Plexï-glasen computer belangrijker dan atleet S B COUPONS 5: 25° Ir 98 De onwerkelijke wereld van Miinchen VONHOFF'S GEDACHTE 1928 geen krant 010 - 132170 Olympisch vuur uit „gas-gespeiste" branders In 1984 in Nederland ONWERKELIJK GORDIJNSTOFFEN Morgen 9 uur begint de eenmalige verkoop van een grote partij COUPONS GORDIJNSTOF en VITRAGES Wh#**»1** HH DE KLERK cog meter Kil oU slechts 2 dagen halve prijs DE HAVENLOODS, DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 33-508 betaal nu minder Neem nu de kans waar, want tijdens deze aanbieding betaalt U minder dan deze sokken in werkelijkheid waard zijn. Herensokken van een prachtige kwaliteit wol/terlenka en wol/ mousse, in diverse goede kleu ren en dessins, nu bij ons per paar niet voor f 4,95 en f 5,95, maar voor nog géén drie gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze wol/mousse en wol/terlenka he rensokken van een prima kwali teit, in vele modekleuren en dessins en alle couran te herenmaten, per paar ■21 schrift, of In 1928 organiseerde Nederland - zonder rijkssteun - de negen de Olympische Spelen. Architect Jan Wils ontwierp daartoe het Olympisch Stadion in Amsterdam. Hij zei in 1928: ,,Voor mij stond spoedig vast, dat het Sta dion niet enkel een wedstrijd- veld moest zijn en een plaats om zoveel mogelijk toeschou wers in op te bergen, maar ook het raam waarbinnen de Olym pische Spelen hun meest glo rieuze uitdrukking zouden vin- Al jaren leidt het Olympisch Stadion een armzalig bestaan, waarin door de fusie van Blauw- -Wit en DWS de nieuw gevorm de voetbalclub f.c. Amsterdam dit seizoen met ongeveer twin tig thuiswedstrijden wijziging moet brengen. betaal nu minder Deze fijne schoen is gewoon gemaakt om een goal te scoren als hij daarbij nog mooi en van een prima kwaliteit is, mo gen wij deze aanbieding toch wel een voltreffer noemen! Lederen voetbalschoen van het Franse topmerk Kopa met witte aangelaste noppenzooi en spor tieve gele band. Deze topscorers schoen nu, ter gelegenheid van de start van het voetbalseizoen, heel voordelig. :/m 34^95 35 t/m 3810*95 39 t/m 46 1Q 95 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze lederen voet balschoen van het topmerk Ko pa in zwart met een gele bies en in de maten 32 t/m 46. Géén schrift, of. tel. best. Als u vrijdagsmorgens nog hebt ontvangen, belt u dan voor 12.00 uur en u wordt een exemplaar bezorgd. Burgemeester Georg Kronawitter van München keek vanachter zijn schuimende halve liter Münchener Brau peinzend deze kant uit en zei: „Kijk eens aan beste vriend, dit zijn Spelen van en voor jonge mensen. De bouwers zijn jong, de ideeën zijn nieuw en alles zal zich afspelen in het tempo van deze tijd". De man die zó sprak was maar net 42 jaar en in de komende weken spoedt hij zich als burgemeester van 's werelds meest genoemde stad, van de ene plechtigheid naar de andere. Van het grote sportgebeuren zal Georg Kronawitter waarschijnlijk niet veel zien, omdat de officiële ontvangsten van vorsten, regeringsleiders en andere hooggeplaatste autoriteiten hem binnen de stadsmuren te zeer zullen bezighouden. Niettemin is hij in de afgelopen maan den èrg met de Olympische Spelen bezig geweest, al was het alleen maar om te helpen de berg van kritiek te verzetten die het geld verslindende object heeft opgeroepen. De kosten ervan bedragen twee miljard gulden (drie keer zoveel als eerst was be raamd). Het geld is opgegaan aan de realisatie van de waanzinnige ideeën van architecten en bouwers, die van de Olympische accommodatie een vol gend wereldwonder hebben willen ma ken. Tot zover het de grasmat, het zwemwater, de sintelbanen, de wieier- piste en het verhoogde podium voor gymnastiek, bpksen, judo en gewicht heffen betreft is alles bij het oude, maar daarbuiten begint de krankzinni ge wereld te leven. De daken van de hoofdtribune lijken overspannen met segmenten van gigantische circusten ten, die schots en scheef in elkaar glijden en zijn vervaardigd van alumi nium en plexiglas. Prestige PRESTIGE, want terwijl in een mo- dern stadion het publiek meer gebaat zou zijn bij een ordentelijke overkap ping, zal meer dan de helft van dit stadionpubliek bij slecht weer de ele menten moeten trotseren, al zal men in de stromende regen dan wel een riant uitzicht op de swingende overkap ping hebben. Trouwens, de stadions zijn ook 'niet gemaakt om er in te zitten, maar om naar te kijken. De paar miljoen gulden die aan toegangs gelden binnenkomen zijn een klein druppeltje op de gloeiende plaat en doen eigenlijk niet terzake. Een ding is duidelijk en wordt door de organisatoren ook niet ontkend; over de ruggen van de amateuratleten moe ten deze spelen een superpresentatie van het nieuwe Duitsland worden en alle aandacht is dan ook gericht op de snelle communicatie van het evene ment naar alle delen van de wereld. Gerekend wordt op ruim 900 miljoen televisiekijkers. In het Olympische dorp is daarvoor een grote t.v.-toren opgericht, die de beelden van beneden op vier satelietjes moet spetteren, die het Olympisch gebeuren verder tot in de verste uithoeken van de aarde moe ten brengen. Speciaal voor de mensen van de radio, t.v. en pers is een enorm gebouw opgetrokken, waar het hun aan niets zal ontbreken. Voor hen is een weerga loos electronisch centrum ingericht dat op ieder moment iedere gewenste in formatie kan afleveren. Als gidsen en helpsters fungeren in het Olympische dorp de mooiste meisjes van deze aardbol en zelfs de wakkere soldaten van de Bundeswehr zijn gesto ken in een zoetig lichtblauw pakje met een charmant petje, wanneer ze straks in en om de Olympische arena gaan dienst doen. De kleuren waarmee deze Spelen worden getooid zijn overigens allemaal anders, dan tot nu toe bij dit sportevenement gebruikelijk was. Aan de masten die in lyiünchen en in de ■stadions zijn opgesteld, wapperen vlag gen in zachte groene, roze, blauwe en lila tinten. Een geraffineerde keuze, die op enige bescheidenheid zou wij zen, maar niets is minder waar. W. Duits land wilde het alleen anders doen en in die opzet is men zeker geslaagd. A n- de r s,want nog nooit is aan de Spelen zo'n fortuin besteed als dit keer en de consequenties daarvan zullen nog lang voelbaar zijn. i s Grote beurt Wat München betreft constateerde burgemeester Kronawitter dat zijn stad er een prachtig sportcentrum met een schitterend gebouwencomplex aan rij ker is geworden. De flats waarin de atleten en journalisten worden gehuis vest zijn allang verkocht en gaan straks als woonruimte en studentenverblijven dienst doen. De binnenstad van München heeft in vijf jaar tijds een grote beurt gehad, waaraan het zonder Spelen nog in geen 25 jaar was toegekomen en het open baar vervoer, tot nu toe een doorn in het oog, is tot in détails geperfectio neerd. De burgemeester blij natuur lijk! Het immense stadion met zijn bizarre dak zal straks door een eenvoudige voetbalclub (Bayern München) worden bespeeld, maar juist dit stadion zal straks Opnieuw inzet van heftige dis cussie worden. Bij de opstelling van de plannen scheen een bedrag van 500 miljoen redelijk toereikend om de Spe len te organiseren, maar juist die cra- zy-sporttempel heeft de organisatoren de das omgedaan. Toen het dak van aluminium en plexi glas eenmaal op schaal stond opgesteld en in een laboratorium wind en regen- proeven werden genomen, bleek de voorgenomen constructie lang niet toe reikend om zelfs de Olympische datum maar te halen. Met kostbare voorzie ningen moest het dak worden verstrekt en nu wordt door insiders sterk betwij feld of het hele spul de vijf jaar wel zal halen. Maar, wie dan leeft wie dan Electronica Verpakt in het jasje van de modernste en meest gewaagde architectuur die denkbaar is, worden dit de Spelen van de electronica. Een jlink deel van het budget is hierin geïnvesteerd en een lange keten van computers gaat het toernooi begeleiden. Tot in de kleinste details, waarbij iedere computer wordt geruggesteund door een qnder en die wéér door een ander, zodat er hele maal niets kan fout gaan wanneer een ervan het onverhoopt mocht laten afweten. En in deze wereld van plexiglas, nieu we kleuren en ratelende computers blijft de stad München zich presente ren als het ouderwetse, oer-gezellige pretcentrum van Beieren. De charman te meisjes die hier de gasten ontvan gen, doen dat in de kledij die al honderden jaren in deze streek onver anderd is gebleven: lange, breed uit staande rokken en wijd open blouses die een gastvrije inkijk garanderen. Aan de stamtafel van een onvervalste biertent zit ook de burgemeester in een grijs jasje van de streek, zonder revers, maar afgezet met donker groe ne biezen, zodat men in hem meer een eerzame schaapsherder zou vermoeden dan een man die straks duizenden voorname gasten uit alle delen van de wereld in zijn München zal verwelko men. Speciaal voor hen zullen in de komende weken wereldberoemde mu sici en dansers naar Duitsland komen om de gasten te amuseren en naast de befaamde „Körper-cultur" van de Olympische Spelen met andere cultu ren kennis te laten maken. Verpakking In deze onwerkelijke wereld zou men waarachtig de atleten en atletes verge ten om wie het feitelijk allemaal be gonnen is. Eerlijk gezegd: in deze opzet zijn zij ook bijna niet zo interes sant en fungeren louter en alleen als een verpakking voor de Duitsland-pre- sentatie. De twaalfduizend deelnemers, trainers, begelieders, scheidsrechters en journalisten kunnen verzekerd zijn van de hulp van gastvrouwen en gastheren. Ten behoeve van al deze gasten zijn in de afgelopen maanden tienduizenden slachthaantjes van hoogwaardige kwali teit gefokt en verder heeft men bere kend dat er meer dan een miljoen eieren, een half miljoen braadworstjes Op 25 augustus zal het Olympische vuur het stadion van München worden binnen gedragen en op dat moment zal menige Duitser de grootste moeite hebben zijn gevoelens de baas te blij ven, omdat dan een periode van 25 jaar wederopbouw magistraal zal wor den bekroond. Geheel in het teken van deze tijd zal het vuur niet iri een schaal branden, maar spuiten uit 21 „gas-gespeiste" branders. En onder de vlam zal met glinsterende ogen voor de zoveelste keer staan de voorzitter van het Inter nationale Olympische Comité, de hoogbejaarde Amerikaan A very Brundage, apostel van het amateuris me. Stellig zal het hem goed doen om dan te zien hoe ook de Duitse organi satoren geheel hebben gehandeld in de geest, die hij nog steeds zo graag verkondigt Staatssecretaris Vonhoff denkt serieus aan de organisatie van Olympische Speten in 1984 in Nederland. Hij heeft daarvoor reeds gesprekken gevoerd met leden van het Internationaal Olympisch Comité en met Japanners en Italianen, die reeds een keer betrok ken zijn geweest bij de organisatie van zo'n vierjaarlijkse sportmanifestatie. De staatssecreatris heeft bij het bekend maken van zijn plan er wel snel bij gezegd: „Wij moeten de spelen sober opzetten. Niet zoals in Mexico, Japan of München, waar een nationalistische opzet de voornaamste plaats innam of inneemt, maar meer op de sport ge richt". Het klinkt allemaal mooi, maar toch klinkt het niet veeI anders dan wat we van kandidaat-organisatoren, ook in Tokio, Mexico en München, in eerste instantie hebben gehoord. 3 GROEPEN VAN 20.- TOT 35. - NU P.M. VAN 10.- TOT 20.- NU P.M. TOT 10. - NU P.M. VESTIGINGEN: ROTTERDAM Binnenwegplein/Lijn Winkelcentrum Beijerlandselaan - Winkelcentrum Gro monde - DEN HAAG Groenmarkt 29 (t/o 't Goude UTRECHT Voors - --- -- - VLISSINGEN Oud Ook daar kwam men destijds in eigen land met als argument, dat via de organisatie van zo'n spektakelstuk be paalde projecten versneld tot stand gebracht zouden kunnen worden. In München ontstonden de plannen tot het organiseren van de Spelen in 1963, toen München in geldnood zat en vele 'bouwplannen niet uitgevoerd konden worden. Via de organisatie van de Spelen zag men mogelijkheden om met geld vanuit de Bund en de Lander de realisatie van die plannen te berei ken. Reinhard Wetter, een socioloog, die mede-auteur is van het boek ,Anti- Olympia", zegt: „München is in 1972 niet bij machte voor 20 miljoen mark een bejaardencentrum en twee scholen te bouwen en kan een tariefsverhoging voor het openbaar vervoer van 30 procent niet vermijden". Toch werden ten behoeve van de Olympische Spelen betaal nu minder Draag met een gerust hart een pantalon of strak rokje want de panties die wij nu verkopen toveren dat "pondje teveel" wel Panties van soepel en toch goed korrigerend stretch materiaal in diverse modellen. De slipmodel panty met niet elastisch buikpand, afhaakbare jarretels en extra gevoerd kruis je. De panty met korte pijpjes (voor bovenbeenkorrektie)het pagemodel met rechte afwer king. Normaal betaalt U f 7,95 tot f 9,95, maar nu nog géén vier gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur verkopen wij op de parterre deze stretch panties in diverse modellen, taillematen 65 t/m 80 en keuze uit vele kleuren w.o. huidkleur, wit, mentineenuCle" OQQ Géén schrift, of tel. best. ■Mliill.l'M! U'.'J IU.N miljoenen besteed aan bouw- en in f ra struc tuurmaa tregel en. En dit alles ging geforceerd, want voor 26 augustus moest München alles gereed hebben om via de'buis vele miljoenen televisie- kijkers te tonen wat West-Duitsland kan presteren. Vonhoff zegt dan wel, dat in Neder land de Spelen sober moeten worden opgezet, als men tenslotte van het IOC de organisatie zou toegewezen krijgen komt men in een stroomversnelling terecht waarin alles moet wijken om zoals dat heet „Nederland op een behoorlijke manier te verkopen". Nu al blijken Vonhoff en Olympisch oppergod A very Brundage van mening te verschillen. Vonhoff heeft gezegd iets te voelen voor een spreiding over de gehele 'Benelux, maar Brundage is het daarmee niet eens. Vonhoff baseert zijn gedachten uiter aard op de veronderstelling, dat via die Olympische Spelen werkelijk noodza kelijke voorzieningen versneld tot stand gebracht kunnen worden. Hij gaat daarbij echter voorbij aan de wetkelijkhéid, want het IOC zal alvo rens de organisatie aan Nederland op te dragen zijn eisen stellen. En dat betekent onder meer de bouw van een zogenaamd Olympisch „dorp", voldoende hotelaccomrrfoda- tie, moderne sportaccommodaties met grote toeschouwerscapaciteit, speciale voorzieningen ten behoeve van de pers media, goede vervoers- en verkeers- voorzieningen, etc. Nederland zal dan voor de keuze gesteld worden: grote investeringen doen om voor één maand een „waardig" centrum te zijn voor de internationale sportwereld of... de or ganisatie van de Spelen aan een. ander overlaten. Als Nederland in 1984 de organisatie zou toegewezen krijgen, kan gevoeglijk aangenomen worden dat er bouwplan nen ontwikkeld gaan worden waarin de nuttigheid voor Nederland op de tweede plaats komt. Primair zal altijd gesteld worden de bruikbaarheid van alles voor het een malige sportspektakelstuk. Vonhoff kan dan wel zeggen: „Ik zou het uitermate onverstandig vinden in dien geen onderzoek zou plaats vin den". Hij onderkent de macht van Brundage terdege: Tegen die tijd is het niet onwaarschijnlijk dat de heer Brundage geen voorzitter meer is". Het getuigt niet van werkelijkheidszin als Vonhoff suggereert, dat met het vertrek van Brundage ook de waanzin van onrendabele investeringen ten be hoeve van een ontmoeting van top sporters uit de gehele wereld verdwijnt. Het IOC is er alleen voor de spelen. Het ongeluk waarin het organi serende landen stort door het stellen van allerlei eisen interesseert het niet, betaal V nu minder Hoe zalig tapijt in de slaapka mer is, merkt Cl pas 's ochtends als U niet direkt uit bed op het koude zeil stapt, maar op een lekker warme vloerbedekking. Slaapkam er tapijt va n een mooie kwaliteit, liefst 400 cm breed, met rubber wafelrug (dus geen ondertapijt nodig) en in 4 kleu ren. Nu per meter niet voor f 89,- maar voor nog géén zes tig gulden. I neemt U de maat van Uw kamers mee? SÉRI Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit mooie slaapkamer tapijt van 400 cm breed en met rubber wafelrug. In de kleuren groen, fraise, goud en cog nac, nu per p C%f\ Vanaf 2% strekkende meter wordt dit tapijt gratis gelegd. Géén schrift, of tel. best. dat heeft München nu, na Tokio en Mexico wel bewezen. Gaat Nederland de Olympische Spelen van 1984 organiseren dan zal waar schijnlijk inderdaad de nieuw te bou wen stad Almere eerder in Zuidelijk Flevoland verrijzen, maar dan zal Ne derland ook /weer een aantal hotels, stadions etc. erbij hebben, die na 1984 meer aan onderhoud kosten dan het aantal bezoekers kunnen opbrengen. BEN VAN HAREN acryl-bont Kleuren: beige, Maten 116-167, normale prijs DE HAVENLOODS Profiteer nü van deze aanbieding! Eenzware kwaliteit polyester-katoen m jopgensjas, met acryl bontkraag. Bin- nenzijde geheel gevoerd met heerl"'

De Havenloods | 1972 | | pagina 7