Havenziekenhuis nog niet op RANO aangesloten 25 JAAR ZIEKENOMROEP Trefcentrum voorziet in behoefte Sportief per auto door Brabant en Zeeland Schoolmelk wordt vetarm DE HAVENLOODS, DINSDAG 22 AUGUSTUS 1972 34-502 r .i Kwart over acht. Een al wat oudere man ligt op de vierde verdieping van het ziekenhuis. Aan zijn oor houdt hij een schelpje, dat verbonden is met de regelknop naast zijn bed. Hij luistert naar het programma, dat door de vierde lijn van de draadomroep wordt uitgezonden. Dan: zes pauzepiepjes. De zware tonen van het concert voor hobo en orkest in c kleine terts sterven langzaam weg. Het blijft even stil. Een jingle - aansluitend: „U kunt nü luisteren naar een uitzending van de Stichting RANO, Omroep voor zieken, te Rotterdam". De herkenningsmelodie, „Say it with music" van het orkest van Ray Conniff, schalt over de afdelingen. Enkele luisteraars, vol spanning wachtend op hun verzoekplaat Het Trefcentrum Rotterdam, gevestigd in de oude fabriek van Jamin blijkt duidelijk in een behoefte te voorzien. In het halfjaar, sinds de opening in november tot aan deze zomer, trok deze instelling meer dan 20.000 bezoe kers, dat is gemiddeld ca. 800 per week. Deze 20.000 bezochten een groot aan tal bijeenkomsten van zeer uiteenlo pende aard. Aan de ene kant waren dit activiteiten die Trefcentrum zelf or- ganiseerde.Maar ook werd door organi saties en groepen een- druk gebruik gemaakt van de ruimte die Trefcen trum tegen een redelijke vergoeding ter beschikking stelt. Hoe veelzijdig de activiteiten van het Trefcentrum zijn geweest blijkt wel uit het volgende overzicht. In het seizoen november 1971 tot juni 1972 werd het centrum o.a. gebruikt voor een groot aantal cursussen voor bejaarden, huis vrouwen, kinderen en jongeren op het eebied van talen, handenarbeid (zoals pottenbakken) en nog veel meer. To neel-, musical- en popgroepen hielden er hun repetities of uitvoeringen, ter wijl eveneens verschillende verenigin gen plaats voor hun bijeenkomsten vonden. Ruimte werd geboden aan een bejaardensociëteit, een dansstudio, een kindercrèche en een ruil winkelt je. Kunstenaars zochten en vonden hier hun atelierruimte en tijdens het Hol land Festival traden de Tokyo Kid Brothers op. Nu het nieuwe seizoen voor de deur staat zijn groepen en organisaties, maar ook individuele plannenmakers die een dak boven hun hoofd zoeken, weer welkom bij het Trefcentrum. Ze kun nen er met hun plannen en wensen komen tot 26 augustus tussen 12 uur 's middags en 1 uur 's avonds. Ook telefonisch contact met de medewer kers in het centrum is mogelijk: het telefoonnummer is 11.71.44. In sep tember komt de nieuwe seizoenagenda uit, die een beeld van de vele activitei ten zal geven. Een fraai overzicht van de goed geou tilleerde RANO-studio, in de kelder van het zusterhuis van Dijkzigt. Links Komende 'zaterdag bestaat de RANO 25 jaar. In die periode heeft de naam RANO bij de honderdduizenden, die eens voor langere of kortere tijd naar haar programma's hebben geluisterd, een vertrouwde, plezierige klank gekre gen. Momenteel verzorgt de ziekenomroep, die voor de volle honderd procent uit vrijwilligers bestaat, driemaal per week uitzendingen in het Academisch Zie kenhuis Dijkzigt en het Oogziekenhuis te Rotterdam. Uitzendingen, die „life" worden gepresenteerd vanuit de kleine, maar goed geoutilleerde studio in de kelder van Dijkzigt's zusterhuis. Met het Havenziekenhuis is nog steeds geen 'vnverbinding, zodat men in dit zie kenhuis eenmaal per week een op de- band opgenomen programma uitzendt. Radio-Noord De geschiedenis van de RANO gaat terug tot 1947, toen twee zieke Rot terdamse jongelieden, Wim Verschoor, en Cees Dèlissen, een lijntje legden over het dak van hun huizen aan de Bergweg. Men draaide wat platen en zelfs werd er een microfoontje aange sloten. Na korte tijd werd de eveneens ziek thuisliggende Gerrit den Braber (jazeker: van Eenmaal, Andermaal! „aangesloten" en het' duurde niet lang of de gehele Bergweg had zijn „eigen" omroep. En zo ontstond het idee radiouitzendingen in ziekenhuizen te gaan verzorgen. De RANO, Radio Noord, was geboren. Vanaf die tijd ging alles in een snel tempo. De Boezembarakken en het Havenziekenhuis vormden het eerste werkterrein van de groep jonge mensen en in 1948 kwam daar het Coolsingel- ziekenhuis bij. Tot 1957 verzorgde men ook uitzendingen uiteraard pro gramma's die vooraf bij medewerkers thuis en met primitieve middelen, op de band waren opgenomen - in het Bergwegziekenhuis, Eudokia en het verpleeghuis Benvenuto. De RANO werd in die tijd een log lichaam met meer dan 100 medewerkers. Moeilijkheden konden niet uitblijven en in 1957 dreigden enkele leden de RANO te liquideren. Een andere groep ging echter verder. Aad van der Struys, voorzitter van de huidige Stichting RANO: „In dat gedenkwaardige jaar zijn er dingen gebeurd, die minder plezierig waren. Zó onplezierig, dat enkele leden een eigen ziekenomroep begonnen. In die tijd ontstond „De Maasstad". Momenteel hebben we een plezierig contact, maar die jongens hebben ons nog jarenlang kwalijk ge nomen dat er tóen, vijftien jaar gele den, minder goedbedoelende lieden in de RANO zaten". Studio In 1963 betrok de Stichting haar eerste studio in het Dijkzigt-zieken- huis. Een studio, welke die naam De nieuwe wintercollectie van de in Amsterdam wonende Amerikaanse kindermode-ontwerpster Barbara Far- ber is bekend. De kleertjes zijn vrolijk en felgekleurd rood en geel komen het meest voor en er zijn veel ruiten. Als materialen heeft ze vooral gebruikt suèdine, wollen duffel en katoenen moleskin. Ook 's winters kunnen de kinderen de door haar ontworpen spij- kerkleding dragen, dankzij uitknoop- bare voeringen. Barbara's mode is bestemd voor kinde ren van 3 tot 13 en wordt in Neder land verkocht in 125 zaken. In Frank rijk, Duitsland, België en Zwitserland worden haar ontwerpen eveneens ver kocht. Leuk zijn de kleertjes in elk geval -het is alleen de vraag voor hoeveel mensen ze betaalbaar zijn. overigens wat ruimte en accommodatie betrof, nauwelijks waardig was. In 1969, een belangrijk jaar voor de RANO, betrok men de huidige studio in de kelder van het zusterhuis en toen ook vond de eerste rechtstreekse uit zending plaats. En sinds die tijd bloeit en groeit de RANO. Er worden fijne uitzendingen gemaakt, waarbij de luisteraar via de huistelefoon rechtstreeks in contact staat met de studio. Over het niet verbonden zijn van het Havenzieken huis zegt Aad van der Struys: „Een bijzonder onbevredigende zaak. De •PTT weigert ons een lijnverbinding te geven met dat ziekenhuis. Men stelt, dat de omroepwet maar één lijn toe staat en die ene lijn hebben we: met het Oogziekenhuis. Maar in Arnhem heeft men vijf lijnen en elders in Nederland zijn er ziekenomroepen, die ook meerdere ziekenhuizen kunnen aansluitend. Waarom wij dan niet? We werken toch niet uitsluitend voor óns plezier? We willen alleen maar recrea tie brengen aan zieken in Rotterdam. En dat wordt, wat het Havenzieken huis betreft, door de PTT met vreemde beweegredenen tegengehouden. Daar kan ik me vreselijk woest over ma ken". Geen subsidie Er zijn nog meer dingen, die de RANO tegenzitten. Want hoewel we reacties van de luisteraars overduidelijk uitwij zen dat de omroep in een grote be hoefte voorziet, is er ook tegenwerking van de overheidsinstanties. Van der Struys: „De RANO ontvangt geen enkele subsidie. Op ieder verzoek krijg je een brief met de fraaie volzin: Het door u geëntameerde werk vindt plaats in niet-gemeentelijke ziekenhui zen. U kunt uw kosten doorberekenen, dus u behoeft geen subsidie. Aan die künnen wij die kosten doorbereke nen.' Luistergeld heffen? Of moeten de ziekenhuizen, die in feite totaal niets met de ziekenomroep te maken hebben, voor de kosten opdraaien? Dat laatste wordt door de gemeente Rotterdam inderdaad bedoeld. De heer Groen, hoofd van de secretarie-afde ling Volksgezondheid, deelde ons me de, dat de ziekenhuizen RANO's kos ten maar in de verpleegprijzen moeten doorberekenen. Een onmogelijke zaak. want welk ziekenfonds trapt erin? Het resultaat is echter, dat elk dubbeltje, dat het RANO-werk kost. bij elkaar gebedeld moet worden. De aanwezige studio is bijzonder goed geoutilleerd en heeft een verzekeringswaarde van zestig mille. Aad van der Struys: „Ik hou mijn hart vast als er eens iets gebeurt met de apparatuur. Dat zou het einde betekenen, want we hebben geen geld voor nieuwe spullen! De woede van Aad van der Struys klinkt niet door in de programma's, die de vrijwillige technici en presenta toren iedere maandag-, woensdag- en zaterdagavond verzorgen voor Dijkzigt en Oog en op dinsdag voor Haven. Men werkt hard, keihard vaak, om de luiste raars datgene te brengen wat men Toren wil. Want al is het voor de RANOïsten een soort van vrijetijdsbe steding (of liever: een ziekte: Ranoï- tus), er moet heel wat voor gedaan worden. Marathon Aanstaande zaterdag, 26 augustus, zal de RANO het jubileum op grootse wijze vieren, ondanks het niet-krijgen van subsidie of het ontbreken van een definitieve verbinding met het Haven ziekenhuis. Op die 26ste zal het Haven overigens wél rechtstreeks met de stu dio verbonden zijn. In een rechtstreekse marathon-uitzen ding, die 25 uur zal duren, jubileert de RANO. In de nacht van vrijdag op zaterdag, om twaalf uur precies, zal de stem van de voorzitter tot de (slaperi ge? luisteraars doordringen. In de nacftt van zaterdag op zondag, om één uur ^precies, wordt pas adgesloten. In de tussenliggende peïfoder' staat er heef wat te gebeuren, Tot zes uur 's morgens draait men fijne, rustige platen voor het slapen gaan of wakker-worden. Dan, tot ne gen uur, een vrolijk zaterdagochtend- programma met kleine luisterwed strijdjes en gesprekjes met luisteraars. Tussen negen en twaalf zal Aad van der Struys een greep doen in 25 jaar muziek en tevens gesprekken voeren met mensen die in de laatste kwart eeuw betrokken waren bij het Rotter damse gebeuren, 's Middags een extra- lange aflevering van RANO's verzoek- platenprogramma. Hieraan werken on der meer mee Stan Haag van Veronika, Ad van Schaik en Annet de Lange van de TROS, Krijn Torringa van de AVRO, Jan Borkus van de VARA, Goos Kamphuis van de NCRV en Leo van de Groot van RNI. Vervolgens een grote luisterwedstrijd met vele prijzen, 's Avonds presenteert de RANO een rechtstreeks schakelprogramma waarin de luisteraar wordt verbonden met de drie ziekenhuizen, waar in de diverse zalen artiesten van Victor Conselman's Artiestenpallet zullen optreden. Elk uur wordt verder een uitzending ver zorgd van RANO's Nieuwsdienst, ge presenteerd door een Rotterdams dag- Het programma van de 26ste augustus is er een, dat zowel bij de luisteraars als bij de jubilerende ziekenomroep nog lang in het geheugen zal blijven. En dat mag ook wel. Het feit, dat er reeds zolang bijzonder goed werk wordt verricht voor zieke medemen sen, is iets dat best gevierd mag wor- den! Paul Houkes. Kadercursussen creatief bezig zijn Een aantal in de Provinciale Jeugdraad Zuid-Holland samenwerkende provin ciale en regionale organisaties voor jeugd- en jongerenwerk organiseert ka dercursussen op het gebied van creatief bezig zijn. Het doel van de cursus is die mensen, die met jeugdgroepen werken, een aantal mogelijkheden van creatief bezig zijn te laten ervaren. Aandacht wordt ook besteed aan de wijze waar op deze ervaringen kunnen worden overgedragen aan de groepen, waaraan men leiding geeft. Een cursus omvat zes avonden en wordt gehouden in de maanden okto ber en november, o.a. in Brielle, Helle- voetsluis, Spijkenisse, Rotterdam-zuid, Vlaardingen, Rozenburg en Oostvoor- ne. Het inschrijfgeld bedraagt f 20.— per persoon voor de gehele cursus. Informaties en aanmeldingskaarten zijn verkrijgbaar bij de Provinciale Jeugdraad Zuid-Holland, Benoorden- houtseweg 23 in Den Haag. Tel. 070-24.68.06. WANDELTOCHT IN 00STV00RNE De Prov. Chr. Wandel Organisatie houdt op zaterdag 2 september een zomertocht in Oostvoorne. Er kan worden gelopen op verschillende af standen. Vanaf 10 uur kan worden gestart bij het Dorpshuis in Oostvoor- Alle inlichtingen over de tocht kunnen worden ingewonnen bij W. Veldhoen, Beatrixstraat 22 in Barendrecht, tel. 01806-2943 en bij de VVV in Oost voorne. Daar kan men zich ook laten inschrijven. Muzikale jeugdmeeting Vrijdavond kwart over acht vindt er in de Statensingelkerk aan de Statensin- gel in Rotterdam een grote muzikale jeugdmeeting plaats met als hoogte punt het optreden van Merla en Merv Watson, het Canadese echtpaar dat op doorreis is naar de Olympische Spelen en overal zelf geschreven en gecompo neerde songs brengt. Zij begeleiden zichzelf op 15 verschillende instrumen ten. Verdere muzikale medewerking verle nen de muziek- en zanggroep De Vink, organist Adri Krabbendam en er is samenzang o.l.v. Herman Kloppen burg. De zaal is open vanaf 19.50 uur; toegang vrij. Op zaterdag 26 augustus heeft de Stichting Sportief Toerisme voor de liefhebbers een brok automobilisme in petto, dat er zijn mag. Dan wordt voor de vijfde maal de Nationale Auto-Stertocht verreden, ditmaal met Tilburg als uitgangspunt. De tocht heeft een lengte van iets interessante tocht sluit morgen, 23 minder dan 500 kilometer en zal zich augustus. Uitvoerige inlichtingen kun- kenmerken door de ononderbroken "en worden verkregen bij de Stichting combinaties van prachtig natuur- Sportief Toerisme, Gaaspstraat 31, schoon en uiterst interessante wegen Amsterdam, telefoon 020-795070. en weggetjes. Om het geheel een bij zonder karakter te geven, wordt een gedeelte van de route in het nachtelijk duister afgelegd. In de tocht zijn vijftien raakpunten opgenomen, waar de doorkomst van de deelnemers wordt geregistreerd. De route tussen deze raakpunten is vrij, doch de plaats is steeds zó gekozen, dat de route feitelijk één grote sportief toeristische tocht door de mooiste gedeelten van Midden- en West-Bra bant en van de Zeeuwse eilanden Zuid en Noord-Beveland en Walcheren vormt. Er is geen wedstrijdverband en er zijn dus geen prijzen te winnen. De deelnemende automobilisten ver trekken vanuit Tilburg op een tijdstip naar eigen keuze, doch niet vroeger dan 8 uur 's morgens en niet later dan 5 uur 's middags. Zij mogen er zo lang of zo kort over doen als zij dat zelf willen, mits het aankomstpunt Tilburg uiterlijk de volgende ochtend 9 uur bereikt wordt. Teneinde gezoek te voorkomen wordt van organisatiewege een routeboek ver strekt, waarin de geadviseerde route zeer' uitvoerig wordt weergegeven. Voor diegenen, die onderweg nog een dikke 50 kilometer willen kaartlezen, is een speciale extra sportieve klasse ingesteld. De kosten van inschrijving bedragen f 45.- per auto en daarvoor krijgt men het routeboek. twee draaginsignes met schildje 1972, de plaquettes en een ontbijt voor twee personen. Deelname aan de extra sportieve klasse is gratis. De inschrijving voor deze bijzonder Met ingang van het nieuwe schooljaar zal het vetgehalte van de schoolmelk voor in totaal 200.000 kinderen in Den Haag, Rotterdam en 70 andere gemeenten in Zuid-Holland worden verlaagd. De melk zal in het vervolg 1.5 procent in plaats van 3.2 procent vet bevatten. In Amsterdam en verschillende andere plaatsen werd reeds het afgelopen schooljaar op melk met minder vet overgestapt. Van alle schoolmelk in ons land is thans 65 procent vetarm, wat neerkomt op 500.000 schoolmelkdrinkers. een deel van de schoolartsen. Hoewel men geen bezwaren heeft te gen vetarme schoolmelk, acht een an der deel van deze artsen het effect van de maatregel zeer gering. Boekje over fietsonderhoud Zojuist is verschenen een van zeer veel duidelijke tekeningen voorzien boekje over de verzorging van de fiets, onder houd en eenvoudige reparaties. De toegenomen vrije tijd, de groeiende ambitie om deze te vullen met hand-ar beid, het slinkende aantal f ietsherstel- lende vaklieden en de gestegen repara tietarieven doen het publiek steeds meer zelf naar het gereedschap grijpen om de fietsen van het gezin veilig berijdbaar te houden en zelfs te ver troetelen. Doch de vragen om raadge vingen over het vereiste gereedschap en over dé reparaties zelf komen bij de „stichting: fiets! Dit was aanleiding voor de stichting om ten dienste van het publiek uit te geven het boekje: Fietsverzorging, On derhoud en eenvoudige reparaties. Het kan bij de „stichting: fiets! te Am sterdam worden aangevraagd door overmaking van f 6.50 op postgiro nr. 234567. Voor de interwijkzwemwedstrijden, af gelopen zaterdag in zwembad De Plompert in Rotterdam gehouden, be stond veel publiekelijke belangstelling. kinderen te dik wordt. Vele kinderen gebruiken tot 120 gram vet per dag, terwijl 70 gram de door voedingsdes- - kundigen gewenste hoeveelheid is. Tot op heden leverde de schoolmelk gemiddeld dagelijks 4,5 gram vet, het geen thans wordt teruggebracht tot 2 gram. Het is duidelijk dat de verminde ring van het vet in de schoolmelk slechts een symbolische bijdrage levert tot de gewenste daling van de totale vetconsumptie met 50 gram per dag. De maatregel heeft dan ook voorna melijk een opvoedkundige functie en kan een klein stapje in de goede richting worden genoemd. Van meer belang is bijvoorbeeld een beperking in het gebruik van patates, chips, kroketten e.d. en andere versna peringen met onbetekenende voedings waarde. Uit een onderzoek onder 12-jarigen is gebleken, dat vetrijke versnaperingen als frites, chips etc. gemiddeld reeds 10 a 15 gram vet per dag kunnen leveren. De nieuwe schoolmelk bevat minder vet doch wat meer van de onmisbare voedingsstoffen als eiwit, kalk en vita mine B2. Door de A.N.W.B. is in s king met de desbetreffende provinciale V.V.V.'s een tweetal boekjes met fiets routes uitgegeven die voor f2,50 per stuk bij de A.N.W.B.-kantoren verkrijg baar zijn. Zestien fietsroutes in, op en om de Veluwe zijn opgenomen met dertig variaties naar eigen keuze. Het andere boekje geeft veertien routes in het gedeelte van Overijssel dat be grensd wordt door de Regge, het Zwarte Water, de IJssel, de Schipbeek en de Duitse grens.

De Havenloods | 1972 | | pagina 4