Architect Henk Klunder bouwt //Romeinse" huizen "WE KUNNEN VEEL ECONOMISCHER WERKEN" m I i i as W: Haarlemse honkbalweek bijzonder sterk bezet RÖÏTËKÖAM- NDERDAG IN DÉntfeg 13 juni 1972 21e jaargang no. 24 EDITIE SCHIEDAM NT OP DINSDAG EN i MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDMj^JjLlj^ljg: Zo langzamerhand realiseren sommigen zich de gevolgen die de conclusies van het rapport van de Club van Rome kunnen hebben voor de eigen werkterreinen. In de bouwwereld ziet men de huidige woningproduktie niet meer zo scherp zitten. Er dient heel wat te worden veranderd. Gestreefd moet worden naar betere planologische beslissingen (goed grondgebruik), naar een produktie gericht op vervanging en niet op uitbreiding, naar huizen voor kleinere gezinnen (geboorte beperking), naar betaalbare huizen (in de toekomst zullen we met minder verdiensten genoegen moeten nemen) en naar gebouwen, waarvan het gebruik een minimum aan energie vergt (schaarste aan traditionele energie en vermijden van vervuiling). Hoe absurd de situatie is ziet ook Henk Klunder in, architect in Rotter dam. Willen de hierboven genoemde bouwvoorwaarden kunnen worden ge haald, dan zullen er volgens hem van overheidswege criteria moeten worden opgesteld, waarnaar zal wor den gebouwd. Gebeurt dat niet, dan loopt alles in het honderd. Aan een aantal van de problemen is Klunder al enige tijd ongemerkt bezig. Hij ergert zich reeds lang aan het onnodig (te) duur bouwen. Klunder ,,De grootste groep mensen verdient het minste. Voor deze mensen is de sociale woningbouw, de zogenaamde woningwetwoning bedoeld. Het re centste voorbeeld van dergelijke, socia le bouw zijn een paar flats in Capelle. Ik geloof dat je daarvoor een huur tussen de 400 en 450 gulden per maand moet betalen. Men redeneert gewoon van: vol komen ze altijd. De subsidies voor die woningwetbouw worden in feite misbruikt. Het uitde len ervan gebeurt niet kritisch ge- „Er kan veel goedkoper worden ge bouwd..Daarvoor dienen de wenken en voorschriften, die de regering om streeks 1920 heeft ingesteld om allerlei slechte woontoestanden te voorko men, té veranderen. Indien de woning niet meer per sé seperaat opgedeeld en helemaal afgewerkt hoeft te worden opgeleverd, kan dat zo'n 30 procent op de bouwsom schelen. Je moet de mensen veel meer in de gelegenheid stellen zelf wat aan hun huis te doen". Dichtheid „Ook door een beter gebruik van de woonomgeving te maken kan er goed koper -worden gewerkt. Momenteel wordt per hectare met een dichtheid van 25 tot 30 eengezinshuizen ge werkt, maar dat kunnen er veel meer zijn. Er zijn nu al plannen die tot een maximum aantal van 90 huizen per ha. komen. Niet alleen kunnen er meer dan drie keer zoveel huizen op een bepaalde oppervlakte worden neerge zet, maar tevens kan de privacy twee a drie keer zo groot worden. Het hoeft echt niet zo te zijn, datje de bakker en de melkboer al van vijf straten ver ziet aankomen". Henk Klunder heeft diverse plannen ontwikkeld, waarin de grotere woon- dichtheid tevens leidt naar een socialer leefpatroo-n. Klunder: „Er zijn twee kanten: je moet voldoende relaties kunnen aanknopen met de omwonen den en je moet je kunnen terugtrekken in de eigen leefomgeving. Denk maar aan de ouderwetse dorpbrink, waarop alle deurtjes uitkomen, maar waar men aan de andere kant alleen maar groen ziet. Dat zoeken naar goed en goed koop wonen noemen ze experimen teel. Een volkomen verkeerd begrip, want het is een bittere noodzaak dat er zo gebouwd gaat worden". Het is duidelijk dat een economisch gebruik van de grond de prijs ervan gunstig beïnvloedt. Klunder: „Het ver haaltje dat wij hier in Nederland spe ciaal hoog moeten bouwen vanwege de geringe hoeveelheid grond is niet waar. Misschien dat het hier en daar in de randstad niet anders kon, maar dat zijn uitzonderingen. Dat wil overigens niet zeggen dat ik helemaal tegen hoog bouw ben. Hier en daar wat flats voorkomen een brij van laagbouw. Nee, eerder denk ik dat het redement van grote flatgebouwen voor verschil lende beleggers aantrekkelijk was. Doordat de overheid met betrekking tot de woningbouw totnogtoe steeds in gebreke is gebleven zijn er in deze sector zoveel laakbare praktijken. Het particulier initiatief heeft projectont wikkelingsmaatschappijen met bossen uit de grond gestampt. De investeer ders maken nu winst in huizen, maar voor hetzelfde geld hadden ze dat met auto's kunnen doen. Het is triest, maar de huizenbouw is in handen van zaken lui". De achtergevel (links) en de voorgevel (rechts) van het kleingezinshuis in Ede. Henk Klunder: ...veel goedkoper... „Bij de investeerders geldt maar een ding: wat brengt mijn geld op? Alle woningen moeten rendabel zijn. Ze moeten jaarlijks zeker z'n vijf tot tien procent rente opleveren. Dat kun je de geldschieters nauwelijks kwalijk ne men. Wel vraag je je bijvoorbeeld af wat de vakbonden met hun geld doen. Precies. Die investeren hun geld net als iedere zakenman doet. Ze steken het geld evengoed in winstgevende projec ten. Waarom doen ze niet aan sociale woningbouw? In Frankrijk en Enge land hebben de bonden dat wel ge- Naast het in onafgewerkte staat ople veren, een economisch gebruik van de grond en het niet specifiek op de winst gerichte investeren is nog een belang rijke mogelijkheid om de kosten te drukken, het zoeken naar arbeidsbe sparende bouwmethoden. Klunder: „Op dat gebied is nog geen wezenlijke research gepleegd. Ook daar ligt weer een taak voor de overheid om bijvoor beeld een werkgroep te formeren, die goedkope bouwmethoden onderzoekt en uitprobeert. Nu zijn het voorname lijk de particuliere architectenbureaus die wat aan dit onderzoek doen en zo nu en dan wat studenten. We moeten bouwsystemen ontwikke len, waarmee gevarieerd met een be paalde voorraad basisspullen kan wor den gebouwd. Met andere woorden: zoeken naar materialen waarmee op verschillende manieren kan worden ge combineerd. Denk maar aan lego of zoiets. Er moeten voldoende combina ties mogelijk zijn om geen afschuwe lijke anonimiteit te krijgen, die we nu in veel nieuwbouwwijken reeds ken- Ach, wat hier staat geschreven wist u eigenlijk al ik weet niet hoe lang: een lekker leefbaar eengezinshuisje is voor de doorsneeportemonnee niet betaal baar. Daar moet wat aan gedaan wor den zeker, als u weet, dat de bouwkosten jaarlijks nog eens zo'n slordige acht procent stijgen. De Club van Rome kan dan wel beweren dat er in de toekomst met minder genoegen zal moeten worden genomen de bouwprijzen luisteren voorlopig nog niet. Indien wij in de toekomst armer zullen worden, zitten we met het huidige systeem van hypotheekverle ning eveneens goed verkeerd. Immers de meeste hypotheken zijn gebaseerd op de verwachting dat er in de toe komst juist meer zal worden verdiend. Kleine woningen Maar er is, naast de mensen met de kleine salarissen, nog een groep, die in de laagbouw zelden aan bod is geko men en wel de echtparen, alleenstaan den en kleine gezinnen. Zij moesten altijd in een huis kruipen, waarvan ze van te voren wisten, dat een aantal kamers hoegenaamd niet zou worden gebruikt. Henk Klunder heeft voor dié mensen een kleine eengezinswoning ontwikkeld. In het begin dacht hij voornamelijk aan pas gehuwden, maar later begreep hij dat het huis ook uitstekend geschikt was voor oudere mensen en gezinnen met één, mis schien twee kinderen. Min of meer een huisje met toekomst, volgens de Ro meinse wereldbenadering. In opdracht van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten heeft Klunder enke le huizen neergezet in Ede. Er zijn er nu vier van de 12 klaar. Voor die paar huizen zijn al 3000 aanvragen binnen- gekomen. Klunder: „Een onmogelijk aantal, dat de vraag ernaar bewijst. Met 3000 gulden eigen geld zitten de men sen op een bedrag van 150 tot 200 gulden aan rente en aflossing. Dat kan variëren al naar gelang de grondprijs en of er al dan niet moet worden geheid. Voor jongeren die dat willen, kan het huis ook in cascovorm worden gele verd. Dan hebben ze geen eigen geld nodig en kunnen ze sparen voor de afwerking van het huis". Henk Klunder, die onder meer „expe- rimenteel" heeft gebouwd in Hooge- i veen, samen met andere architecten in Berkel en Roodenrijs (huurwoningen, binnenkort gereed) en in Den Helder, gaat het woningtype, dat in Ede (bij de Klaphekweg) is gebouwd, ook zetten in Bedum, Haren, Grouw, Heemstede en Oud-Beijerland. In Heemstede en Oud-Beijerland wordt nog dit jaar be gonnen. Het grote probleem is aan voldoende grond te komen. De uitbrei dingsplannen zijn schaars en er lopen nogal wat architecten rond. Met het zoveel mogelijk benutten van de grond en het streven naar minder dure bouwtechnieken is Henk Klunder al ver beneden de gangbare prijzen van eengezinswoningen gekomen. Zelf schat hij de bouwsom op circa 35.000 gulden. (Daarbij komen dus nog grond- kosten en eventuele heiwerkzaamhe den). Als u dan nog bedenkt dat Klunder dit in opdracht van het Bouw fonds doet en dat het Bouwfonds zijn geld van de gebruikelijke, op rende ment beluste investeerders krijgt, be grijpt een ieder dat er nog heel wat goedkoper kan worden gewerkt. En dan zijn die arbeidsbesparende bouw methoden en flie dwingende wenken en voorschriften van de overheid nog vergeten. Henk van Capelleveen. Europese commissie verwacht geringe stijging werkloosheid „In Nederland geven de vooruitzichten inzake economische ontwikkeling over het geheel genomen weinig reden tot tevredenheid. Prijzen en kosten blijven nog steeds sterk stijgen. De economi sche groei zal waarschijnlijk slechts geringe afmetingen aannemen. De vo lumestijging van het bruto nationaal produkt kan voor 1972 op 2,5 procent worden geraamd. De investeringen van het bedrijfsleven zouden in volume op een zes procent lager peil komen te liggen dan in 1971. De stijging van de werkloosheid wordt in 1972 geredu ceerd door de, evenals in 1971, bijzon der geringe toename van het binnen lands arbeidsaanbod". Een en ander staat te lezen in het zojuist door de Europese Commissie gepubliceerde verslag over de arbeidssi tuatie 1971-1972. Met betrekking tot de werkloosheid in Nederland stipt de Commissie aan dat „een belangrijke factor hierbij de leer plichtverlenging is, die reeds in 1971 tot gevolg had dat 15.000 jongeren minder tot het arbeidsproces toetraden dan tevoren". Voorts gelooft de Com missie dat de pendel naar Duitsland onder invloed van de ontspanning op de Duitse arbeidsmarkt waarschijnlijk weer zal afnemen tot het niveau van 1970. Verwacht wordt dat het totaal arbeidsaanbod in Nederland in 1972 nauwelijks groter zal worden dan in 1971. „Dit betekent dat de stijging van de werkloosheid geheel zal afhangen van de daling van de werkgelegenheid die op een 45.000 a 50.000 wordt geraamd". Uitgedrukt in harde cijfers gelooft de Commissie dat de werkloosheid kan stijgen tot 115.000 (op het ogenblik zijn er bijna 100.000 mensen zonder werk red.), aangenomen dat de in vesteringen van de bedrijven niet ver der dalen en dat de wereldhandel in het najaar weer in een herstelfase zal komen. Wordt aan deze laatste twee voorwaarden voldaan, dan „mag ver wacht worden dat de stijging van de werkloosheid in de beide laatste kwar talen van 1972 merkbaar zal teruglo pen", aldus de Commissie. De Europese deskundigen zien de toe komst dus minder somber in dan minister Boersma van sociale zaken die onlangs in de Eerste Kamer verklaarde dat de werkloosheid in het najaar weieens de 150.000 zou kunnen berei ken. Overigens vormt Nederland geen uitzondering. Ook in de andere lidsta ten is de-werkloosheid tussen oktober 1971 en februari 1972 aanzienlijk toe genomen, zij het niet overal in dezelf de mate. Bijeenkomst voor Elvis-fans De Elvis Presley nieuwsdienst" houdt 17 juni een mini-meeting voor fans uit Rotterdam en omstreken. Er zullen korte Elvis-films wórden vertoond en verder is er de mogelijkheid tot het dansen op Elvis-platen. De toegangs prijs is f 1.50 per persoon. Men kan dan tevens lid worden van het 14-daags verschijnende blad „el-nieuws". De bij eenkomst wordt gehouden in gebouw 't Anker, Dorpsweg 203, Rotterdam- Zuid, te bereiken met bus 71 vanaf metrostation Zuidplein. BromfietsRelm nog niet verplicht Sinds 1 juli geldt voor bestuurders en passagiers van motorfietsen de ver plichting tot het dragen van een val helm. Een soortgelijke verplichting voor bromfietsers en hun passagiers is nog niet van kracht geworden en zal zeker nog enkele jaren op zich laten wachten. Intussen wordt aan de brom fietsers en hun passagiers wél aanbevo len om op vrijwillige basis een valhelm te dragen. De bromfietshelm kan voorlopig nog niet algemeen verplicht worden ge steld, omdat pas zeer recent van over heidswege nieuwe keuringseisen zijn geformuleerd voor een lichte en draag bare bromfietshelm. Op grond van deze eisen worden momenteel door helmenfabrikanten nieuwe prototypen ontwikkeld. De protoypen moeten eerst nog worden goedgekeurd en ver volgens moeten enkele miljoenen bromfietshelmen worden geprodu ceerd, die aan alle nieuwe eisen vol doen. Deze produktie vergt de nodige tijd, niet alleen vanwege het grote aantal, maar ook omdat de fabrikanten van bi omfietshelmen gelegenheid moe ten krijgen hun produktie-apparaat op efficiënte wijze aan te passen, wil men althans een zo laag mogelijke prijs kunnen realiseren. v - -« v i huizenbouw. Onder bouw in Hoogeveen. Boven een situatie waarbij je de melkboer al vijf straten ver ziet aankomen Mft Bijzondere vakantieweken bij Kerk en Wereld De vakantieganger die in juli of augus tus iets bijzonders zoekt, heeft nog kans bij Kerk en Wereld in Driebergen. In zes zomercursusweken zijn nog plaatsen beschikbaar. De onderwerpen zijn gevarieerd. Eén week is bijvoorbeeld gewijd aan video en tv: wat kunnen mensen met video doen en wat kan video met mensen doen? Voorts is er een week met oefening in gesprek en spreekvaardig heid, in 't bijzonder interessant voor mensen die in hun werk of daarbuiten weieens gesprekken leiden of het woord moeten voeren. In samenwer king met het blad „Gezond gezin" wordt een week georganiseerd over-het samen opgroeien van kinderen en ou- Vervolgens -staat een cursusweek over de toekomst van het geloof op het programma, terwijl de laatste week vóór het einde van de schoolvakanties nog twee cursussen warden gehouden: één over de vraag hoe wij in Nederland de Derde Wereld daadwerkelijk kun nen helpen en één over de functie van onze eigentijdse literatuur. De prijs voor deze weken bedraagt f 120.- per persoon, alles inbegrepen. Echtparén en kinderen genieten reduc tie. Voor een enkele week ligt de prijs iets hoger in verband met de program makosten. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Kerk en Wereld, conferentiesecretariaat, De Horst 1, Driebergen. Telefoon 03438-2241. Poetry International nadert uur U Poetrv International, het poëziefeest in Rotterdam, nadert het uur ,,U". Dat houdt in dat er deze periode bijna dagelijks definitieve toezeggingen en definitieve afzeggingen via post en telefoon binnenkomen. Op dit mo ment staat evenwel al vast dat tussen 20 en 25 juni op dit festival 33 dichters en 17 verschillende landen uit hun werk komen lezen. Inmiddels is door de Rotterdamse Kunststichting ook het programma in grote lijnen samengesteld. Dinsdag-' avond 20 juni wordt, zoals aangekon digd, gewijd aan de „Liverpool Sound", waaraan onder meer meege werkt zal 'worden door een Engelse muziekgroep. Woensdag 21 juni wordt gewijd aan „Europese dichters" en donderdag 22 juni aan „Niet-Euröpese dichters". Vrijdag 23 juni staat, zoals aangekondigd, „Protest in poëzie" op het programma, een titel die overigens nogal breed opgevat moet worden. En zaterdag 24 juni' tenslotte wordt éen Adoum^(Ecuador), "muhIo Mendës -®onte a,vond''' waaraan meegewerkt (Brazilië). Aspassia Pappathanassiou worden door alle deelnemende (Griekenland), Mai Sygh en Mahmud dlchterJs Plu* enkele muzikanten zoals Darwish (Palestina) en Léyn Leynse dle tijdens de voorafgaande dagen in (Nederland). Recente toezeggingen zijn ontvangen van Michel Deguy (Frankrijk), Ferenc Juhasz (Hongarije), Hans Magnus Enzensberger en Gabriele Wohmann (Bondsrepubliek), Jorge Enrique de-pauzes zijn opgetreden. De zevende Internationale Haarlemse Baseballweek wordt van vrijdag 30 juni tot en met zondag 9 juli in het Pim Mulier-stadion in Haarlem gehouden. Er is een dusdanig sterke bezetting, dat de Haarlemse Baseballweek-1972 een opvallende plaats op de Amerikaanse honkbalkalender heeft gekregen. De deelname dit jaar van twee bijzon der sterke Amerikaanse ploegen, van het nationale team van Cuba en van het nationale team van het Midden- Amerikaanse land Nicaragua is daar natuurlijk niet vreemd aan. De honk ballers van Cuba zijn wereldkampioen en zij bereikten dit resultaat door de Amerikanen in de eindstrijd te ver slaan. De honkbalploeg van Nicaragua werd bij de laatste wereldkampioen schappen derde. Zijn de sterke deelnemers Cuba, Sullivans, Goldpanners en Nicaragua voor de komende Haarlemse Baseball week in poula A ingedeeld, ook poule B telt een aantrekkelijke bezetting, weliswaar op een aanmerkelijk lager niveau. Poule B herbergt het Neder landse team, al ruim tien jaar kam pioen van Europa; Italië, al evenveel jaren Nederlands grootste concurrent en de Nederlandse Antillen. Dagelijks wordt- twee keer gespeeld. Op de meeste dagen (van 30 juni tot én met 9 juli) beginnen de middagwed strijden om twee uur en de avondwed strijden om acht uur. Een uitzondering hierop is de wedstrijd tussen Italië en de Nederlandse Antillen, die zaterdag 1 juli om vijf uur 's middags wordt gespeeld en dan niet in het Pim Mulier- stadion, maar op 1 km. afstand in het stadion aan het Badmintonpad. Dit honkbalveld wordt ook ingeschakeld als door regen wedstrijden moeten worden afgelast en er een vertraging in het programma dreigt te ontstaan. De tweede uitzondering op de tijdstip pen van twee uur 's middags en acht uur 's avonds is de laatste dag van de Baseballweek, namelijk zondag 9 juli, dan beginnen de wedstrijden om 11 uur 's morgens en om twee uur's mid dags. Ruilen in de Beurs Vandaag, dinsdag 13 juni houdt de Vereniging „De Verzamelaar" een ruil beurs in het Beursgebouw aan de Rotterdamse Meent. Deze beurs begint om 19 uur. Voor nadere inlichtingen kan men bellen: 010-29.40.76. De ploegen in de A-poule spelen éen hele competitie, de ploegen in de B-poule anderhalve competitie. Dat betekent dat iedere ploeg in totaal zes wedstrijden speelt, een totaal van 21 wedstrijden. Kinderen van Moskou komen naar Rotterdam Donderdag en vrijdag zullen op vlieg, veld Schiphol twee Russische vliegtui gen landen die een zeer bijzonder gezelschap artiesten in ons land „drop pen". In twee groepen arriveren dan de „Kinderen van Moskou"; een uit meer dan 125 kinderen bestaand gezelschap met uitstekend getrainde dansers en musici, die in het Rotterdamse Sport paleis Ahoy' hun kunnen zullen tonen. Op zaterdag 17, zondag 18 en maan dag 19 juni kan men van deze show genieten. Men krijgt een kleurrijk beeld van de Russische' cultuur en folklore. De voorstellingen in het Sportpaleis Ahoy' beginnen 's avonds om kwart over acht. Op zondagmiddag 18 juni is er een matinee om 2 uur, waarbij als extra attractie een groot Schots Kin derorkest in het voorprogramma op treedt. De jongste kunstenaar van het gezel schap is nauwelijks 7 jaar, de oudste mag in ons land nog niet eens op een bromfiets rijden. Het gezelschap brengt ook zijn eigen begeleiding mee: een uit 30 kinderen gevormd orkest, waar wonderkinderen op de balalaika en de Donra tussen zitten. Het is niet alleen het muzikale orkest- en koorge deelte van de groep die deze voorstel lingen (voor het eerst sinds de oprich ting) in Nederland zo spectaculair maakt. Met name de dansertjes en danseresjes stelen de show door een grenzeloze spontaniteit en perfectie. De kinderen dansen op laarsjes in schitterende pasteltinten en adembene mende kostuums, die vooral goed uit komen in de „Rondedans van alle kinderen ter wereld". De groep is geselecteerd uit de honder den talentvolle kinderen die de mu ziek- en dansacademie van Sergie Lok- tew mogen volgen. Onder de oud-leer lingen van deze school bevinden zich de grootste talenten van bijvoorbeeld het Bolsjoi-theater, terwijl er ook ver schillende leerlingen in hetRussische Staatscircus zijn terechtgekomen Het winkeltje van het Museum voor Land- en Volkenkunde, Willemskade 25 in Rotterdam, heeft een nieuwe zending Afrikaanse maskers aangekre gen, meest Dan-maskers: Ze worden verkocht voor prijzen die vnaUbten van 85 tot ruim 300 gulden.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1