DE HAVENLOODS Vraag naar jonge werkkrachten overtreft nog altijd het aanbod Wijkvereniging en SSSN werken aan nieuwe opzet KUNSTGEBITTEN KUNSTGEBITTEN Arbeidsmarkt voor jongeren gunstig Uniek pion voor Schiedom-Noord SLAAPBANKEN liliii Groenvoorzieningen. zi^aginabodsboot^ UW BEBIE EN KLEUTERWARENHUIS B.T.V. Wij vragen voor de verspreiding van ons blad in diverse RAYONS NETTE VAKANTIE BEZORGERS(STERS) VASTE BEZORGERS(STERS) Minimum leeftijd 15 jaar. Aantrekkelijke verdiensten. AANMELDEN: DE HAVENLOODS Tel.: 13.21.70. Er is goed nieuws voor de leerlingen van de technische scholen, die een beroep willen hebben in de metaalsector of in de elektrotechniek. Hoewel de vraag van het bedrijfsleven naar dergelijke jongens minder groot is dan vorige jaren, overtreft zij nog altijd het aanbod. Dat betekent, dat alle leerlingen, die straks hun diploma krijgen en op dit gebied aan de slag willen gaan, geplaatst kunnen worden. Ook de plaatsingsmogelijkheden voor jongelui, die van het beroepsonderwijs afkomen is naar de mening van de heer D. Barendrecht, chef van de bemiddelingssectie voor jongeren tot 23 jaar van het Gewestelijk Arbeidsbureau, niet ongunstig, al moeten hier en daar nog wel enkele moeilijkheden overwonnen worden. In samenwerking met de regionale het opleidingenpakket. Daarnaast zijn leerlingstelsels geeft het Gewestelijk er regionale consulenten die een soci- Arbeidsbureau elk jaar in de hoogste aal-pedagogische taak hebben en die de klassen van de L.T.S. voorlichting over leerlingen begeleiden en eventueel wat de leerlingen straks met het diplo- wanneer dat nodig is, ook op huisbe- ma kunnen doen. Meestal wordt er dan zoek gaan. liefst nog in dezelfde week efen oud era- \/o rr) r <?t IJ H f» r f» n vond gehouden, waarop de ouders een- veraer STUUeren zelfde voorlichting krijgen. „Voor het in de praktijk is gebleken, dat 25 tot lager technisch onderwijs bestaan er 30 procent van de afgestudeerde namelijk zo veel mogelijkheden", aldus L.T.S.-leerlingen niet bij het Arbeids- de heer Barendrecht. „Men kan bij- bureau terechtkomt. De meesten van voorbeeld machinebankwerker wor- hen gaan verder studeren - naar de den, maar er zijn ook jongens, die m.T.S.-, maakt.het vierde jaar van de graag wat bewegelijker werk willen L.T.S. af (bij de L.T.S. zijn zowel hebben en bij wie de voorkeur uitgaat driejarige als vierjarige opleidingen, naar het werk van installateur, bijvoor- waarbij men uiteindelijk wil streven beeld van centrale verwarmingen. Daar naar een algemene vierjarige studie) of moet je natuurlijk als arbeidsbemidde- kiest een totaal ander beroep, laar rekening mee houden". Na de voorlichting op de scholen volgt jjoewei het Gewesteüjk Arbeidsbureau dan de bemiddeling, waar overigens gr naar streeft om reeds begin mei een niet alle gediplomeerde leerlingen ge- zQ voj3ecjig mogelijk overzicht te heb- bruik van maken, omdat er ook een ben Van de plaatsingsmogelijkheden en gedeelte is, dat op de een ot andere „r^rai van Hf» mnop.liikheden bii manier zelf al een baan heeft gevon- den. Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft dan al een enquête gehouden over de vraag bij de bedrijven, waarbij men vooral die bedrijven uitzoekt, die aangesloten zijn bij een landelijk leer- dan vooral van de mogelijkheden bij die bedrijven die aangesloten zijn bij een leerlingenstelsel, slaagt het daarin niet altijd. Vooral dit jaar is dat zeer moeilijk gebleken, met name in de bouwvakken. „Bij de bouwvakken is dat altijd al sen, want er zijn natuurlijk ook nog mogelijkheden in ziekenhuizen en be jaardentehuizen. Daarbij moet men niet vergeten, dat we eerst de zoge naamde „leerlingbedrijven" enquête ren en aan die bedrijven worden hoge eisen gesteld. In heel Rotterdam zijn slechts twintig of dertig van dergelijke bedrijven". In de metaal en de elektrotechniek is de situatie dus zonder meer gunstig te noemen, al is d^ vraag dan ook sterk teruggalopen. Daartegenover staat, dat men in voorgaande jaren helemaal niet aan de vraag kon voldoen. Iets anders ligt het in de fijnmetaal. „Uit die sector hebben we op dit moment een stuk of tien aanvragen voor misschien honderd leerlingen", zegt de heer Ba rendrecht, die zich daar overigens ook al weer geen zorgen over maakt. „Die cijfers mogen niet overtrokken wor den. Er liggen veel mogelijkheden in de schakeringen van fijn naar minder fijn en naar grof. Met een beetje soepelheid zullen we ook deze jongelui wel kun nen plaatsen". Ook voor het vak van automonteur - om nog even bij de metaal te blij ven - is de vraag minder geworden dan in voorgaande jaren. Maar ook in deze sector worden de bedrijven nog eens extra opgepord om leerlingen op te Jeugdmigratie Heel anders ligt het in de petrochemi sche sector, waar een fikse terugslag valt te coqstateren, namelijk van 300 naar 50 .aanvragen. In deze sector is de jeugdmigratie het werven van jongelui tot ver buiten de randstad, die dan in het leerlingstelsel worden opge- lingenstelsel. „Vorige jaren, toen er Moeilijk geweest, hoewel men daar wel nog werd gesproken van een overtrok- b i voor onze wensen heeft", zegt ken arbeidsmarkt, werd er erg veel aan - r - - de jongens getrokken", zegt de heer Barendrecht. „Dat is dit jaar niet meer zo, maar er zijn echt nog wel voldoen de plaatsingsmogelijkheden". De leerlingenstelsels worden begeleid door landelijke stichtingen, die in het hele land consulenten hebben, die con trole uitoefenen op de bedrijven en op MAASKANT BEHANGSEL Gezelligheid perr^Ax RIPMMTIES 1ste klas werk. 20-karaats GOUDEN KROON f25- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38. 45, 49 en 49a de heer Barendrecht. „Dat komt, om dat men eigenlijk pas na de bouwva- kantie werkelijk een prognose kan maken over de behoefte. We hebben op dit moment dan ook nog maar heel weinig aanvragen uit de bouwwereld, maar daar maak ik me nog geen zorgen over, omdat die aanvragen straks, na de bouwvakantie wel los zullen ko- Horeca-sector Ook de horecasector vormt een moei lijk punt. Toen men op het Geweste üjk Arbeidsbureau enige tijd geleden begon met het bekijken van de vraag, bleek, dat er op dat moment slechts vier plaatsingsmogeüjkheden waren en dat nog wel voor 75 leerlingen, die van de horeca-vakschool af zouden komen. „We hebben toen echter ünks en rechts zitten bellen en nu is die aan vraag al opgelopen tot vijftig", aldus de heer Barendrecht. „Ik ben er dan ook van overtuigd, dat we alle jongens op den duur wel zuüen kunnen plaat- HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. Planbureau vorige week heeft meege deeld, dat de economische crisis het dieptepunt schijnt te zijn gepasseerd. Daarbij moet dan nog wel vermeld worden, dat minister Boersma, gezien zijn uitlatingen dinsdag in de Eerste Kamer, de minder pessimistische ver wachtingen van het Centraal Planbu reau tue deelt. De minister zei bang te zijn, dat, wanneer de werkgelegenheid Jonge monteurs aan het -werk zich ongunstig blijft ontwikkelen, er in 86.200). Maar ook in dit gebied zal de november van dit jaar in ons land tijd het moeten leren. 150.000 of nog meer werklozen zullen Jan Dijkstra zijn, tegen thans 77.900 (eind april I PLAIDHOEZEN KOKOSMATTEN AUTO-ITALIë - Katendr. Lagedijk 10 - Tel. 27.68.63 - R'dam-Z. donderdag 1 juni 1972 - 21e iaar&ang no. 22 - en ,H ROTTEnUAM HECH.EP - SCHIEDAM - VLAAROINGFN - KR1MPENERWAAHU I- O HOOFDKANI BHINS HblMUHlKKADE RUI I bHUAlvl. ,LL. „^0 REPARATIES binnen 30 min. gereed Ouderen 10% korting. Speciaal adres voor ééndagsbehandeiing. Speelgelegenheid nomen en bij kostgez innen worden ondergebracht geheel stopgezet. An dere jaren putte men uit die jeugdmi gratie zo'n zestig tot honderd leerlin gen. Een petrochemisch bedrijf heeft zelfs meegedeeld, dat men er rekening mee moet houden, dat hetzelfde vol gend jaar eveneens zal gebeuren. Deze maatregel wordt vooral geweten aan de steeds sterkere doorvoering van de automatisering. Overigens lijkt het er op alsof de situatie er wat beter begint uit te zien. Op de derde etage van het Gewesteüjk Arbeidsbureau hangt een statistiek van de arbeidsmarkt, die bijgehouden is van het begin van de jaren vijftig. Uit die statistiek blijkt, dat de „vraag'Tijn al die jaren lang ver, soms zeer ver, boven die van het „aanbod" bleef. In 1967 bereikten beide lijnen elkaar bijna. Voor het eerst sinds 1958 kruis ten deze lijnen elkaar in het begin van dit jaar, omdat de vraag sterk daalde en het aanbod sterk toenam. Thans beginnen beide hjnen zich weer naar elkaar toe te bewegen. Al te optimis tisch mag men daarover echter nog niet zijn, omdat men nog niet met zekerheid kan zeggen welke seizoenin vloeden daar hun uitwerking op heb ben gehad. Misschien is er echter wel plaats voor een zekere mate van opti misme, vooral, omdat het Centraal heer Levens ook het begeleiden van actiegroepen. „Als er actiegroepen ont staan, dan moet je proberen, die naar je toe te trekken en in de hand te houden. Een voorbeeld daarvan is bij voorbeeld de actie die ontstond over de warmtemeters in een aantal flats. We hebben iemand bereid gevonden daar eens in te duiken en precies voor ons uit te zoeken hoe die regehng zou moeten zijn. Deze week is er een vergadering over. Dan krijgen we alle nodige gegevens. Ook was er bijvoor beeld veel vraag naar de mogelijkheid Duitse programma's via het centraal antenne systeem te kunnen ontvangen. We hebben dat laten onderzoeken maar dat bleek onmogelijk". Inspraak In de eerste plaats vindt de heer Levens dat de mentahteit van de bewo ners zou moeten veranderen. Het ge zegde „Groenoord-slaapstad" blijkt nog maar al te vaak waar te zijn. Een heleboel mensen kennen hun wijk niet eens. Veel mensen hebben ook nog een verkeerd idee an een wijkvereniging, ze denken dan aan een gezelligheids- vereniging; een idee van inspraak via een wijkvereniging is er niet. Het be stuur van de vereniging hoopt dat als de nieuwe opzet eenmaal gerealiseerd is meer mensen meedenken met wat er in de wijk moet gebeuren om zo de krachten te bundelen. Een organisatie die uniek is heeft bovendien meer kans op subsidie. Levens: „Als voorzitter zie je een aantal problemen heel anders, je kent de ontwikkelingen, je weet waar de moeilijkheden liggen. Natuurüjk is er behoefte aan een cafeetje in Groenoord, maar je hebt meer begrip voor de situatie, omdat je weet wat de problemen zijn. In ieder geval is het zo, dat de dingen, die we willen, redehjk doorkomen. Er is echter vrij veel verloop in Groenoord. In de flat waar ik woon, is nog maar 30 procent van de oorspröhkeüjke bewoners over. Een factor waar terdege rekening mee moet worden gehouden." Het bestuur van de wijkvereniging Groenoord is samen met de SSSN (Stichting Samenlevingsopbouw in Schiedam Noord) en de Gezond heidszorg Kethel bezig aan een nieuwe opzet voor dit gedeelte van Schiedam. Er is een discussienota samengesteld, die binnen deze organisatie wordt besproken en waarover in september in de Rank een openbare bijeenkomst wordt gehouden. Gezamenlijk is een verzoek tot de gemeente gericht voor een opbouwwerker, die de activiteiten in de nieuwe opzet zou moeten coördineren. Dit alvast vooruitlopend op de plannen; in deze nieuwe vorm past in ieder geval een opbouwwerker. Voorzitter van de wijkvereniging en ook vertegenwoordigt in de SSSN is de heer J. J. Levens jr. Hij is sinds twee jaar voorzitter van de vereniging en door zijn aktiviteiten nauw betrokken bij de gebeurtenissen in Schiedam- Noord. „De wijkvereniging zal misschien wel blijven bestaan, maar in een andere vorm. Er zullen zelfstandige afdelingen moeten komen, met één overkoepe lend orgaan. Het is te hopen, dat als die nieuwe opzet er eenmaal is, er wel meer mensen in Groenoord hd wor den. Op het ogenbhk zijn ongeveer 650 gezinnen in de wijk lid van onze vereniging, dat is 12 a 13 procent. Dat percentage is niet zo hoog, maar toch vergeleken met andere wijken valt het wel mee." Leefbaar Er is sinds de oprichting van de wijk vereniging in 1968 toch al heel wat veranderd in de dorre nieuwbouw in Groenoord. Levens: „Een van de doel stellingen van de vereniging is het leefbaar maken van de wijk. Als je nu ziet wat er in die jaren al gebeurd is. Zo hebben we een groot aantal speel plaatsen in de wijk gekregen, er is al veel groen, er zijn klokken en banken gekomen. Kortom wij hebben door onze relatie met de gemeentehjke in stellingen al heel wat kunnen bereiken. Ik geloof dat één van de belangrijkste taken van een wijkvereniging is de klachten, de wensen van de bewoners over te brengen aan de betreffende instanties. Wij hebben als wijkvereni ging goede contacten met het gemeen tebestuur, met de wethouders en de gemeentelijke diensten. Wij kunnen direct werken. Soms gebeurt het wel dat bewoners klachten hebben of iets verandert willen zien en daar dan weken mee bezig zijn zonder resultaat. Wij kunnen hen dan sneller helpen". Als taak van de wijkvereniging ziet de Enorme sortering; vraag folders. Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010- 138018. MAASKANT BEHANGSEL perro\

De Havenloods | 1972 | | pagina 1