Drie miljoen om burgers tegemoet te komen Park, KUNSTGEBITTEN MINERVA er SLAAPBANKEN KUNSTGEBITTEN Tarieven water gaan omhoog Oostvoorne heeft bezwaren tegen olie-terminal VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANT. PR INS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 woensdag 10 mei 1972 21e jaargang no. 19 SCHIEDAM distilleer derijen op de achtergrond. UWBEBIEEN KLEUTERWARENHUIS Mejuffrouw W. A. H. van Noort, hoofd I van de Theresia-kleuterschool aan de Perenlaan in Kethel, gaat het onderwijs verlaten. In augustus wordt mejuf frouw Van Noort 65 jaar. Dinsdag heeft zij afscheid genomen van kleu ters, ouders en bestuur. Om 9 uur dinsdagmorgen werd in de St. Marti- nuskerk aan de Jan Damenstraat een H. Mis opgedragen. Daarna was er een feestelijk afscheid in de school en tot slot volgde een receptie in het school gebouw, waar ook veel oud-leerlingen haar de hand kwamen drukken. Vooral ook uit kringen van de Schiedamse toneelverenigingen waren er veel be langstellenden, omdat ,,Mien van Noort" 25 jaar met de toneelvere niging „Brederode" op de planken heeft gestaan. 1932411 jaar- MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken 600 dessins, modern en klassiek in voorraad 2> MIDDELLANDSTRAAT 2 - TEL. 23.31.92 WOLPHAERTSROCHT 236 - TEL. 27 46.25 REPARATIES binnen 30 min. gereed Ouderen 10% kortina. B.T.V. dealer UAr SCHfECV Waar eens de Rotterdam kreeg de gewenste grenswij ziging met Schiedam en kon o.a. de Merwehaven graven. Schiedam sloopte de watertoren. Rotterdam leverde te gen 4,2 cent het drinkwater, maar legde daar ieder jaar een fors bedrag op toe. De laatste jaren zelfs bijna twee miljoen. Het Schiedamse gemeente bestuur liet de jaren jjoor, de burgerij van het Rotterdamse voordeeltje mee profiteren, en het water was in Schie dam goedkoop. Rotterdam, dat dacht een goede trans actie te hebben gesloten, kwam al spoedig tot een ander inzicht en begon bij Schiedam te klagen. Men wilde wel van dat contract af. Dertien jaar gele den, nog geen halve eeuw na de slui ting van het contract, begon Rotter dam met Schiedam te onderhandelen. De toenmalig daarbij betrokken wet houders, mr. Van Kinderen voor Schie dam en Jettinghoff voor Rotterdam, stelden de voorwaarden en er werd een studiecommissie samengesteld. Schiedam was bereid het contract te vernietigen, wanneer Rotterdam 19 miljoen betaalde; Rotterdam wilde tot 10 miljoen gaan. Na langdurige onder handelingen werd het 14 miljoen. Volgens een goed handelsgebruik lie pen de onderhandelaars zo nu en dan van de tafel weg, maar keerden er telkens weer terug. De omstandighe den begonnen zich te wijzigen. De regering gaf te kennen het aantal nuts bedrijven in het l^nd te willen beper ken. In het nieuwe burgerlijk wetboek zou een „eeuwigdurend" contract ta boe zijn. Rotterdam dreigde met de rechter om de huidige situatie onge daan te maken. Zo kwam het vergelijk van 14 miljoen tot stand. In de laatste raadsvergadering becijfer- FIAT - KORTING - ONDERDELEN I AUTO ITALIË KATENDR. LAGEDIJK 10. TEL. 27.68.63 R'DAM Züip| PASSAGE 7 Van 13 mei tot 12 juni wordt in het Stedelijk Museum Schiedam de exposi tie Konfrontatie IX gehouden. Te zien zijn houtplastieken van Berry Holslag, schilderijen van Josum J. Walstra, etsen van Adri Frigge en monotypes van Kees Buurman. Enorme sortering; vraag folders. FabriekstoonzalenIndustriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010- 138018. REPARATIES 1ste klas werk. 20-karaats GOUDEN KROON f25,- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en et buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a „Open huis" in stadskwekerij Het is voor de eerste keer dat de afdeling Plantsoenen „open huis" houdt met de bedoeling iedere Schie dammer (kinderen tot 13 jaar onder geleide) in de gelegenheid te stellen kennis te maken met het werk op de stadskwekerij. Het is op het ogenblik de meest geschikte periode voor een bezoek aan de kwekerij, daar de kassen en bloembedden in volle bloemen pracht prijken. Na dit „open huis" zullen de zomer bloemen overgezet worden naar de 500 bloembakken in de stad, waar ze de voorjaarsbloemen gaan vervangen. Weinig enthousiast en zelfs met tegenzin van de rechtse fractie heeft de gemeenteraad van Schie dam het aanbod van Rotterdam geaccepteerd het waterleverings contract uit 1921 te vernietigen. Daarvoor krijgt Schiedam 14 mil joen van de gemeente Rotter dam. De vernieting van het „eeuwigdurende" contract brengt een aanzienlijke verhoging van de waterleidingtarieven voor de Schiedamse burgerij mee. De tarieven gaan van 4,2 cent per kubieke meter naar tenminste 34 cent in 1975 en nog weer later naar 60 cent wanneer het Bies- boschproject in gebruik wordt genomen. Om de overgang naar de hogere tarie ven wat geleidelijker te laten lopen, zal drie miljoen worden benut om de eerste tijd de burgerij tegemoet te komen; de industrie zal versneld naar de kostprijs gaan. De waterleiding heeft al sinds 1909 een rol gespeeld in de verhoudingen tussen Rotterdam en Schiedam. Schie dam had namelijk een watertoren staan op het terrein, waar nu de Merwehaven is. In 1909 wilde Rotterdam uitbreiden en het oog viel daarbij op het terrein waar de watertoren stond. Toen de watertoren verdween, werd de over eenkomst gesloten dat Rotterdam voor het drinkwater van de Schiedammers Rotterdam van eeuwigdurend contract af zou zorgen. Zo kwam het „eeuwigdu rend" contract tot stand waarvan mr. Van Kinderen constateerde, dat het begrip eeuwigdurend bij Rotterdam anders is dan in kerkelijk-geestelijk opzicht het geval is. Die „eeuwigheid" eindigde dus - wanneer Gedeputeerde Staten en de Rotterdamse raad er zich mee verenigen - op 2 mei 1972. Een einde dus van een contract dat op 1 juli 1921 werd gesloten, onderte kend door de toenmalige burgemeester A. Gijsen en secretaris V. Sickinga. Volgens de overeenkomst droeg Rot terdam aan Schiedam percelen grond over in de polder Oud-Mathenesse, deel uitmakend van de Oosterhaven. Koopprijzen daarbij waren f 3,- per m2. Rotterdam zou aan Schiedam de beno digde hoeveelheid drinkwater leveren van gelijke kwaliteit als aan de Rotter damse verbruikers. Toevoeging: „B. en W. van Schiedam aanvaarden de verplichting om redelijkerwijs alle maatregelen te nemen, om een overma tig waterverbruik te voorkomen". Arti kel 8 stelt; „De overeenkomst wordt aangegaan voor onbepaalde tjjd. De gemeente Schiedam zal de bevoegd heid hebben om de overeenkomst op een termijn van drie maanden op te zeggen, terwijl Rotterdam de overeen komst slechts zal mogen beëindigen, mits zorgdragende, dat de gemeente Schiedam vanaf dat tijdstip voor de zelfde prijs en overigens op gelijkwaar dige wijze van water wordt voorzien". de de heer Rosman (PCG), dat Rotter dam er eigenlijk een voordeeltje aan zou hebben en hij hield het op 19 miljoen. Mr. Van Kinderen aan juri dische dreigementen beroepshalve ge wend, wilde daar niet voor uit de weg gaan en de onderhandelingspositie voortzetten. De meerderheid van de raad (19-17) accepteerde de 14 miljoen. Daarna volgde een menings verschil tussen de burgemeester en wethouder Bolmers over de verdeling van de 14 miljoen. De Schiedamse burgerij zal in de komende jaren een steeds stijgende rekening voor het verbruik van drink water gepresenteerd krijgen en het budget van de gemeente Rotterdam zal met enkele miljoenen stijgen. De hoofdafdeling plantsoenen van de dienst van Gemeentewerken Schiedam houdt „open huis" in de stadskwekerij aan de Antony Fokkerstraat tot en met woensdag 17 mei. De kwekerij is gratis te bezichtigen elke morgen van 10-12 uur en elke middag van 2-5 uur. Op zondag 14 mei is de bezichti ging uitsluitend 's middags van 2-5 Ook de besturen van de Stichting „Het Zuidhollands Landschap" en v Biologisch Station „Weevers' Duin" in Oostvoorne hebben in een brief v college van B. en W. van Rotterdam ernstige bezwaren geuit tegen het v, om een vergunning af te geven voor de vestiging van een olie-terminal op de Maasvlakte. In die brief wordt gewezen op de bijzondere plaats, die Oostvoorne inneemt als woongebied en als recreatieoord voor de mensen uit het verstede lijkte gebied van Rijnmond, en wordt gewezen op de natuurterreinen, die als stiltereservaat van grote betekenis zijn voor mens en dier. Om die redenen achten de onderteke naars van de brief een verslechtering van het milieu, die dan nog komt boven op de vele nu reeds bestaande aantastingen en bedreigingen, maat schappelijk niet meer toelaatbaar. Van daar ook, dat zjj vooral bezwaar maken tegen vergroting van de lucht verontreiniging en lawaaihinder, die ontegenzeggelijk zal optreden wanneer B. en W. van Rotterdam de voorge stelde Hinderwetvergunning zouden af in de brief wordt eerst gewezen op de dan optredende toeneming van de luchtverontreiniging. Bij het ballasten van de grote tankschepen en bij het overladen van ruwe olie in kleine tankschepen worden verzadigde kool waterstoffen uitgeworpen, die boven dien het stankverwekkende zwavelwa terstof (H2S) en mercaptanen bevat ten. Deze uitworp zal naar schatting in de aanvangsperiode ongeveer duizend ton per jaar, in vol bedrijf tot bijna 9000 ton per jaar bedragen. „Onder bepaald niet zeldzame meteorologische omstandigheden zal in het kustterritoir 'van Voorne een zeer duidelijke extra stankoverlast ontstaan. Daarenboven wordt in dergelijke situaties de kans op de terecht zeer gevreesde Rijnmond- smog aanmerkelijk vergroot", aldus de brief. De ondertekenaars van de brief menen, dat de bepalingen in de voorge stelde Hinderwetvergunning onvol doende zijn om deze vergrote mate van luchtverontreiniging tegen te gaan. An dere werkwijzen, namelijk gasretour en het toepassen van terugwinningssyste men, zouden aanmerkelijk minder ge volgen voor de milieubelasting hebben. Volgens de bepalingen van de voorge stelde Hinderwetvergunning zou de ge luidshinder in de woonkernen 45 deci bel overdag en 40 decibel des nachts bedragen. De ondertekenaars van de brief vinden deze normen te hoog, vooral voor de kernen, die in deze streek liggen. „Juist het zoeken van stilte is voor vele Rijnmondbewoners de drijfveer om hun woonplaats aan de rand van het sterk verstedelijkte gebied van Rijnmond te zoeken", aldus de brief. Verder wordt de vrees uitgespro ken, dat de natuur- en recreatiegebie den aan aanmerkelijk meer geluids hinder zullen worden blootgesteld, waardoor het welzijn van de recreatie zoekende mens essentieel zal worden geschaad met alle gevolgen van dien. Tenslotte wordt de vraag gesteld hoe onder meer het probleem van de ge luidshinder in de toekomst, als ook andere bedrijven op de Maasvlakte een vergunning ingevolge de Hinderwet aanvragen, zal worden opgelost. In dit verband wordt aangedrongen op t coördinatie van de inhoud van vergunningen, zodat de som van alle hinder, die de woonkernen zullen moe ten verdragen, een redelijke norm niet zal overschrijden. Afgelopen weekeinde vond in vijvers van het Prinses Beatrixpark een internationale wedstrijd plaats voor radiografisch bestuurde modelscheep jes. Uit tal van plaatsen in ons land en uit België en Duitsland waren er iriz dingen. Restauratie orgel St. lacobuskerk Het orgel van de St. Jacobuskerk in Schiedam zal gerestaureerd worden. Mede dankzij een aanzienlijk legaat enkele jaren geleden en andere bijdra gen, kan tot restauratie worden overge- De kosten zullen vermoedelijk een paar ton gaan bedragen. Mede gezien de betekenis van het kerkgebouw, is de restauratie van het orgel noodzakelijk. Niet alleen voor kerkdiensten, maar ook voor concerten en zanguitvoerin gen wordt regelmatig gebruik gemaakt van het orgel, evenals bij het zaterdag avond-zanguur. Niet alleen in de stadskwekerij staat alles volop in bloei, zoals deze Medi- nella, een tropische plant, die roze-lila bloemen heeft, ook in de bakken langs de Nieuwe Haven is het een weelde van kleuren. Daar staan de afrikanen, vio len, petunia's en vele andere voorjaars bloemen voor de verkoop. Een vrolijk

De Havenloods | 1972 | | pagina 1