Seksuoloog Dupuis: Pil werkt geen losbandigheid in de hand iwaveizwangere lucl met tonnen st~' (vM en de derde wereld ANTICONCEPTIE IN ZIEKENFONDSPAKKET iïmik Metingen in Rijnmond en omgeving VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAV. - VLAARPINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- DÈnsdag 6 juni 1972 21e jaargang no. 23 EDITIE SCHIEDAM r, HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Eind vorig jaar stelde minister Stuvt van Milieuhygiëne en Volksge zondheid voor de pil en andere anticonceptieve middelen in het ziekenfondspakket op te nemen. Reeds in december ging de ziekenfondsraad in principe accoord. Bij het ministerie wacht men nu een volgend advies van de raad af hoe een en ander precies zal moeten worden geregeld. Pas dan kan er een ministeriële beschikking volgen. In elk geval voor het eind van dit jaar omstreeks augustus,— zc verwacht men bij de ziekenfondsraad, zal de zaak afgerond zijn. Hel zal dan voor het eerst zijn dat preventieve geneesmiddelen (voor een gezond mens) in het ziekenfondspakketworden opgenomen. Overigens, het aantal anticonseptieve middelen dat door het ziekenfonds zal worden vergoed, wordt wel beperkt. Het gaat voornamelijk om een groot aantal pilsóorten en de zogenaamde pessaria. Condooms (daar komt men toch wel aan) en andere, te dure middelen zullen niet in het pakket worden opgenomen. Met dit alles zullen waarschijnlijk nog meer vrouwen op anticonceptie over schakelen. De pil heeft het voorkomen van bevruchting in het verleden al duidelijk gestimuleerd (er zijn circa 450.000 pilgebruiksters), nu worden bij sommigen misschien de laatste rem mingen weggenomen. Immers, naast het financiële effect spelen vooral psychologische factoren in deze een belangrijke rol. Het opnemen in het ziekenfondspakket van bovengenoem de middelen zal velen doen denken, dat de regering kennelijk van mening is dat deze middelen behalve geoorloofd ook veilig zijn. Paraferen Aanvankelijk zag het er naar uit dat de huisarts zoals gebruikelijk voor het verkrijgen van de middelen zou moe ten paraferen. Achteraf heeft men daarvan afgezien. Bezwaren waren dat de huisartsen te zwaar zouden worden belast, dat een deel van de gebruikers, dat voor de middelen per se niet bij de huisarts wil zijn, de middelen voor eigen rekening zou nemen en dat de speciale consultatiebureaus een belang rijk aantal van hun cliënten zouden verliezen, omdat die mensen niet meer zouden kunnen afwijzen, dat het bu reau de huisarts inlicht. Een van de eersten die op deze bezwa ren wees was de Rotterdamse huisarts en seksuoloog P. J.F. Dupuis. Hij zegt: „Er was nog een belangrijke reden waarom ik bepaalde moeilijkheden voorzag. Indien de huisartsen moeten paraferen betekent dit dat zij een nog centralere positie in de anticonceptie hulpverlening gaan innemen. Op zich de ideaalste situatie, ware het niet of het nog maar de vraag is of alle huisartsen bereid zijn die sleutelpositie waar te maken. Er zijn nog collega's die van geen enkele vorm van geboor teregeling willen weten en elke mede werking weigeren. Nog bezwaarlijker is de groep artsen die twijfelen over het gebruik van de voorbehoedsmiddelen. Omdat zij op dat gebied geremd zijn, verdiepen ze zich te weinig in de materie. Deze houding kan kwalijke gevolgen hebben: zij treden niet in gesprek met de cliënten over de voor hen beste vorm van anti-conceptie, maar schrijven uit sluitend de pil voor; zij meten de risico's breed uit en grijpen elke denkbare gelegenheid, elke klacht aan, om voortzetting van het gebruik te ontraden („Dat komt vast door de pil"); zij letten onvoldoende op echte bij werkingen, wisselen niet van pilsoort en laten te lang doorslikken, omdat zij geen alternatief te bieden hebben; ziji laten de noodzakelijke geregelde controle achterwege; zij verminderen op die manier sterk de doeltreffendheid van het middel. Daarom ben ik blij dat een commissie van de ziekenfondsraad tezamen met afgevaardigden van de Rutgersstiehting en de Protestantse Stichting voor Ver antwoorde Gezinszorg (Daarvan is dokter Dupuis voorzitter. Red.) heeft besloten dat recepten uitgeschreven door erkende bureaus zonder meer door het ziekenfonds zullen worden vergoed". „De meest gewenste situatie vind ik dus die centrale vertrouwenspositie van de huisarts. Het Nederlands Huis artsengenootschap is bezig een onder zoek op te zetten naar de houding van de arts en van de patiënt met betrek king tot het probleem van de anticon ceptie. Zodra daar voldoende gegevens over bekend zijn verwacht ik dat een deel der artsen beter kan worden gemotiveerd. Er zullen er echter altijd blijven die op morele gronden „nee" tegen de middelen zeggen. Hun kun je natuurlijk niet voorschrijven te hel- 1Vmkt de pil sexuele losbandigheid in de hand? Dokter Dupuis: „De pil is pas op de markt gekomen nadat de moraal was omgedraaid. Ik bedoel: men komt niet eerder met een bepaald middel dan wanneer men weet dat het goed zal worden verkocht. De pil is dus niet van invloed geweest op uitbreiding van geslachtsgemeenschap. Wel zullen bij sommigen de spanningen zijn weggeno men, omdat het gemakkelijker en veili ger is gemaakt". Risico's Wat zijn de risico's verbonden aan het gebruik van de pil? Dupuis:„Honder procent zekerheid kan ik niemand geven dat het pilge bruik geen onaangename gevolgen heeft. Maar dat kan ik ook niet garan deren, als iemand hier voor mijn huis de weg oversteekt. Slechts bij een miniem aantal kan het gebruik kwalij ke gevolgen hebben en dat is in veel gevallen dan nog te voorspellen ook. Zorgvuldige controle heeft mij geleerd dat er geen onherstelbare dingen ge beuren. De grootste klacht is dat de algemene fitheid en het sexueel verlan gen verminderen". Minderjarige, ongehuwde meisjes zon- Dupuis: "Ik ben medeverantwoordelijk.' der of met geringe opleiding lopen vergeleken met de andere categorieën vrouwen een groot risico ongewenst zwanger te worden. Onder- zoeken hebben dat uitgewezen. Tevens is gebleken dat bij deze minderjarige, seksueel onervaren meisjes de weer standen om behoorlijk advies in te winnen bij hun huisarts of bij een consultatiebereau het grootst zijn. Komen er de laatste tijd meer jonge meisjes voor de pil? Dupuis: „Vooral de laatste twee jaar zijn het er meer geworden. Te vaak echter vrezen jonge meisjes dat de huisarts haar ouders zal inlichten. Dit mag niet het geval zijn. Juist gebrek aan communicatie thuis leidt nogal eens tot vroegtijdig geslachtsverkeer. Wel dient de huisarts op indirecte wij'ze te pogen het contact tussen ouders en kind te bevorderen." Weigert u een meisje de pil wel eens? Dupuis: „Als een meisje niet onder pressie van moeder („Je kunt het maar beter op zak hebben.") of van een vriendje, maar zelf duidelijk gemoti veerd hier naar toe komt dan verander ie daar - ook al wil je - - niets aan. Als ze volhoudt geef ik haar de pil. Ten minste als ze lichamelijk niet onge schikt is. Maar er zijn wel eens gevallen waarvan je denkt: moet dat nou? Zou je dan niet moeten weigeren? Dupuis: „Als ik die meisjes, die willen, de pil zou onthouden, kan ik ongewen ste zwangerschappen in de hand wer ken. En gebeurt dat dan dan ben ik medeverantwoordelijk. Daar voel ik Henk van Gapelleveen. Bezoekers voorsprong in Blijdorp door slechte weer teniet gedaan Diergaarde Blijdorp heeft de invloed van het slechte weer op de bezoekers aantallen duidelijk kunnen voelen. De voorsprong die men met de cijfers had op het vorige jaar is geheel tenietge daan. Tot en met de maand mei passeerden 253.121 betalende bezoekers de dier gaarde-poorten. Vorig jaar registreerde men in dezelfde periode bijna 10.000 bezoekers meer. Ook de verkoop van de abonnementen hep iets terug, hoe wel hier de achterstand zo goed als is weggewerkt. De onderhoudswerkzaamheden aan de dierentuin hebben normaal doorgang gevonden. Men is begonnen met het verniuwen Yan het dak van- de tropi sche kas en eind deze maand start men met het dak van de Victoria Regia-ser- re, dat begin september klaar moet zijn. Een zeldzame gebeurtenis was in de maand mei de geboorte van twee Gemsbokken. De Gemsbok is een dier dat oorspronkelijk in Zuid-Afrika leeft en dat met uitsterven wordt bedreigd. Eveneens een bijzonderheid is een nest van 3 jongen van de Hawaii-ganzen. De belangrijkste aanwinst die Blijdorp in de afgelopen maand ontving was een Maleise tapir. Ook zijn er weer enkele Watoessi-runderen in de verzameling opgenomen. Verder is vorige week woensdag het in Blijdorp geboren Oka pi-mannetje Kibala (3 jr.) in de stallen van de Antwerpse dierentuin gearri- General Motors heeft bekendgemaakt dat zij een robuust en goedkoop voertuig voor veelzijdig gebruik heeft ontwikkeld dat speciaal is bestemd om in de ontwikkelingslanden geassembleerd en verkocht te worden. De wagen is uitgerust met een viercilinder-motor met kopkleppen, gecombineerd met een volledig gesynchroni seerde vier-versrtellingsbak. Deze componenten, alsmede de wielophanging, achterbrug en stuurinrichting worden reeds door Vauxhall Motors Ltd. de Britse dochtermaatschappij van General Motors, voor een aantal van haar produkten vervaardigd. Deze onderdelen worden gemonteerd op een chassis-raam dat ter plaatse zal worden gefabriceerd en waarop een verscheidenheid van eenvoudige carrosserieën voor personen- of goederenvervoer kunnen worden gemon teerd. De produktie van dit nieuwe voertuig begint eind mei bij General Motors Malaysia; later gaat men het voertuig eveneens in andere ontwikkelingslanden assembleren en op de markt brengen. Zijn prijs ligt ver beneden het goedkoop-' ste voertuig dat momenteel door General Motors waar ook ter wereld wordt geproduceerd. In verschillende gebieden zjil deze prijs bovendien gunstig worden beïnvloed doordat invoerrechten en belastingen slechts van toepassing zullen zijn op het beperkt aantal ingevoerde onderdelen. 'n dagje-d'r uit? brood-nodig! "'et 't héle kf,oo/ rcted''erentuin. 'en-metae apen, C* H ^etsen- ó\ed' onverbeterlijk bokmon/ehop De Coördinatiecommissie Meting Luchtverontreiniging in Zuid-Holland heeft voor de vierde maal een verslag uitgebracht over de vervuiling in de zuidwestelijke driehoek, die wordt be grensd door Voome-Putten, Scheve- ningen, Gouda en Sliedrecht, geduren de de periode van september '70 tot september '71 Verspreid over tientallen plaatsen wer den metingen verricht van de hoeveel heden zwaveldioxyde (S02), stikstofdi- oxyde, onoplosbare stoffen, lood en van de zwarte rook, die in de lucht voorkwamen. Met behulp van planten, die in de steden en op het platteland in bakken werden gepoot, heeft men geprobeerd een inzicht te krijgen in de vervuiling die het verkeer veroorzaakt. In het gebied van Hoek van Holland, het Westland, Vlaardingen, Schiedam, Rotterdam en de Krimpenerwaard hebben in totaal 42 meetstations on onderbroken het gehalte zwaveldioxy de in de lucht opgemeten. Bij de meting ging men uit van een willekeu rige zogenaamde grenswaarde van 350 microgram (het miljoenste deel van een gram) zwaveldioxyde per kubieke meter. Die grenswaarde is niet geliik aan de toelaatbare hoeveelheid. Het enige, wat men met de cijfers kan doen, is ze met elkaar vergelijken, en de verschillen eruit aflezen. In het rapport worden de etmalen, dat de grenswaarde is bereikt of overschre den, in procenten op het totaal aantal etmalen aangeduid. Nul procent bete kent, dat de waarde niet of net is gehaaid. Niet overschreden 'In de periode van 1 april tot 1 oktober '70 blijkt in Rotterdam (met uitzonde ring van meetpunt Hillegersberg), Vlaardingen. Schiedam en de Krimpe nerwaard de waarde van 350 micro gram zwaveldioxyde niet te zijn over schreden. In het Westland en omgeving was dat wèl het geval: in Poeldijk en Kwintsheul was de grenswaarde tien maal gepasseerd. In deze twee dorpen en omgeving bedroeg de overschrijding gemiddeld 5 procent (in Poeldijk zelfs 9,4 procent), het hoogste percentage van het hele onderzochte gebied). Ook Hoek van Holland ondervond de gevol gen van het teveel aan zwaveldioxyde; daar werd een overschrijdingspercenta ge van 1,7 procent geconstateerd. Gedurende het tijdvak van 1 oktober '70 tot 1 april '71 kwam er nog meer zwaveldioxyde in de lucht. De verbran ding van olie levert veel S02 op, en in de winter wordt nu eenmaal veel ge stookt. In Rotterdam bleef het percen tage desondanks redelijk: het varieerde mét de meetstations van 0,3 tot 0,6. In Schiedam bedroeg het hoogste percen tage 1,7, en in Vlaardingen 2,6. Ook hier is het weer heel anders gesteld met/-"' het Westland. In het: land van de kassen, die in de winter met olie petunia's neergezet. Daarvan kwamen er vijf te staan op de Rozenlaan nabij het Bergpolderplein, en zeven op het tracé naar en van de Maastunnel. Op de Rozenlaan bleken de planten slecht te gedijen. Aan de petunia's kwamen in het beste geval wat aametierige bloempjes. Maar over het algemeen kwamen ze zelfs niet aan bloeien toe. Op het tunneltracé bleken ze het iets beter te doen. Op de Pleinweg slaagden enkele petunia's er zowaar in bloemen pracht te tonen. Maar hun mede-proef konijnen kwamen er ook hier slecht vanaf. De Rotterdamse uitkomsten ste ken ongunstig af tegen die welke in Den Haag en Delft werden bereikt. De petunia's daar hebben meer geluk ge had dan hun soortgenoten in de Maas- Ook hét gemeten loodgehalte bleek in Rotterdam hoger te liggen. De gemid delde hoeveelheid, die werd aangetrof fen op de planten in één van de bakken aan de Rozenlaan bedroeg 2,06 gram lood per kilogram. Het laagst gemeten grammental was 1,06. Uit de gegevens blijkt, dat de,planten, naarmate zij méér lood te verwerken kregen, slechter bloeiden. Opmerkelijk detail tenslotte is, dat op een plaats in Voorburg de petunia's als razenderi uit de knQp schoten en over dadig bloeiden. De plaats, waar deze planten zo'n goed leven leidden, was een begraafplaats. invloed verontreiniging verkeer pp planten. gestookt worden was de overschrjj- losbare stof geringer, omgekeerd dus ding van de grenswaarde schrikbarend. De percentages varieerden 'van voor Naaldwijk 17,8 tot Poeldijk met 37,7 zich tussen de 6,7 procent. het gehalte zwaveldioxyde. De Rotterdam gemeten tonnages bewogen 9,2, Vlaardingen tussen de 12,8 en 12,9. Krimpen a/d Lek kwam tot 7,9 ton, Op de meetstations in Pijnacker en m Hoek van Holland tot 10,5, en de Hoek van Holland werd de grenswaar- oitgensplaat tot 24,5. de gepasseerd inet achtereenvolgens jn Rotterdam leiden heel wat planten 12,8 procent (in de zomer met maar een ellendig leven, als ze tenminste 0,6 procent) en 3,6 procent. Voor een kürmen leven. Dat blijkt uit een onder- positiever gegeven moeten we naar de zoek> dat op petunia's is gepleegd. Krimpenerwaard, waar in zowel zomer - - -■ - - als winter de grenswaarde niet werd gepasseerd. Stof De hoeveelheid onoplosbare stof werd gemeten in tonnen per vierkante kilo meter. In de zomer van 1970 bevon den zich in de lucht boven Rotterdam aantallen tonnages, die per meetpunt varieerden van 11,6 tot 2,7,3. Boven Schiedam dwarrelde 26,1 ton te veel rond, en boven Vlaardingen 17,4 tot 22.4 ton. In Krimpen a/d Lek werd 12.5 ton gemeten, en in Hoek van Holland 20,9. De Oitgensplaat komt de twijfelachtige eer van het kampi oenschap toe; boven de plaat hing 39,2 ton eeuwige stof. Het totaal zomerge- Deze planten gelden als goede graatme ters voor de schade die de uitlaatgassen van auto's aan het milieu toebfengen. Ook werd het loodgehalte van de planten bepaald. De petunia's werden in 41 bakken ingepoot, en op.verschil lende punten met verschillende aantal len passerend verkeer neergezet. Zo kwamen de planten te staan op plaat sen waar nauwelijks verkeer langskomt ('bijv, een park), op verkeerswegen binnen de bebouwde kom, zowel veraf van of dichtbij verkeerslichten, en langs snelverkeerswegen. Slechte cijfers middelde over het gebied van meting mooj bloeiende planten ktegen (Den Haag en Gouda vielen daarjuet jjg„en, en zo terug tot het cijfer nul ider) was 10 ton. y ^s^Trfant'eii^/fiCvWoem^noch knop vertoonden. M RotterdamNwerden in In de winter bleek het tonnage ©nop- toteal twaa* bakkendet \elk tien Vietiiamcomitë gaat door De landelijke Vietnam-manifestatie ge houden in het Amsterdamse bos op 29 en 30 april heeft volgens het organise rende komitee Jongeren voor Vietnam, beantwoord aan de verwachtingen. Op het ogenblik staat het vast, dat er 35.000 gulden kan worden overge maakt aan de vertegenwoordigers van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam in Parijs. Bij het komitee is men van mening dat het geld beschikbaar moet worden gesteld voor het vervoer van hulpmaterialen. Het komitee zal de ontwikkelingen in Vietnam op de voet blijven volgen en de jongeren oproepen het protest te gen de Amerikaanse oorlogsvoering in Vietnam uit te breiden en verder te organiseren. Vele nieuwe komitees zul len hiervoor in het land nog opgericht worden, in de steden, op de scholen en universiteiten. Gezien de komende vakantie-perioden, zal het komitee zich* voornamelijk be zig houden met het inzamelen van geld via steunlijsten die <Joor het komitee zijn uitgezet. Steunlijsten zijn aan te vragen op het secretariaatsadres; Nieu we Keizersgracht 61, Amsterdam, tel. 020- 225799.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1