EiMÉlil Dienstencentrum; niet alleen voor bejaarden Kritische dag, experiment tijdens jeugduitwisseling KMliMwHHihl mfl i/D iTflilrUhillllilili.l Jeugd en Muziek in Stedelijk Museum Wensen van bejaarden AW DE HAVENLOODS, DONDERDAG 15 JUNI 1972 24-510 nis, orgel; Lenneke De manifestatie „Muziek en Jeugd", die zaterdag gehouden werd in het Stedelijk' Museum Schiedam, is een groot succes geworden. 40 jongens en meisjes deden aan de wedstrijd mee, die gehouden werd op initiatief van dirigent Aad van der Hoeven. Ook het publiek toonde veel belangstelling en het museum was regelmatig goed be zet. Ook burgemeester en mevrouw Roelfsema kwamen een kijkje nemen in het museum. De deelnemers waren verdeeld naar leeftijd: van 9-12 jaar en van 13-16 jaar. In de eerste groep waren de prijswinnaars: Aart Bergwerff uit Per- der Link; Schiedam, dwarsfluit; Adri Zoutendijk uit Vlaardingen (als jongste, 9 jaar) viool. In de tweede groep: Dory Hamerslag, klarinet, Fred Royers, piano; Wilma Sabel en Annemiek van der Klink, blokfluit en piano, allen uit Schiedam. In de groep van 16 jaar en ouder waren er prijzen voor: Corrie Uitdewilligen, piano; Helena Hoogendoorn, Ierse harp, beiden uit Schiedam; Arianne Zeeman uit Rotterdam, dwarsfluit. Op de foto's meisjes van het Accorde onensemble van de Schiedamse Mu ziekschool £n Saskia van Hattem, die op de Ierse harp speelt. C n Gemeente betaalt Nieuwe opzet van SG DAF MINERVA Op zaterdag 1 juli zal de eerste groep Schiedammers in het kader van de Internationale Jeugduit wisseling van de Schiedamse Ge meenschap naar Esslingen (Duits land) vertrekken. De groep zal uit tien Schiedammers bestaan en vergezeld worden van twee lei ders. Deze groep zal op 15 juli weer in Schiedam terugkeren, terwijl dan de deelnemers aan de uitwisseling met Vienne vertrek ken. Tezamen met de Franse uitwisselaars komen de Schie dammers op 29 juli weej terug. Dan komen ook de Duitsers op het Schiedamse station aan. heeft inmiddels het ge hele Nederlandse programma uitge werkt. In de oorspronkelijke opzet is een aantal wijzigingen gekomen. Zo zal b.v. de gemeente Rotterdam de deelne mers officieel ontvangen, waarschijn lijk tijdens een boottocht door de Rotterdamse havens. Ook het Open baar Lichaam Rijnmond heeft van zijn belangstelling blijk gegeven. Tijdens de kritische of informatiedag, zal een gids van Rijnmond de groep op de tocht door het Europoort Botlekgebied ver gezellen. Aansluitend aan de rit door Minder vakantiewerk dan vorig jaar De jongens en meisjes, die bij het begin van de vakantie wat geld willen verdie nen om daarvan hun vakantie te bekos tigen, zullen het in Schiedam moeilijk hebben. Bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau zijn 373 aanvragen voor vakantie werk binnengekomen. Het blijkt ech ter mogelijk maar 100 aanvragers van werk te voorzien. Het vorig jaar, toen er 400 aanvragen binnenkwamen konden allen aan werk worden gehol- zondag vaderdag Er zijn veel leuke vaderdagka- do's te bedenkenmaar voor de knutselaar spant deze bank schroef wel de kroon. Deze parallel bankschroef is uit gevoerd met een draaibaar bo- venstel (360° draaibaar) en ver stelbare geribd stalen bekken (bekbreedte 80 mm, spanbreed- te ong. 60 mm), voorzien van pijpenklem en aambeeld. Deze gegevens zeggen U mis schien niet veel, maar vader die zo graag knutselt zal dolblij zijn wanneer U hem deze solide bankschroef kado doeten trouwens hij kost nog géén vijf tien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze so lide bankschroef met draaibaar bo-^m m f\^ Géén schrift, o'e/. best. dit vervuilde gebied zal een bezoek gebiacht worden aan de meld- en regelkamer van Rijnmond, waar infor matie verstrekt wordt over het meet net van Rijnmond en het doel en het nut ervan. Daarna zal in een diskussie de moge lijkheid bestaan om van gedachte te wisselen over het probleem van de milieuvervuiling. Tevens zal tijdens de- getracht zal worden een internationale fotomanifestatie te organiseren. De commissie zal daarover contact opne men met de Schiedamse Fotokring. Gedacht is aan een Europese fotowed strijd met deelname uit Schiedam, Norrköping (Zweden), Neath (Wales), Esslingen, Vienne en Udine (Italië). De fotowedstrijd zal moeten resulteren in een reizende tentoonstelling, die zou moeten starten in Udine, tijdens het ze kritische dag een bezoek gebracht jaarlijkse internationale congres van de worden aan het Oude Westen in Rot- jeugduitwisseling. De fotowedstrijd zal terdam. Er is nog overleg gaande met - de Aktie Groep „Oude Westen" over de inbreng van dit comité in deze dag. Gesproken is reeds over een rondwan deling door de wijk en informatie over de plannen van de buurtbewoners om trent de renovering van de wijk. als thema de deelnemende steden en hun bevolking moeten hebben. Alhoe wel de gedachten over deze wedstrijd nog in een beginstadium verkeren, hoopt de commissie op zeer korte termijn, de plannen te concretiseren. Eerste steen voor Huishoudschool Vorige week is de eerste steen .ge drukt" voor de Huishoud- en Indu strieschool, die op het terrein aan de Valeriusstraat-Laan van Bol'Es in aan bouw is. Vorig jaar'december werd de eerste paal geslagen voor de nieuwe school. De twee jongste leerlingen van de school Joke Pattiwika en Ellen Bakker mochten hun handdruk plaatsen in een versgebakken steen, waarop ook de datum was aangebracht. De meisjes kregen als herinneringsgeschenk elk een gouden armbandje met inscriptie. Men verwacht de school in het nieuwe cursusjaar 1973-1974 in gebruik te kunnen nemen. leerkracht Casimirschool De afdeling imbecielen van de Prof. R. Casimirschool aan het Oude Kerkhof, heeft twee leerkrachten. Als gevolg van het afnemend aantal leerlingen, wordt het salaris voor een tweede leerkracht niet meer door het rijk vergoed. Gelet op het leeftijdsverschil van de leerlin gen, wordt het toch wenselijk geacht de tweede leerkracht te handhaven, ook omdat het onmogelijk is één onderwijzeres met de leiding te belas ten. Om die reden stellen B. en W. van Schiedam voor de tweede leerkracht te handhaven en de daaruit voortvloeien de salarislasten van f 20.000,- voor rekening van de gemeente te nemen. Verder wordt voorgesteld een bedrag van f 24.650,- toe te staan voor aan vulling van het boekenfonds van het stedelijk gymnasium ten behoeve van het brugjaar. De filatelistenvereniging „De Verzame laar" houdt donderdag 15 juni om 19 uur ruilbeurs in gebouw „Arcade" aan de Lange Haven 71 in Schiedam. Experiment Tijdens de Uitwisseling zal, voor het eerst tijdens het bestaan een onder zoek gehouden worden naar de wensen van de deelnemers. Na afloop wordt door de commissie aan de deelnemers verzocht een vragenformulier in te vullen. In de antwoorden kunnen door de buitenlanders kritische opmerkin gen geplaatst worden over het pro gramma en kunnen bovendien wensen vermeld worden voor de uitwisseling van de volgende jaren. De kritische dag bijvoorbeeld is als experiment op het programma opgevoerd. De vraag is nu of deze kritische dag te handhaven, of zelfs een aantal kritische dagen in de volgende programma's op te nemen, Gedacht wordt hierbij aan bepaalde interesse-centra, zoals milieuvervuiling, onderwijs, cultuur, of politiek. De commissie wil hiermee een nieuwe dimensie toevoegen aan de jeugduit- Foto-wedstrijd Voorts heeft de commissie zich uitge sproken voor een verbreding van haar werkterrein. Als eerste concrete daad is daarom vastgesteld dat 'dit najaar Grote kerk 10 uur ds. van Swigchum te Rotterdam, 17 uur ds. Kastelein te Strijen; Bethelkerk 10 uur ds. R. Heusinkveld te Maassluis; Opstandings- kerk 10 uur ds. D. J. Spaling, 16.30 uur ds. J. Stolk, dienst voor gehandi capten; Aula Pinasplein 10 uur ds. J. Bouterse te Vlaardingen; Dorpskerk 10 uur ds. J. Diepersloot te Rotterdam, 19 uur ds. J. Stolk, gezamenlijke dienst met gereformeerden; St. Marti- nuskerk 9.30 uur ds. C. A. Evelein te Rozenburg. Ned. prot. bond, Westvest 92, 10.30 uur ds. Th. van Veen uit Zeist. Oud-katholieke parochie, Dam 30, 10.30 uur h. mis, pastoor drs. F. Smits. Evang. luth. gem., Oranjestraat 10 uur ds. A. Steinhart. Het apostolisch genootschap, Lin- deyerstraat 9.30 en 5 uur dienst. Leger des Heils, Lange Haven, samen komst 10 en 19.30 uur, leiding majoor G. Brinkman en It. J. Wittebol. Baptisten gemeente, Warande 30, 9.30 en 16.30 uur dienst. .Geref. kerk (vrijgemaakt) Westvest 9.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Geref. kerk (vrijgemaakt) Schiedam- Overschie. Gebruik gebouw ëvang. luth. gem., Oranjestraat, 8.15 uur drs. E. Teunis, 14.30 uur ds. P. Deddens, viering H.A. Ned. herv. (geref.) evangelisatie, Irene- kerk Lange Haven 9 en 10 uur ds. J. J. Timmer uit Woerden, 17 uur Grote- kerk ds. A. Kastelein uit Strijen. De heer W. J. C. Willems (KVP) heeft Bedankt als lid van de gemeente raad in verband met zijn vertrek naar Schotland. In de vacature is benoemd mevrouw P. M. Steens- Van der Knaap. De Schiedamse Gemeenschap zal in de komende maanden enkele ballet- en toneelvoorstellingen organiseren in de schelp in de Plantage. De vergadering van de commissie opvang en begeleiding van buitenland se werknemers in Schiedam is uitge-, steld tot donderdag 29 juni. De 4- Molens,, centrum van aktiviteiten Het dienstencentrum „De 4-Molens" dat waarschijnlijk in september geopend zal worden, is niet alleen bedoeld voor bejaarden. De Stichting Raad voor het Bejaardenwerk, die het initiatief nam voor het dienstencentrum, deelt mee dat het gebouw bedoeldis niet alleen voor bejaarden, maar ook voor gehandicapten, waarvoor speciale flat, die echter geheel zelfstandig is en buiten het centrum staat. Het gebouw bevat enkele zaaltjes en zalen (plm. 400 personen) met toneel accommodatie. Deze zalen kunnen ge- v, huurd worden door verenigingen en instellingen. Zonder dat het de bedoe- voorzieningen zijn getroffen, eenzamen en mensen die in moeilijkhe- is bestaande beiaardensociëteiten den verkeren. In het centrum, dat 1 1/2 miljoen gaat kosten, is een zgn. „^traatbeeld" ont worpen, waardoor het mogenlijk is door middel van open ruimten door heel het gebouw te wandelen en de diverse afdelingen te bezoeken. In het centrum vindt men verschillen de recreatiemogelijkheden, zoals biljar ten, kaarten, handwerken, discussie groepen, leestafel en bibliotheek. Er is een wasserette, een pedicure, een kap per en er is de mogelijkheid mee te doen aan de bejaardengymnastiek, waarvoor een bevoegde kracht wordt aangetrokken. Verder worden er door zondag vaderdag De vakantiedrukte is in volle gang, het is daarom nu de juiste tijd om van deze kofferaanbie ding te profiteren. Deze koffer, met ronde hoeken, is iri praktisch materiaal uitge voerd (lichtecht en krasvast). Deze koffer op houten frame, heeft een kunststof handvat en verchroomde sloten. Nu in di verse maten en in de kleuren blauw en grijs voor zeer lage vakantie-prijzen. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze koffer met ronde hoeken, 4 beschermdop- pen en 2 pakbandennu voor zeer lage prijzen. Géén schrift, of tel. best. instellingen Maaltijden Er is een ruime moderne keuken, waar warme maaltijden gereed worden ge maakt. Deze worden driemaal per week bij bejaarden en anderen, die daarvoor in aanmerking komen, thuis bezorgd. Het zal ook mogelijk zijn maaltijden in het restaurant te gaan gebruiken. De warme maaltijden kos ten f3,75. De bejaarden zullen in het centrum ook samenwerken met anderen zoals met gehandicapten, waarover overleg is gepleegd met de Stichting Lentefeest. Voor de gehandicapten is een uitste kende opvanggelegenheid geschapen, zelfs de bar is op bezoek van gehandi capten berekend. Het gebouw heeft op verschillende j>unt en uitgangen en een directe verbinding met de Stricklede- ling is bestaande bejaardensociëteiten overbodig te maken is de gelegenheid aanwezig voor sociëteiten van de ruim te in het centrum gebruik te maken, De leiding van „De 4-Molens" komt in handen van mej. J. C. Verhoef, verbon den aan de gemeentelijke geriatrische reactiveringskliniek aan de Pascalweg in Rotterdam. Voorts de heer B. J. Hudepohl, die als projectleider/consu lent is aangesteld. De heer A. Verkade, voorman-tuin der bij de afdeling Plantsoenen werd tijdens een bijeenkomst in het kantoor van deze dienst gehuldigd, omdat hij zijn 25-jarig dienstjubileum vierde. Tot 30 juni wordt door de Stichting zwembad-zuid gelegenheid gegeven aandelen te verkrijgen voor de bouw van het zwembad, waarmee thans een begin is gemaakt. Binnenkort zullen nl. de bijeengebrachte gelden aan de ge meente Schiedam moeten worden overgedragen, waarna de werkzaamhe den van de Stichting kunnen worden afgesloten. zondag vaderdag betaal nu minder DAF MINERVA NW. MATHENESSERSTRAAT 45. ROTTERDAM. TEL. 26.06.63. Hoeveel voordelen heeft rauh- faser behang wel niet?een zware kwaliteit (dus gaat lan ger mee) afwasbaar en lichtecht. Rauhfaser struktuurbehang, in de kleuren wit, crème, licht groen, olijf, donkergroen, geel, oranje, rood,, paars en pink, nu voor nog géén vijf gulden. fUlUHFnSER Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit rauhfaser struktuur behang, af wasbaar en lichtecht, in zeer v Ie kleuren, per rol (50 cm breed), nu Sinds de opening van de speelplaats aan de Buys Ballotsingel is voor onge veer duizend gulden schade aangericht door het vernielen van ruitjes van de Prinses Beatrixschool. Het zijn gekleur de ruitjes, die vrij kostbaar zijn. In het wijkorgaan van het Singelkwar tier wordt geklaagd over de baldadig heden, die worden gepleegd. De singels worden bevuild, doordat er allerlei artikelen in gegooid worden. Heinin gen en afzettingen worden vernield, bijvoorbeeld op de speelplaats van het Edisonplein. In het wijkblad wordt er op gewezen dat tussen half twaalf en twaalf uur 1500 kinderen op straat komen. Meer politietoezicht zou dan gewenst zijn. Verder wordt een beroep op de ouders gedaan hun kinderen op de vernielin gen te wijzen. Speciale afdeling oogheelkunde in Dr. Noletstichting Zeer waarschijnlijk nog dit jaar zal de Dr. Noletstichting opnieuw een ver bouwing en uitbreiding ondergaan, waarvoor inmiddels de nodige vergun ningen zijn aangevraagd. Het betreft hier de vleugel van het gebouw aan de zijde van de Stadhouderskade. De ver bouwing betekent in de eerste plaats een modernisering van bepaalde afde lingen, die dan naar het nieuwe gedeel te overgebracht zullen worden. Hiermee verband houdt de mogelijk heid tot het inrichten van een speciale afdeling voor oogheelkunde met func- tieproeven. Thans reeds wordt deze praktijk voor een deel uitgeoefend in het ziekenhuis onder leiding van dr. G. H. Jonkers, die echter nu ook een deel van zijn praktijk aan huis in de Burg. Knappertlaan heeft. Dit bete kent, dat de nodige apparatuur over twee plaatsen is verdeeld. Door het overbrengen van de gehele praktijk naar de Dr. Noletstichting zal een belangrijke verbetering worden ver kregen. De uitbreiding in de Dr. Noletstichting wordt geheel zelfstandig uitgevoerd en heeft niet te maken met meer samen werking met andere ziekenhuizen in Schiedam en omgeving. De Stichting Raad voor het Bejaar denwerk Schiedam heeft een onderzoek ingesteld naar de wensen van bejaarden, die in Nieuwland wonen. In Nieuwland wonen ongeveer 3000 personen boven de leeftijd van 65 jaar. Bij het onderzoek is gebleken, dat het kunnen beschikken over een pedi cure hoog genoteerd staat op het 1 lijstje, nl. 19 procent van de 240 ondervraagde bejaarden. 12 pro- i cent wenst een bibliotheek, 10 1 procent aansluiting op een alarm- installatie, 13 procent wil graag een douche, 9 procent een wasse rette, 5 procent huishoudelijke hulp, 4 procent wil meer contac ten. Slechts 2 procent wil warme maal- tijden. Dit cijfer is niet helemaal betrouwbaar, omdat deze behoefte sterk afhankelijk is van de omstan digheden. Bij veel ziektegevallen stijgt het aantal sterk. Merkwaardig is dat 5 procent van het aantal ondervraagden aanbood ergens bij te helpen, hetgeen bv. ook het binnenkort te openen dienstencen trum aan de Nieuwe Damlaan betreft. Men zou niet hebben verwacht dat het aantal bejaarden dat een douche wil, zo hoog is, omdat in Nieuwland vrij veel douches in de woningen zijn aangebracht. Hobbykastje van hardplastic met liefst 20 gekleurde laadjes met transparante deksels. Een kompakt kastje (22,3 x 15,9 cm) met enorm veel opberg ruimte (12 laadjes van 6,5 x 5,2 x 3,4 cm en 8 laadjes van 6,5. x 5,2 x 1,7 cm), onderling opstapelbaar, nu per stuk voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in de kelder deze hardplas tic hobbykastjes met 20 ge kleurde laadjes, onderling opstapelbaar, AI /\0 Géén schrWoWel. best. Is vader een verwoed hobby Hst dan maakt U hem op 18 juni erg blij met dit ladenkastje, dat hij voor schroefjes, boutjes, spijkers, kleine elektrische arti kelen, postzegels of rYiunten kan gebruiken.

De Havenloods | 1972 | | pagina 3