Oude suikerwerkfabriek trefpunt voor eenzamen Groot aantal gemeenten wordt geliberaliseerd OPENING 3e ZAAK 30 VOORDEEL DERAG DERAG Steels tof zuigers en gevelkachels onderzocht Onderwijs voor gastarbeiderskinderen Veilig verkeer voor lessers DANSLES dinsdag 29 augustus 1972 21e jaargang no. 35 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN -• KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM Toen tijdens het Holland Festival de Tokyo Kid Brothers in de hal van de oude Jaminfabriek optraden, bleek dat veel mensen niet van het bestaan van het Trefcentrum Rotterdam op de hoogte waren. Althans niet wisten waar dat centrum precies was, want de meeste Rotterdammers weten de voor oorlogse suikerwerkfabriek aan de grens van het oude Crooswijk wel te vinden. Wanneer je over de Generaal Van der Heijdenstraat rijdt of loopt, kun je het grote gebouw met tegen de gevel het immens rode bord met de witte reuzenletters ook moeilijk onge zien voorbij gaan. Bleek met het optreden van de Kid Brothers nog het een en ander aan de bekendheid te schorten, in de tijd dat het Trefcentrum van november vorig jaar tot afgelopen zomer open is, kwamen er toch meer dan 20.000 bezoekers over de drempel. Dat zijn er per week zo'n 800. Daarmee heeft het centrum zijn doel, het huisvesting bieden aan vormende en veranderende krachten in de samenleving, waarge- Sinds kort heeft het Trefcentrum Rot terdam er een activiteit bij: contact avonden voor alleenstaanden. Alles is begonnen met de VARA-tv-uitzending „Wie niet? handelend over de een zaamheid. Op een eerste programma kwamen liefst 400 reacties uit Rotter dam en naaste omgeving. Bert Robben, cultureel werker van het Trefcentrum, reageerde op een oproep van de VARA en meldde zich als contactpersoon voor een groepje van tien alleenstaan den, die door de omroep bij elkaar werden gebracht. Het opsplitsen van de belangstellenden in de kleine contactgroepjes bleek in verschillende gevallen niet geslaagd. Er waren ten eerste niet genoeg contact mannen, zodat verschillende groepjes het maar zonder hulp moesten zien te klaren, ten tweede bleek de selectie van de mensen in sommige gevallen niet zo gelukkig (het boterde in lang niet alle groepjes) en ten derde verlang de men ook naar contact buiten de In de steek gelaten De contactpersonen, die een dreigende mislukking voorzagen, omdat velen zich door de VARA na uit hun isolement te zijn gehaald - een beetje in de steek gelaten voelden de lande lijke stichting die de omroep voor deze mensen in het leven riep heeft zichzelf opgeheven; men kon het werk niet aan organiseerden in juni een geza menlijke bijeenkomst in het voorma lige fabriekspand (waar overigens een verduiveld aardige ruimte is gescha pen). Op de eerste bijeenkomst in juni kwamen ruim 100 mensen. De maand WiKl 13^-138, am. Telefoon, 1,4.06.19. Tel. 26.19.75. De Stichting Vergeüjkend Warenonderzoek heeft 17 gevelkachels onderzocht. Alle bleken redelijk of goed. Dit was wel te verwachten, omdat alle het Giveg-keupnerk dragen en dus zijn goedgekeurd door het VEG-Gasinstituut. Gezien het feit dat alle onderzochte kachels goede tot redelijke prestaties leveren, zal de keuze van de consu ment vooral worden bepaald door de eisen die men er voor een bepaald vertrek aan stelt, door de aantrekke lijkheid van het model en door de prijs. Zeker in de twee laatstgenoemde opzichten is er volop keus. Zo varieert de lengte van de 17 onderzochte kachels van 119 (de breedste) tot 32 cm. (de smalste) en liggen de prijzen tussen f 555.- en f 248.-. Voor een handige doe-het-zelver is het mogelijk om zelf zijn gevelkachel te plaatsen. Met het oog daarop heeft de Stichting VWO ook de bij de kachels geleverde montage-voorschriften beoordeeld. Het rapport vestigt er evenwel de aandacht op, dat iemand die zelf zijn gevelkachels plaatst, deze niet zelf op de gasleiding mag aansluiten. Hij moet daarvoor een erkend gasfitter inschake len. Steelstofzuigers zijn in het gebruik zwaarder dan slangstofzuigers. Ze ma ken aanmerkelijk meer lawaai en de eigenlijke zuigprestaties zijn meestal geringer. Wie desondanks liever met een steelstofzuiger werkt kan voor een prijs van rond f 150.- zo'n apparaat kopen dat aan redelijke eisen ten aanzien van zuigkracht op vezelige en gladde vloeren voldoet en dat tevens elektrisch voldoende veilig mag wor den geacht. Dit is, in het kort, de uitkomst van een vergelijkende test, eveneens van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek. Helaas moest ook uit dit onderzoek van de Stichting VWO weer blijken, dat het met de elektrische veiligheid van onze huishoudelijke apparaten nog niet helemaal is wat het wezen moet. Van de 11 onderzochte stofzuigers bleken er drie niet in voldoende mate aan de eisen van elektrische veiligheid te voldoen; zij vertoonden ernstige fouten in de isolatie. De Stichting VWO heeft hierop de aandacht geves tigd van het Ministerie van Econo mische Zaken. De prijzen van de onderzochte steel stofzuigers variëren van f 79.50 tot f198.-. In het onderzoekrapport wordt er echter op gewezen dat dit adviesprijzen zijn en dat hierop wel kortingen van 15 a 20 procent worden gegeven. Zoals ook bij de slangstofzui gers het geval is. vertonen de prijzen van de papieren zakken voor steelstof zuigers grote verschillen. Ze lopen na melijk uiteen van 14 1/2 tot 45 cent per stuk. Het volledige testrapport van gevelka chels (no. 21) en van steelstofzuigers (no. 20) is verkrijgbaar bij de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek, Leeuwendaallaan 10 te Rijswijk (ZH). Bestellingen door storting van f 1.75 (per rapport) op postgiro 1477321 ten name van deze Stichting. Grote jongens komen er zondag aan de start op Met circuit van de Beekse Bergen, nabij Tilburg. Voor de vijfde internationale Olof-wegraces komen vijf wereldkampioenen, waaronder Jan de Vries en de Fin Jarno Saarinen, aan de start. De wedstrijden worden om 13 uur geopend met de klasse 350 cc. Verder wordt gereden met 50 cc, 125 cc, 250 n 500 c. De Engelsman Chas Mortimer (zie fo ei na kwamen er weer ruim 100, waaronder zich veel nieuwe gezichten bevonden. Er staan nu circa 160 con- tactzoekende ingeschreven. Het bleek dat het merendeel echt blij was met de nieuwe contactmogelijkheid. Bert Robben: „Het was even afwach ten. Je weet nooit of ze wel komen. Het vooraanzicht van het gebouw met de naaste omgeving is voor ouderen misschien niet aantrekkelijk: ze had den wel kunnen denken dat het een hippie-toestand was of zo. Gelukkig bleken de mees ten deze nieuwe communicatiemogelijkheid te waarderen. Natuurlijk waren er een paar wanklanken zo van: dit wordt het ook weer niet. Er zijn mensen bij die door de jaren heen dermate gefrus treerd zijn geraakt dat, ze, als ze na een kwartiertje geen naar hun me ning) echte kennis hebben gemaakt, al weer opstappen". Overschot vrouwen Onder de alleenstaanden bevonden zich enkele echtparen, die net als de anderen geen mogelijkheden zagen tot werkelijk goede contacten te komen. Ook de kerken blijken in veel gevallen niet meer de nodige groepsbinding te geven. De leeftijden van de belangstel lenden variëren sterk, maar de meesten vallen in de groep 40- tot 70-jarigen. Opvallend is het overschot aan vrou- sveu. Zeker twee op de drie bezoekers was van het vrouwelijk geslacht. Het is de bedoeling dat de alleenstaan den elke eerste vrijdagavond van de maand in het Trefcentrum terecht kunnen: zeg maar van acht uur tot een uur of twaalf, één. De eerstvolgende avond valt dus deze week: vrijdag 1 september. Bert Robben en zijn colle ga Arend van As zullen de mensen dan weer opvangen en bezig houden met spelletjes, gespreksgroepen, kaarten en dansen. Maar het is de bedoeling dat ze daar vanaf komen. Bert Robben: „Uit dé groep alleenstaanden moeten rnen- tie van de avonden op zich nemen. Ze moeten zelf hun activiteiten gaan leiden en mensen met dezelfde interes sen moeten elkaar opzoeken. Als die animo er komt en de belangstelling zich handhaaft kunnen ze ook andere keren van onze ruimte gebruik maken". Chinezen Dus alleenstaanden, die of één contact of zomaar gezelligheid zoeken, moeten beslist eens naar het Trefcentrum gaan (waar men ook nadere inlichtingen kan inwinnen: 010-11.71.44). Men ont moet er mensen uit alle sociale lagen van de bevolking, zodat het de eerste avond kon voorkomen dat een dame zei: ,,Maar meneer, iemand van mijn niveau kun je niet met een bouwvak ker in contact brengen". Maar het kwam ook voor dat enkelen meteen een afspraak maakten de komende zondag samen te gaan chinezen. Het Trefcentrum krijgt er binnen af zienbare tijd nog twee flinke hallen bij. In september gaan de gebruikelijke cursussen - vooral op creatief gebied van start. Toneel-, musical- en popgroepen kunnen dan weer te recht voor hun repetities. Groepen, to) zal in Tilburg starten op de razend snelle Morbidelli van de tijdens de T.T.-races op het eiland Man veronge lukte Italiaan Parlotti. Bert Robben: "Je weet nooit of ze zullen komen." organisaties en individuele plannenma kers, die nog een dak boven hun hoofd zoeken, moeten zo spoedig mogelijk tussen 12 en 24 uur het Trefcentrum bellen (ook telefoon 010-11.71.44). Eigenlijk zijn ze al te laat, maar mis schien staat er nog een avond op de agenda open. Tegen een alleszins rede lijke vergoeding - als er geen geld is dan niel - fungeert het centrum reeds als contactmogelijkheid voor groepe ringen van de uiteenlopendste pluima ge. Hoewel de bar er best op berekend is, worden de vele verzoeken bruiloften en ander soort partijen binnen de vroegere Jaminmuren te mogen vieren geweerd: de ruimte moet bestemd blijven voor mensen die wat te vertel len hebben over of voor de ander, wat willen doen met of voor die ander of alleen maar willen kennis maken met die ander. Henk van Capelleveen. Naar aanleiding van het door het dagelijks bestuur van Rijnmond aan de Minister van Onderwijs, mr. C. van Veen, gezonden telegram, heeft de minister snel gereageerd. Rijnmond vroeg in het telegram om faciliteiten voor scholen in het Rijnmondgebied teneinde opvangklassen voor buitenlandse kinderen voor voortgezet onderwijs te kunnen vormen. Negen scholen voor lager beroepsonderwijs en lager huishoud- en nijverheidsonderwijs waren bereid deze taak op zich te nemen, mits hiervoor de middelen ter beschikking zouden komen. De minister heeft laten weten accoord te gaan met één taakuur voor de leerkrachten en aanstelling van buitenlandse leerkrachten, die zowel in het Nederlands als in de benodigde vreemde moedertaal kunnen onderwijzen. Deze leerkrachten kunnen worden gerecruteerd uit het moederland of uit het bedrijfsleven in Nederland waar bevoegde buitenlandse leerkrachten werken, die in hun eigen land geen passende arbeid kunnen vinden. De faciliteiten van het departement, die gelden voor een experimenteel jaar 1972-1973, worden verstrekt aan zeven scholen in Rotterdam en twee in Vlaardingen. De Rotterdamse afdeling van Veilig Verkeer Nederland zal begin september starten met een verkeerscursus voor volwassenen. Deze verkeerscursus is vooral geschikt voor aanstaand rijbewijs-bezitters; zij die momenteel rijles hebben. De cursus wordt gegeven in samenwer king met de Rotterdamse gemeente politie. Docenten zijn agenten en agen tes van politie, verbonden aan de afdeling Voorlichting. Zij behandelen met de cursisten de volledige theore tische stof die men voor het rijbewijs moet weten, maar gaan op vele punten veel dieper in en kunnen hieraan meer tijd besteden dan de rijschoolhouder. vakantie? brood-nodiq! 00L ®°Q(j t. Vakantie lekkere boiie°d! Van d'e e ook in jawel3; bakt! off*10 onverbeterlijk bokmon/chop In een groot aantal gemeenten wordt vrijdag 1 september de zogenaamde huurliberalisatie ingevoerd. (Een overzicht van deze gemeenten geven wij bij dit artikel.) Niet alleen in een groot aantal Zuidhollandse gemeenten wordt de huurliberalisatie ingevoerd, ook in de provincies Utrecht en Noord-Holland gebeurt het in vele gemeenten en in Gelderland wordt hier en daar de gedeeltelijke liberalisatie omgezet in een volledige. De provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijsel. Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zijn al eerder vrijgemaakt, al gelden uitzonderingen voor de steden Groningen en Deventer. Ook in Gelderland is het straks zover, behalve dan in Apeldoorn, Arnhem, Nijmegen en Wageningen. Een andere term voor „huurliberalisa tie" is „afschaffing huurprijsbeheer- sing", en dat is voor vele huurders van woningen wellicht een term die wat angstig aandoet. Toch behoeft men voor deze huurliberalisatie geen angst te hebben. Ten eerste omdat in de gebieden waar de liberalisatie al is doorgevoerd weinig moeilijkheden zijn ontstaan de huren zijn daar in de afgelopen jaren zelfs wat minder geste gen dan in de niet-geliberaliseerde gebieden en ten tweede omdat lang niet alle woningen onder deze vrijma king van de huurovereenkomsten val len. Ze geldt namelijk alleen voor woningen waarvoor de landelijke over heid geen subsidies meer betaalt aan de eigenaren. Na de liberalisatie worden de bewoners van zulke woningen veelal in bezit van een particuliere eigenaar of maat schappij - meestal geconfronteerd met de wens van een verhuurder een nieuwe huurovereenkomst af te slui ten. Over zo'n overeenkomst zal dan onderhandeld moeten worden: een verhuurder zal wellicht een hogere huurprijs voorstellen, terwijl een huur der eisen stelt op gebied van het onderhoud, of juist een lagere huur prijs wenst. Evennieht De huurliberalisatie wordt pas in een gemeente ingevoerd als er een zeker evenwicht is tussen het aanbod van en de vraag naar woningen. Dit betekent dus dat in zo'n gemeente in theorie geen woningnood meer bestaat. In de praktijk is dat natuurlijk lang niet altijd zo, omdat er vooral voor laagbe taalden weinig aanbod is. Doch bij de woningen met hogere huurprijzen is een zeker evenwicht en wellicht kun nen laagbetaalden, dankzij de moge lijkheid huursubsidie te ontvangen, ook zo'n woning huren. Het ligt niet voor de hand dat onmid dellijk na de huurliberalisatie overal bordjes met „te huur" achter de ven sters zullen verschijnen. Veel nieuw bouw wordt door de overheid nog ruimschoots gesubsidieerd en voor deze huizen geldt de liberalisatie niet. Zelfs veel particuliere nieuwbouwpro jecten worden in de premiesector ge bouwd en vallen dus ook onder een subsidieregeling. Maar vooral oudere woningen die geen eigendom zijn van een woningbouwvereniging of gemeen- De huurliberalisatie gaat met in- J gang van 1 september in voor alle gemeenten in de Alblasserwaard en de Hoeksche Waard en bovendien in de gemeenten Heerjansdam en Hendrik-ldo-Ambacht op IJssel- j monde. In de Krimpenerwaard wordt de huurprijsbeheersing afge- j schaft in de gemeenten Ammers- J tol. Bergambacht, Berkenwoude, Lekkerkerk, Schoonhoven en Stol- wijk. Ook in de gemeenten Bode- graven, Driebruggen en Woerden wordt de huurliberalisatie van kracht, evenals in alle gemeenten van Goeree-Overflakkee. te zullen onder de nieuwe regeling Volkshuisvesting en Ruimtelijke orde ning (tel. 070-26.42.01, tst. 301) en Justitie (tel. 070-61.43.11, tst. 287). Iedereen die in een „vrijgemaakte" woning is gehuisvest dient zo'n bro chure eigenlijk bij z'n huurcontract, polissen en spaarbankboekje(s) te be waren. En wie zich helemaal zeker wil voelen doet er goed aan een goede rechtsbijstandsverzekering af te slui- iten. Want dan kan men goede juri dische hulp krijgen gis een verhuurder een ingrijpende verandering in een huurovereenkomst wil aanbrengen, of deze overeenkomst wil opzeggen. In totaal duurt de cursus zeven avon den: op de laatste avond worden de diploma's uitgereikt. De cursisten heb ben tevens de mogelijkheid aansluitend een tweetal avonden te volgen, waarin door een bevoegd arts een groot aantal tips wordt gegeven op het gebied van de Eerste Hulp bij Ongevallen. De cursisten krijgen tevens de kans, weer op een andere avond een „rit" te maken met de speciale reactietest-auto van de politie. De kosten voor de volledige verkeers cursus bedragen slechts f 5,-. Wil men als deelnemer ook de twee EHBO- avonden meemaken, dan is de totale prijs f7,50. De verkeersavonden wor den gehouden in het zaaltje aan het Raam 6, vlak naast het Rotterdamse hoofdbureau van politie. Men kan zich voor de cursus opgeven hü mevrouw G. Lagerwey-Lafeber, secretaresse, Kleine Kreek 82, Rotter- dam-3026. schappij 1 Beheer vijf burgemeesters Expo- openen. Exponent 72 is een twee maanden durende expositie van ruim hon derd materialen die op de Olympische Spe len te München zullen worden gebruikt. Het gaat hier om geheel nieuwe materialen en om bestaande materialen die een nieuwe toepassing hebben gekregen. Het park ligt aan de Koningsweg in Arnhem. dansen is puur plezier! DE KLERK Katshoek 49 - R'dam - tel. 22.75.00 vallen. Alle woningen in geliberaliseerde gemeenten waarvoor het Rijk nog jaar lijkse bijdragen betaalt zullen blijven vallen onder de jaarlijkse verplichte huurverhoging. En voor woningen van gemeenten en woningcorporaties dient de dit jaar begonnen huurharmonisatie gewoon te worden doorgevoerd. Voor de bewoners van dergelijke woningen verandert er dus voorlopig nog hele maal niets. lluurbesoherming Ook op 1 september wordt in alle geliberaliseerde gemeenten van ons land een nieuwe woonruimtebescher ming van kracht. De tot nu toe gelden de huurbescherming krachtens de Huurwet vervalt dan en wordt vervan gen door nieuwe bepalingen in het Burgerlijk Wetboek. Geschillen in huurkwesties dienen in het vervolg vrijwel uitsluitend via de kantonrech ter te lopen en de rechten en plichten van verhuurders en huurders zijn in de nieuwe wetsbepalingen nauw omschre- Alles omtrent deze nieuwe woonruim tebescherming plus een grote hoeveel heid informatie over de huurliberalisa tie is vermeld in een brochure die door het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is uitgegeven. Deze brochure, „Huurliberalisatie en bescherming van huurders van wonin gen" geheten, is - gratis - verkrijgbaar bij alle gemeentehuizen, bij de griffiers van kantongerechten, bij huuradvies- en bij de Ministeries van Van 2 tot en met 8 september is de nieuwe Nederlandse rockmusical Godspell" te zien in het Hofpleintheater. Godspell is een product van de Amerikaanse student John Michael Tebelak en is gebaseerd op het evangelie van Mattheus. Muziek en lyrics zijn geschreven door Stephan Schwartz. De regie is in handen van de Engelse Liz Whiting, die ook de succesvolle opvoering in Engeland regisseerde. De spelers zijn allen jongeren. De hoofdrol, de figuur van Jezus wordt gespeeld door de 26-jarige Belg Serge Henri Valcke. Hij vertelt verschillende verhalen uit het evangelie van Mattheus, de groep om hem heen beeldt die uit, via zang, dans, spel en mime. Behalve in Engeland wordt de musical op het ogenblik ook in Amerika, Australië, Frankrijk en West-Duitsland gespeeld. Wij vragen voor de verspreiding van ons blad in diverse RAYONS m NETTE VAKANTIE BEZORGERS STERS VASTE BEZORGERS (STERS) Minimum leeftijd 15 jaar. Aantrekkelijke verdiensten AANMELDEN: |)E HAVENLOODS Prins Hendrikkade14, Rotterdam Tel.: 13.21.70

De Havenloods | 1972 | | pagina 1