Koning Oidipous in een andere gedaante Niveau-groepen-systeem op Berkelse school Toneelstuk van Harry Mulisch OQ80 zeéeft DE HAVENLOODS, DONDERDAG 15 JUNI 1972 24-516 Na zijn toneelstuk ,,Tanchelijn" uit 1959 heeft Harry Mulisch na 13 jaar opnieuw een toneelstuk geschreven. In opdracht van het Amsterdams Toneel en in het kader van het Holland Festival creëerde Mulisch zijn eigen versie op het eeuwenoude en gruwelijke verhaal van de man die zijn vader vermoordde en zijn moeder trouwde. Een thema dat in de loop der tijden talloze schrijvers inspireerde. Ongeveer 1397 jaar na de eerste opvoering in Athene van het stuk van Sofokles wordt nu in ons land opnieuw de geschiedenis van Oidipous gespeeld. Regisseur is Lodewijk de Boer, zelf ook to neelschrijver. Een goed jaar gele den regisseerde hij nog bij het Nieuw Rotterdams Toneel de versie van Hugo Claus op hetzelf de thema. Oidipous uit Korinthe om te ontko men aan de voorspelling dat hij zijn vader zal doden en zijn moeder zal huwen. Op weg naar Thebe doodt hij - zonder dat te weten - zijn vader. In Thebe lost hij het raadsel van de monsterachtige sfinx op en mag daar voor als beloning met koningin Iocaste trouwen. En ook nu weet Oidipous niet dat zij zijn echte moeder is. Aan het hof van Thebe leeft de blinde ziener/priester Theresias, die met zijn voorspellingen in de toekomst kan kijken. Als in Thebe opeens de pest uitbreekt, zoekt koning Oidipous ver twijfeld naar de oorzaak van deze ramp. Uit de onthullingen van There sias wordt Oidipous duidelijk dat hij zelf de oorzaak van al het leed is. Alles komt nu uit. Iocaste pleegt zelfmoord en Oidipous steekt zichzelf als straf de ogen uit. Aan het einde van het stuk „Oidipous in Kolonos" van Sofokles zwerft de blinde Oidipous met zijn dochter Anti gone door het land en verdwijnt don der een spoor na te laten op geheim zinnige wijze naar het rijk van de onderwereld. Dat is in grote lijnen het verhaal uit de twee stukken van Sofokles, die Harry Mulisch gebruikt heeft. Na een dag en een avond ingespannen repeteren, waren Mulisch en De Boer toch bereid een interview af te staan. Uw grootste vondst schuilt in het feit dat u die geheimzinnige verdwijning zonder een spoor van een lijk heeft gebruikt om tot een totaal nieuwe opvatting te komen, namelijk dat de blinde zienér Theresias een soort reïn carnatie is van Oidipous en omgekeerd. Daardoor is de ziener geen voorspeller Mulisch: „Inderdaad en dat is eigenlijk de kern van mijn stuk, want op die manier zijn alle „voorspellingen" die Theresias doet eigenlijk gewoon herin neringen uit zijn vorig leven als Oidipous. Deze ingreep stelde mij ook in staat om tegelijkertijd op het toneel het leven van Oidipous als 22-jarige en als 44-jarige man te laten zien. En als schakel tussen die twee levens fungeert nu de blinde ziener Theresias. die alles betaal nu minder U bent het vast wel met ons eens, dat deze dames pullover werkelijk iets apart isen ze ker goed op Uw rokje of lange broek staat. Hypermoderne pullover met fantasie gebreide pofmouwtjes en vlotte U-hals. Dit truitje is er in de kleuren wit, ivoor, geel, marine, rose en oranje, in de maten 36 t/m 44 kost normaal f 14,95 maar nu nog géén tien- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze leuke U-hals pullover met fan tasie gebreide pofmouwtjes, in diverse kleuren echts: regisseur Lodewijk de Boerschrijver Harry Mulischactrice Ellen Vogel. al eens in de gedaante van Oidipous heeft meegemaakt. Ook Oidipous is op het einde van zijn leven blind". Op die manier wordt het stuk dus eigenlijk een soort magische cirkel vol parallellen in heden en verleden? De Boer: „Inderdaad, en dat kun je ook goed zien op het toneel, want daar zie je tegelijkertijd rechts Oidipous in z'n jonge jaren als hij nog niets ver moedt of weet en links zie je de Oidipous die op het punt staat de waarheid over zichzelf te ontdekken en zijn gruwelijke verleden te ontrafe len. Tussen die twee groepen beweegt zich de blinde ziener Theresias. Later, in het tweede deel, zie je als toeschouwer hoe Oidipous overgaat in de gestalte van Theresias en hoe ze eikaars plaats innemen. Vandaar ook dat alle sleutelfiguren in dit stuk: Oidipous zelf, zijn moeder en vrouw Iocaste en zijn vader Laios door ver schillende acteurs en actrices gespeeld worden. Je zou kunnen zeggen dat ze als het ware in het rond cirkelen. Dat element vin kringloop vind je ook terug in het decor van Frank Raven". Uw stuk laat nog meervondsten zien die sterk afwijken van de twee stukken van Sofokles? Mulisch: „Ja, de voornaamste daarvan zijn dat bijvoorbeeld het koor min of meer verdwenen is, dat Iocaste geen zelfmodrd pleegt, maar door Theresias (alias Oidipous) vermoord wordt; dat Iocaste altijd al geweten heeft dat Oidipous haar zoon was en dat ze dus met opzet zondigt tegen de heersende moraal door met haar zoon te trou wen; dat Oidipous het raadsel van de Sfinx niet oplost en dat diezelfde Sfinx geen zelfmoord pleegt, maar gewoon door Oidipous wordt dooge- De electronische muziek van Michel Waisvisz heeft in uw regie een hele duidelijke funktie. De Boer: „Ja, ik ken Michels muziek omdat wij al geruime tijd samenwer ken in de Instant Composers Pool (Lodewijk de Boer was vroeger altvio list in het Concertgebouworkest - red.). Toen ik dit stuk las, dacht ik direct aan de kans om zijn muziek hierbij te gebruiken als een soort ac centuering van spanningen en conflict- .situaties, soms als een soort dreiging op de achtergrond en op andere mo menten alleen maar om een belangrijk woord of gebaar te onderstrepen. Daarom zit Michel ook zelf op het toneel en bedient z'n electronische kast. Met zijn aanwezigheid en zijn' muziek is hij een levend onderdeel van de voorstelling. Als Oidipous aan het eind van zijn leven blind door het land dwaalt, op weg naar de plek van zijn mysterieuze Mulisch: „Ja, dat is eigenlijk een aardi ge tegenstelling, want mijn hele stuk is erop gebouwd dat de dingen zich als het ware herhalen: de tijd is in mijn stuk niet rechtlijnig, zoals in het gewo ne leven. We zien tegelijkertijd Oidi pous zijn leven tweemaal leven: één maal in de gedaante van zichzelf en éénmaal in de gedaante van de blinde ziener Theresias. En daartegenover staat het feit dat Oidipous juist op het einde van zijn leven door zijn uitvin ding van de zonnewijzer laat zien dat de tijd ook rechtlijnig kan zijn". Wat wilt u met dit stuk zeggen? Mulisch: „Niets eigenlijk. Laat de men sen maar komen kijken, dan kunnen ze het zelf zien". Wat kunnen ze dan zien? Mulisch: „Dat ik een héél groot schrij ver ben" (lacht). Hemmo B. Drexhage. t betaal nu minder Een aanbieding waarvan U het heiejaar door plezierheeft,'s zo mers gebruikt U deze kombinay tie op de camping of in Uw zo merhuisje (gemakkelijk in de auto mee te nementhuis ge bruikt U 'm als slaapplaats voor Camping-logeerkombinatie, met matras van uni frotté op poly- aether basis, (5 cm dik) waar van het frame in diverse stan den verstelbaar. Doordat de matras enkele centimeters kor ter is dan het bed, gaat deze kombinatie niet voor f 49,75 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze camping-logeerkombinatie met matras, waarvan het frame in diverse standen verstelbaar,afrn. Géén schrift, of tel. best. Muz/ka/e opening Van 16 juni tot 17 juli exposeren Leendert Janzée Panelen" en Evert Maliangkay Bondage" in de Exposi tiezaal De Doelen aan het Kruisplein. De officiële opening van deze exposi tie, Vrijdag 16 juni zal worden opge luisterd door een optreden van de Free Afro Rhytm, die wordt gevormd door de slagwerker Mori Keita en Sidiki, twee leden van de volksstam Malinke uit Haute-Guinée. DAF MINERVA Nieuwe commandant Brandweercorps geinstalleerd Er bestond veel belangstelling voor de bijeenkomst belegd voor leden van het Schiedamse brandweerkorps, ter gele genheid van de installatie van de heer M. L. Passchier tot commandant van de Schiedamse brandweer, als opvolger van de heer De Jdger. Burgemeester Roelfsema die de installatie verrichtte, maakte hierbij duidelijk om welke reden de onder-commandant, de heer Keuzekamp, niet met het commando was belast. Hij is nog slechts vijf jaar van de formele pensioengerechtigde leeftijd van zestig jaar verwijderd. „Het brandweerkorps en óók het colle ge van burgemeester en wethouders hebben de grootste waardering voor de wijzë waarop u wanneer dit nodig was, als commandant van het korps fun geerde", zo verklaarde de burgemees ter: „U bezit de grootst mogelijke sympathie". Er is over de opvolging van de heer De Jager overleg gepleegd zowel met de heer Keuzekamp als vertegenwoordigers uit het brandweer korps, aan de hand waarvan de bur gemeester tot zijn voordracht kwam ter benoeming van de heer Passchier. Hierdoor bestaat er de waarborg, dat de uitstekende verhouding in het korps zoals die bestonden onder leiding van de heer De Jager, gehandhaafd blijven. De burgemeester verklaarde grote waarde te hechten aan de samenwer king tussen leden van het beroepskorps en de vrijwilligers. De taak van de brandweer beperkt zich tegenwoordig niet meer tot het blussen van branden, maar is veel omvattender geworden door de ontwikkelingen van weten schap, techniek en industrie. De heer Keuzekamp die vervolgens het woord voerde, verklaarde dat het Schiedamse brandweerkorps in de heer Passchier een man met grote vakkennis ontvangt, opgedaan bij verschillende brandweerkorpsen -in het land. Hij heeft zich in de vier jaar dat hij in Schiedam werkzaam is, zeer snel weten aan te passen. Er zijn goede onderlinge banden gelegd. De heer Keuzekamp overhandigde de nieuwe commandant een plaatwerk, waarin hij de symboliek van het korps zag. De heer Passchier ging in zijn dank woord in op de taak van de brandweer en de gevaren waaraan men zich soms T.V. DEFEKT WIJ HELPEN DIREKT EVT. VOORAF PRIJSOPGAAF. Gebr. de Veld ST. LIDUINASTR. 78A phïüS] SCHIEDAM TEL. 26.86.38 OFF PHILIPS DEALER Na de zomervakantie zal de Schie damse Raad voor Jeugd en Jongeren beginnen met uitgifte van een eigen informatieblad, voorlopig eenmaal per twee maanden. Hierin zullen medede lingen worden gedaan over het werk van de Raad en over jeugdactiviteiten. Het blad zal o.a. in scholen en jeugd clubs worden verspreid. Swammerdamsingel voor verkeer afgesloten De werkzaamheden voor het ophalen van het hoofdriool in de Boerhavelaan zijn voltooid. De werkzaamheden zul len zich verplaatsen naar de Zwammer- damsingel, omdat ook daar het hoofd riool is verzakt. Met dit werk zal ongeveer vijf weken gemoeid zijn. In verband hiermee zal de singel geduren de tie tijd voor alle verkeer afgesloten worden, behalve voor voetgangers. Na de Swammerdamsingel komt de Lange Singelstraat aan de beurt, ge volgd door een deel van de Marconi straat en de Galvanistraat. Hier zal hetzelfde systeem worden toegepast als in de Boerhavelaan, door telkens 50 meter gereed te maken en tijdelijk weer van bestrating „De speelleerklassen hebben wij overleefd", zegt het hoofd van de vormt een onderdeel van een nieuw Prins Mauritsschool in Berkel, de heer A. P. van de Veer. „Wij zijn gaat ,h®t ver" j j zamelen van gegevens over het dieren- alweer een stapje verder gegaan of liever gezegd we zijn een andere en plantenleven in de duinen en aan richting ingeslagen in het onderwijs op de basisschool. We hanteren het strand. We hebben nu al de toe zeggingen binnen van diverse instanties om ons uitputtend te laten voorlichten (bezoek aan de vuurtoren, gesprek met afgestemd op het intellect van het kind, maar houdt ook rekening leden van de reddingsbrigade). Voor nu het niveau-groepen-systeem. De leerlingen krijgen onderwijs, die bij hun intelligentie past. Het niveau-systeem is echter niet uitsluitend met zijn belangstelling voor een bepaald vak". De heer Van de Veer is in september in de oude school in Berkel begonnen. Zijn komst betekende een hele omwenteling en nu kan reeds gezegd worden dat het „chirurgisch" werk van het nieuwe hoofd zjjn vruchten afwerpt. Aan de buitenkant lijkt de hervormde school op een gevangenis, maar binnen de muren ziet alles er veel aardiger uit. Overal hangen tekeningen en „schilderijen" van kinderen en als men door de openstaande deur naar binnen gaat, voelt men het „blijheid, vrijheid" op je afkomen. De school valt nu onder de Vereniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs en staat voor iedereen open. In de Noordpolder komt nabij de experi- De schooldeur staat altijd open. 3^ mentele woningen in aanbouw bij de Wilgenlaan een nieuw schoolcomplex. In september '73 hoopt men het nieuwe gebouw te betrekken. Dan zal zowel de kleuterschool „De Speel doos" als de Prins Mauritsschool worden ondergebracht in een gelijk vloers complex, waarin het verder samengaan van onderwijs kan worden uitgebouwd. In de nieuwe school kómt een documentatiecentrum, waar de leer lingen boeken en andere hulpmiddelen kunnen vinden, die ze nodig hebben voor werkstukken, opstellen en pro- De nieuwe aanpak van Van de Veer is voor zijn collega's geen gemakkelijke opgave. Het betekent dat de dagtaak niet meer om kwart voor vier eindigt maar zelfs kan uitlopen tot zes uur. De vrije woensdagmiddag wordt besteed voor teambesprekingen en omdat de schooldeur altijd open staat zijn er steeds leerkrachten nodig om de kinderen die op deze middag naar school komen om te tekenen, lezen, kleuren of zich op een andere manier bezig te houden, een handje te helpen. Daarnaast vergt het niveau-groepen- systeem nog eens bijzondere aandacht. dit project hebben we al een aantal boeken aangeschaft, die natuurlijk meegaan, maar die ook vooraf of later geraadpleegd kunnen worden". „Verslag" In de Berkelse basisschool wordt er steeds weer opnieuw geappelleerd aan het zelfstandig doen van de leerlingen. Zo mogen zijzelf dia's maken en pro kleuter- ^en lager jecteren, er is een bandrecorder om A~~ A werkstukken in te spreken, zodat het „verslag" ook later nog weer te ge bruiken is. Op deze wijze hoopt de heer Van de Veer de „kinderwereld" een zo'n breed mogelijke horizon te geven, voorzover het budget het toe laat. Steun van de ouders is daarbij onontbeerlijk. „Sinds de school opengegooid is - de ouders kunnen iedere dag naar binnen lopen, liefst niet onder de lesuren - is de medewerking van de ouders als vanzelf gekomen. We hebben dit ken nelijk gestimuleerd door bijvoorbeeld een afscheidsetentje met de ouders van de leerlingen van de zesde klas te houden en door een „open huis" voor de kindertjes, die voor het eerst naar de grote school gaan. Ook via de schoolkrant, die grotendeels door de leerlingen zelf wordt gemaakt, wordt het contact met de ouders verstevigd". Weektaken Op de Prins Mauritsschool worden weektaken gebruikt voor rekenen en taal. Voor het cijferen wordt het boek „Nieuw rekenen" gebruikt en voor de taallessen het leerboek „De basis school". Een geweldig goed hanteer baar lesboek, waarin vooral veel aandacht wordt besteed aan de stijl", zegt Van de Veer. „Het pas ook uitstekend in onze methode, die er op gericht is om de leerlingen werkstuk ken te laten maken. Onlangs nog is er een project opgesteld over Australië. De jongens en meisjes moesten dit zelf aanpakken. Wij geven ze de adressen, waar ze materiaal kunnen aanvragen en we schaffen zonodig boeken aan, waaruit de kinderen de gegevens kunnen putten. Ouders „Als we, naar ik hoop, volgend jaar in het nieuwe schoolcomplex zitten, wordt het hele leer-systeem gemakkelijker uitvoerbaar. Dan zullen de contacten, die er nu al regelmatig zijn, met de kleuterschool „De Speel doos" er dagelijks zijn. De kleuters zullen dan al deel gaan uitmaken van de basisopleiding, waardoor het door stromen naar de eerste klas als vanzelf gaat. Het niveau-groepen-werk krijgt er een goede basis door, want eerder dan nu het geval is, weten de leerkrachten waartoe de leerling als individu in staat is en in welke richting zijn belangstel ling gaat. Bij het aankweken van inte resse en leergierigheid hebben ook de ouders een taak. heeft bloot te stellen. Verheugd was de heer Passchier over het aanbod van een bedrijf om het terrein te mogen gebrui ken voor het houden van oefeningen, speciaal voor bluswerk in tankschepen. Aan opleiding en oefening wordt steeds meer aandacht besteed en hij hoopte, dat spoedig een deel van de nieuwe brandweerkazerne in gebruik kan worden genomen. met hun gezin 'naar andere plaatsen, naar musea of 0ie thuis wel eens iets voorlezen uit de krant of op welke manier dan ook het kind, ook als het nog een kleuter is, betrekt in allerlei activiteiten, op school - op bepaalde punten direct al een streepje voor hebben. Met ons systeem willen wij dit verder stimuleren en uitbouwen door de kinderen zoveel mogelijk informatiebronnen toe te spelen. In de lagere klassen, de eerste en tweede, zal dit nog op speelse wijze gebeuren, later meer bewust door het laten uitvoeren van projecten". Jan Rietveld Spaarbank - bomen op Josef Oreliosingel Aan de Jozef Oreliosingel zullen door de afdeling Plantsoenen 20 bomen (plataneh, populieren, elzen, wilgen en meidoorns) worden geplant. Dit is mogelijk gemaakt door een gift van f 2500,— van de directie van de Spaar bank Anno 1820 ter gelegenheid van de opening van het bijkantoor aan het L. Zimmermanplein. Het geld wordt bestemd voor openbare groenvoorzie ning in Schiedam. De bomen zullen in oktober worden geplant. De heer H. Koopman, opzichter bij de afdeling riolering en bestrating van de gemeente Schiedam, heeft zijn 25-jarig dienstjubileum gevierd. Tij dens een bijeenkomst in de aula van de genoemde dienst, is hij gehuldigd. Iedereen kent nu wel de vijf variabele grootheden die de Club van Rome heeft laten onderzoeken om als eerste aanzet van een werkelijke wereld taxatie te dienen. En met name wat voor moeilijkheden er in de nabije toekomst voor die wereld opdoemen. Hier zijn die variabelen nog even: industriële groei, natuurlijke hulpbron nen, milieuvervuiling, bevolkingsgroei en voedselproduktie. Er Zijn nogal sombere conclusies ge trokken naar aanleiding van de compu terresultaten. Een groep mensen heeft daaruit de consequenties getrokken en propageert nu een andere leefwijze (geboortebeperking, genoegen nemen met minder consumptiegoederen, ge bruiken van nietverontreinigde midde len) - een andere groep denkt dat de wetenschap oplossingen zal vinden, of dat God de juiste wegen zal wijzen of dat de regering tijdig zal ingrijpen. W. Woltz, adjunct-hoofdredacteur van NRC Handelsblad, heeft zijn gedach ten over de nieuwste problematiek laten gaan en die in een werkelijk zakformaat boekje opgeschreven. Hij heeft die gedachten gelardeerd met gezegden en stukjes uit boeken en rapporten, die duidelijk maken dat alles beslist menens is. In Amerika woont zes procent van de wereldbevolking. Maar de Verenigde Staten verbruiken ongeveer de helft van alle grondstoffen die op de aarde geproduceerd worden. Voor de zondagseditie van één groot New Yorks dagblad zijn 15.000 bomen nodig, dat wil zeggen 77 hectare bos. Het Afrikaanse bosbezit is de laatste eeuw met tweederde verminderd. Het aantal vogels, dat elk jaar langs de Nederlandse kust ten gevolge van de verontreiniging sterft, wordt gescht op 20.000 a 50.000. De commissie genoemd naar prof. Kos ten heeft geadviseerd de maximale belasting van geluidshinder voor woon wijken te stellen op 45-Kosten-eenhe- den. Daarbij ondervindt een derde van de bevolking ontoelaatbare hinder. Natuurlijk, alles kan meevallen. Maar totnogtoe is er geen wetenschapsman geweest, die de getrokken conclusies in het rapport van de Club van Rome fundamenteel heeft kunnen weerleg gen. Er kunnen alleen maar „alsen" tegenin worden gebracht. Als dit, als datdan zal het niet zo erg zijn, er zijn ook „alsen" aan te voeren, die de dreigende catastrofe eerder dichter bij zal halen. Wie het boekje van Woltz heeft gelezen wil over de materie vast meer te weten komen. Gelukkig zijn er al heel wat verontrusten. Het Rapport van de Club van Rome is niet voor niets op dit ogenblik boekenbestseller nummer 1. Het is wachten op de nieuwe druk en hopen dat daarvan nog 'eentje over blijft. Het boekje van Woltz getiteld ,,Zijn we nu allemaal gek geworden? is uitge geven door Ploegsma en is voor f 4,50 in de boekhandel verkrijgbaar. De slot opmerking in het boekje luidt: Voor het maken van dit ene boekje is 1200 liter water verontreinigd. Hoeveel bomen ervoor zijn gekapt is niet uitge rekend. H.' nC. betaal nu minder Onderstaande platen, waar U nog maar kort geleden f 4,95 voor moest betalen, bieden wij U nu aan voor 85 cent, dit is ruim 80% onder de geadviseer de verkoopsprijs. Splinternieuwe single's, alléén bij Ter Meulen zó voordelig, al léén op vrijdag 16 juni en zater dag 17 juni voor precies vijf en tachtig cent. Alleen vrijdag en zaterdag ver kopen wij in de kelder deze splinternieuwe single's, met steengoede nummers, door elkaar, per stuk

De Havenloods | 1972 | | pagina 9