JLIHi llnVJijJ^iAIUlio Uitgaven voor vervoer minstens verdubbelen TVC1 ITAITPIVTT A AUG Wereldwinkel draait nog maar hulp is hard nodig Rijnmond-rapport constateert: KUNSTGEBITTEN geen krant 010 - 132170 Financieel tekort bedreigt activiteiten HAARBËHANDELINGEN Sport-hypocrisie MINERVA. KUNST6EBIT1EM donderdag 7 september 1972 21e jaargang no. 36 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Anders dreigt isolement voor nieuwe wijken De investeringen ten behoeve van het verkeer en het openbaar vervoer hebben in het Rijnmondgebied geen gelijke tred gehouden met de uitbreidingen van de woonkernen. Deze achterstand kan momenteel worden geschat op een investering van ruim anderhalf miljard gulden. Wanneer een optimaal programma ter verbetering van het particuliere en het openbare vervoer wordt afgewerkt, zal dit tot 1984 een investering vergen van ongeveer 2,6 miljard gulden, hetgeen neerkomt op een gemiddelde investering van circa 220 miljoen per jaar. Thans bedraagt die investering in het Rijnmondgebied gemiddeld 80 miljoen gulden per jaar. Wel is het mogelijk het bedrag van 220 miljoen gulden per jaar terug te brengen naar 155 miljoen. Dit zou echter betekenen, dat de metrolijn Spijkenisse-Hellevoetsluis en de metrolijn Rotterdam/Eendrachtsplein - Vlaardingen/Holy moeten worden uitgesteld. Dit heeft dan op zijn beurt weer tot gevolg, dat woningbouwprogramma's in die gebieden, die door deze lijnen zouden worden bediend, moeten worden opgeschort. Dit staat in het vandaag gepubliceerde „Beleidsprogramma voor de verkcers- en vervoersinfrastructuur in het het oostelijke stedelijke gebied, dat de Rijnmondgebied" van de gecommiteerde voor verkeer en vervoer van Rijnmond C.M.L. Roozemond. Daarin wordt een verstedelijking naar het oosten gebon- programma gegeven van wat er in het Rijnmondgebied ten behoeve van het vervoer en verkeer tot 1984 moet gebeuren. den is aan de afstand van 12 kilometer van de metro. Deze redenering gaat niet op wanneer ook in het oostelijke gedeelte werkgelegenheid wordt ge schapen. Omdat de reissnelheden per NS groter zijn, zullen beperkte woonontwikke- lingen langs de spoorlijn naar Gouda eventueel in aanmerking kunnen komen. In het beleidsprogramma wordt gecon stateerd, dat tot nu toe bij het reali seren van woongebieden te weinig ge lijke tred is gehouden met het tot stand brengen van goede voorzienin gen, waarbij met name te weinig aan dacht besteed is aan het grote belang van een goede aansluiting van de woongebieden op een hoogwaardig we gen- en openbaar vervoersnet. Eén van de gevolgen daarvan is, dat de bewo ners van die nieuwe wijken zodanig gewend waren aan het eigen vervoer, dat een latere gewenning aan het open baar vervoer zeer moeilijk bleek te zijn. Daarom wordt in het beleidspro gramma dan ook de wenselijkheid ge uit de realisering van woongebieden te temporiseren, wanneer de vrees be staat, dat d.e yerkeers- en vervoersvoor zieningen te laat beschikbaar zullen zijn. REPARATIES binnen 30 min. gereed B.T.V. TELEFOON 010 - 30.12.01 «n 30.33.11 Oisterwijkse dekenkisten Massief eikehouten deken kisten, maar ook wandkasten, tafels, TV-kasten, hoekkasten broodkasten, stoelen, bankstellen, bijzettafels, e.d. ziet u in de gezellige sfeer van onze toonzalen parkeergelegenheid Vrije toegang Als u vrijdagsmorgens nog hebt ontvangen, belt u dan vóór 12 uur (toestel 28) en u wordt een exemplaar bezorgd. perkt zal worden, maar wel dat de eigen auto meer en meer gebruikt zal worden voor het sociale en het recrea tieve vervoer. Dit te meer, omdat de binnensteden in verband met onder andere parkeermoeilijkheden steeds meer voor de particuliere auto's zullen worden gesloten. Met name voor het woon-werkvervoer zal het gebruik van het openbaar vervoer gestimuleerd moeten worden. Een op subtiele wijze uitgeoefende dwang op de individuele reiziger ten aanzien van zijn vervoers- keuze wordt aanvaardbaar geacht. PROGRAMMA Uitgaande van de bestaande situatie en de verwachtingen tot 1984 is, met inachtneming van de bovenstaande be leidspunten, zowel voor de linker- als voor de rechter Maasoever een pro gramma opgesteld. Voor de rechter Maashoever worden de volgende ver bindingen bepleit: de aanleg van de zijlijn van de metro naar de wijken Middelwatering en Oostgaarde in Capelle a.d. IJssel. Het tracé voor deze zijlijn is reeds gereser veerd. Aangezien deze zijlijn boven gronds zal worden uitgevoerd, zullen de kosten relatief laag zijn. Deze zijlijn kan dan rond 1980 gereed zijn. doortrekking van de oostlijn van de metro, die volgens de huidige plannen in Ommoord-west zal eindigen, naar Ommoord-oost en Zevenkamp. Ook deze lijn is relatief goedkoop aan te leggen. Deze lijn moet worden afge stemd op de bouw van Zevenkamp, zodat deze wijk reeds in een vroeg stadium op het openbaar vervoer wordt aangesloten. na 1980 zal langs het zogenaamde Rottetracé een metrolijn moeten wor den aangelegd, waarvoor reeds nu de planologische reserveringen moesten worden gemaakt. De aanleg van deze kostbare lijn is vóór 1980 nog niet verantwoord. Dat zal wel het geval zijn, wanneer na 1980 de vierde metro- tak - naar Krimpen a.d. IJssel - ac tueel wordt, omdat de oostlijn van de metro te veel zou moeten verwerken. het instellen van een snelbusdienst tussen Krimpen a.d. IJssel en Rotter dam via een nieuw te bouwen brug, die alleen door deze busdienst mag wor den gebruikt. Wanneer de oostlijn van de metro gereed is, moet deze buslijn waarschijnlijk aansluiten op het station Kralingse Zoom. Mocht de buslijn ge reedkomen vóór de oostlijn van de metro, dan kan overwogen worden de busdienst tijdelijk door te voeren naar Rotterdam-centrum. De werken, die voor deze busdienst moeten worden uitgevoerd, dienen met het oog op een toèkomstige metroverbinding met Krimpen a.d. IJssel zodanig te worden uitgevoerd, dat zij aan de eisen van de metro kunnen worden aangepast. in de toekomst zal de oostlijn van de metro naar het westen moeten worden doorgetrokken door de westelijke woongebieden van Rotterdam, Schie- dam-centrum en de nieuwe woonwij ken Schiedam-Kethel en Vlaardingen- Holy. Deze westlijn zal aanzienlijke investeringen vragen, omdat zij tot voorbij Schiedam ondergronds zal moeten worden uitgevoerd. voor de snel groeiende wijken Schie dam-Kethel en Vlaardingen-Holy zijn tijdelijke verkeersvoorzieningen, voor uitlopend op de aanleg van de metro, gewenst. doordat de kustlijn van Hoek van Holland 500 meter westelijker is komen te liggen, moet de spoorlijn Hoek van Holland/haven - Hoek van Holland/strand tot aan de nieuwe kustlijn worden verlengd om de con currentie van het massale recreatiever- voer aan te kunnen. De kosten van die verlenging - 2.1/2 tot 4 miljoen gul den - worden relatief gering genoemd. REIK WIJDTE Anders dan het op het eerste gezicht lijkt, legt de reikwijdte van het open baar vervoer de stedelijke uitbreidin gen beperkingen op. In het beleidspro gramma wordt uitgegaan van een reis tijd tussen de woning en hj?t werken van 45 minuten. Voor lopen en wach ten gaat daar de helft van af, zodat er 22 1/2 minuut rijtijd overblijft. Dit is voor de Rotterdamse metro een af stand van 12 kilometer. Dit betekent, vooral gezien de moeilijke verkeersom standigheden tijdens de spitsuren in De Olympische Spelen hebben ook bij de jeugd reacties opge wekt. De Plantsoenendienst in Schiedam heeft daarop inge haakt. De jeugd organiseerde op straten speelplaatsen en plantsoe nen zelf allerlei wedstrijden. Om deze activiteiten te stimuleren worden dezer dagen oude school borden geplaatst, die de jeugd kan benutten om daarop presta ties te vermelden. Tevens zijn op de borden de prestaties van de 100, 200 en 400 meter hardlopen op de Olympische Spelen aangegeven. Daarnaast zijn enkele vakjes opengelaten waarop de jeugdige kampioenen dan zelf hun presta ties kunnen schrijven. De borden worden geplaatst in het Prinses Beatrixpark, ingang Parkweg, in het nieuwe recreatiegebied ten westen van de S-flats bij het Griegplein, in het recreatieterrein Nieuwland aan de kop van de Vlaardingerdijk en in het oude gedeelte van het Volkspark bij de Penninglaan. De grap zal er nu wel van afzijn. We praten met Frits, Henk en Frans, medewerkers van de We reldwinkel, die gevestigd is in het Schiedamse Proveniershuis: Zij zijn drie van de ongeveer zes vaste medewerkers, die de Wereldwinkel nog staande hou den. Gebrek aan medewerking en een financieel tekort maakt het de jongens en meisjes moeilijk door te gaan. Toch doen ze dat nog steeds. Een van hen: „Je moet proberen nog zo goed mo gelijk met elkaar samen te wer ken. We blijven hopen dat er binnenkort wat meer mensen ko men helpen, al is het maar voor een paar uurtjes per week". Ook financieel ziet het er voor de Wereldwinkel niet zo rooskleurig uit. Een actie enkele weken geleden om daarin verandering te brengen is volko men mislukt. „We hebben 1500 brie ven de deur uitgestuurd. Brieven aan de „notabelen" van Schiedam. Daarin staat dat om de Winkel een jaar draaiende te kunnen houden een be drag van f 2.000.- nódig is voor huur, electriciteit, verwarming enz. Van het aantal donateurs dat er op het ogen blik is komt f 400.- binnen. Zegge en De Schiedamse Wereldwinkel is gevestigd in het Proveniershuis. Weinig mensen schijnen echter de weg naar de winkel te kunnen vinden. schrijve vier brieven hebben we terug gekregen. Verder horen we helemaal Informatie De Wereldwinkel is een onderdeel van de Vredeswerkgroep in Schiedam. De Vredeswerkgroep stelt zich ten doel ongelijke maatschappelijke verhoudin gen te doorbreken en een mentaliteit te stimuleren, die dat mogelijk maakt. Men "tracht dit doel te bereiken door oa. de exploitatie van de Wereldwin kel, waar naast artikelen uit de derde wereld ook veel informatie over de derde wereld is te verkrijgen. Verder het vormen van werkgroepen. Zo is er een subgroep „Zuidelijk Afrika", een subgroep „Onderwijs" en een subgroep „Publiciteit", die het maandelijks ver schijnende blad Gram-Extern uitgeeft. Verder worden er acties gevoerd en gesteund met een doelstelling die gelijk of verwant is aan die van de Vredes werkgroep. Onderwijs Zo start bijvoorbeeld de Onderwijs groep dit jaar een nieuw project in samenwerking met leraren van de Wil lem de Zwijgerschool. „De bedoeling is in de 2e klas van de Mavo informatie te gaan geven over de derde wereld. We hebben wel eerder voorlichting op scholen gegeven, maar nog niet op deze manier in nauwe samenwerking met de leraren. De klas wordt verdeeld in groepjes, die de ontwikkelingspro blemen vanuit verschillende aspekten benaderen: geschiedenis, ethiek, hulp en economie. Ce klas wordt zelf aan het werk gezet, waardoor de leerlingen worden geïnformeerd en een bewust wordingsproces op gang wordt gebracht. We hopen dat er zo meer belangstelling komt voor het werk van de Vredeswerkgroep en dat er misschien ook jongens en meisjes zijn die in de Wereldwinkel mee willen Hulp, die hard nodig is ook als in september de SRJJ het tweede pandje van de Wereldwinkel verlaat om zich te vestigen in het voorhuis van het Prove niershuis. „Wij willen dan in dat pand je de documentatie die we hebben onderbrengen. Dat reorganiseren en op een overzichtelijke manier voor de bezoekers opstellen. Maar daar zijn natuurlijk ook weer mensen voor no dig". De Werkgroep Zuidelijk Afrika doet mee aan B(l)ackin Southern Africa Congress III. Het congres wordt gehou den op 8, 9 en 10 september en wordt georganiseerd door de Anti Apart heidsbeweging en de Zuidelijk Afrika Werkgroep Eindhoven in samenwer king met Studium Generale van de TH. Eindhoven. Ditin navolging van twee eerder gehouden congressen in Wageningen (waar de Schiedamse werkgroep werd opgericht) en Nijme gen. Verder zal men meelopen met de anti-Natomars, die in de Vredesweek, op zaterdag 23 september, wordt gehouden. haken. Zo werd vorige week geprotes teerd tegen de invoering van de plastic vuilniszak in Schiedam. Deze maand nog zal aan burgemeester en wethou ders een rapport worden overhandigd, waarin aangedrongen wordt op terug keer van de vuilnisemmer. Als dat niet mogelijk is, wordt gevraagd het ge bruik van papieren zakken toe te staan. In de Wereldwinkel zijn de papieren zakken voor 20 cent te koop. Verder houdt deze groep zich bezig met het maken van het blad Gram- Extern. „Dat levert ook nogal proble men op, omdat we moeten werken met een oude schrijfmachine en een gammele stencilmachine. We houden ons uiteraard aanbevolen voor betere apparatuur". Frits, Henk en Frans, drie van de zes die al hun vrije tijd doorbrengen in het Proveniershuis, blijven echter optimis tisch. Zij blijven doorgaan met actie voeren met informatie geven, oa. ook via de stand (weemaal per maand op de hoek Hoogstraat-BroersvestWoens dagmiddag, vrijdagmiddag en zaterdag middag zijn er in ieder geval mensen aanwezig in de Wereldwinkel. Jongelui, die mee willen werken kunnen dan eens langs gaan of bellen 268614. H.S. HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM 26.82.89 'S AVONDS NAAR DE KAPPER weer terecht op de avondschool. Vanaf 11 september 1972 op ma. - di. - wo. - do. -avond om 19.30 uur. Voor afspraken bellen tussen 10.00- 12.00 uur en 14.30-16.45 uur. Tel. 010 - 12.30.79 en 13.15.74. KAPPERSACADEMIE Oostzeedijk 232—242, Rotterdam-16. Perzische Bulgaarse TAMIZ Protest De subgroep „Publiciteit" is zich aan het bezinnen hoe in de toekomst goed te kunnen werken. Men wil zo snel mogelijk op actuele gebeurtenissen in- Als we dit schrijven is nóg steeds niet bekend of Nederland zal blijven deel nemen aan de Olympische Spelen. Het is ongehoord dat de vaderlandse sport leiders er zo lang over doen om te begrijpen, dat het na het onder de Israëlische ploeg aangerichte bloedbad niet aangaat door te blijven sporten. Als uiting van wezenlijke menselijke solidariteit en betrokkenheid of gel den die niet voor de sport? kan men natuurlijk niets anders doen dan zijn koffers pakken. In welk een onwezen lijke atmosfeer gaat men anders niet door met hockeyen, kanoën, wielren nen enzovoort! Al het gepraat om toch door te gaan met de Spelen is één bonk retorische en opportunistische flauwekul. Als de Spelen gestopt zouden worden, heb ben de terroristen hun doel bereikt en dat moet je niet laten gebeuren, wordt er gezegd. Larie. Het doel van de Arabische gangsters was een paar hon derd Palestijnse gevangenen in Israël vrij te krijgen. De Spelen waren alleen maar een middel daartoe, geen doel. En dat stoppen zou betekenen dat je nooit meer een Olympiade zou kunnen houden, is vanzelfsprekend helemaal heeft ons land tot op dit moment althans de kans gemist te tonen, dat bij ons mens-zijn gaat boven sport-hy- pocrisie. Want dat alleen is overgeble% De sportleiders schijnen te denken dat sportbeoefening buiten het overige le ven staat. Dat je net kunt doen alsof het gebeuren om je heen van een andere orde is, die geen relatie heeft met de sport(mensen). Een belachelijk wereldvreemde houding. Al met al staat Israël (weer) alleen en ROTTERDAM 2^63 NW. MATHENESSERSTR. 45 REPARATIES 1ste klas werk. 20-karaats GOUDEN KROON f.25- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a PLAIDHOEZEN KOKOSMATTEN AUTO-ITALIE - Katendr. Lagedijk 10, Tel. 27.68.63 - R'dam-Z.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1