Van diensten arbeidsbureau wordt weinig geprofiteerd "Net als elhe gehandicapte wordt ook een blinde gediscrimineerd" GEHANDICAPTEN KOMEN MOEILIJK AAN DE SLAG Huuradviescommissies, strijkijzers en kleurentelevisies in Consumentengids Drempelvrees bij werkgever en werknemer Ooggehandicapten kunnen nogal eens worden geplaatst achter een telefooncentrale. De integratie van de zichtbaar gehandicapten in het bedrijfsleven brengt veelal de meeste problemen met zich mee. Logisch, men wordt constant met het gebrek van de ander geconfronteerd, hetgeen de mogelijkheid van het elkaar niet begrijpen vergroot. Hieronder zijn wat uitspraken van een bijna blinde man getrouwd met een blinde vrouw genoteerd, die in het kort schetst hoe zij de moeilijkheden bij het zoeken naar en in het werk ervaren. Veel van deze notities gelden ook voor anderszins gehandicapten. „Zelf werk ik als telefonist. Ik had het 'geluk vlug een betrekking te krij gen. Mijn vrouw zoekt nu 10 maanden. Ze heeft ongeveer 180 sollicitaties achter de rug. Ze heeft MMS, op'ei- dingen voor typen en telefonie gevolgd, is bezig met Nederlandse han delscorrespondentie en steno. Ik ben ook -met een vakopleiding bezig. Maar waarom doen we het eigenlijk? Je handicap is één en je diploma's zijn twee voor de werkgever". „Soms laten ze je een bepaalde cursus volgen, maar als je vraagt of je dan vanachter dat telefoonapparaat Advertenties die geplaatst moeten worden in onze uitga ve van DINSDAG 23 MEI moeten i.v.m. Pinksteren reeds op donderdagavond 17 uur in óns bezit zijn. Comple te afdrukken kunnen nog tot vrijdagmorgen 9 uur worden ingezonden. Dahk voor uw medewerking! weg kan en ze gaan daar over naden- 'ken krijg je reacties van „sorry, ik heb toch niets voor je". Men is dan bang om het experiment te wagen. En dat terwijl ze met ons weinig risico lopen. Juist wij, als gehandicapten, zullen ons r de volle 100 procent belazerd. Daar heb ik me dood aan geërgerd. Er zijn altijd wel blinden te vinden, die daar willen werken. Als er posten vrijkomen, waar gehandicapten kunnen zitten of hebben gewerkt, dan moet daar ook een gehandicapte ko men. Het GAB, maar vooral het bedrijfsleven moet daar meer aan den ken. Bij het GAB verzet men wat dat betreft al veel werk, mtfar alles kan beter". Je went nooit „Als je aan het werk gaat, staan de We meesten vreemd tegenover je. Ze ken- handicap niet. Het ligt dan veelal aan jezelf de- acceptatie te weten wat er boven ons hoofd hangt, geen werk hebben. Daarom maak je je juist waar. Hoogstens zal de bevorderen. Je moet je waarmaken. inwerkperiode wat langer zijn. Ze jD0e je dat en draai je gewoon geven iedereen een proeftijd, dus dan ben je voor de meesten een collega waarom ons niet? als alle anderen. Het begrip voor je handicap is nogal eens gerfig. omdat iff Oeilijh VOOruit de ander niet aanvoelt „De voorwaarden in he, bed* Mjg^r .'en leven zijn ongunstiger voor ons dan die het als je erover praat. Zelf wen je ook nooit aan die handicap. Er zijn er die het tegendeel beweren, maa oearijisieven maas. jc iiucgcuaamu o ,i Tript geen kans op promotie en kun je alleen van 18 kan 31 met maar bepaalde functies uitoefenen. In de ambtenarij draait het niet om de winst en kan men socialer werken. Je loopt daar gewoon mee in de promo tiemolen. Ik hoop dan ook bij een gemeentelijke of rijksinstelling te komen, waar ik iets heb aan mijn studie. Waar ze me laten bewijzen wat Over het feit dat er bij het GAB, die ^"^hieTzelfbedb -aangepaste telefooncentrale heeft, blinden werken. „Alleszins „De opvang in een bedrijf is het allerbelangrijkste. Ze kunnen je ofk als een melaatse behandelen. Een bliirfe vrouw ging eens naar een supermanct en vroeg aan het personeel of men haar wilde helpen bij het zoeken van de produkten. Het antwoord was: nee, ling". geen Filmfestival in Rotterdam zelfde circuit onder de titel „Italia Van 28 juni t.m. 5 juli 1972 zal onder de titel „Film Internatioaal '72" in Rotterdam een actueel filmfestival worden georganiseerd onder auspiciën van de Rotterdamse Kunststichting, het Holland Festival en de afdeling Nederland van het Internationaal Ver bond van Filmkunsttheaters CICAE. In de theaters Calypso en 't Venster in Rotterdam zullen ongeveer 28 verschil lende filmprogramma's worden vertoond. Een deel van het festival wordt gelijktijdig gehouden in bij de CICAE aangesloten filmtheaters in Amsterdam, Den Haag. Ctrecht, Groningen. Nijmegen en Eindhoven, „Film Internationaal '72" wordt georganiseerd met financiële steun van het Holland Festival, de Rotterdamse Kunststichting en de gemeente Rotterdam. De Holland Festival organisatie heeft de film altijd graag in zijn totale pakket willen betrekken. In het jaar 1970 gebeurde dit door de organisatie van de Amerikaanse filmweek „USA today", die in veertien steden in Nederland gedurende veertien dagen werd gebracht; in 1971 waren het zeven Italiaanse programma's in het- Oecumenische dienst voor gehandicapten De Gemeenschap van Kerken in Rot terdam organiseert zondag 4 juni om 10.30 uur een oecumenische dienst voor gehandicapten in de St. Laurens- kerk. Voorgangers zijn ds. Van Duyl en pr. Kraakman. Muzikale medewer king verlenen o.a. Johann Lemckert, organist, de Rotterdamse Cantorij, Frans Vreugdenhil, trompettist en een jongerenkoor uit Nijmegen. Iedere belangstellende kan informatie (o.a. over vervoer) bij mej. Schenk, tel. 010- 36.30.33, mei. Dröge, tel. 010- 11.11.00 en de heer Lijflander, tel. 010- 24.46.25, leden van de commissie van voorbereiding. Na afloop van deze laatste week zijn Holland Festival en C.I.C.A.E. zich gaan beraden over een nieuwe formule, enerzijds om de beperking van het landenthema te doorbreken, anderzijds om de manifestatie een meer specta culair karakter te geven. Gezien het feit dat de gemeente Rotterdam streeft binnen het Holland Festival naar een eigen gezicht, zijn een aantal be sprekingen gevolgd met de directeur van de Rotterdamse Kunststichting en de Sectie Film van deze Stichting. Dit resulteerde in de opzet voor Film International Rotterdam, een actueel foium voor films en filmers, qua datum aansluitend op Poetry Inter national Rotterdam. Gedwongen door de Bioscoopwet zullen alle films worden aangeboden aan de Centrale Commissie voor de Filmkeuring tenëinde alle films open baar te kunnen vertonen (behoudens een speciaal programma dat onder auspiciën van de Rotterdamse Filmliga loopt in het theater 't Venster. Binnen de mogelijkheden van het budget zullen zo veel mogelijk regisseurs worden uitgenodigd om bij de presen tatie van hun film in Rotterdam aanwezig te zijn. „Daarstraks hadden we het over promotiekansen. Daarmee hebben na tuurlijk ook de inkomsten*te maken. Neem nu weer even onze groep, de blinden. Veel van hen werken achter telefooncentrales. Vaak heeft 'men voor dat werk jeugdig dus goed koop - personeel. Voor ouderen in die functie zijn er geen loonlijsten. Ik zit drie tientjes boven het minimumloon". Het is nu eenmaal zo: de gehandi capten worden net als elke minder- h e i dsgroepering ge discrimineerd Daarvan is ook een blinde zich bewust. „Als een blinde dronken is dan zegt men: moet je die zien, die is blind en nog dronken ook". Pas nadat men ontslagen is komen de meeste mensen in aanraking met één van de Gewestelijke Arbeidsbureaus (GAB) in ons land. Als werkloze is men verplicht zich voor ander werk tot het GAB te wenden. Maar de bureaus zijn niet alleen bedoeld voor de werkloze. De doelstelling is te bemiddelen bij het zoeken naar arbeid; ook voor degenen, die werk hebben, maar van werkgever wensen te veranderen. Het is bepaald niet zo dat alle werknemers en werkgevers gebruik maken van de diensten van het GAB. Bij het Rotterdamse arbeidsbureau staan een paar honderd gevallen ingeschreven van mensen die ander werk willen. Een aantal, dat in werkelijkheid natuurlijk veel hoger ligt. Ook bij verschillende werkgevers is er een soort drempelvrees te bespeuren. Er zijn er die zweren bij het plaatsen van personeelsadvertenties. Of de mensen die door middel van het arbeidsbureau werk zoeken minder zouden zijn. De heer J. G. Schumacher, adjunct- directeur van het GAB in Rotterdam: Helaas is het nog steeds zo dat er Tees is bij de mensen hier binnen te komen. De „beurs" heeft van vroeger slechte naam overgehouden. Men- die van werkkring willen veranderen zouden we graag willen helpen en dat kunnen we in veel gevallen ook. Voor werkenden hebben we op de woensdagavonden zelfs een speciaal adviesuur ingesteld. Wat de redenen zijn voor de werkgever om niet met het GAB te werken zijn voor mij duister. Misschien dat het voor een deel komt. omdat we door'de over spannen arbeidsmarkt in het verleden dikwijls „nee" hebben moeten verkopen. Dat onze bemiddelings pogingen ook voor de werkgever een succes zijn bewijzen niet alleen de cijfers - wij kunnen jaarlijks tussen de 16 en 20,000 mannen en vrouwen plaatsen maar vooral ook de verwij zingskaartjes die terug komen en waarop wij meermalen worden bedankt voor de bemiddeling. nhrnnri ,y^'\eC-kere onv«rb*t*rliJk bokmon/chop De Consumentenbond heeft bij het ministerie van economische zaken weer eens een klacht ingediend over onveilige elektrische apparaten. Ditmaal betrof het drie strijkijzers. De onveiligheid van deze ijzers kwam aan het licht tijdens een onderzoek, waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het mei-nummer van de Consumentengids. Dit onderzoek had naast de gewone regelbare strijkijzers ook betrekking op stoomstrijkijzers, die via de zool stoom kunnen- produceren en stoomsproei- strijkijzers, die bovendien door een druk op de knop water voor zich uit kunnen sproeien om het goed plaatse lijk extra in- te vochten. In de Consumentengids van mei is eveneens een onderzoek gepubliceerd van kleurentelevisietoestellen, onder zocht werden 20 toestellen in zoge naamd tafelmodel met een 66 cm. beeldbuis. Bovendien werd nog één portable kleurenapparaat met eer. 33 Huurdersverenigingen zouden meer dkn thans van de mogelijkheid gebruik kunnen maken om zonodig geza menlijk kandidaten te stellen voor huuradviescommissies, aldus de bond in een artikel, waarin uitvoerig wordt verteld, hoe deze commissies zijn sa mengesteld, hoe ze werken en wat ze kunnen, mogen en moeten doen. In het geliberaliseerde gebied is de taak van de huuradvieskommissies veel be- perkter dan in het niet-geliberaliseerde i. beeldbuis, de'Sony KV 1300 E, gebied. De bond is echter van mening De kleurentelevisietoestellen bleken de kinderziekten nu wel te boven te zijn. De beeld- en geluidskwaliteit van de apparaten was over het algemeen geno men redelijk tót goed. Slechts bij twee dat hun bevoegdheden in het gelibera liseerde gebied zouden moeten worden uitgebreid. Verder zou de greep van de huuradvieskommissies op de service- en verwarmingskosten zowel in het geliberaliseerde gebied als in het niet- geliberaliseerde gebied moeten worden versterkt. dezelfde tijd het vorig jaar waren dat er zo'n 2.500. Een stijging van bijna 150 procent. De laatste twee maanden zijn de werkloosheidscijfers stabiel gebleven. Of dit zijn oorzaak vindt in de seizoeninvloeden of dat er sprake is van een structurele wijziging in de arbeidsmarkt, durft men bij het Rotterdamse GAB nog niet te zeggen. De vraag naar arbeidskrachten ligt rond de 4.000. Het probleem is echter, dat het grootste gedeelte van die vraag niet door het aanbod wordt gedekt. Veel gevraagd worden over het algemeen geschoolde vaklieden en anderen met een zekere scholing, ter wijl jonge mensen sneller een betrek king vinden dan oudere. Daarbij spelen de salariskosten natuurlijk een belang rijke rol. Buitenlanders De grote groep ongeschoolde, geoefen de werklozen komt dan ook moeilijk aan bod. Onder deze groepen vallen zo goed als alle buitenlandse werknemers. Het aantal ontslagen onder deze men sen ligt zelfs nog iets hoger dan onder zijn Nederlandse collega's. Op het ogenblik staan er in Rotterdam 1.100 buitenlanders (waarvan 700 zeelieden) ingeschreven. Typerend voor de gastar beiders is, dat zij graag weer snel aan de slag zouden willen. De hier en daar wel eens uitgesproken gedachte dat ze van onze sociale wetgeving willen pro-, fiteren is beslist niet terecht. Door de teruggang op de arbeidsmarkt zijn er enkele groepen werklozen, die het moeilijker krijgen dan normaal. De werkzoekenden in de groep hoger per soneel komen niet zo gemakkelijk weer aan de slag. Halverwege een carrière is het moeilijk in een ander bedrijf te worden gepast. Niet alleen het hoge salaris speelt dan mee, maar ook het feit dat sommigen in het bedrijf waar men gaat werken zich verdrongen of gepasseerd zullen voe len. In maart 1971 waren in deze groep 120 mannen en 22 vrouwen, zonder werk. Afgelopen maart lagen die cijfers op 247 en 82. Minder-validen De groep werkzoekenden die het altijd al moeilijk heeft laat staan als de vraag naar het aanbod van werk over treft is die van de minder-validen. Weer wat cijfers: vorig jaar maart waren 156 mannelijke en 23 vrouwe lijke gehandicapten werkloos en afgelo pen maart lagen die cijfers op 348 en 57. Het aantal mindervaliden, dat wordt ontslagen is relatief gezien niet hoger dan dat van de validen. De plaatsingsmogelijkheden voor minder- validen lopen evenwel achter bij die van validen. De gedaalde opnamecapa citeit heeft daarop nog een nadelige invloed. Onder de minder-validen worden zo wel de lichamelijk - als geestelijk ge handicapten gerekend. Per definitie is een gehandicapte voor het arbeidsbu reau iemand, die in aanmerkelijke ma te is beperkt om door arbeid in zijn levensonderhoud te voorzien. Doven, blinden, en zichtbaar gehandicapten zijn voor het GAB vaak de minder moeilijke gevallen. De meeste proble men doen zich voor bij mensen, die uiterlijk niets mankeren, maar bijvoor beeld hart- en longaandoeningen of rugklachten hebben. Uitzonderingen Voor het GAB te Rotterdam leidt de heer F. J. Leutscher de afdeling, die zich met de bemiddeling van deze bijzondere gevallen bezighoudt. De heer Leutscher: „Bij de bemiddeling van minder-validen moet er in de eerste plaats van worden uitgegaan dat .de gehandicapte op een plaats komt, waar zijn (resterende) capaciteiten en aanleg zoveel mogelijk tot zijn recht komen. Daarnaast ontkomt men nu eenmaal niet aan de selectie-normen die het bedrijfsleven stelt en die naar mate het aanbod van werkzoekenden groter wordt ook hoger komen te liggen. Kan een gehandicapte zijn taak goed aan, dan behoeft hij echt niet onder te doen voor een valide arbeids kracht en zal hij ook minder'de kans lopen bij een noodzakelijke afvloeiing bovenaan, het lijstje van ontslagenen te Niet eerder ontslag „Bij het eventuele plaatsen van een minder-valide is behalve een medisch inzicht in de capaciteiten van de man belangrijk, wat is zijn arbeidsverleden, welke opleiding heeft hij gehad en vooral ook hoe is de instelling van de man of vrouw. De ervaring is dat als ze hun werk goed doen ze niet eerder worden ontslagen dan een valide. Je krijgt ze wel weer moeilijk aan de gang. Het plaatsen van die mensen is zeer zorgvuldig individueel bemidde- lingswerk. In feite proberen wij die mensen aan de man te brengen, want een vraag naar gehandicapten is er in het bedrijfsleven niet. Je zou kunnen zeggen, dat we met de minder-validen in de actetas naar de werkgever toe stappen. Dikwijls is de reactie „daar hebben we ooit aan gedacht", maar bij anderen blijft toch een zekere vrees bestaan, door de onbekendheid van het werken met een dergelijk iemand en de vraag hoe de overige personeels leden er op zullen reageren „Er zijn er die we uitermate moeilijk kunnen plaatsen, vooral oudere min der-validen. Nü dc tegenwoordige Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring een aantal klassen van arbeidson geschiktheid kent en daarmede ver band houdende arbeidsongeschikt heidspercentages, doet zich de moge lijkheid voor gehandicapten b.v. ook in parttime-functies te plaatsen of in be trekkingen die op een lager niveau liggen dan het werk dat men vroeger uitgeoefend heeft. In het laatste geval moet het dan ook wel vaststaan dat het oorspronkelijke niveau niet haal baar meer is en moet de minder-valide Het Gewestelijk Arbeidsbureau Rotterdam fungeert als arbeidsbemiddelaar voor de werkende bevolkin van Rotterdam en enkele omliggende gemeenten. Maar het GAB doet meer dari helpen bij het zoeken naar een geschikte werkkring alleen. Zo kunnen niet-werklozen op de woensdagavonden van 7 tot 8' uur aan de Schiedamse Vest 160 terecht voor alle informatie dat op het werk van het arbeidsbureau betrekking heeft. Verder steunt het GAB degenen die zich willen scholen, bijscholen of omscholen. Wel moet men dan worden bedreigd met werkloosheid of zonder werk zijn. Als door de studie de mogelijkheid aan de slag te komen groter wordt, kan het arbeidsbureau zelfs bijdragen in de kosten of in elk geval de wegen aangeven hoe de kosten kunnen worden vergoed. Ook de scholing in het bedrijf probeert het GAB te stimuleren. In het gebouw van het arbeidsbureau is ee permanente beroepententoonstelling aanwezig, waar tussen de 6 en 7.000 leerlingen uit de hoogste klassen van het basisonderwijs per jaar worden rondgeleid. Speciale jeugdconsulenten geven informatie op contactavonden en voorlichtingsbijeenkomsten op de scholen. Hun agenda is altijd het hele jaar vol. Aan het GAB in Rotterdam is een beroepskeuzebureau verbonden. Met behulp van een psycho-technische test wordt uitgemaakt voor welk beroep of welkt studie men het geschikst is. Voor werklozen is deze test gratis, die van baan willen veranderen en zich eerst willen laten testen eer te beslissen, moeten een geringe vergoeding betalen. Successen heeft het arbeidsbureau in de afgelopen tijd geboekt in het plaatsen van zowel mannen als vrouwen in permanente part-time functies. Momenteel is hiervoor het aantal groter dan het aanbod. De laatste jaren zijn veel vrouwen in het arbeidsproces getrokken. Het aantal werkende vrouwen is mede, door de inspanningen van de arbeidsbureaus, die een nieuwe arbeidspotentieel zochten, sterk toegenomen. In de vroegere, typische mannenberoepen zijn nu vrouwen werkzaam. Er zijn vrouwelijke trambestuurders, kraanmachinisten, automonteurs enz. Totnogtoe blijven het sporadische gevallen, maar er zullen in de toekomst heel weinig beroepen zijn, waarin vrouwen niet kunnen werken, zo denkt men bij het Rotterdamse GAB. dinsdag 16 mei 1972 21e jaargang no. 20 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- EDITIE SCHIEDAM HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Minder-validen die zijn aangewezen op een rolstoel kunnen ook meedraaien tn liet arbeidsproces. zich er mee kunnen verenigen, d.w.z. hij moet het niet als een degradatie voelen. Het valt echter niet mee ze daarvoor te motiveren. Met een part time functie en sociale uitkeringen kunnen ze aan een behoorlijk salaris komen". Twee procent-regel Er bestaat een wettelijke maatregel, die inhoudt dat het personeelbestand van een bedrijf uit ten minste twee procent minder-validen bestaat. Men gaat er in de meeste gevallen evenwel van uit dat onder het eigen personeel al zo'n twee procent minder-valide is. Dat zijn dan de gebruikelijke gevallen van hen. die door ziekte zijn gehandi capt. (Veelal heeft men in het bedrijf voor deze mensen een bepaalde functie gecreëerd). Aan de wettelijke maatre gel zijn ook geen sancties verbonden. Hij moet dan ook als een aanwijzing worden gezien. Zowel' de werknemer als werkgever kunnen financieel worden geholpen om de werkkring geschikt te maken voor een gehandicapte. Een minder- Valide werknemer kan worden gehol pen bij de aanschaf van een aangepast vervoermiddel of de werkgever kan bijvoorbeeld zijn telefooncentrale la ten veranderen, zodat ze geschikt is om door een blinde te worden be diend. Als iemand WAO gerechtigd is bestaat de mogelijkheid dat de WAO voor de kosten opdraait (via de Ge meenschappelijke Medische Dienst aan te vragen). Valt men niet onder de WAO dit geldt in het bijzonder voor vanaf de geboorte af gehandicapten die nooit hebben gewerkt en voor zelfstan digen - dan kan men een beroep doen op de Tijdelijke Rijksgroepsregeling Minder-Validen, voor de uitvoering waarvan de gemeentelijke sociale diensten zorgen. De financiële bezwa ren verbonden aan het in dienst nemen van een minder-valide zijn dus geen motief om een dergelijk iemand niet in dienst te nemen. Maar het blijft uitermate lastig de minder-valide te plaatsen. Vaak slaagt hij er zelfs niet in serieus kandidaat voor een bepaalde functie te zijn, omdat de medicus er een stokje voor steekt. Of zoals de heer Leutscher zegt: We hebben nogal eens de indruk dat de verschillende bedrijfs artsen keuren naar het ziekterisico en niet naar de functionele mogelijkheden van de gehandicapte man of vrouw". Henk van Capelleveen.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1