DE Onrendabele spoorbaan wacht op passagiers Milieu" op conferentie wordt vertroebeld door politiek geharrewar KUNSTGEBITTEN Waarom aanleg metro SLAAPBANKEH KUNSTGEBITTEN MINERVA. ALLE MERKEN UITLATEN - 30 Donderdag 8 juni 1972 21e jaargang no. 23 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 ^^zie^aginabodsboot^ B.T.V. Wij vragen voor de verspreiding van ons blad in diverse RAYONS NETTE VAKANTIE BEZORGERS(STERS) VASTE BEZORGERS(STERS) Minimum leeftijd 15 jaar. Aantrekkelijke verdiensten. AANMELDEN: DEHAVEHLOODS Ro«e"deamrikkade14' Tel.: 13.21.70. TELEFOON PASSAGE 7 SCHIEDAM Vestzak^theater in „De Teerstoof'' Sociëteit „De Teerstoof" in de Lange Nieuwstraat 12 in Schiedam zal ver bouwd worden tot een vestzak-theater. De kosten worden op een ton geraamd. Het Alewijn de Grootfonds heeft de stichting De Teerstoof voor dat bedrag een lening verstrekt. De verbouwing van de zolderverdieping zal voor een groot deel door vrijwilli gers worden uitgevoerd. Een aantrekkelijk plan, hoewel in Schiedam zo langzamerhand een over compleet van zalen dreigt te ontstaan. De exploitanten krijgen het steeds moeilijker rendabel te werken. Bekend zijn de moeilijkheden bij gebouw Irene. De exploitanten van Musis Sacrum en Arcade beroepen zich op problemen. Onzeker is nog wat er met het Passage Theater gaat gebeuren, waarvoor de Schiedamse Gemeenschap plannen heeft laten ontwerpen. Voor het vroegere Monopole Theater schijnt wel een bestemming te zijn gevonden. Over de bestemming van het Achter huis in het Proveniershuis wordt nog gediscussieerd. Waarbij alle zalen en zaaltjes in Schie dam nog lang niet zijn opgesomd. Alles werkt langs elkaar heen of tegen elkaar met veelal het resultaat dat exploita tie-mogelijkheden uiterst wankel zijn. Enorme sortering; vraag folders. FabriekstoonzalenIndustriegebouw, Goudseslngel 66. R'dam. Tel. 010- 138018. REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT UENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a njic dealer (V Uflr SCHIEDAM ROTTERDAM NW_MATHENESSERJm^5 ^UjtoTtahiMKate^ - Tel. 27.68.63 - R dam-Z. Met buitenboordmotor REPARATIES binnen 30 min. gereed Ouderen 10% korting. Na de mislukte Wereldhandelsconferentie in Santiago hebben we weer een wereldconferentie die een flop dreigt te worden. Dit keer is het de milieuconferentie, die maandag in Stockholm is begonnen en waaraan ongeveer 1200 mensen uit 112 landen deelnemen. Lang voordat deze conferentie begon, was er al politiek geharrewar, onder andere rondom de deelneming van Oost-Duitsland. Toen dit land als niet-V.N.-lid uiteindelijk geen toestemming kreeg om aan de confe rentie deel te nemen, besloten ook andere oosteuropese landen waaronder Rusland, niet naar Stockholm te gaan. Daarmee werd de hoop, dat het een echte wereldconferentie zou worden, de bodem ingeslagen. Ook op andere punten verwacht men over het algemeen weinig van de confe rentie in Stockholm. Ook. daar weer speelt het grote verschil tussen de rijke en de arme landen, een verschil, waar men ook in Chili geen oplossing voor kon vinden. Het is ondenkbaar, dat men in Stockholm, waar weer andere belangen op i het spel staan,'die oplos sing wel zou zien. Bovèndien liggen de problemen in de arme landen anders dan in de rijke. Daar kampt men nog met de problemen van overbevolking, armoede en honger en het is ondenk baar, dat deze landen bereid zullen zijn mee te werken aan een beperking van de economische groei. Bovendien is het de vraag of bepaalde rijke landen, zoals de Verenigde Staten, daartoe wel bereid zijn. Reeds meermalen hebben wij in ons blad betoogd, dat ons milieu niet gered kan worden zonder een drastische ver- I andering van de mentaliteit. Welnu, in Stockholm is daarvan tot op heden nog niels gebleken. Dat was niet alleen het geval met de uitsluiting van Oost-Duitsland van de conferentie. De politiek kwam ook om de hoek kijken, toen Amerika weiger de, dat de oorlog in Vietnam op de agenda werd geplaatst. Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de V.N. mag dan in zijn openingsrede hebben ge sproken over de bewapening, die naar zijn mening de ergste vorm van vervui ling is en over de chemische oorlogvoe ring, zolang Vietnam in dat verband niet wordt genoemd en zolang men daarover op de conferentie niet, al thans niet openlijk, mag spreken, heeft een dergelijke opmerking weinig zin. Zo langzamerhand zal ieder denkend mens al wel weten, dat oorlog uit den boze is en dat een chemische oorlogs voering in het bijzonder een daad is tegen de mensheid en het milieu. Het constateren van dergelijke zaken heeft echter alleen zin, wanneer men tevens de weg opent om de voorbeelden van een dergelijke oorlogvoering openlijk op een wereldconferentie te veroorde- len Doekje voor het bloeden Als doekje voor het bloeden heeft de leider van de Amerikaanse delegatie in Stockholm verklaard, dat Amerika het plan heeft te komen tot een sterke internationale eenheid tot coördinatie van de milieupolitiek, die dan kan worden ondergracht bij de V.N. Er zal dan een milieufonds moeten komen en Amerika is bereid 40 miljoen dollar neer te tellen voor het totale bedrag van honderd miljoen. Een prachtig gebaar, wanneer dan daarnaast ook nog wordt voldaan aan de oproep van de Zweedse premier, Olaf Palme. Tij dens een ontvangst van de gedelegeer den zei hij, dat men niet al te grote verwachtingen van de conferentie moet hebben. De mensen zijn niet langer meer tevreden met verklaringen, maar zij eisen vastberaden actie en tastbare resultaten. De kans is groot, dat men dat laatste nu juist niet hoeft te verwachten. Overigens is er ook al veel geharrewar geweest rondom de tekst van de instructie van de Nederlandse delega tie. De oorspronkelijke tekst werd afgekeurd. Toen de Nederlandse dele gatie afgelopen zondag in Stockholm was aangekomen, was de definitieve tekst nog niet gepubliceerd. Volgens dagblad Trouw zou een van de delega tieleden die definitieve tekst zelfs nog niet eens hebben gezien. Het lijkt ons nauwelijks een basis om op een zinnige manier een bijdrage aan een.dergelijke conferentie te kunnen leveren. Maar goed, de conferentie, die elf dagen zal duren, is nog jong en mis schien komen de sombere verwachtin gen niet uit. Misschien zelfs zullen de deelnemers aan de conferentie nog gaan luisteren naar de alternatieve acties, die momenteel in Stockholm worden gehouden. Misschien gaan de ogen van velen open, wanneer ze luis teren naar de Japanse lijders aan de Minamata-ziekte, (door ons blad beschreven op 12 augustus 1971), die wordt veroorzaakt door het eten van vis, die is vergiftigd door kwik, dat door fabrieken in het water wordt geloosd. Zij zijn in Stockholm aanwe zig als nog steeds levende getuigen van het feit, dat er minder gezwamd moet worden, dat men het politiek gekwaak moet vergeten en dat men moet afstap pen van de eigenbelangetjes, wanneer het om de toekomst van de wereld gaat. Maar nogmaals: daar is een drastische verandering van de mentaliteit voor nodig en zelfs de bereidheid daartoe is nog steeds ver te zoeken. Ook in Stockholm. Jan Dijkstra. Het zal van weinig begrip voor werke lijkheidszin getuigen, indien voor deze ontwikkeling de ogen worden gesloten vanwege het feit dat deze spoorbaan de noodzakelijke verkeersstroom naar het nieuw te bouwen stadshart zal kunnen afremmen". Overbodig Over de aanleg van de metro stelt Jonker: „De afmetingen van de goot, nu gedacht onder het nieuw te bouwen stadshart, kunnen over twintig jaar weieens worden beschouwd als uit de tijd en geheel overbodig. De ontwik keling van de techniek staat niet stil en het plannen voor een stadshart met voorzieningen die over 150 of 200 jaar nog aan de eisen van die tijd zullen voldoen, lokt de vraag uit hoe het toekomstbeeld van het transportmid del van die tijd er uit zal zien. Wordt het een electronisch bestuurde bus of cylinder voortgestuwd door een pijp- leidingennet aangelegd onder, op of boven de grond of wordt het transport door de lucht of over het water. Het vooruit lopen op de hele verre toe komst is een ongrijpbare zaak, maar de hedendaagse ontwikkeling behoort er wel op gericht te zijn dat vooruitgang niet resulteert in.achteruitgang. Voor het moment ligt echter een onrendabele spoorbaan gesitueerd in een saneringsgebied te wachten op passagiers. Deze spoorbaan' zal voor het toekomstige massa sneltransport zorg kunnen dragen, terwijl voor de kleinere étappes de gedachten kunnen uitgaan naar de bus of de trambaan. Een kernpunt voor de aanloop van het herstructureringsplan vormt de goed keuring voor het doortrekken van de bestaande trambaan uit Rotterdam naar het noordelijke deel van de ge meente Schiedam. De kansen om het toekomstige nieuwe stadshart leven in te blazen liggen binnen bereik en wel omdat Schiedam tot saneringsgebied is verklaard. Auto- en bustransport zijn mede verantwoor delijk voor de luchtverontreiniging, terwijl tram en trein kunnen worden gekwalificeerd onder het schone trans- De rijke buurman Rotterdam zag de materiële welvaart groeien met de aan leg van het Kleinpolderplein, de Van Brienenoordbrug, het viaduct met de trambaan naar Schiebroek, de metro met de dure stations, de verlenging van de metro naar Hoogvliet gelegen aan het einde van een toltunnel en boven dien nog plannen voor een metro naar de aan de spoorbaan gesitueerde wijk Ommoord. Het aantal steden op de aardbol met een metro is nog op enkele vingers te tellen, maar in de welvaartstaat is ruimte voor de aanleg van een metro naar een satellietwijk met 32.000 inwoners. Het lokaliseren van de oorzaken van de escalerende inflatoire ontwikkeling kan geen pro blemen opleveren. Trambaan In dit verband wel de vraag, wat de overheid en wat Rotterdam voor de gebieden die tot saneringsgebied zijn verklaard denken te doen. De tijd is rijp om prioriteit af te dwingen voor de aanleg van een rendabele trambaan naar het noordelijk gedeelte van de gemeente Schiedam, een bijdrage tot de verbetering van het leefgenot van een gedupeerde gemeenschap. Het hart van Schiedam heeft iets te bieden, dat noch in de nieuwe wijken, noch in het toekomstige Rotterdam zal zijn te vinden. Schiedam bezit romantiek en sfeer en er mag van een dosis geluk worden gesproken dat het hart van de stad gespaard is gebleven van het voortijdige breekwerk voor de aanleg van de metrolijn. De aantrek kingskracht zal uit blijven gaan naar oudere stadscentra. Deze mening wordt niet geheel gedeeld door de bestuurders van het toekom stig stadsgewest Rotterdam. De voor keur gaat uit bij de toekomstdenkers naar een functioneel, architeétonisch lelijk, massaal distributie apparaat uit de grond gestampt op het Zuidplein op vijf minuten metroën van de Coolsin- gel. Het gevolg van deze ontwikkeling wordt dat de mens gaat zoeken en misschien zal vinden in' Schiedam of andere centra datgene waar Rotterdam geen belangstelling voor toont. Hierin ligt een facet om met kracht de realisa tie van het herstructureringsplan uit te voeren, inits de ouderdom met eerbied wordt behandeld. De toekomstplannenmakers voor Schiedam balanceren echter wel op een gevaarlijk niveau, niettegenstaande alle goede voornemens, indien de ge dachten blijven uit gaan naar de aanleg van de metro om het economische leven een additionele stimulans te ge ven. Een metrobaan met een lengte van vijftien kilometer vergt dagelijks f 150.000.- aan inkomsten. Indien de bedrijfsresultaten slechts f 30.000.- per dag opleveren, behoeft het geen betoog dat de belastingterreur door zal blijven woekeren. Het klakkeloos goedkeuren van. plannen kan weieens tot gevolg hebben dat door de afro- mingspolitiek de werkgelegenheid ern stig in gevaar kan komen, met als gevolg dat het stadsplan in de ijskast kan worden gedeponeerd", aldus de heer Jonker. Raadsleden brengen bezoek aan Shell In navolging van Vlaardingen zullen leden van de Schiedamse gemeenteraad woensdag 5 juli een bezoek brengen aan de Shell in Pernis. De raffinaderij zal bezichtigd worden en er is gelegen heid van gedachten te wisselen met de directie van de Shell. Tot 26 juni kunnen in dit verband door raadsleden schriftelijk vragen worden ingezonden. „In het ontwerp van het nieuwe stadshart staat nog steeds centraal het tracée voor de aan te leggen metrolijn vanuit het centrum van Rotterdam' naar de wijken Groenoord en Holy. De aanleg van deze metrolijn parallel aan een bestaande spoorlijn en aan een brede rivier met weinig of geen ruimte voor de woningbouw, gedacht onder of boven het tracée van een bestaande, zeer moderne onrendabele trambaan, wekt angstgevoelens bij een eventuele realisatie van dit economisch wonder. De inflatoire ontwikkeling leidt reeds tot bedrijfsluitingen en werkeloosheid en laat geen ruimte meer toe voor de verleiders, die de groei van de inflatie geen halt willen toeroepen". Dit schrijft de heer G. Jonker in een brief, die hij dezer dagen aan de leden van de Schiedamse gemeenteraad stuurde. De heer Jonker stelt duidelijk dat hij geen kritiek wil leveren op het structuurplan, maar dat hij een bijdra ge wil leveren met het op papier zetten van denkbeelden, die eventueel kun nen bijdragen tot de leefbaarheid van het centrum. De heer Jonker, die de laatste vergadering van de commissie stadsontwikkeling bijwoonde zegde nogal geschrokken te zijn over het feit dat de vergadering niet stilstond bij het „Mijnsherenlaaneffect", de aanleg van een lawaai producerend, onrendabel, architectonisch storend bovengronds metrocircuit dwars door de bebouwde kom. De metrolijn zal een milieu belastende katalysator zijn van de eer ste orde in een reeds gestoorde omge ving. Doodsteek Hij stelt verder: „Het denkbeeld de aanleg van een spoorbaan alléén door Holy en Groenoord aangesloten op de bestaande spoorbaan naar Rotterdam, zal een doodsteek geven aan de her constructie plannen van het stadshart, dat planologisch gezien toch al niet de meest ideale plaats is. Comfortabele transportvoorzieningen vanuit alle windrichtingen naar het centrum zijn nog steeds de belangrijkste katalysato ren voor de groei van het stadshart. Niet weg te denken is dat reeds de bestaande spoorbaan naar Vlaardingen binnen een aantal jaren zal worden gepromoveerd tot de hoofdslagader van het openbaar vervoer. Het tracée van deze spoorbaan loopt dwars door het woongebied Schiedam en voldoet aan de eisen van het moderne verkeer.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1