Licht in duisternis Arminius' leven D SI E '0 Kunstige kledingontwerpen van Ineke en Margriet G.S. tegen aanleg rijkswegen Gevaar voor versnippering en barrierevorming Unieke plattegrond van Rotterdam anno 1850 DE HAVENLOODS. DONDERDAG 15 JUNI 1972 24-517 OUDEWATER - Bij de Amerikaanse uitgeversmaatschappij Abingdon Press is een boek uitgekomen getiteld „Armenius", een studie over de Nederlandse reformatie, geschreven door dr. Carl Bangs, professor in historische methodistische theologie aan de St. Paul's Hogeschool in Missouri. Vele maanden heeft dr. Bangs in Europa doorgebracht en bezocht hij vanzelfsprekend ook Nederland, als eerste Oudewater, zoals bekend de geboortestad van Arminius, die leefde van 1560 tot 1609. Dr. Bangs is de eerste schrijver die aandacht besteedt aan Arminius als mens en daarnaast aan de relatie van Arminius tot de politiek, de economie en het kerkelijk leven van Holland in de latere periode van de reformatie, aan het einde van de 16e. begin 17e eeuw. In zijn voorwoord schrijft dr. Bangs hoe in menig 20e eeuws theologisch debat nog de echo doorklinkt uit de tijd toen Arminius en Gomarus debat teerden op het Rapenburg in Leiden. Arminius zelf heeft niets geschreven over zijn persoonlijk leven. Dr. Bangs heeft in Nederland intensieve onder zoekingen verricht naar historische en persoonlijke achtergronden van Arminius. Hij heeft gestaan voor de grafsteen van Margarita Arminia, een kleindochter van Arminius, in de Gro te Kerk te Oudewater, dezelfde kerk waarin Arminius werd gedoopt. Markt Arminius' vader was een wapensmid. Arminius groeide op in het huis aan de Markt, toen genaamd de Hallebrug. De smederij was op de begane grond. De familie bewoonde de kamers op de eerste verdieping. Er was destijds een militair' garnizoen in het stadje, 's Nachts werd wacht gelopen op de wallen, die onderbroken waren door vijf poorten. Het stadje was verdeeld in vier kwartieren. Er werden al jaar- en weekmarkten gehouden. Arminius bezocht vermoedelijk de La tijnse school in de Rootstraat, later de Hiëronymusschool in Utrecht. Door toedoen van Rudolphus Snellius ging hij studeren aan de Universiteit in Marburg. Tijdens zijn verbüjf aldaar hoorde hij van de terreur door de Spanjaarden en reisde hij te voet naa Oudewater terug, waar hjj vernam, dat zijn moeder, broer en zus gedood waren, hun huis en bezit door de Spanjaarden verwoest. jonge paar woonde voorlopig in het ouderlijk huis van de bruid, later be trok het twee appartementen van het leegstaande St. Ursulaklooster, zoals in die tijd gebruikelijk bij de predikanten, tussen de Oudezijdsachterburgwal en de Kloveniersburgwal. In Amsterdam, werden vijf kinderen uit dit huwelijk geboren. Op 8 mei 1603 werd Arminius be noemd tot professor in de theologie aan de Leidse Universiteit. Toen be gonnen zich reeds de eerste sympto men van zijn ziekte te openbaren: tuberculose, waaraan hij in zijn 50ste levensjaar zou sterven. In Leiden woonde de familie Arminius in de onmiddellijke nabijheid van de Universiteit en de Pieterskerk, eerst in een huis op het Bagijnhof, later op de Garenmarkt, in het laatste vanaf 1607 tot aan Arminius' dood. In Leiden was Arminius gezegend met familie en vrienden, maar daarnaast ook beproefd door ziekte en vooral door godsdiensti ge conflicten. Gomarus was zijn groot ste tegenstander. In Leiden werd zijn dochter Geertruyd geboren, het twaalfde kind. De familie was mi compléét. De godsdiensttwisten tussen Arminius en Gomarus spitsten zich toe. Een van zijn stellingen beëindigde Arminius met de woorden: genoeg gegeven voor kerk en lana. up ieoruan iöOV wera Arminius ziek en waarschuwde hij zijn dokter Pieter Pauw. Op zondag 15 maart schreef hij zijn laatste, ons bekende brief aan zijn vriend Uiten- bogaert. Het was geen vrolijke brief. Hij groette hem en eindigde: Vaarwel - wees sterk - en God is met U. In een p.s. voegt hij toe: „Na het ontbijt probeer ik naar de kerk te gaan om God te danken voor de genade tot nu toe ontvangen". Bezoek Voordat Arminius stierf, bezocht hij nog zijn familie in Oudewater, zijn tante Geertje en de weduwe van zijn vriend Jacomyne Bertius. De begrafe nis had plaats op donderdag 22 okto ber 1609. Zijn lichaam werd de straat overgedragen van zijn huis naar de Pieterskerk, gevolgd door zijn vrouw, kinderen en vrienden. In de vloer van de Pieterskerk is de juiste plaats van zijn graf onbekend. Snellius, de curatoren, de burgemees ter, vrienden uit Den Haag, Amster dam en van Oudewater waar het leven van Arminius begon. Oudewater, naar een tekening van Johan Schouten. Professor Na zjjn studies in Leiden vertrok hij naar Amsterdam, waar hjj in 1587 werd benoemd tot predikant Armmius is de eerste Nederlandse herder van de hervormde kerk in de grootste stad van Nederland. In 1590 huwde hij met Lijsbet Reaal, tien jonger dan hijzelf. De afkondiging van het huwelijk vond plaats tijdens een morgendienst in de Oude Kerk te Amsterdam, het huwelijk zelf op 16 september 1590, in de namiddag. Het zondag vaderdag Met vaderdag denken we zo snel aan dure kado's, maar komt U dan toch even bij Ter Meulen kijken, mevrouw, want daar ver kopen wij dure geschenken voor lage prijzen. Agfa Isoly II A kamera, voor geweldig mooie opnamen, met: opnametijden 1730 en 1/100 sec. voor normale en sportop- 5 lensopeningen scherp tekenende Color-Ag- nar lens (1:5,6) 16 opnamen op normale rol- film, geschikt voor kleurenfo to's blokkering tegen dubbelopna men flitsaansluiting met midden- kontakt Deze kamera, zeer eenvoudig te bedienen, jkoopt U nu niet voor f 59,- maar voor nog géén drie tientjes. Nationale Bazendag bij Wilton Fijenoord Onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor Efficiency (Nive) is dinsdag 13 juni op het bedrijf van Wilton Feijenoord te Schiedam de jaarlijkse Nationale Bazendag gehou den. Tijdens dit gebeuren, zijn de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de opstelwedstrijd: „Baas boven Baas", welke is uitgeschreven door het gelijknamige tijdschrift, een informa tieblad van één der sub-afdelingen van genoemd instituut. Aan de wedstrijd werd door bazen uit de gehele Neder landse industrie deelgenomen. Er werden dit jaar 57 opstellen .inge zonden. Ieder jaar worden zes prijzen beschikbaar gesteld en ontvangen de prijswinnaars een eervolle vermelding. Dinsdagmorgen werden de gasten op het bedrijf van Wilton ontvangen en begroet door ir. B. Wilton, lid van de directie van Wilton-Fijenoord. In de Ineke Mulder en Margriet Hoogerwaard, twee studentes aan de Academie voor Beeldende Kunsten, hebben hun diploma gehaald op een werkstuk over een onderwerp, dat volgens sommige van hun mede-studenten niet op de academie thuishoort: de modevormgeving. Met de mening van hun collega's zijn Ineke en Margriet het oneens. Ze redeneren: als het ontwerpen van mode geen kunstzinnige bezigheid is, wat is kunst dan eigenlijk wel? kantine Kop Haven werd de lunch Daarna volgde een inleiding gebruikt. over de activiteiten van een scheept werf, gevolgd door een kleurenfilm over de ombouw van een schip. Met leerlingen van de Bedrijfsschool als rondleiders, maakten de gasten vervolgens een rondgang over de wer ven, De hoofdprijs met als extra prijs een gouden horloge van de Unilever werd uitgereikt door de voorzitter van de prijsvraagcommissie, ir. A. Brouwer, waarna de uitreiking van prijzen aan andere winnaars volgde. Zondag 18 juni wordt een interkerkelijke dienst voor geestelijk gehandicapten en hun familie gehouden in de gereformeerde kerk aan de Avenue Concordia 111 (Kralingen). Voorganger in de dienst, die om 14.30 uur begint, is ds. C. Korevaar. Eén pagina uit hef boekwerkje voor dames- en kinderstoffen van Ineke Mulder. Een aardige redenering, al zal het gros van de bezoekers aan de academie bij het zien van de eindstudieprojecten (zoals de officiële betiteling luidt) van Ineke en Margriet zich toch hebben afgevraagd niet in een verkeerd ge bouw te zijn gekomen. Maar bij de meesten van hen zal deze twijfel na bezichtiging van de werkstukken wel verdwenen zijn. Wat beide studentes in amper vijf maanden tijds hebben ge presteerd rechtvaardigt in elk geval méér bezoekers dan nu geweest zijn. De taak van Ineke Mulder bestond onder meer uit het ontwerpen van een boekje voor dames- en kinderstoffen. Ze ontwierp daarvoor zelf de kleding, waarin ze geselecteerde stoffen bij elkaar bracht. In het boekje (waarvan de pagina's bij de expositie naast el kaar waren gelegd) heeft Ineke de stalen van de stoffen steeds naast de modeltekeningen geplakt. Zo krijgt men een goede indruk van hoe de kleding er in werkelijkheid uit zou Modeshow Ineke en Margriet hebben zich laten fotograferen in de door hen ontwor pen en gemaakte kleding, en hebben de foto's bij de tentoonstelling opge hangen. De expositie kreeg daardoor zelfs een beetje het karakter van een modeshow, die men op zijn gemak kon bekijken. De scriptie-in-tekeningen van Ineke over de kinderkleding van 1625 tot 1925 geeft een overzichtelijk beeld van de ontwikkeling van de kindermode door de eeuwen heen. Kinderkleding was ook een belangrijk onderdeel van het studieproject van Margriet. Zij ontwierp kinderkleding in verschillen de variaties op één thema. Waar zij - bij wijze van voorbeeld - de ene jongen een broek met bloemen en een trui met bijen aanpaste, zo kleedde ze de andere in een bebloemde trui en een broek met bijen. Op dezelfde wijze ging Margriet te werk bij het ontwer pen van kleding voor moeder en doch ter, voor tieners en twens, en voor de oudere vrouw. Vermeldenswaard' is ook haar ontwerp-uitnodiging voor een verjaarsfeest, die kinderen zelf kunnen knippen en tekenen. Onvermoede, maar voor Ineke en Mar griet pijnlijke waardering voor hun werk gaf een vrouw te kennen, toen ze zei: ,,Als jullie die tekeningen weg gooien, mag ik er dan één van heb ben? Hij zou de kinderkamer best staan Ineke en Margriet wachten voorlopig heel andere positieve reacties uit modekringen af. Variaties in tienerkleding van Margriet Hoogerwaard. betaal nu minde Een hele belevenis voor U, zo dra Uw kleintje van kinderwa gen naar wandelwagen gaat en U wilt dan natuurlijk het beste kopen dat er op dit ge bied te krijgen is. Deze elegante wandelwagen, de trots van elke moeder, heeft een verchroomd onderstel met af neembare wielen (doorsnede 235 mm) en een rem. De rug leuning is in 3 standen en het voetensteuntje in diverse stan den verstelbaar. Deze prachtige wandelwagen, waarvan de binnenkant met wit te, afwasbare kunststof en de buitenkant met nylon velours is bekleed, is geheel opvouwbaar en heeft een riemvering. Toch verkopen wij deze wagen voor nog géén acht tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze mooie wandelwagen, geheel op vouwbaar en afneembaar onder stel, in de kleuren oranje, bruin, groen en blauw Géén schrift, of tel. best. Inzameling voor vluchtelingen in Bangladesj Op 13 juni deed de Stichting Nederlands Comité Vluchtelingenhulp een oproep mee te werken aan een nationale aktie ten behoeve van naar India uitgeweken vluchtelingen. De ak tie bracht 22 miljoen gulden op, welk bedrag grotendeels werd besteed voor het in leven houden van deze vluchte lingen; een kleiner gedeelte werd be steed voor hulpverlening aan vluchte lingen die begin 1972 naar Bangladesj repatrieerden. Hoewel deze vluchtelingen gelukkig naar hun eigen omgeving konden te rugkeren, zijn hun problemen hiermee niet opgelost. Ongeveer de helft van de 10 miljoen vluchtelingen vond hun huis verbrand en hun vee geroofd. Zij moeten opnieuw beginne, terwijl de overheid niet bij machte is hulp te bieden. De partikuliere organisaties daartentegen hebben reeds 1 1/2 mil joen rampslachtoffers kunnen helpen vóór het invallen van het regenseizoen. Er moeten echter nog 3 1/2 miljoen mensen worden geholpen waarvoor de fondsen ontbreken. .De Stichting Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1971 heeft daarom besloten op zondagavond 18 juni op nieuw een beroep te doen op het Nederlandse volk. Deze aktie heeft ten doel de gerepatrieerde vluchtelingen te helpen een nieuw onderdak en een nieuwe bestaansmogelijkheid te vin den. Op 18 juni om 20 uur zal een speciale tv-uitzending hieraan worden gewijd, aan het slot waarvan de voorzitter van het Nederlands Comité het publiek zal oproepen om nog diezelfde avond gel delijke bijdragen te brengen naar het dichtstbijzijnde kerkgebouw. Tram rijdt anders Vrjjdag 23 juni wordt het nieuwe trajectgedeelte over ongeveer één kilo meter van tramlijn 2 in gebruik geno men. Deze lijn zal dan op de Wolphaertsbocht afbuigen naar de Boergoensestraat en de Boergoense- vliet, en op de Kromme Zandweg haar eindpunt hebben. Het huidige eind* punt aan de Grondherestraat komt met de ingebruikneming van het nieu we gedeelte te vervallen. n Beroepskeuze In het artikel „Te weinig beroepen- voorlichting" in De Havenloods van 18 mei zijn de begrippen beroepenvoor- lichting (in groeps- of klasseverband) en beroepskeuzevoorlichting (aan de individuele adviesvragende op grond van psychologisch onderzoek) dooreen gehaald. Gezegd moet worden dat door het gewestelijk arbeidsbureau wel Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze Agfa Isoly II A kamera met een Color-Agnar lens (1:5,6), i Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn tegen de aanleg van de rijkswegen 16 en 3. Dit schrijven zij in de toelichting op het streekplan „Plassengebied", dat ruwweg het gebied van Zuid-Holland ten noorden van Alphen a.d. Rijn omvat. Het streekplan heeft vooral ten doel het in stand houden en scheppen van niet-stedelijke milieus met een grote variatie, die overeenkomen met de natuurlijke mogelijkheden van het gebied. Daarnaast moet ruimte geboden worden voor verschillende vormen van recreatie en zullen gunstige omstandighe- moderne agrarische bedrijfsvoering geboden moeten worden. den voor ei Rijksweg 16 zou de toekomstige ver binding moeten gaan vormen van Alk maar naar Breda en verder de Belgische grens. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland achten de aanleg van deze weg door het Zuid-Hollandse deel van het open middengebied zeer ongewenst. Als voornaamste argument wordt aan gevoerd, dat de aanleg van de weg een zeer schadelijke versnippering van en een barrièrevorming in het gebied tot gevolg zal hebben. G.S. pleiten voor een aanzienlijke uitbreiding van rijks weg 4 (Rotterdam-Amsterdam). Dezelfde argumenten gelden ook voor Rijksweg 3, die zowel op het rijkswe genplan als op het provinciale wegen plan voorkomt. Deze rijksweg zou een rechtstreekse verbinding moeten gaan vormen tussen de Rotterdamse en de Amsterdamse agglomeratie. Met name stellen G.S., dat de aanleg van deze weg een gevaar zal betekenen voor het behoud van de ecologische en land schappelijke waarden van het Nieuw- koopse plassengebied. Voordat men echter tot een eventuele aanleg van rijksweg 3 kan overgaan, moeten naar de mening van G.S. eerst andere, minder schade berokkende, verbindingen een ruimere capaciteit krijgen, en dienen andere wegen aange legd te worden. G.S. denken daarbij weer aan rijksweg 4 en aan de aanleg van de rijkswegen 11 en 14. Gevonden en verloren it Hoofdbureau n Poli- Ue te "cÉfédanr dagelijks van 09.00 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: meisjesjas; bruine knipportemonnee met inh.; grote bruine portemonnee; etui met 4 sleutels, bruin etui met 7 sleutels; ring met 5 sleutels; bungalow-tent met toebehoren. Te bevragen bij de vinders: gele kanarie, A. Zantinge, Willem Pijperstraat 62; parkiet, A. Bastiaanse, Dam 5; fototoestel, Vinke, Die- penbrockstraat 73, tel. 702323; werphengel met molen, Coster, Brugmanstraat 2; drie- wielig kinderfietsje, P. van Lingen, Meeu wensingel 76; goudkleurige schakelarmband. Van Meurs, Mgr. Nolenslaan 380; dameshor loge, A. Hofman, Westvest 760, tel 267656; goudkleurig dameshorloge met schakelarm band, mevr. Olieman, Bachplein 546goud kleurige armband, W. v.d. Lugt, Mgr. Nolenslaan 578; lichtblauw kinderjlck, Van Dorp, Meeuwensingel 110; beige-bruine da mesportemonnee met inh., Van de Haar, Professor Kamerlingh Onneslaan 92a; bruine herenportemonnee met inh., M. Schoone- "-.'indijk 134a; rood etui met 2 HOUTMAN muziek en piano s SINGEL 114 116 SCHIEDAM TEL 26 88 71 PIANO'S GITAREN VLEUGELS* KLEININSTRUM.I BLADMUZIEK leut e 1 erlaan; 3 sleutels aan r, Rotterdamsedijk 243c. Klaas de Vriesschool estafettewinnaar Donderdag 8 juni was het schoolsport dag voor de vierde en vijfde klassen van de openbare scholen in Schiedam en Kethel. De sportdag, die was geor ganiseerd door de Vereniging Open baar Onderwijs, begon onder druilerige regen, maar eindigde met zon. De meisjes streden in acht poules tegen elkaar. De winnaressen werden in de poules 1 en 4 de Gunningschool, in poule 2 de Theo Thijssenschool, in poule 3 de Comeniusschool, en in de poules 7 en 8 de Jan Ligthartschool. Bij de jongens sleepte de Theo Thijs senschool in poule 1 de hoofdprijs weg, streek de Willem Gerelsschool in poule 2 met de eer, eiste de Gunning- school poule 3 voor zich op, won de Comeniusschool in poule 4, eindigde de Gerhardschool in de poules 5 en 7 op de eerste plaats, waren de Ouvertu- reschool in poule 6 en de Erasmus- school in poule 8 de sterksten en bracht de Cohnstammschool poule 9 op haar naam. De estafette leverde een spannende finish op, waaruit de Klaas de Vries school met een tijd van 2 min. 22,6 sec. als overwinnaar tevoorschijn kantoormachine monteurs leerling- kantoor machinemonteurs N.V. OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT, Schiedamse vest 58, Rotterdam. Tel.: 14.36.00. Er zijn nog exemplaren verkrijgbaar van de unieke plattegrond van Rotter dam omstreeks 1850. Deze kaart waar over wij in onze krant van 18 mei uitgebreid schreven, is getekend door Joh. G. de Vries en uitgevoerd in kleuren. Het formaat is 103 bij 72 cm. Deze plattegrond laat de stad zien zoals zij toentertijd was; de oude stadsdriehoek met alle straten, stegen, havens, vesten, stinksloten, tuinen en lusthoven. Rotterdam zo'n 120 jaar geleden; een totaal andere stad dan die zich nu aan ons vertoont. De prijs van deze kaart bedraagt f 7,50. Zij is verkrijgbaar aan onze kantoren Prins Hendrikkade 14 Rot terdam, Weteringsingel 9 Krimpen a.d. IJssel en Hoogstraat 122 te Vlaardin- gen. Voorts bij fa. Nic. v.d. Spek, Nw. Binnenweg 456b t/m 460, Sig. mag. De Bokser (H.Hanselman) Zwaanshals 245b, Boekhandel Bokhorst, Vieram- bachtsstraat 109, boekh. Bokhorst Peppelweg 128, boekh. Bokhorst Schubertlaan 83, Kramers Boymans Boekhandel B.V. Karei Doormanstraat 135, Krabo Boekenmarkt Mauritsweg 43 allen te Rotterdam en bij Boekhan del Bokhorst Winkelcentrum De .Koperwiek 61-63 te Capelle a.d. IJssel. De kaart kan ook schriftelijk worden besteld. Men dient daartoe op giro nummer 18344 ten name van De Havenloods Rotterdam, het bedrag van f 9,50 over te maken met vermelding van „plattegrond". Toezending volgt in kartonnen koker in volgorde van binnenkomst der giro-overschrijvingen Deze gaarne in blokletters ter voorko ming van misbestellingen. veel voorlichting wordt gegeven (vol doende dat is de vraag) maar dat het Rotterdamse Christelijk Voortgezet Onderwijs ons bureau merkwaardig weinig inschakelt. Er werd in dit artikel voorbij gezien aan de „school-decaan", de leraar die leerlingen van MAVO, HAVO en VWO ter zijde staat bij de oriëntatie in de wereld der beroepen en opleidingen. De beroepskeuzevoorlichting (indivi duele hulp) via tests, kan door de schoolleiding ook aan het Christelijk Adviesbureau worden aangevraagd. De schoolonderzoeken, die op de basisscholen worden afgenomen (twee in de vijfde en twee in de laatste klas) heten schooltoets of schoolvorderin- genonderzoek. Wellicht ten overvloede zij vermeld dat aan de beroepenvoor- lichting geen, maar aan de beroepskeu zevoorlichting wel kosten zijn verbon den. De Academie voor Beroepskeuzewerk te Tilburg leidt op voor beroepskeuze adviseurs, maar ook voor functies in de personeelssector in bedrijven en voor diverse functies aan de arbeidsbureaus. D. Querido, Adviesbureau voor School- en Beroepskeuze, Heemraadssingel 333, Rotterdam. Losbandigheid Gaarne wilde ik inhaken op het artikel in uw blad van 6 juni, in de kop waarvan wordt beweerd: „Pil werkt geen losbandigheid in de hand". Dit is m.i. een dubieuze kop, waardoor de jonge ongehuwde en onervaren meis jes, met geringe opleiding, waarover in het artikel sprake is, zowel de mist, als het bos ingestuurd worden. Losbandigheid lijkt mij een rekbaar en nogal moeilijk te definiëren begrip. Wanneer A u een dronken lor, die al 12 glaasjes naar binnen heeft gewerkt, bij zijn 13e glas opmerkzaam wil ma ken, dat dit wel eens tot losbandigheid kan leiden, dan krijgt u waarschijnlijk als antwoord: „ikhikhik zezal zezelf wewel ui-uitmaken wa-wanneer ikhik loslosbandig ben. Spuituit el-elluf wi-wil ook mo-modder ge-geven". Normaal is, dat een losbandig mens zichzelf niet losbandig vindt. Hitier en zijn trawanten deden ook nooit iets verkeerd, dat zeggen oorlogsmisdadi gers nu nog. Een drughandelaar kunt u ook niet wijsmaken, dat drugs tot losbandigheid leiden. In ieder geval is elk gebruik van de anticonceptie-pil in zoverre losbandig, dat men de band, die er is tussen voortplanting en geslachtsgemeen schap, niet erkent. Dan zou men zich nog af kunnen vragen, of deze vorm van losbandigheid verkeerd is. Het juiste oordeel is naar mijn mening uiteindelijk slechts voorbehouden aan de Schepper van het Leven. A.F. Meiman Rotterdam. Wij spreken in het bewuste artikel niet met de „losbandige", maar met een terzake deskundige. Uw vergelijking van de dronken lor".met hetonerva ren meisje" vinden wij merkwaardig -

De Havenloods | 1972 | | pagina 11