Commissie legt nadruk op experimenteel theater Li 69.80 1090 rÜliMuIrlllliM IgHUWUlliil is fe opruiming opruiming opruiming Rotterdams toneelbestel voor het voetlicht Werkgroep wil koppeling van toneel aan vorming opruiming Met andere woorden opruiming 1075 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 13 JULI 1972 28-507 Anne Hoeksema Henk v. Capelleveen Een commentaar in het „Reformato risch dagblad", dat bezig is aan z'n tweede jaargang en zijn lezers recru- teert uit rechts-protestantse hoek, be gint aldus: „Reeds eerder hebben wij in deze kolommen gewezen op de kwalijke populariteit die ons land en met name onze hoofdstad de laatste jaren bij allerlei lieden in het buiten land geniet. Het feit dat de Panameri- can van alle Europese steden Amster dam heeft uitgekozen als doel voor haar wekelijkse hippievluchten, is hier voor opnieuw een duidelijk bewijs. In plaats dat men de stroom van deze jongelieden, die zich om God noch gebod bekommeren en evenmin reke ning houden met het verschil tussen mijn en dijn, systematisch tracht in te dammen, wordt hun komst veeleer aangemoedigd...." Het is een schoolvoorbeeld van liefde loosheid en laster jegens de medemens. Als het al waar is dat de jongelieden zich om God noch gebod bekomme ren wie beoordeelt dat overi gens? - dan zijn ze in dat opzicht niets bijzonders, want miljoenen land genoten doen dat evenmin. Ze zouden daarom echter wel voorwerp van spe ciale zorg kunnen zijn. Het „Reforma torisch dagblad" schrijft hen gemaks halve maar af-en vindt dat ze geweerd moeten worden. Gelijk de farizeeër Als U in Uw eigen vrije tijd Uw huis gQedkoop wilt opknap pendan wilt U het toch niet te duur maken door te veel voor de verf uit te geven? Morgen begint de verkoop van bussen glansverf, niet alleen goedkoop, maar ook van een bijzonder goede kwaliteit. Glansverf, in bussen van 1 kg, ideaal voor binnen- en buiten werk, voorradig in drie kleuren. Bussen glansverf van 1 kg, nor male prijs f 7,--, nu voor nog géén drie gulden. bad: „Heer, ik dank u dat ik niet ben Bijdragen als die zondaar daar...." Dat zo maar klakkeloos wordt be weerd dat de jongelui geen rekening houden met het verschil tussen mijn en Redactie: Jan Rietveld dijn, is ordinaire laster. Uiteraard zul len er onder de duizenden wel enkelen zitten die tot deze categorie behoren (net als onder de reformatorische le- zersschare), maar de overgrote meer derheid behoort tot een zeer vreed zaam soort, dat zich juist onderscheidt door zeer weinig bezitsdrang. Dit in tegenstelling tot de RD-lezers. Een ontslagen journalist ging de platge treden weg naar het arbeidsbureau. „Eerste etage, meneer". Boven. Met een naar binnen. „Journalist? Daar voor hebben we geen enkele baan. Kunt u niets anders? „Ik ben eco noom". „Da's jammer meneer, daar voor hebben we ook geen baan". abstract wordt gemaakt (maar met een synthetisch enzym) en dat ook rook worsten voortaan niet meer hoeven te worden gerookt. Ze kunnen in plaats daarvan met een preparaat worden ingespoten. Beschaamd woelde ik door mijn synthetische haren en terwijl mijn tong klakkend langs m'n plastic gebitsplaat je gleed voelde ik een wee gevoel in mijn maag opkomen. De rookworst en de kaas van die morgen smaakten niet meer zó lekker. HöO&GLANS1 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur vpr- kopen wij in de kelder deze glansverf, in bussen van 1 kg, in wit, gebroken wit en wit-grijs, per bus Q Qg Géén schrift, of tel. best. Voor alle binnenvissers, die hun "stekkie" willen verleggen naar het zilte nat, is deze aanbieding "BEET". Tweedelige volglas zeewerp hengel, 270 cm lang, met kur ken greep, schroefreelfitting en metalen bussen. Deze werphen gel met een uitgebalanceerde aktie, werpgewicht ong. 150 gram, nu van f 39,75 voor nog géén twee tientjes. De Wereldraad van Kerken in Genève schonk 50.000 gulden aan het Ontwik kelingsfonds voor Turkije, een mos lim-organisatie die goed werk doet onder kleine boeren. Na een zekere tijd kwam de Turkse leider van het fonds verslag uitbrengen wat hij met het geld had gedaan. Dat hoefde hij niet, maar hij wilde dat. De man vertelde dat het bedrag in één van de armste gebieden van Turkije op een plaatselijke bank was gezet. De voorwaarde was dat de bank het moest gebruiken als onderpand om leningen te verstrekken van 100 tot 300 gulden aan kleine boeren. Mensen die de handen uit de mouwen wilden steken, maar nooit de kans kregen iets in hun armzalige bedrijfjes te investeren, kre gen ineens de kans zichzelf te helpen: om kunstmest te kopen, of beter zaad, of een nieuwe ploeg. Tot opdat moment had de bank alleen maar geld geleend aan rijken. Zoveel mensen werden geholpen dat het de aandacht trok van de Turkse regering, die ineens de bank ook via een speciale bijdrage in staat stelde nog meer mensen te kunnen helpen. Blijf toch maar geven, mensen. Uit het maandblad van de vereniging van dienstplichtige militairen: „Weetje waarom er in Nederland geen kolonels regime mogelijk is? Ik zou het niet weten. „Wel, omdat we hier te veel kletsmajoors hebben." Het Haagse gemeentebestuur heeft de drinkwaterfluoridering uitgesteld tot rustiger tijden. De arts Aart Gisolf vertelt hierover in zijn HP-rubriek: „Dat is erg verstandig. Want zo'n beslissing geeft een hoop onrust terwijl over ruim een jaar het fluoridegehalte in het drinkwater geheel vanzelf is opgelopen tot 1,7 milligram per liter; 0,6 mg/1 hoger dan in de officieel gefluorideerde gemeenten. Die ongewilde fluoridering wordt aller minst veroorzaakt door natuurlijke flo- riden, maar door afvalprodukten van de Luikse superfosfaat-fabriek die ge woon in de Maas loost?' De heer W. H. J. M. Wientjes uit Wad- dinxveen, chemicus bij het Centraal Laboratorium T.N.O. te Delft, is aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift, getiteld „De omzetting van B-sitosterol in cholesterol bij de kakkerlak". Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze volglas zee werphengel, 270 cm lang, werp gewicht ong. 150 gram, in rood- jm f\f\ Duur van de opruiming 13 juli tot 3 augustus Géén tel. of schrift, best. „Een jonge vrouw ligt in bed met een jongeman. Ze zijn beide bloot en vrijen. Buiten, onder het raam, zingt een andere jongeman een serenade voor zijn geliefde, die dus binnen met een ander bezig is. De vrouw maakt grappen over de situatie, staat op, doet het raam open, steekt haar blote der rière naar buiten en laat een zeer prominente wind in het gelaat van de serenadezanger, die dacht een wang toegestoken te krijgen en zich dus met zijn hoofd vlak bij het venster bevond, de ogen in voorbarige verrukking geslo ten. Ik hetxnog nooit in mijn leven een zaal zo horen huilen van het lachen. Op het doek herhaalt het tafereel zich dan. Bijna hetzelfde. De vernederde jonge man komt terug met een gloeiend hete staaf die hij van een naburige smid heeft geleend. Hij begint weer te zin gen. Binnen verklaart de man dat het nu zijn beurt is. En men begrijpt wat komen gaat. De man opent de luiken, steekt op zijn beurt zijn blote derrière naar buiten, maar krijgt daarin nog voordat hij de Petomaan kan spelen, de gloeiende staaf ijzer gestoken. Bul derend van de pijn vliegt hij door het vertrek. Weg door de buitendeur. Men tuimelt bijna van de bioscoopstoelen .Aldus de heer Max van Rooy in NRC-Handelsblad in zijn bespreking van de film „Canterbury Tales" van Pasolini. 't Is hardstikke vol, In ons propvolle land, En ga je naar 't strand, Dan zie je geen zand, Van de mensen, 't Is hardstikke vol, En je vindt geen chalet, Geen hotel onbezet, Geen kamer, geen bed, Om te slapen. 't Is vol op de weg, In het Zomerseizoen, Is het niet meer te doen, Om nog met fatsoen, Te gaan rijden. We klitten opeen, En we lopen te hoop, En het zit in de knoop, En je vecht zonder hoop, Tegen massa. Dat zeggen we, ja, Maar we vinden 't wel fijn, Met z'n allen te zijn, Want wat is nou de gijn, Van alléén zijn. Alléén in een bos, Of alléén op de hei, Nee, wie dat nou nog wil, Gut, daar is het zó stil, Om te gillen. In het blad Boer en Tuinder staat te lezen dat dieren tegen het slachtrisico kunnen worden verzekerd. De verzeke ring dekt de schade, die voortvloeit uit de verborgen gebreken, die zich na slachting openbaren. Je weet tenslotte nooit wat voor vlees je in de kuip hebt. Tussen haakjes: dat weet Feyenoord overigens ook niet. Toen ik in mijn pak getrokken uit aardolie met een bos plastic hyacinten bij Krelis kwam, merkte ik tot mijn verbazing dat ze op het platte land volstrekt niet achter lopen. Hij vertelde me dat bier nu zonder mout wordt gebrouwen (door een synthetisch enzym-preparaat), dat schapen zonder mes of schaar worden geschoren (maar langs chemische weg via de voeding), dat kaas zonder leb- "Stadten" is een heerlijke bezig heid, maar niet met Uw armen vol pakjesonze aanbieding geeft U dé oplossing. Fijne ruime boodschappentas, met voorvak voor Uw porte monnee en kleine boodschap jes, rondom afgepbspeld. Deze royale tas met een extra brede bodem en 5 beschermdoppen nu voor nog géén acht gulden. bodemlengte 37 cm Loslaten van het begrip, dat een toneelgezelschap een spreidingsop dracht heeft met een ruime inhoudelijke taakstelling en voorts streven naar een aanbod op drie terreinen namelijk amusementstheater, repertoiretheater en vooral experimenteel, maatschappelijk probleem gericht en avantgardistisch theater. Dat zijn de belangrijkste conclu sies van de Commissie Toneelbestel, vastgelegd in een rapport dat deze week is verschenen. De Commissie Toneelbestel Rotterdam, onder voorzitterschap van mr. J. A. J. van Gorkom werd eind februari van dit jaar, geïnstalleerd door wethouder De Vos met de opdracht algemene uitgangspunten te ontwikkelen voor een nieuw Rotterdams toneelbestel. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze ruime boodschappentas met voorvak en rondom afgepas- peld. Een flinke bodem met 5 beschermdoppen, in de kleu ren zwart, cognac, rood, blauw en natu- 95 mm Géén schrift.' of tel, best Uitgaande van de stelling dat een goed functionerend toneelbestel zou moe ten garanderen dat er op hoog profes sioneel niveau kan worden voldaan aan theaterbehoeften in Rotterdam en om geving, aan nieuwe ontwikkelingen op theatergebied en dat eigen creatieve ontwikkelingen op dit terrein worden bevorderd, komt de Commissie tot de conclusie, dat het huidige bestel aan die eis nauwelijks kan voldoen. De toneelgezelschappen, inclusief het N.R.T. worden namelijk verplicht tot het geven van een groot aantal voor stellingen buiten de standplaats (Rot terdam) gericht op de bevrediging van een zeer verschillend behoeftepatroon bij het publiek. Daarom wil de Com missie, dat wordt afgezien van het idee, dat een toneelgezelschap een spreidingsopdracht heeft, dus dat men per se ook buiten de standplaa ts voor stellingen in allerlei genres moet geven. Wat de verschillende soorten theater betreft, is de Commissie van mening, dat het amusementstheater primair ge richt is op het bieden van ontspan- Ten aanzien van het amusementstoneel adviseert de Commissie dit niet meer institutioneel te subsidiëren, doch een algemene garantiepost in te stellen waaruit exploitatietekorten op voor stellingen kunnen worden gedekt. Zij gaat er vanuit, dat mede als gevolg van het bestaan van deze garantiepost en de eventuele afschaffing van vermake- lijkhedenbelasting op toneelvoorstel lingen het aanbod van voorstellingen van hoge kwaliteit uit zowel de vrije als de gesubsidieerde sector groot ge noeg zal zijn om een keuze te maken ten behoeve van het Rotterdamse pu bliek. Ook voor het repertoiretoneel gaat de Commissie uit van een redelijk extern aanbod. Daarnaast zou de gemeente Rotterdam opdracht dienen te geven aan een (klein) ensemble om de stad van voorstellingen te voorzien. Het aantal verschillende produkties per sei zoen zou beperkt moeten blijven. Deze ning. Dit betreft dan musicals en bou- produkties zouden in Rotterdam levardtoneel: dat bij repertoiretoneel gedacht moet worden aan stukken uit het klassieke en moderne repertoire, in de ruimst mogelijke zin. Ten aanzien van het experimenteel .toneel stelt zij, dat dit kan worden gekarakteriseerd als vormverkennend, veranderingen in de samenleving signalerend, eventueel ook anticiperend op toekomstige maatschappelijke problemen, die zich in de maatschappij voordoen. Zij ziet in dit verband een duidelijke taak voor maatschappelijk probleemgericht thea ter. De Commissie vindt, dat in deze drie categorieën een ruim aanbod aan wezig moet zijn. Hoopvol Het ziet er hoopvol uit, zeker wat betreft het experimenteel toneel, want de Commissie zegt verder in het rap port nog eens nadrukkelijk, dat zij het principieel noodzakelijk acht, dat er een accentverschuiving plaatsvindt naar de experimenten. „Een bewust kunstbeleid moet er naar streven alter- stimuleren, die tendenties serie gespeeld moeten worden. Dat maakt ook mogelijk, dat men een produktie door regelmatig „bij repe te ren" artistiek en technisch op peil houdt. Het eigen Rotterdams ensemble voorziet in beperkte mate in het aan bod in deze categorie. Het kan dit echter onder deze condities (extern aanbod en niet meer de verplichting om buiten de standplaats voorstellin gen te geven) doen op hoog niveau. En dit laatste verdient de voorrang boven de angst om een schouwburg enkele dagen ongebruikt te laten staan, zo wordt gesteld. Met betrekking tot het experimentele toneel geeft de Commissie als advies, dat allereerst een staalkaart wordt aan geboden van produkties die in den lande op dit gebied de ronde doen. Zij denkt daarbij o.m. aan de Mickery-pro- dukties. Voor deze categorie moet ook een experimentenpot komen, die het mogelijk maakt incidentele initiatieven- te subsidiëren. In haar tweede rapport, Fabrikanten willen bij geneesmiddelen gegevens insluiten De Nederlandse vereniging van fabrie ken van pharmaceutische producten is vóór een geneesmiddelenbijsluiter (een bijverpakte gebruiksaanwijzing) vol gens de richtlijnen van de EEG en de Benelux, zo blijkt uit een artikel in het verenigingsblad „Farmaceutische in dustrie". De bijsluiter njoet volgens de richtlij nen de volgende gegevens vermelden: naam en adres van de persoon of fabrikant die het middel in de handel brengt, naam en samenstelling van de actieve bestanddelen van het middel, wijze van toediening, werking én bij werking, eventuele bijzondere aanwij zingen voor het bewaren van het ge neesmiddel en elke door de aard van het middel benodigde informatie. De huidige bijsluiter, die de fabri kant moet bijvoegen en de apotheker moet verwijderen - verliest door de nieuwe richtlijnen ieder nut, menen de geneesmiddelenfabrikanten. De voordelen van een nylon ta pijt zijn U al lang en breed be kendijzersterk, ideaal voor plaatsen waar veel gelopen wordten gaat U zo maar door. Kortom het is een tapijt, waarvan U veel plezier beleeft. Dit kamerbreed nylon tapijt, 400 cm breed, met schuimrub ber rug (geen ondertapijt en ge luiddempend) is er in 5 mooie kleuren en kost nu nog géén zeven tientjes per meter. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit kamerbreed nylon tapijt, 400 cm breqd, met schuimrubber rug en in de kleuren goud, bei ge, groen, cognac en olijf, per Nu bij aankoop van minstens 2V2 strekkende meter tapijt wordt het gratis gelegd. Experimenteel toneel. dat tegelijk men het eerste is versche nen, schrijft de Commissie dat een sterke stimulering van buitenaf tot regelmatig bezoek aan deze voorstellin gen, weieens tot doorbraak naar grote re interesse in „kunst" in het algemeen en mogelijk ook in het maatschappe lijk gebeuren zou kunnen leiden. De Commissie wil er daarom een sterk pleidooi voor houden om alle experi mentele toneelvoorstellingen die haars inziens in een behoefte creërende func tie voorzien, gratis toegankelijk te ma ken. Dit zou geheel in overeenstem ming zijn met het bewuste kunstbe leid, dat de Commissie voorstaat. Daar naast kunnen proeven worden geno men met voorstellingen waarvoor iede re bezoeker zijn toegangsprijs zelf be paalt". „Spelen met toneel Daarmee stemt de Commissie Toneel bestel Rotterdam aardig overeen met de Werkgroep „Spelen met Toneel", die op eigen gelegenheid de situatie in De Rotterdamse toneelwereld onder de loep heeft genomen en eveneens deze week met een rapport is uitgeko men. Niettemin schrijft de Werkgroep verontrust te zijn over de manier waar op de verschillende instanties (waaron der dus de Commissie Toneelbestel) naar een oplossing van de problemen rondom het N.R.T. hebben bezocht. De Werkgroep stelt, dat toneel meer moet zijn dan iets dat cultuur over draagt, amusement brengt of gebruikt wordt om nieuwe toneelvormen te ontdekken en toneel moet zeker meer doen, dan alleen het principe l'art pour l'art in praktijk te brengen. Wat de Werkgroep exact wil is een koppeling van toneel aan vorming ook al, omdat geconstateerd is, dat op scholen, in buurthuizen, jongerencen tra en bij andere onderwijsinstellingen zoals de Sociale en Pedagogische Aca demie en de School voor Werkende Jongeren een duidelijke behoefte be staat aan muzische vorming. „Toneel, dramatische expressie enz. kan een bijdrage leveren aan de bewustmaking bij het publiek van de problemen in de wereld, kan misschien iets losmaken bij het publiek of een mentaliteitsver andering bewerkstelligen. Dramatische expressie kan zeer goed gebruikt wor den bij persoonlijkheidsvorming, kan' het vermogen om zich te leren uiten en te bewegen helpen ontwikkelen. Ook door medici en psychologen wordt het belang van toneel, rollenspel enz. als therapie in ziekenhuizen en zenuwcen tra bevestigd. De G.G.D. het Dijkzigt Ziekenhuis en het Delta Ziekenhuis maken al gebruik van deze theatervor men", aldus de Werkgroep. Wensen Haar wensen zijn de volgende: 1. Deskundigen op toneelgebied in de wijken om applicatiecursussen te geven aan opbouwwerkers en geïnteresseer den die willen starten met toneel cabaret, dramatische expressie enz.; aan de verschillende onderwijsinstellin gen om de leerlingen bekend te maken met theater en de mogelijkheden daar van; bij actie groepen, om via b.v. rollenspelen een bepaalde boodschap te brengen; in buurthuizen om via theater iets aan persoonlijkheidsvor ming te doen; bij amateurverenigingen vooral op het gebied van regie en techniek. 2. Deskundigen op didactisch gebied, die aan creatief geschoolde mensen in dit geval acteurs een didactische sch üng geven om hen ae kun.,; van hei overbrengen" duidelijk te maken. 3. Ruimte: waarbij gedacht wordt aan de talrijke vergaderzalen van de Doelen aan wijkcentra, clubhuizen en scholen. 4. Technische middelen: decors, tech nische staf, belichtingsfaciliteiten in- speciënten, grimeurs enz. van het N.R.T. en de ambtelijke diensten. 5. Gecoördineerde informatie: inventa risatie van de dingen waarmee men in de verschillende sectoren bezig is. Zo kan b.v. het gebruik van ruimten effi ciënter worden. Wie er op een bepaald moment niets te doen heeft en waar hij of zij kan worden ingezet, waar eventueel een uitwisseling van spelers van de verschillende groepen plaats zou kunnen vinden. 6. Res. arch: onderzoek naar de rwej vorming. Daarom wil de Werkgroep komen tot de instelling van een theatercentrum dat bemand wordt door vertegenwóor- digers van het beroepstoneel, evalua tie-deskundigen, een socioloog, een so ciaal werker, een kleine administratie ve staf en een kleine technische staf, een trainingsgroep die naar twee kan ten kan opereren, namelijk de toneel spelerskant en de vormingskant. Met het oog op dit alles vraagt de Werkgroep het gemeentebestuur de be sluitvorming een jaar uit te stellen, a. opdat de overheid de kans heeft tot een betere organisatie te komen, b. om de belangstelling en de wensen van de bevolking, de basis aan de oppervlakte te laten komen en om gezamenlijk te kunnen werken en te studeren aan een gedegen theaterplan voor Rotterdam en c. opdat de acteurs eindelijk de mogelijkheid krijgen zelf mee te den ken en te werken aan wat toch hun toekomstige beroepspraktijk zal zijn. Zij verzoekt het gemeentebestuur op een geschikt tijdstip een hoorzitting te houden waarin dit rapport evenals dat van de Commissie Toneelbestel ter discussie wordt gesteld. Voorts vraagt de Werkgroep om financiële steun en materiële middelen om het contact met de basis te kunnen verstevigen en te verbreden en zij vraagt tenslotte de bereidheid om samen te willen werken in het belang van het theater en de totale bevolking van de stad en regio Rotterdam. De vier muziekinstrumenten die verborgen zaten in de Met An dere Woorden van dinsdag 4 juli waren accordeon, huisorgel, ba lalaika en eolusharp. Uit de stapel goede oplossingen zijn de volgende winnaars ge trokken: J. J. van Vrijaldenho- ven, Westkruiskade 44b in Rot terdam, A. van Amen-Baart- man, Eline Verestraat 18 in Hoogvliet en J. Tillemans, G. J. Mulderstraat 14 in Rotterdam. Gelukgewenst. De drie krijgen hun tientje binnen enige tijd toegestuurd. Zolangde voorraad strekt,koopt U deze imitatie kunstleren lakjasjes voor ongeveer 1/3 van de normale verkoopsprijs! Éénmalige aanbieding van kunst leren lakjasjes, voor zowel jon gens als meisjes, met bontvoe- Deze moderne jakjes met deel bare rits, waarvoor U over een maand of wat f 55,75 of f 64,50 betaalt, koopt U nu voor nog géén twee tientjes per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze leuke kunstlederen lakjasjes met bontvoering, deelbare rits en waterdicht, in de kleuren wit, rose, paars, bleu, rood, groen, marine, oker en beige en in de maten 80 t/m voor H |f Duur van de opruiming 13 juli tot 3 augustus Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1972 | | pagina 13