August Kopeke had zijn vrouw lief en bleef aan de wal 8. 6! EilÉMil EliMil Club van Rome dwingt ons bouwbeleid aan te passen 7Q80 jSHtWaWiii 98 Honderd jaar scheepsleverancier 88 DE HAVENLOODS; DONDERDAG 8 JUNI 1972 \23-515 Schipper Spanjer van de „Gerard II" h Hij had een grote afkeer van gewoon wa Het is allemaal precies honderd jaar geleden begonnen. In 1872 stapte de Duitse zeekapitein August Kopeke in Rotterdam aan wal, waarmee hij zijn oude liefde, de zee, inruilde voor een nieuwe, zijn toekomstige vrouw. Zij had hem beloofd, dat zij wel met hem wilde trouwen, maar dan moest hij zich voorgoed op de wal gaan vestigen. August zwichtte voor die voorwaarde. Daarmee legde hij niet alleen de basis voor zijn toekomstig huwelijk, maar tevens voor een bedrijf, dat, zoals de huidige directie thans zegt, slechts eenmaal in de honderd jaar hoeft te verhuizen. Vorige week zaterdag werd in Spijkenisse door de burgemeester van die gemeente de nieuwe vestiging geopend van Aug. Kopeke en Co. N.V., een bedrijf, dat zo efficiënt is ingericht, dat het weer honderd jaar meekan. Dat betekent, dat een team van medewerkers een enorm stuk denkwerk heeft moeten verzetten om tot een uniek systeem te komen, waardoor dit bedrijf, volgens de directie, het meest moderne in Europa en misschien wel ter wereld is op dit gebied. eigen destilleerderijtje aan boord. maal een stoomschip had besteld, opdat hij mee kon gaan met de eisen van de moderne tijd. Als gevolg van zijn dood werd het schip nooit afgele verd. De dood van August leidde tevens een periode van ernstige terug val in. De zaken gingen ineens zo slecht, dat alle schepen in snelle opeen volging moesten worden veikocht, zodat er na 1895 geen enkele meer over was. De nalatenschap van Kopeke was teruggebracht tot de shipchandling en aanverwante activiteiten. De vroegere zeekapitein liet zes zoons en drie dochters achter, die allen te jong waren om het bedrijf voort te in stijgende lijn en na de dood van Strelin ging de leiding van de zaak weer over in handen van zoons van August Kopeke. In 1936 werd een vestiging geopend in Amsterdam, gevolgd door een vestiging in Delfzijl in 1939. In mei 1940 werd het pand aan de Willemskade volledig verwoest. Als gevolg van vele factoren kon men pas in 1953 op dezelfde plaats beschik ken over een nieuw pand. Inmiddels kreeg men ook buitenlandse vesti gingen, onder andere in Antwerpen. Aandelen In 1932 kwam er weer een Strelin bij het bedrijf, Hans, die in dat jaar voor vier gulden per week begon als loop jongen. Hij werd naar Zweden en Engeland gezonden om daar de talen te leren en ervaring op te doen en in 1930 werd hij als mede-directeur opge nomen in het bedrijf. Thans is hij president-directeur, maar Kopeke N.V. is al enkele jaren geen familiebedrijf meer. In 1968 verdeelde directeur Strelin de aandelen onder zichzelf en negen van zijn naaste medewerkers, waardoor het „Gemeenschappelijk Bezit August Kopeke en Co. N.V." ontstond. In dit democratische bestuur hebben mensen van diverse nationali teiten zitting, waardoor de band met het buitenlandse bedrijfsleven nog wordt versterkt. Met deze verdeling van de aandelen wilde men tevens de continuïteit van het bedrijf voor de komende honderd jaar verzekeren. Tevens heeft men twee maanden gele den aan negen kaderfunctionarissen, afdelingschefs, die elk tien tot vijftien jaar ervaring in dit vak hebben, even eens aandelen gegeven. August Kopeke N.V. werkt thans onder een tweehoof- En met die constructie van het beheer van het bedrijf werd de basis gelegd voor de nieuwe vestiging in Spijke nisse, die, zo stelt de heer Cromzigt, geschikt moet zijn voor de komende honderd jaar. De neigen voornaamste aandeelhouders, die gezamenlijk beschikken over 180 jaar ervaring in het scheepsleveranciersbedrijf, hebben hun gedachten over hoe het nieuwe bedrijf er uit zou moeten zien, op papier gezet. In de eerste plaats ging het om de plaats van de vestiging. Uiteindelijk werd Spijkenisse gekozen, als meest strategisch punt, vanwaar uit men de scheepvaart nu en in de toe- Köpcke N.V. beschikt over een grote loods, waarin zo'n 6000 artikelen liggen opgeslagen. In feite bestaat het toeleveringspakket uit misschien 40.000 artikelen, maar men kan nu eenmaal niet alles in voorraad hebben. Onder het motto, dat men 365 dagen per jaar 24 uur per dag zo snel mogeüjk moet kunnen leveren, is een systeem opgebouwd, waarbij een tijd- tijd de gewenste goederen verzamelen. Op een centraal punt komen die goe deren samen, waarna ze in plastic worden verpakt en gereed zjjn om op het schip - in 1971 waren het er ruim 2300 - afgeleverd te worden. De pas getrouwde August Kopeke zal zich dat allemaal een honderd jaar geleden waarschijnlijk niet hebben gerealiseerd, hoewel zijn zaken toch goed gingen. Hij begon aan de Willems kade nummer 16 als shipchandler en betaal nu minder Bij deze zeer voordelige ta pijt aanbieding schuilt er heus geen addertje onder het gras. Zoals bijkomende legkosten (want wij leggen het vanaf 2Va strekkende meter gratis). Restantpartij kamerbreed nylon tapijt, 390 en 400 cm breed, in de kleuren groen, cognac, goud en rood. Tapijt met schuimrub ber- of jute rug, uit de prijsserie van f 109, - per meter, nu voor nog géén acht tientjes. Vapaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze restantpartij kamerbreed nylon tapijt, 390 en 400 cm breed, met schuimrubber- en jute rug, jn 4 mooie kleu- voor Géén schrift, of tel. best. na vijf jaar slaagde hij er in 1600 gulden over te houden, waarmee hjj de eerste betaling kon doen voor een tweedehandse bark, die hij de naam van zjjn moeder, „Jacoba", meegaf. Kopeke bleek letterlijk en figuurlijk de wind in de zeilen te houden en hij slaagde erin om in een tijdsbestek van vijftien jaar een vloot van 24 zeil schepen op te bouwen. Om de geschiedenis geen geweld aan te doen, moet ook worden vermeld, dat de tegenslagen hem niet bespaard bleven. Zijn schepen! werden niet alleen be dreigd door de stormen op de zeven zeeën, maar in één geval Ook door een kapitein zelf. Deze goede man ver kocht in 1884 het schip, dat aan zijn zorgen was toevertrouwd, compleet met de hele lading, en verdween met het geld in Zuid-Amerika. Daarna heeft niemand ooit meer iets van hem gehoord. Drinkwater Wellicht is het succes van August Kopeke ook te danken aan het feit, dat hij het niet alleen zocht in het grote, maar ook in het wat kleinere. Zo begon hij, naast zijn normale activi teiten als shipchandler ook drinkwater te leveren aan zeeschepen. Voor dat doel nam hij een boot in gebruik, de Gerard I, die werd voortbewogen door vier roeiers en die een capaciteit had van 7000 liter drinkwater. De boot was voorzien van een pomp, waarmee het water uit de rivier werd opge pompt. Dat rivierwater werd verkocht voor één cent per liter en de vissen, die tegelijk werden opgehaald, leverde men er gratis bij. Later kwam er een groter waterschip bij, de Gerard II, die een capaciteit had van 65.000 liter water. De schipper van deze boot was een zekere Spanjer, •die zelf een grote afkeer had van water, in ieder geval als het er om ging er je dorst mee te lessen. Schipper Spanjer had er echter iets op gevon den. Aan boord van de Gerard II had hij een eigen destilleerderijtje met een capaciteit van twee liter jenever per dag, voldoende om in zijn dagelijkse behoeften te voorzien. Ten bewijze, dat de eigen gestookte jenever gezon der was dan water, stierf schipper Spanjer pas toen hij 88 jaar was. Hij werd overreden door een tram. En dan nog waren er mensen, die beweerden, dat zijn dood niet te wijten was aan dat ongeluk, maar wel aan het feit, dat zijn dokter hem had verboden nog ienever te drinken. Nou ja, de geschie denis is op dergelijke detailpunten wel eens vaker vaag. Stoomschip August Kopeke stierf in 1893, in hetzelfde jaar waarin hij voor de eerste Het •inkeltje van August Kopeke aan de Willemskade. zetten, op de oudste zoon Jacob na, winst van negentig procent werd die echter veel meer zag in het beroep geboekt. Daarbij wordt gebruik ge- van houtvester en die dan ook na twee maakt van een computer, die de orders jaar tot dat beroep terugkeerde. Vier in een vooraf geplande volgorde op jaar later nam Wilhelm Jacob Strelin, staten verwerkt. Aan de hand van die een aanstaande schoonzoon, de zaak staten kan een man met een steek- over. In 1900 trouwde hij met Maria wagentje - vroeger had men daar vijf Kopeke. Daarna gingen de zaken weer man voor nodig - in een minimum van T.V. DEFEKT WIJ HELPEN 0IREKT EVT. VOORAF PRIJSOPGAAF. Gebr. de Veld ST. LIDUINASTR. 78A "'""l SCHIEDAM TEL. 26.86.38 Vragen over aanleg Rijnpoorthaven De wijkvereniging Bijdorp heeft in het wijkblad de aandacht gevestigd op het feit dat de nieuwe MTS in Schiedam wordt gebouwd op een terrein, dat dicht langs de spoorlijn Schiedam- -Maassluis ligt. Gevreesd wordt, dat als de plannen voor de Rijnpoorthaven door zullen gaan, en volgens die plan nen ook spoorlijnen zullen worden Ook Vlaardingen heeft reeds gedreigd een school, te zullen sluiten als de Rijnpoorthaven wordt aangelegd. Ge vraagd wordt waarom het gemeentebe stuur van Schiedam niet tijdig bezwa ren heeft ingebracht tegen de plannen. Slagerij Uniek is Köpcke's eigen slagerij. In een hygiënisch aan alle eisen voldoende slagerij wordt het vlees uitgebeend. In een vriescel kani 450 ton vlees worden opgeslagen. Daarnaast beschikt men nog over zeven vries- en koelcellen, waarin vis- en vleesconserven en zuivel producten kunnen worden bewaard. Dit alles maakt, dat het nieuwe bedrijf in Spijkenisse tot het modernste ter wereld behoort. Het moet weer honderd jaar mee, want daar is het voor opgezet. Maar de heer Cromzigt verwacht wel, dat de slagerij in de toekomst zal moeten worden uitgebreid om aan de nog steeds groeiende vraag naar panklaar vlees te kunnen voldoen. En achter het bedrijf is men al weer bezig met de uitbreiding van de loods, waarin de „servicegoede ren" worden bewaard, goederen, die ten behoeve van een rederij, bestemd voor een bepaald schip, worden opgeslagen en later, als het betreffende schip „ergens" in Europa een haven aandoet, worden verzonden. Op die manier kan men de service aan de rederij en de eigen leverantie aan de schepen combineren, zodat voor beide partijen lagere transportkosten uit de bus komen. En dat is dus allemaal goed voor nog eens honderd jaar. Wel een bewijs van inzicht en zakelijk optimisme. Jan Dijkstra Geen visserslatijn bij karpervangst Ter gelegenheid van de opening van het visseizoen heeft de Schiedamse Hengelsportvereniging in de vijvers van het Beatrixpark een wedstrijd gehou den in het vangen van karpers. Er bleken nogal wat karpers in de vijvers rond te spartelen; er werd ook paling gevangen en uiteraard de meeste wit- vis. De meeste karpers werden gevan gen in de nabijheid van het volkstui nencomplex. Er waren vier meetposten voor de gevangen karpers, waarvan er in totaal 22 werden gevangen, de grootste met een lengte van 63.5 cm. Eén visser zag kans een kanjer van 65 cm. te vangen, maar met een schepnet, zodat die vangst voor de prijzen niet meetelde. De heer J. C. Blom behaalde met zijn karpef van 63.5 cm. de wisselbeker, die de heer W. P. v.d. Hoeven in bezit had. De tweede prijs was voor de heer B. J. Pil met een karper van 63 cm., derde J. Weni.nk (61 cm.), vierde H. Crama (57 cm.), vijfde R. v.d. Pijl (57 betaal nu minder Waarom zou U wachten met het kopen van zo'n komforta- bele vouwstoel als ze nu spot goedkoop zijn I Koop ze numooie komfor- tabele vouwfauteuils, geheel in klapbaar, voorzien van houten armleggers en verend opgehan gen loperwij verkopen deze stoel nu voor nog géén negen geheel inklapbaar en met verend opgehangen loper Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze camping afdeling, 2e etage, deze kom- fortabele vouwfauteuils, geheel inklapbare stoelen met houtpn armleggers en verend opgehan gen loper. Er is keuze uit diver se streepdes- sins, nu per stuk Géén schrift, of tel. best. Zeekadetten naar 5 eilanden tocht Bij de 28ste en tevens laatste Koningin Wilhelmina Mars, die afgelopen zater dag door het Vendel Schiedam van de Oranje Garde werd georganiseerd wist het Zeekadetkorps Schiedam, in de categorie groepen de tweede prijs weg te slepen. De zeekadetten, die een afstand van 25 -km. liepen, kregen behalve de beker, elk een herinnerings medaille. Achttien kadetten doen in het komen de weekeinde mee aan de Nationale-ei- landen tocht. Zij zullen zaterdagmor gen vroeg met de zeilsloepen Boele ert Blikken Barend vanuit Schiedam rich ting Dordrecht vertrekken. De motor- /sloep Krukas zal hen op deze tocht begeleiden. Ook enkele zeilvletten van het Zeekadetkorps Rotterdam doen mee aan de tocht waarvan de start in Dordrecht is. De vele deelnemers zullen via Oude Maas, Spui en Haringvliet naar Willem stad zeilen waar de nacht zal worden doorgebracht. Voor de zeekadetten is dit bekend vaarwater, want zij hebben er hun Pinksterkamp gehouden. Zon dag zal de tocht worden voortgezet over het Hollands Diep en de Dordtse Kil. Omstreeks het middaguur zullen de boten in Dordt finishen. Donderdag 8 juni komt de commis sie voor opvang en begeleiding van buitenlandse werknemers in het stad huis bijeen. Aan de orde komt o.a. de subsidie-aanvraag van de stichting. Stedelijk Museum, Hoogstraat, tot i'2 juni Konfrontatie IX; Adri Frigge sit sen, Berry Holslag houtplastieken, Jjo- sum Walstra zeefdrukken en panelen, Kees Buurman monotypes en panelejj. Zaterdag 10 juni „Jeugd en Muziek" Sn het Stedelijk Museum. 14 juni van- 14-14.30 uur rondleiding voor de jeugd in het museum. Passage Theater: Blue Movie, 18 ja^, elke avond 20 uur behalve maandaig; woensdagmiddag 14 juni Kinderman- nee Sjors en Sjimmie in het land der reuzen. Dinsdag 13 juni op de Lange Haven 102 van 20-22 uur verkeerstheorielejjs- sen voor iedereen. Uitgaande van ije vormingsinstituut voor weggebruikers. Trefcentrum, Willem AndriessenlaA 65; overblijfgelegenheid „Twaalf Uil tje", maandag, dinsdag, donderdag $i vrijdag van 10.30-13.30 uur geopen£. DRS. NIERSTRASZ VAN BOUWCENTRUM In een onlangs in het weekblad „Bouw" verschenen artikel „Overgang van meer naar minder" gaat drs. F. H. J. Nierstrasz, onderdirecteur van het Bouwcentrum in op de gevolgen, die de studie van de Club van Rome kunnen hebben voor het bouwen en wonen. In dit artikel stelt de heer Nierstrasz dat het noodzakelijk is, dat een ieder zich op zijn eigen terrein gaat realiseren welke gevolgen de constatering heeft, dat de economische groei beperkt moet worden, dat er een betere verdeling van de rijkdommen komt, dat de bevolkingsgroei moet worden afgeremd en dat er een tekort zal komen aan natuurlijke grondstoffen. Alleen op die manier zal men er in slagen de voorspelde katastrofe af te wenden. eventueel zelfs beter laten wonen, dan zullen we het mede moeten zoeken in een verschuiving in het gebruik van gebouwde ruimte, bijvoorbeeld door genoegen te nemen met sobere kanto ren, raadhuizen, winkels en dergelijke. „Voor onderwerpen als ruimtelijke or dening, bouwen en wonen is een derge lijke verkenning heel in het bijzonder geboden, omdat het hier nu juist zaken betreft, waar we beslissingen voor lan ge tijd moeten nemen. Planologische beslissingen nu kunnen van verstrek kende invloed zijn over 50 jaar en langer. De gemiddelde levensduur van een woning kan op 75 jaar worden gesteld", aldus de heer Nierstrasz in het artikel in „Bouw". Ter verduide lijking stelt hij, dat zijn betoog verder alleen opgaat, indien de conclusies van de Club van Rome juist blijken te zijn, hetgeen hij overigens alleszins aanne melijk acht. Een eerste gevolg van de stabilisatie van de bevolking zal zijn, dat op den duur de woningproduktie alleen maar gericht kan zijn op vervanging en niet op uitbreiding van het woningbestand, zo constateert de heer Nierstrasz. Deze vervanging zal dan zelfs tot het strikt noodzakelijke beperkt moeten blijven. Het bouwen, gericht op duurzaamheid, het onderhoud en de verbouwing zul len in betekenis toenemen. Daarnaast kan worden verwacht, dat er een ver schuiving zal ontstaan naar woningen voor kleinere gezinnen, met name voor gezinnen met twee kinderen, hetgeen een maximum-norm zal worden. De heer Nierstrasz wijst verder op de noodzaak ernstig rekening te houden met het gegeven, dat de jaarlijkse verhoging van de reële inkomens bin nen afzienbare tijd tot het verleden zullen behoren. Dit betekent voor de bouw, dat men geen woningen meer moet bouwen, die de meerderheid van de bevolking (nog) niet kan betalen, met op de achtergrond de gedachte, dat zij dat over enkele jaren wél kunnen. „Dit betekent, dat indien we nu slechts woningen bouwen, die we nü kunnen betalen, we zodoende niet automatisch de krotten van de toe komst bouwen. Immers in de toe komst zullen we niet rijker zijn, maar armer". Daarmee lijkt volgens de heer Nierstrasz ook binnen afzienbare ter mijn het lot bezegeld van alle financie ringssystemen en gedachten daarover, die ervan uitgaan, dat de bewoners in de toekomst oplopende woonlasten zullen kunnen dragen en dat de finan ciers met dienovereenkomstige sche ma's van in de tijd stijgende aflossin gen en vergoedingen zouden kunnem opereren. Energie beperken Drs. Nierstrasz betrekt ook in zijn overwegingen de verwachting, dat het gebruik van energie beperkt zal moe ten worden, deels omdat er schaarste zal ontstaan bij de natuurlijke hulp bronnen en deels uit het oogpunt van milieuverontreiniging. Daarom zullen woningen en andere gebouwen moeten worden voorzien van een veel betere thermische isolatie dan thans het geval is. ,,In het algemeen moeten we stre ven naar gebouwen, waarvan het ge bruik een minimum aan energie vereist. Derhalve, indien niet strikt noodzakelijk geen airconditioning, geen dure transportsystemen en zo gering mogelijke verwarmingsbehoef- De schrijver van het artikel constateert verder, dat we gedurende vele tiental len jaren in een situatie hebben geleefd, waarbij de bouwkosten sneller stegen dan het algemene prijspeil, om dat de stijging van de arbeidsproducti viteit in de bouwnijverheid achterbleef bij de ontwikkeling van de produktivi- teit in andere bedrijfstakken. Het lijkt hem heel goed mogelijk dat de arbeids- produktiviteit in de bouwnijverheid zal stijgen, zonder gebruik te maken van een op zichzelf -extra energie verbrui kende organisatie. „De kosten- en prijsontwikkeling van de gebouwen- produktie zal gunstiger zijn dan in veel andere takken van voortbrenging", al dus drs. Nierstrasz. „Juist in die secto ren, waar tot dusverre sprake was van een zeer sterke stijging van de arbeids- produktiviteit en een daarmede ver band houdende gunstige prijsontwik keling, zullen de zwaarste klappen vallen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de chemische industrie, voor de energie- produktie, voor de mijnbouw, voor de metaalnijverheid: de kosten om vervui ling te voorkomen en de in deze sector juist schaars wordende grondstoffen, zullen leiden tot een daling van de produktie per man en tot een stijging van de prijzen. Dat staat ook te gebeu ren in de landbouw, waar de noodza kelijke vermindering van gebruik van kunstmest en pesticiden, alsmede de noodzaak steeds onrendabeler gronden in produktie te brengen, zullen leiden tot een daling van de opbrengst per man en tot stijgende prijzen". In dit verband meent drs. Nierstrasz, dat de relatieve achterlijkheid van de bouwnijverheid dan een, ook weer relatief, voordeel kan worden, omdat de bouwnijverheid weinig schaarse materialen gebruikt en een relatief weinig vervuilende tak van voortbren ging is. In de bouwnijverheid worden geen in technisch opzicht moeilijk af te breken zaken tot stand gebracht en worden dergelijke materialen ook slechts in geringe mate toegepast. Om' al die redenen valt een in vergelijking met andere produkten gunstige kosten- en prijsontwikkeling te verwachten. Pleister Overigens zal dat echter een pleister op de wonde zijn. „Waar de gemiddelde inkomens per hoofd van de bevolking in de rijke landen waaronder Neder land - niet onaanzienlijk zullen afne men, zal een relatieve prijsdaling van de produkten van de bouwnijverheid waarschijnlijk niet kunnen verhinde ren, dat een totale consumptie van gebouwd goed daalt", aldus drs. Nier strasz, die daarna schrijft: „Willen we onszelf en met name ook onze kinde ren in de toekomst toch goed en DAF44 DAF MINERVA Ds. B. A. Koek van de Ned. Prctf. Bond te Schiedam heeft een beroep aangenomen naar de Stichting Neder Veluwe van de NPB, afdeling Wagenin- gen en de Remonstrantse Gereformeer de gemeente te Oosterbeek. Ds. Koêk zal zich in Oosterbeek Vestigen. betaal nu minder Nu verkopen wij een komplete tuinset, niet alleen voor de bloementuin, maar ook bijzon der praktisch voor het wassen van de auto, de ramen en de pui. 15 Meter tuinslang kompleet met vleugelmoerslang, spuitstuk en slangklem, nu voor nog géén zeven gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, op de 2e etage 15 meter tuin slang, kompleet met vleugel moerklem, spuit stuk en slang- Géén schrift, of tel. best.

De Havenloods | 1972 | | pagina 7