Genadeloze graverij dwars door recreatiegebieden Gunstige exploitatie van Passage Theater Ü3353 no oc ÏJOct relUdiiMMI Hl Reinigingsdienst gaat efficiënter werken slechts 2 dagen halve prijs a* w8 a f UJct DE HAVENLOODS, DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 34-512 Nu het Schiedamse Passage Thea ter bijna een jaar heropend is, blijkt dat als geheel de resultaten van de exploitatie in nieuwe vorm gunstig zijn. Het aantal bezoekers neemt toe en ook de financiële resultaten bewegen zich in stijgende lijn. In verband met dit alles ligt het in de bedoe ling, de exploitatie onder leiding van de heer H. Berg, die door de gemeente werd aangesteld voor exploitatie van het theater, met vijf jaar te verlengen. Getracht zal worden om in overleg met de Schiedamse Gemeenschap, naast films, ook andere voorstellingen in het theater te geven. Op 30 september van het vorig jaar werd het theater, na gedurende negen maanden gesloten te zijn geweest, her opend. Er werden enkele herstelwerk zaamheden verricht, waaraan ook het personeel deelnam. Het is gelukt een ruime diversiteit van films te brengen met gemiddeld een behoorlijk aantal bezoekers. Er is sprake van een bepaalde vaste kern van bezoekers van vooral de amusement en ontspanning biedende film. De wat meer inspanning van de kijker vergende films, zoals „They call me Mr. Tibbs", „Catch 22", „Diary of a mad housewife", hebben een toch wel geringer bezoekersaantal. Naar deze laatste films komen ook bezoe kers uit de omstreken van Schiedam, naar gebleken is zelfs uit Delft, Zwijn- drecht en Rozenburg. Naast de filmvoorstellingen is er een eerste aanzet tot de opbouw van ande re voorstellingen. Bij de programme ring hiervan wordt geëxperimenteerd binnen een verantwoorde exploitatie, zondat dat echter het maken van winst uitgangspunt is of kan zijn. Als het ware tastenderwijs wordt gepoogd er achter te komen wat de Schiedammer wil, waarnaar zijn voorkeur uitgaat. Om de achterban van de Schiedamse Gemeenschap meer bij het Passage Bezoekers over de jeugduitwisseling Tijdens de jeugduitwisseling in Schiedam met Duitse en Franse jongeren, heeft de Schiedamse Ge meenschap geïnformeerd naar het oordeel van de gasten over het bezoek. In het algemeen bleek men best tevreden over hetgeen werd geboden, zij het danook, dat men niet te lang in een autobus wilde zitten, zoals het geval was bij de tocht naar België. Teleurstelling werd uitgesproken over het feit dat er geen enkele Schiedamse industrie werd bezocht en er ook geen georganiseerde tocht door de stad was. Het be zoek aan stadhuis en museum was daarvoor een vergoeding. Enkele uitspraken: Fransen: Nederland is een koud land en de bewoners hebben een koud karakter". Duit sers: ,,De mensen gaan nergens zo goed met elkaar om als in Neder land". Fransen: ,,Men probeert door vrij bestel het iedereen naar de zin te maken". Duitsers: „Te veel toerisme, iedereen wil welva rend leven". Fransen: „Een land met veel vrijheid voor de jonger en". Duitsers: „Een land dat op eigen benen kan staan. De mensen zijn niet zo rijk, maar ze maken er het beste van". Over Schiedam: „Een geslaagde uitwisseling, compliment voor de organisatie. De bussen waren slecht, van Schiedam heb ik bijna niets gezien. We hebben nu bijna heel Nederland gezien, maar hoe Schiedam er nu precies uitziet, weet ik niet. De begeleiding door de commissie was uitstekend. Mijn gastouders hebben mij veel Schiedam laten zien. Je zoi deelnemers een volgend jaar meer slaap moeten gunnen Theater te betrekken en om een kern van vaste bezoekers te kweken zal o.a. aan de donateurs van de Schiedamse Gemeenschap een reductie worden ver leend op een nog nader vast te stellen aantal voorstellingen. Hierbij wordt ook gedacht aan C.J.P.-houders en aan abonnementen. Bistro Van zeer groot belang voor de exploi tatie van het theater achten B. W. een goede bestemming van de aan het De vergadering van de commissie voor Stadsontwikkeling in Schiedam, die deze week zou worden gehouden is uitgesteld, omdat er geen dringende zaken aan de orde waren. theater grenzende bar. Om de moge lijkheid van het „avondje uit" af te ronden willen zij van deze bar een bistro of café de théatre maken. Reali sering hiervan is echter zeer moeilijk gebleken; nochtans hebben B. W. zeer goede hoop hierin op niet al te lange termijn te zullen slagen. De opzet is zo mogelijk de exploitatie van de bar deel te laten uitmaken van die van het theater; zo dit toch niet mogelijk is, dan dient er in ieder geval een relatie gelegd te worden tussen beide exploitaties. Plastic zak voor huisvuil verplicht Met ingang van 1 september zal in Schiedam het gebruik van de plastic- zak voor huisvuil verplicht worden gesteld. Door de gemeentelijke reini gingsdienst V.R. O.M.-dienst) is in het jaar 1971 in totaal ongeveer 17.000.000 kg aan huisvuil opgehaald. Wat neerkomt op ongeveer 200 kg huisvuil per persoon per jaar of 4 kg per persoon per week. Dit is dan nog alleen maar het huisvuil dat met de plastic zak, de metalen emmer of in enkele gevallen per con tainer wordt aangeboden. Het is zo Zaterdag en zondag wordt er bij de jubilerende volkstuinvereniging Thur- lede in Schiedam een tentoonstelling gehouden van bloemstukken. De ex positie zal zaterdag om 11 uur geo pend worden door burgemeester Roelfsema. De bloemstukken zijn te bezichtigen tot 9 uur 's avonds en zondag van 10-20 uur. betaal nu minder We weten best dat U overal voor mini-pantips terecht kunten als we een aanbieding mini-pan- ties houden, moet die er dan ook helemaal uitspringen, vin den wij. Daarom verkopen wij naadloze mini-panties met versterkte teen van een bekend merk (waarvan we de naam i.v.m. de lage prijs niet mogen noemen) voor een bijzorjder laag prijsje,.... voor nog géén één gulden. mini panty Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze naadloze mini-panties, passend voor de japonnen 36 t/m 44, in de kleur caresse (nor male kousenkleur), voor Géén schrift, of tel, best veel afval, dat de afvoer en verwerking dan wel vernietiging geen eenvoudige zaak meer is. Uiteraard brengt de behandeling van dit huisvuil kosten met zich mee. Zo heeft de ophaaldienst van het huisvuil in 1971 ongeveer f 1.360.000 gekost, waar tegenover staat f 676.000 aan opbrengsten uit de reinigingsrechten. Het verschil van f 700.000 wordt uit de gemeentekas bijgepast. Begrijpelijk dat bij deze kosten de gemeente streeft naar efficiëntie. Daar bij speelt de plastic vuilniszak een grote rol. Al was het alleen maar dat de vuilnisophalers aanmerkelijk sneller kunnen werken met zakken dan met de tot nu toe gebruikelijke metalen standaard vuilnisemmers. Ze hoeven minder te lopen en minder zwaar te tillen. Maar dan is het wel een voorwaarde dat er „gestroomlijnd" kan worden gewerkt. Vandaar het dringende ver zoek aan het publiek om de zak (die van een KOMO-keur moet zijn voor zien als teken van de vereiste kwaliteit) zorgvuldig te behandelen. Bindt de zak goed dicht en laat boven de sluiting een flink eind vrij als „handvat" voorl de ophaler. Als de zak niet goed dicht zit, kan hij openvallen. Dit geeft niet alleen verontreiniging van de straat (wat men nu juist wil voorkomen), maar ook vraagt het veel extra-tijd om de rommel weer op te ruimen. DAF MINERVA De oostelijke zijkant van de over kapping van het Schiedamse spoorwegstation, heeft regelma tig ernstig te lijden van de ver nielzucht van de jeugd, die zich toegang verschaft tot het terrein, waar de VAM is gevestigd. Men heeft er kennelijk plezier in de grote ruiten met stenen te vernielen. Er zijn zelfs kogelgaat jes in een aantal ruiten gevonden. Aanvankelijk liet de NS nieuwe ruiten inzetten. Omdat het een te kostbare geschiedenis gaat wor den, stopt men daarmee. Dit betekent dus, dat straks bij een koude noord-ooster of ooster- wind het een afschuwelijk koude en tochtige bedoening kan zijn op het station, waarvan de reizi gers de dupe zijn. Hoewel de daders (uiteraard) meestal onvindbaar zijn en het daarom bezwaarlijk gaat de nog resterende jeugd van de in sloop zijnde woningen aan de Parallel weg van de vernielingen de schuld te geven, hoopt men toch, dat wanneer straks deze wijk zal zijn geamoveerd, de situatie wat meer overzichtelijk zal worden en herstelwerkzaamheden kun nen worden uitgevoerd. De gemeenteraad van Schiedam kocht in 1971 de korenmolen De Vrijheid aan de Nocrrdvest, welke molen op de lijst van Monumentenzorg staat. Het plan is, om de molen weer in dienst te stellen als graanmolen en voor het publiek ter bezichtiging te openen. De kosten van restauratie werden indertijd op f. 160.000,- geraamd, hoewel de toenmalige eigenaar reeds diverse werkzaamheden had laten uitvoeren. Na onderzoek blijkt echter dat de toestand van de molen slechter is dan werd verwacht en de restauratiekosten f. 363.000,- zullen bedragen. Verwacht wordt, dat in 1974 met de restauratie kan worden begonnen. In- tussenjnoeten enkele consolidatiewer- ken o.a. aan de wieken worden ver richt. Hiervan worden de kosten op f. 35.100,- geraamd. Een groot deel van dit bedrag zal echter door subsi dies o.a. van rijk en provincie worden gedekt. Nationale collecte voor vervoer missionarissen Onder het motto „Overbrug die af stand" wordt in het weekeinde van 26-27 augustus de jaarlijkse landelijke aktie gehouden van de Miva, de Missie Verkeersmiddelen Aktie. 323 Missio narissen en eigenlandse krachten heb ben dringend om vervoer gevraagd, omdat zij hun werk voor mensen in ontwikkelingslanden niet goed meer kunnen verrichten. Vervoer is wezen lijk voor hun werk. Van de 323 missionarissen komen er twee uit Schiedam. Het zijn Rein Geerdes en G. Ruys. Geerdes is al 21 jaar werkzaam in Boven Volto. In het district Leo werkt hij samen met 15 katechisten, die ieder een regio als werkterrein hebben. Naast hun pasto raal werk stimuleren ze de ontwikke ling ter plaatse door een betere land bouwmethode in te voeren. Pater Geerdes bezoekt de 15 regio's. Hij kan dat niet meer doen omdat zijn auto het begeven heeft. Ook missionaris Ruys, die werkzaam is ten noorden van Bogor in Indonesië, heeft een goede motorfiets nodig. Zijn werkter rein strekt zich uit over een lengte van 80 km. Daarom wordt het komende vyeekein- de de nationale Miva-collecte gehou den. Het gironummer van de Miva is 272249, Keizersgracht 525 in Amster- Contactavond van Helpt Elkander Vrijdag 25 augustus organiseert de kampcommissie van Helpt Elkander Schiedam, de algemene vereniging van ouders en vrienden van geestelijk mis- deelden, een contactavond voor de ouders en verzorgers van de deelne mers aan het vakantiekamp. Het kamp werd dit jaar van 3 t.m. 10 juni gehouden in Oldebroek op de Veluwe. Op deze contactavond worden de dia's vertoond, die in de kampweek zijn gemaakt, er zullen foto's te zien zijn en de werkstukken van de handenar beid zullen worden tentoongesteld. De avond wordt gehouden in de recre atiezaal van het bejaardencentrum Thurlede, Nieuwe Damlaan 759, Schie dam. Óe ouders en deelnemers worden om half negen verwacht. Sportieve trenchcoat, uitgevoerd in wollen flausch, met capiton en plaid voering. In diverse modieuze kleuren, i. donkerbruin, cognac, marine en 69.50 (Vervolg van voorpagina) uit de weg te gaan werd het natuurge biedje de Holle Mare bij Zwartewaal gespaard. Maar de Wellevliet zal door sneden -worden met een 100 meter brede strook, waar geen opgaand hout mag groeien. Ook in de polder Biert, nu een van de mooiste gebieden op Putten, is het tracé iets verlegd. Mogelijk wordt nu het zeldzame wei- devogelgebied iets minder verstoord dan eerder het geval zou zijn geweest. Ernstig geschonden wordt echter het groots opgezette recreatiegebied Bernisse. Het Bernisseplan is het para depaardje van het openbaar lichaam Rijnmond. Het moet de groene long gaan worden voor groot-Spijkenisse, dat in de toekomst 100.000 inwoners zal gaan tellen. In de omgeving van deze nieuwe stad zal dit het enige recreatiegebied van betekenis zijn. Om dat ook het groeiende inwonertal van Hellevoetssluis zijn ontspanning in dit gebied kan zoeken en ook de mensen uit Rotterdam-Zuid zich aangenaam langs het riviertje de Bernisse zullen kunnen verstrooien, vond Rijnmond het plan een algemeen belang en haal de een groot aantal gemeenten in het Rijnmondgebied ertoe over flinke geld bedragen te steken in het Bernisse plan. Door de doorsnijding van het betaal nu minder Om de goede naam en faam van onze vitrage-afdeling hoog te houden, weer zo'n geweldige aanbieding waarvan iedereen kan profiteren. Voile stores in de hoogtes 130, 160 en 190 cm en in de kleuren wit en ecru. U heeft nu de kans een luxe vitrage te kopen voor een prijsje dat ver beneden de normale verkoops prijzen ligt. 130 en 160 cm hoog PQC 190 cm hoog 13.98 Ö.98" I I I I r s i - Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de eerste etage deze voile stores in wit en ecru, nu voor zeer aantrekkelijke prij- recreatiegebied met de leidingstraat en in de toekomst ook nog met de nieuwe Rijksweg 15 is de opzet, een aaneenge sloten lintvormig recreatie-project, vol ledig mislukt. Het riviertje de Bernisse wordt zelfs tweemaal doorsneden. PISTOOL OP DE BORST Ook bij de gemeente Oostvoorne is het tracé iets gewijzigd. Volgens het eerste ontwerp zou het Waterbos, een groen- gordel die Oostvoorne beschermt tegen de industrie, nagenoeg geheel zijn ver dwenen. Nu wordt daar de straat met de helft versmald, doordat de pijpen middels een betonnen kunstwerk in twee etages door de flessehals tussen Oostvoorne en de dam langs het Briel- sc Meer zal leiden. De gemeente Oost voorne heeft voor de pijpleidingen straat het streekplan moeten herzien. Oostvoornes burgemeester A. Bolwidt vertelt dat zijn gemeenteraad aanvan kelijk niet akkoord kon gaan met het streekplan. „Wij hebben toch „ja" gezegd. Wij moesten een gevecht leve ren tegen Rotterdam en het Rijk van uit een verloren stelling. Het was een ja" met het pistool op de borst. Toen minister Drees hoorde dat wij er niet veel voor voelden heeft hij laten weten dat hij persoonlijk zou ingrijpen als wij het streekplan niet wijzigden. Wij zou den dan ook geen bijdrage krijgen in de kosten voor aanleg van een nieuwe groengordel. We moesten dus wel". In Oostvoorne zien ook een achttal tuinders hun bedrijfsterreinen in twee- en gehakt. Meer nog dan de talrijke landbouwers in dit gebied worden zij gedupeerd omdat zij op de onteigende strook geen glastuinbouw mogen uit oefenen. Willen zij straks op de oude voet verder gaan, dan zouden hun bedrijven in hun geheel moeten wor den onteigend, zodat de tuinders el ders een nieuw bedrijf kunnen opzet ten. Gezien de hoge kosten van totale onteigening is het de vraag of de overheid hiertoe zal overgaan. De tuin ders zullen zich echter aaneensluiten en niets tekenen alvorens een voor hen aanvaardbare regeling is getroffen. NIET WIJZER Hoewel men van de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap wel wist wat er te gebeuren stond op Voorne en Putten, heeft de Stichting Natuur en Milieu, die als overkoepelende organi satie van een aantal natuurbescher- mings-instituten optreedt, zich volgens directeur P. Nijhoff niet gemengd in het overleg tot men anderhalve maand geleden officiéél in kennis werd gesteld van het nieuwe tracé. Niet wijzer geworden door de ervaringen in de Hoeksche Waard, waar nader overleg bitter weinig tot stand heeft gebracht, ziet de heer Nijhoff de pijpleiding straat op Voorne en Putten als „een volkomen open zaak". „Voor mij is de zaak pas beslist als de betreffende nutswet door de Eerste Kamer is goed gekeurd. Wij gaan er nog steeds vanuit dat de leidingstraat op Rozenburg thuishoort. Rotterdam kan nu wel zeggen dat daar geen plaats is, maar dat moet door een onafhankelijke in stantie worden onderzocht, door de provincie bijvoorbeeld". De provincie Zuid-Holland is van het begin af al in de onderhandelingen betrokken geweest. De provinciale pla nologische dienst van Zuid-Holland heeft meegedaan aan het „moeizame" overleg, dat tot het ontwerpfracé heeft geleid. Kennelijk heeft de PPD van Zuid-Holland zich al door Rotterdam laten overtuigen. Op 11 september zal de Rijnmondraad zich uitspreken over de leidingstraat door Voorne en Put ten. Hoewel haar „nee" sympathiek zou klinken, zal het er de minister van Verkeer en Waterstaat met op de achtergrond het ministerie van Econo mische Zaken niet van weerhouden de leidingstraat door te drijven tegen de zin van de bevolking in. De kwestie Hoeksche Waard heeft dat bewezen. BEDANKT, DREES! Een belanghebbende zal de democrati - sche besluit \orming niet eens afwach - ten. Dat is de oliemaatschappij Total, die kortgeleden begon met de bouw «n een nieuwe olieraffinaderij in het Sloegebied in Zeeland. Op gezag wn de minister mag Total «naf de olieter - minal op de Maas takte een eigen pijpleiding aanleggen. Jawelo «r Voorne en Putten. Voor Total wordt de wet belemmeringen privaatrecht van stal gehaald. Deze wet verplicht de grondeigenaren pijpleidingen door zijn grond te dulden ten behoeve van het algemeen belang. Wie niet vrijwillig akkoord gaat, verliest het recht op vergoedingen en krijgt de verplichting opgelegd. Wél moet Total bij de aanleg van de pijpleiding het tracé van de leidingstraat zoveel mogelijk volgen. De eerste aanzet voor de leidingstraat is er dus al. Jaren van graafwerk, van bulldozers, herriemakende pompsta tions en dagelijks overvliegende con trole-helikopters zullen nog volgen. Het Rotterdamse gemeentelijk haven bedrijf, het openbaar lichaam Rijn mond, de PPD van Zuid-Holland, na tuurbeschermingsorganisaties, het Rijk, allen hebben ze zich over de leidingstraat -kunnen uitspreken. De bevolking heeft nog niets in te bren gen. Die kan pas wat zeggen bij de openbare ter visielegging van het streekplan begin volgend jaar, als ze al aan het graven zijn. Drees wordt be dankt. /VEEKEND AANBIEDINGEN TEENER geldig nu minder Onderstaande platen, waar U nog maar kort geleden f 4,95 voor moest betalen, bieden wij U nu aan voor 85 cent, dit is ruim 80% onder de geadviseer de verkoopsprijs. Splinternieuwe single's, alléén bij Ter Meulen zó voordelig, al léén op vrijdag 25 augustus en zaterdag 26 augustus voor pre cies vijfentachtig cent. T-Kex Mungo Jerry The Kinks Free The Hollies Peter Alexander Humble Pie Steppen Wolf Desmond Dekker Alleen vrijdag en zaterdag ver kopen wij in de kelder deze splinternieuwe single's, met steengoede nummers, door elkaar, per voor Géén schrift, of tel. best.

De Havenloods | 1972 | | pagina 3