Pippi Langkous in sportpaleis Ahoy Stichting Kralinger-Hof vreest aantasting groene long OP DE BRES VOOR BEHOUD TUINSTADKARAKTER Bejaardenpassen nog lang geen gemeengoed - De Kralingse Hofvijver, een rustige plek in een drukke stad. NETTE VAKANTIE BEZORGERS STERS VASTE BEZORGERS STERS.) DE HAVENLOODS dinsdag 25 juli 1972 21e jaargang no. 30 EDITIE SCHIEDAM 10 o/o korfing op ons reeds populair geprijsd Familie-, Verenigings- en Handelsdrukwerk. drukkerij E.P.S. Crooéwijkseweg 54, Rotterdam - 3011 (tussen Poot- en Pijperstraat, halte lijn 9) Telefoon 12 5418 - na 18.00 uur 13 87 77 Fietsdriedaagse in Den Haag In de door de Stichting Fiets in Am sterdam uitgegeven serie fietsroutebe schrijvingen „Ondekt Nederland op de fiets" zijn weer vier nieuwe vouwbla den verschenen met fietstoutebeschrij- vingen. De nieuwste routes zijn: Wage- mngen-Zuid Veluwezoom; Eindhoven- Noordelijk Kempenland; Weert-De Groote Peel en Sittard-Geleen-Hart van Limburg. Inlichtingen bij de Stichting, Europaplein 2, Amsterdam. Op 27, 28 en 29 juli wordt in Den Haag een avondfietsvierdaagse gehou den. De tochten worden georganiseerd door de Toerclub De Kampioen, Dreb- belstraat 311 Den Haag, telefoon 070- 909088. Er zijn routes van 25 en 40 kilometer per avond. Pippi Langkous komt naar Ne derland! Op uitnodiging van De Havenloods en Het Zuiden zal zij op 3 augustus om 15 uur optre den in Sportpaleis Ahoy aan het Zuidplein. Beide bladen hebben de jonge Zweedse actrice Inge Nilson uitgenodigd ómdat zij bij de Nederlandse jeugd zó bekend is geworden door haar optreden in eendelerisicserie. Pippi Langkous komt echter niet alleen. Ook Swiebertje, Bromsnor, Saartje en anderen zullen in deze vborstelling te zien zijn, waarbij Pippi Swieberlje redt uit een gevaarlijke si tuatie met de dikke gezagsdrager Bromsnor*. Pippi woont in het Noorden van Zwe den en was voor haar bezoek aan Amsterdam in april van dit jaar nog nooit in Nederland geweest. Door haar optreden in Rotterdam tijdens de kin dermatinee op 3 augustus komt zij in de volle belangstelling te staan van het jonge publiek in Rotterdam, dat nu eens de gelegenheid krijgt kennis te maken met Pippi, het sterkste meisje ter wereld met haar onafscheidelijke metgezel, het aapje mr. Nilson. Het wordt een middag voor de jeugd, met spanning en grappige avonturen. Lezers van De Havenloods -en Het Zuiden krijgen korting op de toegangs prijs. De voorstelling kost normaal f6.50, maar tegen inlevering van de hiernaast staande reductieb'on krijgt men een korting van f 1.50, zodat de plaats nog maar f 5.— kóst. Kaarten voor dit optreden van Pippi Langkous en de andere figuren uit de Swiebertjes-serie zijn vanaf woensdag 26 juli verkrijgbaar bij de volgende adressen: ROTTERDAM: Noordèreiland: De Havenloods, Prins Hendrikkade 14; Zuid: Het Zuiden, Dordtselaan 139; Centrum: Kramers Boymans, Karei Doormanstraat 135; West: Fa. v.d. Spek. Nieuwe Binnen weg 456 t/m 4ó0, Boekhandel Bok horst, Vierambachtsstraat 109; Noord: Sigarenmagazijn De Bokser, Zwaans hals 245b; Schiebroek: Boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128; Hillegérs- berg: Boekhandel Bokhorst, Schubert- laan 83. CAPELLE AAN DEN IJSSEL: Boekhandel Bokhorst, Winkelcentrum De Koperwiek 61—63. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL: De Havenloods, Weteringsingel 9. VLAARDINGEN: De Havenloods, Hoogstraat 122. -1 Wij vragen voor de verspreiding van ons blad in diverse RAYONS Minimum leeftijd 15 jaar. Aantrekkelijke verdiensten. AANMELDEN: Prins Hendrikkade 14, Deze bon geeft een reductie van f 1.50 per plaats voor de voorstelling PIPPI LANGKOUS De normale prijs bedraagt f 6.50, maar door inlevering van deze bon betaalt men slechts f 5.—. De Pippi Langkous-voorstelling vindt plaats in Sportpaleis Ahoy aan het Zuidplein op donderdag 3 augustus aanstaande om 15 uur. DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Groot uur U' in Hofpleintheater Zaterdag 12 augustus komt Koos Pos- tema met zijn „Groot uur U" in het Hofpleintheater in Rotterdam. Het Trio Louis van Dijk verzorgt het muzi kale gedeelte van het programma, dat rechtstreeks door de VARA-televisie wordt uitgezonden en waarvan het onderwerp als gewoonlijk tot het begin vap de uitzending geheim blijft. Voor f 2.50 kan men in het Hofplein- theater „Groot uur U" meemaken. Kaarten zijn verkrijgbaar op de volgen de Rotterdamse adressen: „Het Vrije Volk", Witte de Withstraat 25; VARA-kantoor, Wijnhaven 33; J. Brugman, Zwaanshals 71b; P. Wolters, Watergeusstraat 18; en M. Peskens, Lemkensstraat 4a. Consumenten Contact Orgaan wordt Konsumériten Kontakt Het bestuur van het Consumenten Contact Orgaan heeft in zijn laatstge houden vergadering besloten de naam van de Stichting te wijzigen in Konsu- menten Kontakt. Naast modernisering van de naam hoopt men hiermede te bereiken dat er een einde komt aan de veelvuldige verwarring met de vereni ging Consumentenbond. In het Konsumenten Kontakt werken, zoals tot nu toe, samen de 3 vakcentra les, CO-OP Nederland, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Stichting Nederlandse Gezinsraad. De naam van het voorlichtingsblad Koop kracht blijft ongewijzigd. Met ingang van 26 juli zullen de kantoren van het Konsumenten Kontakt worden geves tigd op het adres: Leeuwendaallaan 10 te Rijswijk (ZH) en telefonisch bereik baar zjjn onder nummer: 070-904148. Het zal voor de bejaarden in andere gemeenten dan Rotterdam nog wel even duren, vóór zé van dezelfde voordelen als hun Maasstedelijke leeftijdgenoten kunnen profiteren. Terwijl de meeste 65-plussers in Rotterdam al maandenlang met een bejaardenpasje op zak of in de tas lopen, wordt in naburige gemeenten nog steeds aan het pasje gesleuteld, of wordt daar zelfs niet eens aan de invoering ervan gedacht. Eind vorig jaar heeft Rotterdam vijf buurtgemeenten, te weten Capelle aan den Ilssel, Poortugaal, Rhoon, Schie dam en Vlaardingen, voor een gesprek r de bejaardenpas uitgenodigd. De gemeente Rotterdam ging er daarbij van uit, dat 65-plussers in omliggende plaatsen dezelfde voordelen moesten kunnen genieten als de „eigen" bejaar den. Dat zou betekenen, dat de bejaar- in de vijf randgemeenten met een ie van hun woonplaats de reductie- rt van de RET konden gebruiken, goedkoper Rotterdamse toneel- en filmvoorstellingen en concerten kon den bijwonen, en in Rotterdam minder mtreegeld voor voetbalwedstrijden en attracties als de dierentuin en Eu-ro- ;t hoefden te betalen. Kortom: dat zij overal in de Maasstad (behalve in winkel,en horecabedrijf) minder cen ten hoefden neer te tellen. De bejaarden in Capelle aan den IJssel, Poortugaal, Rhoon, Schiedam, Vlaar dingen èn in andere plaatsen kunnen het allemaal voorlopig wel vergeten. De gemeente Rotterdam wilde een bejaardenpas van „de vijf" alleen gel dig maken voor de Maasstad, als deze gemeenten het eerste jaar tien gulden per bejaarde aan Rotterdam betaalden. Een Schiedamse bejaarde zou op ver toon van de pas bijvoorbeeld voor f 2,- een -reductiekaart voor de stads diensten van de RET kunnen kopen. Omdat de normale 8-rittenkaart f 3,20 kost, zou de RÈT op elke reductie- kaart f 1,20 „verliezen", en deze ver minderde inkomsten moeten goedge maakt worden. Het bedrag van een tientje per bejaar de, dat Rotterdam aan de vijf gemeen ten vroeg, vonden dezen echter aan de veel te hoge kant. Schiedam deed een tegenvoorstel: zoveel aan Rotterdam betalen, als deze gemeente werkelijk aan de bejaarden van de vijf gemeenten tekort- komt. Met andere woorden: Schiedam wilde aan de Maasstad het totale bedrag vergoeden, dat de Schie- ise bejaarden op vertoon van het pasje in Rotterdam - minder hoef den te betalen. Schiedam voert als reden daarvoor aan, dat niet alle 9500 bejaarden in deze stad een pasje ne men, en dat eerst bekeken moet wor den, of houders van een pasje intensief van de mogelijkheden in Rotterdam gebruik gaan maken. Volgens het Rot terdamse voorstel zou Schiedam f 95.000 (9500maal een tientje) moe ten betalen, maar Schiedam zelf wil niet verder gaan dan f 40.000. bejaarden een bedrag van f 8000 aan de Maasstad moeten afdragen, en dat is een te hoge uitgave voor dit dorp. In Poortugaal doet zich de merkwaardige situatie voor, dat er wèl bejaardenpas sen zijn verstrekt aan de 65-plussers van Meeuwenplaat eri Zalmplaat, die onder het verzorgingsgebied Hoogvliet en daardoor onder Rotterdam vallen, maar dat de bejaarden in Poortugaal zelf er nog van verstoken zijn. In de KrinipenerWaard is de gedachte aan invoering van een bejaardenpas bij het gros der bestuurderen (uitgezon derd die van Capelle aan den IJssel) nog niet opgekomen. In Krimpen aan. den IJssel en in Schoonhoven bijvoor beeld blijven de bejaarden aangewezen op de schaarse plaatselijke recreatieve voorzieningen. 65-Plussers in Hoek van Holland, Pernis en Hoogvliet hebben het in dit opzicht beter getroffen. Deze plaatsen vallen immers onder de géméente Rotterdam, en bejaarde in woners ervan komen dus voor een Rotterdams pasje in aanmerking. Voorzover zij nog niet in het bpzit van een, pasje zijn, kunnen' ze dit afhalen Beslissing De gemeente Vlaardingen (met 6800 bejaarden) is het roerend met haar buurvrouw eens. Het college van B&W hier heeft, evenals dat in Schiedam - nog geen definitieve beslissing geno men. Hetzelfde geldt voor Capelle aan den IJssel, waar men zich nog niet over het Rotterdamse of Schiedamse voor stel heeft uitgelaten. In Rhoon daaren tegen heeft men de knoop al doorge hakt; de gemeenteraad daar heeft het Rotterdamse voorstel van de hand gewezen. Rhoon zou met haar 800 op het bureau bevolking van het Rot terdamse stadhuis; van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 15 uur, en voor een prijs van f 4,50. Overigens werken verschillende be stuurlijke instanties nauwelijks mee aan de vergroting van het aantal finan ciële voordelen voor bejaarden, die in het bezit zijn van een pasje. Een voorbeeld daarvan gaf bedrijfsleider Kramer van het zwembad „Albrands- waard" in Poortugaal, dat deel uit maakt van het recreatieschap „Oude Maas". De Provinciale Waterstaat, die beheerder is van recreatieschap en zwembad, gaf de leiding van „Al- brandswaard" geen toestemming om een gereduceerd tarief voor bejaarden in te voeren. Als reden gaf waterstaat op, dat er „al voordelen genoeg voor bejaarden zijn", aldus de heer Kramer, die zelf graag 65-plussers voor mmder. geld in „zijn" zwembad wil toelaten. Een oplossing voor alle problemen zou de invoering van een nationale bejaar denpas kunnen zijn, waarmee alle be jaarden overal in het land dezelfde voordelen kunnen genieten. Het wach ten is op een goede minister van sociale zaken. Jacques Aarden straat, Voorschoterlaan en Oudedijk, aan te leggen1 bij het metrostation Kralingsezoom. De bus- en tram passa giers kunnen dan daar op de metro overstappen. Voorkomen wordt dan, dat de Voorschoterlaan en de Avenue Concordia hun huidige krarakter ver liezen. Ten aanzien van het villaparkje rondom de Hofvijvers stelt het rap port. dat hier geen trottoirs of andere „verfraaiingen" meer moeten worden aangebracht en dac het autoverkeer er zou moeten worden beperkt. Op de Kortekade zouden service-gara ges en bedrijven moeten worden ver vangen door kantoren en autostallin gen. De rijweg zou dan moeteh worden versmald, waarna een groenstrook kan worden aangelegd. Bossingel „Het meest ingrijpend zullen de maat regelen moeten zijn ten aanzien van de nieuw ontworpen groenzoom langs de Burgemeester Oudlaan", aldus het rap port. Aan de oostzijde zou een dichte bossingel kunnen worden geplant: een bosstrook waar zich op den duur natuurlijke flora zou kunnen ontwik kelen. Verder moet gezocht worden naar een natuurlijke afsluiting van het Laantje van Woudenstein, terwijl men vanaf het Laantje van Nooitgedacht uitzicht zou kunnen geven op een open grasland, dat als hertenkamp-zou -kunnen worden ingericht. Tussen dit hertenkamp en het bos van Ypenhof1 zou een speciale tuin, bijvoorbeeld een rosarium kunnen worden aangelegd. Dit zijn slechts enkele van de vele suggesties voor voorzieningen die de Stichting in dit deel van de groen strook zou willen aanbrengen. Op de laatste pagina van het rapport stelt de Stichting Kralinger-Hof nog eens nadrukkelijk, dat het haar overbo dig voorkomt, dat de 's Gravenweg ten behoeve van de metro wordt verbreed, omdat deze verbreding de recreatieve waarde van dit' deel van Kraling'eh ernstig zou aantasten. Het lijkt haar logischer het metrostation Kralingse Zoom tot eindpunt van de interlokale buslijnen te maken. TON HOUGEE CPN vergadert over politieke situatie Onder het motto: „Vóór eenheid van alle progressieve krachten, en tegen iedere loondictatuur" spreekt Fré Meisj lid van het partijbestuur van de Communistische Partij van Nederland, dinsdag 1 augustus in gebouw ..de Heuvel" aan de Laurensplaats in Rot terdam. De/.e openbare vergadering vindt plaats in het kader van de recente politieke ontwikkelingen en de mening van de CPN hierover. De aanvang is om 20 uur (zaal open om 19.30 uur) en de toegang kost twee kwartjes. .Met-Rotterdamse bejaarden zullen nog .wel even geduld moeten hebben, voor ze goedkoper in de RET-bus kunnen. hier abusievelijk de nadruk op gelegd. In het rapport wordt de mogelijkheid tot beperkte openstelling in de toe komst wel genoemd, maar dit is geens zins zeker en hangt uiteraard helemaal af van de bereidheid van de eigenaars. Groene long Of deze tuinen nu wel of niet worden opengesteld voor het publiek doet echter helemaal niets ter zake. Als onderdeel van dit groene gebied vor men zij mede de groene long die de stad de zo 'nodige zuurstof levert. Alleen daarom al dient een tuin als Ypenhof, gelegen tussen Kralingseweg en 's Gravenweg te worden gerestau reerd. Het merkwaardige is evenwfl, dat de gemeente in verband met de metro-aanlegnaar Alex'anderstad en Ommoord de 's Gravenweg wenst te verbreden en daartoe de zuidelijke rand van o.a. deze tuin wil afknabbe len. Juist hier staan bijzonder fraaie en zeldzame bomen die deze 18e eeuwse buitenplaats afsluiten. In het plan wordt voorgesteld, de bus en tramterminals die geprojecteerd zijn tussen Avenue Concordia, Concordia- Instandhouding, waar nodig restauratie en zo mogelijk uitbrei ding van het tuinstadkarakter van Kralingen. Dat is het belangrijkste punt Van het rapport van de Stichting Kralinger-Hof, dat onder de titel „Kralinger-Hof een lustoord in de city van Rotterdam", vorige week is uitgegeven. Het rapport is tevens een antwoord op de structuurnota van de gemeente Rotterdam waarin het Vingerstadplan werd gelanceerd. De Stichting Kralinger-Hof vreest, dat bij uitvoering van dit plan het tuinstadkarakter van deze wijk vrijwel zal verdwijnen en dat de Oostelijke groene long waarover Rotterdam beschikt en die bovendien ook nog historische waarde heeft, ernstig zal worden aangetast. park kunnen worden verkregen bij Het Open Boek, de VVV en de beheerder van het park. Kralingen is zeer rijk aap groen, vooral bomen en het zou een droevige zaak zijn als daar klakkeloos de .bijl in werd gezet. Behalve het Kralingsebos vindt men in deze wijk ook de Oude Planta ge, die, doordat men de drukke Maas boulevard moet oversteken, wat moei lijk bereikbaar is, en het Arboretum Trompenburg, tussen Hiningerdijk en Groene Wetering. Zowel het Kralingse bos als de Oude Plantage zijn Trom-, penburg, tussen Honingerdijk en Groe ne Wetering. Zowel het Kralingsebos als de Oude Plantage zijn kaarten voor een. bezoek aan dit bijzonder mooie Verder kan men tot dit groene gebied ook het Park Rozenburg- rekenen, de Lanen van Nooitgedacht en Woude- stein, de Hoflaan'met de Hofvijver en de grote particuliere tuinen tussen Kralingseweg en Groene Wetering. De ze tuinen waarvan sommige uit de 17e en 18e eeuw dateren zijn niet voor het publiek opengesteld, lil liet Vrije Volk en het Rotterdamsch Nieuwsblad is

De Havenloods | 1972 | | pagina 1