toekomst van Hoeksche Waard Bouw nieuwe stad overschaduwt Herman Vals zegt de planken vaarwel Nog maar twee reizen naar Rijn en Moezel Reductiebon ""DANSLES De toekomst van de Hoeksche Waard ziet er niet zo stralend uit. Een comiAissie in het leven geroepen door Provinciale Staten houdt zich op dit ogenblik reeds bezig met het onderzoek waar en hoe een nieuwe woonconcentratie zal worden gevestigd. Hoewel de Rijks Planologische Dienst en de gemeente Rotterdam nu al met die bouw zouden willen starten, zit dat er voorlopig niet in. Eerst moet de bewuste commissie haar oriëntatie beëindigen, daarna moet de Provinciale Planologische Dienst een plan opstellen, dan volgt er een periode van inspraak van de bevolking van de Hoeksche Waard via de begeleidingscommissie Streekplan Zuid-Holland-zuid en ten slotte moet het bestaande streekplan nog eens worden gewijzigd. De voorspellingen van Rijnmond en Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, dat een nieuwe stad pas in de laatste jaren van dit decennium in de Waard kan worden gebouwd (eerst Voorne-Putten verder ontwikkelen en de Hoeksche Waard voorbereiden), lijken dan ook uit te komen. Met dat al is de ontwikkeling van de Hoeksche Waard in een beslissende fase gekomen. Er zijn in het verleden heel wat plannen gesmeed met betrek king tot het ten zuid-westen van Rot terdam gelegen eiland. Volgens het beruchte plan 2000 plus zou het ge bied de havenexpansie moeten opvan gen met de daarmee gepaard gaande industrialisatie. Ook is er gesproken over de vestiging van een tweede natio nale luchthaven met de daaraan ver- Het plan een nieuwe woonconcentratie te creëren in de Hoeksche Waard be dreigt het agrarisch bedrijf op het eiland en kan leiden tot ernstige verste delijking. wante dienstverlenende bedrijven, maar uiteindelijk is toch gekozen voor de woonfunctie van het gebied. Dit in weerwil van de uitspraak, die de heer Viersen, Rotterdams wethouder voor havenaangelegenheden, kort geleden nog deed, dat de Waard per se niet tot woongebied moest worden verklaard, maar geschikt moest worden gemaakt voor de opvang van niet vervuilende' bedrijfsvestigingen in de dienstverle nende sector. Tegen de vestiging van dergelijke bedrijven bestaat in de Hoeksche Waard weinig bezwaar, mits de agrarische functie van het eiland intact blijft. Teveel vestigingen zou het agrarisch bedrijf op het eiland - voor namelijk akkerbouw, maar ook tuin- De Havenloods organiseert van 11 t/m 14 september en van 18 t/m 21 sep tember een geheel verzorgde reis naar Rijn en Moezel. Tijdens de reis zal worden gelogeerd in het le klas hotel Bellevue in Boppard. Hotel Bellevue ligt aan de Rijnpromenade van Bop pard, ook wel de parel van de Rijn genoemd. Tijdens deze reis zal een boottocht op de Rijn worden gemaakt, terwijl diverse rondritten de Lorelei, het Taunusgebergte, de Hunsrück, het Moezeldal en Cochem zullen laten De prijs voor reis bedraagt f 209.50 per persoon (éénpersoons ka mer f 17,50 toeslag) en is inclusief alle in het programma vermelde rondritten, de boottocht op de.Rijn, alle koffieta fels en lunches onderweg, volledige verzorging in Hotel Bellevue en een groot afscheidsdiner in Arnhem. Plaatsen voor een van de twee reizen kunnen worden gereserveerd bij week blad De Havenloods, kantoor Prins Hendrikkade 14, tel. 010- 132170. Bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010- 341071; Krimpen aan den IJssel, Weteringsingel 9, tel. 01807- 6967. Agentschappen Rotter dam: Fa. Nic. v.d. Spek, Nieuwe Bin nenweg 456 t/m 460. Sig.mag. De Bokser Hanselman, Zwaanshals 245b; boekhandel Bokhorst, Vierambachts- straat 109; boekhandel Bokhorst, Pep- pelweg 128; boekhandel Bokhorst Schubertlaan 83; Kramer en Boysmans boekhandel b.v.. Karei Doormanstraat 135; Krabo boekenmarkt, Mauritsweg 43, Capelle aan den IJssel; boekhandel Bokhorst, winkelcentrum De Koper wiek 61-63. Inspraak Totnogtoe is het met de inspraak van de Hoeksche bevolking niet bijster goed gesteld. Begin 1969 lieten Gede puteerde Staten weten dat zij de studie ter hand hadden genomen van wat moest worden het streekplan Zuid- Holland-zuid. Uit vertegenwoordigers van de bevolking en de gemeentebestu ren werd in september van dat zelfde jaar een begeleidingscommissie gefor meerd. In Klaaswaal werd een drukbe zochte streekhearing gehouden en al spoedig bleek dat de inzichten van de begeleidingscommissie en die van G.S. volkomen verschilden: het regionaal belang kwam tegenover het provinciaal- (zelfs nationaal) belang te staan. Nadat de begeleidingscommissie aan G.S. de gedachten had kenbaar ge maakt, die er onder de bevolking leefden, werd er niets meer gehoord, totdat het totale rapport door G.S. werd aangeboden. De heer P. G. Vries, burgemeester van Nieuw-Beijerland, Piershil en Goudswaard en als zodanig zitting hebbend in de commissie: ,,De Provinciale Planologische Dienst kwam met plannen; wij mochten ook bouw stenen aandragen, maar van de verdere studie van de PPD en van de uiteinde lijke totstandkoming van de plannen werden wij buitengesloten. Daarin wer den wij niet betrokken. Daarom meen ik dat de begeleidingscommissie als klankbord en als gesprekspartner van G.S. onvoldoende tot haar recht is gekomen". Duidelijk heeft de begeleidingscommis sie gesteund door het Overlegorgaan van de colleges van B. en W. (een orgaan opgebouwd uit alle colleges van B. enW., tot stand gebracht om een beter contact met elkaar te hebben over de toekomstige, beslissende ont wikkelingen van het eiland) kenbaar gemaakt, dat zij tegen een nieuwe stedelijke woonconcentratie in de Hoeksche Waard was. Men voorzag dat de groen-long-functie zeer aanzienlijk zou worden aangetast en dat een grote stenen massa in het centrum van de Waard moest worden gevr.eesd. Dat zou ook aantasting van de agrarische functie betekenen, aangezien voor een bouwproject voor honderdduizenden (in maart van dit jaar had ir. Quené, directeur van de RPD, het nog over een stad voor 250.000 mensen) heel wat meer komt kijken, dan het simpel weg neerzetten van de benodigde hui- Plannen minister Wie de kaart bekijkt zal zien dat alleen het centrum van het eiland in aanmer king komt voor de vestiging van een nieuwe woonconcentratie. Dat stemt ook overeen met de plannen die minis ter Udink van Volkshuisvesting inder tijd heeft bekend gemaakt: een noord zuid ontwikkeling, bouwen langs de belangrijke verbinding Rotterdam-Vlis- singen. Daarover zegt burgemeester J. Aantjes van Oud-Beijerland: „Als de bebouwing aan weerszijden van die verbinding tegen elkaar gaat aanklonte- ren, dan is het gedaan met het oude land van Strijen. Die bebouwing kan een tijdbom worden die naar alle kanten ontploft. Naar mijn mening kan de nieuwe woonconcentratie beter aan de noord-westelijke kant van het eiland worden geprojecteerd. Hierdoor zou eep drempel voor de zogenaamde basisindustrieën worden gecreëerd en alles wat ten zuiden van die verdichte bebouwing ligt zal het landelijke land schapsbeeld blijven houden". Wat de begeleidingscommissie voor stond was uitbreiding met een duide lijk hiërarchie van kernen. Hoofdkern zou moeten worden Oud-Beijerland en sub-kernen 's Gravendeel, Numansdorp en eventueel Strijen. Verdere uitbouw van de overige bestaande kernen niet naar willekeur. Er zou een gereguleer de planologische ontwikkeling moeten plaats vinden, zodat er zich geen samenklonteringen van wooneenheden zouden kunnen voordoen. Uitgerekend had men dat bij een verdubbeling van de bestaande kernen slechts drie pro cent van de totale oppervlakte van de Waard zou zijn betrokken en dat dan aan 110.000 inwoners plaats kon wor den geboden. Provinciale Staten hebben de plannen van G.S. echter in principe aangeno men, zodat rekening moet worden gehouden met een nieuwe stad al dan niet in het centrum van de Hoeksche Waard. Daarmee is dus niet in de geest van de wensen van het Overlegorgaan van de colleges van B. en W. en van de begelei dingscommissie (dus de bevolking) ge handeld. G.S. willen nu de bevriezing van de bestaande dorpskernen (alleen de natuurlijke aanwas, het verschil tussen geboorte- en sterftecijfer, n\ag worden opgevangen) met uitzondering van Oud-Beijerland, Numansdorp en 's Gravendeel, die nog mogen door groeien in afwachting van de, komende concentratieplannen; Voor 1980 zal de eerste paal van de nieuwe stad de grond in moeten. Dan zal, althans volgens de heer Quené van de RPD, een begin worden gemaakt met de bouw van een verzameling vriendelijkeforensendorpen groot 90.000 huizen voor zo'n 250.000 men sen. Het is overigens wel vreemd dat in een dergelijk kort tijdsbestek (zoals gezegd deed de heer Quené deze uit spraak in maart van dit jaar en had hij het over nu beginnen) de RPD en de PPD, die het heeft over circa 20.000 huizen tot 1980 voornamelijk bij Oud-Beijerland en de aanvang van de bouw van een nieuwe stad optimistisch schat over een jaar of zes, zo ernstig van mening verschillen. Voorlopig wil len G.S. en Rijnmond de ..overflow" (de bevolkingsoverloop) van Rijnmond opvangen in de gemeenten Zwijn- drccht, Barendrecht. Spijkenisse, Hel- nieuwe ontwikkelingen (bevolkings prognose, economische ontwikkelin gen) zou kunnen blijken dat de be staande gemeenten de overflow van Rijnmond aankunnen. (Iets waar bur gemeester Aantjes ook zijn hoop op heeft gevestigd, red.) Hoe het ook zij, als de nieuwe stad er komt zal de. begeleidingscommissie bij de wijziging van het streekplan worden betrokken en dan hopen we zeker het nodige tegenspel te kunnen bieden. De offers moeten zo klein mogelijk worden ge houden". Hoop, ondanks het voorbijgaan van G.S. aan de wensen van de begelei dingscommissie, die waren gericht te- Oud-Beijerland is voorbestemd tot één van de plaatsen, die de „over-flow" van Rijnmond, de bevolkingoverloop van dat gebied, moeten opvangen. De voornaamste nieuwbouw in de Hoek sche Waard zal dan ook daar plaatsvin gen de nieuwe woonconcentratie. Als er ook nu geen echte inspraak over grootte en plaats van de nieuwe woon concentratie zal volgen staat de com missie alleen nog maar de weg open tot praten met de leden der Provinciale Staten of eeneventueel beroep op de Minister Udink heeft er in elk geval geen twijfel over laten bestaan wat hij van de zaak denkt. In een- discussie met de vaste Tweede-Kamercommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zei hij naar aanleiding van een vraag van het commissielid me vrouw De Ruiter, dat tegenover de opvatting van mevrouw De Ruiter dat een stad in de Hoeksche Waard voor deze streek de nekslag zou betekenen, hij de mening stelde dat bij een ver schuiving van het stedelijk gebied dan toch ook een nekslag zou worden toegediend aan de gebieden van IJssel- monde, de Alblasserwaard en Dor drecht. Henk van Capelleveen. Stadssanering Heel belangrijk bij de vraag wel of geen nieuwe stad in de Hoeksche Waard is of de sanering van Rotterdam een dergelijke vestiging beslist noodzake lijk maakt. Maar is dat grondig genoeg onderzocht? Er komen steeds meer plannen oude stadsgedeelten niet te saneren maar weer op te knappen, te renoveren. Bovendien is gebleken dat veel mensen niet uit de stedelijke nederzetting weg willen. Van de groep die wel weg wil, zijn er weer velen die zich niet opnieuw in een stad willen vestigen, maar de voorkeur geven aan bestaande dorpskernen. Dorpen, die men nu dus juist wil bevriezen. Overi gens is dat de doodsteek voor zo'n gemeenschap, aangezien bijvoorbeeld het verenigingsleven zal wegkwijnen wegens gebrek aan aanwas en de mid denstand zal uitwijken naar plaatsen met een wel groeiende afzetmarkt. Burgemeester Vries heeft alle hoop nog niet opgegeven: „Er komt een stad. Dat is zeker. De commissie stu deert. Eens gaat er een eerste paal de grond in, maar voor het zover is kan er veel veranderen. Ambtelijke molens draaien langzaam en aan de hand van Liefhebbers van de romantische sfeer van een onvervalste Weense operette zullen in deze dagen zeker hun weg naar de Groote Schouwburg aan het Zuidplein te Rotterdam vinden. Tot en met 31 augustus brengt daar namelijk de Hoofdstad Operette „Das Dreima- derlhaus". het verhaal van de drie zusjes Tschöll en de romance die Franz Schubert met een van hen hoopte te hebben. Het loopt voor de verlegen componist niet zo goed af, maar dat heeft hem er niet van weerhouden bij dit verhaal, dat op historische gronden berust, verrukkelijke muziek te schrij- Een van de glansrollen in dit muzikale meesterwerk wordt gezongen en ge speeld door de tenor Herman Valsner, van oorsprong Wener, maar sinds 1949 genationaliseerd tot Nederlander. Her man Valsner speelt de rol van Christian Tschöll, hofglazenier en vader van de drie meisjes. leend. De prijzen per rang van I f 11.—f9.-, f7.- en f5.- wor- den dus respectievelijk f 9.—, I f7.-, f5.-en f3.-. I lingen, want na een artistieke loopbaan van ruim 60 jaar, besluit Herman Valsner hiermee zijn carrière. Na Rot terdam zijn er nog enkele voorstellin gen van „Das Dreimaderlhaus" in Alk maar gepland en daarna zal Valsner van het podium verdwenen zijn. De 71-jarige zanger zal zijn levensavond samen met zijn echtgenote doorbren gen in hun huis aan het Amsterdamse Merwedeplein. Het was voor Valsner (die als Hermann Pfalzner in Wenen geboren werd) een besluit dat hij met grote moeite genomen heeft. Geen wonder ook, want na een leven dat vrijwel uitsluitend aan de zang gewijd was, valt het afscheid hem bijzonder Wie Herman Valsner nog een maal wil horen zingen, kan tot en met eind augustus terecht in de Groote Schouw burg. Om een bezoek voor onze lezers extra aantrekkelijk te maken is een speciale reductie van kracht die aan de kassa van de Groote Schouwburg wordt gegeven tegen overhandiging van de hierbij afgedrukte bon. Wij vragen voor de verspreiding vi NETTE VAKANTIE BEZORGERS STERS VASTE BEZORGERS STERS Minimum leeftijd 15 jaar. Aantrekkelijke verdiensten AANMELDEN: HAVENLOODS Prins Hendrikkade14, Rotterdam Tel.: 13.21.70 Herman Valsner en Lily Loerkens in een fragment uit „das Dreimdderl- Contactavonden voor alleenstaanden In onze samenleving bestaat veel eenzaamheid. Vaak wordt die eenzaamheid in stand gehouden doordat men niet weet hoe met anderen in kontakt te komen. Het gaat hierbij dan om gewone alledaagse kontakten die niet bij voorbaat zijn gericht op huwelijk of vaste relaties. In nieuwe flatwijken, maar ook in oude stadsbuurten kent men vaak hele maal niemand. De hieruit voortvloeien de kontaktbehoefte komt o.a. voor bij oudere alleenstaanden. Maar ook voor jonge echtparen, alleenstaande jonge ren en mensen uit de middenleeftijd is het vaak een probleem nieuwe kontak ten te krijgen. Het trefcentrum Rotterdam wil hier aan iets doen. In Rotterdam hebben meer dan 400 mensen gereageerd op t.v.-uitzendingen van de Vara waarin „Kontakt zoeken" centraal stond. Daarna zijn diverse kleine'kontakten geformeerd. Deze groepjes komen steeds bij één van de mensen die reageerden, bij elkaar. Er zijn vriend schappen ontstaan en velen zijn zich bewust geworden van de kontaktmoge- lijkheden die er voor hem of haar zijn. Naast deze kleine groepjes bestaat er de mogelijkheid om in groter verband elkaar te ontmoeten. Elke eerste vrij dagavond van de maand is het trefcen trum open voor alle groepjes, voor alleenstaanden, echtparen, voor jonge ren, voor mensen uit de middenleef tijd, kortom voor ieder die graag in kontakt komt met anderen, maar die niet precies weet waar en hoe dat kan. In het trefcentrum zijn veel mogelijk-- heden: praten, kaarten, gezelschaps spelen, etc. Daarna kunnen mensen die graag een dansje maken hun hart opha len. Een orkestje zorgt voor de muzikale begeleiding. Inschrijven op één van de vele kursussen die in het trefcentrum worden gehouden is ook een mogelijk heid. De entreeprijs bedraagt f 1,50 per persoon. Het Trefcentrum is gevestigd in de voormalige fabriek van Jamin, naast de Veemarkt te Rotterdam aan het grote parkeerterrein langs de Warande (bereikbaar met bus 36 en 37 en tramlijnen 1, 3, 8 en 9). Pasmunt voor Rode Kruis De afdeling Rotterdam van het Rode Kruis heeft een actie van de Amsterdamse afdeling overgeno men die beoogt de overgebleven pasmunt van Nederlanders, die het buitenland hebben bezocht, in te zamelen. Daarvoor verleent de Rotterdamse PTT medewerking. Tot 1 september kan men overge bleven pasmunten afgeven aan alle loketten in alle postkantoren in Rotterdam. Over het algemeen wordt de pas munt door de banken niet ingewis seld. Voor het Rode Kruis kan de inzameling een welkome aanvulling van de geldmiddelen betekenen. Van Veen moet gastarbeiderskinderen bij onderwijs helpen Naar aanleiding van de gespannen situatie met de buitenlandse werk nemers heeft het dagelijks bestuur van Rijnmond een telegram aan de minister van onderwijs en weten schappen, mr. C. van Veen, gezon den, waarin met spoed wordt aan gedrongen op een beslissing over het verzoek van Rijnmond met betrekking tot het onderwijs aan kinderen van buitenlandse werkne mers. Rijnmond wijst op een op 29 juni 1972 aan de minister gezonden brief, waarin werd gewezen op de uiterst precaire situatie, waarin vele kinderen van buitenlandse werknemers verkeren voor wat be treft hun onderwijsmogelijkheden. Ruim 80 procent van deze kinde ren, dat het basisonderwijs verlaat, wordt opgegeven voor het Lager Beroeps Onderwijs en voor het Lager Huishoud- en Nijverheidson derwijs. Rijnmond heeft met alle scholen voor l.b.o. en Lh.n.o. in het Rijn mondgebied een bijeenkomst be legd, waar negen scholen bereid werden gevonden opvangklassen voor buitenlandse kinderen te vor men in verband met de niveauver schillen tussen buitenlandse en Ne derlandse kinderen. De andere scholen verklaarden zich bereid medewerking te verlenen om een concentratie van deze leerlingen op deze negen scholen te krijgen. De faciliteiten voor deze negen scholen, waarom Rijnmond heeft gevraagd en die Rijnmond mini maal acht, zijn echter door het ministerie nog niet verleend, on danks het dringende verzoek van 29 juni, zodat goed onderwijs aan buitenlandse zowel als aan Neder landse kinderen niet is veiligge steld. Plastic dorp Op een afstand van ongeveer 150 kilometer ten oosten van Port Hed- land (West-Australië) in het uiter ste noordwesten van West-A ustra- lië verrijst het eerste Australische dorp dat geheel uit kunststof is opgebouwd. De 100 gebouwen waaruit het stadje zal bestaan, wor den vervaardigd uit plastic-schuim, dat ter plaatse wordt samengesteld. Voordelen' van dit materiaal zijn: prima isolatie-eigenschappen, ge ringe transportkosten en een laag gewicht. Zo wegen de complete huizen slechts 6.5 ton, terwijl een conventionele stenen woning van dezelfde afmetingen zeker 80 ton weegt. DISNEYHELDEN OOGSTEN SUCCES De spectaculaire Amerikaanse show Disney on Parade" blijkt in Engeland een groot succes te zijn. Wembley Empire Pool, het Sport paleis in Londen dat 5.000 toe schouwers kan bevatten, was voor de première reeds voor alle voor stellingen gedurende drie weken uitverkocht. Van 13 t/m 24 september zal „Disney on Parade" te zien zijn in het Sportpaleis Ahoy' te Rotter dam. Iedere avond is er een voor stelling en middagvoorstellingen zijn er op iedere woensdag, zater dag en zondag. EXPOSITIE KANTOORMEUBELEN Onder auspiciën van de Vereniging Fabrikanten van Stalen Kantoor- en Bedrijfsmeubelen, aangesloten bij de Federatie Metaal- en Electrotechnische Industrie FME te Den. Haag, hebben leden van die vereniging in het Bouw centrum te Rotterdam een gezamenlij ke inzending op het terrein van de inrichting van kantoren geopend. De inzending, die een oppervlakte van circa 200 vierkante meter beslaat, maakt deel uit van de geheel vernieuw de sector inrichting kantoren in de permanente exposities van het Bouw centrum. De gezamenlijke inzending if niet alleen samengesteld uit een geva rieerd assortiment kantoormeubilair en -kasten voor normale toepassingen, maar ook voor bijv. computerruimten en kantoortuinen. dansen is puur plezier! DE KLERK Katshoek 49 - R'dam - tel. 22.75.00. VERSCHIJNT OP DINSÖAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.Q.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21,70 dfit#dag 22 augustus 1972 21e jaargang no. 34 EDITIE SCHIEDAM

De Havenloods | 1972 | | pagina 1