Verbrandingsschip vernietigt 20 ton chemisch afval per uur Noors drinkwater verdwijnt met tonnen in Nederlandse kelen Voornamelijk gechloreerde koolwaterstoffen Wij vragen voor de verspreiding van ons blad in diverse RAYONS NETTE VAKANTIE BEZORGERS STERS VASTE BEZORGERS STERS Minimum leeftijd 15 jaar. Aantrekkelijke verdiensten AANMELDEN DE HAVENLOODS Prins Hendrikkade14, Rotterdam Tel.: 13.21.70 Knalgeel is de nieuwe kleur en Vulcanus is de nieuwe naam van het 16 jaar oude Duitse vrachtschip, dat over een paar weken in de vaart komt als het derde vanuit Rotterdam opererende verbrandingsschip voor chemisch afval. Vijftien tanks kunnen een lading van 3500 ton (inhoud) bevatten. Twee verbrandingsovens op het achterschip, capaciteit 20 ton per uur, moeten daar raad mee weten. Kosten van de verbouwing, die een half jaar vergde: rond de acht miljoen gulden. „Als je de ovens even vergeet", zegt Gert Heinemann'(36directeur van Ocean 'Combustion Service, een dochteronderneming van een Rotterdams cargadoorsbe- drijf, die als agent optreedt voor de in Singapore gevestigde Kttgelse reders, „dan is het eigenlijk een chemicaliën-tanker, die voldoet aan de allerlaatste eisen. Die zijn dit jaar nog grondig gewijzigd. We hebben een brandblusinstallatie aan boord, die zo groot is dat we desnoods als blusboot kunnen optreden van een Japans procédé, dat naar de berichten van AKZO luiden- voor treffelijk werkt. Als het goed gaat, wil AKZO ook van anderen gechloreerde koolwaterstoffen overnemen ter ver branding. Heinemann gelooft dan ook niet, dat bijvoorbeeld de NV Afvalverwerking Rijnmond, het gigantische afvalbedrijf van de Rijnmondgemeenten dat vol gend jaar op Rozenburg in werking komt, een concurrent van betekenis is. Naast de 80 ton „normaal" afval per uur die daar worden verwerkt is er ook ruimte voor tussen de 7 en 10 ton chemisch afval. Directeur ir. J. van der Kooi zegt daar ..alles behalve radio-ac tief spul" onder te verstaan. Heine mann: „Daar zullen ze nog wel op terug komen als de bemanteling van hun schoorstenen naar beneden Gert Heinemann: „Groeiende markt voor verbranding gechloreerde koolwa •rrlollcr" dansen is puur plezier! "DANSLES DE KLERK Beeldmerk gevraagd voor Stichting Vermiste Kinderen Het Rotterdams actiecomité Vermiste Kinderen, dat zich met succes bezig houdt met de opsporing van weggelopen kinderen, zal binnenkort een stichting worden. Dit in verband met een aan te vragen subsidie. Voor de op te richten stichting zoekt het bestuur van het actie-comité een eigen beeldmerk, een zogenaamd vignet, waarin de letters S, V en K moeten voorkomen. Een ieder die denkt een leuk idee voor een vignet te hebben, kan zijn schets kwijt bij het actiecomité ten name van De Jong, Jacob Catsstraat 58 in Rotterdam: Inzendingen moeten uiterlijk 30 september binnen zijn. Voor de- drie beste inzenders liggen drie De lading gaat voor het overgrote deel bestaan uit gechloreerde koolwater stoffen, een vorm van industrieel afval die sinds vorig jaar „in het nieuws" is, toen de voormalige Stella Maris een partij van 600 ton hiervan namens AKZO op de Atlantische Oceaan zou gaan droppen. Felle protesten deden AKZO in der tijd besluiten van de lozing af te zien. Sindsdien worden de gechloreerde koolwaterstoffen van AKZO's nederzetting Zoutchemie in de Botlek opgeslagen, tot dat de her- winningsfabriek, die AKZO wil bou wen, klaar is. Voor zover bekend zijn de Vulcanus en de al varende Matthias I (560 ton) en II (1200 ton) van Stahl u.Blechbau in Bochum de enige verbrandingssche pen ter wereld. Dat hun werkterrein in de „Gouden Delta" ligt, is niet ver wonderlijk. Heinemann: „Zulke sche pen hebben alleen zin in landen waar de wetgeving sluitend is geworden of gaat worden. Dat is het geval in Neder land. zeg maar de Benelux, en in Duitsland. Er is overigens nauwelijks een schatting te doen om hoeveel het gaat. Het gemiddelde wat je zoal hoort is rond de 1 00.000 ton per jaar". Al enige jaren Het verbranden van gechloreerde kool waterstoffen gebeurt al enige jaren door de Matthias I, een in samenwer king met Bayer Leverkussen door Stahl u.Blechbau Bochum ontwikkeld schip. Vertegenwoordiger D.J. van Mourik in Nederland: „Het probleem is de volledige verbranding. Als je dat niet hebt, komt er toch vuiligheid in de lucht. We hebben er maanden over gedaan om dat uit te zoeken. Eenvou dig is het dus niet. Je kan ook best zeggen dat men.in rijen van drie klaar stond om ook tè willen branden, maar OCS is de eerste die heeft doorgezet". De noodzaak om gechloreerde koolwa terstoffen op zee te verbranden, is het gevolg van de agressieve zoutzuur-dam- pen, die vrijkomen. Het wegwassen hiervan gaf tot dusverre schier onop losbare problemen. Alleen AKZO is voorlopig van plan een dergelijke voor ziening te creëren bij de in 1970 gestarte Vinyl-chloride-fabriek in de Botlek. Daarbij maakt men gebruik Opdrachtgevers ■nf. 10,- en één van f. 7,50, Op het ogenblik heeft het comité 30 vaste medewerkers, waarvan er enkelen over het gehele land verspreid wonen. Bij de opsporing van 25 kinderen is het comité ingeschakeld. Vijftien gevallen heeft het comité met succes afgesloten, drie zijn door de politie opgelost, zes lopen nog en één zaak bleek onopgelost. Aanvragen van hulp kwamen niet alleen vanuit Rotterdam en Amsterdam, maar ook vanuit Leeuwarden, Den Helder, Wieringen en zelfs Antwerpen. Het comité is dag en nacht per telefoon bereikbaar: (010)- 244955 of 257038. De kosten voortvloeiende uit de naspeuringen hebben de leden totnogtoe zelf bekostigd. Per geval bedragen de kosten gemiddeld 400 gulden. Voor de oplossing van het geruchtmakende geval Hans Jansen, de jongen die na terugkeer opnieuw het hazenpad koos, is zelfs 1600 gulden uitgetrokken. Een lid van het comité, dat is samengesteld uit „doodgewone werkne mertjes", heeft zelfs zijn postzegelverzameling voor het goede doel geofferd. Een triest feit bij dit alles is dat de betrokken ouders zich nauwelijks realiseren welke kosten er met de speuracties zijn gemoeid (in negen van de tien gevallen krijgt het actiecomité dan ook geen financiële tegemoet koming, iets dat men ook niet wil vragen) en dat men tot op heden slechts één bedankbrief heeft ontvangen. Stand van zaken bij sociale verzekeringen De bekende en populaire folder „Stand van Zaken bij de sociale verze keringen en voorzieningen" is in her druk verschenen. Deze gezamenlijke uitgave van het Ministerie van Sociale Zaken en het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering geeft als vanouds een duidelijk overzicht, alles bijge werkt per 1 juli, zodat men er voorlo pig mee vooruit kan. De folder heeft een kleine wijziging ondergaan. Voor het eerst vermeldt zij ook het minimum-loon, zowel op maand- als op weekbasis, waardoor de bruikbaarheid ongetwijfeld is bevor derd. De folder is te bestellen bij het V.S.V., Rhijnspoorplein 1. Amsterdam. Slechts bij wat grotere aantallen wordt' een bescheiden bedrag in rekening gebracht. OCS gaat zich voorlopig bewegen op de Benelux en Duitse markt. Enkele contracten zijn al afgesloten. Met wie kan Heinemann niet zeggen: „Dat is een voorwaarde van het contract". Zo ligt het ook bij de contracten van de beide Matthias-schepen. Van Mourik: „Natuurlijk werken we voor Bayer. En sinds de tweede Matthias (12Ö0 ton laadvermogen) in mei van dit jaar in gebruik is, werken we ook voor een poule van bedrijven in Duitsland, waar in onder andere BASF zit. Wat de Nederlandse bedrijven betreft, kan ik ze niet noemen". Uit andere bronnen valt te vernemen, dat de drie grote leveranciers van gechloreerde koolwaterstoffen in Ne derland in ieder geval zijn: AKZO (die het dus opslaat), Shell Pernis en Dow Chemical Terneuzen. Daarnaast zijn er nog een aantal kleinere. In voorkomen de gevallen komen gechloreerde kool waterstoffen ook van de farmaceu tische industrie, en in zeer kleine hoeveelheden per bedrijf, van chemi sche reinigingen. Met aantekening dat het in dit laatste geval niet om regel rechte koolwaterstoffen gaat, maar om chloorhoudend residu, dat ook vaak wordt „schoongemaakt" en dan op nieuw gebruikt. De Engelse financiers van de Vulcanus hebben er overigens bewust rekening mee gehouden dat het voor een renda bele bedrijfsvoering van hun verbran dingsschip nuttig is, dat het verre zeereizen kan maken. Voor het geval dat de markt hier niet voldoende aanbod heeft,. Heinemann: „Misschien willen ze er ook wel in Japan gaan werken. Dat weet ik allemaal niet. En dan Frankrijk en Italië, waar ook grote hoeveelheden gechloreerde koolwater stoffen zijn, moeten hun wetgeving nog aan aanpassen. Wat ze er daar tot nu mee doen? Nou, mee naar huis nemen in ieder geval niet. Een groeien de markt is het dus wel. Ja, tenzij iemand natuurlijk uitvindt dat je er suiker van kan maken. Of goud. Haha". BERT BAKKER. Molens Rottemeren draaien Het bestuur van de Stichting tof instandhouding van de molenvier gang van de Tweemanspolder te Zevenhuizen, gelegen in de Rotte meren, heeft maatregelen genomen de vier molens weer in werking te kunnen stellen. Bij voldoende wind zullen deze molens op de zaterda gen 19 en 26 augustus en 2 sep tember draaien. Het bestuur meent - daarbij tege moetkomend aan hieromtrent ge uite verlangens - dat met het af en toe draaien van deze molens de aantrekkelijkheid ervan, in het bij zonder voor het gebied van de Rottemeren, aanmerkelijk wordt verhoogd. Wie had ooit kunnen denken dat we nog eens ordinair drinkwater uit een ander land zouden halen, omdat zich in ons eigen water te veel ongerechtig heid bevindt? Ongerechtigheid in de vorm van niet schadelijke stoffen, die al in het water aanwezig zijn en van chemicaliën die er nog eens worden ingedaan om het te zuiveren en de smaak weer te neutraliseren. Het is treurig, maar het Noorse drinkwater dat begin november van het vorig jaar in Rotterdam werd geïntroduceerd blijkt een goede gok te zijn gpweest. Er is vraag genoeg naar en niet alleen in de Maasstad de orders komen vanuit alle windstreken bij importeur Van der Waal N.V. binnen. Bij Van der Waal wordt tien ton Noors water binnen maximaal 14 dagen om gezet. Een aantal dat ook binnen een week kan worden verkocht. „De ver koop heeft totnogtoe", zo zegt Van der Waal sr., „een normaal verloop te zien gegeven. De markt breidt zich zelfs nog gaandeweg uit. Het water voorziet duidelijk in een behoefte". Na de publiciteit rondom het beginsuc- ces van de waterverkoop zijn er nog meer handelaren op de markt versche nen; tuk op financieel gewin. Het vreemde is echter dat er nu - bij weten van Van der Waal - alleen in Voorburg nog een bedrijf in drinkwater handelt. Wim van der Waal: „Een bewijs'dat er toch wel een onderscheid is te maken tussen de verschillende watersoorten. Het onze wordt door de mensen als ongekend puur ervaren. Het spreekt ze aan. Er komen hier aanvragen binnen vanuit de Achterhoek toe. Want overal mankeert er wel wat aan. Pa kan wel beweren dat ajn drinkwater goed is, moe weet beter met de aanslag in haar wasmachine". Niet toevallig piknikken? brood-nodig! dat onverbefe onverbeterlijk bokmon/chop del is gestart. Immers, het Maaswater geniet de twijfelachtige reputatie het slechtste van ons land te zijn. In de winter '62-'63 was het leidingwater in dit gebied zelfs niet te drinken. Toen was het eveneens de firma Van der Waal. die literflessen Haags duinwater aan de man bracht. Het huidige produkt, het zogenaamde Norwater, is afkomstig van het 12-km. boven Oslo gelegen Imsdale. Een onge; industrialiseerd gebied met een onge veer 1500 m. hoog gebergte. Tot april liggen grote delen van dat bergland ondersneeuwd. Na het smeltingsproces zakt het water door de poreuze steen massa's heen tot het op een granietlaag stuit en niet verder kan. Daar hoopt het vocht zich op en breekt het zich een weg naar buiten. Wim van der Waal: „Het huppelt daar werkelijk de berg uit. Ongekend zui ver. Een pak met dat water kun je een half jaar lang laten staan en het zal beslist onbedorven zijn. Niemand' hoeft aan de kwaliteit te twijfelen. De Noorse gezondheidsdienst heeft het water speciaal onderzocht en er zijn goedkeuring aan gegeven. In Noorwe gen zijn nog een paar vindplaatsen van helder bronwater. Zo is er in de plaats Bergen een complete waterfabriek. Ook deze heeft in Nederland afzetmo gelijkheden gezocht, maar is daar niet in geslaagd. Een bewijs dat er verschil len in kwaliteit bestaan". Dat laatste hebben ook de Italianen De bodemgesteldheid en de situatie maakten het onmogelijk de bron en de verpakkingsplaat in één gebouw onder te brengen. De foto toont de verpak kingsinstallatie. een dezer dagen tot hun ontsteltenis ervaren, nadat onderzoekingen hadden aangetoond dat hun veelgeprezen mi neraalwater (in de zuidelijke landen wordt het leidingwater alom gewan trouwd) ernstige sporen van verontrei niging vertoonde. Er bleek zelfs urine in te zitten. Zoutarm 'Van der Waal heeft de alleenvertegen woordiging voor Nederland van het Norwater, een produkt van Norske Vannkilder (is Noorse waterverpa kker); Van der Waal N.V. fungeert als distributiecentrum voor geheel Neder land en men verwacht in de toekomst de Nederlandse markt te zullen beheer sen. Het water is bij verschillende supermarkten en alle reformwinkels te koop. (Volgens de importeur zit in het Norwater 1'6 milligram natrium en bevat het leidingwater daarentegen minstens 475 milligram natrium per glas. Een enorm verschil voor mensen die op een zoutloos dieet staan.) In september zal actie worden gevoerd het water bij nog meer zaken in de verkoop te krijgen. Ook naar Engeland en Duitsland wordt het Norwater geëx porteerd, terwijl enkele andere landen hun belangstelling hebben getoond voor het nieuwe produkt. In een advertentie prijst Van der Waal zijn produkten aan als het zuiverste water ter wereld, voor smakelijke kof fie, thee, soep en limonade en ideaal voor het bereiden van groente, baby voeding en zoutarme diëten. Ideaal natuurlijk bij gebrek aan eigen behoor lijk gemeentevocht, want I gulden en achtenvijftig cent voor twee liter is wel even wat anders dan 70 cent per kubieke meter. H. van C. VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE dinsdag 15 augustus 1972 21e jaargang no. 33 editie SCHIEDAM 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70

De Havenloods | 1972 | | pagina 1