Rechtswinkels hebben drempels weggenomen Wijn,Vi alledaags zomerdrankje. Naast rechtskundige veel sociale hulp Organisatie Pasar-Malam begint aan ontwikkelingssamenwerking te denken Vierdaagse reis naar Rijn en Moezel de Bijenkorf dinsdag 27 juni 1972 21e jaargang no. 26 EDITIE SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -- VLAARDINGEN - KRIMPENERWAAI HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Nu. na \ier maanden rechtswinkel in Rotterdam, kan /onder meer worden vastgesteld dat er een grote behoefte is aan direct rechtskundig advies. Voor velen, tot uit de verre omtrek, is blijkbaar met de winkel een drempel weggenomen. In de rechtswinkel in Spangen open vanaf begin februari en in de rechtswinkel in Bloemhof, die een paar weken geleden is gestart, zijn in totaal tussen de 1000 en 1100 mensen om raad gekomen. Het juiste aantal is niet bekend: een gevolg van de niet vlekkeloze administratie in de aanloopperiode. Geregistreerd zijn 620 zaken, die zijn afgehandeld en 215 gevallen, die nog in behandeling zijn. den en in Bloemhof drie. Gemiddeld komen er per zitting circa 50 mensen. Dat betekent dat iedere medewerker er is een middag- en een avond ploeg /o'n zeven tot acht gevallen te behandelen krijgt. Men heeft constant drie tot acht lopende zaken onder zijn beheer. Ook sociaal Duidelijk is gebleken dat men behalve rechtskundig ook sociaal bezig is. Veel mensen, die het allemaal niet .meer zien zitten, komen in feite alleen om een hart onder de riem te krijgen. Ze willen alles weer eens van een andere kant horen. Sommigen komen zelfs met problemen, waarvan ze weten dat ze hopeloos zijn. Ze willen dat alleen opnieuw bevestigd zien. Het is natuur lijk niet de opzet, maar een bezoek aan een rechtswinkel is er al eens de oorzaak van geweest, dat een student bij iemand een dagje het huis ging schoonmaken. Ten ander is van plan binnenkort met een paar sinaasappelen onder de arm op ziekenbezoek te gaan. Dat de hulp van de rechtswinkel gratis is kunnen veel mensen - hoe kan het ook anders in deze maatschappij, ge baseerd op het profijtbeginsel nau welijks geloven. Er zijn er zelfs die dat gek vinden. Vergoedingen in natura worden dan ook regelmatig aangebo den. Studentes krijgen soms een stukje zeep, iemand kreeg van een visboer twee nieuwe haringen en een ander moest van de eigenaar van een Chinese eetienl maar eens langskomen- de Alles zelf doen In principe proberen de studenten alles zelf te doen. De noodzakelijke proce dures worden door de mensen van de rechtswinkel helemaal begeleid. Brood nijd hoeft er voor de advocaat niet te zijn. De zaken, die zich voordoen, zijn over het algemeen niet rijp voor de ïdvocaat. Belangen, ingewikkeldheid en tijdsduur van elk probleem bepalen of dat wel het geval is. Iedereen nanteert voor die factoren eigen maat staven. zodat het kan voorkomen dat de één in eenzelfde geval eerder ver wijst dan de ander. Aanvankelijk was het de bedoeling dat alleen degenen, die hun kandidaats hadden gedaan, voor de rechtswinkel in aanmerking, kwamen. Door de enorme toevloed van „klanten" zijn echter ook de tweede en derde jaars ingeschakeld. Dat is zo gebleven. De leeftijd vari's de jeugdige adviseurs is ogtoe voor niemand een bezwaar eest. Men accepteert de studenten meteen. De studenten, zelf zijn ervan overtuigd, dat de praktijkervaring, die wordt opgedaan voor een belangrijke aanvulling op de studie zorgt en datje als je de advocatuur ingaat, zeker een pré hebt op de anderen. Ook in de afgelopen tentamentijd en in de voor de deur staande vakantiepe riode draait men gewoon door. Voor verschillende studenten betekent dat zeker geen gemakkelijke taak. Om de lopende zaken zo vlug mogelijk af te handelen komt heel wat extra werk kijken. Dat een bepaalde kwestie niet één-twee-drie uit de wereld kan wor den geholpen ligl niet in de eerste its aan de moeilijkheden, die daar- ir vooral aan de grote toevloed van op te lossen kwesties. Men ontkomt er eenvoudig niet aan prioriteiten te stel len. Voortbestaan Het is niet de bedoeling dat zij die afstuderen per se afvallen. Indien men wil, kan men gewoon aan de rechts winkels verbonden blijven. Overigens hoeft men niet bang te zijn dat door t uitvallen van enkele enthousiaste achten het voortbestaan van de win kels wordt bedreigd. Iets dat in de aanloopperiode door meerderen werd gevreesd. De mensen, die niet werke lijk zijn gemotiveerd, zijn na één of twee keer op een zitting te zijn ge weest verdwenen, zodat er een hecht team is overgebleven. De opengevallen plaatsen van hen, die na hun studie wel afvallen, omdat hun werkkring te weinig tijd overlaat of omdat ze zich elders moeten vestigen, zullen direct door „verse" medewerkers worden in genomen. De animo voor de winkels onder de studenten is daarvoor groot genoeg. Er komen voldoende nieuwe aanmeldingen binnen. Mocht er eens een lichting komen met minder geïnte resseerden, dan zullen zij zodanig met de problematiek van de rechtswinkel worden geconfronteerd dat ze er wel anders over zullen gaan denken. „Een soort indoctrinatie", zei iemand van de rechtswinkel, maar hij voegde er met een aan toe, dat dat waarschijnlijk nooit nodig zal zijn. Aan medewerkers dus geen gebrek. Een moeilijkheid is nog het verkrijgen van subsidie. Met rechtswinkels in an dere.. steden wordt overlegd landelijk een subsidie aan te vragen en voor de verdeling van die gelden een bepaalde sleutel te vinden. Maar ook zonder subsidie kunnen de Rotterdamse rechtswinkels, dankzij de geringe kos ten,- voorlopig nog vooruit. Als de overheid in gebreke blijft, is men van plan financiële steun bij de bedrijven te zoeken. Ook de startgelden zijn er gekomen door giften uit de zakenwe reld. Maar hoe dan ook, het voortbe staan van de twee rechtswinkels in 'Rotterdam is gewaarborgd. Daarvan zijn de studenten overtuigd. Henk van Capelleveen De rechtswinkel in Bloemhof, Asterstraat 50b in Rotterdam-Zuid (telefonisch niet bereikbaar», is alleen- op dinsdagen van 17 tot 21 uur open en in de winkel op de noordelijke Maasoever van Rotterdam, in het wiik- gebouw aan de Mathenesserdiik I 15 (tel. 010-57.17.481 kan men alleen op de vrijdag van 14 tot .11 uur terecht. Gebleken is dat vooral de middagen druk worden bezocht. Veel huismoe ders komen dan met hun problemen, in de late middaguren en 's avonds kunnen nog wel meer mensen worden opgevangen. Een verdeling van de soor ten problemen zal binnenkort worden gemaakt. (Er is op de rechtswinkels een recht-socioiogisch onderzoek ge houden, waaruit bijvoorbeeld moet blijken waar -- in welke wijken, in welke bevolkingsgroepen zich welke problemen voordoen. Ook de Werk re sultaten van de winkels zullen worden doorgelicht.I Veel voorkomende moei lijkheden zijn in eik geval lumrzaken, sociale verzekeringen, arbeidskwesties en echtscheidingen. Aan het project doen tussen de 50 en 40 studenten van de juridische facul teit van de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam mee. De studenten werken in groepjes van vier. Stokvis showt Marina Prijsverlaging benzine voor witte pompen niet nadelig De actie tegen de vrije pompen, die de Shell onlangs is begonnen met een prijsverlaging van de benzine met 3 cent per liter, heeft volgens de witte pomphouders geen succes. De Stich ting V.C.B. (Organisatie van vrije pomphouders) zegt uit een telefoni sche enquête geconstateerd te hebben dat de benzine-omzet bij de vrije pompen niet is teruggelopen. Ver schillende stations zouden zelfs een stijging van de verkoop hebben ge- Al een groot aantal jaren worden in verschillende plaatsen van ons land oost-west markten georganiseerd, zoge naamde Pasar Malams.De markt in Den Haag is weLde oudste. Niet zo verwon derlijk, als men bedenkt dal in deze stad de meeste Indonesische Nederlan ders terug te vinden zijn. Een graadme ter daarvoor zijn bijvoorbeeld de tien tallen Chinese en Indische eettenten in het Haagje. Meer dan de andere mark ten heeft die in Den Haag een sterk landelijk karakter. De pasar die deze week weer tiendui zenden belangstellenden naar de Haag se Houtrusthallen zal trekken vorig jaar kwamen er circa 66.000 mensen; dit jaar worden, en dat is dan voorzich tig geschat, tussen de 70.000 en 80.000 mensen verwacht is de veer tiende in successie. Gistermorgen is de markt door minister Boertien van ont wikkelingssamenwerking geopend. Ze blijft-open tot en met z-ondag. Totnogtoe is de oost-west markt voor namelijk gericht geweest op het veror beren van allerlei smakelijkheden en het verkopen van produkten (waarom Rommelen in Brielle Op het kerkplein van de St. Catharijne- kerk te Brielle wordt zaterdag 1 juli van 10—17 uur een rommelmarkt ge houden. Er zullen grote hoeveelheden meube len. kleding, huishoudelijke voorwer pen, boeken etc. verkocht worden. Verder is er een soep- en koffietent, een rad van avontuur en een grabbel tonEr is ook nog een kleine loterij aan de rommelmarkt verbonden. De opruiming van het restant vindt plaats in de Tacobskerk in de Voorstraat te Brielle en wel op woensdag 5 juli en vrijdag 7 juli van 1921 uur en zater dag 8 juli van 15—17 uur. der de nodige kitsch 1 afkomstig uit de gordel van smaragd. Een belangrijke kans, om er een derde wereld markt van te maken en dus de handel en verkoop van produkten uit het vroege re wingewest te stimuleren, heeft men altijd laten lopen. Hoewel niet veel. wil men er iets aan doen. Zo zal op de markt de stichting Nederlandse Vrijwilligers informatie .geven over mogelijkheid tot actieve deelname aan de ontwikkelingssamen werking. Ook zal er een actie worden gestart voor de oprichting van een Indonesisch kunstcentrum in Den Haag, de Galerie Indonesië. In dit kunstcentrum zullen jonge- Indonesi sche kunstenaars hun werk kunnen exposeren en verkopen. Voor de vor ming van een Galerie Indonesië-Fonds worden donatiebewiizen verkocht ter waarde van f 10. Zo n.bewijs geeft mettertijd recht op een eenmalige kor ting van vijf gulden bij de aankoop van een kunstwerk in de galerie. Donatie- bewijzen kunnen ook worden besteld door de 'storting van tien gulden (of een veelvoud daarvan) op giro .75.85.89 t.n.v. de stichting Tong-Iong in Den Haag onder vermelding van Galerie Indonesië. De opzet is de galerie tijdens of na de Pasar van volgend jaar te openen. Foto-expositie Op de markt wordt onder de titel „Indonesië Nu" een fototentoonstel ling gepresenteerd over de Indonesi sche archipel. Twee medewerkers van het' Tropeninstituut hebben in de tweede helft van het vorig jaar Tuim Indonesische, kunst.hierheen halen. vier maanden door het land gezwor ven. In samenwerking met de Indone sische ambassade is aan de expositie een informatiecentrum toegevoegd. Daarnaast zal nog een (bescheiden) overzicht wofden gegeven van recente Nederlandse literatuur over Indonesië. Vandaag eri morgen (woensdag) krij gen bezitters van een bei aardenpas poort op de toegangsprijs 50 procent reductie. De normale entreeprijs voor volwassenen bedraagt drie gulden. Men heeft deze eerste dagen van de pasar juist geschikt geacht voor ouderen, aangezien deze dagen het minst druk zijn. Exposities en eethoekjes zijn dan nog niet overvol. Zaterdag- en zondagmiddag zal bij het amusement de nadruk worden gelegd op jeugdprogramma's er zullen kin derfilms worden vertoond en er wor den voorstellingen gegeven dooi' de toneelgroép Haags Jeugdtheater. Ande re optredenden gedurende de verschil lende dagen zijn o.a. Sandra en Andres. Anneke Grönloh, Elly Nieman en Rikkert Zuiderveld. Verder is er dagelijks een modeshow en worden films over het oude Indië vertoond. Naast de tientallen stands met kunst en kuhstnijverheidsprodukten uit Indonesië, India en Pakistan zijn er nu ook stands met kunst uit de Philippij- Dinsdag tot en met donderdag is de markt geopend van 14 tot 23 uur, vrijdag van 14 tot 24 uur, zaterdag van 11' tot 2 uur ('s nacht) en zondag van 13 tot 23 uur. Het is dit jaar voorliet eerst dat de pasar ook op zondag is geopend. In de beide showrooms van British Leylanü-dealer Stokvis N.V. te Rotter dam zal vanaf woensdag 28 juni tot en met zaterdag 1 juli een show worden gehouden, waarvan de Morris Marina het middelpunt zal zijn. De beide showrooms zijn gevestigd aan het Weena 178 in Rotterdam-Centrum en aan de Wolphaertsbocht 186 in Rotter-' dam-Zuid. Als speciale attractie krijgt iedereen, die tijdens deze show een Morris Marina bestelt, een autoradio De nieuwe Morris Marina is deze week het onderwerp van onze autotest, die eldérs in dit blad is afgedrukt. (rJ as voor addenzee De Spar-winkeliers in het noorden ons land zijn een actie begon- waarin zij de huisvrouwen uitnodigen de glazen wegwerpfles- en -potten niet langer in de vuilniszak te deponeren met alle <Uft van scherven - maar deze hun zaken in te leveren. initiatief' zal ten goede komen de Vereniging Vees wijs met de Waddenzee". Dit dankzij een regeling welke de Spar Noord heeft getroffen met de glasindustrie,Ster- te Musselkanaal, die een ge deelte van het ingeleverde weg- werpglas tot nieuw glas kan ver werken. De vergoeding die Sterglas. hiervoor aan de Spar Noord'be taalt. zal bestemd worden voor bovengenoemde vereniging tot be houd van een schone Waddenzee. De Spar garandeert voor het eerste r een bedrag van tenminste .1 0. 000. -. Indien deze actie slaagt wordt continuering op lan delijk niveau overwogen. Van 3 augustus tot en met 6 augustus organiseert De Havenloods voor zijn lezers een geheel verzorgde 4-daagse reis naar Rijn en Moezel. Tijdens de reis zal worden gelogeerd in het le klas Hotel Bellevue in Boppard. Hotel Bellevue ligt aan de Rijnpromenade van Boppard, ook wel de parel van de Rijn genoemd. Tijdens deze reis zal een boottocht op de Rijn worden gemaakt, terwijl diverse rondritten de Lorelei, het Taunusgebergte, de Hunsruck, het Moezeldal en Cochem zullen De prijs voor deze reis bedraagt f209.50 per persoon (éénpersoonskamers f 17.50 toeslag) en is inclusief alle in het programma vermelde rondritten, de boottocht op de Rijn, alle koffietafels en lunches onderweg, volledige verzorging in Hotel Bellevue en een groot afscheidsdiner in Arnhem. Het volledige programma luidt als le dag: Vertrek om '8.15 uur vanaf de Westblaak (tegenover Cinerama) via Den Bosch, Eindhoven (koffiepauze) en Weert naar Heerlen, waar in het Grand Hotel een uitgebreide koffieta fel gereed staat. Na deze lunch via Aken en Bonn naar Bad Godesberg, waar de Rijnoever wordt bereikt. De verdere roüte loopt geheel langs de Rijn, theepauze in Andernach en ver volgens via Koblenz naar het prachtige Wijn, geaccepteerd drankje bij 'n gezellig hapje. Volgens de Bijenkorf' 'n wat onvolledig beeld. Want wijn is ook gewoon 'n gezellige opkikker "Maar wel 'n beetje prijzig", zegt u Hoeft helemaal niet. Kijk maar naar de Prijswinners in de Bijenkorf. Vanaf i juli, 14 dagen lang Oppenheimer Kröterbrunnen, per fles 4,50 3 flessen 4,25 per fles. 12 flessen 3.95 per fles. Dalmatinsko per fles 4,50 3 flessen. 4,35 per fles. 12 flessen 3,95 per fles. Rouge de Loire, per fles 3,50 3 flessen.3,23 per fles. 12 flessen 2,95 per fles. Macon Blanc Villages, per fles 5,go 3 flessen 4,93 per fles. 12 flessen 4,25 per fles. Sherry is ook wijn. Toch logisch, dat er ook 'n Prijs winner is voor mensen die sherry 'nlekker alledaags drankje vinden. Sherry Bodegas pale dry, per fles 4.50 3 flessen 4,23, ,12 flessen 3,93, 24 flessen 3,75 cn 48 flessen 3,50 per fles. hotel in Boppard; aankomst ca. 17 uur. Diner in hotel en 's avonds vrij. 2e dag: 's Ochtends ontbijt in hotel. Om 10 uur per luxe. Rijnboot stroom opwaarts naar.het plaatsje St. Goars- hausen. In dit plaatsje styt de touring car te wachten om naar de top van de Patersberg te rijden, vanwaar men een magnifiek en sprookjesachtig uitzicht heeft op de Rijn en de Lorelei. Op deze Patersberg staat ook het kosmotel Lorelei waar een uitgebreide warme lunch zal worden gebruikt. Na deze warme lunch gaat de tocht dwars door het Taunusgebergte met zijn prachtig natuurschoon naar het stadje Schlangenbad, alwaar men een uur de gelegenheid krijgt dit plaatsje nader te leren kennen. Hierna terug, diner in hotel en 's avonds vrij. 3e dag: 's morgens vrij. Na de lunch om 14 uur vertrek voor een tocht door de Hunsrück en het Moezeldal. Tijdens deze tocht wordt éen bezoek gebracht aan het bekende Cochem. Diner 's avonds in het hotel-en hierna weer vrij. 4e dag: Vertrek nahet ontbijt om 9.15 uur naar Koblenz (koffiepauze), Sin- zig. Bad Neuenahr naar het Ahrdal. Midden in het Ahrdal staat in het pittoreske restaurant „Zur bunten Kuh" een uitgebreide koffietafel op ons te wachten. Na deze koffiepauze rijden wij verder door het Ahrdahl naar Bonn. Na Bonn rijden wij via Keulen naar Arnhem, alwaar in het hotel Haarhuis ons afscheidsdiner ge reed staat. Hierna vertrekken wij naar Rotterdam waar wij circa 22 uur zul len arriveren. Plaatsen voor de reis kunnen worden gereserveerd bij weekblad De Haven - loods aan ons kantoor Prins Hendrik kade 14, tel. 010-132170. Bijkanto ren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010-341071; Krimpen aan den IJssel, Weteringsingel 9, tel. 01807-6967. Agentschappen Rotterdam: Fa. Nic. v.d. Spek, Nieuwe Binnenweg 456b; Sig. Mag. De Bokser, V.H. Hasselman, Zwaanshals 245b; Boekhandel Bok horst, Vierambachtsstraat 109; Boek handel "Bokhorst, Peppelweg 128; Boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83; Kramer Boymans Boekhandel B.V., Karei D.oormanstraat 135;Krabo boekenmarkt, Mauritsweg 43. Capelle aan den IJssel: Boekhandel Bokhorst, Winkelcentrum De Koperwiek 61—63.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1