Mijn enige uitstapje is die naar het ziekenhuis FIJN! DANSLES Mevrouw Van Briemen, een chronische zieke: phihit hoUse OPENING 3e ZAAK 30 VOORDEEL DERAG OERAG kbsmsk'! Met De Havenloods 4 dagen naar Parijs Dansschool C.F. WUYSTER ALUMINIUM JALOEZIEEN MET 40 TOT 50% KORTING BLINDS dinsdag 5 september 1972 21e jaargang no. 36 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER SCHIEDAM -VLAARDINGEN -- KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Onlangs ontvingen wij van mevrouw Van Briemen onderstaande brief. Hij de aanleiding om eens bij een chronisc zieke op bezoek te gaan „Graag wil ik mijn gedachten eens laten gaan over iets, waar ik niets ik wel Wil leren: de politiek. Twee dagen en nachten heb ik geluisterd naar mensen, die mijn wel en Wee in handen hebben of willen hebben Het zal wel aan mijn onkunde liggen, maar ik had het idee dat amateurstukje werd opgevoerd, waarvan niemand zijn rol goed had ingestudeerd. Het leek me, dat de politici aan het eind van het debat nog veel hadden gezegd als aan het begin ervan, al hadden ze urenlang praten, ledereen had het beste met mij voor, dat begreep ik wel. hoe dat moet wist niemand. Ik dacht: ze zeggen wat ze niet denken denken niet wat te zeggen „Mijn e'nige uitstap is die naar het ziekenhuis". Deze'trieste woorden komen uit de mond van de 57-jarige mevrouw B. van Briemen, lijdster aan een chronische gewrichtsziekte, die haar tot langdurig stilzitten verplichj. Omdat ik tot de groep chronisch zieken behoor, die allang niet meer voldoende geholpen worden, ben ik bijna een krepeergeval. Als ik in november nog niet gekrepeerd ben, hoop ik zoveel inzicht in politieke zaken opgedaan te hebben, dat ik een bewuste stem kan uitbrengen. Ben ik daar niet in geslaagd, dan zal ik met mijn «ogen dicht en dus op goed geluk een keus doen. Blijkt dat later een vetkcerde te zijn geweest, dan weet ik tenminste dat ik er met gesloten ogen in ben gelopen. Ik denk dus niet aan het edele landsbelang - dat zult u uit mijn woorden begrepen hebben - maar aan het egoïstische eigen belang, namelijk: hoe kan ik de tijd, die me nog rest, zo goed mogelijk doorbrengen? Ik denk daarbij behalve aan mezelf ook aan de andere chronische zieken en de bejaarden, die tenminste nog een eigen bond hebben. Omdat ik van een ziekenbond nog nooit gehoord heb, probeer ik zo lang het nog kan de protesten van onze kant zelf te spuien mevrouw B Staatsbosbeheer bespeurt groeiend milieubesef Uit het onlangs verschenen jaarverslag van het Staatsbosbeheer blijkt, dat na het natuurbeschermingsjaar 1970 een rekord aantal alarmerende berichten betreffende het .milieubederf geduren de het verslagjaar gepaard is gegaan met een groeiende milieubewustwor ding, of, zoals in zijn woord vooraf de directeur van het Staatsbosbeheer ir. J. Verkoren schrijft: ..Met voldoening kan worden vastgesteld dat in 1971 in het drukkershuis verloving»-, huwelijks- en geboortekaarten: uitnodigingen, aankondigingen. visitekaarten; briefpapieren en postpapieren in vele kleuren een unieke collectie ontwerpen ons land het beset dat milieuzaken voorrang verdienen, inderdaad heeft doorgezet". Naast acties tegen de vestiging van milieuvervuilende industrieën is het vooral verheugend dat de bevolking zich steeds meer uitspreekt voor het behoud van natuurgebieden, bossen en van bomen in steden, dorpen en langs wegen. Dit heeft in veel gevallen tot gunstige resultaten geleid. Ook aan het overplanten van oude bomen (vooral bij de rijkswegbegeleiding door Staats bosbeheer) wordt meer aandacht be steed dan voorheen, evenals aan het behoud van bomen die ouderdomsver- schijnselen tonen, deze worden door middel van „boomchirurgie" hersteld. In samenwerking met C.R.M. is Staats bosbeheer begonnen met een veilig stellingsplan" van alle voor handhaving in* aanmerking komende natuurgebie- Wat betreft de bosbouw is Staatsbos beheer steeds meer de mening toege daan, dat het beheer van het bos erop gericht dient te zijn de diverse func ties, zoals het verschaffen van recrea tiemogelijkheid, houtproduktie, kli maatsverbetering, lawaaibestrijding" e.d. zo goed mogelijk tot hun recht te doen komen. Voor dit beheer kan rentabiliteit uit economisch oogpunt niet de enige, maatstaf zijn, hoezeer de daling van de houtprijzen en de stijging van de kosten ook dwingen in de richting van mechanisatie en extensief FREERICKSPLAATS 9 Hm.»»* Ter kennismaking ontvangt U bij aan tegoedbon t.w.v. 30 pet. van het bestec welke in iedere zaak van ons besteed kal of 20 pet. kontante korting. In haar bovenwoning (twee kamers, een zolderruimte en een keukentje) aan de Vlietlaan 2 vertelt mevrouw Van Briemen over haar ziekte. ,.Acht jaar geleden ben ik onder de WAO (Wet Arbeidsongeschiktheid - red.) ge komen", zegt ze. „Vóór die tijd be greep ik al, dat ik ernstig ziek was. Mijn lichaam is zwak, maar ik heb een ijzeren wil. Ik heb mezelf op' de been kunnen houden en ben mijn moeder tot haar dood in 1969 toe blijven verzorgen. Toen ben ik van de kaart gegaan. Een jaar lang heb ik met erge koortsen op bed gelegen. Vorig jaar nog lag ik zeven weken lang in het ziekenhuis. Een consultatiebureau heeft me toen in een sanatorium willen onderbrengen. Maar de huisarts vond het beter van niet en ook ikzelf wilde thuisblijven. Mijn hond is het enige wat ik nog bezit en alsik wegga, gaat die dood. Dat weet ik zeker". Mevrouw Van Briemen geeft haar hond een aai over de rug. Het dier is dertien jaar oud, vertelt ze en gekocht in een asiel. „Ik heb hem van jongs af aan in huis gehad en ben er erg aan gehecht". Ruim twee jaar geleden ver huisde de zwarte viervoeter met zijn bazin mee van de Brouwersstraat naar de woning aan de Vlietlaan, die me vrouw Van Briemen op grond van een urgentieverklaring toegewezen had ge- Kwartier buiten De hond schept overigens wel pro blemen, want de zieke vrouw kan hem zelf niet uitlaten. Ze komt al jaren niet langer dan eep kwartier per dag buiten en heeft daarom de hulp van een stichting („De naam noem ik liever niet, want ik weet niet of ze daar prijs op stellen") ingeroëpen. Voor een ge ring bedrag knappen de helpsters de karweien op, die mevrouw Van Brie- zelf niet kan verrichten, zoals boodschappen doen en ramen zemen. De hulp, die de zieke vrouw krijgt, vindt zij niet voldoende. Niet de maat schappelijke werksters zijn daaraan schuldig, maar de regering, die op dit werk meende te moeten bezuinigen, i Op uitnodiging van de leidster van de gezinszorg heeft mevrouw Van Brie men een brief aan de koningin geschre ven, waarin zij de belachelijke bezuini gingsmaatregel kritiseerde. „Het maat schappelijk werk blijft op hetzelfde peil staan, terwijl er steeds meer werk komt", zegt ze. „De opengevallen plaatsen worden niet door nieuwe wer kers ingenomen. Daardoor moeten minder mensen meer werk doen. Dat is I sommige maatschappelijke werksters al te veel geworden". Mevrouw Van Briemen is vanaf haar ziekbed een fel strijdster tegen on recht. „Ik ben niet het ergste geval en daarom vind ik dat ik moet opkomen voor de mensen, die het nog veel slechter hebben dan ik". Schrijven zit mevrouw Van Briemen in het bloed. Behalve aan de koningin schreef ze ook aan de Tweede Kamer, waarvan ze geen enkel antwoord kreeg en aan Het Vrije Volk en De Havenloods. Naar aanleiding van de in deze bladen ge plaatste brieven werd ze veelvuldig opgebeld door mensen, die in eenzelf de toestand als zij verkeerden. „Velen van hen dachten dat ik ze kon helpen. Maar dat kan ik niet", zegt ze. Bij deze telefoontjes kreeg mevrouw .Van Briemen trieste situaties geschetst. „Een vrouw vertelde dat haar huwelijk kapot gaat aan haar ziekte, omdat ze haar man niet kan verzorgen, zoals gezonde vrouwen dat kunnen. Een andere, ongeneeslijk zieke vrouw, die door maatschappelijke werksters niet voldoende geholpen kon worden, is bij familie in Gorkum ondergebracht. Daar komt haar zoon haar dagelijks opzoeken. Vroeger heeft hij zijn werk wel eens verzuimd om haar te kunnen helpen". Mevrouw Van Briemen kent nog veel meer van die' gevallen. Van een bedlegerige vrouw, die geheel is aangewezen op de steun van haar dochter, die daarvoor zaterdag en zon dag moet werken. En van een bejaarde, die wegens sterke hulpbehoevendheid in een tehuis werd opgenomen, hoewel ze liever in haar huis wilde blijven wonen. „Dat is een heel vreemde zaak"; vindt mevrouw Van Briemen. „De verzorging in een tehuis kost toch veel meer dan verpleging thuis? Politiek De betrokkenheid van mevrouw Van Briemen geldt niet alleen haar mede- zieken, voor wie ze een groot schrifte lijk pleitbezorgster is. ntaar ook de politiek. Het nationale politieke gebeu ren volgt ze met grote belangstelling. Het kamerdebat over het uittreden van de bewindslieden van DS 70 uit het kabinet heeft ze in zyn geheel op de televisie bekeken. „Ik heb er twee dagen en nachten voor opgeofferd om de toestand te begrijpen. Tevergeefs". Mevrouw Van Briemen over de christe lijke partijen: ,Jn de bijbel staat, dat je ..in het zweet desaanschijns" je brood moet verdienen. Hoe komt het dan, dat de werkgevers méér geld verdienen dan de arbeiders, die even hard moeten zweten.' Bij de laatste verkiezingen stemde mevrouw Van Briemen PvdA, en ze is van plan dat weer te gaan doen, als meneer Den IJyl met goede I plannen komt". Die plannen moeten m ieder geval beter zijn dan de daden van de voormalige staatssecretaris van maatschappelijk werk, mevrouw Van Veenendaal (DS'70). „Als die eens bij chronisch zieken was wezen kijken, dan had ze nooit op de uitgaven voor maatschappelijk werk durven bezuini gen", zegt ze verbitterd. Puzzelen en tv. Mevrouw Van Briemen mijmert over de mensheid in het algemeen en de zieken in het bijzonder, als ze aan het puzzelen is. Ze bezit vele grote puzzels („Over de grootste doe ik wel een dag of drie"), die haar tegelijk afleiding bezorgen en gelegenheid geven over de zaken na te dénken. Ook televisie-pro gramma's helpen haar daarbij. Naast de kamerdebatten, dié ze spannender zegt te vinden dan detectivefilms, volgt ze ook de actualiteitenrubrieken, voor al Achter het Nieuws en Brandpunt -- met grote belangstelling. Dat het kijk geld binnenkort verhoogd wordt van f 75.— naar f 108. kan ze niet ver kroppen. „Waarom moeten de zieke en bejaarde mensen nu weer meer gaan betalen en haalt de regering het geld niet op de plaats, waar het zit, bij de rijken? vraagt ze zich af. Ze zal het verhodgde kijkgeld niet betalen, ver zekert ze. „Laten ze mijn televisie dan maar eens komen afsluiten. Ik wil het nog zien". Mevrouw Van Briemen is er bijzonder verbolgen over, dat het kabinet in zijn laatste dagen maatregelen neemt om meer geld in het laatje te brengen, terwijl over de subsidiëring van het maatschappelijk werk met geen woord gerept wordt. „En straks bij die verho ging van de BTW gaan wij (zieken en bejaarden - red.) er weer op achteruit. Het wordt tijd, dat de regering andere geldbronnen gaat aanboren. Bijvoor beeld verhoging van de belasting voor welgesteldën en verlaging van de defen sie. Als er een oorlog komt, kunnen wij toch niets beginnen". Mevrouw Van Briemen is geschokt over de gebeurtenissen in de Afrikaan- derbuurt. „Ik kan de opstandigheid van de mensen daar best begrijpen. De gastarbeiders kunnen er niets aan doen. Die komen hier om het werk te doen, dat de Nederlanders zelf niet willen. In de ziekenhuizen bijvoor beeld werken erg veel buitenlandse meisjes. Het is de plicht van de over heid, dat de gastarbeiders goed kunnen wonen en zich niet bedreigd hoeven te voelen. Nu het kalf verdronken is, gaan ze misschien de put dempen. De maat regelen komen altijd achteraf". Strijdster tegen onrecht, dat is me vrouw Van Briemen en dat zal ze ook blijven. „Ik schreeuw voor de mensen, die er nog erger aan toe zijn dan ik. Ik ben per slot van rekening alleen. Ande re zieken laten een man, een vrouw of kinderen achter". Haar geloof maakt mevrouw Van Briemen (ze is Neder lands Hervormd) sterk. „Wat er na dit leven komt is het paradijs. Dat gelóóf ik. En mocht dat niet zo zijn, dan is het niet zo'n ramp, want dan ben ik er toch niet meer. Enfin, we zien wel". Jacques Aarden Van 1 tot en met 4 oktober organiseert De Havenloods een vier-daagse reis naar Parijs. Ook nu zullen we in het Paris-Lyon-Palace logeren, waar alle maaltijden gebruikt zullen worden. Met diverse rondritten zullen wij u geheel Parijs laten zien: wij maken een tocht naar Versailles' en bovendien krijgt i gelegenheid om te winkelen. Wilt u extra theaterbezoek, de reisleider weet er alles van en de touringcar is steeds ter beschikking. De prijs bedraag f212. per persoon (éénpersoonskamer f 17.50 toeslag) inclusief logies en alle maaltijden in hotel, alle rondritten in Parijs, de tour naar Versailles, koffietafel op heen- en terugweg en groot afscheidsdiner in Brabant. Unicefkaarten Morgen start de verkoop van Unicef kaarten. In Vlaardingen kunnen de kaarten,- waarvan de opbrengst is be stemd voor het kinderfonds van de V.N., worden gekocht in de Lijnbaan- beurs en in de Wilhelrpinastraat num mer twee. Er kunnen ook luchtpost en mini-kaarten worden besteld. Morgen avond tijdens de pauze van de show Brasiliana en na afloop kunnen in de Stadsgehoorzaal' eveneens kaarten wor den gekocht. n Sporthal De Enk aan de .Enk in terdam worden op 23 en 24 september ifeltenniskampioenschappen van Rotter- gehouden. Zaterdag binden de junioren strijd met elkaar aan en zondag de oren. Beide dagen begint men om 9 uur. kampioenschappen zijn georganiseerd r de Nederlandse Tafeltennisbond. afde- Rotterdam. Alle topspelers van Rot ter- zullen op dit evenement vertegenwoor- Het volledige programma luidt als le dag: vertrek om 8.15 uur vanaf de Westblaak 'in Rotterdam (tegenover Cinerama) naar Vlissingen, met de boot over naar Breskens en vervolgens naar Sluis. Hier koffietafel. Hierna naar België en via Brugge en Roeselaer naar Kortrijk. Vervolgens via Lille naai de autoroute nr. 1 en aankomst in het hotel te Parijs om 18 uur. Diner 19.30 2e dag: na het ontbijt om 10 uur.een tocht naar Montmartre, Sacré Coeur éjn de beroemde Place du Têtre, waar u gelegenheid krijgt om op één van de vele terrasjes van dit unieke stukje Parijs te genieten. 13 uur lunch in het hotel. Om 14.30 uur gaan wij toeren naar de Opera,'De Madeleine, Arc de Triomphe, Palais de Chaillots. Eifelto- ren. Panthéon en Graf van Napoleon. Om 19 uur diner en 's avonds gelegen heid voor eventueel theaterbezoek. 3e dag: om 10 uur gaan we weer gezellig toefen naar andere stadsdelen van Parijs, o.a. langs de boekenstalle tjes van de Seine en bezoek aan de Notre Dame. het Louvre en de Con- ciergèrie. Tijdens deze rit krijgt u ook gelegenheid om te winkelen. Om 13 Na de lunch om 14.30 uur gaan wij een tocht maken naar Versailles waar bij wij dwars door het Bois de Boulog ne zullen rijden en waarbij u de gele genheid heeft het Paleis van Versailles met zijn beroemde spiegelzalen te be zichtigen. Om 19 uur diner. Om 21 uur staat de touringcar weer gereed en gaan wij een uitgebreide rondrit door verlicht Parijs maken. 4e dag: na het ontbijt gaan wij Parijs weer verlaten en rijden eerst naar Kortrijk voor de koffietafel. Verder rijden wij terug over Gent en Antwer pen (pauze) en gaan dan naar de Engel in Baarle-Nassau voor het grote af scheidsdiner. Terug in Rotterdam om 22.30 uur. Boekingen aan ons hoofdkantoor Pr. Hendrikkade 14, tel. 13.21.70. Bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraaat 122, tel. 010- 34.10.70. Krimpen aan den IJssel: Weteringsingel 9, tel. 01807-6967. Agentschappen: Rotterdam: Fa. Noc. v.d. Spek, Nieu we Binnenweg 456b; Sig.Mag. De Bok ser, v/h Hasselman, Zwaanshals boven dien krijgt u gelegenheid om te winke len. Wilt u extra- theaterbezoek, de reisleider weet er alles Bokhorst, Schu- bertlaan 83; Kramers Boymans Boekhandel B.V., Karei Doorman straat 135; Krabo Boekenmarkt. Mau- ritsweg 43. Capelle a.d. IJssel: Boek- Hijii en Moezel Bij bovengenoemde adressen kun nen ook nog enkele kaarten wor-" den besteld voor de vier-daagse reis naar Moezel en Rijn die van 18 tot en met 21 september wordt gehou den. Gelogeerd wordt dan in hotel Bellevue in Boppard, ook wel de parel van de Rijn genoemd. Tijdens deze reis zal een boottocht op de Rijn worden gemaakt, terwijl ver schillende rondritten de Lorelei, het Taunusgebergte, de Hunsruck. het Moezeldal en Cochem zullen De prijs van deze reis bedraagt f209.50 per persoon (éénper soonskamers f 17.50 toeslag) en is inclusief alle in het programma vermelde rondritten, de boottocht op de Rijn, alle koffietafels en lunches onderweg, volledige ver zorging in hotel Bellevue en een groot afscheidsdiner in Arnhem. Het Bouwcentrum aan het Weena in Rotterdam torent hoog tegen zijn ach tergrond uit. Links, voor de ingang,, staat de dure Picasso en het ronde gebouw rechts is het oude Bouwcen trum. Rechts naast de kantoor pilaar zijn de medische faculteit, de Euro mast en het ziekenhuis Dijkzigt te j\ oordzee aquaria Diergaarde Blijdorp Van 22 september tot eri met 8 okto ber wordt er in Diergaarde Blijdorp een aquariumtentoonstelling gehou den. Er zijn op de tentoonstelling 60 inzendingen, die een volledig overzicht geven van alle facetten die binnen de aquariumhouderij te vinden zijn. Bui ten zullen twee Noordzee-aquaria wor den geplaatst. De Poolse Aquarium- bond zal een verzameling waterplanten inzenden die voor Nederland onbe kend zijn. Een aquariumvereniging uit de DDR komt met een collectie Tand- Hel geheel wordt ingericht in het Paviljoen bij de speelplaats en is ge opend van 10- 22 uur. Oppas voor kinderen van icerkende vrouwen De uitzendorganisatie Tempo Team doet van alles om de getrouwde vrouw met kinderen aan het werk te krijgen. De organisatie heeft nu de mogelijk heid geschapen dat ze gedurende be paalde gedeelten van de dag kan wer ken en ze het kind kan onderbrengen in een zorgvuldig geselecteerd gastge zin. Deze oppascentrale functioneert in Rotterdam, Schiedam en omgeving. Tegen betaling zijn deze gastgezinnen bereid één of meer kinderen van wer kende moeders op te vangen. Het systeem draait al enige tijd Zeer bevredigend. Het is bijvoorbeeld ook mogelijk schoolkinderen tussen de middag en na schooltijd te laten op vangen. Informatie over de verschillen de mogelijkheden kan worden inge- wonnen bij Tempo Team, Schiedamse- weg 46, Rotterdam (010-13.94. 70). AANVANG NIEUWE LESSEN IN ONZE AFDELINGEN NOORD - ZUID - OMMOORD - IJSSELMONDE - SCHIEBROEK - SPIJKENISSE Inlichtingen en inschrijving tel. 247275-284195. F. 167.- F. 91.- K WALITEITSJALOEZIE 200x 200cr Prijs EIJR0BLINDS SUPERJALOEZIE F. 76.- svoorbeelden geldig t/m zi 60 x 200 f.43,- 80 x 200 f.49,- 100 x 200 f.55,- 120 x 200 f .62. 140 x. 200 f.71,- 160 x 200 f.77,- 180x200 f.83,- 200 x 200 f.91, 220 x 200 f. 99. 300 x 200 f.128,- 240 x 200 f.109, 320 x 200 f.138,- 260x200 f.114 340 x 100 f.147,- 280x 200 f.122, 350 x 200 f.150,- ELKE TUSSENMAAT LEVERBAAR JALOEZIEEN Q NTERNATIONAL ROTTERDAM, JONKER FRANSSTRAAT 96, TELEFOON 141717. Geopend: dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Publikaties van Euroblinds IR) Nederland Maarssen. Tel. 03465-3368

De Havenloods | 1972 | | pagina 1