6.' l <8# Rijk Roomsche onderneming in Oudenbosch geconserveerd Dansen is puur plezier! 98 198 49 «8# sr''p" *5» Zouavenmuseum bestaat 25 jaar 3J IN DE HUID VAN DE ANDER Met andere woorden DE HAVENLOODS. DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 35-508 Bijdragen: Anne Hoeksema. jj Henk van Capelleveen Redactie: Jan Rietveld Vorig jaar zijn weer duizenden bedrijf jes verdwenen; in de koele statistieken heten ze „vestigingen in het ambacht". De hardste klappen vielen bij de aanne mers, schilders, kleermakers, schoen makers, kappers, metaalbewerkings- bedrijven, fietsenmakers, bakkers en slagers. In 1971 sneuvelden bijna 2700 bedrijven in deze branches, per am bacht dus zo'n 300. Bakkers, schoen makers en fietsenmakers zjjn de koplo pers en liggen daar ruim boven. Er zijn eigenlijk maar drie „ambach ten" waarin het aantal vestigingen dui delijk is toegenomen. Dat zijn schoon- heidsverzorgingsbedrijven, schoon maakbedrijven en glazenwassersbedrij- ven. Kijk ze even goed aan: de ver dwijnende en de opkomende bedrij ven. En u ziet onze tijd ten voeten uit. Olympisch vuur, Günter Zahn, roeien, vijfkamp, zeskamp, Barend Barendse, tienkamp, marathon, kogel stoten, Rhodesië, kogel slingeren, gewicht hef fen, sexharen, braadworst, zeilen, pampusklasse, hockey, olympische eed, Brundage, waterpolo, scheidsrech ters, vlagincident, televisie, Henkie, Kuiphof, Koomen, ceremonie protoco- laire, startblok, gouden plak, voetbal, Ajax, Independiente, honkbal, basket bal, computers, profschaatsers, tennis, melkhuisje, estafette, valse wissel, tar- tanbaan. Heeft u ook al een sportcom plex? Wjj lazen in „Het Zuiden": „De heer Van der Sluis, een (bonafide) Rotter damse pensionhouder: „Weet je wat je eens in de krant moet schrijven? Als de Nederlanders vijfentwintig procent van het saamhorigheidsgevoel van de Turken hadden, zou betaal nu minder Bij het kopen van deze kant en klaar gordijnen, hoeft U er ook werkelijk niets meer aan te doen, zelfs geen zoompje in te leggen. Nu verkopen wij kant en klaar overgordijnen van een zwa re kwaliteit weefstof, in diverse, kleuren en dessins. Deze afge paste overgordijnen, 120 cm breed en de lengtesong. 140 t/m 200 cm, door elkaar voor nog géén zeven gulden per stuk. kant en klaar overgordijnen 120 cm breed 140 t/m 200 cm lang in diverse kleuren en dessins Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze kant en klaar overgordijnen van een zware kwaliteit weefstof, in de breedte 120 cm en de leng tes van ong. 140 t/m 200 cm, door elkaar, per stuk Géén schrift, of tel. best. een stuk beter voor staan. Er wordt zo vaak gescholden: „Kijk, dear koopt weer een Turk een pand. Waar doen die mensen het van? Nou weet je waar die mensen het van doen? Ze hebben geen kleurentelevisie nodig, en geen dure pakken. Ze gaan naar die vriend en naar die en naar die en hier krijgen ze vijfduizend gulden, van een ander zeven, daar weer twee duizend; zo krijgen ze hun pandje bij elkaar. Want dacht je nou echt dat die Turk met vijftig mille in zijn zak rondüep? Ik zweer je: wanneer de Nederlander net zo tegenover zijn medemensen zou staan als de Turk, dan zag het er heel wat plezieriger uit in dit land! Zelden raakte iemand de gastarbeider- spijker zo hard op z'n kop. De welvaart bevordert de woede. Ir. Th. Brouwer van de Rotterdamse Verkeersdienst was deze week dinsdag ochtend helaas verhinderd. Samen met wethouder Polak van Verkeer en Openbare Werken en directeur Van Leeuwen van de R.E.T., zou hij op de Rotterdamse Goudsesingel de laatste stukjes van de witte lijnen trekken, die het openbaar en het particulier vervoer voortaan van elkaar gescheiden moeten houden. Zijn taak werd overgenomen door ir. H. A. van der Hout. Een lijntrekker is snel gevonden. 'De mode- en confectie-industrie blijkt bijzonder vindingrijk. Zo is door de Amerikaanse Timely Products Corp. onlangs een verwarmd shirt voor fiet sers ontworpen en in de handel ge bracht. Door middel van batterijen die aan de broekriem worden bevestigd kan deze modieuze shirt op ieder gewenst moment doeltreffend worden verwarmd. De fietser blijft luchtig en vrij in zijn bewegingen gekleed, maar hoeft niet bang te zijn voor kouvatten. Dus geen oude kranten meer onder het tricot. Maar niet alleen dat: de reclame in de wielrennerij zal aantrekkelijker worden, aangezien op borst en rug neonletters kunnen worden aange bracht. betaal nu minder De slagzin "betaal nu minder" komt toch in elke advertentie weer terugneemt U nu bij voorbeeld deze advertentie eens bij de kop! Wol terlenka herenanklets in alle kleuren en maten, die nor maal f 4,95 en f 5,50 kosten, nu voor nog géén drie gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze wol terlenka herenanklets in al le kleuren en maten, inklets in al- Géén schrift, of tel. best. betaal nu minder Heeft U al zo'n handig flessen rek mevrouw?neen? komt U er dan vlug een kopen, want als U 'm eenmaal heeft wilt U 'm nooit meer missen. Flessendrager van bijna onver woestbaar plastic, geschikt voor 6 flessen, in de kleuren oranje en hipgeel, van f 4,50 voor nog géén twee gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze flessendrager van slagvast plas tic, in oranje en^| ffeO voor gm Géén schrift, of tel. best. GOUDA - Iedere le en 3e zaterdag de maand wordt er in de Prof. Gunningschool, Koningin Wilhelmina- weg 1 in Gouda een luilbeurs gehou den van 2-5 uur. Er kunnen postze gels, munten, lucifersmerken, sigaren bandjes en oude ansichtkaarten geruild worden. De eerste beurs wordt gehou den op 2 september. Met de cassettes die nu in de aanbieding zijn kunt U Uw fa voriete artiesten opnemen of leuke sketches die U dan later op Uw gemak nog eens kunt beluisteren. Musicassettes, gemaakt volgens het Philips kompakt cassette systeem, dus van een voor treffelijke kwaliteit en met een prima geluidsweergave, koopt U nu bij ons extra voordelig. 195 295 95 C 90 2x45 min. i C 120 2x60 min. In Rotterdam is een hippie-achtig fi guur - lang haar, baard, snor, gekleed in een blauwachtig uniform - door de plaatselijke politie opgebracht. Achter af bleek men met een collega te doen te hebben. Eén werkdag van de president Heb 'k mogen zien op televisie Hij is toch wel een fijne vent Een kerel..... en een mens met visie In zijn gedrag zo doodgewoon Besprekingen met senatoren En aldoor gaat die telefoon Neen, geen momentje gaat verloren. Ontvangst, gesprek, ontvangst, gesprek Notities voor z'n secretaris Zo onvermoeid, zo opgewekt Hoe laat 't ook wordt voordat-ie klaar Een doodgewone werkdag Merkt hij op, maar ook een slechte Wat zeg ik? Heel erg droeve dag In Pakistan zijn ze aan 't vechten. Die glimlach, éven aangedaan Dat wegslikken van die ontroering Mijn presidentje. Afschuwelijk Faki- stan Ik stikte zélf haast van ontroering. Mijn president, gevoelig man Behoeder van zovele zaken Wie brult nou weer van Vietnam? Wat heeft dat er nou weer mee te maken Leen de Zwart. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur verkopen wij in de kelder deze musicassettes met een pri ma geluidsweergave. Nu in 3 verschillende lengtes voor aan trekkelijke prijzen. Géén schrift, of t ff Onlangs was het 25 jaar geleden, dat in de Westbrabantse plaats Oudenbosch een stukje „Rijk Roomsch Leven" voor het nageslacht werd vastgelegd. In het overwegend katholieke dorp werd op 18 augustus 1947 een museum geopend, dat de bezoekers moet inwijden in de geschiedenis van de zogeheten Zouaven. De oprichting van het museum kwam op een moment, dat het Zouavendom in de vergetelheid raakte. De opening vond plaats bijna een jaar na de dood van de laatste Zouaaf, de 95-jarige Pieter Verbeek. Tot 1940 toe en soms ook nog na de oorlog werden de Zouaven aan de katholieke schooljeugd voorgesteld als heldhaftige verdedigers van de paus en daarmee als de beschermers van de rooms-katholieke kerk. vitrines ligt een biechtlijst in drie talen, die de Zouaven van dienst kon zijn bij het belijden van hun zonden tegenover een priester. Op deze lijst komen zonden voor als: „Ik heb gezondigd met mij zeivenIk heb gezondigd met eenen gezel/ Ik heb gezondigd met eene ongetrouwde vrouw/ Ik heb ge zondigd met eene getrouwde vrouw". Omdat de Nederlandse Zouaaf vaak niet bij een priester uit eigen land op de biecht kon, en zich veelal tot een Italiaanse geestelijke moest wenden, waren alle zonden genummerd, en hoefde de „kruisvaarder" alleen de betreffende nummers te noemen. Een andere curiositeit in het museum is een sandaal van paus Pius IX, die hij de Nederlandse Zouaven voor de bewezen diensten en de betoonde moed ten geschenke deed. Dit pauselijk cadeau was alleszins op zijn plaats, omdat Nederland veruit de meeste Zouaven heeft voortgebracht. De juiste aantallen zijn niet bekend, maar dat het Nederlandse Zouavental de 3000 heeft overschreden, en dat ons land hiermee de koploper was in de rij der naties, staat vast. Hoevelen van onze pauselijke soldaten op het Italiaanse slagveld de dood hebben gevonden, is nooit met zekerheid vast gesteld; de schattingen variëren van 300 tot 500 gesneuvelden. TELEURGESTELD Voorzover hun namen bekend zijn, zijn alle Zouaven opgenomen in een Franse codex, waarvan het museum een exemplaar bezit. „Onze familie naam ben ik er niet in tegengekomen", zegt mevrouw Aarden enigszins teleur gesteld. Andere museumbezoekers heeft ze tot hun verrassing kunnen vertellen, dat een lid /an hun familie Zouaaf is geweest. Eer naam, die in de codex ook voorkomt, is die van de beroemdste Nederlandse Zouaaf: Pie ter Jong uit Lutjebroek. Deze pauselij ke soldaat onderscheidde zich niet alleen in lengte en sterkte van zijn makkers, maar toonde zich ook de moedigste. Het verhaal gaat, dat hij bij een gevecht ooit 14 Italiaanse soldaten De Zouavenbeweging ontstond in de jaren '50 van de vorige eeuw. Het was een leger van eerst Franse en Belgische, later ook Nederlandse lieden, die meenden de paus in Rome te hulp te moeten komen om de kerkelijke staat te beschermen tegen de aanvallen van de legers van de Italiaanse koning Victor Emmanuel, die aangevoerd wer den door diens opperbevelhebber Gari baldi. De toenmalige kerkelijke staat strekte zich uit over een omvangrijk gebied in midden-Italië tussen Ravenna aan de Adriatische Zee en Rome. Het begrip Zouaaf bestond al vóór het begin van de pauselijke verdedigings oorlog. De Franse kolonialisten had den op hun veroveringstochten door het noordwesten van Afrika de Zoua- wa-stam onderworpen, en talrijke le den van deze stam om hun moed bij de Franse legers ingelijfd. Onder de naam Zouaven hebben daarna verschillende Franse legerkorpsen strijd geleverd op vele fronten, óók op het kerkelijke. Het Zouavenmuseum herinnert aan de waanzinnige onderneming van vele jon geren, die verblind door hun katholie ke „idealen" (hen overigens ingepe perd door kerkelijke autoriteiten) aan de laatste kruistocht begonnen. De Zouaven hebben de ondergang van de kerkelijke staat slechts enkele jaren kunnen uitstellen; dat de oorlog geen enkel uitzicht op de handhaving van de pauselijke domeinen in dezelfde groot te bood, stond eigenlijk al vast vóór er een schot was gelost. AFGETROGGELD Het Oudenbosche museum ontleent zijn bestaansrecht vooral aan de moge lijkheid er enig inzicht te krijgen in de beweegredenen van de Zouaven en in het katholieke leven van toen. Het kleine zaaltje achter de basiliek (een copie van de Sint Pieter in Rome) wekt nauwelijks de indruk een mu seum te zijn. Door de krappe ruimte, waarover het Zouavenmuseum be schikt, is het niet mogelijk het bijeen gegaarde materiaal breed uit te stallen. De conservatrice van het museum, mevrouw L. Aarden-van Hoboken, ver telt dat het veel moeite heeft gekost representatieve voorwerpen uit de Zouaventijd bijeen te brengen. Al het voorbereidend werk is indertijd ver richt door één man: Christofoor van Langen, die was aangesloten bij de Congregatie van de Broeders van St. Louis, een instotuut in Oudenbosch. De broeder heeft heel Nederland afge reisd om de kinderen en kleinkinderen van Zouaven een relikwie „af te trog gelen", zoals de conservatrice de aan pak van broeder Christofoor omschrijft. LIJST VAN ZONDEN De religieus heeft zijn talloze reizen niet tevergeefs gemaakt, want het mu seumpje herbergt een schat aan voor werpen. De verscheidenheid is groot; foto's tekeningen, bidprentjes, mis- saals, medailles en allerhande andere kleine voorwerpen, en schilderijen, uniformen en geweren behoren tot de collectie. Sommige tentoongestelde za ken, die in de vorige eeuw zeer serieus werden bedoeld, wekken de lachlust van de twintigste-eeuwse museumbe zoeker op. In één van de (twaalf) Een zouaaf in volle glorie. Veel gesprekken zijn een doodgeboren kindje. Ze zijn eigenlijk al omgekomen, voor ze nog begonnen zijn. Ds. Klamer vertelde dat iemand door de telefoon tegen hem zei: „De vorige week begon mijn jongere zus opeens met me te praten. We zijn christelijk gereformeerd opgevoed. Mijn zus (22 jaar) zei: „Ik weet geen weg meer met het geloof in God. Ik kan niet meer zo geloven als toen ik een kind van acht jaar was". Toen heb ik haar gezegd: Ik geloof wél. Ik kan niet zonder God leven! Daarna stokte ons gesprek. Hoe komt dat? Lag dat aan mij? Wat moet je zo gauw op zo'n vraag door de telefoon antwoorden? Klamer beantwoordde de vraag met een wedervraag. Waarom bent u niet met uw zuster meegegaan in haar twijfel, in haar zoeken? Door direkt met uw eigen overtuiging te komen werd het gesprek geblokkeerd. Uw zus voelde zich in de steek gelaten, ze kreeg de indruk ter verantwoording te worden geroepen en brak af. En het gesprek liep dood Meegaan met de ander in gedachten die niet passen bij je eigen overtuiging en die toch menselijk zijn, meegaan en meezoeken is een eerste voorwaarde om een gesprek open te houden. En zodoende als mensen in eikaars nabijheid te komen en te blijven. Wat hebben wij aan een overtuiging en aan „gelijk" wanneer we de ander daardoor direkt uit het oog en met het oor verliezen? Muren hebben oren. Maar oren hebben ook muren. Hele bolwerken ergens in onze gehoorgang. In de gesprekstechniek wordt tegenwoordig de nadruk AGATHM ET BAMBAHM V met de kolf van zijn geweer heeft neergeslagen. Pieters heldendom mag dan wellicht wat aangedikt zijn, maar dat hij bijzonder vermetel is geweest, erkent elke geschiedschrijver. In het museum wordt zijn laatste brief aan z'n moeder zorgvuldig bewaard. In deze brief schreef Pieter Jong, dat een zwaar gevecht met hoge tol aan men senlevens in het verschiet lag; enkele dagen later kwam de voorspelling uit bij de bloedigste strijd, die in de oorlog om de kerkelijke staat is geleverd. Eén van de vele gesneuvelden was Pieter Jong. Lutjebroek's beroemdste ingezetene is uit het Zouavenmuseum niet weg te denken. Behalve zijn laatste brief lig gen er ook vele andere brieven, zijn gebedenboek, een foto van de paus die hij immer bij zich droeg, en hangt aan de wand zelfs zijn in hout uitgesneden afbeelding, die tot voor kort voor het maken van speculaaspoppen gebruikt Het beroemdste museumstuk is het vaandel, dat een katholiek vrouwengil de uit geestdrift over de enige overwin ning van het Zouavenregiipent, bij Mentana in 1867, heeft laten ver vaardigen. Karakteristieke afbeelding op het dundoek is die van een engel, die de duivel aan zijn spies rijgt. Verder zijn in het vaandel de wapens van Nederland, de kerkelijke staat, de Zouaven, en dat van het vrouwengilde geborduurd. Het gildewapen geeft de maatschappelijke positie, die de vrouw toendertijd innam, góed weer; er staat een hond op, ten teken van de spreek woordelijke trouw van de vrouw Het Zouavenmuseum in Ouden bosch is tot eind september iedere dinsdag en donderdag, alsmede op de zondagen 3 en 17 september geopend van 14 tot 17 uur. Het museum ligt aan de Pastoor Helle- monsstraat 6, achter de basiliek. De toegangsprijs bedraagt één kwartje voor jongeren tot en met 12 jaar, en twee kwartjes voor ouderen. Gezelschappen krijgen re ductie. Het museum kan buiten de normale openingsuren ook na i telefonische afspraak met i vrouw Aarden (01652 - 2692) be- zichtigd worden. Onder dit num mer zijn ook alle gewenste inlich tingen verkrijgbaar. Wie meer van en in Oudenbosch wil zien, kan een bezoek brengen aan de basi liek, die op kleine schaal naar de Sint Pieter in Rome is nagebouwd, en aan het Natuurhistorisch Mu seum, dat daar vlak bij ligt. Dit museum.bevat een rijke' collectie aan opgezette' dierep (vooral vogels) en aan op sterk water gezette vissen en reptielen. Een kip en een kuiken met vier poten, en een kuiken met twee koppen beho ren tot de bijzonderheden van verzameling. Het Zouavenmuseum is een bezoek alleszins waard. Eén van de instanties, die daar het meest van overtuigd is, is de gemeente Oudenbosch die volgend jaar een nieuw gemeentehuis krijgt, en de oude behuizing dan ter beschikking van het museum zal stellen. In zijn 26e jaar gaat het Zouavenmuseum in Oudenbosch ook ruimtelijk aan zijn trekken komen. gelegd op het leren luisteren. Op een cursus kregen we de raad: „Je moet altijd eerst driemaal het eiland omvaren, als je in het gesprek met iemand goed bij hem wilt aanlanden. Eerst helemaal zijn gevoelen en bedoelen proberen te peilen voor jezelf over de brug komt. Anders kom je ergens in de biezen of op de klippen terecht en de landing mislukt". Maar ik geloof toch dat het hier om diepere dingen gaat dan om een zielkundige techniek. Dieper dan het ontwikkelen van „sensitiviteit" een dieper aanvoelen van de ander. Ik denk even aan God zelf. Hij is zelf helemaal onze medemens geworden in Jezus van Nazareth. En dan worden we niet overdonderd door een goddelijk bulldozer-geloof, dat al onze menselijke onzekerheden en twijfels wegramt. Dan ontmoeten we ook niet een meester-psycholoog die ons verheven-evenwichtig rustig met onze angst en frustraties laat komen. In de zekerheid dat hij het wel opvangt. Nee, dat ontmoeten we iemand, die helemaal in onze huid kruipt. Tot hij tenslotte aan onze angst en wanhoop bloed zweet en vraagt, of zijn leerlingen in Godsnaam met hem willen blijven, waken en bidden. „Mijn God, mijn God, waarom hebt gij mij verlaten:: zo ging hij in zijn solidariteit met ons aangevochten hart tot het eind. En zo is Hij nog bij ons. Als we met onze zus praten of met onze jongen of met de atheïstische buurman boven. We mogen van en door alle wanhoop heengaan in de verwachting dat hijzelf ergens bij ons landt. Hoe weten we niet precies. De bijbel noemt dat: wachten op het wonder van de Geest van Jezus. Dr. KJ. Kraan. Gehoord, gisteren op radio veronica? Vooral als je het goed kunt. Dat is logisch. VERHUIZING Het Zouavenmuseum staat terecht in Oudenbosch. De Brabantse gemeente was in de jaren 1860—1870 het verza melpunt van de Zouaven, voordat ze naar het verre zuiden vertrokken. Dorpspastoor Hellemons droeg inder tijd zorg voor de uitzending van de Zouaven,'en wist in zijn woonplaats 22 jongens te bewegen Zouaaf te worden. Meer dan een eeuw later kan men in de Pastoor Hellemonsstraat de vruchten van diens werk gaan bekijken, dankzij de inspanning van een andere Ouden bosche geestelijke, broeder Christofoor van Langen. Maar op Radio Veronica hadden ze het over dansles. Ja, je moet het eerst leren. Maar je leert het al dansend. Met goeie muziek, ontspannen sfeer, leuke lui om je heen. Puur plezierI Hangt wel van de dans,- school af, natuurlijk. Echt goed dansen dat betekent de PLEZIER nieuwste dansen als eerste leren, de nieuwste hits als eerste horen. In een gezellige omgeving. Daarom: dansen is puur plezier bij Dansschool C. F. Wuyster, Overal in R'dam en omg., Tel. 28 41 95/24 72 75 Dansacademie De Klerk, Katshoek 49, R'dam Tel. 24 93 77/22 75 00 Sitton's Danscentrum, Schiedam, Viaardingen, Maassluis, Tel. 26 62 62 „Wat een zegen zou het zijn als we onze oren net zo gemakke lijk kónden open en dicht doen als onze ogen". Deze uitspraak van Georg Christoph Lichten berg was de oplossing van de paardesprongpuzzel van vorige week. De drie prijswinnaars, die ieder een tientje krijgen toege stuurd, zijn: G. Boersma, Roer domplaan 25, Rotterdam; C. C. P. W. Berlêe-Mentink, Gerrit Kasteinstraat 67, Leiden: H. S. Verschoor, Kat. Lagedijk 132c, Rotterdam. Volgende week publiceren we de prijswin naars van de puzzel, die dinsdag in de krant stond. Een spiegel is een spiegel goed dat zijn wij wel met U eens, maar bekijkt U deze eens, vindt U 'm niet buitengewdon origi- Staande tienerspiegel in bloem- modei, in het voetje is plaats voor enkele kleine make-up ar tikelen, zoals b.v. een lip-stick of een flesje nagellak. Dit spie geltje'van f 2,98 kost nu nog géén één gulden vijftig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze staande tienerspiegel in bloem- model, totale hoogte 2772 cm, nu in oranje met d groene steel, per stuk Géén schrift, of tel. best

De Havenloods | 1972 | | pagina 7