Wij moffen leven 9; iVojy een weekje slapen en dan mag het weer 159.= p erez 100.-inruil aktie Het viswater lokt 98 r Met Andere Woorden 6, /Martens -<'W |Tnj'.ilJiii|l|li II DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 MEI 1972 21-508 betaal nu minder „ten drastische verhoging c.q. herin voering van statiegeld voor verpak kingsmateriaal van dranken zal de sa menleving in het algemeen en het voetbalspel in het bijzonder ten goede komen". Stelling bij het proefschrift van dr. ir. T. Goemans (Delft). heeft kan toch nog voor een verrassing komen te staan: aan de grens wordt de bagage namelijk zorgvuldig onderzocht en indien men lectuur bij zich heeft loopt men grote kans deze kwijt te raken Een bekende van ons reed onlangs de DDR binnen met in z'n bagage een aantal zeer onschuldige tijdschriften, bestemd voor een Oost- duitse kennis. Enkele tijdschriften: een „Holland Herald", „The Lamp" (En gelstalig tijdschrift van Esso), ARAL- Journal en BMW-journal, beide in het Duits, de in het Russisch gestelde folder die Rotterdam tijdens de expo sitie in Leningrad uitdeelde en meer van dit soort lectuur. Het mocht alle maal niet; alles werd in beslag geno men. Het is nog steeds een ijzeren-heinen-de- Een reisje naar het „andere Duitsland" is nog geen gemeengoed voor de ge middelde Nederlander. Terwijl men in groten getale door de Bondsrepubliek rijdt, is de Duitse Democratische Re publiek voor de meesten onbekend gebied. Dat is niet zo'n wonder als men bedenkt dat alleen de grensover schrijding per auto al 57 Westduitse marken kost (15 voor het visum, 12 voor de autoverzekering en 30 voor een soort wegenbelasting). Daarbij ko men dan nog de kosten voor een van te voren aan de grens te reserveren hotel kamer (prijs per nacht van 40 tot 120 DM). Wie er echter al dat geld voor over betaal nu minder Welke man kan nu niet een paar van die waterdichte laar zen gebruiken Denkt U maar eens aan de vissers, de water sportliefhebbers, aan de mannen die in de tuin werken of de au to schoon maken, en vooral aan hen, die zulke laarzen tij dens hun werk niet kunnen missen. Waterdichte vis- en werklaars met warme voering en extra verstevigde anti-slip zool met diep profiel. Een handige kuit laars waar U zó in en uitstapt, van een eerste kwaliteit water dicht P.V.C. Koop ze nu, straks op de cam ping zult U er veel plezier van hebbenvoor extra lage prij- groen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze vis- en werk- laarzen, maten 39 t/m 46 en in de kleuren zwart en groen voor zeer lage prijzen. Géén schrift, of tel. best. betaal nu minder Een hele belevenis voor U, zo dra Uw kleintje van kinderwa gen naar wandelwagen gaat en U wilt dan natuurlijk het beste kopen dat er op dit ge bied te krijgen is. Deze elegante wandelwagen, de trots van elke moeder, heeft een verchroomd onderstel met af neembare wielen (doorsnede 235 mm) en een rem. De rug leuning is in 3 standen en het voetensteuntje in diverse stan den verstelbaar. Deze prachtige wandelwagen, waarvan de binnenkant met wit te, afwasbare kunststof en de buitenkant met nylon velours is bekleed, is geheel opvouwbaar en heeft een riemvering. Toch verkopen wij deze wagen voor nog géén acht tientjes._ Vanaf vrijdagmorgen E kopen wij in de kelder deze mooie wandelwagen, geheel op vouwbaar en afneembaar onder stel, in de kleuren oranje, bruin, groen en blauw v°°r fj Géén schrift, of tel. best. Iemand vergeleek de voorverkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap met de Chinese muur: beide zijn einde loos, onheilspellend en hebben nog nooit een slag beslist. Als je goede geldschieters hebt, kun je ook nog een nieuw vernuft aanwenden om zoveel mogelijk stemmen te vergaren. Kandidaat Hubert Humphrey heeft een telefonische computer-toestand in de strijd geworpen. Daarop zitten bandjes met zijn boodschappen aan de kiezer. Het komt voor dat bepaalde boodschappen op het verkeerde tele foonnummer terechtkomen (b.v. een praatje over werkgelegenheid bij een gepensioneerde kiezer), maar de tele fooncomputer kan ook niet garande ren, dat het tijdstip van het telefoontje de kiezer gelegen komt. Time gaf een voorbeeld van een gesprek: „Kandidaat: Hallo, dit is Hubert Humphrey in een opgenomen bood- Kiezer: Hubert wie? Kandidaat: Graag zou ik een ogenblik van uw tijd willen hebben Kiezer: Ik heb geen tijd. Kandidaat: om over de presidentiële voorverkiezingen te pra ten. Kiezer: U maakte de baby wakker. Kandidaat: De inzet is hoog dit verkie zingsjaar. Kiezer: U bent gek om midden in de Flip Wilson Show te bellen. Kandidaat: We moeten Israël Kiezer: Israël? En wat met ons, arme zwarten, in eigen land? Kandidaaten ze voorzien van de wapens Kiezer: Wapens? Wat zou u denken van al die magen die ik moet vullen? Kandidaat: die ze nodig heeft en wel meteen Kiezer: Ach barst, je zit helemaal op het verkeerde nummer! (tuut-tuut tuut)". Zelfs in het land der onbegrensde mogelijkheden blijken mogelijkheden begrensd. Kijk, zei de minister voor de televisie, Mijn mening over dit vraagstuk, Let wel, ik noem het Een vraagstuk omdat het Als zodanig een tot dusver Onopgeloste kwestie betreft, Een kwestie zei ik, doch men zou het ook Een zaak kunnen noemen, mits u zich daarbij dan Wel wilt realiseren dat In dit bijzondere geval, het verschil tussen kwestie En zaak slechts gradueel is En dus niet ter zake doende. Vooral ook omdat we de kwestie Van het begin af aan Als een vraagstuk Benaderden Mijn opinie over dit vraagstuk dat, het moet worden toegegeven Om een oplossing vraagt Die, ik kan u dit nu nog Niet zeggen, mogelijk dichtbij, mogelijk nog veraf ligt, omdat de facetten aan deze zaak Of kwestie, hoe u het vraagstuk Dan ook noemen wilt, ik laat dat dus geheel aan u over. Ermee rekening houdend dat U zich zult willen herinneren Wat ik zoeven te berde bracht, Feestavond in Palace Dinsdag 30 mei organiseert de perso neelsvereniging „Justitia" uit Rotter dam een feestavond in gebouw Palace aan de Zomerhofstraat. De avond begint om 20 uur (zaal open om 19.30 uur), en de toegangsprijs bedraagt f. 2,50. De „Josti-band" uit Nieuwveen, die is samengesteld uit bewoners van de psychiatrische verzorgingstehuizen van de Johannes Stichting en de Ursulakli- niek, en de accordeonvereniging „Bibit" uit Capelle a/d IJssel leveren muzikale bijdragen. De netto opbrengst is bestemd voor de bewo ners van de tehuizen. Bijdragen: Anne Hoeksema Peter Noordland Redactie: Jan Rietveld. Velen zijn, mijn mening moet Ik om het stadium waarin De besprekingen, die zoals u zult Weten momenteel te Parijs Gehouden worden, opschorten En ik hoop dat u mij dit niet euvel zult duiden. Goeiendag! Leen de Zwart een wereldnaam in perzen Onze traditionele f 100.- geeft Perez u voor één oud vloerkleed (hoe het er ook uitziet), bij aankoop van een tapijt van f 500.- of meer. We komen het zelfs bij u ophalen. ROTTERDAM: KAREL DOORMAN STRAAT 129 - 010 -12.43.50 DEN HAAG: DE SAVORNIN LOHMANPLEIN 41 - 070 - 25.81.81 Er rolde dit keer een heel aardig advies uit de' puzzel. Het was gelijktijdig de oplossing. Het advies luidde: „Wilt ge lang leven, wees dan intijds oud". Vele inzenders vonden de wijs gerige woorden, maar slechts drie van hen kunnen in aanmer king komen voor de prijs van f 10,De gelukkigen zijn: J. F. Visser, Carel van Nievelt- straat 9a, Rotterdam-1, me vrouw J. de Bruin, Kat. Lage- dijk 93b, Rotterdam en J. van Witzenburg, Coornhertstraat 263, Vlaardingen. In de dinsdaguitgave plaatsten we een puzzel van Humanitas, waarvan de oplossing uiterlijk 30 mei moet zijn gepost. Velen hebben het gehoopt, maar het ministerie van Landbouw en Visserij is onverzettelijk geble ven: het hengelseizoen werd niet met Pinksteren geopend en de onverbiddelijke datum van 1 juni bleef gehandhaafd. Er was één geluk bij het ongeluk: de hengel sportliefhebbers hebben nu hun vrije Pinksterdagen kunnen ge bruiken om hun spullen nog eens uitvoerig te controleren en wel licht ook wel om hun visstekjes nog eens te verkennen. Maar dat neemt toch niet weg dat menig een ongetwijfeld met de Pinkster dagen verlangend naar het lok kende water heeft zitten kijken. Dat lokkende water. Volgende week donderdag is het weer zo ver, dat wij de oevers mogen bevolken om te pro beren onze koudbloedige tegenstan ders ce verschalken. En dat doen we dan massaal, met ruim een miljoen mannen en vrouwen. En daarbij reke nen we dan nog niet eens de kinderen, die nog geen bijdragebewijs of visakte moeten hebben. Hetgeen overigens niet verward mag worden met een eventuele vergunning van „de recht hebbende op het viswater", want die moet iedereen bezitten, die in een dergelijk watertje vist, dus ook kinde ren beneden de vijftien jaar. Maar goed, volgende week gaan we dus weer op'stap. Al dan niet uitgerust met een dure of goedkope uitrusting. Vele sportvissers denken nog al eens, dat je alleen maar veel vis kunt vangen wan neer je ettelijke honderden guldens hebt neergeteld voor je visspullen. Zij vergeten daarbij dan, dat de man, die de hengel vasthoudt in feite veel be langrijker is dan het materiaal. Theoretische kennis kan men opdoen uit een keur van hengelsportlectuur, die momenteel op de markt is. De praktijk moet men aan het water leren. Nog te veel hengelsportliefhebbers vis sen op dezelfde manier, waarop zij jaren geleden zijn begonnen. Zij zijn bang om te experimenteren en een visdag te „verprutsen" door andere technieken uit te proberen. Nog steeds vis Eigenlijk is het een vreemde zaak, maar ondanks de nog steeds toenemen de waterverontreiniging wordt er in ons land nog steeds vis gevangen. Soms zelfs heel veel vis. Dat heb ik vorig jaar meegemaakt, toen ik - overigens ge dwongen - veertien dagen lang vrijwel dagelijks in de Lek heb zitten vissen. In het begin verwachtte ik er niet veel van. Maar vrijwel elke dag leverde redelijke vangs ten op en de vis, die ik naar boven haalde, was kerngezond. Een opmerkelijk verschijnsel, dat mij De bootjes liggen klaar. Tussen de bomen de lokkende plas. ♦De hoofdprijs in de loterij, die de sportclub ,,Hillegersberg'32" heeft ge houden, is gevallen op lotnummer 450. De opbrengst van de loterij is bestemd voor het jeugdwerk in het nieuwe clubgebouw. heel sterk doet vertrouwen op de uitspraak van een bioloog, dat bepaal de vissoorten een sterk regenererende gave hebben, dat wil zeggen, dat zij in staat zijn de giftige stoffen, die in de rivieren voorkomen weer uit hun lichaam te verwijderen. Ik heb trou wens met vele mensen gesproken, die nog steeds zweren bij het hengelen op de rivier en die steeds weer kunnen bogen op opmerkelijk goede resulta- Hiermee wil ik niet beweren, dat er met de visstand in onze wateren niets aan de hand zou zijn. Integendeel. De zalm is niet voor niets-uit onze rivieren verdwenen en de snoeken zijn ook al een stuk schaarser geworden. De laat ste soort is overigens niet alleen het slachtoffer van de vervuiling, maar evenzeer het slachtoffer van al die „sporf'vissers, die de snoek een eetba re vis vinden en het daarom niet al te nauw nemen met de maat van het beest en de hoeveelheden, die ze mee naar huis nemen. En dan mag het in kringen van bekende sportvissers een heet hangijzer zijn of je een snoek van een bepaald gewicht al dan niet in het water terug moet zetten. Ik kan over het algemeen weinig waardering opbrengen voor mensen, die menen dat zij de gevangen vissen mee naar huis moeten nemen om aan de familie leden te bewijzen, dat pa de oerinstinc- ten van de Batavieren nog steeds niet kwijt is en dat hij nog altijd een geducht jager is gebleven. Dikwijls zal het de familieleden geen lor interesse ren en pa heeft er ook niets meer aan als de vis in de vuilnisbak ligt weg te stinken. En voor diegenen, die denken, dat ik op dit punt te zwartgallig ben, wil ik wel even het voorbeeld aanhalen van een man, die elk najaar een bepaald watertje, dat voor vele sportvissers een dagelijkse vreugde is, systematisch afvist op snoek en die alle gevangen exemplaren onmiddellijk op een vooral voor kinderen lugubere manier dood trapt en ze daarne mee naar huis neemt. Iedereen mag er over denken, zoals hij of zij wil, maar ik vind het een misselijk gedoe. In dit enigszins opgewonden betoog wil ik er natuur lijk wel rekening mee houden, dat in bepaalde viswateren bepaalde vissoor ten soms moeten worden weggevangen om het natuurlijke evenwicht te her stellen, maar daar zijn dan weer andere methoden voor. Milieu-bewust Een sportvisser moet eigenlijk een milieu-bewust mens zijn. Het water en de oevers zijn de paradijselijke voor waarden om zijn sport te kunnen beoefenen. Wanneer ze te veel vervuild zijn, wordt dat genoegen vergald of Het gebeurde jaren geleden. Wij zouden naar Indonesië gaan, met het hele gezin. Dat gaf uiteraard nogal het een en ander te beredderen. Ons huishouden moest opgebroken worden, verplichtingen zonder welke je het land niet uit komt vervuld en een menigte afscheidsbezoeken. Vandaar dat we onze kinderen wat je noemt hadden ondergebracht". Onze oudste zoon viel de eer te beurt op het platteland, bij oude vrienden op een boerderij, gestationeerd te worden. Dolle pret, vanzelfsprekend. Het zal je gebeuren, uit de stad ineens in de vrije natuur. Enkele dagen voor ons vertrek gingen wij ook deze stamhouder in de groene dreven van Utrecht ophalen. Het werd een gezellige dag. Toch zat hem iets dwars, merkte ik na de eerste momenten van enthousiaste gezinshereniging. Ik nam hem mee „de dijk op". En daar kwam het. Vader", zei hij schuchter, móest ik hier logeren of mocht ik hier logeren". U voelt de fijna nuance. Daar had hij kennelijk de laatste dagen van zijn buitenverblijf over lopen piekeren. Nu was het eruit. Er is verschil tussen moeten en mogen. Als het alleen maar moest, dat begreep ik wel, nam dat iets van de glans van de logeerpartij weg. En misschien had hij tegelijkertijd wel zijn bedenkingen als ik gezegd had dat hij alleen maar mocht. Zo zit het vaak in ons leven. Je kunt zeggen: een mens moet leven. Zo ervaren we het vaak. Het leven is dan een tocht die volbracht moet worden, ondanks alle gevaren en bedreigingen. Het is allemaal niet zo eenvoudig en we zien er af en toe geducht tegen op, maar het moet. Je kunt er niet zomaar uitstappen. Dal gebeurt wel eens, maar we zeggen tegen elkaar, en terecht, dat dat niet de bedoeling is. Dat een mens daar wel de mogelijkheid toe heeft, boven het dier, maar niet de vrijheid. Wij moeten leven. Wij moeten er ons dapper doorheen slaan. Zo bemoedigen we elkaar dan in momenten van verdriet en wanhoop. En dat is juist. Maar we mógen ook leven. Het leven is niet alleen een bijna niet te volbrengen opdracht. Daar zou een mens doodmoe van worden. Je zou kunnen zeggen dat dit de betekenis van het pinksterfeest is. Veel mensen kennen die betekenis niet, maar ik heb nog nooit gehoord dat ze de vrije tweede pinksterdag weigerden. En dat hoeft van mij ook niet. Neem die gerust. Die extra vrije dag onderstreept het nog eens duidelijk: wij mogen leven. We staan er niet alleen voor. Er is iemand bij ons: God met zijn Geest. Dat valt niet in twee woorden uit te leggen. Daar moeten we elkaar maar naar vragen. Ik ben me bewust dat met zo'n zinnetje als „we mogen leven" niet alles opgelost is. Daarmee is.de teleurstelling en verbittering die het leven bij ons wekt niet één twee drie weg. Maar toch geef ik die drie woorden door. Om erover na te denken en om mezelf en anderen nieuwsgierig te maken hoe dat dan kan. Hoe je het leven zou kunnen zien als een waardevol geschenk en niet alleen als een moeizame opdracht. En dat is dan mijn bescheiden pinkstercadeautje. U zou me een plezier doen als u het uitpakte en er wat mee deed. Visserman "erdwijnt het zelfs geheel. Helaas lopen niet alle sportvissers met die gedachten rond. Het plastic zakje, waarin iemand zijn boterhammen heeft bewaard, wordt vaak achteloos weggeworpen. Het overgebleven brood of aardappelen, die hij gebruikt om een voertje te zetten, gaan na het visfestijn veelal het water in en dan dikwijls in die mate, dat de waterbe woners het niet kunnen verorberen, zodat het gaat liggen rotten. Zo zijn er nog wel meer zaken, die de sportvisser moet vermijden wanneer hij er aan mee wil werken, dat hij zijn sport over enkele jaren nog steeds kan bedrijven. Overigens, om een wat prettiger geluid te laten horen, zijn de vooruitzichten voor dit nieuwe hengelseizoen goed, zo is mij door deskundigen verzekerd. We hebben een zachte winter achter de rug en we hebben een heel vroeg voorjaar gehad, waardoor de tempera tuur van het water hoger was dan normaal, hetgeen de vissen een plezie rige paartijd heeft opgeleverd. Dankzij het wegblijven van ijs, bedekt met sneeuw, is er vrij weinig vis gestorven. Natuurlijk mogen we de resultaten van de sportvisserij op zee niet als maatstaf nemen voor de verwachtingen straks op het binnenwater, maar toch is het een verheugend verschijnsel, dat er van het zeewater al goede vangsten worden gemeld. Nog steeds gul en ook zelfs al makreel. Wie weet, misschien wordt het wel een seizoen om van te watertanden Jan Dijkstra Is het niet heerlijk om, als U straks terug bent van vakantie, de foto's die U met dit prachti ge toestel gemaakt hebt, te be kijken en U dan weer op reis te wanen. Fujica compact 35 kamera, ge schikt voor 12, 20 of 36 opna men, zowel zwari/wit, kleur als dia's, met: lichtsterk Fujinon 2.8/38 mm objektief programmasluiter van 1/30 tot 1/250 sec. lichtgevoelige selenium-ceJ voor lichtmeting de kamera kiest automatisch de juiste kombinatie van slui tertijd en diafragma afstandsinstelling d.m.v. sym- afstandsinstelling, sluitertijd en diafragma zichtbaar in de zoeker. Deze kamera inklusief tas van f 235,-- voor nog géén honderd zestig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze Fujica compact 35, volauto matische kleinbeeldkamera voor 12, 20 of 36 op namen, inklu- Géén schrift, of tel. best. Experimentele dienst in Kafé pastoral De CHJ houdt op zondag 28 mei om elf uur in het Kafé pastoral op de Heuvel, Sint Laurensplaats 5 haar laat ste experimentele dienst. Satirisch be nadert Ad Booijen in deze dienst (hét) wel en (óns) wee met betrekking tot de reclame zoals deze ons in de huidige technocratische maatschappij tot con- Booijen's naam is een waarborg voor een belangwekkend experiment. In het afgelopen seizoen is dit wel bewezen: het aantal bezoekers nam iedere maand toe. Het verheugt velen dat zij in de dienst met elkaar van gedachten kunnen wisselen na een steeds weer boeiende inzet. Ook de ontmoeting van jongeren en ouderen blijkt in dit experiment voor velen attractief! Mocht de ruimte in het kafé pastoral te klein zijn, dat staat in hetzelfde gebouw de grote zaal ter beschikking, zodat er voor iedereen plaats is. W I HOOGSTRAAT-ROTTE betaal nu minder Overéén week is het weer zover dan kunt U erop uit met Uw nieuwe werphengelset, die tijdens deze openingsaanbieding spotgoedkoop is. Werphengelset bestaande uit: een 2-delige volglas spinhengel (165 cm lang) met houten greep en schroefreelfitting en een werpmolen met fijne slipafstel ling en anti-retour. Deze set koopt U nu kompleet met haken, knijplood en drijver, verpakt in plastic foudraal, niet voor f 19,75 maar voor nog géén tientje. «Wkj Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze werphengel sets bestaande uit: 2-delige vol glas werphengel, werpmolen, ha ken, knijplood en drijver, v pakt in plas tic fou draal voor

De Havenloods | 1972 | | pagina 13