Stedelijk expansie bedreigt bestaan van open landschap Boeken over hengelsport In kunstnaaldwerk van abstract naar menselijk lichaam Waarschuwing in Milieu-atlas vÏsstË'iGER VOOR DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 MEI 1972 21-517 Zuidwest-Nederland visie op milieu en ruimte „Onze tegenstanders staan altijd klaar met kritiek, maar zij komen nooit met ideeën. Wij zijn degenen, die met plannen komen". Woorden van deze strekking sprak zelfbewust ir. Frans Postuma, directeur van het Rotterdamse Havenbedrijf, toen in 1969 het beruchte plan 2000plus werd gelanceerd, dat grote gebieden zou opslokken voor haven- en industriële doeleinden als het zou worden uitgevoerd. Het antwoord is er nu. Het is de milieu-atlas van de Contact-commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming. In deze uitgave wordt een visie gegeven op de verdeling van de ruimte in zuidwest-Nederland, een nuchtere visie waarin plaats is voor industriële bedrij vigheid, maar ook voor de natuur én de mens. De werkgroep Milieu zuid west-Nederland onder leiding van prof. dr. J. W. Tesch en dr. M. J. Adriani, hoofd van het Biologisch Station Wee vers' Duin te Oostvoorne is verant woordelijk voor dit alternatieve plan voor zuidwest Nederland. De conclu sies van de milieu-atlas wijken niet alleen af van die van het Plan 2000plus maar laten ook weinig heel van de vingerstad-ideeën zoals die in de Struc tuurnota van de Rotterdamse Dienst van Stadsontwikkeling kortgeleden zijn weergegeven. Vingerstdd Op het principe van de vingerstad zoals de Dienst van Stadsontwikkeling die voor ogen heeft is al veel kritiek geleverd. Ook in de milieu-atlas wordt tegen deze vorm van lintbebouwing gewaarschuwd. Door op grote schaal woongebieden te ontwikkelen langs hoofd verkeerswegen en door grote ste denbanden uit te leggen in noord-zuid richting dreigt, aldus de milieu-atlas, de nu nog groene ruimte tussen Rot terdam en Antwerpen op grote schaal versnipperd te worden. De kennelijke neiging om stedelijke expansiegebieden te ontwikkelen langs de Moerdijk-route en langs de Benelux- weg door de Hoekse Waard betekent een directe bedreiging van het open landschap met daarin elementen als het fraaie Biesbosch-complex met op de achtergrond het Land van Maas en Waal en de Betuwe, dat nu nog een eenheid vormt met de Zeeuwse en Zuidhollandse zee-armen. De werkgroep vraagt zich af, of het niet wenselijk zou zijn om te komen tot de vorming van één of twee wereld steden, centra, die zijn ingesteld op de verzorging van méér dan een miljoen mensen. Hoewel dergelijke steden tot verkilling van het woonmilieu kunner leiden, zouden dergelijke reuze centra op mondiaal niveau uitgroei van steden elders kunnen remmen en natuur en landschap sparen. De stedelijke groei van zuidwest Ne derland zou daarop moeten worden toegespitst. In deze visie is de ontwik keling van een stad aan de Grevelingen (gepropageerd in het Plan 2000plus), dat ten opzichte van Rotterdam zeer geïsoleerd zou komen te liggen, on juist. Vrij vertaald gaat de werkgroep er van uit, dat één of twee echte wereldsteden minder schade aan na tuur en landschap doen dan overal uitdijende kleine steden. Nieuwe stad De werkgroep laat er geen twijfel over bestaan, dat Rotterdam een econo misch zwaartepunt van wereldniveau is. Maar het woonklimaat is er zodanig, dat daarin niet kan worden berust. De raffinaderijen moeten worden gesa neerd, zo dat geen hinder blijft bestaan voor nabijgelegen wooncentra. Door het uitbouwen van de metro kan aan de oostzijde van Hellevoetsluis een nieuwe stad worden gebouwd in nauw samenspel met Rotterdam. (Rotter dam heeft zich echter kortgeleden nog verzet tegen uitbreiding van Hellevoet- sluis. Uit de structuurnota blijkt, dat Rotterdam de gedachten van het Plan 2000plus nog niet heeft laten varen. En dit plan gaat niet uit van woning bouw op Voorne, maar van zeehaven industrie). Als aantrekkelijk woongebied moet ook het Drechtstedengebied worden genoemd. In een latere fase zou in de Hoekse Waard een bandstad in oost- westelijke richting tot ontwikkeling kunnen worden gebracht. Deze band stad is door grote recreatiegebieden gescheiden van Rotterdam, terwijl goe de voorzieningen op gebied van het openbaar vervoer voor de zo wenselij ke verbinding kunnen zorgen. De Rot terdamse regio heeft nog flinke reser ves voor de woningbouw. Er kan een gevarieerd stadsgebied ontstaan met daarin belangrijke groene elementen als het Bernisse-eiland, een groene ster op IJsselmonde etc. Coördinatie op grote schaal zal ontstaan. Breda zal zich kunnen ontwikkelen tot een uit gesproken stedelijk centrum, terwijl ook Bergen op Zoom en Roosendaal nog ruime mogelijkheden hebben voor een snelle ontwikkeling, belangrijk om de industriële expansie waar ook de milieu-atlas van gewaagt, te voeden met werkkrachten en andere facilitei ten. Doordat ook op Belgisch grondge bied grote stedelijke uitbreidingen zijn te verwachten is coördinatie van de ruimtelijke ontwikkeling aan beide zij den van de landsgrens zeer gewenst. De milieu-werkgroep stelt vast dat het Rotterdamse industrie-areaal langs de Nieuwe Waterweg geen mogelijkheden tot expansie meer biedt. Uitbreiding zeewaarts is nog wel mogelijk, maar uiterst kostbaar. Uiteraard wil men daarbij vasthouden aan de demarcatie lijn die de kust van Voorne vrij moet houden van industriële ontwikkelin gen. Een kleine mogelijkheid tot ex pansie ligt in de ombouw en sanering van oude haven-complexen. De voor stellen om het havengebied bij Rotter dam drastisch uit te breiden en wel met een doorsteek naar Voorne of naar de Hoekse Waard stuit op onover komelijke bezwaren in verband met de bescherming van het natuurlijke milieu en van de woongebieden die er liggen. Voor industrialisatie in de Hoekse Waard zou een zeevaartroute moeten worden gegraven, die de zoutinjectie van de Nieuwe Waterweg naar onder andere de Oude Maas opnieuw zou vergroten. Dit kan de zoetwatervoor- raad in de Delta-meren in gevaar bren gen. Drinkwater Moerdijk. Dit terrein grenst aan het Hollands Diep, dat de levensader van het zoetwaterbekken in de Delta is. Op dit moment legt Rotterdam in de Biesbosch zoetwaterbekkens aan om Rotterdam in de toekomst van goed drinkwater te voorzien. De Biesbosch ligt in open verbinding met het Hol lands Diep. Vervuiling van dit water met industriële afvalstoffen zou ramp zalig zijn voor het drinkwater. Een ramp is al bijna gebeurd toen twee jaar geleden een olietank van de Amer- centrale barstte en de inhoud de omge ving ernstig vervuilde. Het is een plano logische blunder van de eerste orde geweest om industrievestiging aan de Moerdijk toe te staan. Niet alleen kan deze vestiging een verantwoorde uit breiding van het stedelijk areaal ernstig bemoeilijken, nog groter is het gevaar dat de kwaliteit van het drinkwater voor miljoenen mensen wordt aange tast. Grote mogelijkheden voor vestiging van industrieën ziet de werkgroep aan de oevers van de Westerschelde. Reali sering aan de zuidelijke oever kan op bezwaren stuiten vanwegen de geïso leerde ligging. Een zekere uitbouw van het Sloegebied bij Vlissingen zou rede lijk zijn. Grote uitbreiding in oostelijke richting moet niet wenselijk worden geacht omdat daardoor het fraaie land schap in de Zak van Zuid-Beveland volledig zou worden vernietigd, terwijl de ontwikkeling van Centraal Zeeland als aantrekkelijk woongebied in gevaar wordt gebracht. De „Brabantse wal" zou zich bijzonder goed lenen voor de projectie van nieuwe industrieterrei nen. Dit gebied wordt ontsloten door het Kanaal door Zuid-Beveland en het nieuwe Schelde-Rijnkanaal. Voor arbeidskrachten en andere faciliteiten devoltoekomstig U J waar kan geput worden uit de mogelijkhe den, die Brabant en Zeeland bieden. Behalve met Rotterdam bestaan ook goede verbindingen met Antwerpen. De ingrepen van de mens in zijn leefmilieu verlopen niet zonder schade voor het laatste. Vestiging van basisin dustrieën betekent al een aanslag. In gebieden waar ruilverkaveling wordt toegepast zullen de biologische rijk dommen eveneens verarmen. Afslui ting van de zeearmen in zuidwest Ne derland brengt grote schade toe aan het natuurlijke milieu. In het algemeen mag gesteld worden dat het natuurlijke milieu met name in zuidwest Neder land achteruit holt. Een pluspunt is dat er nieuwe waardevolle natuurgebie den kunnen ontstaan, vooral aan de buitenzijde van de dammen die de zeearmen zullen afsluiten. Voorwaarde hiervoor is dat deze gebieden al direct als natuurgebied worden aangemerkt en als zodanig worden beheerd. Bij al deze verliezen wordt uitgegaan van een afsluiting van de Oosterschel- de. Gezegd wordt dat bij het maken van het Deltaplan alleen gelet is op de veiligheid en niet op de biologische belangen. Vooral het afsluiten van de Oosterschelde zal ingrijpende gevolgen hebben voor de visstand in de Noord zee. Het heldere water van de Ooster schelde is de kinderkamer voor de jonge vis die later in de Noordzee zal uitzwermen. milieu" dat het woord „zijn" wordt gezien als bezittelijk voornaamwoord. „In wezen dient dit woord te worden gebruikt als aanduiding voor de sterke onderlinge afhankelijkheid. Hoe men de betrekkingen tussen de mens en de natuur ook ziet, uitgangspunt is onont koombaar dat de mens niet kan voort bestaan zonder een goed functioneren de bio-sfeer. Milieu-beheer zal dus es sentieel gericht moeten zijn op het welzijn van mens en bio-sfeer". (De milieu-atlas kan worden be steld door overschrijving van f 19.50 op postrekening 210481 van de Stichting voor Natuur- en landschapsbescher ming te Amsterdam, met ver melding van ,,De kleuren van ZW-Nederland"). Meer geld voor wegenaanleg in Groenoord Voor de wegenaanleg in Groenoord is nog een aanvullend bedrag nodig van f 3.633.000,-. Een en ander is het gevolg var. de gewijzigde verkeersbevei- liging. De ramingen dateerden uit 1963 en sindsdien zijn de kosten gestegen. Ook zijn andere plannen voor groen voorzieningen ontworpen. In de Mozartlaan moeten als gevolg van tracee-wijzigingen de kabels en leidin gen worden verlegd. Door het vaststellen van het structuur plan in 1968 zjjn de doorgaande wegen sterk gewijzigd. Het autobezit en het vrachtvervoer zijn sterk toegenomen en dat heeft geleid tot zwaardere belasting van de wegen waaraan dus andere eisen worden gesteld. 3 hans worden zandpalen aangebracht om zettingen van de ondergrond tot aanvaardbare proporties terug te bren gen. Hierdoor en mede door het uitstel van de plannen, zijn de kosten met f 1.732.000 gestegen. HSY-wandelmars op 3 juni HOEK VAN HOLLAND - Op zater dag 3 juni organiseert het bestuur van de Hoekse Sport Vereniging, in het kader van haar eerste lustrum en het 100-jarig bestaan van de Nieuwe Wa terweg de 5e H.S.V.-wandelmars. De organisatoren van deze wandelmars hebben een gedeelte van het af te leggen parcours langs en rond de Euro poort gekozen. De te lopen afstanden zijn 8, 12, 18, 25 of 40 km. De deelname is opengesteld voor alle leef tijden. Het inschrijfgeld bedraagt voor alle afstanden f 1.50 per persoon; zon der beloning f 0.75 per persoon. Het inschrijfadres voor groepen is: A. Heggelman, Pres. J. Leisstraat 51tel. 01747-2169, giro 318094. Zij die indi vidueel meedoen kunnen zich laten inschrijven bij het V.V.V .-kantoor, Rietdijkstraat 130 en bij mevrouw R. Boon, Columbusstraat 26. De vóórin schrijving sluit op 27 mei. Na deze datum wordt het inschrijfgeld ver- I hoogd met f 1.- per groep en f025 voor individuelen. De starttijden zijn als volgt: 40 km. tussen 11 en 11.30 uur, 25 km. tussen 11.30 en 12.30'uur, 8, 12 én 18 km. tussen 12.30 en 13.30 uur. De start vindt plaats op het H.S.V.-trainings centrum aan de Kerkhofweg. Aan een ieder die de mars volbrengt wordt een speciaal ontworpen medaille „100 jaar Nieuwe Waterweg:: uitge reikt. Groepen, die met minder dan 10 procent uitvallers de finish bereiken, krijgen een groepsprijs. Met ingang van 1 augustus zal de middel bare handelsavondschool Schiedam aan de St. Liduinastraat worden opgeheven. Het aantal leerlingen is teruggelopen tot 19 hetgeen onvoldoende is om de school in te houden. Zij worden overgeplaatst de avondschool in Rotterdam of Vlaar- De mogelijkheid bestaat, dat op een terrein aan de Vivaldilaan-Mozartlaan in Groenoord een consultatiebureau wordt ge vestigd van de Kruisraad Schiedam, waartoe overleg gaande is met het gemeentebestuur. A v ondvierda a gse in Schiedam In Schiedam vindt de Avondvierdaagse dit jaar plaats van dinsdag 6 tot en met vrijdag 9 juni. Wandelaars, die op één van deze dagen verhinderd zijn, kun nen al maandag 5 juni hun eerste tocht maken. In de Sporthal Margriet aan de Nieuwe Damlaan kan men zich op maandag avond 5 of dinsdagavond 6 juni voor f 1,7 5 (voor alle avonden) laten in schrijven. Ook vóórinschrijving is mo gelijk bij de volgende personen: J.van Dongen, P.J. Troelstralaan 169; J. Bras, Ouddorpsestraat 13; J. van der Valk, Cort van der Lindelaan 83; T. Dingenouts, Johan Wagenaarstraat 10 en op het VVV-kantoor, Provinciehuis in Schiedam. De starttijd van de tien kilometer lange tochten ligt tussenlOO en 19 uur. Wandelen in omgeving van Hoek van Holland HOEK VAN HOLLAND - Op 8, 9, 10 en 11 augustus 1972 organiseert de Stichting V.V.V. Vakantie Avond Vierdaagse voor de negende achtereen volgende maal een avondvierdaagse in Hoek van Holland en omgeving. Af standen 7, 10 en 15 km., voor groepen en individuelen. Het inschrijfgeld be draagt f 2.50 per persoon (voor kinde ren t/m 14 jaar f 2.-). Men kan zich nu reeds aanmelden bij de V.V.V. Hoek van Holland of door storting van het inschrijfgeld op girore kening 1558105 t.n.v. Stichting VVV Vakantie Avond Vierdaagse, met ver melding van de volgende gegevens: naam en voorletters, leeftijd, adres (event, ook vakantie-adres), welke af stand en voor de hoeveelste maal men meeloopt. Visconcours gehandicapten De Rotterdamse Invaliden Sportclub hoüdt op maandag 3 juni een landelijk visconcours voor lichamelijk gehandi capten. Dit vindt plaats in het viscen- trum „Fort Noordwijk^' te Nieuwen- hoorn. Er zal tweemaal twee uur wor den gevist en men start om 10 uur. Eventuele nadere informaties zijn in te winnen bij de heer J. D. Vermeer. Bachplein 362, Schiedam. Tel. 010-710764. Toen mevrouw R. Maas-Worst uit Rotterdam haar wandkleed opstuurde om deel te nemen aan de door I.oda Dobbelman uitgeschreven wedstrijd deed zij dit in eerste instantie niet om een prijs te winnen. De wedstrijd was opgezet met de bedoeling de consument te betrekken bij het uiterlijk van de verpakking voor het wol- en fijnwasmiddel Echfalon. De opdracht was, een rond werkstuk te maken, dat voor de verpakking kon worden gebruikt. Als prijs kreeg de winnares dan één van de ingezonden werkstukken. „Het trok mij niet zo aan een wandkleed van een ander te winnen, maar op aandringen van mijn man heb ik toch twee wandkleden ingezonden. Achteraf bleek dat velen de opdracht niet goed hadden begrepen, zoals hij mij het geval was. Ik stuurde twee kleden op groot formaat in Door de jury werden tensiotte twee verschillende prijzen uitge loofd. Eén ten behoeve van de winnaar voor het pakontwerp en de ander voor de daarvoor niet in aanmerking komende naaldappli- qués. Voor de laatste categorie werden prijzen uitgereikt in de grootte van f 1500,-, f 1250,- en f750,-. Mevrouw Maas won - er waren 465 inzendingen - met haar Mevrouw R. Maas-Worst. werkstuk van de vrouw met de pasgeboren baby de derde prijs. Haar tweede doek, een zwangere vrouw, werd bekroond met een eervolle vermelding. Thans hangen de doeken in het Expo-paviljoen van de Floriade in Amsterdam gedurende de maand mei, waarna zij verhuizen naar Dordrecht. Het zijn niet de eerste kleden die Maas heeft gemaakt. Zij kreeg een opleiding in tekenen en stofversieren in Rotterdam en be haalde in 1969 haar akte NS. Een nijverheidsakte voornamelijk voor stofversieren of kunstnaaldwerk, zoals het ook genoemd wordt, waarin o.a. ook kantklossen en frivolité zit opgesloten. Het meest boeit haar echter het appliqué- werk. Gedurende twee jaar heeft z(j 29 uur per week les gegeven in scholen in Sittard, wat door haar huwelijk en de komst van een baby niet meer mogelijk was. Nu zij in Rotterdam in de Alexanderpolder woont gaat zij met ingang van 1 augustus 8 uur per week lesgeven in Gouda. „Wandkleden maken heeft mij al tijd geboeid. Maar een tijd lang had ik er geen zin in na de geboorte van de baby. Het vergt enorm veel tijd. Aan één bepaald dosk werk je gauw een maand of drie. Gaat u altijd naar een bepaald idee te werk of begint u en ziet u maar waar het eindigt? „Nee. Ik schets vooraf een ont werp. Later verander ik dat dan ook weer vaak. Ik praat het door met anderen. Toen ik bijvoorbeeld in verwachting was. was ik daar zo vol van, dat mijn doek van de zwangere vrouw is ontstaan". Ontwerpt u altijd doeken in een bepaalde stijl? „Vroeger maakte ik wel abstracte ontwerpen, maar het liefste beeld ik de mens uit. Alleen stuit ik hierbij dan op het gemis aan anato mische kennis. Dat geeft weieens problemen. Het liefst zou ik, wan neer dat mogelijk is, les gaan ne men aan de tekenacademie". Minder zeeschepen in Schiedam In het jaarverslag van de gemeentelijke Havendienst Schiedam wordt mede gedeeld, dat het aantal zeeschepen dat de Schiedamse havens aandeed In 1971 712 bedroeg, waarvan er 512 kwamen om te dokken of repareren en 1 70 om te ontgassen, 30 om te laden of te De totaal verwerkte lading bedroeg ca. 32.000 ton, welke voornamelijk door coasters werd behandeld en voor de Schiedamse haven van weinig of geen betekenis was. Hoewel min of meer voor onmogelijk gehouden, werden in het afgelopen jaar de eerste mam moet-tankers ontvangen. Op 26 sep tember 1971 liep de onder Liberiaanse vlag varende tanker „Olympic Action" groot 219.254 ton draagvermogen, de Wilhelminahaven binnen, op 30 okto ber gevolgd door de onder Kuweit vlag varende tanker „Al Badiah" 208.777 ton draagvermogen. Hoewel het aantal verrichte loodsrei- zen beduidend lager lag door de terug gang van het aantal aangekomen sche pen, betekende de toename van de gemiddelde grootte der schepen een aanzienlijke taakverzwaring voor de loodsen. De binnenscheepvaart is aanzienlijk toegenomen. De totale bruto-inhoud van de tanklichters welke de installatie van Tankercleaning hebben aangedaan om te ontgassen en/of schoon te maken, nam toe met ca. 450.000 m3. Het van kracht worden van de „Wet verontreiniging oppervlakte wateren" zal hieraan niet geheel onschuldig zijn. Met dit wandkleed won mevrouw R. Maas-Worst uit de Alexander polder de 3e prijs. „Ja, mijn wens is een kleine expo sitie-ruimte te bezitten. Ik heb diverse aanbiedingen van winkels gekregen om daarin mijn wandkle den te exposeren, maar dat ligt mij niet zo. Bovendien moet je dan wel zo'n twaalf kleden hebben, wil het de moeite waard zijn en daar gaat enorm veel tijd in zitten. Trou wens, ik houd er niet zo van om mijn doeken op die manier te verkopen. Ik heb diverse opdrach ten van particulieren gekregen en ook uitgevoerd. Maar mijn grootste belemmering is de ruimte. Ik zou een aparte kamer moeten hebben, waar ik alles kan uitspreiden en kan laten liggen wanneer ik er niet aan werk, maar hoe krijg ik een vijfkamerflat? Het materiaal waarmee u werkt, bestaat dat uit lapjes die ergens afvallen? „Nee. Daarom is het ook vrij kost baar. Ik koop alle materialen nieuw, omdat ik dan mijn eigen kleuren kan bepalen. Ik werk ook weieens met glitterdingetjes, maar niet met kralen. Sommige doeken doe ik gedeeltelijk machinaal". Mevrouw Maas krijgt ook vaak aanvragen voor het ontwerpen van trouw- of verlovingskaarten. In Sit tard werd haar gevraagd een decor te ontwerpen voor een clubje van de kerk. „Het is geweldig gewor den. Samen met de kinderen van dit clubje hebben wij het decor ontworpen in diverse onderdelen. Wij hebben er veel plezier in gehad, maar voor kinderen duurt zoiets gauw te lang. De mensen denken ook al gauw dat als iemand een opleiding heeft gevolgd voor stof versieren zij ook de beste wandkle den kan maken. Dat is natuurlijk helemaal niet zo. Je moet er gevoel voor hebben. Het klinkt misschien gek, maar ik voel dat ik het in mijn vingers heb". Hanny Vroegh „Vissen is een gave, vangen is een kunst" is de titel van een van de nieuwste boeken van de bekende hengelsport-auteur A. van Onck. Op de omslag staat, dat dit een „allround handboek voor de hengelaar" is en wie twijfelt aan het nut van een dergelijk boek in de veelheid van de hengelsportlectuur, die reeds op de markt is, moet het eerst maar eens doorlezen om van die twijfels genezen te worden. Van Onck is niet alleen een deskundige sportvisser en een begaafd schrijver over dit onderwerp, maar hij is zich ook bewust van de huidige tijd. Dat wil zeggen, dat hij oog heeft voor het milieu en dat hij wel degelijk de gevaren ziet, die de hengelsport bedrei gen, ondanks het feit, dat hij optimis tisch blijft. Die bezorgdheid komt dui delijk tot uiting in zijn boek. In een ander werk, waar ik straks nog op terug zal komen, besteedt hij er overi gens nog meer aandacht aan. In zijn inleiding zegt de auteur, dat hij nu al zo'n 55 jaar sportvisser is en dat hij in die tijd heel wat heeft opgesto ken. Eerlijk bekent hij, dat hij zijn huidige wijsheid niet alleen van zich zelf heeft, maar dat hij juist veel heeft geleerd door ook naar anderen te kijken en te luisteren. Veel van die wijsheid brengt hij nu in dit boek aan de lezer over. Het is een prettig leesbaar boek gewor den waarin elke sportvisser naar mijn mening wel iets kan vinden wat hem (of haar! kan helpen nog betere resultaten te bèreiken. Uitvoerig gaat hij in op de diverse technieken, die de huidige hengelaar ter beschikking staan. Een grote verdienste van het boek vind ik ook, dat hij niet alleen uitgebreide voorlichting geeft over materialen, maar daarbij ook het noe men van merken niet schuwt. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat iedere lezer alleen maar de door Van Onck genoemde materialen en merken moet aanschaffen - hoewel hij de indruk maakt objectief te zijn, te meer daar hij het niet bij bepaalde merken houdt - maar wel, dat vooral de begin nende en de nog niet zo ervaren sportvisser een beetje meer wegwijs wordt gemaakt in het doolhof van de vele artikelen, die op de markt zijn. Halverwege het boek doet Van Onck een stap opzij om voorrang te verlenen aan de eveneens bekende sportvisser John Preger, die in een uitvoerig hoofdstuk het in ons land nog niet zo bekende vliegvissen belicht, een bezig heid, die vooral de liefhebber van het vissen in de polder - op de ruisvoorn - zal boeien. „Vissen is een gave, vangen is een kunst" is een boek, dat iedere sportvis ser niet alleen zal boeien, maar hem ook veel te bieden heeft door de veelheid van informatie, die de auteur bij elkaar heeft gebracht. Het boek, dat is uitgegeven door de Zuid-Hol landse Uitgevers Maatschappij, kost f. 25,-. Bij dezelfde uitgeverij verschenen nog twee boekjes van A. van Onck. Een van die boekjes tipte ik hierboven reeds aan. Het heeft de intrigerende titel meegekregen van „Juist nu! Nieuwe mogelijkheden in de hengel sport". Van Onck gaat in dit boekje in op de gevaren, die de hengelsport bedreigen, zoals onder andere de wa terverontreiniging. Hij blijft echter op timistisch, omdat hij van mening is, dat er nog wel degelijk vele mogelijk heden zijn om deze mooie sport te beoefenen. En dat er bovendien nog vele nieuwe mogelijkheden bijkomen. In het boekje „Juist nu! geeft Van Onck ook weer een uitvoerige beschrij ving van nieuwe materialen, die de hengelsport een nieuwe impuls kunnen geven. Hij gaat echter ook in op de nieuwe hengelmogelijkheden, die er geschapen worden, zoals onder andere het vissen op forel en de toenemende snoekbaarzenstand, twee gunstige ver beteringen, mogelijk gemaakt door de O.V.B., de Organisatie Verbetering Binnenvisserij. Ook in dit boekje geeft hij het woord aan John Preger voor een boeiende beschrijving van de visserij op de haast legendarische meer val, die momenteel door de O.V.B. in een vijver in Oostelijk Flevoland wor den gekweekt. Dit instructieve boekje, dat dus ook al weer een schat aan informatie bevat, is in de boekhandel verkrijgbaar voor de beslist niet te hoge prijs van f. 6,90. Nog goedkoper is het boekje „Zeehen- gelen", dat door Van Onck werd geschreven in samenwerking met P. J. Steegens. Dit werkje kost slechts f. 4,75. Het hengelen op of aan de zee neemt de laatste jaren een steeds grote re omvang aan. In dit boekje wordt uitvoerig ingegaan op de vele mogelijk heden, die er bestaan, de vele vissoor ten, die er te vangen zijn en de manier waarop men ze moet gelagen. Vooral voor de zeehengelaar, maar ook voor de binnenvisser, die wel eens andere mogelijkheden wil beproeven, zal dit boekje ondanks de lage prijs een kost baar bezit blijken te zijn. Jan Dijkstra 1 INVALIDEN Zaterdag 3 juni wordt in Hen- jj Z drik Ido Ambacht aan de Ach- jj ter Ambachtseweg een visstei- j Z ger voor invaliden geopend. Me- - vrouw van Splunder zal om 14 2 uur het lint door knippen, - waarna een aantal invaliden de jj steiger zal oprijden om hun j vislijn uit te werpen. De vissteiger, die „Monsterstei- - 2 ger" zal heten is aangelegd in Z 2 opdracht van de hengelsportver- - 2 eniging „De Waal", die zo'n 2 2 1800 leden uit alle delen van Z 2 het land en zelfs uit België telt. 2 2 De „Monstersteiger" is 20 me- jj - ter breed, en biedt plaats aan - 10 invalidenwagens. Invaliden. - 5 die zich alleen in een wagen jj Z kunnen voortbewegen, kunnen jj er met een vergunning met 2 Z stempel gratis vissen. Zij kun- jj nen deze aanvragen bij de secre- jj taris van de hengelsportvereni- jj Z ging, de heer H. C. van der Z jj Linden, Steenbakkerstraat 29, Z Z Hendrik Ido Ambacht (tel. I Z 01858- 2719). Gehandicapten Z kunnen bij de secretaris een Z vergunning aanvragen, die f6,— Z Z plus f 2,50 administratiekosten Z Z kost. De Monstersteiger blijft Z Z echter in eerste plaats bedoeld Z m voor invaliden in een wagen, en Z als er ruimte overblijft I Z voor gehandicapten. Mevrouw I Z van der Linden verzekert ons, I Z dat het in de Waal bij de steiger Z Z goed vissen is. „Er zitten daar Z Z heel wat snoeken en karpers, en Z Z die willen behoorlijk bijten", Z

De Havenloods | 1972 | | pagina 7