hij in de Nederlandse biosco pen te zien zijn. Bijzonder is dat deze film grotendeels in en rond Amster dam is opgenomen. Met de hand vervaardigde in kleder dracht gestoken poppen spelen een belangrijke rol in deze smokkelfilm, waarin spannende taferelen spelen in de havenbuurten, op de walletjes, Schiphol en-in het Muiderslot en een achtervolging per speedboot voor komt, die liefst 20 minuten duurt. Beatfestival bij Skagerak Drie jeugdige landbouwers uit Kande- stederne, een mooi gelegen plaatsje ten zuiden van Skagen in Noord-Jutland. (Denemarken), hebben het initiatief genomen voor een Deens equivalent van het beroemde Woodstock-festival. Op 20, 21 en 22 juli houden zij op een terrein van 20.000 vierkante meter bij het Skagerak een beatfestival, waaraan minstens 25 bands uit allerlei landen medewerking zullen verlenen. Er wor den 10.000 jongeren verwacht. Ze logeren in tenten. Een kaart voor het hele; festival kost f. 17.50 (in voorver koop f. 15. Nadere inlichtingen ver strekt het Deens Verkeersbureau, Kei zersgracht 518, Amsterdam. Uit Columbia is een noodkreet naar Nederland gezonden. Een noodkreet om de boerenbevolking te steunen in hun strijd om een menswaardig be staan. Om hulp bij een rechtvaardiger verdeling van het grondbezit. Kort geleden heeft de Columbiaanse rege ring de campesinos volledig in de steek gelaten. Hun organisatie, de Anuc, krijgt geen financiële steun meer. Maar, zo zeggen ze in Columbia „Los campesinos tambien comemos v no tenemos donde trabajar", hetgeen be tekent: „Wij boeren eten ook, maar wij kunnen nergens werken". En in de praktijk komt het er op neer, dat de gezinnen van de campesinos honger Een rechtvaardige verdeling van het grondbezit. Het klinkt vreemd voor onze oren, voor ons land, waarin alles tot in de puntjes is geregeld. Maar in Columbia liggen de /aken anders. Veertig procent van al het land is in handen van slechts een half procent van de boeren. Zij zijn de grootgrond bezitters, die meer land hebben dan zij Open dag in St Clara In het St. Claraziekenhuis aan de Olympiaweg in Rotterdam wordt za terdag 13 mei een open-dag van de verpleging gehouden. Er is hiervoor speciaal een deel vrijge steld, -waar men een compleet zieken huis ingericht heeft. Men wordt rondgeleid langs bijvoor beeld de EHBO, polikliniek, chirurgie, röntgen en fysio-therapie. O pk is er een leerlingenraad van de verpleging vertegenwoordigd en men k#n allerlei informatie over opleidingen krijgen. Belangstellenden kunnen zaterdag van 10—16 uur terecht. kunnen gebruiken en daarom onvoor stelbaar grote stukken braak laten lig gen. De rest van de boeren, zestig procent dus, bezit slechts vier-en-een- half procent van de grond. Om in leven te kunnen blijven, moeten zij die stukjes grond zo intensief bewerken, dat het gevaar bestaat, dat zij de grond zullen uitputten, ook al omdat zij geen geld hebben om gebruik te maken van moderne landbouwmethoden. Daarnaast zijn er de duizenden en duizenden boeren, die helemaal geen land bezitten. De campesinos van Co lumbia hebben zich verenigd in de Anuc. de Asociación Nacional de Usuarios Campesinos de Colombia, die thans anderhalf miljoen leden telt. De Columbiaanse regering beloofde, zoals elke regering in dat lapd ook in het verleden deed, de Anuc te zullen steu nen en te komen met plannen voor landhervormingen. Maar zoals steeds weer kwam van die plannen niets terecht. De enige daadwerkelijke steun, die de regering aan de Anuc gaf, was een subsidie om de kosten van onder andere cursussen en een eigen krant te dekken. Toen de regering faalde bij de projec ten van landhervorming, die moesten neerkomen op een betere verdeling van hei land, grepen de campesinos zelf in. In één jaar tijd kwamen er 860 geval len van landinvasies voor, steeds op stukken grond, die braak lagen. Daar bij waren in totaal 40.000 campesinos betrokken. In vele gevallen werden de boeren weer van de grond afgejaagd door politie of het leger. Er vielen doden bij en de bezittingen van de boeren werden in de meeste gevallen verbeurd verklaard. Velen van hen zitten thans in de gevangenis in af wachting van „berechting" van hun zaak door een Krijgsraad. De Anuc is een organisatie, die de zaak vreedzaam wil oplossen. Het gevaar bestaat, dat dit niet mogelijk zal zijn, omdat de regering zelf geen vreedzame middelen gebruikt. Thans is de Colum biaanse regering, na alle mooie belof ten in het verleden, zo ver gegaan, dat zij de subsidie aan de Anuc heeft ingetrokken, in de hoop, dat zij daar mee ook de gerechtvaardigde acties van de boeren kan onderdrukken. De campesinos gaan echter door. Maar voor hun strijd om een rechtvaardiger bestaan dat betekent in dit geval niets meer of minder dan een minimaal menswaardig bestaan hebben zij geld nodig. Gelukkig staan zij niet alleen. Ook in Columbia werken vrijwilligers, die bereid zijn hen te helpen. Een van hen, Leon Weber, een Nederlander, die veel onder de campesinos heeft ge werkt, is thans door de Anuc gemach tigd naar Nederland te gaan om een actie op touw te zetten voor steun aan de campesinos. Leon Weber vond direct steun bij onder andere de Clat, de Nederlandse organisatie voor solidariteit met La tijns-Amerikaanse landen. Deze organi satie heeft haar gironummer voor dit doel opengesteld. Op dit nummer (Clat, giro 1918108 te Nijmegen, t.b.v. „Aktie Columbia") kan men bijdragen storten om het bedrag van f. 180.000.—, dat de Anuc voor zijn strijd nodig heeft, rond te maken. Met dit geld willen de Columbiaanse boe ren eigen gemeenschappelijke onderne mingen opzetten, waar zij in coöpera - tief verband kunnen werken, cursussën organiseren onder de boerenbevolking, de eigen krant financieren, en een landelijk congres organiseren, waarop de boeren hun standpunten kunnen bepalen. Deze „Aktie Columbia" heeft reeds weerklank gevonden in vele gemeenten in ons land. Er zullen dan ook binnen kort op vele plaatsen voorlichtings avonden worden gegeven om de aktie te ondersteunen. Wie er meer .over wil weten, kan schrijven naar „Aktie Co lumbia", postbus 10717, Amsterdam of kan telefonisch op nummer 020- 125322 nadere inlichtingen verkrijgen.

De Havenloods | 1972 | | pagina 6