1672: Begin van het einde van Nederland als grote mogendheid 1 WILLEM III STAATSMAN VAN EUROPEES FORMAAT opruiming O. opruiming '<M 95 ftSMl 1J..I 1111 1.1 Zomerkaarsen opruiming 49 fl opruiming 4*>t f**»! opruiming DE HAVENLOODS, DONDERDAG 13 JULI 1972 Willem III als koning De omschrijving Radeloos, Redeloos en Reddeloos is nog altijd een aardig ezelsbruggetje voor het onthouden van de gebeurtenissen van het jaar 1672 toen Zijne AUerchristelijkste Majesteit, Lodewijk de Veertiende, koning van Frankrijk, aan het hoofd van zijn legerscharen de Nederlanden binnentrok en zonder noemenswaardige tegenstand op 3 juli de stad Utrecht innam. Het jaar 1672 was het begin van het einde van de Republiek der Verenigde Nederlanden als grote mogendheid in Europa. Want dat is ons land een kleine 100 jaar, een „Gouden Eeuw" lang geweest Een grandioze aanbieding ve lours, daar kunt U van profite renals U er tenminste ra zendsnel bij bent. Fabriekspartij velours in uni kleuren en een fantasie dessin en 120 cm breed. Normaal gespro ken betaalt U voor dit velours f 17,95, maar nu tijdens de op ruiming koopt U 't voor nog géén negen gulden per mete velours in uni kleuren en fantasie dessin Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de eerste etage de ze velours in diverse unikleuren en een fantasie des- sin, nu met kleine f\C. foutjes per meter %/%J 13 juli tot 3 augustus Géén tel. of schrift, best. Een goed voorbeeld van onze aanzienlijke prijsverlagingen tij dens de opruiming is wel deze aanbieding herenoverhemden, waarop U maar liefst zeven gul den bespaart. Dobby herenoverhemd van 100% zelfstrijkend katoen, in 3 klassieke kleuren en in ton sur ton dessin. Dit shirt met een bijzonder fijne pasvorm is er in alle herenmaten en U koopt 't nu voor een echt weggeefprijs- je van nog géén twaalf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze dobby herenoverhemden van 100% zelfstrijkend katoen, in ton sur ton dessin en in de kleu- voor Duur van de opruiming 13 juli tot 3 augustus Géén tel. of schrift, best. Zaterdag 22 juli wordt in Oostvoorne de wielerronde van het „Recreatiecen trum Kruininger Gors" verreden. Het parcours loopt over de Kamplaan, Heijndijk, Maasweg en Zeehoeveweg. Om 14 uur gaat een aspirantenwed strijd van start, en om 15.30 uur beginnen de amateurs aan de ronde. Het wielerfestijn wordt gehouden on der auspiciën van „De Pedaalridders", het Rotterdamse avondblad „Het Vrije Volk", en de culturele commissie van het recreatiecentrum. Radeloos, Redeloos en Reddeloos. De termen zijn juist, want dat was tnen hier wel toen een beledigde en op expansie beluste Lodewijk XIV zich hoogstpersoonlijk aan het hoofd van zijn troepen had gesteld en via Luik en Keulen tegen Holland ten strijde trok om de accenten op de „e" te zetten. Beledigd was „God-in-Frankrijk" voor al door de Triple Alliantie tussen De Nederlanden, Zweden en Engeland, terwijl er tussen Frankrijk en de Repu bliek sinds 1662 al een alliantie be stond. Het lijkt van de zijde van raadspensionaris Johan de Witt dan ook een wat dubbelhartige politiek, maar hij kon niet anders. De Witt wilde Frankrijk tot vriend houden, omdat hij in Engeland de grootste bedreiging van onze handel zag. Hij kon echter ook niet toestaan, dat Lodewijk de Zuidelijke Nederlanden (België) en daarmee de Scheldemond inpalmde als de „rechtmatige" erfenis van zijn Spaanse vrouw. Men wilde Fotoboek over Latijns-Amerika „Een brug vormen tussen de gewone mensen hier en de gewone mensen in een van de drie arme, uitgebuite we relddelen", zo staat er in de verant woording voorin het boek „Honderden foto's uit Latijns-Amerika" te lezen. Bijna 400 foto's in een telefoonboek formaat boek voor vier gulden. Een ongelooflijke lage prijs, die alleen maar kan worden berekend omdat de ma kers zich veelal belangeloos voor de productie van het boek hebben ingezet en omdat het boet buiten de boekhan del om wordt verkocht. Er isdusgeen enkele commerciële opzet. De foto's vormen samen een stripver haal van het leven van alle dag in de Zuidamerikaanse landen. Ze zijn ge maakt door de fotograaf en cineast Peter Pennarts, die samen met de publicist Jan Glissenaar gedurende de laatste tien jaar langdurige reizen naar die landen heeft gemaakt. Jan Glisse naar schreef bij de foto's de hoognodi ge, simpele tekst. Het is een waardevol document geworden, begrijpelijk voor iedereen, die maar wat wil weten over zijn medemens elders in de wereld. De Havenloods heeft in overleg met de samenstellers van het boek besloten eveneens als verkooppunt voor hhet boek op te treden. Daarmee worden de eventuele verzend- en porti-kosten uit geschakeld. Het, boek „Honderden fo to's uit Latijns-Amerika" kan dus voor vier gulden worden afgehaald op onze kantoren Prins Hendrikkade 14 in Rot terdam, Weteringsingel 9 in Krimpen a/d IJssel en Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Landarbeiders, afstammelingen van In dianen, tonen hun stok waarin zij het aantal onbetaalde werkdagen hebben gekerfd. Bijna 100 dagen geen loon is geen bijzonderheid. Tuinders onbelemmerd naar de veiling In een brief aan de minister van Sociale Zaken vraagt het landbouw schap verruiming voor de tuinbouw van de bestaande vrijstelling en onthef fingsmogelijkheden van het nieuwe Rijtijdenbesluit met betrekking tot de verplichting van het hebben van een werkmap en een werkboekje. Deze regelingen bepalen zich thans tot vrachtwagens met een toegestaan to taalgewicht van 3500 kg. Meer en meer komt het voor, dat voor afleveringen aan de veilingen grotere vrachtauto's worden gebruikt, soms door enkele tuinders voor gezamenlijke rekening aangeschaft en door hen of hun perso neel bereden. Ook de bestaande 50 km-grens kan in verband met de toene mende concentratie in het veilingwe zen in de toekomst ontoereikend blij ken. Het Landbouwschap vraagt aan de bestaande vrijstelling- en onthef fingsmogelijkheden verruiming te ge ven teneinde de tuinders een zo onbe lemmerd mogelijk vervoer van hun produkten naar de veiling te waarbor gen. Las Palmas, duren 80 uur. f6.95. DE KAARSENBOETIEK hier Frankrijk wel als vriend, maar niet als buur. Daarbij komt nog, dat het voor Lode wijk als absoluut monarch een onbe staanbare zaak was, dat er in het Europa der Monarchieën een eigenwij ze Republiek bestond, waar men niet in heilige eerbied naar hem omhoog blikte. Maar het belangrijkste was on getwijfeld de positie van de Republiek als zeevarende natie. Lodewijk wilde die beknotten omdat Frankrijk onder minister Colbert bezig was de Franse koopvaardijvloot verder uit te bouwen en daarbij sterk werd gehinderd door de Hollandse concurrentie. Moeilijke positie Johan de Witt streefde vanaf het begin van zijn pensionarisschap, in 1653, naar een neutrale positie ten opzichte van de twee grote Europese machten Engeland en Frankrijk. Maar een der gelijke politiek was in feite onmoge lijk. De Nederlandse handel wekte naijver, waardoor de Republiek gemak kelijk in een conflict betrokken kon raken en te land namen we een zwakke positie in. Het leger stelde weinig voor. De Witt zat in een bijzonder moeilijke positie en men kan hem zijn falende politiek nauwelijks kwalijk nemen. Hij had gewoon de tijd niet mee. Frankrijk had de handen uitgestoken naar de Zuidelijke Nederlanden en de Triple Alliantie met Engeland en Zwe den was niet meer waard dan het papier waarop zij beschreven was, want de onbetrouwbare Engelse ko ning Karei II had met Lodewijk het geheim verdrag van Dover gesloten waarin bepaald werd dat men de Repu bliek gezamenlijk zou aanvallen, dat Lodewijk de generaliteitslanden Bra bant en Limburg zou krijgen en Enge land enkele pandsteden in Zeeland. Zweden, onder een rijksraad, was voor de hoogstbiedende te koop en dat was Lodewijk. en de bisschop van Munster wilde zijn grenzen wat verder naar het westen verleggen. Zo werden we vanuit alle vier windstreken bedreigd, leek ons land reddeloos en waren onze voorouders radeloos en redeloos. Dat laatste vooral. Een redeloosheid die haar climax vond in het lynchen van de gebroeders Johan en Cornelis de Witt op 20 augustus bij de Gevangen poort in Den Haag. Voor het Oranjege zinde volk waren de De Witten de exponenten van het regentendom. En dat was vanwege zijn geld en machts positie niet bepaald geliefd. Bij zijn stadsgenoten vond De Witt ook al geen steun, omdat een deel het debacle al had zien aankomen en een ander deel hem zijn machtspositie misgunde Herenondergoed komt altijd wel van paswaarom zou U het dan niet tijdens de opruiming kopen, dan betaalt U immers Herenondergoed, van een mooie rib kwaliteit, in de maten 5 t/m 7. Nu betaalt U voor een singlet of slip nog géén één gulden vijftig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre dit herenondergoed in een mooie rib kwaliteit, in de maten 5 t/m 7. Nu een sin- Géén tel. of schrift, best. ken, dat de verdediging van ons goede vaderland in het rampjaar 1672 niet alleen maar het werk was van Willem III. Voordat' Johan de Witt op 4 augustus van dat jaar zijn ambt als raadspensionaris neerlegde, had hij toch eerst de tegenstand georganiseerd. Was hij het geweest, die de boeren en de burgerij te wapen riep en die zorgde, dat de vloot paraat was. En toen de Engels-Franse vloot bij Sole- bay door de Nederlanders in de pan werd gehakt, was zijn broer Cornelis de Witt als gedeputeerde van de Staten op de vloot aanwezig. En dan is daar Willem III. Dat De Witt diens benoeming tot stadhouder en tot kapitein-generaal zo lang mogelijk heeft willen tegenhouden, is niet vreemd. Hij was bang, dat de jonge Oranje door zijn Engelse oom, Karei II zou wordlen gemanipuleerd. Maar hij zou zich in Willem III vergissen, al werden er wel pogingen in die richting ondernomen. Toen de prins in Bode graven de verdedigingswerken van de waterlinie inspecteerde, kreeg hij be zoek van Kareis voornaamste ministers Arlington en Buckingham. Deze heren waren in Maassluis aan wal gegaan en op hun tocht naar Bodegraven overal door het volk luid toegejuicht: „Leve de koning van Engeland en de pfins van Oranje! Weg met de Staten! Willem III Het was in deze boze tijden dat de Republiek na 22 jaar Veer een stad houder keeg. Op 2 juli werd Willem III stadhouder van Zeeland en op 4 juli benoemden de Staten van Holland hem als zodanig. Op 8 juli werd hij door de Staten Generaal aangewezen als kapitein en admiraal-generaal. Deze benoemingen deden overigens niets af aan het soevereine gezag van de Sta te n-Generaal. Maar dat zou een paar jaar later komen toen de populariteit van de 23-jarige Oranje door de gunsti ge wending die de oorlog tegen Frank rijk nam, zodanig steeg, dat hij in tal van steden de wet kon verzetten, dat wil zeggen, die mensen op bestuurs- plaatsen zetten op wier steun hij kon rekenen en de anderen de laan uitstu- Men moet hier overigens wel beden- De morgenstond heeft goud jn de mondtenminste als U vrijdag om 9 uur op onze vitra ge ïfdeling bent Want daar begint de verkoop van deze hagelwitte loodband stores, van een eerste kwaliteit, uit de duurdere series met een voordeel van guldens per meter. 150 cm hoog 250 cm hoog 109B Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze loodband stores uit de duurde re series, per meter voor zeer lage opruimingsprijzen. Duur van de opruiming 13 juli tot 3 augustus Géén tel. of schrift, best. De Engelse heren kwamen met het voor Willem zelf aantrekkelijke voor stel, dat hij afstand zou doen van de pandsteden en dat hij de soevereiniteit over de lage landen zou ontvangen uit handen van zijn oom en diens bondge noot Lodewijk. Tevens hoopten zij, dat hij de vloot zou uitleveren aan Engeland. De prins had dit voorstel gemakkelijk kunnen accepteren, want hij had het volk achter zich. Hij wees het echter met verontwaardiging van de hand en antwoordde de heren, dat hij de positie van stadhouder waartoe de Staten hem hadden verheven liever had en dat hij zich in eer en geweten gehouden achtte, zijn belang niet vóór zijn plicht te stellen. Sterk karakter Dit antwoord getuigt van een sterk karakter. Ep dat had Willem. Hij was niet scrupuleus; het doel heiligde voor hem de middelen. Dat zou nog blijken in zijn binnenlandse politiek in de Nederlanden. Maar dit doel was nooit zijn eigen voordeel. Toen zijn populari teit door het gunstige verloop van de oorlog op Nederlands grondgebied bij het volk voortdurend toenam, kon hij in de meeste gewesten de wet verzet ten. Een politieke revolutie - om nog maar niet te spreken van een sociale - bete kende de dood van De Witt en de komst van Oranje zeker niet. De regen tenheerschappij bleef onverminderd voortbestaan evenals het feit, dat aller lei ambten voor de meestbiedende te koop waren. Het volk protesteerde hiertegen bij de stadhouder, maar deze reageerde niet. Dit soort dingen inte resseerden hem ook niet. Willem III had andere zaken aan zijn hoofd en die lagen op het internationale vlak. Want de tragiek voor de Nederlanden is geweest, dat het een stadhouder kreeg van internationaal formaat. Willem III was te Europees voor de Nederlanden en soms zelfs voor Engeland. Hij had geld nodig voor zijn doel: Frankrijk op de knieën dwipgen. Toen hij eenmaal koning van Engeland was geworden, in 1689, maakte hij van dit land het centrum van zijn Europese politiek, maar hij zelf was de spil waarom alles draaide; hij gaf in Europa de toon aan en formeerde de coalities tegen het Frankrijk van Lodewijk XIV. De oorlogvoering tegen Frankrijk legde op de republiek zware lasten en daarbij kwam nog, dat Engeland er op zee beter van werd. Op handels- en koloni aal gebied zou de Republiek in Enge land in de toekomst haar meerdere moeten erkennen. Een democraat was de koning-stad houder niet, al was hij dan de eerste constitutioneel regerend monarch in Europa. Toen hij en zijn vrouw Maria rfoor hun kroning als koning en konin gin van Engeland de Declarations of Rights moesten ondertekenen, waarin de rechten van het Parlement waren vastgelegd, merkte hij spottend op, dat hij zich stadhouder voelde van Enge land en koning van de Republiek. Eigenlijk was dat ook zo. Willem III had in de Republiek meer macht dan in Engeland. Toch wilde men hem in de Nederlanden niet als soeverein zien. Toen Gelderland hem met de hertogs- titel die soevereiniteit aanbood, werd er door Holland en vooral door het sterk-calvinistische Zeeland hevig tegen geprotesteerd. Een stadhouder wüde men wel, maar een monarch niet; dat druiste te veel in tegen de calvi- nistisch-republikeinse gevoelens. Wantrouwend Willem III heeft geen gemakkelijke jeugd gehad. Zijn vader, Willem II had hij niet gekend en zijn Engelse moeder en Duitse grootmoeder hadden voort- Johan de Witt met op de achtergrond zijn broer Cornelis durend ruzie over de voogdij. De enige 'sjc dJp "sjc ijc"Djc"Djc ojcsjp •jjp •jjc' ojcsjc ojc ^jc"3{c"3jc"^c"3{i? iijc die hij op latere leeftijd werkelijk vertrouwde was zijp vriend Bentinck, want hij was wantrouwend van aard en vergevingsgezindheid was niet zijn sterkste kant. Dat hij de moord op de gebroeders De Witt mede had be raamd, zoals wel eens wordt beweerd is uit de lucht gegrepen, maar hij deed ook niets om de moordenaars te straf- Hij stierf op 51-jarige leeftijd in 1702, door een val van zjjn paard. Zijn dood kwam voor zijn omgeving niet onver wacht, want hoewel hij een zwak gestel had, toonde hij soms een grote roekeloosheid. Met hem stierf een groot politicus, die de Nederlanden een te zware rol had opgelegd. Die een politiek had gevoerd, die ten kóste ging van de binnenlandse onafhanke lijkheid. De werkelijke winnaar was onze concurrent Engeland. Willem III heeft in zijn tijd de Franse expansie drang kunnen beteugelen, maar hij heeft zijn macht niet gebruikt om in de Nederlanden de hoognodige rege ringswijzigingen aan te brengen. TON HOUGEE Voor de mensen die van aparte kamerverlichting houden heb ben wij nu een staande lamp waar de eksklusiviteit van af Dekoratieve vloerlamp op een mooie keramieken voet in di verse kleuren en reliëfpatronen. De struktuurstoffen kap long. 83 cm) is er eveneens in meer dere kleuren en dessins. De lamp heeft een totale hoogte van 126 cm en kost nu géén f 69,50 maar nog géén veertig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze moderne vloerlampen op 'n ke ramieken voet in verschillende reliëfpatronen in de kleuren oranje, bruin, groen, grijs dnz. De kap is er ook in diverse kleu ren en dessins. Nu kom pleet met snoerj en stekker expeditiedrukte zelf mee-

De Havenloods | 1972 | | pagina 11